Uit deOmgeving UIT de pers. ,DE. LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 11 JANUARI 1929 HET JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Plechtige bijeenkomst in de Hooglandsche Kerk. Ter gelegenheid van de herdenking van iet vijltig-jang verblijf van H. M. de Ko- ïingin-Moecler in Nederland is gisteravond n de Hooglandsche Kc?k een plechtige jijeenkomst gehouden, waarvoor zeer veel jelangsteiling bestond. De groote Hooglandsche Kerk bleek ;elfs te klein, om alle belangstellenden te cunnen bevatten. Ook zeer vele autoritei- ;en, J'hr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, oud- jemeester Mr. A. van de Sande Bakhuy- en, Jhr. Mr. Dr. N. O. de Gijselasar, oud- nirgemeester van Leiden, de wethouders A. L. Reimeringer T. S. GosLnga en Mr. A. Tepe, verschillende autoriteiten uit uni versitaire kringen, afgevaardigden van de Et. K. Studentenvereeniging St. Augus- militaire en andere gemeentelijke autoriteiten De pleohtige bijeenkomst werd grooten- deels gevuld met de muziekuitvoering in de Groote Kerk te den Haag, welke per ipociale telefoonlijn naar Leiden werd overgebracht en met luidsprekers, die op erschillende plaatsen in de lcerk waren aangebracht, zeer goed te volgen was. Om de storingen zoo klein mogelijk te doen zijn werd de uitvoering in den Haag niet langs radio-telefonischen weg uitgezonden, maar was een speciale telefoonlijn aange legd en waren luidsprekers in de kerk aangebracht. Dit was geschied door de firma de Vries en Stevens met medewer king van de Ned. Seintoestellcnfabriek. Even na acht uur besteeg de burge meester Mr. A. van de Sande Bakhuyzen de kansel tot het houden der openings rede. Rede Burgemeester. Kan aan H. M. de Koningin-Moeder een warmer en duidelijker bewijs gele verd worden ,ran de acbl:i,g, die men voor Haar koestert, van de gehechtheid van alle Nederlanders aan Haar, dan dat overal in het land de burgers trachten deel te nemen aan de huldiging ter Harer eere in de kerk in den Haag? Uw aantal treft mij en ook treft mij, dat hier samenkwamen Nederlanders, die voor huil opgaan naar deze kerk geen an dere drijfveer konden hebben dan deze, dat het gold een deolnemen aan een huldi ging van de Koningin-Moeder door het Volk Bij alle verschil van opvatting en niettegenstaande die sterke neiging van ons volk om eigen levensopvatting niet on dergeschikt maar bovengeschikt te ach ten, vondt gij toch allen dat hier een ge dachte wordt uitgedrukt, waarmee wij het allen eens zijn, vindt gij toch allen, dat in oen huldiging als thans in den Haag aan H. ,M <«o Koningin-Moeder gebracht gaat worden, iets is waarbij gij tegenwoordig wilt zijn. Gij voeldet allen dat. waar die hooge Vrouwe een bewijs van genegenheid gegeven wordt, daaraan het volk in zijn geheel kan en moet deelnemen. Het bestaan van dit gemeenschappelijk gevoelen bij zoovelen, hot is een passende weerklank op Harer Majesteits gevoelens tegenover ons. Want dit is het wat onze bewondering voor Haar wekt, wanneer wij Haar 50-jarigen levensloop en arbeid in deze landen beschouwen dat zij, van bui ten te midden van ons gekomen," in een Haar vreemd volk, zoo vol van eigen aard, gestreefd heeft daarin altijd dat te vinden wat vereent, èndat Zij dat ook altijd gevonden heeft. Haar oog zag in onr: volk j vooral dat wat geed is en Zij zocht naar do aantrekkelijkheid en goede eigenschap- pen en zoo kon zij in Haar warm voelend I hart heel het volk van de lago landen omsluiten, zoo kon Zij die warme liefde j voor dat volk verkrijgen, die er Haar toe droef en drijft in al e drie groote perio- den van Haar verblijf in Nederland voor ons volk te blijven werken, er zich aan te gevon. Zoo kon Haar werk bij oen ieder waardeering vinden. Haar toewij ding bij ieder tot dank stemmen, zoo hebben Haar tallooze bewijzen van mild dadigheid. van medegevoel, van harte lijke genegenheid bij allen, ook bij hen die hun levensbeschouwing gronden op andere beginselen, op andere geloofsover tuiging een wederliefde opgewekt, die echt gemeend en d:ep gevoeld wordt. Het is nu 50 jaren geleden, dat H. M. onzen bodem betrad. Zegenrijker gebeur tenis, zoo zou het blijken, was voor ons land nauwelijks te bedenken. Welke pe riode men uit dit tijdperk ook neme: het huwelijk en eerste moederschap, het re gentschap on do voogdij en eindelijk het Koningin-Moederschap, het treft dat de rol, die daarin H. M. toeviel door Haar met een ongeëvenaard gevolg vervuld is. In '79 kwam zij als een zonnestraal in het door te talrijke sterfgevallen versomberde, toekomstlooze Oranjehuis, daarin weer hoop en vertrouwen brengend. Kort opeen ontvielen den Koning een broer en de twee troonopvolgers en het was al duister wat men om zich zag, toen Zij weer vroo- lijkhcid. levensmoed en levenslust in het Koninklijk gezin en hope in het volk te rugvoerde. Zou Holland der Moeder van onze Koningin, van zulk een Koningin, niet dank weten? Teen in '90 de Koning en laatste man nelijke telg van het Oranjehuis Haar we duwe liet toen had een 10-jarig verblijf te midden van ons reeds zulk vertrouwen in Haar geschapen, dat met volle gerust heid het. regentschap in Haar handen werd gelegd. Op stond braken groo'c bin nenlands-politieke moeilijkheden uit. Men zal zich herinneren hoe de kiesrechtbewe ging nagenoeg allo politieke partijen in tweeën spleet hoe zelfs een besluit tot Kamerontbinding, door een onderling ver deeld kabinet voorgesteld, moest worden genomen, hce moeilijk een keus daarop Ket kiezersvolk der jeugdige Regentes voorzette. Wie zich die gebeurtenissen en de houding van de Regentes van die da gen herinnert, zal met mij instemmen, wan neer ik zeg, dat voor het beleid in die dagen getoond alleen al, naast de gene genheid en het. vertrouwen in de eerste periode gewekt, nu komen moest bewon dering. Bewondering dat een prinses van vreemden oorsprong, plotseling geroepen ©en regeering te voeren naar een consti- tutio, die nog nauwelijks bezonken mocht heeten dat zóó feilloos met zooveel vast heid kon doen. Moge de Almachtige God Uw Majes teit gezondheid, kracht en wijsheid geven om de dankbare maar moeilijke taak van Regentes en Voogdes te vervullen tot ge luk van onze beminde Koningin Wilhel- mina en tot heil van ons dierbaar Vader land"'. Zoo had de Voorzitter van de Sta- ten-Generaal de tweede periode ingeluid. En toen aan het einde van het. regent schap er na jaren weer ©ens reden tot al- gemeene volksfeesten was, wat bleek toen do vrucht van die achtjarige toewijding? Een ongekend, in ons volk toen nog niet vermoed, oplaaiend enthousiasme, een spontane betuiging van echt gevoelde liefde voor het Koningshuis! Do Duitscho prinses was vleesck van ons vleesch, bloed van ons bloed, zij was een echte Ncderlandsche geworden, Haar takt, Haar helder inzicht hadden in een korte spanne tijds den weg naar ons hart gevonden ènvoor het Oranjehuis de sympathie, de volksgunst weer wakker geroepen. Want ons volk had óók gezien hoe de Voogdes als ware dè>t Haar eenige taak geweest, de Koningin tot den troon op leidde. Wij hadden gezien hoe Zij de Ko ningin had gevoerd te midden van het volk, hoe Zij Haar vertrouwd gemaakt had met al wat ons bezighoudt. Wij had den gezien hoe Zij, die kwam uit een land waar vorstelijke pracht en praal en pronk nog grooten rol speelden, Haar leerde dat de weg naar het. hart van óns volk niet loopt door groote paleizen noch schitte rende hofhoudingen en hoffeesten, maar dat het Hollandschc volk dan zijn Konin gin het liefste heeft, wanneer Koningin en volk dicht bijeen, in eenvoud kunnen wonen. Wel mocht- Hare Majesteit de Konin gin-Moeder zeggen bij het terugtreden als regentes: „In dagen van smart en rouw trad ik op als Regentes van het Koninkrijk, thans schaart zich het geheele volk in vreugde run den troon zijner jonge Koningin. God heeft mij in deze jaren gesteund. Mijn dierbaarste wensch in vervuld". En nu de laatste dertig jaren. Na 8 jaren van trouwhartige vervulling van de plichten van regentes, ©en regen tes, die nooit vergat dat Zij daar was om eens anders wil, die ook nooit de oogen van het volk naar zich zelve, doch naar Haar dochter richtte, heeft Zij haar eigen plaats in ons land ingenomen, daar waar Haar warm hart Haar die aanwees. Hoe bewijst hetgeen zij sindsdien deed en doet, nadat de rogeortaak Haar van de schou deren is genomen, dat Haar betuigingen van tocgewijdheid aan ons volk, van me deleven met onze vreugden en smarten voortkwamen uit oprechte, overtuigde lief de en uit een hart, zoo edel als louter goud. Gezegend was het oogenblik toen Ko ningin Emma in Januari ^9 ons land be trad, gezegend zijn voor ons geweest alle de vijftig jaren, die Zij daar bleef zorgen, werken en medeleven. Dikwijls reeds heeft een vreemde prin ses, in het Oranjehuis door huwelijk inge treden, op de bres gestaan wanneer de toekomst zwart scheen. De Moeder van Prins Willem III, de Moeder van Prins Willem V, maar geen hunner wist zoo onze aanhankelijkheid te veroveren als de Koningin-Mceder. Geen hunner kon zoo dicht.het ideaal benaderen als zij het deed als Vrouw, als Moeder, als- Vorstin! Moge zij vandaag beseffen hoe duizen den Ncderlandsche harten wat warmer om Haar kloppen. God schonk Haar rijken zegen en óns door Haar. Moge Hij in zijn Zijne Alwijs- heid het zoo bestieren, dat zij nog lange jaren bij ons blijve en zich koesteren mo ge in de liefde van ©en geheel volk. Hierna verzocht hij allen aanwezigen twee stropben van het „Wilhelmus" te zingen, waaraan staande werd voldaan. Om half negen ving de muziekuitvoering aan die door alle aanwezigen aandachtig gevolgd werd. Het lied, dat gezongen werd, toen H. M de Koningin-Moeder de kerk verliet, werd door alle aanwezigen meegezongen. Toen de uitvoering om circa tien uur beëindigd was, betrad Jhr. Mr. Dr. de Gij selaar. het spreekgestoelte, waar hij do volgende rode uitsprak. Rede oud-Burgemeester. Wilt heden nu treden voor God den Heere Hem boven al loven van harten seer. Zijn het die woorden niet, die ons hart en onze gedachten op dit oogenblik ver vullen, nu wij de plechtige muziok-uitvoe- ring in de Groote Kerk te 's-Gravenhage, ter herdenking van het vijftigjarig ver blijf van Hare Majesteit de Koningin- Moeder in Nederland, hebben aange hoord Ja! God boven al loven wijl Hij het Nodorlandsche Volk, het Koninklijk Ge zin, Ons. nu reeds gedurende een tijdperk van vijftig jaren, geschonken heeft de voortreffelijke Vrouwe, zooals Leidens burgemeester Haar bij den aanvang dezer plechtigheid aan ons heeft geschilderd? De hoogo Vrouwe uit den vreemde tot ons gekomen, eene ware vaderlandsche „Prinses van Nassouwe" geworden, heeft als echtgenoot© en moeder, als regentes, als Koningin-Moeder den gfootsten dank van het Nederlandsche Volk verdiend en aller harten gewonnen door Hare toewij ding, Hare vriendelijkheid en door Haren grooten mildadigheidszin. Steeds stond en staat Hare Majesteit op de bres als het geldt liefdadige doe'e'n- den te bevorderen, nooden ook parti culiere te lenigen; ik herinner slechts aan dc vorstelijke gift van Haar prachtig landgoed „Oranje Nassauoord". En dan Haar grootste gift aan het Ne derlandsche Volk; dat wij onder de gezegende regeering van onze geliefde Koningin Wilhclmma door vele moeilijk heden en door zware tijden zijn hcenge- komen is> dat niet voor een zeer groot gcdee'.lc ook te danken aan de voortref felijke opvoeding, die de Hooge Vrouwe, die wij thans herdenken aan Hare Ko ninklijke dochter gegeven heeft? Geachte aanwezigen, Wij allen, hier thans verzameld in plechtigo bijeenkomst, weten wat wij te danken hebben aan ons Oranje-Huis; wij hebben dat Vorstelijk Geslacht lief, om dat het steeds goed en bloed veil heeft gehad voor de vrijheid des Volks, omdat het ons steeds heeft geregeerd, verdraag zaam, vroom en vroed in nationalen zin. vertegenwoordigende de Volkseenheid. Ouzo Koningin-Moeder is gansch en al in dat Oranje-Huis ingetreden; Zij be hoort er geheel toe. Zij is omvat in die groote liefde, die wij gevoelen voor Hen en voor Haar. die onzsn grooten Prins van Oranje zijn opgevolgd. En nu nog enkele, woorden over Harer Majesteits betrekkingen tot deze stad. Geen stad of dorp in ons Vaderland is nauwer verbonden aan het Oranje-Huis, dan onze goede stad Leiden. We denken hierbij terug aan de tijden van het be'eg en aan de stichting onzer Academie door den Vader des Vader lands. Daarna hebben vele Oranje-Vorsten onze stad bezocht en sommige hier als studeerenden tijdelijk verblijf gehouden, welk voorbeeld is gevolgd door onze Prin ses Juliana. Hare Majesteit de Koningin heeft in 1925 binnen de muren van de Pieterskerk Haar Eerc-doctoraat verworven. Koningin Emma nu heeft steeds dc oude tradities gevolgd en is herhaalde malen in Leiden geweest tot het brengen van tal rijke bezoeken aan de verschillende zie kenhuizen, de musea ook ons Stedelijk Museum „de Lakenhal" de Gestichten in Ocgstgeest en nog meerdere.' Steeds blijft Zij de grootste belangstel ling toonen in den afbouw en de inrich ting van het Nieuw-Academiseh Zieken huis en geheel on-cfficieel brengt Zij vaak een zonnestraal in de zalen der patiënten. Waarde toehoorderessen en toehoorders. Ik ben den Burgemeester en Ds. Rie- mens dankbaar, dat zij mij hebben toege staan tot mijn vroegere ingezetenen een kort slotwoord te spreken bij den afloop van' deze plechtigheid; en hiermede zoude ik kunnen eindigen, ware het niet dat ik, alvorens geheel afstand te doen van het woord, dc bede wil uitspreken, dat het God moge behagen aan de jaren van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, die reeds den leeftijd dor sterken heeft bereikt, nog velo jaren tóe te voegen van geluk, ge zondheid en voorspoed! Dat zij zoo! Het dankgebed werd vervolgens gespro ken door Ds. Boissevain, die Ds. Ricmens verving, welko laatste door ernstige fa milieomstandigheden niet aanwezig kon zijn. Ds. Boissevain bracht hierin danlc aan God voor den zegen gedurende vijftig jaren aan Koningin Emma en in haar aan het volk verleend cn smeekte Zijn zegen ook voor een verdere hopelijk lang leven over haar af. haar tocwenschend csn eeuwig geluk in den hemel. Hiermede was de plechtigheid ton einde. LEIMUIDEN. Kippen in koffers. In don nacht van Woensdag op Don derdag zijn alhier bij verschillende land bouwers de kippenhokken nagezien en met minder goede bedoeling. Bij den landbouwer S. werden er 40 gestolen. Dc heer S. deed aangifte bij de politie en ging direct op onderzoek uit. To Wad- dingxveen werden personen aangehouden, met kippen gepakt in koffers, en dat bleken de gestolen kippen te zijn. Dc dieven zijn in arrest gesteld. ROELOFARENDSVEEN. Oprichting R. K. Volksbond. Donderdagavond had in de Pancratius- zaal alhier een tweede vergadering plaats, ten einde te komen tot oprichting van een afdeeling van den R. K. Volksbond. De heer Gortzak opende de bijeenkomst mot oen woord van welkom tot do loden en deelde mede, dat thans gehoor zal kunnen worden gegeven aan den wensch van ons Doorluchtig Episcopaat en in het bijzon der aap het verlangen van Mgi\ Angenent. Spr. zette hierna in het kort uiteen wat de Volksbond zich voorstelt voor zijne lo den in do toekomst te doen. Hij noemde o.a. het houden van lezingen, de werkver schaffing, invaliditeits- en ongevallenwet, kortom alles wüt tot stoffelijke verheffing der leden kan dienen. Hierna gaf hij het woord aan den spre ker van dezen avond, den heer Angenent uit Amsterdam, bestuurslid van bet Cen traal Verband. Spr. wenschte hedenavond aan do woorden van den voorzitter een inleidend woord toe te voegen, daar hij op do vorige vergadering reeds voldoende had uit eengezet wat de Volksbond beoogt. Spj^ besprak hierna den organisatorisch'en vorm van den R. K. Volksbond. Het werk van den Volksbond is volgens spr. meer ge richt op het individu, daarbij geheel en al rekening houdende met de plaatselijke omstandigheden. Er gaat van den Volks bond uit een opvoedende kracht, en do Volksbond houdt nauw verband met de kerk. Overal zijn gevestigd afdeelingen; dio weer ondergebracht zijn in de gewes telijke afdeelingen. Daar boven staat de Centrale Raad met een centraal bestuur. Ook is de Volksbond aangesloten bij het R. K. Werkliedenverbond. Spr. weidt vervolgens in den breede er over uit, dat onze tegenwoordige tijd zoo'n behoefte heeft aan een vredig en rustig leven. Onder de jongeren heerscht reeds ongewild de geest des tijds en waar die geest nog is doorgedrongen, daar is do Volksbond er om den goeden geest to be waren. De Volksbond beoogt geen klas senstrijd. Degenen, die zoo spreken ken nen de taak van onze organisatie niet. De voornaamste taak van den Volksbond is het aankwccken van liefde en solidariteit. Er moet meer saamhoorigheid komen on der de leden; een opvoeren op hooger plan. Dc Volksbond wil meer vreugde brengen in de huisgezinnen, door to strij den voor het geven aan den arbeider van een menschwaardig bestaan. Spr. wekt dan ook iedor op lid te worden van deze orga- nisatic, en herinnert de leden aan do woorden die onzen socialen Bisschop Mgr. Aongenent hoeft gesproken, dio gezegd heeft dat do arbeiders zich hebben te or- ganiseerén in de standsorganisatie. Een langdurig applaus volgde op de rode van den heer Angenent. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door sommi gen gebruik gemaakt en de gestolde vra gen werden door den voorzitter en door den spreker op bevredigondo wijze beant- woord. Hierna gaven zich ruim 59 personen als lid op, zoodat do Volksbond hier in deze plaats definitief is opgericht. Hierna kreeg nog het woord de geestelijke adviseur, dio allereerst de vergadering gelukwenschtc met de oprichting van den Volksbond. Spr. hoopte vpel voor de leden te kunnen doen, besprak de geschiedenis van de so ciale kwestie en hij rekende op de mede werking der leden. Binnenkort zal eon le denvergadering worden belegd, waarin een definitief bestuur zal worden gekozen met vaststelling van statuten, huishoudelijk re glement en werkprogram. Na oen woord van dank te hebben gebracht aan den spreker van dezen avond en aan de le den voor hun opkomst sloot de voorzitter de vergadering. IJsclub Donderdagavond hield de ijsclub „Ijsvermaak is ons Genoegen" haar jaarvergadering ten huize van den heer van Ruiten. De voorz., de heer W. van der Zwet, opende de vergadering met een woord van welkom en herdacht onder zeer waardeerende woorden het overlijden van het medebestuurslid den heer J. Verhaar. De rekening van den penningen., den heer Klein, sloot met een batig, saldo van 100.92. De rekening werd door de com missie nagezien en in orde bevonden. Daarna volgde bestuursverkiezing. Do hoe ren W. van der Zwet en M. Turk, die pe riodiek moesten aftreden werden wederom herkozen. Vervolgens kwam aan de ordo het houden van een feestavond. Algemeen werd goedgevonden wederom een feest avond te organiseeren en wel op Dinsdag 15 Januari a.s. in hot café van den hoer van dor Geest. Bij de rondvraag werd nog gewezen op het ijsgevaar hier in do plaats vooral voor de jeugd. Gemeend werd dat het bestuur zich in verbinding moot stel len^ met de ijsclub „Werkverschaffing" alhier om te verzoeken bij ijsgelegenhoden, vooral met liet oog hier op den polder, waarschuwingsborden en teekenen te doen plaatsen op gevaarlijke punten. Ook zou dit van veel nut kunnen zijn voor van elders komende personen. Gemeend werd dat dezo werkzaamheden nuttiger werlc- verschaffen dan het maken van brand- bijten, welke voor groot en klein gevaarlijk moeten genoemd worden. De voorz. zeide met het gesprokene ge heel te kunnen meegaan en deed toezeg- ging^ met het bestuur van „Werkverschaf fing" een cn ander tc bespreken. Na be handeling nog van een paar huishoudelij ke zaken werd deze vergadering door den voorz. met een woord \an dank gesloten. DE PAUS. Wij lezen in De Kandelaar: Men hoort nog wel eens de opmerking, dat er rvud den Paus toch wol wat veel praal en uitwendige iuisier ïs. Het Opperhoofd der Kor!:, zoo beweert men, vormt een vreemd contrast met don nedengen en zachtmoedigen Stichter dier Kerk. Zulke personen vergeten, dat Christus' volgelingen slechts een kicin handjevol uitmaakten, t irwijl de Kerk, waarvan Hij het kleine zaadje was zich ontwikkeld hoeft cn is uitgegroeid tot die machtige organisatie welke thans over heel de we reld is verspreid, wier getal aanhanger,i honderdmillioenen bedraagt. Tengevolge van de uitbreiding der Kerk over geheel de wereld on ook tengevolge van haar wonderbare eenheid is een uit- gebreido en ingewikkelde organisatie nood zakelijk. Ten tijde van Christus zelf bestond do Kerk slechts uit hemzelf en een paar leerlingen. Eenvoud was daarom toer. niet alleen mogelijk maar ook noodzakelijk. Heden is Zijn Kerk de grootsto vcreeni- ging van menschen die op de woreld be staat. Do regeerïng der Yerecnigde Staten van Amerika verschilt thans heel wat van die welke er ten tijde van den eer sten President bestond. Het groote raderwerk van het bestuur kaa thans toch immers niet mcor zóó eenvoudig loopen als toen. Welnu, de Katholieke Kerk i9 heel wat uitgebreider en telt heel wat meer onder danen dan die groote Statenbond. Op dc eerste plaats hebben we in de Kerk do parochie, welke bestaat uit do geloovigcn en hun pastoor. De pastoor ontvangt zijn aanstelling van den Bis schop. De Bisschop op zijn bourt krijgt zijn aanstelling van den Paus. Door middel van Bisschop en pries ters derhalve, staat de Paus innig verbon den met de tallooze millioenen, die de kudden uitmaken, waarvan Hij dc opper ste zichtbare herdér is. Om nu het geestelijk werk in Cristus' rijk op aarde tot stand te brengen, is een zeer uitgebreid en ingewikkeld bestuur noodzakelijk. Dit bestuur der Kerk is samen gebracht in het zoogenaamd Vaticaan: het hoofd kwartier van den Paus. Hier worden do zaken, vorbijsterend in verscheidenheid en aantal, afgehandeld. Ieder deel van den aardbodem staat in nauw contact met dit centraal bureau. Omdat het werk zoo ontzettend groot en omdat het ook vaak zooveel nauwge zetheid vereischt, wordt het verdoold over verschillende commissies, die worden ge leid door hoogwaardigheidsbekleders, ge woonlijk Kardinalen. Do Kardinalon kun nen worden genoemd hot kabinet van den Paus. Iedere kwestie van gewicht wordt aan hunne beraadslaging en raad- go ving onderworpen. Daar de Katholieke Kerk werkzaam is onder alle volken dor wereld, en daar or steeds verschillende kwes'.'os zijn op te lossen tusschen Kerk en Staat, tus- schon Bisschop en priester, en zelfs tus schen priester cn volk en soms ook tus schen de geloovigen onderling, is het duidelijk dat de Kerk een administratie hoeft te voeren grooter dan welke staat ook. Met zulk een uitgebreide, ingewikkelde administratie gaan noodzakelijk volo for maliteiten gepaard. Het resultaat hiervan is, wat sommigen eenigszins afkeurend noemen de pracht en praal van het pau selijk hof. Men kan even goed verwachten dat de Katholieke Kerk terug gaat naar de Cata comben, als dat ze lean terugkeoren tot den primitieven eenvoud der apostolische tijden. Waarom, zoo zou men ook lcuimen vra gen, bouwt men al dio schitterende ker ken en kathedralen, terwijl de Apostelen ter uitoefening van den eerodienst slechts de Catacomben hadden? Het katholiek antwoord is, dat er voor God niets te goed kan zijn. In de eerste tijden, toen de christenen verplicht waren zich in hun ceredien3t met alles tevro- den te stellen, begrepen zij dat elke plaats, hoe eenvoudig dan ook, beter was dan heelemaal niets. Daarom diende een particulier huis of een onderaardsche gang in dc catacom ben tot tornpel. Maar toen dc vervolging had opge houden en do Christenen God openlijk konden dienen, voelden ze, dat God eon Hem eenigszins waardige woonplaats be hoorde to hebben. Gods woning moest vol gens him meenin toch minstens niet min der zijn dan dio der menschen. En zoo verrezen er onder die Christen Koizers die schitterende Basilica's, die steeds dc bewondering en its der Christenheid zijn geweest. Tegelijk met dio zorg voor God's woon plaats begon men ook te voelen dat er oenige verandering mooRt konion in de verhouding dor geloovigen tot den p'.auls- bekleedor van Christus. Had do Paus tot nu 'co hooi familiair onder do geloovigen geleefd sinds het Ro- ineinscho keizerrijk christelijk gownrdoii was, werd dc Paus, hot zichtbaar hoofd der Kerk, behandeld met alle hoogachting cn eerbied, die den Vertegenwoordiger van Christus op aarde toekwam. Dc christen keizers en hot christen volk verlangden, dat de positie van hun Opper- derder in hoogo cor en aanzien stond. Christus is voor zijn Eucharistische te genwoordigheid onder ons tevreden met een hutje, nis die hut het beste is. wat de mcnscheu Hein geven kunnen. Maar wanneer Zijn volgelingen in staat zijn Hem een meor wanrdigen ternpol te bouwen, kan Hij er zeker geen genoe gen mee nemen te zien, dat de mer.schen veel meer zorg besteden aan hun eigen woningen dan aan die voor hun God. Mot het oog hierop hebben de Chris tenen alle tijden door het beste wat ze vermochten op gebied van architectuur on kunst gewijd aan God. En zoo aanschou wen wo thans dio wonderbare kathodra- lcn, de uitdrukking van liet katholiek go- loof en van dc groote godsvrucht tot don God onzer altaren. Dc geloovigcn beseften ook dat zij, door Christus' Plaatsboklccdor te eeren. aan Christus zelf eerc bewezen. Zoodra dus de Kerk uit de Catacomben oprees, begonnen dc geloovigen den per soon des Pausen tc omringen met allo teckoncn van achting, eerbied en onder danigheid. Langzamerhand word de Paus de meest gecordo persoon van de gohecle christen wereld. Eu met hot volste recht., aangezien hij toch de Stedehouder van Christus ia. Om hem tc eeren cn tevens urn zijn werk te vergemakkelijken doden do kei zers hem groote schenkingen in don vorm van uitgestrekte bezittingen. Dit hacl weer een gewoon burgerlijke administratie en bestuur ton gevolge, dat. langzamerhand uitgroeido tot wat wij noe men de tijclolijko macht des Pausen. Dit alles schijnt heel duidelijk en rede lijk maar nog zou men dc opmerking kun nen maken waarom de Paus zich dan toch omringd met al dio meer dan koninklijke staatsie en pracht. Dc Paus is,-als hoofd van de grootste vereeniging ter woreld, een zeer voornaam persoon. Een bisschop, dio aan hot hoofd staat van slechts c'-én diocees en wiens macht slechts geestelijk, niet tijdelijk is, bekleedt toch reeds e n aanzienlijke waardigheid. Is het dan niet redelijk, dat de '.vaardigheid van den Paus, dc Bisschop der Bisschoppen, daar naar geëvenredigd is? In onzen tijd is het Pausschap het meest geëerbiedigde gezag van dc wereld. Wanneer we do godsdienst geheel bui- ton beschouwing laten en alleen letten op den persoon des Pausen, is er in keel do wereld geen machthebber meer geëerd dan juist deze Opperpriester. Dc katholieke Kerk mag wel trotsch zijn op haar zichtbaar opperhoofd, en de Katholieken over geheel do werold mogen hun Heilige Vader dankbaar zijn dat Hij zoo'n vooraanstaando persoonlijkheid is in dc christen wereld.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11