Gem. Berichten. Buiten!. Berichten. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Broertje en zusje door het ijs gezakt. Beiden levenloos opgehaald. Gisteren heeft te Lutjebroek, gemeente Grootebroek, een tragisch ongeval plaats gehad. De echtgenoote van W. Broers al daar riep haar beide kinderen, een jongen van 9 jaar en een meisje van 7 jaar, om hen te waarschuwen dat het schooltijd was, doch de kinderen verschenen niet. Terstond daarop toog men op onderzoek uit en na korten tijd kwam men tot de vreeselijke ontdekking, dat beide kinderen in de Spoor- sloot door het ijs waren gezakt en verdron ken. Vier knaapjes door het ijs gezakt. Twee redders eveneens. Maandagmiddag wilde een viertal jon getjes de kracht vanhet ijs in den Schie- damschensingel te Rotterdam beproeven, met het gevolg, dat zij alle vier te water geraakten. Drie van hen slaagden er in op het ijs te krabbelen, waarna zij zich ijlings uit de voeten maakten. De twaalfjarige O. v. V., wonende aan de Baan alhier moest met een dreg op het droge worden gehaald. Bij de reddingspogingen geraakten de agent van politie J. J. J. en de twintigjarige schil der W. L. V. eveneens te water. Doch spoe dig slaagden zij er in zonder letsel weer op den wal te klauteren. V. heeft echter bij zijn pogen om uit het water te komen, zijn overjas verloren. In het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg werden de dren kelingen van droge kleeren voorzien. Nog een knaapje door het ijs gezakt. Gistermiddag is de 12-jarige J. H. Hen driks, wonende Oud-Ubbergscheweg 69 1e Nijmegen, door het ijs van een sloot in een weiland in de Ooy gezakt en verdronken. Een schipper, die getuige was van het ongeval is een kwartier lang-bezig geweest, den drenkeling met een haak onder het ijs vandaan te halen, hetgeen hem ten slotte gelukte. Direct werd getracht door middel van kunstmatige ademhaling en een zuur stof-apparaat de levensgeesten weer op Ie wekken. Alle pogingen bleven echter tever geefs. Het lijk is naar de ouderlijke woning overgebracht. Eénig zoontje verdronken. Het 11-jarig zoontje van den heer S. de Groot te Zuid-Scharwoude, dat bij het naar huis gaan uit school over het ijs liep, is er door gezakt en verdronken. Het was het eenige kind van de familie de G. LASCHAPPARAAT GESPRONGEN. Een doode. In den tuin van den heer Swinkels te Wa teringen is gisteren een autogeniseh lasch- apparaat gesprongen. Het apparaat, dat be- vi oren was, .ontdooide men met vuur, in plaats met warm water met het gevolg dat een ontploffing volgde. De 39-jarige Duit- scner O. Schmidt werd op slag gedood. De man was ongehuwd. Hij woonde te Voor burg. Kind verbrand. Het 4-jarig zoontje van den kastelein O. v. d. Laan te Stadskanaal heeft een emmer met kokend water omvergeworpen en daar bij zulke hevige verwondingen gekregen, dat zijn toestand zorgelijk is. Aan de gevolgen overleden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is in het Gemeente ziekenhuis te Dordrecht overleden de 18-jarige J. M. de W., die Woensdag j.l. op den Krispijnschenweg al daar van 'n vrachtauto, waar hij achterop was geklommen, sprong en daarbij zooda nig kwam te vallen, dat hij met een ernsti ge hersenschudding bewusteloos werd op genomen. Auto in he kanaal gereden. De rijwiel- en autohandelaar Schoep uit Eerbeek, kwam met zijn auto, waarin ook een monteur gezeten was, van den kant van Hall. De Hallsche brug over het Die- sche kanaal was opengedraaid, maar be hoorlijk afgesloten. De auto reed echter door den boom en duikelde voorover in. het water. Spoedig toegeschoten hulp kon bei den bijtijds van den dood redden. De heer Schoep was gewond. Vergiftiging. Maandagmiddag werden twee geneesheeren ontboden bij twee gezinnen aan het Laantje te Gorinchem. De menschen waren in elkaar gezakt en de doktoren constateerden dat zich hier een vergiftigingsverschijnsel voor deed. De ware oorzaak konden zij echter tot heden niet vaststellen. Men vermoedde, dat het melkvergiftiging was, doch dit kon volgens de patiënten niet het geval zijn, daar verschillende buren van denzelfden melkhandelaar melk betrekken. De vergifligden zijn twee vrouwen, twee mannen en vijf kinderen, die allen klagen over ernstige hoofd- en buikpijn. Aanvaring. Het uitgaande Letlandsche stoomschip Katie is gisteravond tijdens mist ter hoog te van Vlaardingen in aanvaring geweest met het eveneens uitgaande Spaansche stoomschip Atalaya. De Katie is naar Rot terdam teruggekeerd en is vermoedelijk lek. Of de Atalaya schade heeft is niet be kend. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Veel vee omgekomen. Een groote boerderijband heeft te Mill gewoed, waardoor woonhuis en schuur met stalling door onbekende oorzaak in asck zijn gelegd. Veel vee, waaronder twaalf varkens, negen kalveren, twee paarden en een koe, kwamen in de vlammen'om. Ook het meubilair en de landbouwinventaris werd een prooi der vlammen. Do verstik kende rook bemoeilijkte het reddingswerk. Brand in een schoenfabriek. Te Waspik ontstond brand in de nieuwe schoenfabriek van den beer J. Schaaps- meerdere. De brandweer wist het vuur spoedig te blusschen, doch veel leder en schoenen gingen verloren, zoodat de schade groot is DE BROEDERMOORD TE GULPEN. Omtrent den broedermoord te Gulpen verneemt de „Msb." nog hot volgende: Maandagmiddag heeft M. E., wonende te Amby, een bezoek gebracht aan Gulpen. Toen hij per rijwiel naar Amby terugreed ontmoette hij bij den rijksweg nabij het Osenbosch zijn broeder H. E. Beiden kre gen twist met het treurige gevolg, dat zij hun revolvers trokken en beiden gewond werden. M. E. overleed spoedig. De wonde van den anderen E. was niet ernstig, al thans hij is doorgeloopen en met het wa gentje van zijn vrouw, die hij ontmoette, in de richting Gulpen gereden. De mare chaussee was spoedig ter plaatse en arres teerde den man. Het wapen werd niet op hem bevonden. Het lijk van M. E. werd naar het gemeentehuis te Gulpen overgebracht, waar gistermiddag de sectie plaats vond. Heeft de dader zichzelf gewond? Gistermiddag heeft Dr. Hulst uit Lei den sectie verricht op het lijk van A. E., die te Gulpen door een revolverschot van zijn broeder was gedood. Gebleken is, dat I het schot hem in de zij getroffen heeft. Hoewel reeds enkele getuigen gehoord zijn, stond het gisteravond nog niet vast, dat van noodweer sprake is. De mogelijkheid bestaat integendeel, dat de dader zichzelf aap den arm met een revolver heeft gewond ten einde het te dóen voorkomen, alsof zijn broeder dit schot gelost heeft. Heden zul len nog enkele getuigen, die naar men meent klaarheid in de zaak kunnen brengen, wor- de±. gehoord. Hevige vechtpartij te Haule (Fr.) Eén gewonde. In het dorp Haule nabij Oostorwolde ont stond na afloop van een festiviteit een ern stige twist tusschen eenige jongelui. De ruzie, waarvan vermoedelijk minne nijd de oorzaak is, liep zoo hoog, dat een der vechtersbazen, een zekere O. uit Ze venhuizen, het mes trok en zijn tegenstan der H. uit Haule hiermede een vrij diepen steek toebracht, vlak onder de rechterlong, terwijl hij hem ook op verschillende andere plaatsen verwondde. j,Tel". DE UITLEVERING VAN LIEBERMANN. Wie verdient de uitgeloofde belooning voor zijn aanhouding? Nu de uitlevering van Liebermann bij kans een voldongen feit is, komt aan de orde de vraag aan wien de belooning van f 2500, indertijd door de Nederlandsche Justitie uitgeloofd, zal worden uitgekeerd. Naar verluidt zou de rechercheur Lind- gren, van de Helsingforsche politie er alleen aanspraak op kunnen maken, daar hij Libermann in Helsingfors gearresteerd heeft. Zooals reeds bekend is, zal .le rois van Liebermann naar Holland via Riga gaan. Dit is geschied in onderling overleg *us- schen de Regeering van Nederland en Letland. In Riga zijn verschillende arres taties geschied, o.m. van enkele politie- menschen, die er van verdacht worden, er kennis van gehad te hebben, dat Lie bermann zich bijna 8 maanden in Riga op gehouden heeft. Hij zou daar waarschijn lijk in een synagoge verborgen zijn ge houden en van Riga per vb'egmachine naar Helsingfors vertrokken zijn. Voorts is hij door eenige personen ge chanteerd, van welk feit de politie ook onkundig geweest zou zijn. In verband met een en ander wenscht de justitie Liebermann in deze zaak als getuige te hooren. Van Riga zal de reis gedeeltelijk over zee geschieden tot een Duitsche haven, vanwaa'r de Duitsche politie hem verder transporteert, met medewerking van de beide Nederlandsche inspecteurs, tot aan onze grenzen. Gedurende het transport zullen bijzon dere maatregelen genomen worden. Niet alleen zou een eventueele ontvluchting ■van den arrestant opnieuw internationale kwesties in het leven roepen, maar ook dient gewaakt te worden voor de veilig heid van Liebermann. Reeds enkele malen heeft hij gepoogd zelfmoord te plegen. In verband met een en ander zal slechts overdag gereisd worden. De nachten zal Liebermann telkens in een Huis van Be waring of politiebureau moeten door brengen. Do verdediging van Liebermann. Naar aanleiding van de geruchten als zou mr. Marchant optreden als raadsman van den heer Liebermann heeft het Haagsch Correspondentie-bureau zich tot hem gewend om inlichtingen. Hij deelde het volgende mede: Toen de heer Liebermann te Riga was, heeft hij in April 1928 geschreven aan mr. Marchant, dat hij zich in staat ge voelde om aan den Nederlandachen rech ter, in wien hij vertrouwen had, te be wijzen, dat hij niets strafbaars had ge daan. Hij verlangde hiertoe in de gelegen heid te worden gesteld. Hij wilde vrijwil lig naar Nederland komen, doch hij wilde niet preventief worden gedetineerd. Wel wilde hij zich onder het geëischte toezicht stellen en de noodige waarborgen geven tegen vlucht enz. Zijn correspondentie kon worden gecensureerd. Mr. Marchant heeft dit medegedeeld aan den Minister van Justitie. Er bleek bezwaar te bestaan tegen het buiten toe passing laten van preventieve hechtenis, omdat dit tegenover de andere verdachten ongelijkheid zou scheppen. De minister gaf echter aan mr. Marchant in overwe ging om aan de Amsterdamsche Recht bank te vragen, dat deuitvoering van het bevel tot aanhouding zou worden op geschort. Dit verzoek heeft Mr. Marchant inge diend. Daarvoor was noodzakelijk dat deze aan de griffie dier rechtbank schriftelijk kennis gaf, dat hij als raadsman voor dit doel, voor den heer Liebermann optrad. Dit is geschied. De Rechtbank heeft ten slotte het ver zoek afgewezen. Van deze beschikking stond geen beroep open. Mr. Marchant is toen in beroep geko men van het bevel tot aanhouding zelf. Het Gerechtshof heeft het bevel vernie tigd, omdat de voorschriften der wet niet waren in acht genomen, doch had zelf een juist bevel tot aanhouding gegeven. Hiermede was de taak van Mr. Mar chant afgeloopen. Hij heeft de kennisge ving aan den griffier herroepen. Hij heeft van den aanvang verklaard, dat hij met de verdediging van de heer Liebermann zich niet zou kunnen bolasten en daarbij is het gebleven. Wie wel jls raadsman den heer Liebermann zal bijstaan, is hem niet bekend. Uit Helsingfors wordt nog gemeld: Naar wij vernemen, zal Salomon Lieber mann Woensdag 9 Januari naar Riga wor den getransporteerd teneinde aldaar ge confronteerd te worden met eenige per sonen, die er van verdacht worden door hem financieel te zijn gesteund. Vandaar zal men, na enkele uren oponthoud, di rect naar Amsterdam vert ekken, waar heen Liebermann's Finsche verdediger, dr. Friedman, heden reeds is vertrokken. Brutale inbrekers. Men meldt ons uit Midden-Beemster (N.- H.): Gisternacht is in de Ned. Flerv. pasto rie van Ds. van Meurs ingebroken. De in brekers, vermoedelijk twee in gotal, hebben zich toegang verschaft aan de achterzijde van de villa, door het opschuiven van een raam .De gelieclo benedenverdieping werd overhoop gehaald. Alle kisten, laden en kasten werden met valsclie sleutels ge opend. Ook de brandkast moest er aan go- looven, en daaruit werd een bedrag van circa 200 ontvreemd, zijnde de kas dor Ned. Herv. Gemeente. Voorts werd meegenomen een bedrag van 50, het huishoudgeld van mevr. Van Meurs, alle juweelen en sieraden die te vin den waren, en zelfs sigaren en postzegels. Hot tafelzilver werd echtor achtergelaten. De, dominéé en zijn echtgenoote die hun slaapkamer op de bovenverdieping hebben, hadden te ongeveer half één wel eenig ge rucht gehoord, doch waarschijnlijk hadden zij den moed niet naar beneden te komen. De politie die eerst gistermorgen ge waarschuwd werd, stelt een onderzoek in. Poging tot oplichting. Een zich noemende Wallenburg uit Naaldwijk kwam te Hulst bij den landbou wer H., om hem vijf warmbloedpaarden te verkoopen, daar hij zich in Zeeland vier koudbloedpaarden wilde aanschaffen. Ook bij den landbouwer L. had „Wallenburg" reeds een paard verkocht. De dure dieren moesten te Walsoorden aan de boot worden afgeleverd. Toen men echter het opgege ven telefoonnummer van den „kooper" niet kon vinden, kreeg men argwaan en waar schuwde de politie. W. was echter inmid dels op de vlucht geslagen en kon eerst na een cross-country-race worden gearres teerd. Het bleeik de zwervende arbeider A. uit Oostkapelle te zijn, gevlucht uit een Rijkswerkinrichting. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Middelburg gesteld. Liefhebbers genoeg! Niet minder dan 248 echtparen hebben gesolliciteerd voor ce betrekking van bad meester en badmeesteres van het binnen kort te openen gemeentelijk badhuis te Enschede. Voor deze betrekking wordt een jaarwedde van 2400 tot 3000 in uitzicht gesteld. De inbraken in Noord-Brabant. Te Mill is ingebroken bij de heeren J. Verbruggen, grossier en A. v. Strijp, bouw kundige. Bij eerstgenoemde werd ongeveer 50, een bontmantel, eenige kistjes sigaren enz. ontvreemd, bij den heer v. Strijp wordt niets vermist. Een 17de eeuwsch schilderij gestolen. Uit den winkel van den fotograaf L. J. v. d. W. uit de Scheepstimmermanslaan te R'dam is een l7de-eeuwsch schilderij van een onbekenden schilder gestolen. Het schilderij stelt een berglandschap voor, met een kasteel en een grasveld, een ruiter, eenige fluitspelers en vee. De afmetingen zijn 12 bij 15 c.M. Het is gevat in een don kerbruine lijst, bestaande uit twee hout soorten. De afmetingen vando lijst zijn 22 1/2 bij 19 1/2 c.M. De waarde van het schilderij is 150 175. Geheime distilleerderij. Bij zekeren B. te Oostwold (gem. Leek), is door rijksambtenaren een volledig distil- leertoestel, benevens grondstoffen en ster ke drank in beslag genomen. De overlast van zigeuners. Sinds eenige weken staan een tiental zigeunerwagens in het woonwagenkamp aan de Loozerlaan bij Loosduinen. De bo- woners van deze wagens zwerven door de omstreken en in verband daarmede waar schuwt de Commissaris van politie der afdeeling D. en E. tegen de gedragingen van deze menschen. Van verschillende burgemeesters uit de plaatsen, waar zij reeds vertoefd hebben, zijn waarschuwingen ingekomen, in welke vooral winkeliers aangeraden wordt op hun hoede te zijn. Deze zigeuners behooren tot de groote troep, welke eenigen tijd geleden over on ze grenzen is gekomen, doch welke groo- tendeels weer uit ons land is gezet. De marechaussee wilde ook deze men schen over de grenzen leiden, doch hier bij deed zich het eigenaardige geval voor, dat deze troep in het bezit was van gel dige papieren, door een autoriteit van een der grensgemeenten afgegeven. De Re geering is van een en ander in kennis gesteld en stelt een onderzoek in. In afwachting hiervan zijn de menschen in het kamp van de Loozerlaan onderge- J bracht. POSTZEGELNIEUWS. Drijvende brandkastzegcls van Nederland en Nederlandsch-lndie. Men zal zich herinneren wat feitelijk „dryvendo brandkastzegels" zijt: toen tij dens den oorlog vele koopvaardijschepen met kostbaren inhoud totaal verloren wa ren gegaan, kwam de heer Van Blaadoren op het idee althans de post der mailsche pen voor de toekomst te kunnen behoeden voor ondergang, door die post niet in het ruim, doch aan dek te vervoeren in spe ciale brandkasten, die zich in het geval van ondergang van het schip hiervan zou den blijven drijven, waardoor kostbare aangeteekende stukken dus niet met het schip mede teloor zouden gaan. Met het Departement van Waterstaat werd toen door den heer Van Blaadoren geconfereerd; den uitvinder werd toege staan zijn plan uit te werken. Deze richtte op de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Van Blaaderen's Drijvende Scheeps- brandkasten, welke haar intermediair bij bij het vervoer per s.s. van Nederland naar Nederlandsch-Indië visa versa zou verlee- nen. Met den staat werd gecontracteerd: voor deze vorzending per drijvende brand kast was een extra recht verschuldigd te voldoen door z.g. brandkastzegels, door den Staat uitgegeven; de Mij. v. Blaado ren ontving van de verkochte zegels een zeker percentage. Ze zijn dus ongeveer gelijk te stellen met de in 1928 uitgegeven luchtpostzegels van 40 en 75 cent die voor het extra luchtrecht naar Imlië dienen. De branakastzegelB veschenen in 7 soor ten, n.l. van 15, 00 en 75 celit, f 1.50, f2.25, f4.50 en f7.50, totale nominale waarde de serie f 17.25. Een serie met inschrift „Nederland" en een serie met inschrift „Nederlandcch-Indië". In den Postgids van 1921 (bladz. 48) komt de volgende medcdeeling voor 't publiek voor: „Waar om zendt men per Drijvende Brandkast Over Zee? Teneinde een lage verzekerings premie te verkrijgen. Verzekering op Beurspolis tot elk bedrag." De verzending per drijvende brandkast ving aldus eerst in 1921 aan. De oorlog was toen reeds voorbij; er bestond nog slechts een gering gevaar voor drijvende mijnen; geen wonder dat do wiize van verzending niet populair werd, temeer daar de kosten vrij hoog waren. Vanzelfsprekend werd ook van de spe- cialo postzegels weinig gebruik gemaakt. Van de door den Staat vervaardigde groo te oplagen werd slechts een gering aantal gebruikt en zijn niet meer dan 1451 series van Nederland en 658 series van Neder landsch-Indië (van enkele afzonderlijke waarden wat meer) in omloop gekomen. De firma v. Blaaderen had echter een optie op 11.600 series van beide soorten, die zij binnen een bepaalden tijd moest afnemen. Aldus is het aantal dat maxi mum kan bestaan 13051 series van Ne derland en 12258 series van Nederl-Indië. Zoodra de termijn verstreken is, zullen ONGELUKKEN. TWAALF PERSONEN IN POLEN DOODGEVROREN. Een en twintig graden vorst. Spoorwegverkeer door de sneeuw ontwricht. De buitengewoon strenge vorst, die thans in Polen heerscht en waarbij de thermometer op verscheidene plaatsen 21 graden Celsius onder 0 en somtijds nog lagere temperaturen aanwijst, en die te vens met hevige sneeuwstormen gaat ge paard, heeft het spoorwegverkeer op tal rijke trajecten ontwricht. Het meerendesl •""der treinen komt met groote vertraging aan. Niet minder dan 85.000 arbeiders zijn in geheel Polen aan het werk, om de rails zooveel mógelijk berijdbaar te maken. In het geheel zijn voorts reeds 12 perso nen doodgevroren. CIRCA DERTIG D00DEN IN CHILI. Vijf gezinnen door de lava verrast. Ongerustheid over de uitbarsting neemt af. Uit Buenos Aires wordt gemeld: In de ruïnes van huizen, welke door de erugtie van den Cabucovulkaan in Chili zijn ver woest, zijn vijf lijken gevonden, terwijl voorts wordt gemeld, dat vijf gezinnen door den lavastroom zijn verrast. Geen hunner kon worden gered. Hierdoor stijgt het aantal dooden ten gevolge van de ramp tot bijna dertig. Vele overlevenden zijn door hun redders in roeibooten over voerd. De ongerustheid in de omgeving een afstand van 30 mijl over het meer ver neemt af. Treinbotsing in Frankrijk. Eén doode, vier gewonden. Nabij Besangon is de sneltrein Lyon- Straatsburg met groote snelheid op een losse locomotief geloopen. Deze laatste werd achteruit geworpen, terwijl van den sneltrein even later drie rijtuigen, waaron der de slaapwagen ontspoorden. Twee rei zigers en en eep postbeambte liepen kneu zingen op. De stoker van de losse locomo tief werd het hoofd van den romp geschei den en de machinist werd gewond. Naar een Havas telegram nader meldt, moet de botsing veroorzaakt zijn door het slecht werken van een wissel, waardoor de losse locomotief op het hoofdspoor kwam. Sneeuwstormen langs de Oder. Auto's ingesneeuwd; boerde rijen geblokkeerd. De „Schlesische Volksztg." meldt uit Ghlau: Langs de Oder is in de laatste da gen veel sneeuw gevallen. Herhaaldelijk moesten auto's uit dikke lagen sneeuw wor den uitgegraven. Het bezorgen van kran ten per auto naar het platteland moest gedeeltelijk worden gestaakt. Op de spoorbaan bij Mittelwalde ont spoorden door opgewaaide sneeuw twee de niet opgenomen series worden ver brand, hetgeen intusschen ook reeds is geschied met het reBtant der oorspronke lijke oplage. In de postzegelworeld regelt zich de waarde der postzegels ook naar do oplage; het is aldus begrijpelijk dat bij zulke kleine kwantiteiten .de zegels spcodig waardevol werden. Eerst, toen de oplaag- cijfers 1451 en 658 beker waren, word op veilingen van f 80 tot f 90 betaaldtoen later de 11.600 series er bij kwamen, waarvoor ze momenteel nog worden aan geboden. Een der Nederlandsche vakbladen, De Philatelist, te Rotterdam, heeft eenige ja ren geleden tegen de transactie van den Staat geprotesteerd. Hoewel het feit niet ontkend werd, dat de firma v. Blaade ren eenig recht kon doen gelden tegenover den Staat, achtte dit orgaan het tegen lïet algemeen belang dat de fa. v. Blaa deren in de gelegenheid werd gesteld, om postzegels, waaraan de Staat een nominale waarde van f 17.25 per serie (waarbij de fa. v. B. nog recht had op een zekere retourprovisie) te kunnen verhandelen te gen een prijs van f 40 a f 50In philate- listische kringen heeft dit protest haar uitwerking niet gemist: het is de fa. v. B. slechts gelukt tot nog tce niet meer dan 100 series ann den man te brengen. Aldus zit de Staat momenteel nog met de gere serveerde 11500 series van Nederland en een zelfde aantal van Nederlandsch-Indië Deze series zullen nu bij inschrijving worden verkocht en wel tegen de nominale poBtprijs van f 17.25 per serie, zoodat elke verzamelaar hierdoor alsnog in de gelegen heid wordt gesteld zich de series billijk dus tegen denzelfden prijs als indertijd ten postkantore verkrijgbaar, aan te schaf fen. Deze inschr:uving staat onder toezicht ei controle van Notaris F. L. G. d'Aumeric te 's-Gravenhage. Gegadigden mceten, onder opgave var het door hen verlangde aantal series, he daarvoor verschuldigde bedrag, verhoog' met 30 cent per zending voor portokoster vóór 31 Maar J929 storten ten kantor van de Nederlandsche Hand el-Maatschap pij te 's-Gravenhage. Men gelieve uaarb op te geven dat de geldzending voo: „Brandkastzegels" bes:emd is, of men sr ries van Nederland of van Nederlandsch Indië wer*~i en vooral naam en adre i .c.ijk te schrijven. De toewijzing gc schiedt pond-ponds gewijze door genoen den notaris, echter zoodanig, d?t iede inschrij'vr minstens van elk één seri krijgt toegewezen. De N. H. M. zendt onmiddellijk na onl vangst der gelden bevestiging en geze gelde kwitantie. Bij toewijzing van ee kleiner aantal als waarvoor is ingeschrc ven, wordt het teveel betaalde door d N H. M. teruggezonden. Met de toezer ding van het aantal toegewezen serie zal direct na 31 Maart 1929 worden be gonnen. wagens van een goederentrein. In de omgeving van Liebau had de win< in de hooger gelegen dorpen om eenig boerderijen de sneeuw zoo hoog opgewaah dat de bewoners door het venster moestei klimmen om buiten te komen. Storm op de kust van Finmarken. Schepen vergaan. De kust van Finmarken is gedurende de laatste dagen door hevige stormen ge teisterd. Een visschersboot met zeven man, waar onder vijf broeders, wordt verm'st, als mede een medicus, die met zijn boot vooi beroepsbezigheden wö6 uitgevaren. Storm op de Zwarte Zee. Naar uit Meskou gemeld wordt, woedi op de Zwarte Zee een hevige storm. Dc verbindingen tusschen Odessa en Sebasto- pol zijn \erbroken. De draadloozo instal laties van de sovjet vangen S.O.S -seinoj op van schepen, die in ood verkeeren. Eei groote flotielje, die Za-terdagvond Odes sa. verlaten had, wordt vermist. Tweede vulkaan in Chili in werking. Uit Buenos-Aires wordt gemeld: Eei groot aantal gewonden en personen, wie huizen zijn verwoest, door de uitbarstin- van den vulkaan Calbuco in Chili, is t Puerto Monti aangekomen. Zij deelde: mede dat verscheidene personen bij d- ramp om het leven zijn gekomen. Vai eenigen afstand gezien, bood de vulkaa: een fantastischen aanblikde omgevin, wa.s hel verlicht. Op de Peshado-rivie drijft een groot aantal boomstammen o op enkele plaatsen is de rivier buite haar oevers getreden. In de bcsscben i de omgeving van den vulkaan is bram ontstaan en er stijgen dichte rookwolke. op, veroorzaakt door de heete asch e: de brandende boomen. De verbindinge:. zijn onderbroken. Gemeld wordt, dat ook de Puyehu-vul kaan in werking is gekomen. Aardschuiving. In een gemeente der provincie Fori zijn door een aardverschuiving twee hui zen verwoest. Daarbij zijn twee personoi gedood, terwijl een derde persoon gewone werd. Twee zwervende jongens gevonden. Een hardvochtige vader. Op den straatweg van Passau naar Linz zijn vanmorgen vroeg twee jongens van 10 tot 13 jaar half bevroren gevonden. Nadat de kinderen wat waren bijgekomen, vertel den zij, dat zij Richard en Ernst Obermül- ler heetten en van SchindlauRohrbach kwamen, waar hun ouders een groote boer derij bezaten. De moedor was kort geleden gestorven en vader had de hoevo verkocht en beide jongens op straat gezet en hun gezegd: ,,Ik kan jullie nu niet meer ge bruiken. Jullie moeten voortaan zelf den kost verdienen." Met wat brood op zak gingen beiden op weg. Veertien dagen lang leefden de jon gens van bedelen en zij waren volkomen uitgeput, toen zij werden gevonden.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7