BINNENLAND. Land enTuinbouw KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. De kleinzoons van Graaf Rotenbach. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT" DONDERDAG 10 JANUARI 1329 i DE UNiE VAN UTRECHT. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is d.d. 3 Jan. j.l. aan alle gemeentebesturen in den land9 oen circulaire betreffende de herdenking der Unie van Utrecht verzonden. Zij draagt den volgenden inhoud: „Gelijk U wellicht uit de dagbladpers bekend zal zijn, heeft zich eene Commissie gevormd uit „het Algemeen Nedeelandsch Verbond", „Het Historisch Genootschap te Utrecht" en het „Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wet -nschap pen" ten einde op Woensdag 23 J'anuafi 1929 het feit feestelijk te herdenken, dat vóór 350 jaren de Unie van Utrecht werd geteekend. Dien dag zal eo.ne oijzondere bijeenkomst plaats hebben in de I niversi- teit te Utrecht, dus ter plaatse, uaar de Unie werd gesloten, alwaar als sprekers zullen optreden prof. dr. G. W. Kernkamp, die de wording^van de Unie, en de oud minster van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen dr. \J. Th. de Visser, die de algemeene beteekenis van de Unie zal schetsen. Deze plechtigheid zal worden bijgewoond door vele hoogwaardigheidsbekleeders uit den lande. Zij zal worden opgeluisterd door koorgezang, terwijl het gemeentebe stuur van Utrecht zal medewerken om de stad een feestelijk aanzien te geven. Bovenbedoelde Commissie heeft zich tot de Regeering gewend en hare mede werking verzocht, teneinde alom in den lande die herdenking te doen plaats heb ben. De Regeering heeft zich daartoe, voor zooveel zulks van haar afhangt, bereid verklaard. In verband hiermee heeft mijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan alle Rijks- en bijzon dere onderwijsinrichtingen verzocht op 23 Januari 1929 in hunne scholen de totstand koming en de beteekenis van de Unie van Utrecht te doen behandelen. Een en ander onder Uwe aandacht brengend, veroorloof ik mij daaraan de vraag vast te knoopen, of Uw bestuur daarin aanleiding vindt, op 23 dezer bijzon dere maatregelon van dezelfde strekking te nemen". Aan de beteekenis der Unie van Utrecht wijden we dezer dagen een afzon derlijk artikel. Maar bij 1" venstaande circulaire mag men met 3 Tijd" toch vragen: In welken geest moet in onze openbare scho len het feit worden besproken? In den geest der regeering, die er blijkbaar een nationale gebeurtenis in z:et, welke een we'daad was voor alle Vaderlanders? Of in den geest van b.v. IT'. Alberdingk Thijm en Nuyens, die haar als een ramp voor de katholieke staatsburgers beschouwen? Adres van aannemers aan den Rotterdamschen raad. Het conflict over de borg stelling bij aanbestedingen. Naar het bestuur van de afd. Rotter dam van den Alg. Ned. Aaunemersbond ons mededeelt, wordt heden in samenwer king met den R.-K. Bond van 1 Bouwpa- troons een adres aan den raad gezonden, waarin verzocht wordt het voorstel van B. en W. in zake de nieuwe voorwaar den der aanbestedingen van gemeentewer ken niet aan te nemen. Zooals men zich herinnert hebben B. en W. den Raad voorgesteld, om den eisch van voorafgaande borgstelling bij aanbe steding onder zekere voorwaarden te la ten vallen, voorts om in de regeling in zake bes'echting van geschillen voors hands geen wijziging te brengen en de bepaling in zake verlenging van de op leveringstermijnen in geval van werksta king voortaan uit de bestekken weg te laten. De patroons wenschten nu afschaffing van borgstelling en invoering van arbitra ge voor alle geschillen in het aannemers bedrijf. Zij wijzen er in het adres op, dat alle leden van de bonden, omstreeks 3000 aannemers, genoodzaakt zullen zijn zich van inschrijving naar welk gemeentewerk ook te onthouden. Ten slotte merken zij op, dat zij in het streven tot verkrijging der rechtmatige eischen gesteund worden door de ongeor ganiseerde patroons, de coöd. arbeiders- vereenigingen op het gebied van het aan nemersbedrijf, den handel in bouwmate rialen en den hout- en ijzerhandel. Het voorstel van B. en W. zal, naar wij vernemen, nog niet in de raadszitting van morgen worden behandeld. De terugwerkende kracht van het bezoldigingsbesluit. Een alarmeerend bericht onzin. „Het Volk" gewaagde dezer dagen van het „alarmeerend gerucht, dat de Raad van State zijn goedkeuring aan de her ziening van 't Bezoldigingsbesluit zou hebben onthouden in dien zin, dat hij ge weigerd zou hebben aan dit besluit terug werkende kracht tot 1 November 1928 te verleenen". Dit „alarmeerend gerucht" berust op staatsrechtelijken onzin, teekent „Het Gentrum" er bij aan. Het Bezoldigingsbesluit is een alge meene maatregel van bestuur. Deze wordt niet goedgekeurd en be krachtigd door den Raad van State, maar door de koningin. Vóór zulk een A. M. v. B. te bekrachti gen, moet de koningin den Raad van State hooren. D.w.z. de Raad van State moet erover aan de koningin advies uitbrengen. Ook al is dit advies ongunstig, dan nog blijft de koningin volkomen vrij, zulk een A. M. v. B. te bekrachtigen. Alleen moet de betrokken minister be reid zijn, hem mede-te-onderteekenen, waardoor hij de verantwoordelijkheid op zich neemt. Dat minister De Geer dit in casu be reid is te doen, is niet aan twijfel onder hevig. Achtdaagsche abonnementen op de Spoorwegen. De spoorwegraad acht een proef werschelijk. Bij schrijven van 6 November had de Kamer van Koophandel te Rotterdam aan de Nederlandsche Spoorwegen ver zocht, gedurende het geheele jaar acht daagsche abonnementen beschikbaar te stellen, zooals deze gedurende de Olym piade hebben bestaan. De .directie van de Nederlandsche Spoor wegen had op dit verzoek afwijzend be schikt. Thans is van den voorzitter van den Spoorwegraad bericht ontvangen, dat dit college de wenschehjkheid heeft uitge sproken, dat met deze soart kaarten nog maals een proef zal worden genomen en dan over een niet te koit tijdsverloop. Vischmeel of diermeel voor varkens? En kan het met voordeel door gras wordenvervangen? Om uit te maken of bij het mesten van varkens aan vischmeel of diermeel de voor- keer moet worden gegeven, nam het voe derbureau der Friesche Maatschappij van Landbouw proeven met twee achttallen biggen. Voor deze proef werd gevoederd met wit Engelsch vischmeel scholmeel en N.T.F.-extract diermeel. Na verloop van een bepaalden tijd was het gewicht van de diermeelgroep van 470 tot 1270 ponden toegenomen, hetgeen bc- teekende een gewichtsvermeerdering van 1.5 pond per dag per varken. Bij de visch- meelgroep bedroeg de gewichtsvermeerde ring in 67 dagen: 1.45 p. per dag en per varken. Er was dus geen verschil in ge wichtsvermeerdering van eenige beteeke nis geweest. Worden de verkregen resulta ten echter bevestigd, dan zou men aan het goedkoopere diermeel de voorkeur moeten geven boven vischmeel, nog afgezien van eventueel verschil in invloed op de kwali teit van het spek welk verschil, indien het bestaat zeer waarschijnlijk ten nadeele van het vischmeel zou zijn. Voorts werd een proef genomen met een groep van acht varkens, om na te gaan of door voedering van gras her meelver'ornik vischmeel of diermeel kan w orden be perkt. Het eindresultaat was een gewichts vermeerdering van 788 ponden voor de acht varkens in 81 dagen, of een dagclijksche gewichtsvermeerdering per varken van ruim 1/2 pond. Gebleken is, dat ongeveer 0.7 K.G. meel overeenkomen met 7.7 K.G. gras. Dg verhouding naar zetmeel waarde of voe dereenheden is pl.m. 7 op 1. Het is nu maar de vraag of 7.7 K.G. gras minder waard zijn dan de kosten van 1 K.G. meelmengsel. De grasvoedering heeft, doordat zij minder snellen groei veroorzaakte, 'n gunstigen in vloed op de kwaliteit als bacon uitge oefend. De tentoonstelling van „Avicultura". Voor de tentoonstelling van de Kon. Ne- derl. Vereeniging „Avicultura", welke de volgende week in de zalen van den Haag- schen Dierentuin zal worden gehouden, be staat een buitengewone belangstelling. Het aantal inzendingen zal 4715 bedragen, dat is 1275 nummers meer dan de vorig jaar ge houden tentoonstelling en zelfs nog eenige honderden meer dan de voor vier jaar ge houden jubileum-tentoonstelling. Behalve door het groote aantal, zal ook door een groote verscheidenheid van inzendingen deze tentoonstelling aan de spits van alle Nederl. pluimveetentoonstellingen van dit seizoen staan. O.a. zal men fazanten in zes soorten kunnen zien, eenige Kiwi's en een paar zwarte Zijdehoenders. In totaal nemen 25 buitenlanders deel aan de tentoonstel ling, met meer dan 200 dieren. Teneinde al deze inzendingen te kunnen bergen zal de loods, welke telkenjare achter het gebouw wordt opgericht, ditmaal 20 meter langer worden en totaal 700 vierkante meter be slaan. Seminarie in Zuici-Afrika geopend door Mgr. Gijlswijk. Zijn Exc. Mgr. Gijlswijk, a-artsbisschop en pauselijk d'elegaat voor Zuid-Afrika heeft te Natal den eersten steen gelegd voor een seminarie, dat is toegewijd aan O. L. V. Zetel der Wijsheid en aan de za lige neger-martelaren van Oeganda. Pater Lammens S.J. onderscheiden. De bekende Orientalist en uitstekende kenner van het Arabisch en van den Is lam, pater H. Lammens, professor aan de bijbelhoogeschool der Jesuieten te Bey- rceth is bij gelegenheid van zijn gouden kloosterjubilé warm gehuldigd en ont ving de „Médaille du Mérité Libanais' van Pacha Habid el Saad, president der regeering. P0LITIE-ZAKEN. In „De R. K. Politieambtenaar" lezen we de volgende beschouwing. Wij kunnen, natuurlijk, niet de gegrondheid van alle daarin geuite klachten beoordeelen. Maar in ieder geval is de critiek eerlijk en in be hoorlijken vorm en mag van de desbetref fende autoriteiten worden verwacht, dat zij daaraan met 'n zekere waardeering hun aandacht zullen schenken. In vele plaatsen was de laatste jaren de Politie een dankbaar object om op te be zuinigen. Zoo ook hier in Leiden. Of het daar kan? O, zeker! eenige honderden- guldens weet men hier en daar wel af te knijpen. Op dat gebied is men zeer vindingrijk. Men oordeele. Verlaging van het schoe- nengeld met 2.50 brengt een bezuiniging van zoowat 140 maal 2.50 is 350. vermindering van 't kleedinggeld van per soneel dat in burger dienst doet houdt naar schatting 250 in 't gemeentelaatje te zamen dus 600.Voorwaar een be zuiniging waarmede de gemeente ten zeer ste is gebaat. Wat mij altijd ten zeerste heeft be vreemd is dit: Verslechteringen door B. en W. voorgesteld, aanbrengen is zóó be slist; verbeteringen echter nemen door gaans heel wat tijd in beslag. Men lette maar eens op het volgende: Als ik het wel heb, werd dd. 27 April 1927 aan den Voorzitter van. de Commissie van Overleg voor agentenzaken een punt ter behandeling in die commissie toege zonden, inhoudende een salarisverhooging voor de hoofdagenten. D.d. 8 Augustus 1927 werd dit punt in de Commissie be handeld en werd voorgesteld den Burge meester te verzoeken met een voorstel tot salarisverhooging van de hoofdagenten in den raad te komen. D.d. 8 October 1927 (dus twee maan den later) ontvingen de organisaties van den voorzitter der Comm. van Overleg bericht, dat bedoeld verzoek aan den Bur gemeester was toegezonden. De bal was dus aan het rollen en allen rekenden"* er vast op, dat het bij de begrooting voor 1928 in behandeling zou komen. Ik zeg: „allen rekenden er vast op"; maar die „allen" vergaten, dat hetgeen gevraagd werd een „verbetering" was en.dat het daarom niet kon. Er zat dus voorloopig' niets anders op dan een voorbeeld te nemen aan het ge duld van Job. Het bleek echter, dat wij in het beoefenen van deze schoone deugd 1 et ten slotte tegen den braven man Job moesten afleggen, want d.d. 7 Juni 1928, althans omstreeks dien datum, zond», de afdeeling Leiden van den Algem. Bond van P.p. in Nederland een adres aan den Ge meenteraad inhoudende het verzoek, om de salarissen der hoofdagenten te verhoo- gen, alsmede om het salaris voor de agen ten vast te stellen van 32.tot 39. per week; dit laatste om het klassenstel- sel automatisch op te heffen. Aan dezo verzoeken werd door de Chr. en de R. K. organisatie adhaesie betuigd. Allen raads leden werd een afschrift toegezonden. Eindelijk werden deze verzoeken in den raad gebracht en om prae-advies in han den van B. en W. gesteld. Wij hoopten dat dit prae-advies niet zoo lang op zich zou laten vachten, althans dat in de begrooting voor 1929 de noodige voorsteller, dienaangaande zouden worden gedaan. De begreoting verscheen en de met smart verbeide voorstellen schitterden.... door afwezigheid. De sectievergaderingen hadden plaats en een lid vroeg hoe het stond met bovengenoemde adressen. De Memorie van Antwoord van B. en W. ver scheen en daarin stond vermeld, dat er niets gevoeld werd voor afschaffing van het klassenstelsel en dat de salariskwestie van de hoofdagenten nog in behandeling was. Beide antwoorden bevredigen ons niet. Ten eerste is niet aan den raad ge vraagd het klassenstelsel af te schaffen ..zonder meer, Er is gevraagd het salaris van de agen ten vast te stellen van 32.tot 39.-^- opdat het klassenstelsel hierdoor zou ko men te vervallen. Wij weten heel goed, dat de *-aad niet de bevoegdheid heeft het klassenstelsel af te schaffen, want dit behoort alleen bij den Burgemeester thuis. Ten tweede: de salariskwestie van de hoofdagenten is nog in behandeling. Blijkt hieruit niet ten duidelijkste dat, wanneer het om verslechteringen gaat, de zaak in een ommezien kant en klaar is, terwijl verbeteringen 'n long, long way moeten afleggen. Men zie eens hier. Bovengenoemde verzoeken werden d.d. 7 Juni 1928 aan den raad verzonden; d.d. 1 Augustus 1928 trad de nieuwe Commis saris de heer Meyer hier in functie. Na dien datum heeft de Burgemeester met den Commissaris over de bewuste verlaging van schoenengeld en kleeding- toeslag gesproken. De Commissaris heeft genoemde verla ging voorgesteld, doch den Burgemeester tevens doen weten, dat deze aangelegen heid nog niet in de Commissie van Over leg voor agentenzaken was behandeld, maar dat dit nog kon gebeuren. Blijkbaar werd dit laatste niet noodig geacht, althans het werd niet in de Com- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 11 Januari. Huizen 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. 12301.30 K.R.O. Concert door het K.R, O.-Trio. 3004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.40 Concert. Trio v. d. Horst (pia no, cello, viool). 6.407.00 Esperantoles. 7.007.30 Cursus Paedagogio door Dr. J. v. Daal (K.R.O.). 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hilversum. 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lenski Trio. 2.052.45 Schooluitzonding. Jan Feith: Jules Verne. 4.004.30 Halfuurtje voor de Huisvrouw, door Mevr. Jacob-Zoethout. 5.30—6.00 Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het Boris Lenski Trio. 7.157.45 Schippersles. 8.008.50 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. 8.509.35 Nutslezing. Prof. Dr. M. C. v. Mourik Broekman: Amerika. 9.3510.15 (Vervolg) Concert. Operette- walsmuziek. 10.15 Pex-sber. 10.3011.30 Dansmuziek. Daventry, 1C00 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Tuinpraatje. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouwber. 7.05 Liederen van Rich. Strauss. 7.20 Bioscooppraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Voorlezing. 8.20 Een Charles Ancliffe Concert. Or kest. 9.20 Nieuwsb. 9.40 Indisch programma. 10.20 „Tudor Touches". „Catharine Farr", drama van M. Baring. 11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o - P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. Daarna „De Bruiloft van Figaro", Mozart (In het Italiaansch gezongen). L a n g e n b e r g, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5,05—5.50. Orkestconcert. 7.35 „Mann ist Mann", klucht van Ben Bracht. Muziek van Moisel. Daarna con cert. Vervolgens tot 11.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1650 M. 11.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Beethovenconcert. 8.20 Lezing. 8.50 Opera's van Keizer. Orkest en so listen. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Symphonieconcert. 9.20 „Margot", 1-acter, Sudermr^in. 10.1011.10 Her-uitz. v. buitenl. station Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 8.20 De Harmonie van La Bouverie. 10.35 Sluiten. missie behandeld. Deze voorstellen, welke op z'n mins! twee maanden later inkwamen dan boven bedoelde verzoeken, worden wèl in de bc- grooting behandeld, de verzoeken niet." FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. <^jr. H oc k s. 49) „Hij moet gered worden, als 't nog mo gelijk is I" „Groote hemelZeg op, wat is er ge beurd „O iets verschrikkelijks Hij zit hier of daar opgesloten en zal moeten sterven van hongerEn ik houd zoo ontzettend veel van hem „Dat heb ik al lang gemerkt. Maar wees nu eens kalm en vertel dan eens, wat je van hem weet." Bij deze woorden sprong Albert uit zijn wagen en stond recht van lijf en leden voor haar. In haar verbouwereerdheid merkte ze dit niet dadelijk. Maar dan, na eenige oogenblikken,lTe kunt staan, Albert! Je kunt loopen ookHoe komt dat „Heinrich heeft me genezen. En nog veel meer. Roderik en die hongerdokter wilden me vermoorden, maar 't is hun niet gelukt. Heinrich kwam er achter en heeft me gered. Eerst redde hij u en la ter mij." „Wilde Roderik je vermoordenHoe verschrikkelijk 1Misscien heeft hij Heinrich ook reeds vermoordZooeven kemt Dora huilend bij me in de kamer, lik had haar dezen morgen gevraagd, waar ze gisterenavond gebleven was, om dat ze op mijn schellen niet was versche nen. Ze had me wijsgemaakt, dat ze hoofdpijn had, maar nu ze hoorde, dat Heinrich verdwenen was, begon haar ge weten te spreken. Schreiend vertelde ze me, dat ze gisteravond een afspraakje had met Frederik, je nieuwen bediende. Ze wachtte op hem op de tweede verdie ping. Opeens zag ze Roderik uit de ka mer komen naast die van den kamerdie naar. Hij had een brandende kaars in de hand en begaf zich naar 't oude gedeel te van het slot. Ze hoorde hem de wen teltrap bestijgen, die naar de schilderijen zaal voert. Even later verscheen Hein rich met een brandende lamp. Deze ging denzelfden weg en dan volgde eenige mi nuten later een harde bons, alsof er een zware deur in 't slot geworpen werd in 't m:dden van de zaal. Een duivelsche lach weerklonk door de stilte en dan zag ze Roderik weer terugkomen met een kistje onder den arm. Ze had al dien tijd zich verborgen gehouden in een nis, zoodat Roderik haar niet opmerkte, ook dan niet, toen hij bijna rakelings naast haar met het kistje naar beneden stormde. Daar na heeft ze nog een half uur gewacht om te zien, of Heinrich terugkwam. Maar deze kwam niet en daar Frederik haar ook te vergeefs liet wachten, is ze weer naar beneden gegaan en nu verbeeldt ze zich, dat hij door Roderik in een onbekend ge deelte van het slot opgesloten is en van honger zal moeten omkomen." „Ik geloof, dat ze gelijk heeft!" riep Albert, „en we gaan er dadelijk op uit om hem te zoeken. God geve, dat we hem mogen vinden." „En als we hem nu eens niet vonden „Houd moed, Rosa. God zal ons hel pen, daarvan ben ik overtuigd „En je beenenZullen die je kunnen dragen „Hariep Albert, „daar herinner ik me ietsEen droom, dien Heinrich had in den eersten tijd, dat hij zich hier be vond. Hij droomde, dat hij in een zaal van 't slot was gekomen van welks bestaan niemand iets af wist. De deur viel in 't slot en hij was aan den hongerdood prijs gegeven. Toen hij op 't punt was te ster ven, ontwaakte hij." ,,Kom Albert, laten we niet langer talmen. Misschien is 't nog niet te laat En ze nam hem bij de hand en trok hem met zich mee. XXIII. Zonder door iemand gezien te worden kwamen ze in de schilderijenzaal. In 't midden van de zaal bleven ze staan om te luisteren, of ze iets hoorden, doch geen geluid trof hun oor. „Misschien", fluisterde Albert, „is er achter een van die schilderijen een ge heime deur." Hij liep ze langs, één voor één en klopte met de vuist op elk schil derstuk, doch merkte niets bijzonders. Nu stonden ze voor de tafel met den stoel er voor. „Kijk," zei Rosamunde, „vuilq voet-af druksels op den stoel en ook op de tafel. Zou 't hier kunnen zijn?" Albert klom op den stoel en stond in een oogenblik op de tafel en begon nu uit alle macht op de schilderij te bon zen, roepende zoo hard hij kon: „Hein rich Heinrich „Hoorde je niet?" vroeg hij, toen hij er even mee ophield, ,,'t was net, of ik iets hoorde." Hij bonsde opnieuw en riep weer den naam van zijn vriend. Toen hij even wachtte, vernam hij ook een geklop aan de andere zijde van het schilderij. „Heinrich riep hij, ,ben jij daar V' „AlbertBen jij hethoorde hij nu vlak achter het schilderij. „Je leeft! O, God, wat een geluk! God zij gedankt en geprezen Rosamunde was op den stoel neergeval len en drukte haar handen op haar klop pend hart. „Hoe kan ik deze deur open maken?" „In den gordel van 't beeld zit een steen en ook een in den gesp van den schoen. Op die twee steenen móet je te gelijk drukken, dan springt de veer van 't slot terug en draait de schilderij een halven slag om." Albert volgde die aanwijzing. Het slot sprong terug. Het schilderij draaide en Heinrich werd zichtbaar. Albert sprong door de opening heen en lag in minder dan geen tijd in de armen van zijn vriend. „Zoo is dan mijn droom toch uitgeko men", zei Heinrich bewogen. „Ik heb hier bange uren doorleefd en was juist van overspanning in een lichte sluimering ge raakt, toen uw kloppen me wakker maak te. Maar hoe hebt r. mijn gevangenis kun nen ontdekken? Wie heeft u op mijn spoor gebracht „Daar zit ze." En Albert wees op Rosa munde. „Zij kwam mijn hulp inroepen om u te redden, zeggende, da£ ze zoo veel van je hield." Albert ging nu naar Rosamunde, hielp haar de tafel bestijgen en bracht haar zoo in de schatkamer. „Gravin, heb ik aan U mijn redding te danken Hoe zal ik u dat ooit kunnen vergelden „Door van haar evenveel te houden, als zij van u doet. Maar dat hoef ik niet te zeggen. Jullie bemint elkaar reeds lang", zei Albert. „Bemint ze mij Mij, den onbekenden bediende van graaf Albert?Spreekt Albert de waarheid, gravin V' „Hij spreekt de waarheid'" antwoordde ze met hoogroode kleur. „Ik heb u be mind van 't oogenblik af, toen u mij het leven redde. Maandenlang heb ik tegen die liefde gestreden, maar ze heeft me overwonnen. Het ongeluk, dat u gisteren overkwam en waarvan ik heden hoorde, heeft al mijn bezwaren uit den weg ge ruimd. Ik wil de uwe zijn voor tijd en eeuwigheid, indien u me wilt aannemen. Ik kan niet anders." „God zegene u voor die woorden, gra vin. Ook ik heb u altijd bemind, zoolang ik u ken." En bij die bekentenis omhelsden ze elkaar eenige oogenblikken. „En weet je nu, Rosa, met wien je je verloofd hebt? Niet met mijn bediende, Heinrich Schmidt, ook niet met den doc tor in de medicijnen, Heinrich Schmidt, want dien titel voert hij, maar met Hein rich, graaf von und zu Rotenbach, den kleinzoon van grootvader Anselm en den zoon van graaf Herman, dien grootmama hier uit het slot gejaagd heeft." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5