Uit de Omgeving De kleinzoons van Graaf Rotenbach. derde blad de leidsche courant vrijdag 11 januari 1929 NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Hulde-telegram aan H. M. Ko ningin-Moeder. Diverse benoe- rr.ingen. Geen nieuw rapport inzake zuivering afvalwater. Herstelling der Westeinderbrug. Wijziging verschillende ver ordeningen. Verbetering van den Zuid-Boulevard. Geen wij ziging van het Lindeplein. De raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter burgemeester jhr. W. C. v. Panhuys. Afwezig met kennisgeving de wethou ders v. Eeden en v. d. Wiel en de heer v. d. Meer. De voorz. heette allen hartelijk welkom Dp deze eerste vergadering van het Nieuwe Taar. Hij wenschte den leden geluk en voorspoed voor zich zelf en hun gezinnen :ii uitte den wensch, dat Gods zegen op de werkzaamheden van dit jaar moge rus ten. Voorts herinnerde de voorz. eraan, dat iet vandaag 50 jaar geleden was, dat H. M. de Koningin-Moeder zich in ons laad vestigde en hoe zij gedurende al die ja- een schitterend voorbeeld van bur gerschap heeft gegeven. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten aan H. M. Koningin-Moeder het volgende telegram te zenden: Aan H. M. Koningin-Moeder, den Haag. „De gemeenteraad van Noordwijk in openbare vergadering bijeen, brengt U op dezen herinneringsdag eerbiedige hulde". De voorz. doet mededeeling van de in gekomen stukken. Daaronder was een adres van de heeren A. Dorsman en H. Buyze, om het gemeentedrukwerk om het jaar aan een ander op te dragen. Wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Een adres van C. Wassenaar en ande re bezitters van paarden, om wijziging der instructie van den keuringsveearts. Voor spoedgevallen is het gewenscht onmiddel lijk tot den veearts te kunnen gaan en dit kan hier niet, of men moet naar Lisse of Leiden gaan. Het adres wordt aangehou den tot de geheime zitting. Hierna is de agenda aan de orde. Tot gemeentegeneesheer voor het jaar 1929 werd benoemd dr. F. J. Visser, arts alhier. Tot weeshuismeester werd benoemd de heer C. M. van der Lee (aftredend). Bij de benoeming van den Gasthuismees- ter vroeg de heer Krau, of B. en W. ken nis hadden genomen van hetgeen omtrent het gasthuis in „de Noordwijker" was ver schenen. De voorz. antwoordde daarop, dat B. en W. er officieel geen nota van genomen hadden, waarop d© heer Krau vroeg, of het niet beter was een raadslid tot gast- huismeester te benoemen. Dan had de raad meer zeggenschap. De voorz. verdedigde daarop het voor stel van B. en W., waarop met zes stem men gekozen werd de heer Th. Verloop, pensionhouder te Noordwijk aan Zee. Af tredend was de heer J. G. de Witt, die 3 stemmen verkreeg .terwijl er 1 was uit gebracht op den heer v. d. Niet. Tot leden van de Plaatselijke School commissie werden benoemd de heeren K. Sanders, W. P. de Vreede, beiden aftre dend en na tweede stemming de h.eer C. Admiraal Hz. in de vacature W. v. Bo- veren. Tot leden van de Commissie voor Perso- neelzaken werden benoemd de heeren P. Admiraal, A. Balkenende en D. van der Niet Jz. Naar aanleiding van het in handen van B. en W. om advies gestelde verzoek van het bestuur der Geertuidabewaarschool alhier, om in de in de vergadering van 7 November j.l. gewijzigde subsidie-regeling voor de bewaarscholen weder het beginsel op te nemen, dat aan kleinere scholen in verhouding tot grootere een ho.oger sub sidie toegekend wordt, deelen B. en W. mede, dat, nu de raad deze aangelegen heid eerst kort geleden heeft herzien, zij geen vrijheid kunnen vinden thans een voorstel te doen om een wijziging der re geling te bevorderen. Zij stelden dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Krau zegt, dat de raad niet de gevolgen van het destijds genomen besluit heeft overzien en hij wijst erop, dat een kleine bewaarschool veel grooter kosten te maken lieeft dan een grootere school. De heer Meyer betoogt, dat de rege ling nog zoo slecht niet is, want in ieder geval beteekent de wijziging een voor uitgang, ook voor de kleinere scholen. De voorz. zegt toe, indien de raad een regeling wenscht, dat B. en W. met ^IPmder voorstel zullen komen. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt daarna verworpen met 64 stem men. Voor stemden de heeren Alkemade, Meijers, Caspers en v. d. Niet. B. en W. zullen dus met een nieuw voorstel komen. Het Bestuur van het R. K. Meisjespa tronaat „St. Catharina" vraagt een subsidie te mogen ontvangen van 70 pet. in de totale kosten, na aftrek der schoolgelden, van een van zijnentwege te geven ontwikke lingscursus voor de schoolvrije vrouwelijke jeugd. Volgens een opgemaakte begroo ting bedraagt de aangevraagde subsidie voor het cursusjaar 1928/1929 203. Hoewel B. en W. in beginsel wel eenige bezwaren hebben tegen de aangevraagdo subsidie, meenen zij toch te moeten voor stellen het gevraagde subsidie voor het cursusjaar 1928/1929 toe te staan, waar aan de Patronaats-Commissie voor jongens voor een ontwikkelingscursus voor jongens, nog zeer onlangs een subsidie is verleend. De heer v. Nes is in begirsel tegen de aangevraagde subsidie, omdat deze ontwik kelingscursus o.m. lefesen in de liturgie bevat. Dergelijke cursussen behooren niet van Gemeentewege gesubsidieerd te wor den, aldus meende spr., hoeveel bewonde ring spr. ook heeft voor de wijze, waarop de Katholieken hun jongens en meisjes op voeden. De heeren Caspers en Meyer verdedi gen het voorstel, waarna het met 82 stemmen wordt goedgekeurd. Tegen stem den de heeren v. Nes en Liefferink. Ingekom'- i is verder een verzoek van het R. K. Lyceum te Haarlem om een sub sidie van de gemeente tenbedrage van 50.per jaar per leerling uit deze ge meente afkomstig. In verband met het Raadsbesluit van 12 November 1926 werd tot heden aan de Chr. H. B. S. te Leiden uitgekeerd een bijdrage van 50 pet. van het gemiddeld tekort per leerling der school tot een maxi mum van 50.per leerling. B. en W. stellen daarom voo*" ook aan het R. K. Lyceum te Haarlem een subsidie te verleenen van 50 pet. van het gemiddeld tekort per leerling der school, tot een maximum van 50.per leerling, voor de leerlingen uit Noordwijk, die tot het R. K. Lyceum zijn toegelaten, en zulks voor het eerst over het cursusjaar 19281929. Aldus besloten. Op verzoek van den chef-mcnteur van het Gem. Electr. Bedrijf, om herziening zijner jaarwedde-regeling, stelden B. en W. den raad voor de jaarwedde te bepalen op 22002S0Ü met 4 tweejaarlijksche ver hoogingen van 150, met dien verstande, dat de thans genoten wordende emolumen ten: vrije woning, vrij licht en vrij water komen te vervallen. De huishuur wordt vastgesteld op 10 pet. van 2500 of 250 per jaar. B. en W. stelden vervolgens voor deze herziening in werking te doen treden per 1 Jan. 1929, de Commissie ech ter per 1 Jan. 1928 (het verzoek was reeds in Febr. ingediend). Het geheele voor stel, zooals het door de Commissie werd voorgesteld werd aangenomen met alleen de stem van den heer v. Nes tegen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt vervolgens besloten tot wijziging van de rooilijn in de v. Limburg Stirum- straat. Hierna komt aan de orde een voorstel van de Commissie benoemd inzake ver nieuwing van de Westeinderbrug tot be steding van 1000 voor een nieuw rapport omtrent de zuivering van het afvalwater. De heer Alkemade vreesde, dat dit geld weggegooid zou zijn. Hij achtte het beter een bedrag van b.v. 2500 jaarlijks op de begrooting te brengen, om het water daar ter plaatse uit te baggeren met een bag germolen. Dan raakt men tevens den stank van het water kwijt. De heer Krau antwoordde hierop, dat baggeren niet helpt om het water te zui veren. Die stank wordt veroorzaakt door de bacteriën, die zich in het water be vinden. Dc heer Admiraal vreest, dat dit alles een duur zaakje wordt, terwijl ook de heer Meijer wijst op het groot risico, dat men hier loopt. Voorts had hij verwacht, dat bij dit punt tegelijkertijd ter sprake was gekomen het herstel van de brug. De voorz. beantwoordt de verschillende sprekers en zegt ten aanzien van de brug, dat een nieuwbouw geraamd wordt op 45.000, terwijl de thans noodzakelijke herstelling slechts 2000 kost. Na langdurige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 64 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Went, Alkemade, Meyer, Caspers, Admiraal en Balkenende. Hierna komt in behandeling het voor stel tot voorloopige herstelling van de Westeinderbrug, waarvan de instorting niet denkbeeldig is. De voorgestelde verbetering berust op het principe, «lo landhoofden van de brug te ontlasten-.uoor een ijzeren raamwerk, eenige Meters achter de landhoofden mede op den bodem te dragen. Ten einde de drukverdeeling op den bo dem zoo gelijkmatig mogelijk te verdee- len, is rechthoekig op de balklaag een vloer van normaal profiel betonbalken gelegd. De voordeelen van deze oplossing zijn, dat het ijzeren raamwerk met brugdek la ter voor een hulpbrug kan dienen, wan neer de Westeinderbrug wordt vernieuwd. Bovendien kan, na gebruik daarvoor, het raamwerk gemakkelijk worden gesloopt; de onderdeelen als ijzeren- en betonbalken behouden dus een deel van hunne waarden. De kosten van een en ander worden door den Gemeente-architect begroot op 1900, inclusief nieuw brugdek. Aangezien zich bij dit werk gemakkelijk onvoorziene om standigheden kunnen voordoen, hetgeen een verhooging van de kosten met zich kan brengen, is het noodig een post van 300 als onvoorzien uit te trekken, zoodat met de tijdelijke herstelling van de brug 2200 waarschijnlijk gemoeid zal zijn. Tijdens de werkzaamheden kan het ver keer over de trambrug worden geleid, mits daarvoor een goede regeling wordt ge troffen. De hinder van het verkeer zal 4 h 5 dagen duren, altijd w-n-?er langer dan de normale werkdag woi t gearbeid. Dit is "venwel mogelijk indien een tijde lijke elect-nscbe verlichting wordt aange bracht, die tevens het verkeer ten goede komt. Het voorstel wordt aangenomen met 82 stemmer, die van de heeren Meyer en Alkemadf Het werk zal openbaar aanbesteed wor den. Hierna geschiedt wijziging van de rooi lijn aan den Offemweg. Goedgekeurd wordt het voorstel tot vermeerdering van 15 banken in de openb. school te Noordwijk Binnen. Over het voorstel tot wijziging van de verordening voor de levering van water werd langdurig gediscussieerd, totdat ten slotte het punt aangehouden werd. Ook de voorgestelde wjjziging van de Motor- en Rijwielwet lokte eenige bespre kingen uit, waarna het punt z.h.s. werd goedgekeurd. Idem de wijziging van de wet op de Keuring van Waren. Op de Gemeentebegrooting 1929 werd 7900.uitgetrokken wegens kosten van verbetering van de bestrating in de Mo lenstraat, inclusief het kruispunt voor de Wilhelminastraat. Gevolg gevende aan de door B. en W. in.de raadsvergadering van 7 November j.l. gedane toezegging, n.l. dat den raad mot betrekking tot dit punt, nog een afzonderlijk voorstel ter beslissing zou worden voorge legd, 'leggen B. en W. den raad een plan over. De maten van de bestrating zijn als volgt opgenomen: pl.m, 4 Meter straat, met aan weerszijden een goot van 20 c.M. en voetpaden van 70 c.M. op het smalste gedeelte. Voorgesteld wordt geen ver hoogde voetpaden aan te leggen, om de vele uitwegen, die op de Molenstraat uit komen. De straat zal worden gelegd in ke- perverband. B. en W. stellen vervolgens voor het werk in eigen beheer uit te voeren, om dat zij niet overtuigd zijn dat openbare aanbesteding goedkooper zal zijn. De uit voering in eigen beheer heeft ook dit nog voor, dat beter werk gewaarborgd is en bij de werkzaamheden gemakkelijker werkloo- zen te werk kunnen worden gesteld. Wel ligt het in de bedoeling het straat werk per M2. gedeeltelijk onder te beste den aan daarvoor in aanmerking komende personen. De heer Liefferink bepleitte een open bare aanbesteding, terwijl andoren het hiermede niet eens waren. Het voorstel om in het openbaren aan te besteden werd goedgekeurd met 73 stemmen. Tegen de heeren Caspers, v. d. Niet en Balkenende. Vervolgens komt in bespreking het plan tot het aanleggen van een voetpad aan den Zuid Boulevard. De kosten hiervan worden geraamd op 11.000. De heer Krau vraagt, of er aan weers zijden een voetpad zal komen, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Dit is voor den heer Liefferink aanlei ding om op te merken, dat B. en W. in de vergadering van Nov. j.l. toch een toezeg ging in dien geest gedaan hebben, maar de voorz. betoogt, dat het plan hieromtrent gewijzigd is. Andere leden vinden de kosten voor dit werk te hoog, terwijl dr. v. Nes betoogde, dat, indien er slechts aan ééne zijde een voetpad komt, het dan aan de zeezijde zal komen. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte van alleen de stem van den heer Alkemade tegen, aangenomen. Op de Gemeentebegrooting 1929 is op den Kapitaaldienst uitgetrokken een be drag van 3000.wegens uitbreiding van de Algemeene Begraafplaats. De omschrij ving van dezen post is niet geheel juist; een juister benaming zou zijn „In orde brengen gemeenteterrein rond de algemeene be graafplaats". Immers stellen B. en W. voor eerst tot uitbreiding van de begraafplaats te adviseeren als het omringende terrein is afgezet en in orde gemaakt. Van het gevraagde bedrag is 1000.noodig voor grondverzet en beplanting en 2000. voor het maken van een afscheiding, om bedoeld terrein van eiken of Amerikaan- sche grenen palen ter hoogte van 1.60 M. boven den grond met harmonicagaas, een en ander ter lengte van 500 M. De heer Meyer betoogt, dat dit een uit nemend werk is voor de werkeloozen. Dr. v. Nes vraagt, of het niet beter is met dit werk te wachten totdat de raad het geheele plan der uitbreiding onder do oogen krijgt, een en ander met het oogmerk dat thans niets wordt, gedaan wat later onnuttig zou blijken. Do voorzit ter zegt, dat dit werk geheel past in het kader van de uitbroiding. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. B. en W. stellen vervolgens een wijziging voor van de indeeling van het Lindenplein. Volgens de plannen van B. en W. zouden er boomen verdwijnen en een plantsoen aangelegd worden. De heer Liefferink kon zich niet begrij pen, hoe B. en W. met een dergelijk voor stel durfden komen. Spr. noemde het schan delijk, dat men die mooie plekje van Noord wijk dusdanig zou willen ontsieren. Spr. vroeg waarom men Heemschut niet om ad vies vroeg. Dr. v. Nes had dit voorstel allerminst van den voorzitter verwacht, wijl hij overal op de bres heeft gestaan voor wat Noord wijk aan schoons bezit. Spr. vindt het daarom beter de zieke en gestorven boo men maar te vervangen door nieuwen aan plant. De voorz. zegt, dat hij wel eens ge vreesd heeft, dat de boomen in de Dorps straat op den duur een verkeersbolemme- ring zouden gaan vormen, doch het blijkt thans, dat er nog wel meer voorstanders voor het behoud van natuurschoon in het dorp zijn. De reden, dat B. en W. tot dit voorstel zijn gekomen, is gelegen in het feit, dat er een groote leegte zal komen, indien de doode boomen gerooid zijn. Die groo'e leegte kan aangevuld worden door het aanleggen van een gazon, dat later e.v. weer kan worden weggenomen. Verder stelden B. en W. voor de pomp aan de pas toriezijde te verplaatsen naar de as van den weg. De heer Alkemade adviseerde daarop dan ook maar de muziektent af te breken, want die staat daar ook niet mooi en is ook van den nieuwen tijd. Aangezien hiervoor moeilijk een andere UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 12 Januari. Huizen 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend K.R.O-uitzendingen) 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 3.004.00 Kinderuurtje o. '1. v. Mevr. S. Nuwenhuys v. d. Ryst. 5.306.40 Gramofoonmuziek. 6.40—6.50 Spr. G. van Gestel S.J.: Do Internationale Bidweek. 6.507.00 Kath. Berichten. 7.007.30 F.ngelsche les. 7.30—8.00 Kniples. 8.00S.20 Spreker: L. J. N. Feber: On ze Koloniën in Oost en West. 8.20 Uitz. uit Den Bosch. Kon. Muziek corps Eug. Goulmy Baar. Kon. Ver. 's Hertogenbosch Mannenkoor, s Bosch' Gem. Koor. 's Hertogenbosch' mandoline- orkest „Apollo". M. Ogier, viool. Ir. J. P. van Noorden, piano. Spr. J .P. van Noor den, voorz. v. d. Kath. Radiover. Afdeeljng Den Bosch. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lens- ki Trio. 2.004.00 Aansl. van het Theater Tus- chinsky. Orkest o. 1. v. van Max Tak. P. Palla, orgel. 4.004.30 Italiaansche les. 4.305.00 Italiaansche les. 5.006.00 Fransche lessen. 6.006.45 Concert door het Boris Lenski Trio. 6.457.45 Duitsche lessen. 8.00 V. A. R. A. uitzending. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.0511.20 Modepraatje. I.202.20 Carlton Hotel Octet. 3.50 Balladenconcert (alt, tenor, piano). 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Muziek. 7.20 Omroeppraatje. 7.35 Lezing. 7.50 Concert door de militaire kapel. 9.05 Een verrassing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 „Six strange Satunday-1", door Holt Marveil. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variété programma. Aansl. van het Palladium in Londen. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.3511.20 „Dokter tegen wil en dank", van Molière. L a n g e n b e r g, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 12.351.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Carnavalszitting. Carnavnlsgezel- echap E. V. 1823. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. Z e e s e n, 1650 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Dorpsmuziek. Becker-orkest. 8.20 Duetten. K. König, sopraan. C. Jö- ken tenor. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Vioolconcert. 4.50 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. 9.50 „Billbrookens auf dem Bö-Bu-Ba", satyre, Tann. Brussel, 509 M. 6.20 Dansmuziek. 7.05 Pianoconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Orkestconcert. 10.3511.20 Dansmuziek. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 51) „Albert, houd op. Van wien weet je dat?" riep Heinrich verbaasd. „Hij is dus nog familie van ons?" vroeg Rosamunde. „O, dat verheugt me. Dat zal me bevrijden van een hevigen strijd." „We moesten onzen tijd nu niet langer meer verpraten", viel Albert haar in de rede, „Heinrich zal wel honger hebben en hij moet ons nog even vertellen, wie hem hier opgesloten heeft." „Met den honger gaat 't best en dorst heb ik niet behoeven te lijden. De oude kamerdienaar had hier wijn in overvloed." „De oude kamerheer! Lichtenberg?" vroeg Albert, „kwam die dan hier? En was dit alles van hem ,Ja, alles. Nu, op zijn sterfbed heeft hij mij bekend, waar ik de trouwakte van graaf Anselm met Constance Harden- berg, den vader en moeder van mijn vader zou kunnen vinden. Dat was hier in deze zaal. Maar toen ik hier kwam, was het kistje, waarin die akte, benevens andere documenten, zich bevonden, verdwenen. Het bleek me, dat graaf Roderik mij vóór was geweest en zich in de schilderijen zaal had verborgen. Want nauwelijks was ik hier, of deze geheime deur werd dicht- geworpen en dan hoorde ik zijn honend aan de andere zijde. Ten over vloede vond ik ook nog dit briefje op de plaats, waar het kistje met de documen ten had gestaan." Het was een blad uit een notitie boekje, waarop met potlood het volgende geschreven was: „Het zal jon, leelijken indringer, niet gelukken de documenten te bemachti gen, waaruit je zoudt kunnen bewijzen, dat je de kleinzoon bent van graaf An selm. Evenmin zal het je gelukken Ro samunde voor mijn neus weg te kapen. Zij wordt m ij n vrouw. Jij kunt hier verhongeren en wat mij betreft ster ven mot een vervloeking op de lippen aan mijn adres. Ik heb je gehaat en zal je blijven haten ook na je dood. Graaf Roderik." „Verschrikkelijk!" riep Rosamunde, „en met zoo'n slecht mensch zou ik me heden avond hebben moeten verloven en dat al leen om de oude daarboven pleizier te doen „Ik heb 't vermoed", zei Albert, „maar nu is dat gelukkig niet meer noodig." „Gelukkig niet" voegde Heinrich er nog aan toe. „En hoe hij mij ook haat en hoe zeer hij mij beleedigd heeft, heb ik toch nog medelijden met hem en ik zou, indien jullie me niet hadt .gered, niet gestorven zijn met een vervloeking voor hem, maar als God er mij de kracht voor had gegeven, met een bede om vergiffe nis voor hem." „Ik bewonder je Heinrich", zei Albert. „Ik ben niet zoo zachtmoedig. Voor 't oogenblik denk ik; Oog om oog, tand om tand. Misschien is 't niet goed, maar van avond zal 't zoo gaan. Let op, wat ik je zeg." „Toe Rosa" vervolgde hij, „ga eens kij ken, of er soms bedienden in de buurt zijn en wees dan zoo goed, die weg te zenden, want niemand mag Heinrich of mij zien. Wij komen dadelijk achter je aan." In zijn kamer gekomen knapte Hein rich zich eerst wat op en vond er ook nog wel iets om zijn honger te stillen, waarna hij zich weer naar Albert begaf, die juist bezoek had gekregen van Wil liam Tanner en diens grootvader. „Hé, ben je weer boven water?" vroeg William op Heinrich toetredend. „Waar heb je toch gezeten? Er is overal in 't dorp naar je gezocht. Ieder was bang, dat je een ongeluk gekregen had." „Dit laatste is gelukkig zoo niet. Om de waarheid te zeggen heb ik na den dood van den kamerheer mij een poos in do eenzaamheid begeven." „Trok je je zijn dood zoo aan?" „Heel erg". „En u, heer graaf, kunt weer loopen. zie ik. Van harte gefeliciteerd. Weten uw familieleden het al?" „Nog n'et. Die verrassing zal hun straks te beurt vallen met nog een paar andere." „Mijn bezoek", zoo nam nu de oude heer Tanner het woord, geldt voorna melijk u, mijnheer Schmidt. U herinnert u zeker nog wel, dat ik op den avond, toen we kennis met elkaar maakten, vertelde, dat een nicht van mij me geld geleend had om naar Amerika te gaan en hoe ik later van den schoonzoon dezer nicht, die zich Schmidt noemde, een brief ont ving? Nu ik hier in 't land ben, werd ik nieuwsgierig eens te vernemen, hoe het met die nicht en haar familie gegaan was en zoo ben ik tot de ontdekking gekomen, dat die schoonzoon Schmidt heette, doctor was in de letterkunde en voor vier of vijf maanden gestorven is. Verder dat hij een zoon moet hebben, Heinrich gehee- ten, die assistent was aan 't Academisch Ziekenhuis en nu verblijf houdt op Ro tenbach. Nu weet ik wel, dat u Heinrich Schmidt heet, maar ik heb er nooit van gehoord, dat u hier de geneeskunde uit oefent- „Mag ik u even in de rede vallen, mijn heer Tanner?" vroeg Albert. „Heinrich heeft hier wèl de geneeskunde uitgeoefend Dat ik hier gezond en recht van lijf en leden voor u sta, is z ij n werk. Hij heeft mij genezen." „Dus dan ik u toch de man, dien ik zoek „Ik geloof het wel, mijnheer Tanner. Den eersten avond, toen ik u hier in 't dorp aantrof, wist ik reeds, dat u familie van me waart, maar ik durfde het niet zeggen. Den brief, dien u aan uw nicht schreef, vond ik tusschen de nagelaten papieren van mijn overleden vader." „Wel, wel, wie had zooiets durven den ken riep de oude heer verheugd uit, terwijl hij Heinrich hartelijk de hand schudde. Toevallig viel zijn oog op den ring, dien Heinrich van graaf Stefan ontvangen had. „Mag ik eens vragen ik zie daar dien kostbaren ring aan uw vinger hoe is u daaraan gekomen?" „Het is een geschenk van den graaf, van graaf Rotenbach?" „Vreemd!Dien ring heb ik meer gezien.... Waar was 't ook weer?.... „In Amerika misschien „Ik moet ecnB even nadenken.... Ja, in Amerika. In Cordova.... Nu herinner ik me opeens alles weer. U weet, dat ik in die stad, zooals ik vroeger vertelde, een tijdje werkzaam ben geweest op het gemeentehuis. Daar trouwde een Duit sche graaf, ook een graaf Rotenbach met een zekere mejuffrouw Constance.... Constance.... Ha, ik weet het. Harden- berg heet te ze. Bij het uittrekken van zijn handschoen heeft hij waarschijnlijk den ring van zijn vinger gestreken. Na zijn vertrek vond ik hem en heb hem be waard. Later, toen hij van zijn .reis door Argentinië teruggekomen was, is hij hem bij mij komen halen, omdat hij vermoed de, dat hij hem in het stadhuis verloren had." „Ik merk, dat ik oud word", ging de heer Tanner voort, „want, toen ik hier den grond voor de fabriek kocht, heeft de graaf mij zijn naam genoemd, den zelfden naam en toen heb ik niet eens aan Constance gedacht." „Hoe zou dat ook kranen, grootvader?" zei William, „er was geen enkele aaniei- ding om er aan te denken. Nu luengt die ring u op do gedachte. (Wordt vervolgd]

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7