A Letteren en Kunst KERKNIEUWS. '™h0')e vierde Sleutel. tweede blad DE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 23 JANUARI 1929 VICE-PRAESES KEMPERMAN t )AG IRC i Het plotselinge, tragische verscheiden kapelaan G. Kemperman, vlak koperen priesterfeest, brengt ontroe- in alle kringen waar zijn ijvervolle esterlijke arbeidslust en kracht objecten ld van heilige en heiligende belangstel Maar ik geloof niet mis te tasten, nneer ik in zijn edel hart de meeste ats vond voor de Leidsche St. Josephs- zellen-Yeréeniging. Daar studeerde hij r daar bad hij voor, daar werkte hij >r dag aan dag ;n de vorige maand bezocht ik hem in i kamer op de Breestraat: ik was op g naar Oegstgeest, om de opgerichte St. iephs-Gezellen-Vereeniging aan te slui- bij 't Centraal Verband. Onmiddellijk 'aken we over de Gezellen-Vereeniging Ihij, de uiterlijk kalme, rustige man d begeesterd en hij kwam ter tafel met innen en ideeën wel overwogen en ;ig bepleit om de Kolpings-idee, pas- onze moderne tijden, te doen even door heel het jonge geslacht der Jderlandsche Kerlc! ij was sinds enkele maanden lid van den ntralen Raad der St. Josephs-Gezellen- iingei reenigingen in Nederland en hij beloof- 5635| zooveel: hij met zijn bezonken advie- en zijn doorzettende werkkracht. IVas hij niet de groote stuwkracht ge est bij de oprichting der Gezellenver- liging in Oegstgeest en te Leiderdorp? d hij niet'de „sociale taak" der Gezel- ■rereeniging aangevoeld nog in het jong- nummer van het Kolpingsblad, waar hij „Gijsbrecht van Aemstel" met zijn arti- „meer actueel dan ooit" klaar en hel- 7U' lik' betoogde, dat sociale arbeid eisch is I i het Kolpingsprogram, hetwelk nu meer Ji ooit verwezenlijkt dient te worden?.. iVij zullen hem noode missen in den I ntralen Raad, hoe jong hij er ook lid van s. Maar directer, actiever nog ging liefde voor 't Kolpingswerk uit naaxde ;n Leidsche Gezellenvereeniging, waar sinds 1923 de ijvervolle vice- ifant iet itreklfWe kunnen er wel in den breede over eneeren, dat de leiding van den priester uitmuntend werkt op onze jonge man- in de Gezellen-Vereeniging, maar di- iter en pakkender wordt de zegen van r priester-praesidium bewezen door de idacht te vestigen op mannen, die als iester-Praeses de hooge waarde van i ambt hebben doen kennen uit de ichten van hun arbeid. Zulk een man s praeses Kemperman. Het is waarlijk o* :t onder den indruk van zijn onverwach- Sil 1 dood wanneer ik durf beweren: onder presidenten, welke Leiden gekend heeft, ren er wellicht evengoed willenden als pelaan Kemperman, maar geen zoo goed nnende. Hen moest de Leidsche Gezellen maar hooren spreken over hun vice-praeses g onlangs bij 't Congres in Den Bosch, dit was 't verhevene in zijn arbeid on- de Gezellen: nooit zocht hij zich zelf, ir beredeneerd, regelrecht alleen de zui- ■e Kolpingsgedachte levendig te doen eien onder zijn Gezellen, k zie hier voor mij liggen de feestgids a het veertig-jarig bestaan der Leidsche rzorq«5llenTereBniBillg' mstrel was *n Oc^°ber 1927. Vice-praeses zorast (mperman, hoewel de ziel van het feest, ireef er zelve maar één stukje in: het is een opwekking aan de leden om deel int eging te nemen aan de gesloten retraitezoo was hij: te midden van het feestvieren de godsdienstige gedachte grondslag doen zijn van kl het Kolpingswerk. „Zou ik niet 'ns in Leiden voor de Gezel lenvereeniging kunnen spreken", vroeg ik 'm tijdens mijn bovengemeld bezoekEn hij glunderde.... „Neen", zeide hij, „nu niet, maar straks bij mijn koperen Pries terfeest, dan wordt ge verzocht de feestre de uit te spreken" En nu zal ik opgaan, Donderdag, naar zijn begrafenis Leidsche Gezellen, ge hebt ontzettend veel verloren in praeses Kemperman, hier maar ge hebt 'm gewonnen voor U.... in den hemel! J. TH. VAN GALEN, Centraal Praeses. Amsterdam, 21 Jan. 1929. Binnenland. R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDSBEDRI JfSRAAD. Vorige week werd te Utrecht onder pre sidium van Dr. J. van Beurden een' algo- meene vergadering van den R. K. Alge- meenen Middenstandsbedrijfsraad gehou den. Alle bij dezen Algemeenen Raad aange sloten bedrijfsraden hadden zich doen ver tegenwoordigen. In zijn openingswoord wierp de voorzit ter een terugblik op de verrichtingen in het afgeloopen jaar. Spreker was van oor deel, dat 1928 voor den Algemeenen Raad, zoowel als voor de afzonderlijke bedrijfs raden, geen onvruchtbaar jaar geweest was. Herinnerd werd aan de verrichtingen in verband met de leerling-regeling, de ziekte-verzekering en hetgeen gedaan werd om te bevorderen, dat in program-1929 dor Staatspartij tot uitdrukking zou komen de gedachte, die de bedrijfsraden bezig houdt, nml. de stichting van paritetisch samenge stelde bedrijfsorganen op wettelijken Met genoegen nemen we waar aid as de voorzitter dat onze in bedrijfsraden belichaamde idee ook in andere groepen van ons volk ingang begint te vinden. Spre ker wees op enkele symptomen, die daarop duiden. De voorzitter sprak ten slotte den wensch uit, dat in het pas begonnen jaar minstens eenzelfde resultaat bereikt zal mogen worden als in 1928. Bij het volgende agenda-punt kon de voorzitter o.m. mededeelen, dat de be- drijfsraad voor het smedenbedrijf inmiddels gesticht werd en het bestuur een tweetal andere bedrijfsraden binnenkort hoppt te kunnen installeeren. Het vraagstuk der werkplaatsopleiding behoudt de volle aandacht. Kortgeleden hadden, naar de voorzitter mededeelde, voorzitter en secretaris van den Algemee nen Raad over enkele met de leerling-op leiding in de werkplaats verband houden de aangelegenheden, een bespreking met den Minister van Onderwijs, Kunsten en W etenschappen. De voorzitter beval het vraagstuk nog eens opnieuw in de volle en voortdurende aandacht van de bedrijfsraden aan. Hierna werd zeer in den breede ge sproken over de inrichting van de in ver band met de ziekteverzekering te vormen bedrijfsvereenigingen De meeningen der vergadering bleken verdeeld. De beraadslagingen over dit punt werden onderbroken om het woord te verleenen aan den heer Dr. J. E. de Quay, lector aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, die een inleiding hield over de vraag: „Is het voor den Middenstand van belang bij het aannemen van leerlingen gebruik te ma ken van de voorlichting bij beroepskeuze?" Dr. de Quay begon zijn inleiding met een bespreking van de vereischten, die aan het psycho-technisch onderzoek gesteld moeten worden. Spreker gaf aan hetgeen noodig is om te komen tot een zooveel mo gelijk zuivere beroepsanalyse. Vervolgens beschreef spreker de opstelling van de bo- noodigde proeven en als derde punt de ijking van de verschillende proeven. De inleider gaf daarna aan wat verstaan wordt onder „arbeidsselectie" en onder „beroepskeuze". Naar spreker's meening staat voor den middenstand het probleem tusschen deze twee vraagstukken in. Noodig zal zijn het totstandbrengen van instituten, die volkomen in staat zijn de vereischte onderzoekingen te doen. Wel bestaan in ons land enkele dergelijke insti tuten, maar, vergeleken bij het buitenland, heeft het werk van onze bureaux van be roepskeuze nog te weinig beteekenis. Is het op het terrein der psycho-techniek voorloopig nog tasten in het duister, de toekomst kan hoopvol tegemoet worden ge treden. Naar spreker's meening is er groo te kans, dat voor de middenstandsgroepen do noodige vereischten, die het beroep stelt, kunnen worden vastgelegd. Wanneer werk gevers- en werknemersorganisaties de han den inéén slaan, zal het op den duur ze ker mogelijk zijn, besluit inleider, om te komen tot voldoen-ie ingerichte instituten, die ertoe kunnen medewerken den juisten man te brengen op de juiste plaats. Enkele vragen, vanuit de vergadering gos'r11, werden door Dr. de Quay naar gc- noeg 'u beantwoord. Na deze inleiding werden de besprekin- gru aangaande de stichting van bedrijfs vereenigingen weer voortgezet. Een bepaald besluit werd niet genomen. Afgesproken werd, dat de vertegenwoor digers der centrale organisaties (R. K. Mid denstandsbond en R. K. Werkliedenver bond) van de in deze bijeenkomst naar vo ren gekomen denkwijzen mededeeling zul len doen in hun algemeene vergaderingen, opdat deze bij het nemen van een besluit met de in den R. K. Algemeenen Midden standsbedrijfsraad gegeven adviezen reke ning kunnen houden. UIT DE S. D. A. P. Groepeeringen der oppositie moeten worden ontbonden. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten de vol gende motie inzake de houding der partij ten aanzien van de oppositie-groep op den beschrijvingsbrief voor het verkiezings congres te brengen: „Het congres der S. D. A. P., gehouden op 16 Februari 1929 e.v.d., te Nijmegen; eerbiedigende de vrijheid van eiken par tijgenoot om in de partij -en op den grond slag van hare beginselen eigen opvattin gen over partij-taktiek te verdedigen; overwegende, dat het vormen van geor ganiseerde groepen van partijgenooten, die tegenleiding trachten te geven tegenover de door de partijcongressen aangewezen partijleiding, uiteraard desorganiseerend werkt; dat het houden van congressen e.d., die niet door of namens bevoegde partij instanties zijn bijeengeroepen, en waar, van den inhoud der partijbesluiten afwij kende, resoluties worden aangenomen, ver warring móet Stichten en ontoelaatbaar moet worden geacht;, stelt vast, dat meeningsverschillen over beginselen in taotiek der partij besproken behooren te worden in de vergaderingen der partij-organisatie zelve, en spreekt als zijn uitdrukkelijken wil uit, dat daartoe ge stichte andere groepeeringen zullen wor den ontbonden, in het belang van de een heid en van de strijdpositie der partij." Ford gaat niet uit Antwerpen. Te Rotterdam alleen uitbreiding. In verband met de plannen van de Ford Motor Cy, tot vestiging van een fabriek te Rotterdam, liepen er geruchten als zou hier sprake zijn van een overbrenging van Ford's filiaal te Antwerpen naar Rotter dam. Een B. T. A.-telegram uit Antwerpen maakt thans melding van een bericht in de ,.Métropole", dat Griswald, de directeur der Ford-fabriek in Hoboken, verklaard heeft in staat te zijn absoluut deze geruchten te gen te spreken. Integendeel, zeide de heer Griswald. Wij gaan opnieuw uitbreiden, want de fabriek te Antwerpen zal van nu af behalve de aan België grenzende lan den, ook Hongarije, Oostenrijk, Cechoslo- vakije en Joegoslavië bedienen. Onze correspondent te Antwerpen was in de gelegenheid den directeur der Ford fabrieken te Hoboken eenige vragen te stellen in verband met het plan tot aan koop van grond te Rotterdam voor de Ford Motor Cy. In zijn antwoord stelde de directeur met nadruk voorop, dat hij niet bevoegd was officieele verklaringen voor het Ford-ge bied in Holland af te leggen, dat trouwens zijn eigen leiders heeft. De nieuwe plannen der Ford Cy. in Holland houden verband met het feit, dat de huur van de gronden, die de Ford Cy. te Rotterdam in gebruik heeft, eerlang vervalt, en met een verdere expansie-politiek. Er is echter geen sprake van, dat de Antwerpsche Ford-installaties naar Rotterdam zouden worden overge bracht. Antwerpen houdt zijn deel, evenals Ivopenhage, Berlijn en Parijs hun deel hou den. Antwerpen monteert auto's voor Ne derland, Zwitserland, Luxemburg, België en Belgisch-Oongo. In Februari a.s. zal bijv. te Hoboken de productie opgevoerd worden tot honderd wagens per dag, terwijl de maximum-capa citeit 150 wagens bedraagt. De oppervlak te der installaties te Hoboken beslaat on geveer 2000 M2., terwijl plusminus 650 ar beiders in het bedrijf werkzaam zijn. Nu bestaat de mogelijkheid, dat in verband met den toenemenden verkoop ook de Holland- sche Ford-Cy. begint te monteeren, maar dat zal niet zijn ten nadeele van de be staande fabrieken. Wellicht heeft men met do Rotterdamsche plannen deze toekomst mogelijkheden op het oog. Ned. R. K. Volkszangvereeniging. Hettwintig-jarig bestaam De Nederlandsche R. K. Volkszangver eeniging viert aanstaanden Zondag haar 20-jarig bestaan. Het zijn twintig jaren van harden arbeid aan een zoo idealis tisch doel als het verbeteren van den volkszang en het weren van het slechte en banale lied, dat wil zeggen, twintig jaren van vooruitgang op dit speciale terrein der cultyreele verheffing van ons volk. De voornaamste afdeeling der vereeni- ging, 's-Gravenhage, zal de gastvrouwe zijn die de feestvierende vereeniging bin nen de residentie zal ontvangen en ter eere harer gasten een grootschen jubi leum-dag heeft gearrangeerd. Natuurlijk vangt deze feestdag aan, zoo als het eene voorname Roomsch-Katholieke vereeniging betaamt, die haar werk heeft gesteld onder het protectoraat van het Doorluchtig Episcopaat in de Kerk, en wel met een liturgischen Hoogdienst, met volkszang in de H. Sacramentskerk, Sport- laan te 's-Gravenhage. Verder zal om half 3 een zangwedstrijd plaats hebben voor kinderen en om acht uur een echte leuke Volkszangavond met medewerking van het geheele publiek, voor welke feestelijke bijeenkomst de Haagsche gastvrouwe zich de zalen heeft gereserveerd van den Dierentuin. De eerste voorzitter der oorspronkelijk nog gewestelijke vereeniging, Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, is, toen de veree niging een landelijk karakter verkreeg, opgevolgd door Mgr. J. A. S. van Schaik, en na het overlijden van dezen eminenten Praeses, die meer dan vijftien jaren de leiding heeft gehad, is als opvolger geko zen de tegenwoordige algem. voorzitter, de heer M. J. H. Denteneer te Tilburg. De sympathieke vereeniging heeft zich ook met een verzoek om subsidie gewend tot de gemeentebesturen Zij kan erop wij zen, dat door haar toedoen reeds meer dan 350.000 bundels geschikte liederen onder het volk zijn gebracht. BENOEMINGEN. In het Aartsbisdom. Z. D. H.'de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer W. G. J. Hoogveld op diens verzoek om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Westervoort en heeft benoemd tot pastoor aldaar den Weleerw. heer H. H. Kamerbeek en tot pastoor te Nieuwe Pelcala den Weleerw. heer H. F. M. Mor sel t. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 24 Januari. Huizen, 340,9 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend NCRV-Uitzending). 11.11.30 Ziekendienst. 12.301.45 Concert. 2.002.30 Schooluitzending. 6.307.00 Muziekpraatje. 7.007.30 Boekhoudles. 7.308.00 Spr. P. Kapinga: Het inkoo- pen bij Industr. oudernemingen. 8.00 Concert. H i 1 v e r-s u m, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lensky Trio. 2.002.30 Electriciteitspraatje door W. H. Drukker. 2.304.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Kniples. 4.005.00 Zickenuurtje. 5.005.30 Sportpraatje. door H. Hol lander. 5.307.15 Concert door het Omroep-or- kest. Adr. Hollaers, bariton. 7.157.45 Engelsche les. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Daarna persber. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Otto Klemperer. L. Ivreutzer, piano. 10.3011.30 Dansmuziek. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing: Ex-Baby. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (sopraan, cello-piano). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vespers in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. Windeatt's Octet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor landbouwers. 6.55 Muziek. 7.05 Strijktrio's van Beethoven. 7.20 Nieuwe novellen. 7.35 Lezing: Indië. 7.55 Muziek. 8.00 Hallé, concert. Hallé-orkest o. I. v. Sir. Hamilton Harty. 8.40 Muziek. 8.50 (Vervolg). Hallé-concert. 10.00 Nieuwsber. 10.15 Nieuwsber. 10.20 Politiek praatje. 10.35 Een verrassing. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.20 Protest, causerie. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Klassiek concert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.2011.10 Radiotoonéel. Daarna ka mermuziek. Hr. Soria, zanger. Langenberg, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Gramofoonmuziek. 7.308.15 Concert. Klein Werag-orkest. 8.20 Johann Nestroy, de lachende Phi losoof uit Weenen. Dr. Fortner, declama ties. D. Lorenzes, sopraan. C. Smitt Walter, bariton. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Z e e s e n, 1649 M. 11.503.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Koorwerk van Hermann Suter. „Le Laudi". Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Vroolijk concert. 9.20 Dansles. 10.2011.10 Dansmuziek, en cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.05 Orkestconcert in de Harmonie Brussel. FEUILLETON. aan ude kg Avonturen van Dr. Kurt von Holdau Advocaat en Detective, fij naar het Duitsch door J. v. d. Sluys. (Nadruk verboden). ■oilrad herhaalde zijn vraag: Waar is dat bankbiljet gebleven? Ik heb het gewisseld. Dat is me een beetje te vaag. Neemt mij niet kwalijk, dat ik over Uw finan- lele omstandigheden spreek, maar zoo- 1 biljetten van 1000 Mark krijgt U •t in handen. Dus U moet mij vertellen, ar U het biljet gewisseld hebt. Als ik me niet vergis op het station edrichstrasse, toen ik naar Potsdam ogfc Wanneer was dat? Den Donderdag voor den moord. Waarom ging U naar Potsdam en M 1 bt welken trein II I Met den D-trein van 5.29 en ik ging ar een officierenfeestje van het tweede iment garde-veld-artillerie, waarbij ik ierve-luitenant ben. Heel handig gevonden, dat moet ik -|£egeven. Op het station Friedrichstras- ■■PP worden natuurlijk heel vaak voor de f°°.'e sneltreinen duizend mark-biljetten ^^f:wLseld. Maar daar zullen we het maar Qie verder over hebben ik sta U toe ffi PC. .r' te, neinen van Uw verloofde. Ik ."hen maatregelen nemen voor Uw overbrenging naar het Huis van Be waring. Hij verliet het bureau en liet hen bei den alleen. Helene was heelemaal van streek; het duurde een poos, voor ze wat zeggen kon. Eindelijk barstte ze uit: Wat een ramp Het is vreeselijk, maar alles zal wel opgehelderd worden. Zeg me één ding: bij alles wat je lief is, sta je op een of andere manier in be trekking tot den moord Maar Heleentje, kind, hoe kun je zoo iets vragen Toe, geef mij antwoord, ik smeek het je. Ik ben zoo bang. Neen kind, op zoo'n vraag geeft een man met eergevoel zijn meisje geen ant woord. Je moet vertouwen in me heb ben. Ik heb immers vertrouwen in je, maar zeg één woord, stel me gerust, zeg 't mij, wat jq ook aan den rechter tot je verdediging zult zeggen. Neen Helene jij bent mijn rechter nietmijn aanstaande vrouw moet volko men in mij gelooven. Dan verberg je wat voor me. Die woorden neem je terug, Helene. Ik neem niets terug. Dacht je, dat alleen een man zijn trots heeft? Als je me geen deelgenoot wilt maken van je ge heimen Zeg me dan, hoe het is met de ver denking van den commissaris. Daarop geef ik geen antwoord. Dan moet ik gelooven, dat je bang bent om te antwoorden. Helcr.c Lorenz Ik smeek je, houd op met vragen, kind, heb vertrouwen in me. Hoe kun je dat verlangen, als er zul ke beschuldigingen tegen je worden inge bracht en je zwijgt. tegen je aanstaan de vrouw. Juist tegen mijn aanstaande vrouw. Van haar verlang ik onbeperkt vertrou wen. Maar zelf geef je het niet. Omdat ieder antwoord beneden mijn waardigheid is. Uitvluchten. Ik ben zoo vrij het mij ne ervan te denken. Er schijnt dan toch iets niet in den haak te zijn.... Jo vergist je, Helene, maar ik zie, dat je geen vertrouwen in me hebt en dan is het maar het beste dat we van elkaar gaan. Een vrouw, die niet in me gelooft, begeer ik niet. Als je' er toe ko men kunt om te zeggen, dat je spijt hebt van dit gesprek, kunnen we verder pra ten. Op dat oogenblik, kwam commissa ris Vollraad de kamer weer binnen. Bent U gereed, meneer Ramsau? Volkomen, commissaris. Met een koel-beleefde buiging voor He lene verliet Ramsau met twee recher cheurs de kamer. Het jonge meisje, dqt zich tot dat oogen blik beheerscht had, zonk heftig-snikkend op een stoel neer. Ze kreeg plotseling het besef, dat ze te ver was gegaan, dat ze haar verloofde onrecht had gedaan. Maar hij was reeds weggevoerd en hem onder vier oogen spreken zou ze voorloopig niet kunnen. V. Toen% Ramsau zich in zijn eenzame cel bevond, kwam hij pas recht tot het be wustzijn van wat hem overkomen was. Hij was jurist genoeg en voldoende op de hoogte met de opvattingen van de politie, dat een aanklacht wegens medeplichtig heid aan of aanstichting van moord, be denkelijke gevolgen kan hebben. Hij wist heel goed, hoe zijn schrikken op het poli tiebureau zou worden uitgelegd en dat men daarin reeds een erkenning van schuld zou zien. Hij zat nog geen uur in de cel, toen commissaris Vollrad met Schleiblingen en Dr. Berndorff verscheen. De commissa ris stond niet toe, dat de gevangene een onderhoud had met zijn zwager, zonder dat er een beambte bij was. Iets anders was het met Dr. Berndorff, die als verde diger zou optreden en dus vrij in de cel kon in- en uitgaan. Nadat Schleiblingen met den commis saris vertrokken was, zette de advocaat zich bij Éamsau in de cel en begon zijn ondervraging.: Je hebt niet onder prettige omstan digheden afscheid van Helene genomen, nietwaar? Heb je daar geen verdriet van? Ik kan U zeggen, dat ze me wat mij betreft veroordeelen kunnen, als ik He lene moet verliezen. Zoo beteekent het le ven toch niets meer voor me. Kom, kerel, zoo tragisch moet je de zaak'nu niet direct opnemen. Het is toch wel begrijpelijk, dat een jong, onervaren meisje onder den indruk komt bij zulke schijnbaar verpletterende beschuldigin- Zeker, maar Helene kent me lang genoeg om te weten, dat het buitengeslo ten is, dat ik de hand in zoo'n afschu welijken moord zou hebben. En ik zal ook geen enkele toenaderingspoging doen, voor ze die afschuwelijke verdenking terugge nomen heeft. Dat zal zo doen, wees daarvan over tuigd. En daarom kunnen we niet beter doen dan alles in het werk te stellen, om de scherpzinnige combinaties van onzen vriend Vollrad te ontzenuwen. Maar ik moet bekennen, dat ik begrijp, dat hij in zijn verdenking gesterkt is door de eigen aardige manier, waarop jij je gedragen hebt. Hij vertelde me, dat je eerst vuur rood was geworden en daarna lijkbleek. Zou het U niet opwinden, als men U zoo maar klakkeloos van moord be schuldigde Zeker, maar een politieman werkt nu eenmaal naar het dogmaals een ver dachte teekenen van emotie geeft, heeft hij het gedaan. En verder beweert hij, dat het je eigen schuld is, dat zijn ver denking nog is toegenomen. Hoezoo? Omdat je niet in staat was voldoen de opheldering te geven over het 1000 Mara-biljet, dat je gewonnen hebt. Neem me niet kwalijk, maar zóóveel 1000 mark biljetten krijg jo niet in handen, dat je niet precies weet, waar je het gelalen hebt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5