UIT DE PERS. BINNENLAND. Uit de Omgeving De kleinzoons van Graaf Rotenbach. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" iDAG 9 JANUARI 1929 CONSEQUENT KATHOLIEK. Geen neutraliteit! Het Huisgezin" schrijft Het is ongetwijfeld niet gemakkelijk, altijd en in alles principieel en conse quent katholiek te zijn/""^. Maar men is niet voor zijn gemak ka tholiek, noch heeft men van God de ge nade van het ware gelooE ontvangen om zonder strijd en zonder offer in alles ka tholiek te toonen. Katholiek wat het vereenigingsleven be treft, katholiek wat de keuze aangaat van het onderwijs, van zijn pers, van om een moderne vinding te noemen de radio-beweging. Gelukkig degenen, die aan het woord van den Paus en van hun Bisschop ge noeg hebbeip.qm op elk terrein van het openbaar leven belijdenis vaü hun katho liek-zijn te doen. Gelukkige gehoorzaamheid. Maar ook het gezond verstand zegt ons, dat het om volledig katholiek te wezen, eisch is, de katholieke levensuitingen niet te doorkruisen en te weerstreven door vij andige of onverschillige. Er zijn er onder ons, die verklaren voor allerlei vormen van katholiek leven en ka tholieke cultuur te voelen, zelfs alles te voelen, mits zij, wat het „peil" betreft, niet beneden andersoortige staan. Vóór het katholieke vereenigingsleven derhalve, vóór het katholiek onderwijs, vóór de katholieke pers, vóór de katho lieke radiobeweging, op voorwaarde, zoo als wij hebben afgesproken, dat ze, wat de voordeelen, de resultaten, de techniek enz., aangaat, zich kunnen meten met de niet-katholieke. Nu nemen we voor het gemak aan, dat die afspraak oprecht gemeend is, en op recht ook de wensch om de voordeelen enz. eerlijk tegen elkaar af te wegen, geen uitvlucht dus om zich te onttrekken, geen opzet om het katholieke vereeni gingsleven, onderwijs enz. minderwaardig te blijven vinden. Maar men vergeet één factor: dat er bij de katholieken een achterstand was. Het neutrale vereenigingsleven was al ontwikkeld, toen het katholieke de eerste levensteekenen gaf; het overheidsonder- wijs, geheel uit de openbare kassen bekos tigd, was oppermachtig, toen het katho lieke den wedstrijd ondernam; de liberale en neutrale pers had de openbare meening reeds in haar greep, toen de katholieke nog in de windselen lag. Had een vorig geslacht geëischt, dat het opkomende karbolieke vereenigingsleven, onderwijs, pers ineens volwassen en vol waardig zou zijn geweest, voordat men tot aansluiting, gebruikmaking of abon nement was bereid gevonden, dan zouden ira^frolieke organisaties zijn verkwijnd, had het katholiek onderwijs zijn vlucht niet kunnen nemen en had de Maasbode avond- en ochtendbladen het leven niet kunnen houden. De katholieken, die de volle honderd percent verlangen, maar met hun toetre ding wachten tot de honderd percent er zijn, zijn onredelijk: zij draaien in een vi- sieuzen cirkel rond. Met de katholieke radio-beweging is het niet anders gelegen. Gesteld dat waar zouden zijn al de klachten en grieven van inferioriteit, ver geleken bij den neutralen zender, dan stemt toch ieder toe, dat de katholieken, die klagen maar geen hand tot hulp uit steken, op den keper beschouwd de schuld zijn van den achterstand. "Wij opreken niet van die katholieken, welke „neutraal" boven katholiek verkie zen, omdat heel hun levenshouding neu traal is, maar van de katholieken, d*e be seffen dat katholiek-zijn ook ten aanzien van de katholieke levensuitingen verplich tingen meebrengt. Wij besluiten waarmee we begonnen zijn: men is niet voor zijn gemak katholiek. Maar ook de catechismus is niet ge makkelijk, de Paus en de Bisschoppen zijn niet gemakkelijk, en de parochiale geeste lijkheid is het evenmin in haar predikaties en haar instructies. BEDENKELIJK OF NOG ERGER. De burgemeester van Den Haag mr. Patijn, zei in zijn Nieuwjaarsrede o.m. het volgende Een zeer bedenkelijk cijfer, dat ik zonder commentaar meedeel, is dat der echtscheidingen. Het bedroeg 526 tegen 3353 gesloten huwelijken, of on geveer één echtscheiding op zes hu welijken. Na aftrek van de 162 echt scheidingen, die buiten het Bijk in Europa tot stand kwamen en volgens de wet hier worden ingeschreven, be draagt het aantal echtscheidingen nog 10.8 pet. van het aantal gesloten hu welijken. Voor het geheele land was dit cijfer 4.2 pet. in 1926 en 4.5 pet. in 1927. Het is dus bedenkelijk gesteld met de moraliteit van een niet onbelangrijk deel van het Haagsche publiek. De afgescheiden Lirrburgsche groep der S. D. A. P. Te Heerlen is het eerste nummer ver schenen van het wekelijksch orgaan Lim- burgsch Volksblad, uitgave der Sociaal- Democratische Volkspartij, do gre ep van Van der Ploeg en consorten, die de S. D. A. P. yerlaten hebben. De heer Van der Ploeg, die zelf de re de ctie voert, zegt, dat de nieuwe partij niet met een juichkreet is gescicht, maar dat het oude huis onbewoonbaar was ge worden, d,aar, sedert Troelstra en Van dor Goes het partijbestuur verlieten, de krach ten ontbraken om de leiding van de partij op het oude hooge peil te houden. Verder zegt de heer Van der Ploeg, dat het partijbestuur der S. D. A.. P. elke af wijkende meening meent tc mogen ver stikken en elke uitspraak van partij af dee lingen en gewesten te mogen negeeien. „Wij weigeren voor ons opgedrongen candidaten te werken bij de verkiezingen, nadat het ons verboden is de candidaten te stellen, die wij wenschen. „Als wij in de S. D. A. P. en den mo dernen mijnwerkersbond zouden zijn ge bleven, dan verrichtten wij handlangers- diensten voor hen die niet schromen om dq, democratie in de S. D. A. P. tot een aanfluiting te maken en voor hen, die door onmenschelijken personenhaat gedre ven, prooi na prooi zoeken en afslachten met ongeacht welke middelen ook." PROVINCIALE WEG HAARLEMMERMEERPOLDER. Betere verbinding HeemsteaeUtrecht via Hooofddorp. De hoofd-ingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat in het gewest Noord-Holland heeft gereedgemaakt een plan, om ook enkele openbare verkeerswe gen in den Haarlemmermeerpolder anders te maken. Het is zijn bedoeling om nabij het oude stoomgemaal de Cruquius, hetwelk een his torische bekendheid verkregen heeft en hoewel vermoedelijk door het polderbestuur weldra buiten gebruik gesteld toch als een monument van bewonderenswaardige techniek uit lang vervlogen jaren zal wor den bewaard, over de Ringvaart een nieu we brug te bouwen en vanaf deze brug tot aan de Ringvaart bij het dorp Aalsmeer den Kruisleg voor het groote en snelle verkeer van onzen tijd geschikt te maken. Op deze wijze wil hij verkrijgen een be tere verbinding tusschen Heemstede en Utrecht via Hoofddorp, Aalsmeer en Uit hoorn. Ook het aanzien van Hoofddorp zal daar door geheel veranderen, omdat de voor naamste woon- en verkeersstraat een geheol ander aspect zal verkrijgen. Van de Geniedijk af tot aan de Hoofd vaart zal de Kruisweg worden verlegd, doordat de Kruistocht over een breedte van ongeveer 10 meter wordt gedempt. Vlak bij het transformatorgebouw op het Marktplein zal een nieuwe brug worden ge maakt over de Hoofdvaart. Een der ballustrades op het Marktterrein zal moeten worden afgebroken en vervallen en vanaf de Hoofdvaart tot aan den Kager- tocht zal er komen een nieuwerwetsch-be- hoorlijk geasphalteerde, stofvrije groote verkeersweg mot een rij-breedte van 9 meter. Daarnaast wordt een strook gereserveerd ,voor grasberm of plantsoen over een breedte van 3 meter; dan komt een rij wielpad of weg voor klein rijverkeer van 4 a 5 meter en vervolgens nog een voetpad of trottoir ter breedte van 2 meter, welk voetpad zal aansluiten en grenzen aan de tuinen der belendende woonhutten met erven of onbebouwde terreinen. Om dit plan, hetwelk ruim en grootsch is opgezet, te kunnen uitvoeren is de mede werking van de gemeente onmisbaar. Zij zal moeten goedvinden dat met een meter wordt versmald het tegenwoordigo trottoir, loopende van de woning van den dierenarts Zuydam tot het nieuwe gebouw der openbare school. Zij zal moeten dempen den Kruistocht van genoemd schoolgebouw af tot aan den Kagertocht en de bermsloot iang3 de noord westzijde van dezen tocht van den Nieu- wenweg af tot den Kagertocht. Zij zal moeten weten te verkrijgen dat de betrokken eigenaren aan de gemeente vor" diï doel afstaan van hun perceelen een zoodanige strook van het voorerf als noodig zal blijken om den nieuwen Kruis weg met de genoemde aangrenzende paden overal een breedte te kunnen geven van 21 meter. Wanneer dit forsche wegenplan wordt verwezenlijkt, dan zullen daarmee worden bevorderd en gediend de belangen van twee openbare lichamen. Allereerst de belangen van de provincie omdat zij het door haar met veel energie aangevangen werk tot afdoende verbete ring van de hoofdverkeerswegen in onze provincie ook in den Haarlemmermeerpol der zal kunnen beginnen en voltooien. Maar daarnaast de belangen van de ge meente omdat op deze wijze het centrum van haar Hoofddorp wordt verfraaid, de bewoners in een vrij dicht bebouwd ge deelte zullen worden verlos'; van de dik wijls ondragelijke stofpla^g en ook zeker kunnen zijn van een goede afvoer van he mel- en menagewater. Wie uit de richting van Aalsmeer steaks Hoofddorp zal binnenkomen, zal verrast worden door de royale en ruime entree, waarmee hij het voorname dorp op het kruispunt van enkele hoofdverkeerswegon in den uitgestrekten polder voor zich zal zien verrijzen. De provincie drong er krachtig op aan dat de gemeente Haarlemmermeer voor haar rekening zal nemen alle uitgaven welke niet absoluut noodzakelijk zijn om den aanleg van een flinken provincialen verkeersweg te verkrijgende kosjfcep. welke in het bijzonder worden gemaakt om de verkeersverbetering en verfraaiing van het dorp te bevorderen en het leven voor do aanwonende burgerij meer gerief en gemak en profijt te geven. Naar wij vernemen is er tusschen het ge westelijk bestuur en het gemeentebestuur overeenstemming bereikt over de wijze waarop beide openbare colleges zullen sa menwerken en kan worden verwacht dat in de volgende maand met de werkzaamheden zal worden begonnen, waarnaar vele ar beiders verlangend uitzien in verband met de heerschende werkloosheid. VOORHOUT. Een zilveren Volkbondsafdeeling. Zondagavond werd ter herdenking van het 25-jarig bestaan der afd. Voorhout van den R. K. Volksbond eene feestvergadering gehouden. De voorz., de heer H. C. van Wieringen, opende deze feestelijke bijeen komst van den Chr. groet en verleende hierna het woord aan den burgemeester. De Burgemeester ving aan met een kort woord van begroeting tot de Geestelijken, de afgevaardigden van het Centraal- en Gewestelijk bestuur en die van de omlig gende gemeenten, tot de afgevaardigden van de diverse plaatselijke vereenigingen en tot de genoodigden. Hierna zette de spre ker het doel en de beteekenis van den Volksbond in het algemeen uiteen. Bij de oprichting dezer afdeeling, n.l. 7 Dec. 1903, toen de eerste bijeenkomst van het voor- loopig comité werd gehouden, bestond do Volksbond reeds vele jaren. De Volksbond is opgericht geworden door de opkomst van het socialisme, dat door allerlei mooie voor spiegelingen vooral de R. K. arbeiders tot zich begon te trekken. Om hiertegen te strij den moest een krachtige vereeniging wor den samengesteld, hetwelk begonnen is in de verschillende groote steden en later op het platte land. Deze vereeniging nam steeds in groei en bloei toe, omdat de R. K. voelden dat het socialisme en de neutrale vakvereenigingen voor den Katholiek niet geschikt waren, omdat men in deze ver eenigingen vooral het godsdienstige miste. Een groot v:orman is vooral geweest den heer K. Pastoors, die reeds in 1828 heel hard en onvermoeid heeft gewerkt om tot de op richting van den Volksbond te geraken. Den 30en Nov. 1890 werd reeds de eerste centrale vergadering te Haarlem gehouden. In December 1903 is de heer J. Smit naar Voorhout gekomen om alhier een afdeeling van den R. K. Volksbond te stichten. Spr. laat thans het algemeene gedeete schieten en treedt in bijzonderheden omtrent deze afdeeling. Spr. heeft voor enkele feiten do notulen van de onderafdeelingen nagegaan en heeft hierin ontdekt dat de afdeeling de grondbeginselen van den Volksbond goed heeft begrepen, omdat zij de godsdienstige, de zedelijke, en de materieele belangen van de leden hebben behartigd en tevens heb ben medegewerkt tot de verstandelijke ont wikkeling der leden. Zij heeft de godsdiens tige belangen der leden behartigd, waarvan een mooi voorbeeld is, dat dit jubileum is begonnen met een triduum voor de leden en gevolgd is geworden door een generale H. Communie, alsmede door de stichting van de onderafdeelingen „Eerbied in Gods Huis" en het „Retraitefonds". De zedelijke belangen door de stichting van onderafdee lingen het Ziekenfonds en het Ziekenhuis fonds, waar de leden wel bij varen. De materieele belangen werden behartigd door de stichting van de onderafdeeling „SL Ur- banus", welke in tijden van werkloosheid den leden veel geldelijk voordeel brengt door de werkloosheidverzekering, doch die bovenal bewerkstelligt, dat de arbeider een menschwaardig bestaan heeft omdat zij het loon van den arbeider op een behoorlijk peil hebben gebracht en verbetering is ver kregen in de werktijden. Voorts wordt de coöperatieve inkoop van verschillende ver- bruiksartikelen door een onderafdeeling bewerkstelligd. De afdeeling draagt bij in de verstandelijke ontwikkeling der leden door de onderafdeeling leesbibliotheek, waarvan veel gebruik wordt gemaakt en dat het lezen van slechte lectuur voorkomt. Spr. zal verder niet meer uitweiden over den Volksbond, doch zegt alleen nog dat de Volksbond een voorbeeld is voor ande ren. Evenals de arbeiders zich behooren te organiseeren, behooren ook de patroons zich te organiseeren hetgeen in deze ge meente nog niet het geval is. Spr. weidt in verbaud_hierme.de nog even uit over do standorganisatie en hoopt dat het voorbeeld door den R. K. Volksbond gegeven spoedig mag worden gevolgd door de patroons. Hij vertrouwt dat de patroons in Voorhout ge hoor zullen geven aan de oproep van den Kapelaan, die reeds pogingen heeft aan gewend om tot de oprichting van een L. T. B. te geraken, opdat zoowel patroons als arbeiders hunne gemeenschappelijke belan gen kunnen behartigen voor beide partijen. Ten slotte besluit spr. met een hartelijke felicitatie aan het bestuur en de leden van de jubileerende onderafdeeling Voorhout van den R. K. Volksbond. Hierna betrad de Pastoor den katheder en sprak zijne gelukwenschen uit namens de geestelijke overheid. Spr. zegt, dat do afd. trots mag zijn dat de burgerlijke over heid in het werken en streven van de af deeling zooveel belang stelt, hetgeen uit het openingswoord door den Burgemeester gesproken blijkt. Hieraan heeft spr. niet veel toe te voegen, doch zegt dat de Volks bond op zijn ingeslagen weg moet voort gaan door steeds gehoorzaam te wezen aan zijn geestelijken Ie'Ier, die de afdeeling vanwege de kerkelijke overheid heeft toe gewezen gekregen. Spr. uit den wensch, dat de geestelijk adviseur van den Volks bond moge slagen in zijn plannen tot het oprichten van een patroonsbond in Voor hout. Vervolgens uitte de voorz. van de afdee ling een dankwoord tot den Pastoor en UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 10 Januari. Huizon 340.9 Mf Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend N.C.R.V.- uitzendingen. 11.0011.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Concert. 2.002.30 Schooluitz. J. L. D. v. d. Roest: Onder de Papoea's op Nieuw Guinea. 6.307.00 Spr.: W. Santema: Friezen de Sliep üt. 7.00—7.30 Boekhoudles. 7.30—8.00 Spr.: J. Sluis: Pluimveeteelt. 8.30 Muziekuitv. i. d. Groote Kerk Den Haag van het Haagsche Comité 1929. Mevr. A. Noordewier-Reddingius: sopraan. J. Stotyn: Hobo. H. de Boer. H. Op ten Berg: trompet. J. Sonneveld, P Zalme, L. Schweit zer: Bazuin. J. A. de Zwaan: Orgel. Koor. Dr. Joh. Wagenaar: leider. H. M. de Ko ningin-Moeder is aanwezig bij het Concert. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lenski Trio. 2.003.15 Viering van het 30-jarig be staan v. d. Alg. Rijn-Schippersbond. 3.154.00 Kniples. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollan der. 5.307.15 Concert door het Omroep-or- kest. E. Spierdijk: zangeres. 7.157.45 Engelsche les. 8.00 Lezing door Jan Feith: Veiligheid in het verkeer in ons land. 8.30 Muziekuitvoering, uitgaande van het Haagsche Comité 1929 (Zie het programma van Huizen). Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Causerie. 11.20 Gramofoonmuziek. 1220 Concert (sopraan, tenor, viool). I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.454.35 Inwijding van een nieuwe Bis schop van York in York Minster. 2.50 De plechtigheid. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. 4.05 Causerie. 9.28 Fanfareconcert. Callendar's band. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouwber. 6.55 Muziek. 7.05 Liederen van Rich. St 7.20 Nieuwe novellen. 7.35 Muziek. 7.40 Lezing. 8.00 Halleconcert. 8.32 Voorlezing door J. Bernard. 10.00 Nieuwsb. 10.15 Nieuwsb. 10.20 Lezing. 10.35 Studentenliedjes. Mannenkoor. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1750 M. 12.20 Protestantsche causerie. 12.502j10 Orkestconcert. 4055.05 Klassiek concert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. Kamermuziek, Langenberg, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Trio-concert. 6.25 Concert. Daarna Hans Sach's spe len. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1650 M. 1.503.50 Lezingen. 3.50450 Orkestconcert. 4507.20 Lezingen. 7.20 Wagner-avond. Orkest. 8.20 Werken van Hatzfeld en Wildgans. 9.20 Wielerwedstrijden (6-daagsche). Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 10.201120 Gramofoonmuziek. 520 Orkestconcert. 7.20 Concert Marinekapel. 9.20 Moderne dansen. 10.05 Dansles. 10.20 Nieuwe dansmuziek. Brussel, 609 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Fragmenten van „Als ik Koning was", Adam. 10.35 Sluiten. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 49) Een poos daarna vertrok Roderik op geruimd naar Barkholm, want niet alleen had tante hem een groote som g/lds ge schonken voor zijn „dappere" daad, maar hem ook beloofd haar invloed bij Rosa- munde aan te wenden om haar te overre den zich met hem te verloven. Morgenavond is het beslist. Daar sta ik borg voor." Dit waren haar laatste woordeo. XXII. Met steeds toenemend ongeduld wacht te Albert na afloop van 't souper op zijn vriend Heinrich. Hij had vernomen, dat de kamerdienaar, wiens toestand zeer ver ergerd was, hem bij zich had laten ontbie den. Maar nu had hij toch al lang weer terug kunnen wezen. Er moest iets met hem gebeurd zijn. want hij was veel te nauwgezet in het vervullen van zijn plicht om zoolang, zonder eenige reden, weg te blijven. Hij vond het vreemd en werd hoe langer hoe ongeruster. Den laatsten tijd begreep bij Heinrich niet meer. Hij kon soms zulke vreemde ge zegden uiten, waarvan hij de beteekenis niet vatte. Zoo vandaag ook nog: hij was niet als vriend op 't slot gekomen, maar I als vijand en alleen de vriendschap tot hem had hem 't wapen ui, do hand gesla gen, zoodat hij niets voor zichzelf wenschte,maar alleen in 't krijt trad voor de dooden.... Voor welke dooden? Wie be doelde hij daarmee1? Misschien de eerste vrouw van zijn grootvader? Hij wilde er meer van weten en schelde om Balthasar. „Zeg eens, Balthasar", zoo vroeg hij den binnentredende, „zou je me eens even alles willen vertellen van graaf Anselm en diens eerste gemalin?" „Maar, heer graaf „Vertel 't me. Ik wil het weten." „Als u me dan maar niet verraadt." „Geen kwestie van." „Ja, ziet u, het is mij ten strengste ver boden er over te spreken." „Dat verbod hef ik op." Toen Albert alles, wat hij wenschto te weten, uit Balthasar's mond vernomen had, voelde hij zich diep verontwaardigd. Het bleed steeg hem naar de wangen bij de gedachte aan het groote onrecht, dat men bedreven had, door graaf Herman, Anselm's wettigen zoon, van het slot te verjagen. Hoe meer hij hierover nadacht, hoe meer de gedachte bij hem post vatte, dat Heinrich de kleinzoon van graaf An selm en Constance moest zijn. „En als mijn vermoeden juist is, dan is hij mijn neef.... Ik wenschte'r i, dat hil maar gauw kwam. Dan zou ik 't hem op den man af vragen en dan was ik uit de onzekerheid. Hoe heerlijk zou ik 't vin den, als 't waar was Wachtensmoede trachtte hij te gaan slapen, doch de slaap wilde niet komen en teen hij tegen den morgen indommelde, werd hij wakker geschrikt door Baltha sar, die ontsteld in zijn slaapkamer kwam en hem mededeelde, dat hij den ouden kamerheer dood in diens bed gevonden hadr „En Heinrich Heb je dien niet ge zien? Was die niet in de kamer van den overledene „Hij was er niet, graaf. Maar toch moet iemand bij zijn sterven tegenwoordig ge weest zijn, want het lijk was toegedekt met een laken." „Dat moet Heinrich geweest zijnWaar mag hij toch gebleven zijn?" „Balthasar, ga naar grootmama en deel haar den dood van Lichtenberg mee, dan kan ze met betrekking tot den overledene haar maatregelen nemen en u draag ik op alles in 't werk te stellen om Heinrich op te sporen." De oude gravin ontving de mededeeling van Lichtenberg's overlijden met de groot ste onverschilligheid. Geen oogenblik kwam het bij haar op, dat zij door haar optreden den dood van den ouden man verhaast had. Integendeel, ze voelde zich opgelucht, nu de getuige van haar on rechtvaardige daden niet meer in leven was en het haar niet meer lastig kon ma ken. „U zorgt er voor, Balthasar, dat hij hedenmorgen nog gekist wordt en dat zijn lijk naar het doodenhuisj.e op 't kerkhof overgebracht wordt, dan kan hij morgen begraven worden. In mijn naam kunt u alle maatregelen nemen, die daartoe noo dig zijn. Hoe eerder hij verwijderd wordt, hoe liever 't me is. Ik vind het een grie- zelige gedachte een doode hier op 't slot te hebben „Best, mevrouw de gravin." Dien zelfden morgen nog werd het stof felijk overschot van Lichtenberg naar het kerkhof overgebracht en kwam Balthasar bij graaf Albert met de treurige mede- deeling, dat de secretaris noch in 't slot, noch in 't park te vinden was. Ook in 't dorp had hij navraag naar hem laten doen doch niemand had hem daar gezien. ,'t Is een wonderlijke geschiedenis" dacht Albert bij zichzelf, „en ik had hem nu juist zooveel te vragen. Het beste is afwachten. Misschien komt hij straks nog wel terug, of krijg ik tijding van hem, hij moet iets van zich laten hooren. Al zijn zaken zijn nog hier." Dien zelfden morgen was Dora bezig Rosamunde te kappen. Deze had van de oude gravin bericht ontvangen, dat ze om half elf op haar kamer moest komen tot het ontvangen van gewichtge mededeelin- gen. Dora was erg verstrooid en deed alles verkeerd. Rosamunde merkte dat en vroeg: „Wat scheelt je den laatsten tijd toch, Dora? Ik vind, dat je met je ge dachten niet bij je werk bent. Hoe komt dat Dora zweeg. „En gisterenavond na 't souper heb ik telkens om je gescheld, maar je kwam niet en toen je eindelijk verscheen, zag je er zoo vreemd uit, dat ik je zeker zou ge vraagd hebben, wat daarvan de oorzaak was, als mijn vriendin niet in de kamer was geweest. Wat is er gebeurd?" Dora kreeg een hevige kleur. Ze ontstel de bij die onverwachte vraag, doch even maar en antwoordde: „Ik heb uw schellen niet gehoord, gravin. En dat ik er zoo vreemd uitzag, kwam door de hevige hoofdpijn, die ik had. U moet het me maar niet kwalijk nemen. Weet u, dat de oude kamerdienaar overleden is Balthasar heeft hem dood in zijn bed gevonden en de secretaris van graaf Albert is ook weg. Die is nergens te vinden. U is klaar." „Goed, je kunt gaan, maar wees zoo wijs me niet meer te laten wachten, als ik om je schel." Toen ze alleen was, dacht ze: „De ka merdienaar is gestorven. H ij heeft den geheelen nacht bij hem gewaakt en nu is hij weg. O, bleef hij maar wegMisschien zou dan de liefde, die ik voor hem gevoel en die ik gevoeld heb van 't eerste oogen blik af, dat ik hem zag, langzaam aan verminderen. Uit het oog, uit het hart, zegt het spreekwoord. Maar hij kan niet weg zijn, hij houdt veel te veel van Al- bert en zal daarom wel terugkeeren. Ver schrikkelijk 1 Dan zal ik hem weer iederen dag moeten zien zonder dat ik, een adel lijke, ooit met hem zal kunnen trouwen. Eén redmiddel blijft me over, hoe afschu welijk ik 't ook vind: mijn verloving met Roderik. Ik heb 't vermoeden, dat groot mama mij heeft ontboden om daarover met me te spreken. Als dit zoo is, zal ik maar toegeven. Misschien vind ik dan rust". Tien minuten later bevond ze zich in de kamer van de oude gravin. „Kind", zei deze zoo vleiend mogelijk, ,kom eens naast me zitten. Ik heb iets zeer gewichtigs met je te bespreken. Je weet, dat Roderik je bemint. Hij heeft reeds menigmaal je te kennen gegeven, l dat hij zich, hoe eer hoe liever, met je

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5