DE VLAG OP 23 JANUARI BUITENLAND. Uit de Omgeving 20ste Jaargang ZATERDAG 12 JANUARI 1929 No 6076 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling' Voor Leiden 13 cent per week .f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week ,f2.G0 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., mot Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdedeclingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. 'j Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cn ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. WAAROM ZIJ BINNENS HUIS MOET BLIJVEN Den 23 Januari 1579 is de Unie van Utrecht gesloten, een staatkundig trak taat tusschcn een aantal gewesten in Noord-Nederland, waartoe later andere gewesten, ook steden uit de Zuidelijke Ne derlanden. zijn toegetreden, en dat ten slotte de grondslag geworden is voor het ontstaan van de Republiek van de zeven vereenigde Gewesten. Die gebeurtenissen kan iedereen nakijken in zijn handboek voor Vaderlandsche Geschiedenis. Dat zal dus in deze maand drie-honderd en vijftig jaar geleden zijn. De Minister van Onder wijs heeft de gelukkige gedachte gehad, om den betrokken onderwijskrachten te verzoeken, dat ze op dien dag aan hun leerlingen een uiteenzetting zullen geven over de beteekenis van de Unie. Een ge lukkige gedachte, omdat de beteekenis van de Unie voor de lotgevallen van het la tere Koninkrijk der Nederlanden en voor die van den heelen D'etschen Stam bui tengewoon groot is geweest Het is goed dat de jeugd dit weet, en ook voor menigen oudere bi] wien de kennis van de Vader landsche Geschiedenis wat vervaagd is, zal de bespreking op school aan'eiding zijn, om zijn geheugen te verfrisschen. Maar herdenken is iets anders dan vie ren. Vandaag wappeit hier van het Semi narie de vaderlandsche driekleur ter eere van Koningin Emma: we beschouwen de komst in ons land van deze uitstekende Vrouwe alB een nationale gebeurtenis, en de herdenking ervan stemt tot nationale vreugde, die we uiten in het uitsteken van de vlag. Moeten we dat nu ook doen op 23 Januari? Ik geloof van neen! Waarom niet? Omdat er aan de Unie van Utrecht voor ons, Katholieken, zóó onaangename kanten zijn, dat we ons moeilijk er over kunnen verheugen; en wanneer een zoo •sterke bevolkingsgroep, als de Katholieken feitelijk zijn. reden heeft, om bij de her denking niet in vreugde te geraken, dan is het feest niet nationaal, en mogen en moeten we ons dus van vlagvertoon ont houden. Dat anderen bij hun vreugde over het feit meteen door het uitsteken van de vlag getuigenis geven van hun nationale gezindheid daarover verheugen wij ons evenzeer, als zij dat doen, wanneer wij bijv. bij de ontvangst van den Bisschop meteen onze vaderlandsche gezindheid too- nen door de driekleur. Maar daardoor is het feest nog niet gestempeld als: natio naal. Welke zijn nu de redenen, die m.i. ons tot onthouding van feestvertoon nopen? Ik laat hier buiten beschouwing de rede nen van stam-politieken aard, die de vreugde moeten temperen, om alleen te wijzen op de gronden, die speciaal voor de Katholieken gelden. Toch wil ik even er op wijzen, dat niet het Algemeen Ne- derlandsch Verbond het initiatief tot de feestviering of herdenking genomen heeft. Dat zou dan moeten zijn het Hoofdbestuur zetelend in Den Haag, en bestaande uit vertegenwoordigers van de verschillende groepen. Maar het is toch niet aan te ne men, dat de Groep Vlaanderen mede zon werken aan de herdenking van de Unie, die de scheiding bracht tusschen Noord en Zuid. Ook Groep Nederland heeft het niet gedaan en dat wel om deze reden, dat men begreep dat de katholieke leden bezwaar zouden hebben tegen deelneming aan een vreugdevolle herdenking, en de Groep zich terecht op het standpunt stel de, dat het Verbond tot taak heeft de eenheid en niet de scheiding tusschen de groepen, waaruit het Nederlandsche Volk bestaat, te bevorderen. De LTnie van Utrecht wekt bij ons zeer onaangename herinneringen om de bepa lingen aangaande den Godsdienst, die er in voorkomen. Het Calvinisme was in die jaren in krachtige opkomst, reeds sinds 1572 was het overheerschend geworden in Holland en Zeeland, die in opstand waren tegen den wettigen landsheer, den koning van Spanje. De uitoefening van den katho lieken Godsdienst was, niettegenstaande de pogingen van den Prins van (Jraiije, om de belijdenissen in vrede naast elkaar te doen leven, verboden op de plaatsen, die aan den opstand deel namen en in het bijzonder de katholieke geestelijkheid had veel vervolging te lijden gehad. Intus^ schen had Philips II als onverbiddelijk punt op zijn program- het herstel van den katholieken godsdienst, en van eenige er kenning van het Calvinisme wilde hij niet hooren. Toen nu na het schrikbewind van Alva en na de pogingen van zijn opvolger Requesens, om de rust te herstellen, de Spaansche troepen, die voor de bevolking altijd een schrik waren geweest, aan het muiten sloegen, was dit voor de gewesten in Noord en Zuid aanleiding, om een ver bond te sluiten, de Pacificatie van Gent, waarin ze overeenkwamen tot samenwer king. om die Spaansche troepen te verdrij ven. Bij die pacificatie werd ook over den godsdienst gesproken, en men kwam over een. dat in Holland en Zeeland de be staande tcestand voorloopig zou gehand haafd werden. Dit was de eerste erken ning van het Calvinisme in een officieel traktaat in de Nederlanden. Maar de Calvinisten waren er natuurlijk niet mee tevreden dat de overige gewes ten voor hen gesleten werden. Dat vinden we natuurlijk als katholieken heel jammer en heel verkeerd, maar een ovei tuigden Calvinist kunnen we het toch moe'lijk zoo heel erg kwalijk nemén, dat hij voor zijn overtuiging propaganda wil maken, en aan godsdienstige overtuiging ontbrak het den Calvinisten in dien tijd allerminst. Ik spreek natuurlijk niet over sommige on gure elementen, die van de gelegenheid gebruik maakten, om eigen oogmerken te bereiken. Zoo doen ze hun best, om den toestand voor de Calvinistische propagan da meer geschikt te maken. Te meer, om dat Don Juan, de nieuwe landvoogd, toen hij al de eischen van de Pacificatie inwil ligde. dit deed onder voorbehoud, dat ook in Holland en Zeeland het Katholicisme zou hersteld worden; In Juli 1578 kwam er tusschcn verschillende gewesten van het Noorden een overeenkomst tot stand, die den naam draagt van Religievrede en die aan de Calvinisten de vrije hand gaf voor hun propaganda. Ze waren dus weer een stap vooruit. Verschillende Zuidelijke ge westen hebben toen ter verdediging van het Katholicisme een verbond aangegaan, dat den naam draagt van Unie van Atrecht: ze wisten, dat de Noordelijke ge westen nog verder wilden gaan in de be gunstiging van het Calvinisme. En inder daad bij de Unie van Utrecht werd be paald, dat ieder gewest de zaken van de Religie naar eigen goedvinden'kon rege len. Aangezien de Calvin'stische partij, ofschoon in aantal verre de mindere, de macht in handen had, beteekende dit vrij heid, om den katholieken godsdienst te onderdrukken. Nu moeten we ook deze zaken niet over drijven. We kunnen erkennen, dat de Cal vinisten van hun wettelijke bevoegdheid tot onderdrukking een gcmat'gd gebruik hebben gemaakt, en met name, dat zij zich onthouden hebben van den dwang, die trouwens door de Unie verboden was maar dien koningin Elisabeth in Engeland wel toepaste; daar was een ieder onder boete verplicht, om de godsdienstoefenin gen in de staatskerk bij te wonen. Ook ie het waar, dat de andersdenkenden in de katholieke landen er veelal treurig aan toe waren. Maar deze overwegingen maken toch het feit met ongedaan, dat krachtens de bevoegdheid, hun door de Unie ver leend, de gewesten van het Noorden het Katholicisme hebben onderdrukt; de uit oefening van den godsdienst was verbo den, de priesters en kloosterlingen werden vervolgd, zij het ook niet bloedig, do Ka tholieken waren uitgesloten van openbare ambten en bedieningen, twee en een halve eeuw lang zijn onze voorvaderen, dank zij der bepaling van de Unie burgers geweest van den tweeden rang, uitgesloten van het hoogere cnltnreele leven in de bloeiende republiek Wij nemen niemand kwalijk, dat hij op 2? Januari zich vreugdevol gestemd voelt: er zijn nu eenmaal, in het Neder landsche Volk verschillende denkrichtin gen, die we hebben te aanvaarden. Maar niemand kan van ons eischen, dat we vreugde toon-en bij de herdenking van een traktaat, dat een schromelijke miskenning van onze rechten heeft ten gevolge gehad. Uiteenzetting op de scholen van de be teekenis van de Un'e van Utrecht is toe te juichen, maar „De Gelderlander" schreef al, dat. wanneer er voor ons aan leiding is om de vlag uit te steken, het dan moet zijn: halfstok! W. NOLET. FRANKRIJK. HET DEBAT IN DE KAMER. Antwocrdrede van Poincaré. 74 stemmen meerderheid Poincaré heeft in de kamerzitting van gisterenmiddag op ue aanvallen der radi caal socialisten, sociaal-democraten en communisten geantwoord. Hij verlangde, dat de oppositie ophel dering zal verschaffen, waarom zij het tot nu toe aan Jt kabinet geschonken ver trouwen wil onttrekken juist op het ooger.blik, dat over de moeilijkste vraag stukken een beslissing moet worden ge nomen. De regeering heeft den steun van het gcheele land en van Let gekeele parlement noodig cm met voldoende kracht de be langen van Frankrijk bij de a.s. onder handelingen over Let vraagstuk der schadevergoeding en dat der getnterallieer- do schulden te kunnen verdedigen. Vervolgens gaf Poincaré ongeveer in den zelfden zin als bij vroegere gelegen heden een overzicht over de regeerings- politiek van de laatste twee jaar. De nationale e< Leid is thans even noodig als twee jaar geleden. Alleen de nationale eenheid kan Frankrijk een gun stige oplossing van hetvraagstuk der schadevergoeding verzekeren. Het kabinet moet vanavond nog weten of het het vertrouwen van het parlement bezit. Indien niet zoo zal het goheele kabinet aftreden. Een regeeringscrisis op dit oogcnblik zal geen al te ernstige gevolgen hebben, doch indien een crisis temidden van de onderhandelingen over de scha devergoeding uitbrak, zouden de gevolgen daarvan doodelijk zijn. 1" rankrijk moet evenals de overige lan den een vast programma voor do a.s. onderhandelingen opstellen en dit handha ven. Dit zal echter niet mogelijk zijn, als het land temidden van de onderhande lingen door een regeeringscrisis wordt ge schokt. Hedennacht zijn de interpellatie-debatten geëindigd met de aanneming van een motie van vertrouwen. Voor slemden 325, tegen 251 afgevaar digden, zoodat de regeering beschikt over een meerderheid van 74 stemmen. JOEGO-SLAVIË. LInksche bladen in Servië weigeren uit te komen. De Times verneemt uit Belgrado, dat do bladen, die eergisteren na drie vacan- tie-dagen wegens het Kerstfeest, weder verschenen, het nieuw ingestelde bewind en de decreten, door den koning uitge vaardigd, bespreken. De partijbladen hou den zich afzijdig. Het door de Samoeprava gegeven voor beeld om de uitgifte van het blad te staken, is door andere bladen gevolgd. Het voornaamste orgaan van do democra ten, de Odjek, is eveneens vrijwillig met het verschijnen opgehouden. Alle arbei ders-organisaties, vakvereenigingen enz. in geheel Zeids'avië zijn verboden. Ook o kleine politieke partij, genaamd de Ser vische partij van generaal Okanowitsj is door de regeering ontbonden. RUSLAND. HET KELLOGG-PACT IN HET OOSTEN Zaleski's antwoord aan Litwinof. „In beginsel bereid". Donderdagavond heeft de Poolsche zaakgelastigde te Moskou aan den plaats- vervangenden volkscommissaris Litwinof een nota overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de Poolsche regeering in begin sel bereid is het voorstel van de U. 8. S. R. van 29 Dec. 1928 om het verdrag van Kellogg vóór den in art. 3 van dit ver drag bepaalden termijn op grond van een speciaal Poolsch-Russisch protocol in werking te laten tredep. De Poolsche regeering moet zich ech ter, zoo zegt de nota, de mogelijkheid voorbehouden harerzijds aan de regeering der Sovjet-Unie de wijzigingen voor te stellen, die bij het onderzoek onvermijde lijk zuilen blijken. De Poolsche regeering, die tot de oor spronkelijke onderteekenende mogendhe den behoort en aan den tekst van boven vermeld art. 3 gebonden is moet zich eerst met de mogendheden, die het initiatiof hebben genomen en tot de oorspronke lijke ondcrtcckcnaar j behooren, in verbin ding stellen om zien mt>t haar te ver staan over de quacstio van den gewijzig- den aard van het in werking stellen van het verdrag in overeenstemming met het Russische voorstel. De Poolsche regeering is dus in begin sel bereid, maar in werkelijkheid wordt de zaak op de lange baan geschoven, tot dat door de ratificatie van de andere mo gendheden de practische beteekenis van Lit\vinof8 voorstel verdwenen is. AFGHANISTAN. AMAN OELLAH HAALT BAKZEIL. Alle hcrvonr.inge ingetrokken. De opstand nog niet geëindigd Koning Aman Oellah heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin ongeveer alle hervormingen, welke hij den laatsten tijd had ingevcerd, weer werden intgerokken. Do Afghancn behoeven geen Europees"]: e bleeding meer te dragen, indien zij dat riet venschen, de vrouwen mogen haar sin ers behouden, de meisjesscho'ea wor den gesloten en de vrou enclubs even eens. De jonge mcisj'es, die voor het vol tooien harcr opvoeding naar Turkije zijn gezonden, worden teruggeroepen. De onlangs ingevoerde algcmcene dienst plicht wordt weer afgeschaft en men keert tot het oude systeem terug. Bovendien zal een raad worden ge vormd van vijftig vooraanstaande perso nen, waartoe zullen behooren edellieden, geestelijken cn ambtenaren. Deze raad zal tot taak hebben de wetten te verbete ren en de beslissingen te herzien, welke zijn gencmen door het onlangs ingesteldo parlement. Deze proclamatie draagt ook de hand- tcckeningen van de hoofden der stam men. Litusschcn duren de gevechten tusschen de regeeringstrcepen en de benden van ITabiboela, den waterdragerszoon, d!e door den koning tot kolonel werd verhe ven, maar 's konings zaak verried, nog al tijd voort. Volgens de jongste berichten heroveren de regecringstroepen langzaam aan het verloren terrein, doch men ver wacht, dat de strijd lang zal duren. Uit Kandahar zijn nieuwe versterkingen te Kaboel aangekomen, die de hoofdstad Ret vliegende vaandels en slaande trom zijn binnengerukt. Broeder van Omar Khan gearresteerd. De Afghaarsche prins Sarwar Khan, een zoon van Ayceb Khan, is te Allahabad gearresteerd en in de Europeesche gevan genis opgesloten. Sarwar Khan is een broeder van Omar Khan, die kort geleden zijn woord heeft gebroken en uit Allaha bad is verdwenen. CHINA. Nieuwe onrust in China? Een generaal terecht gestold. Volgens berichten uit Sjanghai heeft Tsjang Hsce Liang, de zoon van wijlen Tsjang Tso Lin, te Moekden gisteren den vrcegeren chef van den generalen staf van Tsjang Tso Lin generaal Yang Yoe Ting laten arresteeren en terechtstellen. Bo vendien zijn twee andere generaals van het Mnndsjocrijsche leger gearresteerd. Tsjang Heoe Liang beeft verder het arse naal van Moekden laten bezetten. De aanleiding hiertoe zou zijn het verzet te gen het hijschen van de nationalistische vlag en do onderwerping aan de natio- nalo Chinecsche regeering in Mandsjoerije. In Peking is men van meening, dat de gebeurtenissen in Mantsjcerije tot een ver scherping van de anti-Japansche stem ming in dit gebied zullen leiden. OEGSTGEEST. Hardrijden. De Oegstgeestcr IJsclub heeft de volgende wedstrijden uitgeschre ven: Maandagmiddag te half twee wed strijd in het hardrijden voor jongens op het Kanaal; Woensdagmiddag hardrijden voor grooteren, eveneens op het Kanaal. VOORHOUT. Kiesvereeniging. Gisteravond vorga- derde de R. K. Kiesvereeniging „Eensge zindheid", in het Patronaatsgebouw alhier. De voorzitter, de heer H. A. Allard, opende deze vergadering met den Chr. groet cn heette alle aanwezige loden wel kom. Spr. wenschte de leden bij den aan vang van het jaar 1929 nog een gelukkig en zalig nieuwjaar toe en hoopte dat dit jaar voor allen een goed jaar mag zijn. Vervolgens gaf spr. een korte opsomming van het te verwachten werk in de kies- Het voornaamste nieuws. &UJTENLAND.- Poincaré krijgt een meerderheid van 74 stemmen in de Fransche Kamer. Aman Oellah trekt zijn hervormingen in. BINNENLAND. De voorloopige candiriaatstellingen voor de Tweede Kamer in Leiden (2de blad en verschillende plaatsen in de omgeving). Een zware binnenbrand to 's-Graven- hage (Gem. Berichten, 4e blad). Het overlijden van een broeder-missio naris (Uit de Rijnstreek, 4e blad). vereeniging in verband met de in 1929 te houden Kamerverkiezingen. Spr. hoopte, dat deze verkiezingen voor de R. K. Staats partij naar wcnsch mogen gaan en dat do leden, door hunne groote opkomst, evenals in deze vergadering, in de nog to houden vergaderingen, met de belangen der partij zullen rekening houden. Hierna las de secretaris, do heer F. M. Angevaare, de notulen der vorige verga^ dering, welke onveranderd werden goedge keurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer heer H. C. A. M. Schölvinck te Warmond, waarin hij zijn donk bracht voor het in hem gesteld ver trouwen, door hem candidaat te stellen als bestuurslid van de Staten-Ccr.trale. Hij meende evenwel zich voor deze candida- tuur te móeten terugtrekken om plaats te maken voor anderen z.i. geschikter perso nen voor deze functie. Dit stuk werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna bracht de penningmeester, do heer P. A. van Werkhoven, zijn jaarver slag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 425.76 en de uitgaven 219.70 1/2 en er alzoo een batig saldo was van 206.05 1/2. De heer P. L. van der Hulst bracht na mens de commissie belast met het nazien van de bescheiden van den penningmeester hiervan verslag uit en rapporteerde dat al les in goede orde was bevonden. Spr. stel de voor den penningmeester te dcchargee- ren en een bedrag van 25 beschikbaar te stellen van dit saldo voor een naburig district, alwaar een nadeelig saldo is, zulks om ook op deze wijze de a.s. strijd voor de verkiezingen te steunen. De voorz. zegt accoord to kunnon gaan met het voorstel van den heer van dor Hulst en dan het bedrag van 25.to storten in de algemeene strijdkas van -Ie R. K. Staatspartij. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Vervolgens bracht de secretaris zijn jaar verslag uit, waaruit onder meer bleek, dat voor het Dr. Schaepmanfonds 305.was opgehaald in deze gemeente; dat het aan tal leden op 31 December 1928 in totaal bedroeg 476, t.w. 274 mannelijke en 202 vrouwelijke en dat de vergaderingen slecht werden bezocht, waarin naar hij hoopt, verbetering zou komen. Zoowel het verslag van den penning meester als dat van den secretaris, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd onder dank voor de daaraan verbonden werkzaamheden. Hierna bracht de heer J. W. J. van Sto- kelcnburg, mede namens ziin mede-afge vaardigde, de heer C. Boere, verslag uit van de vergaderingen van do Kamer- cn Staten-Cer.trnle. Ook dit verslag werd on der dankzegging goedgekeurd. Aan do orde werd thans gesteld de can- didaatstelling van de a.s. Kamerverkiezin gen. Do voorz. zette, alvorens candidatcn wer den gesteld, het desbetreffende regiem**,rit nader uiteen. Na deze uiteenzetting stol de de heer P. L. van der Hulst voor do na volgende candidatcn te stellen: Voor do kwaliteitszetel Staatsfinanciën de heer A. C. A. van Vuuren te 's-Graveu- hage en als plaatsvervanger Mr. A. Trip; voor de kwaliteitszetel Arbeidszaken en Arbeidsvraagstuk, do heer A. J. Loerakker te Schoten en als plaatsvervanger do hoer F. van Welie te Utrecht en voor de vr>jo zetel de heeren G. Bulten te Voorhout, mr. A. Tepe te Leiden en mr. v. Hellenberg Hubar te Rijswijk. De heer P. A. van Reiden deed het ge noegen, dat ook de heer Bulten, burge meester dezer gemeente, als candidaat voor dit district wordt genoemd, omdat dit voor onzen burgemeester een blijk van sym pathie is. Spr. vertrouwt, dat de aanwezi gen unaniem d® candidatuur van den bur gemeester zullen steunen, omdat hij zit tend Kamerlid is cn dit voor zijn district, alwaar hij thuisbehoort, een reden temeer is om hem het vertrouwen tc geven. (Ap plaus). De heer J. H. van der Voet heeft onder do genoemde candidaten, de heer G. W. Kampschöcr te Monster, n.ct gehoord. Spr. acht het wenschelijk ook dit zittend Ka merlid te stellen naast do reedt, genoem de candidaten. De heer B. P. Schulte bcv; 1 de candida- tnur van mr. v. HrL'enberg J7ub»r aan, old-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1