Uit de Rijnstreek. STADSNIEUWS. Heerlijk^ arnivMtisctioenen dat deze persoon de belangen van den Middenstand behartigt en deze categorie van personen nog niet vertegenwoordigd zijn in onze R. K. Staatspartij. Hierna werd besloten de navolgende candidaten te stellen: Voor de kwaliteitszetel no. 1 de heer A C. A. van Vuuren en als plaatsvervan ger de heer mr. A. Trip. Voor de kwali teitszetel no. 2 de heer A. J. Locrakker en als plaatsvervanger de heer F. van Welie. Voor de vrije plaats do heeren G. Bulten, mr. A. Tope, mr. v. Hcllenberg Hubar on G. W Kampschöer. Tot afgevaardigden naar do Centraio vergaderingen werden benoemd de heeren J. W. J. van Stekelcnburg en C. Boere en als plaatsvervangers de heeren P. L. van der Hulst en P. A. v. Reisen. De rondvraag leverde eene kleine huis houdelijke aangelegenheid op, welke in het reine werd gebracht, waarna de voorz. de vergadering sloot met den Chr. groet, on der dankzegging voor de goede opkomst der leden. SL Franciscusfilm. Maandag 14 en Dinsdag 15 Januari a.s. zal in het Patro- naatsgebouw alhier, vanwege do filmaf- deeling van de K. S. A. te Leiden een twee tal groote filmvertooningen worden ge houden, waaronder het levensverhaal van St. Franciscus van Assisië. ALKEMADE. Werkloozen. Het aantal werkloozon, dat heden bij het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling staat ingeschreven bedraagt 49. Geboren: Johannes Wilhelmus z. v. W. van Benten en van C. A. Molkenboer. Johannes Anthonius z. v. E. van Klink en M. van Zeyl. Cornelia d. van J. J. Casteleyn en C. Pieterse. Theresia Ma ria d. van P. van der Klugt en L. Spijker. Ondertrouwd: Johannes Leonar- dusvan Klink jm. 25 j. en Johanna Maria Hilenaar jd. 22 jaar. Jacobus Lek jm. 28 jaar en Marie Catharina Koek jd. 25 j. Jacobus Leonardus van den Broek jm 22 j. en Margaretha Cornelia Zwetsloot jd. 27 jahr. Gehuwd: Petrus Johannes Klein jm. 25 j. en Cornelia Johanna Maria Hogen- boom jd. 25 jaar. Cornelis Wilhelmina van der Zwet jm. 26 jaar en Clasina Elisa beth Klein jd. 23 j. Jacobus Hendrik Rietbroek jm. 26 j. en Johanna Maria v.tn Zanten jd. 22 j. NOORDWIJK. Noordwijksehe IJsclub. Gisteravond vergaderde het bestuur en de sub-commis sie van de IJsclub in café „Flora", onder voorzitterschap van den heer M. Gooi, ter bespreking van het organiseeren van di verse wedstrijden. Allereerst kwam in be spreking het houden van hardrijderij voor de armen om levensmiddelen. Hiervoor zullen ongeveer 120 gezinnen in aanmer king komen. Aan de vier hardste rijders zal tevens een draagmedaille worden uit gereikt. Deze wedstrijd zal heden gehou den worden, terwijl de levensmiddelen ook hedenavond zulen worden uitgereikt bij den heer A. Reekers, Voorstraat. Voor a.s. Maandag 14 Januari zullen worden georganiseerd wedstrijden in het schoon- rijden voor paren, waarvoor een drietal prijzen, en ringrijden voor paren, waar voor een viertal prijzen beschikbaar zul len worden gesteld. Woensdag zal voor jongens van 12—16 jaar hardrijderij wor den gehouden en voor meisjes van 1216 jaar 'oehendigheidswedstrijden, waarvoor fraaie prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. Alle wedstrijden vangen aan s middags te 1 uur op Spoelsloot, waar de banen in een schitterende conditie ver- keeren, de noodige maatregelen zullen intusschen getroffen worden, deze in een goeden toestand te houden. Een tweetal heeren stelen zich alsnog beschikbaar, om voor de wedstrijden van a.s. Woensdag, bij de ingezetenen eenige prijsjes te trach ten in te zamelen, hetgeen door het be stuur dankbaar wordt aanvaard. Na be spreking van eenige interne aangelegen heden sloot de voorzitter deze bijeen komst. Hardrijderij. Gistermiddag had hier reeds de eerste hardrijderij op schaatsen plaats op Spoelsloot, welke voor dit doel gehel werd vrijgehouden en waar een mooie baan was a ingelegd. De geldprij zen werden behaald door L. v. Rhijn, lo prijs 10, C. Alders, 2e prijs, B. v. d. Voert 3e prijs en H. Imthorn 4e prijs. Er werd goed gereden en er bestond een groo te belangstelling. WASSENAAR. Kiesvereeniging. Donderdagavond vergaderde in het Patronaatsgebouw de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". De voorzitter maakt van de gelegenheid gebruik, om allen leden nog een voorspoe dig jaar toe te wenschen en sprak ie hoop uit, dat in dit jaar de eenheid in onze par tij mocht blijven bewaard. Medegedeeld werd, -dat de propaganda- elub 260 betalende leden had aangeworven De voorzitter bracht dank uit aan de club voor haar arbeid en vroeg den voorzitter van de propagandaclub dezen dank aan de leden over te brengen. Verder werd mede gedeeld, dat de collecte voor het Schaep- manfonds in totaal slechts 660.had opgebracht. De voorzitter was van oordeel, dat te eeniger tijd een nieuwe actie op touw gezet zal moeten worden. Hierna was aan de orde verkiezing van een voorzitter en acht bestuursleden inge volge herziening van het reglement. Als voorzitter werd door do vergadering bij eerste stemming aangewezen de heer P. M. Wesseling, tot bestuursleden na ver- v-hillende stemmingen de heeren J. J. van Duuren (aftr.), Jac. Parlevliet (aftr.), A. M. Nijcnhui8, J. J. van der Meer, H. B. van der Klaauw, Th. J. Vogels, J. Th. Rem merswaal en C. Schoorl. Vervolgens was de candidaatstelliag voor de Tweede Kamer aan de orde: Voor den kwaliteitszetel financiën wer den met algemeene stemmen gesteld de heeren A. C. A. van Vuuren en Mr. K. Trip voor den kwaliteitszetel arbeidszaken de heeren A. J. Loerakker en Van Welie. Ver der werden door een groep middenstan ders gesteld de heeren Mr. van Hellonberg Hubar en van den Brule, door een groep arbeiders en overheidspersoneel de heeren L. F. Guit en J. Th. van der Laan en op voorstel van oen werkgever Mr. Steenber- ghe. Door het bestuur waren voor den vrijen zetol aanbevolen de heeren G. Bulten en J. P. Gouverneur. Na eenige discussie wer den ook deze candidaten gesteld. Van de rondvraag maakte de heer G. P. G. van Leeuwen gebruik, om de aftroden- de bestuursleden dank te brengen oorden arbeid in het belang van de goede zaak verricht, meer in het bijzonder don afge treden penningmeester, die meer dan 25 jaren deze betrekking had vervuld. IJsvern-aak. De vijver op de Paauw is Vrijdagmiddag voor het ijsverkeer open gesteld. Onmiddellijk daarna maakten vele liefhebbers van de geboden gelegenheid gebruik. Ook wordt gereden op gedeelten van de Zijlwatering en de Veen watering. Het ijs is echter nog zeer zwak, -.oodat oppassen geboden is. OUDEWETERING. Lfezirtg. In hotel van den Bosch word Donderdagavond een lozing gehouden door den Rijkslandbouwccnsulent Ir. Neeb te s-Graveuhago betreffendo "net vraagstuk der bodem-kalkbemesting. Deze lezing was georganiseerd door de Vereeniging van Oud-Leerlingen van Landbouwcursussen voor Oudewetering en Omstreken. Deze jonge vereeniging treedt wel zeer actief naar buiten op, daar dit reeds de tweede hoogst -eerzame en belangwekkende avond is, welke zij dezen winter aan hare leden •cn aan iederen belangstellende heeft ge boden. Na een kort openingswoord werd het woord gegeven aan Ir. Neeb, die in een aangename causerie dit belangrijke vraagstuk veelzijdig belichtte. Spr. besprak uitvoerig het deel en het nut dezer be- besting en toonde aan, dat wil men zeker heid hebben of deze bemesting moet wor den toegepast en in welken vorm deze toe passing moet plaats vinden, een onder zoek van den bodem noodzakelijk is. Hier bij zij opgemerkt, dat, dank zij het initia tief van genoemde vereeniging ook in deze omgeving een onderzoek naar den bodem gesteldheid zal worden gehouden. In vroegere dagen meende men wel eens, dat kalkhoudende gronden geen kalk-bemesting van noode hadden, doch de gehouden proeven hebben duidelijk aangetoond, dat ook op dergelijke gron den kalkbemesting met succes kan worden toegepast. Spr. weidde hierover uitvoe rig uit, Spr. spoorde de aanwezigen ook aan om hunne bedrijven op moderne wij ze in te richten en vertouwen te hebben in de van bevoegde zijde gegeven advie zen. Na afloop dezer lezing werd gelegen heid gegeven tot bet stellen van vragen. Verschillenden maakten hiervan gebruik. Hierna sluiting. Personalia. Voor het diploma Huis- bezoekster voor Tuberculose-bestrijding is geslaagd Zuster D. Bol, wijkverpleegster, alhier. ZOETERMEER. Feestavond R. K. Volksbond. De R K. Volksbond van Zeetermeer en Zeg- waart hield op Donderdag 10 Jan. zijn jaarlijk8chen feestavond in de zaal van den heer O. Velenturf. De geestelijke ad viseur opende namens het bestuur de ver gadering met den christelijken groet, en wekte de aanwezigen op, om door een krachtig vereenigingsleven in stand te houden het werk dat St, Willibrord voor ons vaderland gedaan heeft. Als spre ker trad op de heer Oscar Fijtgat, let terkundige, die aan de hand van vele schitterende lichtbeelden een beschou wing hield over de voornaamste steden en kunstschatten van Vlaanderen. Op voortreffelijke wijze wist hij de aandacht van zijn hoorders te boeien, daar hij zijn stijlvolle voordracht over al het moois dat Vlaanderen bewaart, wist te kruiden met fijne en geestigo humor, zoodat de feestavond wel geslaagd mag heeten. Tij dens de pauze had cr een verloting en een Amerikaansche verkooping plaats, wat natuurlijk een zeer geanimeerde stem ming teweeg bracht. En toen allen, dank baar voor de kunstzinnige en leerzame lezing, de zaal verlieten, werden zij in de gelegenheid gesteld, hun gaven te offeren voor „Hulp in Nood". ALPHEN AAN DEN RIJN. Pluimvee- en Konijnententoonstelllng. Naar wij vernamen is het aantal inzondin gen voor de te houden pluimvee- en konij nententoonstelling ruim voldoende, en hei zal misschien moeite kosten om alles een plaatsje te kunnen geven. Alle afdeelingen zullen vertegenwoordigd zijn. Vooral ko nijnen schijnt een mooie collectie te verte genwoordigen. Ook de Rijnlanders in de afd. hoenders zullen veel belangstelling on dervinden. De prijzen zijn deze week vooi het meererideel te bezichtigen in de étala ge van den Alphenschen Zaadhandel in de Raadhuisstraat. BOSKOOP. K. S. A. Woensdag- en Donderdag avond had in het R. K. Verenigingsge bouw de filmvertooning plaats van het levensverhaal van St, Franciscus van Assisië. De zaal was beide avonden goed bezet. Dat het publiek genoot kon wel afgeleid worden uit de aandacht en stilte, waarmede de opvoering gevolgd werd. Woensdagmiddag was er voor de school kinderen ook gelegenheid van een film vertooning te genieten, doch nu waren het hoofdzakelijk komische stukjes. De beide avonden werden opgeluisterd met toepas selijk piano- en vioolmuziek en kunnen als goedgeslaagd beschouwd worden. IJsgevaar. Donderdagmiddag is het 12-jarig dochtertje van don heer O. alhier door het ijs gezakt. Het meisje bleef ge lukkig met de armen op het ijs hangen, en werd door den heer C. gered. Diefstal. Ten n&deelo van een zoon van den heer V. alhier, die te Alphen aan den Rijn werkzaam is, werd een zoo goed als nieuw rijwiel ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Dinsdag a.s. des voorm. (e 10 uren. De agenda vermeldt alleen: Huldi ging van den edclachtbaren heer Burge meester dezer gemeente, den heer J. van dor Meiden, in verband met zijn 25-jarige ambtsvervulling als burgemeester. NIEUWKOOP. Vierde lustrum van het ziekenfonds „Helpt Elkander". Woensdag- en Don derdagavond werd het 20-jarig bestaan van het ziekenfonds „Helpt elkander" feeste lijk herdacht met het geven van een groot feest aan leden en donateurs. Des avonds half acht werd dc feestavond geopend door den voorzitter, den heer Mol. Spr. memoreerde in zijn openingsrede de oprichting en de eer6tc levensjaren der vereeniging onder voorzitterschap van "vij len den heer Dingemans in het jaar 1909. Er werd begonnen met 74 leden cn nu zijn er 265 leden aangesloten bij het fonds. In die 20 jaren zijn ongeveer 14000 aan zieken uitgekpeerd, terwijl de vereeniging er finantieel goed voor staat. Hierna ver kregen nog verschillende sprekers 't woord o. a. de voorzitter, secretaris en penning meester van den Provincalen Bond van Ziekenkassen on de wethouder de heer Augustinus, waarna de heer Th. vau Leeu wen, bestuurder van het fonds den voor zitter een warme hulde bracht voor het vele werk en de vele opofferingen die hij zich voor de vereeniging had getroostt, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij nog vele jaren voorzitter van de vereeniging zou zijn. Namens de vereeniging overhan digde hij den voorzitter een prachtig schil derstuk als blijk van waardeering, waarop een hartelijk applaus en ovatie volgde. Hierna trad het gezelschap Van Wel uit Leiden op, de lachspieren werden da nig in beweging gebracht cn het welsla gen van den mooien feestavond is zeker voor een groot deel aan dit gezelschap te danken. Verder werden verschillende verlotingen gehouden. De aanwezigen werden op een vrije consumptie onthaald. Ook werd door den voorzitter aan de vereeniging een vlag aangeboden, die met grooten dankbaar heid in ontvangst werd genomen. Aan do bestuursleden die 20 jaar zitting hadden in het bestuur werd een rookstel aangeboden, hiervoor kwamen in aanmerking de heeren Th. van Leeuwen, A. Yerlooij en G. van Koert. Beiden avonden werden in gezellig samenzijn doorgebracht. Z0ETERW0UDE. Hardrijderij. Door het bestuur van de IJsclub Zoeterwoude is besloten op Maan dag a.s. des namiddags te 1 uur eene hard rijderij om geldprijzen te houden op de ijs banen der Noord-Aa alhier. Aan deze hard rijderij kunnen alleen deelnemen feden van genoemde IJsclub. Mooie rrolen gespaard. Door het be stuur van den Oostbroek- Westbroek- en Ouden Gelclerswoi^dschen polder is beslo ten tot het bouwen van een nieuwen wind molen voor de bemaling dier polders, vol gens het systeem Dekker. Met genoegen vernemen we voorts dat de mooie molen, in dc prachtige omgeving, langs de Zuid- 'ouurtsche watering blijft behouden. Hier- mode blijft een stukje van mooi Zoeterwou de gespaard. Vergrooting Katholieke scholen. Naar we vernemen zal in verband met de invoe ring van het zevende leerjaar op de bijzon dere scholen in déze gemeente, alsmede met het oog op de toenemende schoolbe volking en de verlaagde leerlingenschaal moeten overgegaan worden tot vergrooting van de Jongensschool aan den Schenkel- weg en de R, K. Meisjesschool in de Zuid- buurt. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Hardrijderij. Vanwego de IJsclub Leiderdorp-Zoeterwoude zal Maandag a.s. des namiddags te één uur een wedstrijd worden gehouden om levensmiddelen, op de Meerburgerwatering. Aangifte tot deel name bij de heeren Jac. Lemmerzaal en J. M. de Koning. DE WOEKER IIN HET VOLKSCREDIET WEZEN DE OMVANG VAN DEN WOEKER EN ZIJN BESTRIJDING. Een groot en uiterst moeilijk arbeidsveld. De woeker en zijn bestrijding is eex vraagstuk van alle tijden en allerminst een gemakkelijk vraagstuk. Wat is woeker? Woeker noemt men een rente, welke den algemeen aangenomen maatstaf te boven gaat, een ongeoorloof de of onrechtmatig verkregen winst van zijn geld. Als we zeggen, dat het vraagstuk van den woeker er een is van alle tijden dan blijkt zulks uit de geschiedenis zelve. Im mers in de jongste tijden onzer kerkge schiedenis vindt men deze kwestie reed» aangeroerd, want onze voorvaderen waren ran oordeel, dat het nemen van een zelfs billijke rente als woeker moest worden be schouwd. Zoo- werd in het jaar 443 door Paus Leo I en in 1311 door het Concilie van Vicnne het nemen van rente als onge oorloofd beschouwd. Men meende, dat geldleenen een werk der barmhartigheid behoorde te zijn. Deze opvatting is daaruit te verklaren, dat geldleening destijds meestal uit nood voortkwam en zelden voor productieve doeleinden werd gesloten, daar het geld in het oeconomische leven o-aer het algemeen niet die beteekenis had, welke ht nu heeft. Had het bij uitzon dering, die beteekenis wel, dan was het nemen van rente door de Kerk ook niet verboden. Niet alleen de Kerk, maar ook de wereldlijke overheid was het rentebeding langen tijd niet welgezind en vooral tegen een onbehoorlijk hooge rente meende zij te moeten waken. Hoe geheel anders, Jt is jammer het te moeten zeggen, denkt men tegenwoordig over het nemen van rente voor uitgeleend geld. De woeker is de laatste jaren uitge groeid tot een volkskwaal, die niet gemak kelijk is uit te roeien, tenzij men kracht dadig gaat optreden tegen dc schandelijke practijken, openbaar makend al hetgeen door die grootere en kleinere geldschieters gedaan wordt, speculeer end op de onkun de en onmacht van in nood veikeorende menschen. Dat kwaad uit te roeien door het onmogelijk maken van dergelijke mcnsch-onwaardigc practijken, moet ieder weldenkend en met het lot van zijn cven- mensch beganen burger ertoe brengen dc handen uit de mouwen te slaan, om een drachtelijk het kwaad op te sporen en den verderen groei ervan te verstikken. Rapport der Commissie ter Be strijding van den woeker te Leiden Na deze korte inleiding komen we van zelf tot het onderwerp, dat de reden is, dat bovenstaand werd geschreven: het rapport van de Commissie tot bestrijding van den woeker te Leiden. Aan dit heden verschenen rapport wil len wij in dit en een volgend nummer een en ander ontleenen. Ook te Leiden nam de woeker de laatste jaren hand over hand toe, verborgen wel is waar voor het oog van de groote wereld, omdat de geldleencrs nu eenmaal dergelij ke dingen liefst niet aan de groote klok hangen en de geldschieters zelf maar al te goed weten, dat hetgeen zij doen niet door den beugel kun. Daarom is het kwaad zoo uiterst moeilijk te bestrijden, maar desondanks heeft de Leidsche Armenraad het aangedurfd deze zaak ter hand te ne- Zoo werd door het bestuur van den Ar menraad in zijne vergadering van 23 Mei 1927 een besluit genomen tot benoeming van een Commissie tot bestudeering van den woeker hier ter stede. Ter voldoening aan dit besluit, werden uitgenoodigd en bereid gevonden in deze Commissie zitting te nemen, de hoeren: Prof. Mr. D. van Blom, hcogleeraar in de Juridische Facu'teit; P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Bank van Leening; Ph. P. Deuraer en J. Karstens, leden van den Armenraad; G. F. E. Kiers, directeur Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht; G. A. Smit, Voorzitter van don Armenraad; J. J. van Stralen en C. J. van Tol, leden van den Gemeenteraad en Jhr. Mr. P. W. C. van der Gccs, secretaris van den Armenraad, secretaris. Laatstgenoemde heeft echter aan de werkzaamheden der Commissie geen deel kunnen nemen, aanvankelijk door onge steldheid, later wegens zijn vertrek uit leiden. Hij werd later vervangen door Mr. P* A. van Toorenburg. die sedert 1 Maart 1928 secretaris van den Armenraad is. De heer P. A. van Aggelen belastte zich met de waarneming van het secretariaat. Taak en werkwijze der Commissie. In de eerste bijeenkomst, welke daarna plaats had, werd besloten na te gaan: le. Is hier te Leiden wceker en in wel ke vormen doet hij zich voor? 2e. Wordt to Leiden aan woekerbestrijding gedaan? 3e. Wordt te Leiden voldoende aan woe kerbestrijding gedaan en wat moet ver der gedaan worden, om den woeker tegen te gaan? Ten einde in aanraking te komen met personen, die in handen van woekeraars waren gevallen, werd besloten een Bu reau te openen van aangifte en voorlich ting inzake credietverschaffing. Aan het Bureau werd algemeene be kendheid gegeven door een circulaire te verzenden aan instellingen van weldadig heid, vakvereenigingen, kerkeraden, werk gevers en doktoren, waarin bemiddeling werd ingeroepen en degenen, van wie be kend was, dat zij in handen van woe keraars waren gevallen, naar het bureau te verwijzen. In dit rapport, dat heden, als uitgave van den Armenraad, is verschenen wordt o. m. het volgende gezegd Het bleek al dadelijk noodig bemidde lend op te treden in die gevallen, waarin personen in handen van woekeraars wa ren gevallen, terwijl het tevens noodig bleek te waarschuwen tegen het licht vaardig teekencn van contracten. Een waarschuwing tot diegenen, die e^n huurkoopcontract (het koopen van goede ren op afbetaling) of een geldleening wenschten aan te gaan, werd per aan plakbiljet in alle openbare gebouwen, fabrieken en wachtkamers opgehangen en op allo aanplakborden aangeplakt. De bekendheid, die de pers aan de in stelling der Commissie gaf, deed vele per sonen naar ons bureau komen om van hun ervaringen mededeeling te doen. Het was wel eens raceilijk betrouwbare gegevens te bekomen. Men wil niet weten, dat men geldschulden heeft, terwijl in veel gevallen de geld- nemers er niets voor gevoelen om hunne handelingen aan de openbaarheid prijs te geven. Men leent zonder dat men aanteekent, wat men in handen kreeg; men weet ook niet hoe zijn rekening staat of op welke voorwaarden men zijn leening heeft aan gaan. Toch heeft onze Commissie nog tal van gegevens kunnen verzamelen. Uiteraard moeten die gegevens als van vertrouwelij- ken aard worden beschouwd. Evenwel mo gen wij op grond der verkregen gegevens wel de daaruit getrokken conclusie ver melden: dat de woeker te Leiden vele slachtoffers heeft ge maakt en nog steeds voortgaat te maken. De credietbehoefte. Het leenen van geld en het koopen van goederen op afbetaling is een in het volks leven zeer diep ingrijpend verschijnsel. Bij een peilen van de credietbehoefte wanneer men let op oorzaak en gevolg komt men dikwijis voor feiten te staan, welke een on- of minvermogende noodza ken kan, een crediet aan te gaan. Gemeentelijk^ Aankondig! DIENSTPLICHT. Aangifte van inschrijving. W aarschuwing. De Burgemeester van Leiden herinn bij dezen hen, die in dit jaar 19 jaar worden (alzoo de geborenen in 1910) en krachtens de Distplichtwet (wet vau Februari 1922, Staatsblad No. 43) bina deze gemeente voor den dienstplicht m ten worden ingeschreven, voor zooveer zich nog niet ter inschrijving hebben a gegeven, aan hun verplichting om do aa gifte alsnog te doen, jwaartco meer 1 paald gelegenheid beslat Gemeent socretarie alhner (afd ken) Breestrdat op 15 Januari/a.s uur tot des immiddau Hij vestigt/er teens indien de iiv te schrij derd is zelf tiangif^e vertegenwoordiger dairtoe aangifte kan noïf gescfiiedeir Hoi Stom komst van een daartoe schHü^lijk gev. ^aa machtigde 61 Ten slotte brengt $ij ter kennis van b ^Wi langhebbenden, dat<t degene, die vcrplicl ne.m®] is voor de aangifte ter inschrijving zoCv te dragen, bij navolging in dezen zal - den gestraft met hechtenis van ten hooi 6 ste veertien dagen of geldboete van ld hoogste honderd vijftig gulden en, indic de aangifte opzettelijk wordt nagelat^ met gevangenisstraf van ten hoogsts^twc maanden of geldboete van ten hoogste z< honderd gulden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZE^ Leiden, 11 Januari 1029. Agenda LEIDEN. Vrijdag. R. K. Kiesv. in „Den Burcht", 8.1 uur. Woensdag. Jaarvergadering R. K. Boni j van Bakkersgezellen enz. „St v Hubrecht"; Bond-sgebouw, 8 uur r Donderdag. Vergadering van de leden deij op te richten stichting „Om Huis"; Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. „Ons Tooneel" onderafd. R. k|< Vrouwenbond. Uitvoering Ani o| niuspatronaat, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen alhiei wordt morgen waargenomen door dc dok] toren Muyzert, Kors, Seret on Simons. DeZondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei Apotheken wordt van Maandag 7 Ja nuari tot en met Zondag 13 Ja. n u a r i waargenomen door de Apotheek! van den heer: P. du Croix Rapenburq 9. Tel. 807. TElBEKi DE FEL& WINTERKOUDE 1 WCL GEBRE kap voor DameJ practj» D me(tlar i.o3> en Kinder 3he Handsa 4© n de meest ioenen. GEBREIDE $0LLEN HEE HANDSCHOENEN 1.57, ^EN" .19, «&S>190 bei In WITTE' WOL voor Dames en Heeren vanaf Handschoenen in NAPPA cn WASCHLEDEI gevoerd in alle prijzen en maten voorhand) HAARL.STR. - hoek DONKERSTEEG i De on- of minvermogende toch is slechts zelfstandig en onafhankelijk, zoolang dc kostwinner over zijn volle levenskracht be schikt. Elke kleine misrekening in de huis houding, elke kleine misstap doet hen iets te kort komen. Werkloosheid, ziekte, groot kinderaai. tal, aanschaffing van kleeding of verniel. - wing van huisraad is meermalen de aanlei ding tot het aangaan van crcdiet. Daarbij komt nog, dat er na het uitbreken van den grooten wereldoorlog in tallooze ge zinnen achterstand is ontstaan en dat het voor zulke gezinnen zeer moeilijk is, om, waar zij eenmaal achterop geraakt zijn. tot behoorlijk financieel evenwicht in hun gezin te komen. Ook het verplaatsen van geziune^i naar betere woningen heeft behoefte aan cre diet doen ontstaan, doordat zij zich moe ten voorzien van het noodige hhisraad beddegoed en ledikanten. Er zijn ook gevallen van lichtvaardig leenen en het zonder directe noodzaak koopen van goederen op afbetaling. Men verlooft zich jong, terwijl de posi tie nog niet van dien aard is, dat men kan huwen. Zoodra de positie zich wat verbe tert, spaart men niet genoeg om een jong huishouden te kunnen beginnen, maar koopt een inboedel in een afbetalingsmi gazijn. Indieu nu in de eerste jaren van hei huwelijk geen ziekte, bevalling of andere omstandigheden zich voordoen, die be langrijke extra-kosten met zich brengen, gaat het meerdere malen goed. Loopt het anders, dan komt de tijd voor den geld schieter. Men zoekt verlichting eu oplossing in eene richting, die voor de hand ligt, om dat zij oogenblikkelijke hulp belooft.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2