binnenland. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving tweede blad „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 12 JANUARI 1929 de kamerverkiezingen. Do candidatuur-mevr. Stecnberghe- Engeringh. Mevrouw F. Steénberghe-Engeringh, ^zitster van. de Federatie van E. K. ouwenbondcn in Nederland verzoekt s mede te deelen, dat zij niet in aan- jrking wenscht te komen voor een can- latuur voor het lidmaatschap van de roede Kamer. e vrijgesproken gevangenen-bewaarder, iet met ziekteverlof doch voorloopig buiten dienst. Wij méldden in onze vorige editio, dat I thans vrijgesproken gevangenbewaarder eenigen tijd ziekteverlof was verleend, it bericht is niet geheel juist, daar deze >slissing achterhaald is door een brief ,n den minister van Justitie aan het col- ge van regenten van de bijzondere straf- vangenis te Scheveningen, waarin wordt cdegedeèld, dat de minister besloten ieft den heer K. voorloopig buiten dienst stellen, in afwachting van een nadere, ior hem te nemen, beslissing. Uitbreiding Hooge Raad van Arbeid. Naar „Het Volk" verneemt, ligt het in it voornemen van den minister van Ar- iid, Handel en Nijverheid, den Hoogen aad van Arbeid uit te breiden met een 1 en eeri plaatsvervanger van het roomsch- itholiek Werkgeversverbond, dat dan zal ixtegenwoordigd zijn door twee leden en kee plaatsvervangers, en met een lid en fen plaatsvervanger van de protestantsch (iristelijke vakorganisatie, het Christelijk iationaal Vakverbond, zoodat men van zijde een vertegenwoordiging van drie den en drie plaatsvervangers in den rioogen Raad van Arbeid zal hebben. Politieke bijeenkomst Amersfoort 1929. Naar hot Partijsecretariaat der R. K. ta-atspartij ons meedeelt, zijn als inlei- ers voor de Politieke Bijeenkomst to mersfoort, te houden op 6 en 7 April 929, uitgenoodigd en bereid gevonden [gr. prof. J. Hoogveld, rector magnificus er R. K. Universiteit te Nijmegen, over et onderwerp „Politiek en ethiek" en -de eer L. G. Pastor inspecteur van den Ar— eid in Ned.-Indië, ondervoorzitter der ndisehe Katholieke Partij, over het on- erwerp: „De staatkundige taak der ka- kolieken in Ned.-Tndië. De heer Pastor ertoeft met verlof hier te lande. De uit- loodiging om als leider over bovenge- loemd onderwerp op te treden is tot hem gericht in overleg met het bestiiur der In- li sehe Katholieke Partij. Een katho'iek rechter in Haarlem. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter n de "arrondissementsrechtbank tc Haar- emmr. A. L. M. van Berckel, thans in elijke betrekking te Roermond. Met zeer groote voldoening maken wij ?an deze benoeming melding, want mr. an Berckel is een katholiek. Dat feit alleen, alhoewel wij dén be- ioemde verder niet kennen, is ons een eden tot verheugenis. Jaren lang- toch hebben wij op de be- loeming van een' katholiek rechter in de rrondissementsrechtsbank te Haarlem angedrongen, omdat wij het .niet alleen sen eiach van distributieve rechtvaardig heid achtten met het oog op het groote an tal katholieken (bijna de helft van de otale bevolking dat in dit arrondissement poont) maar omdat ongetwijfeld ook do ;cede rechtspraak wordt bevorderd, wan- leer in de Haarlemsche rechtbank een echter zitting heeft, die zich in de men- aliteit van katholieke verdachten kan erplaatsen en in katholieke aangelegen- leden thuis is. De redenen waarom aan het redelijke ■erlangen van de katholieken jaren lang liet voldaan werd, zullen wij niet meer >espreken. Wij trekken een spons over de maangename ervaringen die er aan vast- iitten. Alleen merken wij op, dat het niet ïitsluitend gebrek aan sollicitanten is ge veest, zooals men het wol eens heeft doen •oorkomen. De katholieken van het Haarlemsche irrondissement danken Zijne Excellentie ninister Donner voor het feit, dat hij ten slotte aan Haarlem zijn katholieken rech ter heeft gegeven. Zij zullen dat niet licht vergeten. 'Natuurlijk blijft het gewenscht, dat er hj tijd en wijle een tweeden katholieken rechter benoemd wordt. „N. H. Crt." Te Enschedé is na langdurige ziekte overleden do heer C. H. ter Knilc, direc teur van de N. V. Spinnerij Tubantia, voorheen B. W. en H. ter Kuile, en van Ie Ensch Katoenspinnerij. Hij bereikte ien ouderdom van 39 jaar. Na een kortstandige ziekte is te Nij megen op 63-jarigen leeftijd overleden de heer W. Faazen, een der voormannen uit de R. K. Bcerenbondsbeweging on kassier der Boerenleenbank. De veilingvereoniging „Westland" af- deeling Monster, heeft besloten een nieuw veilinggebouw te stichten, waarvoor de kosten worden geraamd op 300.000. Naar de wethouder van Openbare Werken te Delft in de gemeenteraadsver gadering mededeelde, zijn in 1928 ruim S40.000 auto's den tol aan den Haagweg gepasseerd, hetgeen ruim driemaal zooveel is als in 1923.. In de Raadsvergadering van Delft is besloten de electricteitstarieven te ver lagen van 30 tot 26 cents per K.W.U. in spertijd en van 20 tot 16 cents buiten sper tijd. De bevolking van Rotterdam bestond op 31 Dec. uit 547.192 personen, met in- begrip van Hoek van Holland uit 577.716 Personen, namelijk 285.080 mannen en 292.630 vrouwen, R. KIESVEREENIGING. Gisteru*. dd de R. K. Kiesv. een Je- denvergado! „De Burcht" onder voor zitterschap Vw.i .nr. Bolsius. De voorzitter deelde, onder applaus dor vergadering, mede, dat er de laatste maand, voor 1 Jan. 100 nieuwe leden waren bijge komen. Zonder discussie werden op voorstel van het bestuur en van uit de vergadering de volgende candidaten gesteld voor de groslijst voor de Tweede Kamerverkiezing. Kwaliteitszetel financiën de hoor v. Vuu- ren (plaatsv. mr. Trip); kwaliteitszetel ar beidszaken de heoren Loerakker en dr. Veraart (plaatsv. v. Welie); vrije zetel do heoren mr. Steenbcrghe, mr. v. Hellenborg Hubar, Bulten, Kampsehöer, Guit. (plaatsv. mr. Bach, mr. Tepe, Conijn, Sorrarens on Max. v. Poll. Vervolgens had do uitloting plaats van do obligatieieening die per advertentie in onze courant zal worden medegedeeld. De heer Sontrop bracht duidelijke ver-, slagen uit van Kamer- en Staten-Centrale. Heb laatste verslag gaf den heer Lombart aanleiding tot eenige critischo bemerkin gen omtrent de activiteit van den secre taris van de Staten-Centrale en omtrent het optreden der Katholieke Statenleden uit dezen Kieskring inzake de kwestie van de Koudokerksche brug. Het jaarverslag van don secretaris, den hoer Horickx, dat eeïi kort en zakelijk overzicht gaf over het afgeloopen jaar, wees aan een ledental van 853 (711 man nelijke en 142 vrouwelijks), een vermeer dering van 133. (Een ledental, dat nog véél te gering is. De Katholieke kiesge rechtigden moesten zich allen uit eigen be weging voor het lidmaatschap der R. K. Kiesv. opgeven. De contributie kan voor niemand een bezwaar zijn. Red. L. Crt.). De penningmeester, de heer v. Berge Henegouwen, deelde in zijn financieel verslag mede, dat de ontvangsten hadden bedragen, 600.89. Aan contributie is ont vangen ƒ546.75. (Een bedrag, dat voor 720 leden toch waarlijk te gering is. Velen kunnen zonder eenig bezwaar een veol hoogere contributie betalen, dan waar voor zij staan geboekt! Red. L. Crt.). Hot batig saldo bedroeg' 14.20. Uit de gewone middelen was 200 ten koste gelegd aan de oprichting van het R. K. Bevolkingsbureau. Voor het zelfde doel was ook nog 300 besteed uit het verkie zingsfonds, waarin bij den aanvang van het jaar 421.90 aanwezig was. De Kiesv. heeft dus reeds 500 voor dit nuttige dool uitgegeven. Men begrijpt dus wel, dat, nu we staan voor 'n verkiezingsjaar, steviging van de financiën der Kiesv. dringend noo dig is. De penningmeester gaf vervolgens nog een overzicht van den stand der obligatie- leening en van de bitter slecht geslaag- de actie voor het dr. Schaepmanfonds. Tot kasnazieners "werden benoemd de heeren Brugman, v. d. Tpp en N. Vree burg. Als afgev. naar de vergaderingen van Kamer- en Staten-Centrale werden op nieuw benoemd de heeren Sontrop en Wil- mer (plaatsverv. de heeren Lombert en Heemskerk). De aftredende leden van het bestuur werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Lombert, of de actie voor het dr. Schaepmanfonds nog wordt voortgezet; of het bestuur van den R. K. Volksbond nog nader heeft ge motiveerd zijn schrijven op do laatste ver gadering ingekomen inzake de R. K. Raadsfractie; hoe het staat met de regle mentsherziening. Op de eerste vraag antwoordde de voor zitter, dat de actie voor het dr. Schaepman fonds -voorloopig wordt stopgezet, daar nu èn do verkiezingen èn het Bevol kingsbureau directcn financieelên steun noodig maken. Op do tweecle vraag ant woordde de voorzitter ontkennend. De re glementair vereiac-hte statutenwijziging zal worden aangebracht in het Huishoudelijk H eglement. Van uit de vergadering werd niet zon der reden nog geklaegd over het feit, do zoo weinig arbeiders aanwezig waren. Verder werden eenige vragen gesteld omtrent de werking van het Kiesreglement, welke vanaf de bestuurstafel met een kor te uiteenzetting van het ingewikkeld stel sel werden beantwoord. Ver. R. k. Diliettanten. Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar ledenvergadering ondor voorzitterschap van den heer F. H. M. Kok. Te circa kwart voor negen uur open de de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette allen harte lijk welkom op de eerste vergadering in het nieuwe jaar. Hij wenschte hun een zalig en gelukkig Nieuwjaar en Bprak de hoop uit, dat ook 1929 voor de vereeni ging een alleszins gunstig jaar moge we zen. Na voorlezing der notulen en een fi- nantieel overzicht kwam punt 4 der agen da ter behandeling n.l. „Mededeolingen door den voorzitter-regisseur! Spreker memoreerde op de allereerste plaats de verschillende voorvallen en handelingen in verband met de vereeniging en do le den. 192S was voor de vereeniging een succesvol jaar, een jaar waarop met ge noegen kan worden teruggezien. Het do nateurs-aantal steeg, nieuwe leden kon den worden ingeschreven, de gegeven uit voeringen werden voor uitverkochte zalen gegeven. Yier ir'tnocdigingen mocht de ver. ontvangen oru voor andere vereenigingen op te treden waaraan is voldaan tot groote tevredenheid. Ook finantieel staat de club niet ongunstig er voor. Alles stemt tot tevredenheid, maar - juist daarom is het zoo noodzakelijk dat eenparig in 1929 gestreefd wordt om niet te verliezen, wat met groote moeite ie bereikt. Ernstig drukte*.do voorz. de leden op het hart het persoonlijk belang toch onderdanig te maken aan het belang van de vereeniging. Hij spoorde aan tot geregelder repetitie- bezoek en tut getrouwer opvolging van de gegeven aanwijzingen. Strenger dan voor heen zal door den regisseur gelet worden op hen, die op een of andere manior de goede gang van zaken op repetities zullen belemmeren, door veelvuldig verzuim, door hinderlijk optreden, door het niet opvolgen der gegeven aanwijzingen etc. Hij hoopte, dat strenge maatregelen niet noodig waren, maar dat de leden, be zield met do gedachten de Ver. grooter te maken door hun gedrag zouden medewer ken. Voorts kwam aan do ord# hot geven van een opvoering vóór do Vasten. Na am pele besprekingen word besloten geen uit voering nog voor den Vasten te geven, doch de eerst volgende uitvoering tc be palen op den 2den Paaschdag. Voor deze uitvoering zal een uitgebreide propagan da worden gemaakt. Het stuk, dat alsdan zal worden opgevoerd is „Het Faillisse ment'' tooneelspol in 3 bedrijven. Een uiterst fijn geteekend stuk, gegrepen uit het volle leven met 'n diepe godsdienstige tendenz. De voorz. wekte do leden op reeds nu propaganda voor deze uitvoering te maken. Na diverse vragen der leden naar ge noegen to hebben beantwoord sloot do voorzitter de geanimeerde vergadering. MUZIEK. Mannenkoor „Do Vereenigde Zangers". Ondor vrij groote belangstelling heeft het Mnnenkoor „de Veroenigdo Zangers", onder leiding van den directeur van Sijll, gisterenavond een uitvoering gegeven. De groote Gehoorzaal was zeer goed bezet. Wij moeten zeggen, dat deze jonge zang- vereeniging in 1926 word zij opgericht degelijk gestudeerd heeft. Met de grootste toewijding werd er gezongen. Voor de lief hebbers van den mannenzang en die wa ren er vele was er dus te genieten. De directeur lijkt ons iemand te zijn, die weet wat hij wil. Onder do talrijko zangers wij schatten een honderd heersclit goe de discipline. Wat toch wordt bij koor zang gevraagd? Technisch goede verzor ging, de idee van het werk, het stroven naar het gebruik van résonnance, duide lijke en reflectieve woordaccentuatie, rhythme, toonzuiverheid, geestdrift, climax, sfeer enz. enz. Daar waar een beschaafd muzikale ondergrond is, zal worden ge slaagd. Het koor is nog jong in do leer van k eappella-zingen on zingt reeds mooi toonvast. Na de pauze viel eenigo zwering tc bemerken. Had men voor de pauze iets te veel van zich zelf gevergd? Ook ageert het koor al aardig sterk op de intenties van den leidsman. Er werd met kleinere werken begonnen „Een avond op do Ber gen" van Leon Hermans en „Liedje" van Jan van Leeuwen, waarna voor do pauze het hoogtepunt met Brandts Buys' „Do Ruïne" (een compositie die veel moois in houdt) werd bereikt. Het koor heeft uitste kend materiaal in haar gelederen, mooie bassen, die een bourdonachtigèn ondergrond vermen, de le baasen waren niét minder van kwaliteit. De tenoren klonken volzon- gen, en gaven glans aan 't ensemble, ter wijl ook hun mezza-voce (dat zoo moei lijk is) te roemen valt. Bij een opstelling, waarbij de zangers meer naar do zaal zij'n gewend zullen do le tenoren en 2© bassen nog beter tot hun recht komen; De volgen de opmerking zij mij vergund. Laat men zich er op toeleggen den toon na aangeving met stemvork te zoeken, zonder aanslag op de piano, hetgeen niet welluidend is. Mevrouw Rosa Spier heoft de Leidenaars vóór haar kunstreis door Europa (Parijs, Polen, Italië, Spanje) voor het laatste nog even in lichterlaaie gezet voor haar kunst zinnig harpspel! Wat is zij artistiek! Mot do grootste belangstelling hebben, wij ge luisterd naar de verschillende klankcom binaties, die zij gaf. Zij speelde „Fantasie" van Saint-Saëns en zij deed het met zoo'n onderscheiding van nuancen, zoo buiten gewoon gedistingeerd en vol van mooie, intieme dingen. Na do pauze hoorden wij haar weer in „Die Moldau" van Smetana- Trenecek (een transcriptie van Smetana's „Symphonische Dichtung") waarvan me vrouw Spier zoo vriendelijk was eon uit legging to geven, „A Rusello" van Tede- sehi en „Menuet" en „Mazurka" van Has- selmans. Haar muzikaliteit stelt haar in staat do meeste uiteenloopcnde klanksferen te achterhalen en te beeriken. Haar instru ment, dat zij gracielijk hanteert, werkt met haar ongekunstelde geaardheid en imma terieels klank ontzaglijk mee; niettemin heeft deze harpiste iets in haar spelen, dat onttrekt aan de omgeving, men is gebondon en moet luisteren naar de toonspinsols op baar subtiel instrument. Bewonderens- waard is haar prachtige, forto-toon bij harpspelen juist zoo ontzettend moeilijk. De liefde waarmede zij musiceert is onweer staanbaar. De toehoorders waren blijde hun dank en appreciatie met spontaan applaus en terugroepingen te kunnen uiten. Er wa ren bloemen voor do soliste. Het koor kwam na de pauze uit met „Avond", een liod door den dirigent gecomponeerd en „Moeder en Kind" van Wierts. Behoudens dan de zoo even genoemde kleino zweving was do voordracht goed geslaagd. Na dezo een voudige liederen volgde een koorliod van geheel ander genre „De Gravers" van Isr. Olman (naar het gedicht van Adema van Scheltèma). Een klein vlekje wat de gelijkheid betreft bij den inzet van de laatste strophe, overigens een uitvoering imponeerend van klank, een groot frap peerend slot!' Er is met veel succes gezon gen. De menschen hebben genoten en ga ven met het grootste entliousiasmo blijk van waardoering. J. K. Oratorium „Con Amoro". Thans kan definitief worden gemeld, dat de uitvoering van „Ruth", Dramatisch Oratorium van den Engolschen componist Frederic H. Cowen, is bepaald op Vrijdag 15 Februari a.s. Wo,herinneren eraan, dat dit werk voor de eerste maal in Nederland wordt uitgevoerd en dat Let in Holland- sche vertaling gezongen wordt. Een vijftal solisten en het Utrcchtsch Stedelijk Orkest verzorgen het solistisch en instrumentaal gedeelte. Binnenkort liopen we een beknopte be- sohriirina- van Imfc vtavIt op te nemen. WARMOND. KiosvoreenicjinQ. Gisteren vergader de de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" alhier in hotel „de Zon" on der leiding van den voorzitter, den heer H. O. M. SchÖlvinck. Dat do belangstel ling voor 'uieko vraagstukken ook bij de Warmun .....he Katholieken is gedaald bewees wel, dat behalve het bestuur slechts een 12-tal leden aanwezig was. Nadat door den voorz. de vergadering op do gebruikelijke wijze was geopend, sprak hij een woord van welkom tot do aanwezigen, speciaal tot dc heeren Raads leden, wier aanwezigheid liij op hooge prijs stelde. Waar deze vergadering, al dus spreker, samen valt met het feit dat het heden juist 50 jaar geleden is dat H. M. do Koningin-Moedor Nederlandscbe Staatsburgerosso geworden is, wil ik ook van deze plaats oen woord van grooten en eerbiedigen dank brongen aan ons aller Moeder voor alios wat zij gedurende deze 50 jaren voor Nederland is geweost. In groote lijnen schetste spreker vervolgens het vele dat H. M. de Koningin-Moeder tijdens haar Regentschap voor Nederland heeft gedaan. Eon hartelijk applaus der aanwezigen bewees, dat men geheel in stemde met het gesprokene door den voor zitter. Vervolgens deelde spr. nog mede, dat een gift was binnengekomen van 10.— van iemand die niet. aanwezig was geweost bij de hier gohouden Mexico-avond, doch van een en ander uit de couranten versla gen vernomen had. Het geschonken bo- clrag, aldus spr., is in dankbaarheid aan vaard. Van deze plaats wilde spr. ook oen woord van hulde brengen aan do War- mondsche Katholieke bevolking door wior rijke gaven Warmond in dit district is ge komen aan de spits der Gemèonteii, die een inzameling hebben gehouden voor het Schaepmanfonds. Thans, aldus spr., zullen wij overgaan tot afwerking dor agenda, waarop als voornaamste punt voorkomt: „Oandidaat'stelling voor het lidmaatschap van de Tweedo Kamer der Staten-Gene- raal". Op het oogenblik, zeido spr., wordt in onze partij een strijd gevoerd een goed .Katholiek onwaardig. Het eigenbelang wordt thans gesteld boven hot algemeen belang en men schroomt zich niet dezo strijd te voeren met middelen die getuigen van weinig eerbied voor personen en za ken. Spr. wil in het belang der R. K. Staatspartij over een en ander niet ver- dor doorgaan en deze strijd houden buiten deze Kiesvereeniging. Na dezo uiteenzetting word overgegaan tot voorlezing der notulen der vorige bij eenkomst, welke notulen, onder dankzeg ging aan den secretaris voor de wijze waarop hij dezelve had samengesteld, on veranderd werden vastgesteld. Op voorstel van den voorz. werd besloten punt 3, lui- I dende: Ingekomen stukken en mededeo lingen" te behandelen bij punt 5. Wat be treft de „msdedeelingen" wilde spreker een woord van dank brengen aan do R. K. Raadsfractie voor de aangename wijze waarop dezo fractie verschillende vraag stukken met het bestuur der R. IC. Kies vereeniging besproken heeft en hij hoopt van harte, dat ook in de toekomst een in nige samenwerking zal blijven bestaan. Hierna bracht de voorz. verslag uit van de door hem als afgevaardigdo bijgewoon de vergaderingen van do Kamer en Sta ten-Centrale te Leiden en het op deze ver gaderingen behandelde deelde spr. do aan wezigen mede. Vervolgens werd overge gaan tot punt 5 van da agenda luidende: „Candidaatstolling voor het lidmaatschap van de Tweedo Kamer der Staten-Goue- raal". Van de bestuurstafel werden voor de kwaliteitszetels de navolgende perso nen aanbevolen Voor de kwaliteitszetel staatsfinanciën A. C. van Vuuren, plaatsvervanger Trip. Voor de kwaliteitszetel arboidszakeu Loerakker, plaatsvervanger van Welie. Wat betreft de vrije zetels, hiervoor worden door hot bestuur geen candidaten aanbe volen.. Gevraagd werd of een der aanwezigen nog andere personen wenschte te candida- teeren voor een kwaliteitszetel. De heer J. Luyten, thans het woord verkrijgende, stelde do vraag, wanneer door een der hier aanwezige leden Prof. Veraart naar voren zou worden gebracht voor don kwa liteitszetel arbeidszaken, deze candida- tuur vanaf de bestuurstafel bestrijding zou ondervinden. Hoewel in do openingsrede van den voorzitter een -en ander wel wat vaag was aangocluid, meende spr. te mo gen aannemen dat met personen die eigen belang boven algemeen belang stelden ook Prof. Veraart bedoeld werd. Indien dit juist is zou spr. gaarne willen vernemen op grond waarvan hot bestuur meent dezo candidatuur niet alleen niet te moeten steunen maar zelfs bestrijden. De voorz. deelt mede, dat het bestuur inderdaad unaniem besloten heeft een eventueele candidatuur^ van Prof. Veraart te bestrij den. Spr. wil op deze aangelegenheid niet verder ingaan, maar wil er op wijzen, dat de wijze waarop Prof. Veraart de 'strijd voert niet in overeenstemming is met de zienswijze van het gros dor Katholieke kiezers. De wijze waarop hij is heengegaan als lid van het Dagelijksch Bestuur, terwijl de voorzitter door een ernstige ongesteld heid zich niet met deze aangelegenheid kon inlaten, getuigt niet van fijngevoelig heid noch van organisatorisch gevoel. Spr. wil niet zeggen dat aan de andere zijde geen fouten gemaakt zijn, maar het Cen traal College heeft nu eenmaal gesproken en daarmede is in hoogsto instantie een beslissing genomen. De lieer Luijten zegt, dat hij voor zich persoonlijk in het geheel niet met het gesprokene van den voorz. kan vereenigen. Integendeel, voor spr. is de klaroen van Prof. Veraart zoo zuiver als goud. Dat, aldus spr., ik niet alleen dezo moening deel, maar met mij. een zeer groot deel der Nederlandsche Katholieke kiezers, .moge uit bijgaande citaten blijken. Hierna werden door spr. verschillende citaten voorgelezen uit diverse JR.. K. bladen, uit welke citaten bleek, dat groote ontevre denheid hcorsohtoonder een groot deel va» het kiezerscorps, niet hot minst onder de arbeiders zelve. Zelf, aldus spr., heb ik van dit conflict met groote belangstelling kennis genomen en de polemieken hierover in diverse bladen gehouden gevolgd, en heb tot nu toe geen enkoio reden kunnon vinden die mij zou beletten een eventuoole candidatuur van Prof. Veraart voor der kwaliteitszetel van arbeidszaken tc sten nen. Integendoel, spr. zou willen vragen of een 10-tal aanwezigen bereid zouden zijn Prof. Toraart voor bovengenoemde kwaii teit-candiclaat te stellen. Waar het ver eischte aantal stemmen niet bereikt werd kon Prof. Veraart niet als candidaat wor- don aanvaard. Hierna woog do voorz. of de leden wel licht candidaten wildon stollen voor de vrije zetels. Do heor Luijten hield eon warn: pleidooi voor do heeren Max van Poll en Dr. Moller. Daar slechts 7 van do 12 aanwezige In den hun stem voor de door den heer Luij ten gestelde candidaten uitbrachten, kon den deze niet als zoodanig worden aan gewezen en daar door geen der andore aanwezigen candidaten naar voren wor den gebracht, werden voor den vrijen zetel ook geen candidaten gesteld. Nadat de gebruikelijke rondvraag was gesteld, die niets opleverde, word de ver gadering gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Kiesvereniging. Gisterenavond hield do P«. IC. Kiesvereeniging „Plicht cn Eens gezindheid" haar jaarvergadering in hot Parochiehuis. De opkomst was zeer goed. Na opening door den voorzitter met gobocl en waarbij deze herinnorde aan de in deze vereeniging met succes gevoerde actie voor het Dr. Schaepmanfonds, het hoen gaan van het St. Willibr. College, waar door de ledenlijst met ongeveer 40 vermin derde, den gehouden Mexicoavond, wees spr, op do belangrijkhoid van do a.s. ver kiezingen voor de Tweedo Kamer en sprak den wenscli uit dat deze voor do Katholio- ke partij een succes moge zijn, waaraan de R. K. Kiezers in Katwijk wel zullen wil len meewerken. Dan las do p-Totaris do heer W. Oaspers de notulen, vervolgons een uitgebroid jaarverslag en een specrial ver slag betreffende het Dr. Schaepmanfonds. Hiervoor ontving de secr. clen dank der vergadering bij wijzo van applaus. Ver volgens brachten de afgevaardigden naar vergadering Kamer- en Staten-Centrale. verslag uit. Hierna verschillende ingeko men stukkeu van Hoofdbestuur en mode enkele aanbevelingen voor aanwijzing van candidaten voor de groslijst. De penning meester de heer Nic. Ouclshoorn deed re kening en verantwoording welke rekening was nagezien door een commissie bestaan de uit de heeren O. v. d. Marei en H. Bel- lekom. Er was een batig saldo van ruim 60.De rekening was in orde bevonden Do penningm. werd dank gezegd voor zijn juist beheer. Voor 1929 werd als verificatiecommissie benoemd do heeren F. J. Luyten en C. Braun. Do contributie werd vastgesteld als in 1928, voor leden A 0.30, leden B 0.20. Aan liet Wit-Gelo Kruis zal 5.worden afgedragen. Volgde verkiezing van bestuur aftr. de heeren Jac. Meijer, W. J. van Leou- wen en L. van Paridon. Allen werden mot groote meerderheid van stemmen herko zen. Uit het voltallig bestuur werd als voorzitter gekozen de aftredende, do heor Jac. Meijer. Allen namen de benoeming aan. Als afgevaardigden werden herkozen: voor ICamer-Centralo do heer H. W. Grim bergen, plaatsvervanger do heor J. C. Schrama, Staten-Centrale reap, do heoren Nic. Oudshoorn en Jac. Meijer, Federatie de heeren \V. Caspors en J. C. Schrama. Tot. leden toegevoegd aan het bestuur voor het stembureau bij de a.s. te houden stemming voor dc groslijst, worden be noemd dc heeren F. J. Luyten, C. v. d. Lubbe, H. Boskamp en Moj. R. v. d. Valk. Dan was aan de orde „Aanwijzing van can didaten voor do groslijst der Kamerverkie zing. Het bestuur had van hare bevoegd heid gébruik gemaakt en aangeween A. J. Loerakker, arbeidsspecialiteit, A. C. A. van Vuuren specialiteit Staatsfinanciën, G. W. ICampsclioër vrije zetel, Dr. E. A. M. droog te Heemstede vrije zetel, Mr. Hel- lenberg Hubar vrije zetol. Na eenige be spreking werd nog door de vergadering aangewezen door 10 leden de heer Gouver neur te Sassenhoim en do heor Bulten te Voorhout. Bij de rondvraag kwam o.m. ter sprake do benoeming der Bioscoopcommissie waar in tot heden nog geen Katholiek zitting had. Dc voorzitter kon deze aangelegen heid tot bevrediging der vergadering bo- antwoorden. Dit als gevolg van een be spreking met don Burgemeester. Ook kwam ter sprake de in den raad gedane vraag om een gedeelto van het voetpad, bij de R. K. Kerk weer tot rijwielpad te ver klaren. Dit zal de volle aandacht hebben van de vertegenwoordiger in den Raad. Na nog enkele minder belangrijke vra gen sloot de Voorzitter de vergadering met dank voor de opkomst cn aangename discussies, den wensch uitsprekend dat de leden en voornamelijk do Propagandaclub in 1929 dezelfde activiteit aan den. d - zullen leggen als men dit hier gewoon is. ST0MPWIJK. Kiesvereeniging. Door do Kiesvereeni ging „Kiesrecht is Kiesplicht" te Stomp wijk, zijn de volgende candidaten voor dc Tweedo Kamer aangewezen. Voor de kwa liteitszetel financiën A. C. A. van Vuuren, VGravonhago, aftr., plaatsvervanger Mr. K. J. A. Trip; voor do kwaliteitszetel ai- beidszaken en het arbeidsvraagstuk A. J. Loerakker te Haarlem, aftr., plaatsvervan ger F. van Welie. Voor den vrijen zetol Ivampschoër burgemeester van Monstor uftr.. plaatsvervanger Th. F. M. Schaép- man, VGravenhage.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5