Uit de Rijnstreek. Gem. Berichten. Burg. Stand over 1928. Aantal geboor ten 46. huwelijken 17, overledenen S, huwe lijksaangiften 15 en huwelijksafkondigin gen 21. ZOETERMEER—ZE GWAART. Ijsvermaak. Onder de auspiciën van de IJsverceniging werden Vrijdag- en Za terdagmiddag wedstrijden op schaatsen ge houden. Des Vrijdagsmiddags werd gereden voor de armen. Door de leden der TJsvereeni- ging en ingezetenen waren brandstoffen, vocdingsmidelen, klceding, dekking enz. beschikbaar gesteld. Voor dezen edstrijd was veel animo, er waren 43 deelnemers; zoowel jongen als ouderen. De ritten wa ren zeer spannend. De baan was 125 meter ?n gelegen op de Delftsche Wallenwatering De snelste tijd, 12 seconden, werd ge maakt door den 50-jarigen T. Klos. Met een geestige toespraak en dank nan de gevers werden de beschikbare prijzen uit gereikt. Des Zaterdagsmiddags werden de wed strijden gehouden op de „Groote DobbV' voor jongens van 1012 jaar en van 1214 jaar. Van de eerste categorie waren 23 deelnemers, van de tweede 12. Aardige en pittige strijd werd door de jongens te zien gegeven. De prijzen bestonden uit geld. Uitslag jongens van 1012 jaar: le prijs C. Veelenturf; 2e prijs A. Jongerius; 3e prijs C. Dijkshoorn; Ie prijs T. van Reeu- wijk; 5e prijs N. van Vooren. Uitslag jongens van 1214 jaar: lc prijs M. Erdtman 2e prijs. L. Ooms, 3e prijs. A. Hoogendoorn; -le prijs F. Moerkercken van der Meulen5e prijs W. Regters. N00RDWIJKERH0UT. Opbrengst collecte. De Elisabeths- vereeniging hield met Kerstmis een col lecte in de St.-Victor-parochie, welke een bedrag van 190.19 opleverde. Ver leden Zondag was de beurt aan de St.- Jozefsparochie, waar de som van ƒ494,17 opgehaald werd, een bedrag, tot dusver nog nooit ook zelfs maar benaderd. Be stuur en leden zijn dan ook buitengewoon tevreden' en zullen aan de zieken nu bij het brengen van troost nog wat meer ■daadwerkelijke steun kunnen verleenen, dank zij de milde giften onzer Roomsche gemeentenaren. Baldadigheid. Al een paar malen is 't voorgekomen, dat een troepje jongens, vermoedelijk leerlingen der Chr: School, in brooddronkenheid de toegang tot de Zus terschool versperd hadden met- cenige oude schoolbanken, welke ter plaatse buiten staan. Aan de bevoegde macht, is verzocht hierop te willen letten. Ook de omwoners zullen toezien, opdat dergelijke onhebbelijkheden niet meer zullen plaats vinden. TER-AAR. Feestavond. Ka de avonden van too- neelspcl, die zijn gegeven, heeft het be stuur van den L. T. B. gedacht, ook een feestavond te organiseeren voor de leden en wel Vrijdagavond a.s. te half zeven in het Patronaatsgebouw. Hier zal optre den een welbekende goochelaar, die vel schillende kunsten en toeren zal verrich ten. Het belooft wel een mooie avond te worden; ook niet-leden boven de 18 jaar hebben toegangkaarten verkrijgbaar aan de zaal. VOORHOUT. Ongeval. De heer C. van Werkhoven, brandstoffenhandelaar alhier, zou zijn vrachtauto Zaterdagmiddag op gang bren gen door het z.g. slingeren, omdat dc star ter defect was. Hij kreeg evenwel dc slinger, doordat deze terugsloeg, tegen den pols en kneusde hem dermate dat hij zijn hand eenige dagen niet zal kunnen gebruiken. WASSENAAR. Pater v. d. Plas O.S.B. Op 11 Jan. j.T. is onze vroegere plaatsgenoot dc Eerw. Pater Dom Joamies Gualbertus van der Plas O.S.B. op proefschrift geslaagd voor het doctoraal-examen in de theologie. Z.eerw. studeerde op het Collegio di S. Anselma der E.E. Paters Benedictijnen te Rome. Binnen enkele dagen wordt Z.eerw. bij familie hier ter plaats verwacht. Ontsporing. Gisteravond ontspoorde bij het achteruitrijden over een wissel een motorwagen van dc H. T. M. De wagen kwam dwars over de rails te staan. Het tramverkeer ondervond gcruimen tijd ver traging. ALPHEN AAN DEN RIJN. Landstorm. Dc Bijz. Vrijw. Land storm zal haar jaarlijksche propaganda- avonden houden in de St.-Josephzaal op 29 en 30 Januari. Als gewoonlijk is het programma voor deze avonden weer zeer varieerend en zal worden afgewisseld door muziek en voordrachten. Als spreker zal optreden mr. J. A. van Mechelen, se cretaris der Gew. Landstormcommissie te Gouda. BODEGRAVEN. Vrouwenbond. Zondagavond gaf' de R.-K. Damestooneelclub, onderaf d van den Vrouwenbond, voor een overvolle zaal in het patronaat voor de leden van den bond een uitvoering. Eerstens een zeer goede declamatie door een jonge dame, getiteld „Moeders ventje". Vervolgens het tooneolstuk „De reis naar Lcretto, of de 2 Moeders", spel in vijf bedrijven. Het stuk werd in alle deelen keurig ver tolkt en met groote aandacht gevolgd. Hildegard cn Elizabeth maar vooral ook Adelheid speelden voortreffelijk; de laat ste dank zij haar prachtige stem, bij het zingen van Marialicderen. vooral bij het Ave Maria van Gounod. Degene die voor stelde de H. Maagd en de twee engelen als levende beelden hadden een lang niet gemakkelijke taak. die zij uitnemend ver vulden. Na het spel alsook na hot tableau rivant hadden de spelers een welverdiend en daverend applaus in ontvangst te ne men. Op het spel volgde een declamatie „Boevke Kaas' waarna kwamen verschil lende jonge dames onder leiding van mej. B. Stolwijk eenige reidansen demonstree- ren, welke zeer in aller smaak vielen. Tot slot nog een klucht genaamd „De Bodegraafsche Markt", die nog even de lachspieren in beweging bracht. Kiesvereeniging. De voorzitter, dc heer A. de Vos opent de vergadering en heet allen welkom bijzonder de eerw. hee- ren Pastoor en Kapelaan uit Mije Zegveld. De secretaresse mej. A. v. Benten leest daarna de zeer uitgebreide notulen der vorige vergadering, waarvoor de voorzit ter haar dank bracht. Dc voorz. deelde mede, dat het herbenoemde bestuurslid v. d. Werf de benoeming niet wenschte aan te nemen. Het bestuur heeft besloten tot oprichten van een propagandaelub. De voorzitter verzocht degenen, die daar aan wilden meewerken, zich op te geven hierna, werd door de hoeren Th. v. Vliet. C. v. d. Molen, H. Timp, H. J. v. d. Poll, Bakker en D. v. d. Meer voldaan. Bij een bespreking der candïdaten voor dc 2de Kamer stelde het bestuur voor, voor dc kwaliteitszetels v. Vuuren en Loe rakker, plaatsvervangers Trip en v. Wely, vrije zetel van Hellenberg Hubar en Gou verneur. Het besturslid v. d. Berg stelde voor daaraan toe te voegen L. F. Guyt en IT. Th. v. d. Laan. De heer H. J. v. d. Poll beval den middenstandscandidaat Mr. Hellenberg Hubar aan. De Zeer Eerw. Hoer Pastoor bepleitte het goed recht der middenstanders en verzocht het voorstel van bijvoegen der beide arbeiderscandida- ten in te trekken. De heer v. d. Berg wil de daarvan niets weten, doch, daar zijn voorstel geen voldoende steun kon krijgen, werd het bestuursvoorstel aangenomen. Overgegaan werd tot bestuursverkie zing. Aftredende waren de heer C. de Groot en A. v. d. Heyden, die weer her kiesbaar zijn (mej. Twaalfhoven wenscht niet meer in aanmerking te komen), te vens vacature y. d. Werf. Gekozen werden de heeren F. Bekkcr en W. v. Soest en herkozen de heeren C. dc Groot en A. v. d. Heyden. Bij do verkiezing afgevaardigden 'wer den bij acclamatie gekozen voor kieskring Gouda de lieer A. v. d. Heyden en H. J. v. d. Poll en voor kieskring Leiden de- heer R. Kelfkens en F. Bekker. De voorzitter zal als raadslid het beleid der R. K. Raadsfractie uiteenzetten, om dat hij dit op de vorige vergadering had beloofd. Hij deelde mede, dat de toestand der gemeente kern gezond is, de belas ting laag. De prijs van electriciteit is ver laagd cn het slachthuis heeft een winst opgeleverd van 10.000. De rioolkwestie heeft zich afgespeeld in den vorigen raad. Voorgelegd waren vier plannen, waarbij de grondslag gevel- breedte werd aanvaard. Oude toestanden veranderen geeft altijd slachtoffers. De candidaat der Chr.-H., speciaal gekozen om deze kwestie, heeft ook geen andere oplossing gebracht. De houding van den directeur van het slachthuis, die eerst 1000 liet vallen van zijn salaris, wanneer hij een hulpkeür- meester kreeg en eenige maanden later weer opslag vroeg, vond spreker niet zoo als het hoortdoch, daar hij wist, dat deze anders zou bedanken, en dan een di- ïeeteur zou moeten worden benoemd met een salaris van minstens 4000, heeft hij voor het voorstel voor opslag gestemd. Bij de benoeming van een concierge voor het gemeentehuis had hij reeds voor zien, dab de Kath. candidaat hoogstens 4 stemmen zou krijgen. Wat betreft de functie van voorzitter der kiesvereeniging en raadslid vond spre ker, dat dit bij verkieziug voor Prov. Staten en Tweede Kamer géén /bezwaar was, en, daar hij vóór de niéuwe verkie zing van den gemeenteraad moest aftre den, zou hij dan geen voorzitter meer zijn. Wat zijn nu de resultaten van het ter verantwoording roepen? Eerstens hebben do leden het recht daar niet toe, vervol gens zullen er geen candidal en voor lid van den gemeenteraad meer zijn te krij gen, en ook zal het een scheuring geven in de kiesvereeniging, waarbij de midden stand het gelag zal moeten betalen. De heer v. d. Poll vroeg daarop liet woord, hetgeen door den voorzitter werd gewei gerd, waarop de heer v. d. P. 'het woord zou nemen. De vice-voorzitter, de heer A. v. d. Heyden, betoogde, dat het hier gold een bespreking, zooals is aangege ven; dus dat ieder het recht van spreken heeft, waarop de voorz. het woord ver leent. De inwoners van de Mije verlieten daarpa bij wijze van protest de vergade ring. Spreker vond zich teleurgesteld door de uiteenzetting van het raadslid; hij had in de vorige vergadering ge vraagd do stem van de R.-K. raadsleden te motivéeren, doch dit was nu niet ge daan. Daarop werden door hun al ylie vraagstukken besproken, waarin z.i. de R.-K. raadsfractie was te kort geschoten. Bij de rondvraag verzoekt de heer Th. v. Vliet het bestuur de propagandaelub zoo spoedig mogelijk te willen oprichten. Dc heer v. d. Heijden wenschte dat de voor zitter zijn besluit om zich bij zijn beurt van aftreden niet meer herkiesbaar tc stellen zou intrekken. Spr. achtte raadslid en voorzitter op plaatsen als Bodegra ven wel vereenigbaar, temeer daar meii- schen, die voorzitter van de Kiesv. kun nen en willen zijn, moeilijk zijn te krijgen. Hij had het Tweede Kamer-lid Engels ge vraagd naar zijn meening omtrent het be spreken van het beleid der R.-K. Raads fractie in de Kiesvereeniging; deze achtte dit een moreelc plicht der raadsleden, welke zeer veel in practijk wordt ge bracht en zeer vruchtbaar werkt; wette lijke verplichting daaromtrent bestaat er echter niet. BOSKOOP. Bloemenhandel. Dc handel in afgesne den bloemen is evenals de bloemenhandel thans heel kalm en het gaat slechts om eenige kleine partijtjes rozen, welke in de vorige week de volgende prijzen op brachten: Golden Ophelia 1723 ct. Had- ley 1831 et., C. Pemet 2529 ct., Co lumbia 2425 ct., Butterfly 2632 c., Mac Keiler 2230 c,, Rosalandia 2226 c., alles per stuk. Geboren: Willem, z. van J. Verkaik en M. J. v. d. Bosch. Ondertrouwd: A. J. A. Vlasman en A. G. v. d. Vliet. Overleden: Gerardus v. d. Stam, 63 j. Johanna Ram, wed. van S. J. Ver- meul, 78 j. Hendrik Lodder, 90 j. Gevestigd: J. A. de R uiter, boom- kweeker, Rcijerskoop 105g. C. F. Mid delkoop, Autobus-ondernemer, Zuidstr. 3. C. M. v. d. Laan, boomkw., B. Colijn- straat A9. D. J. Rotteveel, pensionh., B. Colijnstraat A8. Huisnummer, wed. T. Ton, Rozcnlaan 23, wordt 25. W. H. van Eek, boomkw., Rijneveld 10. L. C. Langcnberg, boomkw. Zuidkade 166. J. M. Bontekoe, boomkw., Tuinstraat 7. A. M. Vlasman, loodgieter, Voorkade 20. F. F. J. Lemoine, kantoorbed., Biezen 3 A. Flippo, machinist, Julianastraat 45. J. van Lommei, boomkw., Julianastr. 43 W. Blanken, boomkw., Zijde 24a. F. J. Colla Jr., koopman, Zuidkade 214. A. Nieuw erf, rijwielhersteller, O. Z. Dorp straat 22. L. Boer Pz., boomkw. Juliana straat 9. G. Ramp Pz., boomkw., Julia nastraat 17. D. Koster Johz., boomkw., Julianastraat 53. J. Kerver, hulpmon teur electriciteit, Julianastraat 61 J. Hoogendoorn, melkverkooper, Zijde 300. A. Zaal, boomkw., Ridderbuurt 33. C. J. Snelderwaard, boekdr., Tuinstr. 57. L. J. Bontekoc, boomkw., Tuinstr. 29. J. Nederliof, arbeider, Tuinstr. 33. Vertrokken: G. Stigter, naar Rot terdam. J. M. Zwijdam, naar Gouda. ZEVENHOVEN. Een val. Dc reeds bejaarde wed. C. viel in haar woning, door een duizeling bevangen, en bezeerde zich dermate, dat dokters hulp moest worden ingeroepen. Landstorm. Door de plaatselijke land storm alhier zal een genoeglijke avond aan leden en belangstellenden in het R.-K. Bondsggebouw op Woensdag 6 Febr. a.s. worden bereid. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Door stoom verblind. O]) den Oostsingel te Delft zag de be stuurder van een vrachtauto van den ex pediteur De Mooy, uit Rijnsburg, doordat van een locomotief stoom werd uitgelaten, hetgeen het gezicht op den weg belem merde, een hem tegemoetkomende auto niet aankomen, 't Gevolg was dat beide auto's met groote snelheid tegen elkaar reden. De vrachtauto werd geheel ver nield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Auto op vrachtauto gebotst. Ter hoogte van de Verffabriek op den Haagweg nabij Delft is Zaterdagavond een auto "van den heer Nolet uit Schiedam met groote snelheid gereden op een voor hem rijdende vrachtauto. Dc auto van den heer Nolet werd totaal vernield en is later met een kraanwagen weggesleept. Door een auto aangereden. Gistermiddag ongeveer halfzes is op den Delftweg ter hoogte van dc kalkovens te Rijswijk zekere J. G. J. uit Delft, die met een handwagen op weg naar huis was, overreden door een hem achterop komen den auto, bestuurd door den heer A. Z. uit Delft. J. werd ernstig gewond opge nomen en naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. Het ongeluk is tc wijten aan het feit, dat de autobestuurder verblind erd door de lichten van een uit Delft komenden auto. Dc handwagen had geen reflector. Dc politic stelt een onder zoek in. Jongetje aangereden. Gisterenmiddag is op den Eindhoven- schen weg onder de gemeente Valkens- waard, het zes-jarige zoontje van den heer P. Wijnen, dat plotseling den weg over stak, door een vrachtauto aangereden. Het ventje bekwam ernstige verwondingen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. M eikauto te water. Te Pijnacker is Zondagochtend om streeks 9 uur een met bussen melk gela den vrachtauto van den heer Van "Wijk tengevolge van de gladheid van den weg in do vaart gegleden. Dc chauffeur sprong er intijds af. De auto werd met behulp van een kraanwagen gelicht. On geveer 1000 liter melk ging verloren. hij echter niet en toen de bestuurder van de autobus dit bemerkte, verzocht hij al len passagiers te willen uitstappen, ten einde bij een eventueelo botsing persoon lijke ongevallen te vermijden. Toen werd getracht den stilstaanden wagen te pas- seeren, bij welke poging de aanrijding plaats had. De passagiers moesten hun naar Weesp te voet vervolgen. EEN GEVAL VAN GASVERSTIKKING. Oude vrouw dood gevonden. Gisterenmiddag werd ontdekt dat de 56-jarige weduwe V., wonende aan den Pa rallelweg te Zandvoort door gasverstik- king om het leven was gekomen. De po litie werd dadelijk gewaarschuwd. Inmid dels ingeroepen geneeskundige hulp kon slechts den dood constateeren die reeds langen tijd voor de ontdekking moet zijn ingetreden. DE GASBEDWELMING TE MIDDELBURG. Omtrent, het geval van gasbedwelming te Middelburg, vernemen we nader, dat het 12-jarig knaapje gisteren aan de ge volgen is overleden. De toestand van de oude vrouw is zeer ernstig. INGEZONDEN MEDEOEFL ING. Over den kop Door het loslaten van een wiel aan de vrachtauto Aan den heer J. Steegman te Roermond is deze auto Zondagavond nabij het viaduct te Sittarcl OA'er den kop ge slagen. De mede-inzittende G. Schreurs geraakte met den bestuurder-eigenaar zoo danig onder den Avagen, dat zij er niet uit konden komen. Voorbijgangers heb ben toen de ernstig beschadigde auto op gelicht, waarna bleek. dat de heer •Schreurs een arm had gebroken en dc eigenaar-bestuurder zijn voorhoofd en bee- nen danig verwond had. Beiden werden naar het hospitaal te ►Sittard gebracht, dat zij na verbonden te zijn konden ver laten. Autobus door het ijs gezakt. Zondagmiddag is de autobus, Avelke den dienst tusschen de gemeenten Weesp en Muiden onderhoudt, op den Korte Muiderweg in aanrijding gekomen met een personen-aido, waardoor dc autobus ach teruit van den Aveg afgleed en met het achtergedeelte het ijs van de sloot ver nielde. Het ongeval Averd A'eroorzaakt doordat de bestuurder van den personen auto klaarblijkelijk dezen Aveg niet kende en niet wist, dat aldaar tAvec auto's elkaar niet passeeren kunnen. Hij had bij een der damhekken moeten uithalen en wachten, tot dc autobus gepasseerd Avas. Dit deed Tegen de BEtiAUWDHElD Uw lucht- S de longen laden, verstopt, kunt U de bademmende be nauwdheden, die bij de geringste in spanning optreden, afdiend ontgaan en Üw ademhalii» weer vrij cn njim maken met dé snelj slijmoplosse^de AKKER' Voorde Borst Door kokende melk verbrand. Zondagmiddag trok te Eindhoven een kind van vijftien maanden een pan ko kende melk van het gascomfoor, en kreeg den inhoud over zich heen. Het kind is aan de bekomen verwondingen over leden. Zich door dc hand geschoten. Bij het schoonmaken van een jachtge- Aveer ging Maandagmiddag een lanclbou- Aver te NieuAvcr-Amstel eenigszins onvoor zichtig te werk, zoodat op een gegeven moment een.schot afging en de kogel hem dAvars door de rechterhand trof. Een groote Avondc Averd hierdoor veroorzaakt. Na A'oorloopig door een geneesheer A'er- bonden te zijn heeft de landbouwer zich in een ziekeninrichting te Amsterdam on der behandeling moeten stellen. Plotseling sterfgeval. Toen te Deurne de bidder A. Ceelen dc leden van het zangkoor ging Avaar- schuwen voor een lijkdienst viel hij plotse ling dood op straat neer. Mijnongeval. De mijiiAverker J. uit Spckholzerheide, geraakte in Staatsmijn „Wilhelmina" met het hoofd bekneld tusschen tAvee kolen- Avagens. Ernstig geAvoiul Averd hij naar het hospitaal gebracht. Uit den rijdenden trein gesprongen. Gisterenmiddag, omstreeks half zes, is bij aankomst van den trein uit Zaandam een 16-jarig meisje uit den coupé gespron gen, voordat dc trein stilstond. Zij ge raakte tusschen dc treeplank cn 't perron beklemd. Vermoedelijk heeft het meisje het linkerdijbeen gebroken. Zij is per autobrancard naar het Binnengasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgeno men. I Js-ongevallen. Men meldt uit Nieuwer-Ainstcl aan de „Msb.": Maandagmorgen is een schaatsenrijder op den Arastel bij het passeeren van een zwakke plek door het ijs gezakt. Hij Avist zich aan het afbrokkelende ijs vast te grijpen en zoo zijn hoofd boven Avater te houden. Waar niemand der toegesnelde personen zich ter plaatse op het ijs durf de bege\ren, Averd den drenkeling een lad der toegeschoven, die hij A-ist tc grijpen en waarlangs hij den vasten Aval wist te bereiken. Op de „Poel" is Zondagmiddag een dame zoodanig gevallen, dat zij een sche delbreuk bekwam. Per auto Averd zij naar Amsterdam overgebracht. Nederlandsch schip gezonken. Op de Theems in a a n v a ring geweest. Naar een Lloyd-lclegram meldt h het motorschip „West-Vla ander on" (groot 346 br. ton, gebouAvd in 1927, eigenares de N.V. Motorschip „West-Vlaanderen" te Tcrueu- zen) op de Theems bij Crayfordncss in bot sing geweest met een ander schip. Het kreeg een gat aan stuurboordzijde mid scheeps' en is gezonken. De Vechtdijk en de Veendijk. De Nederlandschc stoomschepen Yecht- dijk en Veendijk, die ZaterdagaA'ond bij mist op den NieuAven WaterAveg aan den grond waren gevaren, zijn Zondagmorgen beide met rijzend water zonder hulp vlot gekomen. Ze hebben hun reis voortgezet. De Urker postboot vastgevaren. De postboot op Urk „Jhr. Alting von Geusau", die Zondagmorgen van Kampen vertrok, is om 2 uur ten Oosten Aran de Urker haven in het ijs blijven steken. De bemanning meldde Zondagavond, dat het schip langzaam Avegdreef, doch men hoop te bij opklarend weer de haven alsnog te kunnen bereiken. BRANDEN. Brand in een kapperswii Zondagavond brak brand te Arnhem in een bovenkamer van een kapperszaj aan de Ketelstraat. De politiebrandwe verscheen met groot materieel ter plaats Het vuur Avas spoedig bedwongen, zood; do schade zich tot een gedeeltelijk uitg biande kamer bepaalde. Oorzaak Avas, d; een gordijn te dicht bij de brandent kachel Avas gekomen en vlam had geva, Brand in een stapel kiste Zondagavond heeft een hevige brand 0 Avoed in 10.000 lijnkoekkisten, die op he terrein van de Friesche Olieslagerij b LeeuAvarden opgeslagen Avaren. De moto spuit uit Huizum heeft verscheidene urei nooclig gehad om Net vuur te blusschen. EEN PIJNLIJK INCIDENT OP EEN P00LSCHE GRENSSTATION. Een Nederlandsche diplomaat aangehouden? De Telegraphen Union meldt uit Hir sebau: Een pijnlijk incident heeft Zondag plaat gehad bij de controlo van den D-trein, die uit Polen over Mariënburg naar Duitsch land rijdt. Een Nederlandsch diplomaat die met dezen trein reisde, Averd dooi Poolsche beambten aangehouden, omdat hij geen Poolsch A-isum op zijh pas had Alle protesten en zijn beAvering, dat de visa tusschen Nederland en Polen zijn afge schaft, waren vergeefsch Hij moest don trein verlaten en zou met clen volgenden ticin naar Mariënburg terugkeeren. Hi mocht niet in de wachtkamer gaan. Toen de diplomaat zich bleef verzetten en bleef protcsteeren Averden de Starostei (bureau van den landvoogd) en de commissaris van "^litie op de hoogte gesteld. Eerst hier erd de fout van de beambten ontdekt, De Starostei en de commissaris A'an po litie begaven zich naar het station, waar zij tegenover den Nederlander hun verout- schuldigingen aanboden. Zij wilden boven, dien voor de verdere' reis een auto tot zijn beschikking stellen, hetgeen evemvel ge weigerd werd. Met den volgenden trein begaf de diplomaat zich naar Danzig om vandaar uit naar Duitschlancl verder te reizen. (De redactie van het Persbureau V.D. teekent hierbij aan, dat tusschen Polen en Nederland de visa nog niet zijn afgeschaft, en zij laat het bericht voor rekening van T. U.). HET DRAMA TE LUTTERADE. Ontrent het clrama te Lutterade verne men wij nader: De A'ermoorde leefde sinds geruimen tijd gescheiden van haar man en hacl haar in trek bij haar moeder te Krawinkcl geno men. Zij had een minder prettig karakter hetgeen meermalen tot gevolg had, dat zich in het huis hoogloopende tAvist voor deed. Zoo ook nu. Dc dochter tAvistte met haar moeder, waarbij dc eerste in een vlaag van woede een bijl greep en haar hiermee dreigde. Op het geschreemv IcAvam de zoon. die achter dc woniüét- met het herstellen van een vogelkooi, het geen hij met een broodmes deed, met dit mes naar biiinengeloopen. De bedreigingen van zijn zuster ziende, heeft hij in een overspannen toestand zijn zuster aangeval len. Hij bracht haar een diepen steek in den rug toe, Avaarop zij doodelijk getrof fen neerzeeg. De zoon, ziende wat hij ge- aaan had, is de straat opgeloopen en zich zelf bij de politie aangegeven. De zoon staat als oppassend bekend. Zaterdagmid dag verscheen het parket uit Maastricht en voerde de lijkschouwing. De dader is in verzekerde beAvaring gesteld. De diefstallen te Kerkrade. De politie te Kerkrade heeft Maandag naar Maastricht overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld den 39- jarigen P., die verdacht wordt de laatste weken te Kerkrade tal Aan diefstallen met braak te hebben gepleegd. Ook de moeder van P. is Avegens heling ter beschikking van dc justitie gesteld. In de Avoning van P. Averden verschillende van de diefstal len afkomstige goederen in beslag geno- Een inbrekend opperwachtmeester. Door de marechaussee te Deventer is gearresteerd de oppenvachtmeester der huzaren S., die verdacht Avordt van in braak in het bureau A'an den garnizoens commandant aldaar, Avaarr.it hij een be langrijk bedrag aan geld'ontvreemdde. Hij heeft reeds bekend. Inbreker aangehouden. Mej. L. van den Bredaschen Aveg te Tilburg heeft aangifte gedaan dat uit haar woning ontvreemd is f 5S0. Dc jjolitic heek; als resultaat A'an haar nasporingen aangehouden J. a\ G., die na verhoor be kend heeft dij diefstal te hebben gepleegd. Het geld Avas nog in zijn bezit. Er van door. De Belg A., Avonende te Brunssum, is verdwenen met medeneming van een som van bij de 200 gulden en een gouden hor loge, toebehoorendo aan zijn medekost- ganger de V., wiens slaapkamer werd open gebroken. Op vrije voeten. Dc herbergier Y. uit Kerkrade, te Luik gearresteerd, Avegens het smokkelen van ctfcaïne, is wederom ojj vrij voeten ge steld. Een stakkerd.,. Zondagavond heeft de politic in het ►Steegje te Sittard, een jongeman, zekeren J. N. in bewusteloozen toestand gevonden. Men A'ervocrde hem naar dr. Caré, die een keelontsteking constateerde. Direct moest hij naar het Fransche klooster vervoerd Avorden. Zijn toestand is bedenkelijk. Dc jongeman was zwervende

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6