Uit de Rijnstreek. UIT DE PERS. U TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 11 JANUARI 1929 Wat heeft de techniek in 1928 gebracht? In het „Electrotechnisch en Werktuig kundig Weekblad" komt onder bovenstaand opschrift een zeer belangwekkend artikel voor, waaraan onderstaand ontleend is. Opmerkelijk was in het afgeloopen jaar de ontwikkeling der zwakstroomtechniok; tegenwoordig zijn vrijwel alle belangrijke steden in Europa door telefoonkabels ver bonden; het bezwaar van vroeger, dat de verstaanbaarheid bij groote kabellengten niet meer voldoende was, is geheel opge heven door de toepassing der Pupinspoe- len in de telefoonversterkers, ook in zee kabels is de Pupinspocl op haar plaats, een gepupiniseerde zeekabel werd o.a. go,- lcgd tusschen Duitschland en Zweden; voor lange zeetelegraafkabels vindt de ontwikkeling met het magnetische mate riaal permalloy steeds meer toepassing, behalve oen gootere reikwijdte wordt hier door een belangrijken verhooging der tele- grafeersnolheid verkregen; boter nog dan permalloy is het nieuwe materiaal per- minvar. Ook de radio-techniek hoeft groo- ten vooruitgang te boeken, een geregelde radio-telefonische dienst kon worden in gesteld tusschen de Vereenigde Staten en Engclaifd, welke dienst bovendien nog is uitgebreid tot verschillende landen van Europa, waaronder ook Nederland. Ook bezit Engeland radio-verbinding met eoni- ge haror koloniën en Canada; do verbin ding BerlijnBuenos Aires is sedert eeni- gen tijd in geregeld bedrijf en tclefonie- proeven langs draaclloozen weg tusschen Nederland en Tndië hebben zoodanigo re sultaten opgeleverd, dat binnenkort de openstelling van dezen dienst voo het pu bliek is te verwachten. In oenigo landen is door den postdienst de gelegenheid opengesteld voor het zenden van afbeel dingen over do lijnen, zoo in Japan (sys teem Bolin), in Duitschland en Oostenrijk (kabel Berlijn—Weenen. systeem Siemens- Telefunken-Karolus) en in do Vereenigdo Staten (Boston en New York naar San Francisco, over negen tusschenstations). Het uitzenden van afbeeldingen per radio (beeldomroep) heeft ingang gevonden .in Engeland, Duitschland en Oostenrijk (sy steem Fulton-Baker), in ons land schijnt hot op komst (systeem Johansen en Brunn) De afbeeldingendienst in Amerika is por radio aangesloten met Europa. Het gebied dor korte golf werd in het afgeloopen jaar intensief doorvorscht, en opvallende resul taten werden verkregen. Professor Esau Blaagde erin golven op te wekken van 37 c.M. golflengte; deze ultrakorte golven vertoonen zeer bijzondere eigenschappen, on zijn geschikt voor toepassing op velerlei gebied. Steeds gevarieerder wordt de toe passing dor hoogfrequente trillingen. Wij denken hier aan het muziekinstrument de sterofoon van den Russischen geleerde Theremin en het radioklavier van don Fanschman Martenot. Het probleem der televisie kwam in het afgeloopen jaar on danks do onvermoeide pogingen, slechts weinig verder; indien men zich even in denkt, wat hier het dqel tenslotte is, dan lean men begrijpen, welke ongohoorde moeilijkheden overwonnen moeten worden om zoo iets geweldigs to kunnen berei ken. Vermelding verdient ook op dit go- bicd do noctoviser van Baird, welke on zichtbare stralen uitzendt, die door novel en rook gemakkelijk heendringen en waar- noembaar zijn met een daartoe geschikt ontvangtoestel. Bij het transport der electrische energio worden steeds hoogoro spanningen toegepast; men is er in go- sla agd ook kabels voor deze hoogo span ningen te fabriccercn; oen draaistroom- kabel van 100.000 Volt kwam bij Neuren berg in bedrijf; in do Voroonigdc Staten is een kabel gelegd van 132.000 Volt; het hoogspanningsluchtnet van de Rheinisch— Westfrilische electriciteitswerkcn staat on der een spanning van 220.000 Volt. Het be nutten van waterkracht voor de opwek king van electriciteit neomt steeds toe; in Zwitserland is oen waterkrachtcentrale van 260.000 pk. in aanbouw, terwijl in 1028 in Susquehanna (V. S.) de Conowigo- waterkiachtcentrale in gebruik werd geno men, welke met haar 378.000 p.k. de groot ste ter wereld is. Het stoken met stofkool vindt op allerlei gebied steeds meer toe passing. De resultaten ermede verkregen op schepen, op locomotieven en in sta tionaire bedrijven zijn steeds gunstig; in dc nieuwe groote Berlijnsche Centrale „Klingenberg" worden allo kotols met stof kool gestookt, de niouwsto toepassing is de met stofkool gevoode verbrandings motor van Rudolf Paulikowski, de Rupa- motor. In de machinetechniek komt de stoom van hoogen druk naar voren, zoo wel voor stationnaire machines als voor locomotieven. Ook de luchtvaart kan voor uitgang boeken; wij herinneren aan de passing. Do resultaten ermede verkregen Oceaanvluchl van het Junkers-vliegtuig, dat voor de eerste maal den tocht van Oost naar West volbracht, aan de zware tocht van de „Graf Zeppelin" en aan de regelmatige postvluchten NederlandIn- clië; in Duitschland zijn groote vliegtuigen in aanbouw, ruimte en comfort biedend aan tientallen passagiers. Van groot be lang zijn de resultaten op het gobied dor vloeibare brandstoffen, verkregen door dos- stillatie van steenkool; de werkwijze is het stadium der proeven te boven en zal op groote schaal fabriekmatig worden toe gepast; het benoodigde kapitaal wordt voor een groot gedeelte gefourneerd door de groote petroleummaatschappijcn, die in den beginne vijandig stonden tegen over de resultaten op dit gebied, echter tenslotte een veel verstandiger weg heb ben gekozen. Een belangrijke nieuwigheid in het hoogovenbedrijf is het transport per spoor van vloeibaar ijzer van de hoog ovens naar ver afgelegen gieterijen. In groote wagens, gelijkende op thermofles- schen, met een laadvermogen van 100 ton vloeibaar metaal en een eigen gewicht van 3-10 ton, wordt het ijzer vervoerd; de isolatie is zóó goed. dat bot metaal 48 uren lang vloeibaar blijft. Op gebied van bioscoop en film vallen te vermelden de klankfilm. die tegelijk beeld e.n gespro ken woord brengt, over de waarde, waar van de meeningen zeer uiteenloopen, maar die in elk geval uit een oogpunt van tech niek interessant is. Verder eenige syste men voor de cinematografie in natuur lijke kleuren, en een nieuwe projectie-appa raat. waarbij het malthezer kruis vervalt en de film niet. sprongewijs, maar regel matig afrolt, zoodat elk flikkeren is op geheven. Met de vermelding van do ra ketauto van den fantast Fritz Opel, die, heel misschien, meer toekomst heeft buiten dan op de aarde ook een bemand raket- tenvliegtuig heeft reeds een „sprong" ge daan van ongeveer 1500 meter willen wij deze opsommigen besluiten. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vaandelwijding Metaalbewerkersbond. Het 12 1/2-jarig bestaan van den R. K. Metaalbewerkersbond werd Dinsdagavond herdacht met een feestvergadering in de zaal der St. Josephvereeniging. De bijeen komst werd geopend door den Voorz., die na een woord van welkom tot de aanwe zigen inzondor tot den Hoogeerw. Deken, den Geestelijk Adviseur, het Hoofdbestuur en het bestuur van den R. K. Volksbond in 't kort memoreerde de oprichting der afdeeling, die in 1916 de eersto steenleg ging beteekende voor het organisatieleven en door de oprichting van verschillende vakbonden was gevolgd. Na dit openings woord werd door de gezamenlijke aanwe zigen het Bondslied gzongen. Hierna ver richtte de hoogeerw. Deken de wijding van het nieuwe vaandel, waarna zijneerw. een kort doch krachtig woord tot do aan wezigen richtte. Daarna had de overdracht plaats van hot vaandel door den Voorzitter van het vaandelcomité aan den afdeelingsvoorzit- ter, onder het houden van een passende toespraak. De Voorz. dankte hem voor de zorgen die hij had besteed, om de benoodigde gelden bijeen te brengen, tevens do vrou wen die het hare er toe hadden bijgedra gen. Daarna verkreeg de Geestelijk adviseur het woord ,dic in gloedvolle bewoordingen het leven van den Patroon-Heilige, St. Eligius schetste. Alsnog word liet woord gevoerd door den Voorzitter van het Hoofdbestuur, die een flink woord tot do vrouwen richtte om allen propagandisten te zijn. Do heer Kerkvliet, penningmeester, wenschte dc afd. geluk met de inbezit neming van het nieuwe vaandel; tevens feliciteerde hij den voorzitter met zijn 12 1/2-jarig jubileum onder overhandiging van een fraai stoffelijk blijk van waardee ring. Op zijn beurt huldigde de voorzitter den trouwtn penningmeester door hem een foto in groot formaat aan te b'edcn. Ook zijn echtgenoote, Moj. Kerkvliet ont ving voor de vele werkzaamheden door haar verricht, een blijk van waardeering. Do voorz. werd alsnog door den Deken toegesproken, waarin deze waardeering betuigde voor zijn arbeid, ondanks zijn groote gezin, steeds ten bato van de goe de zaak. De welgeslaagde avond werd verder af gewisseld door geestige voordrachten van den heer Rijt uit Zooterwoude en met het zingen van het l'od „Aan U, o Koning der Eeuwen" besloten. De Pluimveetentoonsteüing. Voor de op 24, 25 en 26 Januari alhier te houden piuimveotentoonstelling blijkt tamelijk veel belangstelling te bestaan. Gisteren waren reeds meer dan 400 inschrijvingen ingoko- men ennog steeds» duren de aanvragen vóórt. Uitvoering. De Rederijkerskamer ,Tot nut en genoegen" gaf gisteravond in Hotel ,Do Vergulde Wagen" een uit voering, waarbij opgevoerd werd het blij spel in drie bedrijven „Baron van Haber- niks" van Otto Schwarz en G. Lengbach. Over het algemeen werd een zeer goed spel vertoond, dat bij de aanwezigen een geweldig lachsucces teweeg bracht. Het duo van Mild zorgde voor de noo- digo afwisseling. Een goed geslaagde uit voering. Personalia. Te Utrecht slaagde onze plaatsgenooto Mej. S. de Boer voor het diploma boekhouden, afgenomen door de verceniging Mercurius. IJspret op den Rijn. Gisteren werd op den Rijn in do richting Zwammerdam door enkele waaghalzen reeds schaatsen gereden. Ook op do Aar was men reeds druk bezig met hot beoefenen dezer ijs- sport. AARLANDERVEEN. Viermaal door 't ijs! Niet prettig is het voor moeder, wanneer een harer lie velingen in een paar dagen maar eventjes viermaal met een pak natte kleeron thuis komt. Dit ondervond Mej. V., wier zoontje viermaal door het ijs zakte. De Veiling. Do eieren- en vrije vei ling zal vanaf a.s. week gehouden worden op Donderdagavond in plaats van Woens dag. BODEGRAVEN. Vrouwenbond. Op Zondag 13 Januari a.s. zal door do Damestooneelclub, onder- afdeeling van den R. K. Vrouwenbond, in het Patronaat voor hunne leden worden opgevoerd het tooneelspel „De reis naar Loretto" gevolgd door de klucht „De Bo- degraafsche markt". Op Maandag 14 Januari a.s. zal deze uitvoering weder worden gegeven en voor een ieder toegankelijk zijn. De costuums voor dezen keer geleverd door de firma Serné te Amsterdam zullen hot geheel een schitterend aanzien geven. HAZERSWOUDE. Huldiging burgemeester. De buitengewone raadszitting, waarin de huldiging van burgemeester van der Meulcn zal plaats hebben, wordt gehou den Dinsdagmorgen te 10 uur. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kiesvereeniging. Gisterenavond ver gaderde de R. K. Kiesvereeniging „Alge meen Belang" in het veilingslokaal in do oude school. Dc vergadering werd geleid door den voorzitter', don heer H. Heijker, die in een kort welkoms woord de leden e.i hun gezinnen een zalig Nieuwjaar toe- wenschte, hierbij de wensch uitsprekend dat het ook voor onze R. K. Staatspartij in dit verkiezingsjaar een jaar van voor spoed moge zijn. Door den heer N. J. Pannebakker wer den daarna de notulen gelezen. Vervol gens werd door den voorzitter medege deeld de uitslag der collectes voor het Dr. Schacpmanfonds Parochie Dorp 114.55 Parochie Groenendijk 77.41 Parochie Rijndijk 52.90 tezamen 244.86 Nog werd medegedeeld, dat ruim 100 nieuwe leden der kiesvereeniging waren ingeschreven; het totaal aantal leden be draagt thans G74. Vervolgens werd een uitvoerig verslag uitgebracht van de ver gadering der Kamer Centrale Leiden. Bij de bespreking der candid.iatstelling voor de Tweede Kamer werden candidaat gesteld voor den kwaljtcitzctel financiën de hecren A. C. A. v. Vuuren, Don Haag en Mr. K. J. A. Trip te Batavia, candi daten dor Rijkskringen Friesland en Gro ningen. Voor de arbeidszaken do heoren A. J. Loerakker te Schoten en F. v. Welie te Utrecht. Candidaten der Rijkskies kring Dordrecht. Voor de vrije zetel Rijks- kieskring Leiden de hceren F. Veelen- turf, wethouder dor gemeento Kazers- woude eu J. de Kok to Loosduinen, bei don als vertegenwoordiger van Land- en Tuinbouw. Bij de rondvraag stelde een der leden voor dezen zonier oen spreker to laten optreden. BODEGRAVEN. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1928 bedroog do bevolking dezer geme-ento 3039 piannen en 3271 vrouwen, totaal 0310 personen. Zij vermeerdcre in 1928 door geboorte met 76 mannen en 70 vrouwen, totaal 146 en door vestiging met 221 mannen en 282 vrouwen, totaal 503. Totale vermeerdering derhalve 649 personen. Zij verminderde in 1928 door overlijden met 31 mannen en 22 vrouwen, totaal 53 en door vertrek met 262 mannen en 329 vrouwen, totaal 591. Totale vermindering derhalve 644 personen. De bevolking is derhalve toegenomen met 4 mannen en 1 vrouw en bestond op 1 Januari 1929 uit 3043 mannen en 3272 vrouwen totaal 6315 personen. In 1928 werden als levenloos aangege ven 5 kinderen waarvan 3 van het manne lijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. Er werden 48 huwelijken gesloten en 2 echtscheidingen ingeschreven. WOERDEN. Kiesvereeniging. Zondag 13 Januari 1929 's avonds to 7 uur in 't café van den heer Ruys vergadering van de R.-K. Kies vereeniging. Aan de orde is o.m. uitbrei ding van het bestuur met 3 nieuwe ledon. Gelegenheid tot het stollen van candi daten voor de Tweede Kamer. Verkiezing van afgevaardigden voor de vergadering van de R.-K. Kamer-Centrale Leiden. VERTROUWEN VAN 'N PROTESTANT IN DE MADONNA. Te Amsterdam zijn ecnigen tijd gele den de kunstschatten van het z.g, mu seum van Stolk verkocht. Een particuliere verzameling, voornamelijk middeleeuwsche Kerkelijke kunst zeer veel beelden bijeengebracht door een rijk Rotterdamsch protestantsch koopman, Dh. van Stolk. Er was voor deze verzameling geen be langstelling in Holland en ze ging voor ons verloren In de N ieuwe Tulburgsche Courant lezen we er het volgende over: „Groote geestdrift voor oude Kerkelijke kunst maar ondertusschen hebben al die voorwerpen hun bestemming moeten losla ten en worden zij gebracht op plaatsen waar zij eigenlijk niet thuis hooren en waar in hot algemeen do geestelijke bedoe ling der makers niet wordt gewaardeerd. Men koopt een madonna met kind maar het hart verheft zich noch tot den godde- lijlcen Zoon noch tot z'n hemelsche Moeder, die toch de 'moeder aller menschen is. Kan hel niet oradav het Hem niet kent. Wie wel die Moeder scheen te kennen, dat was de hoor van Stolk zelf. Hij had do Madonna van Renkum in z'n kamer staan on versierde het beeld met bloemen en kaarsen. Waarschijnlijk zal hij tot haar wel gebeden hebben ook. Wij hebben althans van iemand aan wien de heer Gustaaf van Kakken, de Tilburg sche kunstenaar, die de toegewijde con servator was van het museum van Stolk, hot zelf verhaalde, 'n staaltje ervan ge hoord. Indertijd kocht de lieer van Stolk ergens in Ziiid-Frankrijk eenige oude kerk ramen. De goederentrein waarmede deze kost bare voorwerpen werden vervoerd, dui zenden stukjes gekleurd glas botste te gen een anderen trein. De heer van Kalcken sprak zijn bezorgd heid uit over de zeldzame glazen er zou wel niets meer van over zijn, meende hij. Daar ben ik niet b«.ng voor, ant- v oordde de hecv van Stolk. Jk heb de zen ding onder do hoede gesteld van de Ma donna van Renkum, er zal niets mee ge beuren. .En ogesohonden kwamen de kerk ramen over. Wie zooveel vertrouwen stelt in Maria voor een zending oude kunst zal 't voor ge wichtiger dingen en voor z'n eigen ziel ook wel hebben. En zoo denkt men bij wat deze kunstzinnige protestant, die blijkbaar do Zoon niet van de Moeder scheidde, tij dens z'n leven over Maria oordeelde aan wat generaal de Sonis zoo mooi eens zeidc: „Maria komt op den drempel der eeuwigheid hun tegemoet die vertrouwen in haar stolden, om hen te verwelkomen". Het treft, dat we over dezen heer van Stolk en zijn vertrouwen in de Madonna van Renkum zoo juist iets meer lezen in het boekje, dat dezer dagen bij v. Mas- trigt en Verhoeven te Arnhem van de pers kwam: „Onze Lieve Vrouw van Renkum". In dit aardige boekje schrijft do pastoor van Renkum M. J. H. Woltors, een inleidend woordje. Vervolgens komt de bekende hagiograaf pator Kronenburg aan 'fc woord, die over het Genadebeeld in vroeger eeuwen schrijft. Dan vertolt H. Hcrkuloyns Obi. O.S.B., die het beeld op 't spc< - nver de wüze wahroo het weer in 't bezit van Renkum werd ge bracht. Hierin lezen we: „Ik vernam dan, dat het beeld was ten huize van den heer J. B. van Stolk te Huis ter Heide. t Op Maandag 6 September 1926 zocht ik don heor van Stolk op zijn villa „Mary Cottage" op. Boven den ingang van do dour was in een nis een Mariabeeld aan gebracht, iets wat in Noord-Nederland he iaas tegenwoordig maar zelden wordt aan getroffen. Het deed mij weer denken aan Antwer pen de. Mariastad, met haro honderden Mariabeelden aan de huizen. Met enkele woorden was de reden van mijn bezoek medegedeeld en de heer Stolk bracht mij naar zijn huiskamer. Nauwelijks was ik binnen of mijn oog viel op het won derschoon© beeld van O. L. Vrouw, dat; daar prijkte te middon van tal van bloe men. De oerste oogenblikken kon ik niet veel zeggen; ik was ontroerd. Hier .zag ik nu met eigen oogen het beeld van O. L. Vrouw van Renkum, hier stond ik nu voor dat zelfde beold, waarvoor dc Hertogen van Gelro kwamen bidden, een Kapel en Klooster bouwden, cn het met kostbare geschonken overlaaddenhier voor dat zolfde beeld, waarvoor duizenden en dui zenden vóór de Hervorming hulp on steun kwamen afsmeeken, -en dat thans door een Protestant vereerd werd Maria zittend met het Kindje Jezus staando op Haar schoot, in de rechter hand een zilveren bloemtak en omhangen mot een kostbaren antieken collier, en daartusschen en omheen al die bloemen: het was aangriinend. Na het beeld goed bekeken te hebben, verzocht de hoer van Stolk mij, hem naar zijn aangrenzend stu deervertrek te vergezellen, en daar ver nam ik, hoe hij in liet bezit van het beeld In 1905 werd er te Utrecht een tentooii- stelling geëxposeerd. De heer Jac. Hage- raats, antiquair te Den Hang, bezocht dd tentoonstelling, zag het beeld en stelde zich direct in verbinding met den heer Jan Brom, edelsmid te Utrecht, daar hij hot een zeldzaam mooi stuk beeldhouw kunst vond. dat hij gaarne wilde aankoo- pcn. De heor Brom kon hierin niet beslis sen, alvorens zijn broer dr. Gijsbertus Brom, die te Rome vertoefde, daarover gesproken to hebben. Bij thuiskomst heeft do heer Hageraats dadelijk met den heer Stolk gesproken, die na do beschrijving zeer verlangend was het beeld te zien. Toen de koop dan ook gesloten was en de heer Hageraats het beeid in zij a bezit kreeg, was de heer van Stolk de eerste dio het zag en heeft hij het onmiddellijk van den heer Hageraats gekocht. Dit was in October 1905. Na nog verschillende zaken omtrent het beold en do Maria-vereering besproken te hebben, kwam de heer van Stolk wat dich ter bij mij zitten, nam een boek en begon eenige van zijn Mariaverzen voor te le zen. Onmogelijk is het mij te zeggen wat toen in mij omging. Eenige oogenblikken later nam ik af scheid van mijn vriendelijken gastheer, maar voor mijn vertrek moest ik nog een maal het beeld zien. Wij gingen weder naar do huiskamer en stonden beiden voor het beeld, en toen waagde ik het te vra gen: „Mijnheer, is er nog ooit eeu kans, dat het beeld naar Renkum komt?" En de vriendelijke oude heer werd ern-; stig en hij zeide: „Indien Maria wil, dat Zij te Rcnkuuij komt, dan komt Zij er, maar indien Zij, niet naar Renkum wil, dan komt Zij et niet. Indien ik u het beeld mee zou gc-( ven, om naar Renkum te brengen, en Zijj zou het niet willen, er zou onderweg iets met u gebeuren en het beeMzou niet tc; Renkum komentaton w/ahs geduldig afwachten 1" Ik zeide in mij zelf: „Maria, kqin naai Renkum." Mijn bezoek wsa afgeloopen, maarden geheelon dag dacht ik aan dat wat ik ge zien, gehoord en ondervonden had. Na mijn eersto bezoek heb ik nog dik wijls den heer van Stolk bezocht, altijd' heb ik bij het beeld bloemen gezien, den eenen tijd wel eens meer dan den anderen, maar zonder nooit. Zoo langzamerhand kwam ilc in het be zit van meer gegevens en op Donderdag avond 23 Sept. 1926 heb ik mijne bevindin gen medegedeeld aan de leden van onze Apologetische Club en tevens hel voor stel gedaan om de oude devotie, tc lier- stellen en den komenden zomer een bede vaart naar Renkum te doen. Onmiddellijk waren allen het eens en op Hemelvaarts dag 26 Mei 1927 trokken do eerste bede vaartgangers na de Hervorming naar Ren- lcum, onder leiding van den ZcerEerw. Pa ter Drykoningen van het Missiehuis te Arnhem. Kort daarop werd besloten onr het vol gende jaar weer te gaan, maar dan ook anderen nit tc noodigen zich bij ons aan te sluiten. Den 6e Mei 1927 overleed geheel onver wacht do heer van Stolk en toen dacht ik niet anders of het beeld zou voorgoed voor Renkum verloren zijn. Wel wist ik dat dc heer van Stolk het gaarne in Kcn- kum terug had gewenscht, maar aan dien wensch had hij nog geen gevolg gegeven. Nooit heb ik kunnen vermoeden dat nog eenmaal het Genadebeeld te Renkum zou terugkeeren, wel hoopte ik het en bad er voor, maar dat het zoo spoedig zou ge beuren, had ik niet kunen denken. Na den dood van den heer van Stolk bracht ik nog geregeld bezoeken aan „Ma ry Cottage". Altijd werd ik daar harte lijk ontvangen en Meviouw v. Stolk heeft; mij zeer veel interessants over wijlen haar echtgenoot en zijn Mariavereering mo- degedeeld. Op Maandagmiddag 19 Maart 1923 kwam de Zeoreerw. heer Wolters, Pastoor v.rn Renkum bij mij, eu vertelde ik hem, dat ik den volgenden dag naar „Huis ter Hei de" zou gaan. Daar hij het beeld nooit gezien had, had hij wel neiging om mee te gaan en aldus werd besloten. Dinsdagmorgen, even voor mijn vertrek, dacht ik ineens: „Je weet n:et wat van daag kon gebeuren, wie weet komt er een kans om liet beold te koopeu", maar daar ik wist dat Mevrouw van Stolk het" beeld niet gaerne wilde missen en geld in dezo geen rol speelde, kon gebed alleen hol- pen. Ik schreef teen inderhaast een bnefje aan de Erw. Moeder van het Gesticht „Insula Dei" te Arnhem en vroeg haar of zij met de Zusters eens wilden bidden voor den terugkeer van het beeld, dien dag cn d-en volgenden op den feestdag van on zen Yadei St.-Benedietus. Aan mijn verzoek heeft de Eerw. Moe der gehoor gegeven en beide dagen is et- veel en vurig gebeden. Om half twaalf kwamen we- te „Huis ter Heide" aan on werden binnengelaten in de kamer waar het beeld stond. De Pas toor stond versteld, zóó iets schoons had hij zich niet voorgesteld. Onderwijl kwam Mevr. van Stolk^ bin nen en een van de eerste woorden die zij na dc begroeting tot don Pastoor sprak, v/aren: „Ik hoop dat U mij één vraag niet zult stellen.".... Weg was mijn illusie van 's morgens. Geen kans het beold te koopen, tenminste nu niet. Er v.-erd dan over verkoop niet gespro ken, alleen later bij het afscheid zeide de ZeerEerw. Pastoor „Mevrouw ik hoop dat het beeld nog eens in Renkum terug komt." Nu, Mevrouw sprak die hoop evenzeer uit, on geloofde hot ook wel, maar voor- loopig nog niet. Na het bezoek waren de Pastoor en ik van moening, dat het nog verscheidene ja ren zou duren eer het beeld in Renkum zou terugkomen, en dan moest er nog iets bijzonders tusschen komen. Maria heeft blijkbaar naar^ Renkum te rug verlangd, want wat geschiedde na ons bezoek? Woensdag 21 Maart, feestdag van St.- Bonodictus. was het do verjaardag van Mevr. van Stolk en kwamen haar kinde ren over. Des middags vertelde zij aan haar zoon dat do ZcerEerw. heer Woltors en ik op bezoek waren geweest. De heer Van Stolk Jr. stelde toon zijn Moeder voor, hot beeld aan Renkum af te staan en aldus werd besloten. Vrijdagmorgen, 23 Maart, ontving de Pastoor een telegram van den heer Jan Eloy Brom te Utrecht, dat Mevr. van Stolk het beeld aan de parochie Renkum wilde afstaan. (Mevrouw v. Stolk wildo dat door bemiddeling van den heer Brom het beeld aan de parochie Renkum zou verkocht worden omdat wijlen mijnheer v. Stolk het van een van de familieleden Brom gekocht had). 'sMiddags ging- do heer Brom het beeld halen on bracht het ovor naar zijn huis te Utrecht. Zaterdagmorgen d.a.v.. toen de Zeer Eerw. heer Pastoor en ik ten huize van den heer Brom kwamen, vonden wc daar liet beeld op een eere-plaats tusschen wit te bloemen. Do traditie van wijlen don heer v. Stolk werd onmiddellijk door do familie Brom voortgezet." D ;crn V Pan A üeri I D iet IC

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6