Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. ivoneDaanweastrijden te Groningen. De eerst e groote kortebaan-wed strijd in do stad Groningen georganiseerd, werd niet alleen tengevoge van de gunstige weersomstandigheden, waarbij slechts de mist nu en dan een drawback vormde, maar ook door het verrassende in de uit slagen tot een groot succes voor de ijs baan „De Kweekschool". De uitslagen luiden: Beroepsrijders, korte baan, 160 M. (13 deelnemers): 1. C. Brouwer te Scheemda; 2. P. Huisman te Westerbroek3e L. En- gelkes te Sellingen 4. G. Duiker te Lem mer; 5. P v. d. Berg te Donkerbroek; 6. Th. Klompmaker to Oudehaske7. J. H. Bartels te Witten. Klompmaker werd in twee ronden geslagen door Brouwer, die den snelsten tijd, 15 sec., maakte. Langebaan wedstrijden voor amateurs om het prov. kampioenschap van Groningen. Onder uitstekende weersomstandighe den vonden Zaterdag op de in goede con ditie verkeerende banen van de IJsclub eendam- de langebaan-wedstrijden voor mateurs om het provinciaal Groningsch ampioenschap plaats. De gedetailleerde uitslagen luiden als olgt: 500 M.: 1. G. Elema, Bierum 50. T sec.; J. G. Elema, Bierum 51.2 sec.; 3. J. Kui ers, Stadskanaal 53.2 sec.4. B. Coops, uidlaren 53.4 sec.5. J. Bolt, Assen 54.4 c.6. H. C. J. Krul, Groningen, 54.8 sec.; A. Enting, Zuidlaren 55 sec.8. U. T. uisman, Borgercompagnie 55.4 sec.9. H. oxopeus, Bierum 55.4 sec.; 10. N. Eigen- erg, Einsterwolde 56 sec. 1500 Meter: 1. G. Elema, Bierum 2 m. >.2 s.2. R. Coops, Zuidlaren 2 m. 52.2 s. J1. Kuipers, Stadskanaal 2 m. 56 s.; 4. H. oxopeus, Bierum 2 m. 56.2 s.5. A. En- ng, Zuidlaien 2 m. 56.4 s.6. J. G. Elema eirum 2 m. 57 s.7. H. Smit, Veendam, •- m. 59.6 s.; 8. N. Eigenberg, Finsterwolde i m. 2.2 s.10. J. Paarlberg, Heeren een 3 m. 3 s. 5000 Meter: 1. R. Coops, Zuidlaren 10 13.8 s.2. G. Elema, Bierum 10 m. 37.8 3. H Toxopeus, Bierum 10 m. 41.6 s. H. Smit, Veendam 10 m. 50 s.5. N. igenberg, Finsterwolde 10 m. 52.2 s.6. Paarlberg, Heerenveen 10 m. 59.8 s.; T. S. Westra, Hornhpizen 11 m. 1 sec. ;evallen)8. H. Koster, Groningen 11 m. 8 sec.; 9. J. W. Hendriks, Laskwerd 11 m. 2.4 s.; 10. W. Katt, Groningen 11 m. 39 s. Kampioenschappen van Gelderland. Op de Nijmeegschc IJsbaan zijn ver eden een wedstrijd schoonrijden voor hee- en en een wedstrijd schoonrijden voor pa- en, waaraan voor beiden het kampioen- chap van Gelderland verbonden was. Of- choon het tegen den middag be- on te regenen, hebben de wedstrijden en goed verloop gehad en liet de toe- tand van de baan niets te wenschen over. De uitslagen luiden als volgt: Schoonrijden voor heeren (15 deelne- ïers)1. H. v. Wermeskerken (Utrecht), 2. P. van Balen (Oude Rijn), 3. F. J. "rytag (Maarssen), 4. F. J. v. Balen (Oude dijn), 5. H. G. Horsten (Almelo), 6. F. Terwindt (Nijmegen). Schoonrijden voor paren (7 deeln. pa ren): 1. mej. 'J. J. van Wijngaarden (Utrecht) en de heer C. P. v. Balen (Oude Rijn), 2. mej. B. van Wijngaarden (Utrecht) en F. J. van Balen (Oude Rijn), mej. J. de Zwaan (Almelo) en de heer H. G. Horsten (Almelo). Kampioenschap van Noord-Holland. Gistermiddag vonden de wedstrijden om het kampioenschap van Noord-Holland op de IJsbaan Heilo plaats. De baan was uitstekend bereidbaar. De uitslagen luiden als volgt: 500 meter: 1. T. Boot uit Purmerend, in 49.8 sec.; 2. J. G. de Jager uit-Wolver- dijke in 51.8 sec.; 3. C. Jongert uit Edam, in 52.6 sec. 1500 meter: 1. T. Boot, in 2 m. 48.6 sec.; 2. C. Jongert, in 2 m. 49 sec.; 3. J. C. de Jager, in 2 m. 50.4 sec. 5000 meter: 1. C. Jongert, in 9 m. 50 sec.; 2. T. Boot, in 9 m. 54.9 sec.; 3. J. Lan- gendijk, uit Oud-Karspel, in 10 m. 10 sec. Kampioen van Noord-Holland werd T. Boot, aan wien het bestuur van den IJsbaan de Provinciale beker uitreikte. Do kampioen van Gelderland, Pronk van Warmehuize, die buiten mededinging meereed, maakte de volgende tijden: 500 meter: 50.2 sec.; 1500 meter: 2 m. 41 sec.; 5000 meter: 9 m. 41 sec. Dit waren de snelste tijden, die tot nog toe in dit seizoen werden gemaakt. Het bestuur van den IJsbaan Heilo overhandigde den heer Pronk van Warmehuize een zilveren be ker. De publieke belangstelling was, de keersomstandigheden in aanmerking geno men, bevredigend. IJSHOCKEY. Tournooi te Haarlem. De uitslagen van het hockey-tournooi, gisteren te Haarlem gehouden, luiden: Blocmendaal-M. H. C. (Zaterdag), Den Haag-Pinguins 20. Finale: Den Haag-BIoémendaal 50. DE WINTERSPELEN TE DAV0S. Gisteren zijn de intei^ationale winter spelen te Davos op plechtige wijze geopend in tegenwoordigheid van vele buitenland- sche afgevaardigden. in het ijshockey-tournooi sloeg Canada Davos met 21. ZWEMMEN. Nederlandsche Zwembond. Het 40-j arig bestaan. De Nederlandsche Zwembond herdacht Zaterdagmiddag zijn veertigjarig bestaan met een receptie in American-Hotel te Amsterdam. Het geheele bestuur was aanwezig en zetelde temidden van een fraaie palmver- siering. Ruim half vier opende de heer C. F. Kel- ler.bach namens het Comité 1928 de rij der sprekers, waarna het eerelid van den N. Z. B. de heer P. Latenstein het bestuur complimenteerde. Daarop voerde de heer Graafland, Rijksinspecteur der lichamelijke opvoeding, het woord. Namens de vier vereenigingen op wier aanstichting in 1888 de Nederlandsche Zwembond werd opgericht, n.l. de Amster- damsche, Goudsche, Leidsche en Arnhem- sche Zwembond, trad vervolgens de heer Goudsmit (Gouda) naar voren. Het was spreker een genoegen aan den N. Z. B., ter herinnering aan dit jubileum een ge schenk aan te bioden, waaraan door heel zwemlievend Nederland was deelgenomen. De bijeen gebrachte gelden, ruim 700, zullen een fonds vormen, waaraan nog geen bestemming is gegeven, doch dat het be stuur van den N. Z. B. werd aangeboden j om tezamen met het comité een nadere bo- stemming te volgen in het belang van de propaganda van het zwemmen in Neder land. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren C. A. W. Tiirschman na mens het Ned. Olymp. Comité en den Ned. Voetbalbond, N. Broekhuizen, Ned. Korfbalbond, W. Brouwer, Kon. Ned. Ama teur Schermbond, J. H. Luiting, Ned. Ver. van Leeraren in de Lich. Opv., D. van 1 Vught, gemeentebestuur, A. Mastenbroek, Ned. Biljartbond, N. Sturkop, Oost-Java Zwembond, J. de Boer namens „de Water- polocommissie, G. Langelaar, Zwembond Rotterdam. De heer mr. R. S. van Koppen, eerelid en oud-bestuurslid N. Z. B., hield een aar dige rede namens de Haagsche Zw. en Poloclub, aan het einde waarvan hij een zilveren wisselbeker aanbood voor een pro pagandistisch doel ter beslissing van hot bestuur van den N. Z. W. De heeren J. J. Otter, R.Z.C., G. Blitz, Het IJ, J. de Raat, D.Z.K., J. W. Bianchi, A.Z., de dames F. de Dood, D.Z., M. Wee- nink, H.D.Z., en mevr. Verbruggen, O.D Z., boden daarna namens hun vereenigingen gelukwenschen aan, al dan niet vergezeld van bloemen of herinneringsmedailles. Onder de vele aanwezigen bemerkten wij o.a. den heer A. M. Starthooven, den eer sten zwemmer van Nederland aan wien door den N. Z. B. een kampioensmedaille werd uitgereikt voor de 600 meter borstslag. Tal van bekenden in de zwemsportbewe- ging gaven verder acte de présence en blijk van hun belangstelling in dit jubi leum. De voorzitter van den N. Z. B., de heer W. E. Erelius W.Ezn. beantwoordde alle sprekers onmiddellijk na hun felicitaties. BILJARTEN. Nederlaagwedstrijden te Lisse. Vrijdagavond werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet in het gebouw van den Nederl. R.-K. Volksbond te Lisse. De strijd ging tusschen Lisse en 't Vierkantje uit Leiden. Als eerste partij kregen we te zien C. Th. DuivevoordenJ. Siera. Eerstgenoem de won schitterend en heeft zijn club voor een nederlaag behoed. Hij maakte een mooie serie van 34. De uitslag is als volgt: Car. brt. hs.s. moy. J. Siera 88 28 18 3.14 C. Duivevoorden 200 28 34 7.14 H. v. d. Nat 200 55 18 3.63 A. van Dijk 166 54 18 3.03 B. de Roo 200 36 26 5.55 B. Mastenbroek 159 35 23 4.54 R.-K. Volksbond 525 car. 't Vierkantje 488 car. 't Vierkantje verloor alzoo met 37 car. A.s. Donderdag heeft de plaatselijl e ontmoeting plaats tusschen Excelsior I en R.-K. Volksbond. DAMMEN. Leiderdorpsche Damclub. De uitslag van den gehouden competi tiewedstrijd tusschen de Leiderdorpsche Damclub en Voorschoten is als volgt: Leiderdorp Voorschoten L. v. EgmondG. v. Bsmmelen 11 H. v. VegteH. Oudshoorn 11 N. HoogervorstJ. de Graaf l1 G. v. d. VoortC. Biak 20 D. BrunéA. Anker 20 M. C. DegenaarH. de Wever 20 W. Tol—G. J. Zwaan 02 A. SpiesW.Vis 02 A. CapaanA. «T. Colje 20 G. GuldemondJ. Verstegen 20 137 Leiderdorp won met 137. De eindstand der competitie van de Leiderdorpsche club is als volgt: lste klas: 1. L. van Egmond, 2. N. Hoo gervorst, 3. G. van der Voort, 4. D. Bruné, 5. M. C. Degenaars, 6. W. van Tol, 7. A. Spies, 8. A. Capaan, 9. P. Broere, 10. N. Mol. 2e klas: 1. K. Spek, 2. H. v. Vegte, 3. J. Goedhart, 4. J. Ket, 5. V. Voorma, 6. P. Vervark, 7. J. A. Ramaker, 8. W. van Heusden, 9. G. Guldenmond, 10. J. van Heusden. Woensdag a.s. speelt de Leiderdorp sche damclub tegen de Leidsche Damver- eeniging voor den bekerwedstrijd in het clublokaal Maison Bernsen, Breestraat, te Leiden. HILLEG0M. Ongelukken op de ijsbaan. Een week is de kunstbaan der HilL IJsclub in ge bruik geweest. Er is enorm veel bezoek geweest. De baan was dan ook schitterend. Twee avonden is zij verlicht geweest en honderden hebben dat avond-ijsfeest be zocht. Twee ongelukken hadden plaats: Een zoontje van den heer Kwast werd door een clubje wildebrassen aangereden en brak een arm. Een dochtertje van den heer Wielinga overkwam hetzelfde; zij kreeg door het vallen een lichte hersen schudding. Er moet o.i. nog strenger op gelet worden dat er rondgereden wordt, opdat iets dergelijks niet meer kan ge beuren. Inenting. Woensdagmiddag van half 4 tot half 5 is gelegenheid in de Ge- meenschool tot kostelooze inenting en herinenting. Jubileumtentoonstelling. Voor deze tentoonstelling, die gehouden wordt van 5—9 Febr. a.s., bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Afd. Hillegom van Bloembollencultuur zijn nog geschonken: een groote gouden medaille door „Copex", een kleine gouden medaille door de On- derl. Bedrijfsv. „Land- en Tuinbouwbelang" te Den Haag; een verguld zilv. medaille door de Bloemistwerkl.ver. „Eensgezind heid", een verg. zilv. medaille door „De Hanze"; een eereprijs werd geschonken door de N.V. Hill. Houthandel alhier. H. B. G. De afd. Hillegom van het Hollands Bloembollenkw. Genootschap hield een buitengewone vergadering in Flora O.m. waren hierbij tegenwoordig de heer Volkersz van Lisse en de heer W. A. v. d. Wal, leeraar van den Tuin- bouwwintercursus met zijn leerlingen, le den van Bloembollencultuur, enz. De heer W. M. Ruigrok, voorz. der ver- eeniging, opent de vergadering met een woord van welkom en zegt, dat de ver- eeniging aangespoord door het succes van vorig jaar met een lezing van den heer Volkertsz deze vergadering uit schreef waarvan hij veei leerzaams voor de aanwezigen en voor het vak werd ver wacht. Daarna geeft hij het woord aan den heer A. Schouten, die een lezing houdt over de bestrijding van plrntenziekten en het verdelgen van muizen en ratten. Een en ander werd door fi'ms en plaatjes ver duidelijkt. KATWIJK. Hooge landprijzen. Door B. en W. werden dezer dagen een 15-tal perceelen tuingrond in het openbaar verhuurd. Er was veel belangstelling en er werden zeer hooge prijzen geboden, soms ruim 100 pet. hooger dan wat het vorige huurtermijn was betaald. Wij vragen, waar moet dat heen? KATWIJK AAN ZEE. Personalia. In de plaats van den eer Jolf Verloop is tot oppe; brandmees ter door B. en W. benoemd de heer J. Dubbeldam. LISSE. Hardriji);rij. Zaterdagmiddag werd vanwege de IiTsclub „Lisse en Cmstr." een hardrijderij op schaatsen gehouden voor behcefligen. De wedstrijd werd op geluisterd door de R.K. Harmonie „Adolf Kolping". Er waren niet minder dan 86 deelnemers, die natuurlijk allen een prijs hadden. Vanwege het werkelijk mooie winterweer en bovendien de vrije Zater dagmiddag was de belangstelling enorm De wedstrijd had plaats op de Gracht, waar het ijs prachtig was. Om half twee werd begonnen' en te ongeveer half vijf was de wedst'rijd afgeloopen. De drie eerste prijswinnaars kregen als extraatje elk een kistje sigaren. Deze prijswinnaars waren le pr. G. Elfering, 2e pr. H. v. d. Zon en 3e pr. L. Halfschepel. Na dezen wedstrijd had als attractie nog een wed strijd plaats tusschen deze drie prijswin naars van Lisse en de drie eerste prijs winnaars uit Sassenheim, welke daar Vrij dag de eerste drie prijzen hadden gewon nen. Door deze Sassenheimers waren drie prijzen beschikbaar gesteld en wel van ƒ6, 4 en 2. Ze werden gewonnen door de Sassenheimers en wel le prijs P. van Nobelen2e pr. door Jer. v. Nobelen en 3e pr. door N. N. deze laatste wil niet ge noemd worden. Lisse maakte hier nu juist geen schitte rend figuur. Als verzachtende omstandig heid ge'dt echter dat zij heel den middag al hun best ge:1oan hadden. Posterijen. Mejuffrouw S. L. den Hol lander, sedert 1 Nov. 1917 werkzaam op het post- en telegraafkantoor te Lisse, is met ingdng van 13 December 1928 wegens huwelijk eervol ontslagen. Met ingang van 12 Januari 1929 is de monteur A. H. van Kuijk verplaatst van Utrecht naar Lisse. N00RDWIJK. Hardrijderij voor armen. Koning vorst had zich Zaterdag ten dienste gesteld der liefdadigheid en, ondanks de koude, in me nig gezin een blij gezicht bezorgd. Doordat het ijverige bestuur der IJsclub intijds een lijst had laten circuleeren, waarop door velen goed geteelcend werd, kon zij een flinke voorraad levensmiddelen aanschaf fen, welke Zaterdagmiddag zijn verreden Aan dezen wedstrijd namen 46 personen deel. De vier hoogste prijswinnaars hierbij waren. P. Reekers le, L. v. Rijn 2e, C. Al ders 3e en J. v. d. Lippen de 4e prijs. Deze winnaars bekwamen ieder een medaille. NOOTDORP. Getrouwd: A. Reijgt en Cat. Tet- teroo. OUDEWETERING. Jubileum. Heden zal het 25 jaar ge leden zijn dat mej. Tr. van der Ploeg in dienst trad bij de Stoomwaschinrichting van den heer Joh. Bergman alhier. RIJPWETERING. Rectificatie. Tot onze spijt is in het onderschrift van de photo, die ter gele genheid van het gouden organisten-jubi leum van den heer N. P. Verkley in de krant werd geplaatst, een fout geslopen. Do heer Verkley was vóór 1891 organist te Hazerswoude-Groenendijk, daarna te Rijpwetering. RIJNSBURG. De R.-K. Kiesvereeniging opgeheven. De sinds enkele jaren bestaande R.-K. Kiesvereeniging is opgeheven. Voor dien waren de Katholieken lid van de R.-K. Kiesvereeniging te Katwijk aan den Rijn of te Oegstgee3t. R0EL0FARENDSVEEN. Wit-Gele Kruis. De afrekening van de in het afgeloopen jaar plaats gehad hebbende tentoonstelling en verloting ten bate van de Vereeniging Het Wit-Gele Kruis alhier heeft thans plaats gehad. Na EEN KENNERKEND VERSCHIJNSEL. Een dorp, waar niemand naar de kerk gaat. De Londensche correspondent van de „Msb." schrijft: Rev. O'Connor, de dominee van het dorp Hedgeley, in het graafschap Buckinghamshire, heeft zijn parochie op geheven, omdat zijn parochianen niet naar de kerk willen gaan. De dominee is een bejaard, ha<rd-wer- kend man. Er is niet één parochiaan, die eenig persoonlijke grief tegen hem koes tert. Er is niet, gelijk in sommige andere kerpsels, 'n sterke minderheid of zelfs een meerderheid, die de theologische op vattingen van den dominee uit den booze acht. Men gaat eenvoudig niet naar de kerk. „Goddeloos" noemt de Bev. O'Connor dien menschen. Zelfs speciale muzikale uitvoeringen kunnen hen niet bewegen naar de kerk te gaan. De vorige maand vertoonde een zendeling uit Melanesië den tooverlantaarn, maar er kwam zoowat niemand. Waaraan is, volgens den Rev. O'Connor, die onthouding toe te schrijven? Op de eerste plaats aan de „dart boards". Er is bijna geen plattelandsherberg, die geen „dart board" heeft, n.l. een hou ten schijf, waarnaar geworpen wordt met een „dart" of spies. Het is een handig- heidsspel, waarop de dorpsbewoners zeer verzot* ziin. Dat onder het spelen wel eens een glaasje te veel gedronken wordt, valt niet te ontkennen, maar dronkenschap is een heel wat ander verschijnsel dan het „dart board", en 't spel heeft in ieder geval het voordeel, dat men, terwijl men de spier werpt, ten minste niet drinken kan. Er zijn in Hedgerley twee hérbergen elk dezer heeft een „dart board". An dere ontspanningslokalen is het dorp, dat 350 inwoners telt, niet rijk. De dominee vergeet, in zijn verbolgen heid op de werpspier, dat vrouwen niet aan dit spel doen, en dat twee borden iederen avond slechts een zeer beperkt aantal mannen kunnen bezig houden. Hoe het mogelijk is, dat hierdoor des Zondagsmorgens de kerk ontvolkt blijft, is niet duidelijk. Rev. O'Connor heeft echter ook bezwa ren tegen demotorbus. Deze is na het ..dart board" het grootste kwaad van Hedgerley, want zij verbindt sinds eenige jaren 't saaie dorp met het vroolijke Thecsstadje Hough (dat één agglomeratie vormt met Eeton en Windsor) en met Bea- consfield. In deze beide metropolen zijn bioscopen gevestigd, en ook wordt er ge danst. Terwijl de overdag op de velden werkende jongelieden van Hedgerley nog al honkvast zijn, laten de jongevrouwen zich vaak verleiden tot omnibus-ritten naar Hough en Beaconfield. Dat is natuurlijk heel ondeugend, maar.... aan den teringachtigen toe stand van het godsdienstig leven te Hed- iet rijgt tVt on di gerley liggen waarschijnlijk heel andei oorzaken ten grondslag. Een oude landbouwer van het dor heeft verklaard: We zijn niet goddeloo lederen Zondagmorgen lees ik in den Bj bel. Er zijn velen, die dit doen. De dom nee kan de dingen niet beter zeggen da ze in den Bijbel staan." Een ander inwoner heeft „Waarom zou ik naar de kerk gaan? Ön den dominee een tekst te hooren verkla ren? Voor mijn geloof heb ik dat n noodig. Iedere dominee verklaart e tekst op zijn manier. Nu eens ben je met deze, dan weer met gene eens. On geloof lijdt onder al dat verklaren en te - 0J gen verklaren. De kerk geeft ons niets, da wij thuis niet hebben." Hetgeen die menschen zeggen is nu we niet onaanvechtbaar, maar van protesï' - tantsch standpunt bezien toch niet zo< heel inconsequent. De kerk geeft hun nieti dat zij thuis niet hebben, behalve nu dan een preek die hen aan het denken en ook wel eens aan het twijfelen brengt Too verlantaarnplaatjes uit Melanesii kunnen heel belangwekkend zijn, mei kan het in de inboorlingen van een dorp van 350 zielen verontschuldigen, dat zi^* liever eens de wonderen van Hough mei eigen oogen qanschouwen. De waarheid is, dat de toestand te Hed- 'r geley typeerend is voor die in een groot c aantal parochies over het geheele land an Tal van geloovige protestanten houden op en, ..kerksch" te zijn, omdat de wekelijksche ja3l diensten hun geloof niet sterken en hui vroomheid niet aanwakkeren. In dezen tijd van eindelooze verdeeldheid in de kerk, is het den parochianen duidelijkercn dan ooit geworden dat zij „de" waarheid an( waarschijnlijk toch niet hooren zullen van den dominee, die over hen gesteld is. Er zijn immers zooveel waarheden, en de'Jn' knapste en beroemdste theologen des lands spreken elkaaar dagelijks tegen Welk nut heeft het dus naar de kerk te gaan. Godsdienstige betoogen kan men voor een paar pence koopen. Zeker, men kan psalmen zingen in de kerk, en men kan gezrmenlijk bidden, maar hieraan hebben de meesten geen behoefte. Zij be-[, weren hoogmoedig misschien, maar ini j overeenstemming met hun „protestantsch" oordeel dat zij thuis, in den familie kring of op hun eentje, veel beter bidden. Die menschen voelen wellicht dat del kerk, evenals de posterijen en de omnibus-) n* sen naar Hough en Beaconfield, een heel] on nuttig staatsinstituut is, maar voor hun on geestelijke behoeften hebben zij haar niet noodig. Niets is dus natuurlijker dan dat aC zij weigeren er plichtmatig iederen Zon- ee dag heen te gaan, alleen om den dominee een pleizier te doen. ai Men kan met dezen sympathie voelen,j omdat zijn pogingen om datgene, wat hij! als goed beschouwt, te volbrengen, zoo| jamerlijk schipbreuk lijden, maar de oor-I '3' zaken hiervan zijn èen eeuw of vier ouder dan de motorbus naar Hough en Beacon- D field. De Engelsche kerk oogst wat zij ge- lerp zaaid heeft. En niet alleen te Hedgerley. Zo W [>ud Ol aftrek van de noodzakelijk te maken on kosten bedraagt het batig saldo 1745.58. Een mooi succes voorwaar. VOORSCHOTEN. De vervaardiging van kunstmest. De zeer actieve vereeniging van Oud-Leer lingen van den landbouwcursus hield Vrij- dagvond een vergadering, waarop ze had uitgenocdigd alle leden van de beide landbouwvereenigingen en die van de vereeniging voor bloembollenteelt. De opkomst had beter kunnen zijn, maar was toch niet zoo, dat de samenkomst met onvruchtbaarheid zou zijn geslagen, 'n Kleine 40 personen was aanwezig en volgde met gespannen aandacht de, door enkele vragen onderbroken, rede van den heer Ir. C. A. G. Spaan van Amsterdam, vertegenwoordiger van de firma van der Eist en Matthes, die in ons land invoert de lucht stikstof meststoffen van de Baden- sche Aniline en Soda-fabrieken te Oppau en de Leuna Fabrieken te Maagdenburg. Allereerst wees de spreker op de groote beteeknis van de uitvinding om de stik stof, die bij de bemesting een zoo belang rijke rol speelt, te binden uit de damp- kringlucht. In de beide genoemde fabrie ken, waarvan die te Oppau een oppervlak te besTaat zoo groot als het geheele ter rein van Voorschoten tot Leiden, tusschen de Vliet en den spoorweg, geschiedt dit op groote schaal waardoor het mogelijk is geworden, stikstofmeststoffen te berei den voor prijzen die slechtB 60 pet. bedra gen van die in de jaren 19101914, terwijl alles thans nog op 150 a 200 pet. staat. De fabriek te Oppau levrt per seconde een baal zwavelzure ammoniak, wat een jaarproductie beteekend van 600.000 ton stikstof. Dit wordt in den handel gebracht als Kalksalpeter, Zwavelzure Ammoniak, of Ureum, terwijl de andere fabriek ook Leu- na-Salpeter levert. De fabricage, toegelicht door een zeer interessante film, heeft plaats onder 500 atmospheer druk en bij 200 gr. Celsius hitte. In 1 uur is het goheele proces vol tooid en verlaat de meststof gezakt en wel, de fabriek. Hoewel eerst in 1913 de fabriek te Oppau werd voltooid, en in 1917 die te Maagdenburg werd gebouwd, be draagt. het gebruik van luchtstikstof nu reeds 70 pet. van het totaal verbruik. In- dië betrekt het voor de bemesting van het suikerriet, Japan voor de rijst, Egypte idem, Amerika voor de katoenteelt. Spreker is van meening dat het vooral in deze streken veel te schaarsch wordt toegepast Uitbreiding van het gebruik op grasland, op bollenland en op tuinland, zou voor de gebruikers groot voordeel kunnen opleveren. Zeer sterk brengt de spr. naar voren het groote voordeel dat zou kunnen wor den behaald bij ruimere toepassing op hooi- en weiland. Nagaande de verschil len in oogstopbrengst bij de landbouwge wassen sedert 1850, is spr. gekomen tot de slotsom, dat deze met 100 pet. en meer zijn gestegen, terwijl die voor grasland vrijwel gelijk zijn gebleven, althans de stijging lang niet in die mate heeft plaats gehad, hoogstens 20 a 30 pet. Elke kilo stikstof geeft een meerdere hooiopbrengst van 40 kilo. Bij een proef te Aarlanderceen werd verkregen een meeropbrengst van 2000 K.G. melk gedu- ren de weidetijd per H.A. Gezien het feit dat ons land heeft 1 1/2 millioen H.A. grasland tengenover 900.000 H.A. bouwland, mag het een factor van zeer groote economische betekenis worden genoemd wanneer die kan worden dwongen tot een beduidend hoogere op brengst Uitvoerig staat de spreker stil bij de beteekenis van systematisch weiden beveelt dat sterk aan. Hierna vertoonde spr. een paar films, waarop men eerst de chrysanthen en de mais kon „zien" groeien, en eindelijk op humoristische wijze werd voorgesteld de beteekenis van de stikstofmest voor de aardappelen. De eerste beide wekten veel bewondering, de laatste werkte erg aan stekelijk op de lachspieren. De thuisblijvers hebben veel gemist. De voorzitter, de heer W. C. Dijkman, had met een kort woord den spreker in geleid, en bracht nu den dank der verga dering over, wat met groot applaus werd onderstreept. Een fijne tabaksdoos werd iedere bezoeker als aandenken uitgereikt. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de chef-brugwachter P. Penders is benoemd tot buitengewoon gemeente-veldwachter. Druk bezoek van inbrekers. Door verbreking van een buitendeur wisten on- genoode gasten in den afgeloopen nacht zich toegang te verschaffen tot het kan toor van de firma Spreij, houthandel. De brandkast werd geforceerd en op het kantoor alles overhoop gehaald, doch geld of waarde wordt niet vermist. Dit is bin nen korten tijd reeds de tweede maal dat», door heeren langvingers aldaar tevergeefs een bezoek wordt gebracht. Bij het baantje-glijden. Zekere v. Z. in de Steenstraat, die Zaterdag met eenige vrienden een baantje ging afleggen, kwam, doordat hij niet voldoende bukte, met zijn hoofd in botsing met een brug, zoodat hij bewusteloos neerviel en zich met vrij ernstige verwondingen aan het hoofd onder dokters behandeling moest stellen. Hand verwond. De arbeidef H. G. werkzaam op de leerlooierij der fa. KL Meijling, kreeg een vallende stins-wale op zijn hand, waardoor dit lichaamsdeelpp; ernstig werd verwond, zoodat geneeskun- £j dige. hulp moest worden ingeroepen. In den R:jn gevallen. Zaterdag is deoa dienstbode van bakker den L. tijdens haai werkzaamheden uitgegleden en in Rijn gevallen. Op het angstig hulpgeroep! van het meisje kwam een buurvrouw toe loopen, die haar niet zonder moeite op het droge bracht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8