BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Rijnstreek. ENGELAND Meer optimisme aan het Britsche Hof. 's Konings toestand, hoewel niet veranderd, toch bevredigend. Gisterenavond is op Buckingham Palace officieel medegedeeld, dat do Koning een rustigen dag heeft gehad en dat er geen verandering in don toestand te melden is. Het volgende bulletin zal eerst heden avond worden uitgegeven. Er heerscht op het oogenblik natuurlijk meer optimisme in het paleis. Ofschoon het bulletin geen verandering in den toe stand meldt, wordt het toch bevredigend geacht omdat men er uit op maakt, dat de koning langzaam blijft vooruitgaan. JOEGO-SLAVIË. DE DICTATUUR IN SERVIe. Het oordeel van Parijs. Geen invloed op de buiten- landsche politiek. De berichten over het optreden van ko ning Alexander van Joegoslavië kwamen voor de Fransche pers niet geheel onver wacht. Het wordt echter niet beschouwd als een gewone coup de force, daar het duidelijk is, dat de koning gedwongen werd met een moed, die algemeen wordt bewon derd, den eenigen stap te doen, waarmede hij zich uit de dreigende moeilijkheden kon redden. Men is te Parijs van meening, dat de instelling van de dictatuur niet beschouwd moet worden als een nieuwe slag voor het parlementaire stelsel, daar de koning dit stelsel gunstig gezind is en afkecrig staat tegenover het dictatorschap. Met voldoening wordt gewezen op de passage in de koninklijke boodschap, waarin gezegd wordt, dat de koning trouw is aan de traditie van de parlementaire instellingen en niet van plan is een abso lute macht uit te oefenen, of door middel van een militaire dictatuur te regeoren. Deze mededeeling is van des te meer be lang, omdat op het oogenblik in Frankrijk het vertrouwen in het parlementarisme niet al te groot is. Men kan niet ontken non, dat de jongste gebeurtenissen in de Kamer, speciaal in verband met de stem ming voor de verhooging der salarissen van de Kamerleden, het prestige van het parlement in Frankrijk heeft verlaagd. Ieder nieuw voorbeeld van absolutisme schijnt, zelfs onder de aanhangers van het parlementarisme, nieuwen twijfel te wek ken. Men gelooft niet, dat de gebeurtenissen in Joegoslavië van invloed zullen zijn op de buitenlandsclie politiek. Italië's houding zal niet worden g e w ij z i g d. In een bespreking van de houding van Italië tegenover de gebeurtenissen in Joegoslavië, schrijft de „Tribuna" o.a. dat Italië rustig, doch. ook met belangstelling Je gebeurtenissen volgt. Een feit van be lang kan volgens het blad geconstateerd worden nl. de ineenatorting van het parle mentaire regime, dat leidde tot het ont staan van tal van partijen, verkiezings- oxnerimenten, heftige kabinetscrisis en uolitieke corruptie. Italië, zoo besluit het 'jlad, heeft geen aan'eidïng zijn houding te veranderen, daar deze beheerscht wordt door twee principes n.l. de oplos- .ing der geschilpunten en het aanbod tot jetrekkingen tusschen Italië en Joego slavië. Engelse he commentaren. Do Engelsche bladen zijn het erover oens, dat het decreet van den koning en !e samenstelling van de nieuwe regee- ing de instelling van een krachtige mi litaire dictatuur beteekenen. De invloed an koning Alexander wordt overwegend ■eschouwd, daar alle leden van het nieu- e kabinet vertrouwden van den koning ijn. De indruk van het kabinet in ziin eheel is niet ongunstig. Over de toekomstige politiek van het abinet verneemt de corespondent van de Times" te Belgrado, dat deze er in de erste plaats on gericht zal ziin alle moei- jkheden tusschen de verschillende dee- -n van het land uit den weg te ruimen f althans te verminderen. Koning Alexander zal binnenkort een achten van de kroon en het nieuwe abinet nauwkeurig zullen worden om- ahreven. De verantwoordelijkheid voor e wetgeving zal in het vervolg niet leer bij het geheele kabinet liggen, doch Heen bij de betrokken ministers. AFGHANISTAN. KABOEL WEER BEDREIGD. Nieuwe aanvallen der rebellen. Een vroegere overste loopt naar cle opstandelingen. Volgens te Calcutta ontvangen boricli- jn heeft de vroegere overste van het Af- haansche leger Cholum Na by zich aan- esloten bij den opstandelingenleider Ba- iiai Saquao om met hem te zamen een anval op de hoofdstad te doen .De re- ellen zouden reeds een fort. 4 mijlen ten .oordoosten van Kaboel hebben ingeno- ten. Men verwacht binnen eenige dagen en groote aanval van de vereenigde trijdkrachten van de beide legers. De anvoerder van de troepen van koning .man Oellah hebben slechts geringe te- .ïi,m«atre*,eleu velomen, daar zij van leening zijn ,dat het afslaan van den aan al niet veel moeite zal kosten .De Brii- cheautoriteiten aan de Afghaanscli-In- Jsche grens hebben bekend gemaakt, dat et passeeren van de grens via. Quetta of 'csjawar verboden is. Het is thans slechts uogelijk door Rusland over den Hindu- :oesj naar Afghanistan te komen, daar le wegen tengevolge van de vele sneeuw .00 goed als onbegaanbaar zijn, is Af ghanistan thans practisch van de bui tenwereld. afgesloten. AMERIKA DE TOESTAND IN MEXICO. De regeering onder Portes Gil. Do positie van de „Cro m". Do „Osservatore Romano" geeft- in ver band met den toestand in Mexico nadere berichten over de regeering van Portes Gil. Dc nieuwe president koos generaal Joaquin als minister van oorlog, dr. José M. Puig Casawianc tot minister van han del. Luis Montes de Oca tot minister van financiën en Pascual Ortez Rubio de oud minister van verkeer en gezant van Mexi co in Duitschland werd belast met het ministerie van binnenlandsche zaken. De aanvoerder van het meerderheidsblok van de kamer, Masteo Gomez, wordt minister van landbouw, de oud-advocaat-generaal Ezequiel Padila werd minister van onder wijs, de. Obrcgonist Henrique Medina werd advocaat-generaal. De brigade-ge neraal Lucas Gonzales werd inspecteur- generaal der politie, Arturo Elias, oud- consul-generaal te New-York en half-broe> der van Galles, werd directeur van het munitie-depot, Antonio Castro Leal werd tot rector der nationale universiteit be noemd. Op 4 December werd Luis Morones tot president van de „Crom" benoemd. Even wel deelde deze organisatie den nieuwen president spoedig mede, dat al zijn leden zich van hun posten in de regeering terug trokken. Deze daad werd als motie van wantrouwen tegen den nieuwen staatspre sident beschouwd. Er werd toen beweerd, dat Gil als gouverneur van Tamaulipas zich tegenover de „Crom" vijandig had getoond. Zelfs werden de medewerkers van de „Crom" uit de commissie voor de bestudeering van een nieuwe arbeidswet teruggetrokken, ondanks het feit, dat <le commissie op bijzonder verlangen van Gil was bijeengekomen en beweerde dat Gil de „Crom" niet meer als bijzonder bevoor rechte organisatie wilde beschouwen, doch als een, welke zich als andere arbeiders organisaties aan de regeering had te on derwerpen. Gil verklaarde toen dat hij aan de oppositie van Morones geen waar de hechtte, daar hij deze als van voorbij- gaanden aard beschouwde. Er werd toen echter gezegd, dat Calles de nieuwe hou ding van den chef der „Crom" had veroor deeld. Volgens mededeelingen van de N.C.W.C. News Service had president Gil verklaard, dat de „Crom" slechts een kleine minderheid arbeiders vormde, daar de groote meerderheid van hen buiten de „Crom" stond. De groote meerderheid van de arbeiders is overtuigd van de deugde lijkheid van zijn nieuwe hervorming. De kamer sprak zich toen met een meerder heid voor Gil uit. Een aantal betoogers riep in de nabijheid van het parlement na de bijeenkomst: „Weg met Morones!" Gil moet dus de ,Crom" tegen zich hebben ingenomen, ook omdat hij niet tegen een theatervoorstelling optrad, welke volgens de meening der arbeiders een beleediging van hun organisatie was. Intussehen hebben weer in alle deelen der wereld sympathiebetoogingen voor Mexico plaats gevonden, zooals door den aartsbisschop van Bogota in Columbia, door de bisschoppen van Bolivia, door het episcopaat op de Philippijnen en in Europeesehe landen, vooral in Duitsch land en in Oostenrijk. Ook werd er mel ding gemaakt van de groote plechtighe den voor het feest van Christus' Koning schap te Manilla, waar voor Mexico werd gebeden. Duitschers in Paraguay gearresteerd. Verdacht van spionnage voor Bolivia. Het blad „La Critica" meldt uit Asun cion, dat aldaar twee Duitschers zijn ge arresteerd onder de beschuldiging spion nen voor Bolivia te zijn. Zij moeten zich verdacht hebben opgehouden in de nabij heid van een Paraguayaansch fort. KONINGIN EMMA GEHULDIGD. Geschenken aangeboden namens de Nederlandsche vrouwen. De som ter beschikking van H. M. gesteld voor filantropische doel einden, namens de Nederlandsche vrouwen bedraagt na aftrek van alle andere geschenken f 175.000. Het bedrag uit Nederlandsch- Indië verkregen is f 110.000 groot. Gisteren is de weck aangevangen, be stemd voor de herdenking van het feit, dat H. M. de Koningin-Moeder vijftig ja ren geleden het Nederlandsche grondge bied betrad. Reeds is een aantal bloemstukken en geschenken ten paleize der Koninklijke Jubilaresse aan het Lange Voorhout be zorgd. Zoowel ten paleize der Koningin-Moeder als in het paleis der Koningin in het Noordeinde zijn gelukwenschingslijsten ne- dergelegd voor hen, die op deze wijze aan de Koninklijke Familie hun belangstelling willen toonen. In den namiddag had ten paleize aan het Voorhout do aanbieding plaats van het nationaal geschenk van de Nederland sche vrouwen en van de geschenken uit Indië, H. M. de Koningin-Moeder ter ge legenheid van haar jubileum aangeboden. Om 4.15 uur kwam Koningin Emma met groot gevolg en vergezeld van de Konin gin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, de zaal binnen en begroette de eere-pre- sidente, mevrouw Van Voorst tot Voorst, echtgenoote van den voorzitter der Eerste Kamer, de presidente, mevr. Van Leeu- wen-Waller en mevr. Koningsberger met freule De Graeff, dochter van den G.-G., alsmede alle aanwezige dames, waarna mevr. Van Lee uwen-Waller het geschenk aan H. M. aanbood. Rede van mevrouw Van Leeuwen. „Wij prijzen ons gelukkig" zeide mevr. Van Leeuwen in haar toespraak, „de tolk te mogen zijn van honderdduizenden Ne derlandsche vrouwen, die U hulde brengen op den dag, waarop het 50 jaren geleden is, sedert wij het voorrecht kregen, Uwe Majesteit als Nederlandsche in ons midden te zien. Van het oogenblik af, dat U als jonge gemalin van onzen Koning Uw nieuw vaderland betrad, is U een lichtend voorbeeld geweest voor de Nederlandsche vrouw. En sedert U den titel van Konin gin-Moeder voert, hebben wij U tevens beschouwd als moeder van ons groote huis gezin, het Nederlandsche volk. Evenals een moeder haar kinderen begrijpt en met warme, liefdevolle belangstelling hun le ven en arbeid volgt, zoo heeft Uwe Ma jesteit ons allen begrepen en Uw geheele persoon gegeven om zich te verdiepen in hetgeen ons ter harte gaat. Zoowel zij, die zich wijden aan de taak van haar huis gezin, als anderen, die in filanthropischen of in maatschappeljjken arbeid of in de beoefening van kunst of wetenschap haar levensdoel vinden, zij allen hadden Uw warme belangstelling en werden menig maal met raad en daad door U gesteund." Spr. wees er verder op, dat tot dit hul deblijk hebben bijgedragen niet slechts vrouwen, die wonen in Nederland, maar ook vrouwen, uit Oost- en West-Indië' Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Afrika. Voorts stelde zij in het licht, dat reke ning is gehouden met den wensch van H. M. om slechts een gedeelte van het huldeblijk te gebruiken voor een persoon lijk geschenk. Wij veroorloven ons U«ve Majesteit het overgroole deel aan te bie den, om daarmede volgens Uw verlangen wel te doen aan anderen. Ons persoonlijk geschenk zult U vinden in Uw paleis te Soestdijk, waar wij moch ten aanbrengen een aanleg voor e'ectrisch licht, verwarming en kracht Voor de witte zaal, waar Uwe Majesteit dagelijks haar maaltijden gebruikt, mochten wij een tapijt doen vervaardigen en de meubel- kleeding en de gordijnen daarmede in harmonie brengen. Spreekster sloot met den wensch, dat het H M. gegeven moge zijn nog een reeks van jaren in ons mid den te blijven. Het aangeboden huldeblijk werd bege leid van een kastje, bevattende de hand- teekeningen en namen van alle deelneem sters. Antwoord de Koningin-Moeder. H. M. cle Ivoningin-Moeder, het geschenk aanvaardende, zeide trotsch en verheugd te zijn den dag te mogen herdenken, waarop zij een halve eeuw geleden door haar huwelijk Nederlandsche werd. Ik zou, zeide Hare Majesteit, allen Noderland- schcn vrouwen willen zergen hoe mijn lief de en warme belangstelling tot haar uit gaat en hoe ik van harte deel in haar lief en leed. Innig dankte K. M. voor de schoone en gevoelvolle woorden, thans tot haar gericht. Door het feit, dat men een stoffelijk blijk had willen geven van aan hankelijkheid en liefde was zij zeer ge troffen. Overgelukkig zeide H. M. te zijn met het aanzienlijk geldgeschenk, dat haar in staat zou stellen wel te doen, terwijl het per soonlijk geschenk in het paleis van Soest dijk iederen dag tot haar zal spreken van de groote liefde en toewijding van de Ne derlandsche vrouwen. H. M. verzocht aan alle Nederlandsche vrouwen haar meest innigen dank te betuigen en uitte daarna den wensch, dat het haar gegeven moge zijn om tot het einde van haar leven getuige te zijn van vrede en voorspoed in ons geliefd vaderland. Geschenken uit Indië. Hierop werden de geschenken uit Indië, welke achter in de zaal stonden opge steld, door mevr. Koningsberger aan H. M. aangeboden. Deze merkte in haar toe spraak op, dat de vrouwen van Tndië niet hebben willen achterblijven bij haar Ne derlandsche zusters in het leveren van de bewijzen harer aanhankelijkheid en groote erkentelijkheid voor hetgeen door H. M. in den loop van 50 jaren in het. belang van het land is verricht. Ook voor haar spreekt in den titel „Koningin-Moeder" vooral ook het woord moeder. Ook zij, die Hol land uit eigen aanschouwing niet kennsa, dragen de wetenschap bij zich, dat in het verre Westen een liefdevol oog v-mr haar belangen waakt. Aan de taHooze uitingen van instemming en sympathie, die werden ontvangen, heeft men, zeide spr. verder, een zachten vorm willen geven, die drie ledig is. In de eerste plaats biedt men een bedrag aan met de bedoeling, dat H. M. daaraan een bestemming zou goveu. In de tweede plaats hebben de Indische vrouwen mogen medewerken aan de her schepping van de witte zaal in het paleis te Soestdijk in een blijvende herinnering aan dezen vreugdevollen gedenkdag en in de derde plaats is, eveneens als per soonlijk geschenk bedoeld, een aantal voor werpen toegezonden, voortbrengselen van inheemsche kunstvaardigheid, waaraan, naar de aanbiedsters hopen, H. M. hier of elders een plaats zal willen geven. Eén er van, het meest bewerkelijke, is helaas niet op tijd gereedgekomen. Het is een groot kamerschut, uit hout gesneden en gebeeld houwd, waarvan de schenksters hopen, dat het een plaats in de witte zaal te Soest dijk zal mogen vinden. Eindelijk zijn nog eenige persoonlijke geschenken bijgevoegd, waarvan met name moge worden genoemd een gong, aange boden door den sultan van Djocjacarta. Met den oprechten wensch, dat H. M. nog.tal van gelukkige jaren de bezitster van deze geschenken zal zijn, eindigde mevr. Koningsberger. Antwoord Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder antwoordde hierop, dat zij, ruim een uur geleden, dank zij het nieuwe middel van gemeenschap, een groet mocht wisselen met de vrouwen van Nederlandsch-Indië en nu heb ik, al dus H. M., het genoegen u hier te zien als tolk van haar gevoelens van liefde en trouw. Een sterke band vereenigt mij ook met de vrouwen van Nederlandsch- lndiö en zij kunnen overtuigd zijn van mijn moederb"'-e belangstelling, die haar volgt in blijde en droeve dagen. Met groo te erkentelijkheid vernam ik van u hoe ook zij met mij medeleven ook in deze herinneringsdagen en ik ben zeer getrof fen door haren wensch mij ook stoffelijke blijken te geven van haar aanhankelijk heid. Ik hoop het aanzienlijke bedrag ten bate van Nederlandsch-Indië te besteden en de geschenken, die ik in de Witte Zaal van Soestdijk zal vinden, zullen mij steeds spreken van de liefde ook der vrou wen van Ned.-Indië. Ik verzoek u, en nie mand zal het beier kunnen doen dan u en freule dc Graeff, mijnen diepgevoelden en hartelijken dank over te brengen aan alle geefsters van deze kostbare en schoo ne geschenken en ook aan den Sultan van Djokjacarta en aan allen die mij particu lier een geschenk hebben aangeboden, mij nen meest oprechten dank te betuigen." Na de aanbieding werd de fraaie kast, bevattende de handteekeningen van de genen, die bijdroegen, dcor de Koninklijke Familie nader bezichtigd, en onderhielden de Vorstelijke personen zich tot halfzes met alle dames van bet hoofdcomité, en vertegenwoordigsters uit al'e provinciën. In de nevenzaal was een buffet aan gericht voor het aanbieden van thee en vorverschingen. Koninklijke Besluiten. V o o g d ij r a d e n. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid, tevens voorzitter van den Voordijraad te 's-Hertogenbosch: ir. E. L. A. baron van Voo;»t tot Voorst, inspecteur van het lager onderwijs, wonende te 's-Hertogenbosch. Notariaat. Bij IvQn. besluit is aan W. Wachter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be vekkirg van notaris te Leeuwar den: is aan J. P. Smits, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit ziire betrek king van notaris te Amsterdam. DE KAMERVERKIEZINGEN. Aanwijzing van candidaten. Kieskring Leiden. Door de Kiesvereeniging te Poeldijk zijn met algemeene stemmen aangewe zen als candidaten voor de Tweede Ka mer: voor de kwaliteit Staatsfinanciën A. C. A. van Vuuren; voor de kwaliteit Arbeid: A. J. Loerakker en voor den vrijen zetel G. W. Kampschöer, aftr. Ka merlid voor „Dordrecht". Tevens werd als 2de candidaat bij meerderheid van stem ming aangewezen voor den vrijen zetel Mr. Heilenberg Hubar uit Rijswijk. Een communiqué. Men zendt, ons het. volgende commu niqué: Naar aanleiding van de verschillende be richten, welke bij bet bestuur der Kamer- Centrale Leiden, betreffende het stellen en bespreken van Kamercandidaten in de gecombineerde kieskringen Friesland-Gro- ningen-Dordrecht en Leiden, binnenkomen, meent het bestuur der Kamer-Centrale Leiden nogmaals zijn standpunt te moeten uiteen zetten. Dit standpunt is het volgende: Vasthouden aan de tot stand gekomen overeenkomst tusschen do kieskringbestu- ren FrieslanJ-Groningen-Dordrecht en Lei den, waarbij is vastgesteld: 1 dat de kieskringen Friesland en Gro ningen den financieelen specialiteit zullen aanwijzen (Van Vuuren, Mr. Trip); 2. dat de kieskring Dordt den arbeids- specialiteit aanwijst; 3. dat de kieskring Leiden den candidaat voor den vrijen zetel aanwijst. Bij het heengaan als candidaat uit Dordrecht is aan den Kieskring Dordrecht de gelegenheid gelaten in de plaats van den heer Kuiper een ander persoon als arbeidsspecialileit aan te wijzen. Daar de kieskring Dordrecht van dit recht geen ge bruik maakte, meende het bestuur van den kieskring Leiden, ter wille van de kiezers in den kring Leiden, de aandacht op den heer Loerakker in plaats van den heer Kuiper te moeten vestigen, daarmede rnee- nend geen afbreuk te doen aan de eenmaal aangegane overeenkomst, waaraan het be stuur van den Leidschen kieskring nog ge heel vast houdt. Het bestuur van den kieskring Leiden meent van de kieskringbesturen Friesland en Groningen en Dordrecht nog nakoming der gesloten overeenkomst te mogen vra gen, waardoor de kiezers in den kieskring Leiden de gelegenheid gelaten wordt, zon der invloed van buiten, hun eigen candidaat aan te wijzen. Tenslotto deelt het bestuur, naar aanlei ding van eenige ingezonden stukken, ver schenen in de Katholieke dagbladen, me de, dat van het bestuur der R. IC. ICamer- Centrale Leiden geen enkele circulaire, be treffende het aanwijzen van een bepaalden candidaat voor de vrije plaats is uitgegaan, doch wel van de R. IC. Kiesvereeniging te Sassenheim, die daartoe, zooals elke ande re R. K. Kiesvereeniging, reglementair vol komen het recht heeft. na—m tmmmmm mm nr mmmmmmmmmmmm ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Gisteren herdacht H. 'Verschuur Sr. den dag, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa. Varosseau, vernisfabrikanten alhier. De dief gesnapt. Dezer dagen werd ingebroken bij den veehoeder D. nabij Zwammerdam, waarbij een bedrag van 150 werd ontvreemd. Als verdacht van dezen diefstal werd door de Rijkspolitie alhier en de gemeenteveldwachter te Zwammerdam te Vlaardingen opgespoord en aangehouden de boerenknecht G. V. Hij werd gisteren ter beschikking gesteld van de officier van justitie te 's Graven- hage. Kippen gestolen. Door C. B. werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van twee wyandotten uit zijn kippenhok. Twist. In een café alhier ontstond gisteravond tusschen eenige bezoekers een meeningsverschil, hetwelk leidde tot daadwerkelijk optreden der politie, welke het café deed ontruimen. Agenda LEIDEN. Dinsdag. Derde Abonnem.concert. Stads gehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, R. K. Volksbond, Lezing Pater Vrijmoed, Bondsgebouw. S uur. Woensdag, 9, 10 en 11 Januari triduum der Maria-Congregatie, afd. mannon en vrouwen, en 13 d.a.v. plechtige opdracht, in de St. Josephkerk, Heerensingel. Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wagenma- kers-Patroonsver. L'Union, 4.30 Donderdag. Bijeenkomst Hooglandsche Kerk, herdenking Jubileum Ko ningin-Moeder 8 uur. Yrijdag. R. K. ICiesv. in „Den Burcht", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 7 Ja nuari tot en met Zondag 13 Ja nuari waargenomen door de Apotheek van den heer: P. du Cr oix, Rapenburg 9. Tel. 807. ZONDAGSBLAD. Weekabonné's worden er aan herinnerd, dat vanaf heden het abonnement op het Zondagsblad over het 1sie kwartaal ad 50 cent. moet worden betaald. DE ADMINISTRATIE. Brandwonden opgeloopen. Mej. J. in de Grijpesteinstraat, kwam gisteern met een teil met kokend water te vallen, waardoor zij de inhoud over het lichaam kreeg en ernstige brandwonden bekwam. De hulp van den dokter moest worden ingeroepen. AARLANDERVEEN. Op 't nippertje gered. Een zoontje van den heer K. geraakte j.l. Zaterdag met een prikslede door het nog ondeug delijk ijs. Hoewel reeds bewusteloos, wist een voorbijganger hem te redden. Kunst matige ademhaling werd door Dr. v. d. Wind toegepast-, wien het mocht gelukken de levensgeesten weer op te wekken. BODEGRAVEN. Wit-Gele Kruis. De vereeniging „Het Wit Gele Kruis" hield haar jaarvergade ring in het patronaat. Nadat de voorzitter de heer E. Bogaert. de vergadering had geopend, werden de notulen voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de secre taresse, mej. N. van Niekerk, om gezond heidsredenen had bedankt, sprak woorden van dank voor het werk, wat zij voor de vereeniging had gedaan. Vervolgens 'eest- hij hot jaarverslag, waaruit blijkt, dat de zuster zeer veel bezoeken heeft afgelegd; ook de verschillende artikelen werden vaak in bruikleen afgestaan. Uit het jaar verslag van den penningmeester is gcBle- ken, dat het batig saldo bedraagt f 541.20 Aan contributie is ontvangen ft 17.40. Col lecte in de kerk f 391.90, opbrengst scha pen f 833.50, als bijdragen voor de op richting f 558.15. De voornaamste uitgaven zijn: Salaris zuste f 1000, schapeninkoop f 487.20, Magazijnartikelen f 415.70. Vervolgens kwam de begrooting ter sprake. Daar de contributie slechts f 709 bedraagt en de uitgaven pl.m. f 1300, was voorgesteld die leden welke f 1 per jaar betalen te verplichten de/ie contributie te verdubbelen. De zcereerw. heer Pastoor Kalmthout, uit Meije-Zegveld, wilde geen verplichting daaromtrent, maar stelde voor dat inwonende zoons met eigen in komen ook als lid zouden toetreden. Met de f 541 in kas kon de begrooting kloppend gemaakt worden en werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen mej. J. Verwoerd en de heer Van Soest en inplaa$3 van mej. N. van Nie kerk gekozen mevr. D. Aengenent. Het bestuur stelde vervolgens voor als kasnazieners te benoemen de heeren M. H. v. d. Poll A. de Vos en Bekker. Werd aarden omen. Tevens werd met alge meene stemmen aangenomen de Kon. goed keuring op de Statuten aan te'vragen. De voorzitter deelde daarop mede, dat Maandag a.s. de federatie van het Wit- Gele Kruis in Haarlem zou vergaderen, en wenschte dat de vereeniging zou tegen woordig zijn, waarop de beide heeren Pas- toos F. A. Keet en Kalmthout toestem den deze vergadering te zullen gaan bij wonen en een verslag daarover uit te brengen. Bij de rondvraag wensch ten de inwo ners van de Meije gratis vervoer naai de jaarvergadering. Daar dit werd bestre den, omreden de gemeente zeer uitge breid is en de andere verafwonenden ook met zoo'n voorstel zouden kunnen komen, werd dit bij monde van den pastoor in getrokken, die daarbij tevens de belofte deed voor een paar bussen te zullen zor gen. Daarna werd do vergadering, welke flink bezocht was, vooral door inwoners uit de Meije, met den christelijken groet ge sloten. Auto-botsing. Gisterenmiddag kwa men, tegenover de R. K. kerk, door de gladheid twee auto's met elkaar in bot sing. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. Beide wagens wer den zoodanig beschadigd, dat zij in de garage van den heer Van Bunningen moes ten worden gestald. BOSKOOP. Franciscusfilm. A.s. Woensdag en Donderdag zal in het R. IC. Verenigings gebouw alhier vertoond worden de film „St. Franciscus van Assisië". Deze film. waarbij films als „De Ontbladerde Roos" en „Bernadette" nog in do schaduw staan, is met groot succes door de IC. S. A. in de grootste plaatsen van ons land vertoond. Te Amsterdam werd deze film voor hon derden geestelijken vertoond en heeft de bekende Franciscaner Pater Borromeus

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2