Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. Ned. Oost-lndië. Letteren en Kunst Rechtzaken. SPORT. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Vier knaapjes door het ijs gezakt. Drie kinderen uit één gezin verdronken. Gistermiddag heeft te Utrecht nabij de Joissotstraat in de wijk Ondiep een zeer ragisch ongeval plaats gehad. Vier jongens, genaamd H J. Wilson en C. Wilson, tweelingbroertjes van 5 jaar, en ouder broertje van 7 jaar W. J. Wilson, n een kameraadje W. H. Groeneveld ge- aamd, liepen op het ijs van een sloot, wel- o uitkomt in de Vecht. Plotseling zakte et ijs onder hun voeten weg en de vier ..naapjes verdwenen in de diepte. Drie voorbijgangers begaven zich direct !e water en brachten de jongens op het !roge. Groeneveld had zich zelf reeds we en te redden, terwijl de anderen bewuste loos waren. "Ruim een uur lang heeft men getracht le levensgeesten op te wekken, doch men laagde er niet in de drie jongens uit het- elfde huisgezin tot bewustzijn te brengen. Door het ijs gezakt en verdronken. Te Leeuwen (gem. Wamel) verdronk Saterdag de 10-jarige Am. van Dinteren, lie zich op het ijs van een sloot had ge vaagd. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto aangereden. Zondagavond om half zes heeft op den Putschen Straatweg bij Bergen op Zoom en auto-ongeluk plaats gehad. Dc heer Smits uit Marchem, passeerde net zijn auto aldaar eenige kinderen, •vaarvoor hij uitweek. Hierdoor werd een vielrijder, een zekere van Opdorp, die naast zijn rijwiel liep, overreden. Van O. verd in bewusteloozen toestand naar een abijge!egen woning overgebracht. Geeste lijke en geneeskundige hulp was spoedig er plaatse. De marechaussee maakte van een en ander proces verbaal op, terwijl de auto n het rijwiel in beslag werden gc: "men. Nader vernemen wij, dat de toestand an den eer van O. bcvreuigend is, doch lat hij op medisch advies nog niet naar ijn woning mag worden overgebracht. Aan de gevolgen overleden. De 55-jarige arbeider H. L. uit Zijder- eld, die op 2 Januari te Lexmond door oen vrachtauto werd overreden en in het '.iekenhuis te Utrecht werd opgenomen, s aan de gevolgen overleden. Aan de gevolgen overleden. De brigade-commandant der marechaus- ;ée te Gilze-Rijen, die bij de achtervol ging van een verdacht persoon met zijn 'iets tegen een boom was gereden, is in liet ziekenhuis aan de gevolgen overleden. ZWERVERSLOT. Doodgevroren op de heide. Op de Groote Heide te Venlo heeft men Zondag achter do kogelvangers het lijk ge vonden van een ongeveer vijftigjarigen '.werver. Een onderzoek wees uit, dat de nan waarschijnlijk door de koude was om gekomen. Omtrent zijn identiteit tast men nog in het duister. Door een vallenden boom gedood. Op de scheopswerf van J. en K. Smit to Kinderdijk kreeg Zaterdag de zestigjarige C. Roodnat te Nieuw-Lekkerkerk een val lenden boom op het hoofd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. BRANDEN. Vee in de vlammen omgekomen. Te Mill is door onbekende oorzaak de landbouwerswoning met schuur van H. Ur- selman in de Gagel afgebrand. Inboedel en landbouw-lnventaris gingen mede ver loren. 2 paarden, 1 koe, 5 hokkelingen, 4 kalveren, 12 varkens, 130 kippen vonden den dood in de vlammen. Alles is verze kerd bij den N. C. B. Dubbele woning afgebrand. Gisterennacht is te Hoogkerk afgebrand de behuizing van den heer G. Reits te Gieten en bewoond door de gezinnen Al- sema en van Duinen. Alles was verzekerd. NOODLOTTIGE BROEDERTWIST. Eén hunner gedood. Gisterenmiddag is te Gulpen een twist ontstaan tusschen de gebroeders E., vao wie een te Gulpen woont en de ander te Maastricht. De twist liep zoo hoog, dat bei den een revolver trokken en enkele schoten op elkaar losten. Ten gevolge van de op- geloopen verwonding is een hunner, een vader van vijf kleine kinderen, spoedig overleden. De ander, een vader van zeven kinderen, die ook gewond was, is gearres teerd. De justitie uit Maastricht was nog giste renavond op deplaats van het misdrijf, ten einde een onderzoek in te stellen. EEN TREURIGE THUISKOMST. Zijn vrouw dood gevonden. Een varensgezel uit Beverwijk, die, na eenigen lijd van huis te zijn geweest, Zondagmiddag thuis kwam, vond zijn vrouw dood to bed liggen. Er waren drie kinderen in huis, waarvan het oudste zes jaar is. Zij wisten niets anders mede te doelen, dan dat moeder reeds eenige da- gén te bed lag. De buren hadden niets .van het geval bemerkt, omdat het wol meer gebeurde, dat de vrouw eenige dagen afwezig was en zij dachten, dat zij nu met de kinderen de Kerstvacantie elders door bracht. De kinderen hadden zich al deze dagen ook niet buiten de deur vertoond cn bevonden zich in vrij verwaarloosden toestand. Onmiddellijk werden politie en geneeskundige hulp ontboden. Gistermid dag stelde het parket te Haarlem een on derzoek in. VROUW DOOD GEVONDEN. Zaterdagnamiddag vond men te Waalre, aldus de „M. Crt.", de alleenwonende juf vrouw v. T., dood op haar bed liggen. Ge heel den dag bleef haar woning gesloten en de buren hadden haar ook dien dag niet gezien. Endelijk hadden buurvrouwen her haaldelijk aan de woning geklopt en geroe pen, maar men kreeg geen antwoord. Ten slotte stelde men de familie op de hoogte en tevens werd de politie gewaarschuwd, waarna men zich door het indrukken der ruiten, toegang verschafte en haar dood op bed vond liggen. Naar men constateerde, was de vrouvr reeds eenige uren dood. De verduistering te Rotterdam. Geen 10.000, doch slechts 1000 gulden. In verband met de oplichting van den Groningschen manucacturier door zijn fi liaalhouder te Botterdam, vernemen wij van den benadeelde, dat het juiste bedrag nog niet kon worden vastgesteld, doch ze ker niet meer dan f 1000 zal bedragen. Tot voor eenige weken voldeed de filiaalhouder steeds aan zijn verplichtingen. Een verduistering van f 3000. Twee verdachten aan gehouden. De politie heeft Zatedagavond gearres teerd mr. E. P. M., vroeger advocaat te 5s-Gravenhage, en zekeren H. M., die ver dacht worden van verduistering van 3000 gulden. Mr. E. P. II. was sedert eenigen tijd directeur" van een café-restaurant op den Fluw celen Burgwal te 's-Gravenhage, H. M. was daarvan de „secretaris". Zij sche nen ook nog behoefte te hebben aan een boekhouder en namens als zoodanig in dienst een gepensionneerden Ambtenaar van de Spc orwegen, die als borg een be drag van 3000 gulden moest storten het geen hij deed in effecten, terwijl dit be drag zijn eigendom zou blijven. De beide gearresteerden werden er van ven acht de effecter. verlucht te hebben cn het geld te eigen bat -> te hebben gebruikt. Zij zullen waars.hijn. morgen ter beschik king van ue Justitie worden gesteld. mokkelen? Zondagavond werd in de Mej. Battalaan te Maastricht door een rijksambtenaar een auto gecontroleerd, waarvan vermoed werd, da+ deze gedistilleerd ongedekt ver voerde. Plotseling zette de chaffeur de motor aan en ging er met den auto vandoor, waarop de ambtenaar twee schoten loste. De eigenaar, W., uit Kerkrade, werd aan gehouden, doch de auto onl'iwam. Een steekpartij. Zondagmogen om 7 uur kregen de beide mijnwerkers P. J. van N. en H. L., wo nende te Maastricht op de Steenenbrug twist met elkaar, waarbij de 40-jarige L. den 48-jarigen van N. met een raes een viertal steken toebracht. Hoewel de won den niet levensgevaarlijk waren, moest de man door den Geneeskundigen Dienst wor den vervoerd. Dc dader is aangehouden. Een oude moordzaak opgehelderd? De crimineele politie te Frankfort aan de Main heeft enkele weken geleden een man gearresteerd, die zich Ernst Haspo noemde. Door nasporingen door de recher che is thans vastgesteld, dat de gearres teerde is do smid O., uit Amsterdam af komstig, die ervan wordt verdacht, den koopman Wilhelm Hübncr uit Bremen op 5 Maart 1019 bij Runde, in Oo3t-Friesland, te hebben vermoord. O. noemde zich des tijds Jan de Vries en woonde langen tijd onde dien naam te Bremen. Hij zou den vermoorden koopman van een groote som gelds hebben beroofd. Den laatsten tijd hield hij verblijf in een hotel te Frankfort aan de Main on der den naam Haspe. Hij had een han delsman, met wien hij wisselzaken dreef, in het hotel besteld, alwaar een tweede persoon aanwezig zou zijn, die zich ala politieman zou voordoen en den handels man arresteeren. De bedoeling was, den koopman van een groote geldsom te be- rooven. De handlanger durfde dit zaakje evenwel niet aan en gaf er aan de politie kennis van. O. werd daarop gearresteerd. Schip binnen gebracht. De Rijnaak „Anne Maria" van R aams donk geladen met basalt, voor Harlingen bestemd, geraakte Donderdag nabij Enk huizen aan den grond. Door het steeds lager wordende water en ijsvorming was men genoodzaakt het 1000 ton groote schip te lichten wilde het niet verloren gaan. Het schip „Avontuur" van schipper Steenbergen laadde daarom een gedeelte van de lading over en van Zondag op Maan dagnacht is het schip nog juist bijtijds de haven van Enkhuizen binnengebracht. ONGELUKKEN. VULKAAN IN CHILI IN WERKING. Paniek onder de bevoking. Groote mafcerieele schade. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld: Naar uit Puerto Monte wordt gemeld, is de vulkaan Calbuco, aan de baai van Pu- ralia, in den nacht van Zaterdag op Zon dag hevig gaan werken, waarbij groote masa's lava worden uitgeworpen. De be volking der omliggende plaatsen werd Zaterdag te middernacht door krachtig onderaardsch gerommel en plotselinge veranderingen in de atmosfeer opge schrikt. De menschen snelden in paniek de straat op, waar zij zagen, dat uit drie krateropenïngen van den Calbuco rook en vlammen opstegen, terwijl de lava lan^s de helling omlaag stroomde en dc geheele omgeving met asch werd b^dikt. Te Calbuco is een aantal personen ge wond, terwijl ook eenige menschenlevens te betreuren moeten zün. Door artsen en militairen wordt hulp verleend. De materieele schade, die door de erup tie is aangericht, is zeer aanzien1 ijk. Er is veel vee omgekomen, eer wijl de 4c velde staande oogst ten dccle is vernield. De bevolking der geteisterde streek is naar den oever der Peccado-river gevlucht. De Calbuco is o.ra. in 1"3l»3 'ot uitbar sting gekomen, waarbij groote schade word aangericht. Arbeiders door trein in de diepte geslingerd Eén hunner door anderen trein overreden. Ongeveer 11/2 K.M. buiten Blackpool (Engeland) is een ijzeren traliewerk op een brug door een van Manchester ko menden trein weggerukt. Zes op de baan werkende arbeiders werden op de 10 M. lager liggende emplacementen geslingerd en zwaar gewond. Een van hen viel op de rails en werd door een juist voorbij rij denden trein gegrepen. Beide beenen moesten hem worden geamputeerd. Een andere arbeider is inmiddels aan de beko men inwendige kneuzingen overleden, ter wijl de overige vier zwaar hoewel niet le vensgevaarlijk gewond zijn. Twaalf personen in Frankrijk doodgevroren. Zondag zijn in Frankrijk twaalf perso nen tengevolge van de strenge vorst, die hier op het oogenblik heerscht, om het le- Sneeuwslachtoffers in de V. S. Volgens draadloos bericht hebben de sneeuwstormen, die Zondag in de Weste lijke staten van de V. S. hebben gewoed, den dood veroorzaakt van minstens 16 personen. Krankzinnige springt uit een venster van zijn woning. Uit Dusseldorp wordt gemeld: Gister voormiddag zou een zekere Fischborn, die wegns geestesstoring in een krankzinni gengesticht te Weuss was opgenomen, doch daaruit ontvlucht was, door een ver pleger van zijn woning weder naar het ge- stient worden overgebracht. I'ischborn had echter de deur gebarrica deerd en toen de verpleger hulp der poli tie inriep, greep de krankzinnige een ha mer en bracht zijn vrouw daarmede ver scheidene verwondingen toe. Op haar hulpgeroep snelden eenige bu ren toe doch toen l'.schborn dezen hoor de nadeien, sprong hij uit het venster van zijn op de vierde' verdieping gelegen wo ning, waarbij hij zulke ernstige verwondin gen opliep, dat hij kort na zijn overbren ging naar het ziekenhuis overleed. Ziin vrouw is niet ernstig gekwetst Razzia op misdadigers te - 25 bandieten gearresteerd. De begin December gepleegde moord op Gilbert, den hoofdcommissaris van politie van Chicago Heights, een voorstad van Chicago, heeft thans de federale autoritei ten op krachtige wijze doen ingrijpen. Te gen de te Chicago gevestigde misdadi- gers-organisatie, die van nog 60 andere moorden wordt beschuldigd, is een razzia onderiv men, waarbij 25 personen werden gegrepen. Men ontdekte meer dan 100 ha- gelbuksen, die wegens haar groote ver spreiding van de lading en de daaruit voortspruitende doodelijke werking een geliefkoosd wapen bij de Amerikaansche misdadigerswereld vormen. Voorts namen de politiebeambten talrijke revolveis in beslag en ten slotte een zóó groot aantal toestellen voor het beoefenen van hazard spel, dat drie vrachtauto's noodig waren om ze te vervoeren. Een der schuilplaatsen der misdadigers bleek een wijdvertakt net van onder- aardsche gangen met geheime in- en uit gangen te bezitten. Deze schuilpaats dien de den alcoholsmokkelaars en misdadigers tot wijkplaats. Hier vandaan werden ook rooftochten georganiseerd, waarbij op de eenzame straatwegen, die door uitgestrek te moerassige streken le'den, alcoholtrans porten uit Canada werden overvallen en buit gemaakt. Rigasche rubberfabriek verwoest. De rubberfabriek „Waronis" fe Riga is gisteravond door een hevigen brand zóó ernstig geteisterd, dat het bedrijf moest worden stopgezet. Dientengevolge zijn een paar honderd arbeiders op straat komen te staan. De noodzakelijke herstel lingswerkzaamheden zullen waarschijnlijk een half jaar in beslag nemen. Vermoedelijk is de brand door eenige onlangs ontslagen arbeiders gesticht. Meisje door haar moeder verkocht. In hel dorp Giguero bij Zamora (Span je) verdween eenigen tijd geleden een tien jarig meisje. De verdenking richtte zich tegen een goochelaarstroep, waarbij men het kind thans inderdaad ook heeft terug gevonden. Daarbij is gebleken, dat haar eigen moeder haar voor een bedrag van 28 pesetas aan de goochelaars heeft ver kocht. Laatstgenoemden legden een door twee getuigen mede-onderteekend koop contract over. De pokken in Indië. Ancta seint uit Medan: Te Siboga zijn 24 gevallen van pokkon geconstateerd. Er zijn twee personen aan de ziekte overle den. DE GREGORIAANSCHE ZANG. Z. H. de Paus aan kardinaal Dubois. De correspondent van de „Mbd." meldt: Z.Em. Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs heeft van Z. H. den Paus een eigenhandig schrijven ontvangen, waarin de H. Vader o.m. zegt: „Vijf en twintig jaren zijn verloopen, sinds onze voorganger Pius X zaliger ge dachtenis, door een Motu proprio zijn wijze voorschriften betreffende de gewij de muziek heeft gepubliceerd. Wij heb ben van u mogen vernemen, dat in uwe roemrijke bisschopsstad dat feit plechtig is gevierd en dat gij aan uw geestelijk heid en uw volk een brief hebt gericht om een punctueele onderwerping aan de pontificale voorschriften te verkrijgen. Wij zijn daar zeer voldaan over geweest. Het is dan ook niet de eerste keer, dat wij U gelukwenschen met den onophoudelijken ijver, aan den dag gelegd, om in de ver schillende diocesen, die gij bestuurd hebt, den gewijden zang te bevorderen. Inder daad, is er geen muziek, die meer dan de gregoriaanse he zang de Christelijke godvruchtigheid ademt en de religieuse ge voelens bevordert. De gregoriaansche zang, thans teruggevoerd tot zijn primitieve schoonheid na de vergelijkende studie der oude handschriften, begeleidt cn brengt op merkwaardige wijze, zoo hij goed is uitgevoerd, het ritueel der Kerk tot uit drukking. Gij hebt dus gelijk met te wa ken over het gebruik van dien zang in het bijzonder bij de liturgische ceremo niën en wij wenschen u daarmee grootelijks geluk. Ook is het in onze oogen van groote belangrijkheid, dat gij uw diocesanen op wekt het Latijn op de Romeinsche wijze uit te spreken. Óp het voorbeeld van onze voorgangers, Pius X en Benedictus XV zaliger gedachtenis, keuren ook Wij de Romeinsche uitspraak van het Latijn goed niet alleen, doch wer.schen wij bo vendien vuriglijk dat allo bisschoppen van alle landen der wereld haar in de litugi- scl e ceremoniën gebruiken." Het opperherderlijk schrijven eindigt met den kardinaal, den priesters van diens diocees en den geloovigen den apostoli- schen zegen te schenken. Het schrijven is te Rome gegeven den 30sten November '28. Aethergolven-muziek. Het concert. Men schrijft uit Amsterdam aan de „Msb.": Wie eenigszins op de hoogte is met hondendressuur, weet hoe moeilijk het is, om van de intelligentste hond iets gedaan te krijgen. Een hond is maar een hond. De eene soort laat zich vollediger temmen dan de andere, doch het concert van Zaterdag avond bewees, dat de exemplaren van het Mexicaansche ras zich zóó laten temmen, dat ze niet alleen opzitten en pootjes ge ven, maar met een aller-aandoenlijkst-vi- breerend stemmetje een compositie kun nen zingen in het alleraandoeniijkst nette en lieve salon van tante. Het. zal natuurlijk van dc bekwaamheid en de muzikaliteit van den dressuur af hangen, of het hondje de muziek-in-al- haar-volheid zal kunnen uitbrengen, maar vooralsnog schijnt het me, dat hondjes mu zikale organen uitbreiding of verbetering behoeven, wil de dresseur ook maar één der ons bekende instrumenten uit heel het orkest, met die van de jazz-band erbij, ver vangen. In ernst: prof. Theremin's apparaat is, van technische zijde bezien, bijzonder be langwekkend en méér dan interessant. Al leen reeds het verschijnsel, dat de speler slechts door den afstand tusschen het toe stel en zijn hand telkens te wijzigen een melodie kan spelen, is wonderlijk genoeg om uw aandacht te spannen. Doch daar blijft het dan ook bij. De kleur van het geluid is ongeveer dat van een saxophoon, in de allerhoogste tonen, dat van een ijl hobo-geluid, maar de minimale „afstan- 'en" bo'eltcn vooralsnog de vorming van een vasten toon, zoodat we het heel den avond met een hartverweekend vibrato moesten stellen, hetgeen bij de toch al slappe kost van Benza's Romance, een stuk of wet opera-varia's en meer salonfahige muziek, alle muzikaal genot vèr weg hield. Tenzij Prof. Theremin door nog onver- -moecV vondsten ziin apparaten zóó weet t'. verbeteren, dat zij aan den primitiefsten eisch voldoen die aan elk instrument ge steld worden mag: welluidendheid. Tot nu toe is de uitvinding alleen maar technisch interessant, en heeft ze op muzikaal gebied niets te beduiden. De matig opgekomen schare-mefc-hcfc- week-hart toonde zich na de uiteenzetting- van Dio Huysmans, maar vooral na de zoe te prestaties van het „Trio" (twee appa raten plus vleugel) verschrikkelijk enthou siast. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Tegen een huis opgereden. V. Br. wonende te Rotterdam had in Bodegraven met z"n auto de bocht te kort genomen en was in aanraking^ geko men met de jalouziën van het huis van Mr. L. G. advocaat te Bodegraven. De schade bedroeg circa 80 gulden. Mr. L. G. heden als getuige verschenen verklaarde dat verdachte meer een onge luk was overkomen. Op een bepaald mo ment raakte hij zijn stuur kwijt en reed te gen getuige's huis of althans te dicht er langs zoodat de auto uitstekende deelcn medenam en vernielde. De schade was in middels door de verzekering betaald aan getuige. De ambtenaar was van meening dat het bewijs in deze zaak geleverd was en eischte een geldboete van ƒ10; bij niet be taling te vervangen door hechtenis van 5 De Kantonrechter veroordeelde col form. Water-botert V. te Bodegraven had de Boteij wet overtreden. Het vetgehalte was tl laag en het watergehalte te hoog. Ver] dachte was ziek en kon zich niet verwed ren. Een getuige kwam verklaren dat dt zaak was zooals in de dagvaarding wai ten laste gelegd. De zaak werd daarop aangehouden to de volgende terechtzitting om gedaagdi in de gelegenheid te stellen in persooi te verschijnen. Visschen in troebel water V. en de J.. beiden wonende te K a m c rik hadden in verboden water gevischt Beiden ontkenden en voerden aan dat zi, liet onmogelijk waren geweest die gevischl hadden. Wel hadden ze op het land als- toen geloopen. Twee getuigen kwamen verklaren dat verdachten gevischt hadden en niet zoo als zij beweerden alleen maar op het land geloopen te hebben. Eisch: 5 of 2 dagen. Veroordeeling 7 of 2 dagen hechtenis. G re va man spel 1000 gnjc D de I Der v. 1 Der I v. 1 Dei SCHAATSENRIJDEN. De Nederlanders in Davos. Thunberg vertrokken. gis hel dei Zei ko: de: we hu he i W£ ce de de Voor de Nederlandsche schaatsenrijders, dio sinds eenigen tijd te Davos zich oefe nen voor de Davoser winterspelen de vol gende week, waaraan de Europeesche kam pioenschappen en andere wedstrijden op schaatsen verbonden zijn, was het een groo te teleurstelling datde Fin Thunbeerg, die zich bereid had verklaard onze rijders te oefenen, ongesteld is geworden en door vergiftigingsverschijnselen genoodzaakt is geweest naar Helsingfors terug te keeren. Gelukkig hebben onze rijders echter een even uitstekend opvolger voor hun trainer gevonden in de persoon van den oud-wereld kampioen Oscar Mathiesen (Noorwegen) die sinds eenigen tijd te Davos verblijft om recordpogingen te ondernemen, en zich be reid heeft verklaard na het vertrek van Thunbreg onze rijders onder zijn hoede te nemen. Voor de wedstrijden te Davos is het ver trek van Thunberg een ernstige slag, daar hierdoor de groote ontmoeting tusschen den Finzchen wereldkampioen en zijn Noor- schen tegenstander Ballangrud vervalt. „Msbd." Wedstrijden van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft, behalve de reeds vermelde, nog de volgende wedstrijden uitgeschreven Te Slochteren (Gr.) nationale wedstrijd voor amateurs in het schoonrijden voor heeren, gevolgd door een wedstrijd voor pa ren op 'oensdag 9 Januari. Te Wildervank nationale wedstrijd .«oot amateurs in het schoonrijden voor heeren, dames en paren op Donderdag 10 Januari Te Stadskanaal, nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioen- i schap hardrijden voor de Provincie Gronin gen, afstanden 500, 1500 en 5000 Meter op i Zaterdag 12 Januari. Te Hengelo, nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioen schap schoonrijden voor heeren voor de provincie Overijssel, gevolgd door een wed- I strijd voor paren op aZterdag 12 Januari. Te Nijmegen, nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap schoonrijden voor heeren voor de provin cie Gelderland, gevolgd door een wedstrijd voor paren op Zondag 13 Januari. De groote nationale wedstrijden, die door de IJsclub „Ons Genoegen" te Kampen he den zouden worden gehouden, zijn wegens den zwakken toestand van het ijs uitge steld tot Vrijdag Hardrijderij te Wolvega. Op het nieuw aangelegde sportpark Lin denoord te Wolvega werd gistermiddag een hardrijderij gehouden. Het weer werkte uitstekend mede. De baan was goed. Een groot aantal toeschouwers was aanwezig. Er waren onder de bekende rijders o.m. Thijs Klompmaker, A. Koning en Poepjes en nog anderen. De baanlengte was 160 meter. De uitslag was: eerste prijs, honderd gulden met gouden medaille, Thijs Klomp maker in 16 seconden (gouden medaille was aangeboden door mevrouw C. van Nijme- gen-Schoonegevel)tweede prijs, vijftig gulden met verguld zilveren medaille, aan geboden door gebroeders Bijl: J. de Jong, Sniksterzwaag, in 16 seconden; derde prijs, 25 gulden met zilveren medaille, aangebo den door de commissie van het sportpark Lindenoord: A. Koning te Neyetreine, in 15 8/10 sec; vierde prijs, tien gulden; J. Jetten te St.-Johannesga, in 16 1/10 sec. Verder 25 gulden voor den snelsten rit met medaille: A. Koning te Neyetreine. Hardrijden te Coevorden. De Gisteren op de ijsbaan te Coevorden gehouden wedstrijden over den afstand van 160 meter zijn prachtig verloopen De uit slag luidt: 1. Brouwer, Scheemda; 2. Ber- tens, Joure; 3. Engelkes, Vlagtwedde; 4. Alb. Grooten, Nieuw-Weerdinge; 5. A. Groo- ten, Nieuw-Weerdinge. WIELRENNEN. De zesdaagsche te Berlijn. Na de spurt3 van gistermiddag was de stand van de Berlijnsche zesdaagsche als volgt: 1. Kroschel-Junge 68 punten; 2. Li- nari-Miethe 60 punten; op 1 ronde: 3. Dull- bruck-Petri 103 p.; na 2 r.: 4. Kroll-Tietz 138 punten; 5. Lctourneur-Brocarde 53 pun ten; na 3 ronden: 6. Rillenz-Van Kempe.i 94 punten. De overige koppels zijn vier tot zeven ronden ten achter.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6