DE ROMEINSCHE KWESTIE aeen 20ste Jaargang d#! inden -sd ijk de van erbe- den stond be- onen- :agen en zijn weer, ichte DINSDAG 8 JANUARI 1929 No. 6072 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 13 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Men heeft in ons blad kunnen lezen, hoe de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en den Italiaanschen Staat een verrassen de wending hebben genomen. Hoewel in October 1927 het officieele orgaan der Fas cistische Partij, het „Foglio d'Ordini" nog verklaarde, dat van éénigen afstand van grondgebied, hoe klein ook, geen sprake kon zijn, schijnt de Italiaansche regeering toch haar standpunt te hebben prijsgege ven. Wat zou er, als inderdaad de Romein- sche kwestie werd opgelost maar het klinkt bijna te mooi om het te gelooven een gejuich en gejubel opgaan over de ge- heele wereld 1 De kwestie sleept nu reeds bijna zestig jaren, sedert op den 20en September 1870 de vrijscharen van Garibaldi (omgekocht door de Italiaansche regeering) de Eeuwige Stad zegevierend door de bres in de Porta Pia binnentrokken, en den 26en Januari 1871 Rome, na achttien eeuwen de zetel der Pausen te zijn geweest, tot hoofdstad van Italië werd uitgeroepen. Het was een „dies amara valde", een zeer bittere dag voor de H Roomsche Kerk. Een schok rilde door de geheele wereld: de Paus van zijn staten beroofd! De ontroering en verbittering on der de Katholieke' volkeren moet ontzaglijk geweest zijn. Wanneer men de vlammende taal leest, waarin de groote verdediger van het Pausdom, de Fransche journalist Louis Yeuillot tegen „de roovers" uitvaart, voelt men welk een verbijsterenden indruk de inname van Rome in die dagen heeft ge- De roof der Staten. Het noodlottig einde van den strijd was reeds lang te voorzien geweest. Het pau selijke leger, gesteund door de uit alle we relddeel en toegesnelde zouaven, vocht met locCtw-erimoed, maar stond tegen een vijf- voudigen overmacht Hulp van de Europee- sche mogendheden bleef uit. De vijand moest weliswaar de grond van het duizend jaar oude „Patrimonium van St. Petrus" voet voor voet veroveren, waarbij onze Nc- dcrlandsche soldaten zich schitterend on derscheidden, maar langzaam-aan schoof Garibaldi tot voor de muren der stad; een begin werd gemaakt met het bombarde ment, en om verder bloedvergieten te voor komen, liet de Paus op de Engelenburcht de witte vlag hijschen. Onder het gedreun der trommels bezetten Garibaldi's troepen de Eeuwige Stad; de koninklijke regeering werd korten tijd later van Florence naar Rome overgebracht. Rome was dus hoofdstad van Italië ge worden. Paus Pius IX, van zijn staten en zijn stad beroofd, trok zich terug met de kardinalen en de trouwe Zwitsersehe garde in de paleizen op den Vaticaanschen heu vel. Koning Victor Emmanuel I nam we derrechtelijk bezit (hetgeen een fatsoenlijk woord is voor: stelen) van het pauselijk zomer;-? leis op den Quirinaalschen heuvel. Spoedig nadien werd de wereldbekende „Waarborgenwet" afgekondigd, waarin de betrekkingen „van den Staat met de Kerk" werden geregeld. De Italiaansche regeering en het Ita liaansche volk gevoelden zeer dien het groote onrecht, dat aan Christus' Stede houder was aangedaan. Maar van hun standpunt uit hoewel het begane onrecht daarmede niet goed te praten is was de inname van Rome een historische noccRa- kelijkheid. Het ontwakend Italië. Het is hier niet de plaats om uitvoerig uit te weiden over de geschiedenis van Italië. Tot in het midden der vorige eeuw was Italië geen staat, doch, zooals de hateli'1 e Metternich het zeide, een „aard rijkskundig begrip", een lappen-deken van onmogelijk kleine, elkaar beoorlogende vor stendommetjes en graafschappen. Een daarvan was de Kerkelijke Staat. Maar het diepgaand onderscheid tusschen het bezit der Pausen en dat van de andere vorsten bleek wel bizonder duidelijk uit de hou ding van het „ontwakend Italië". Niet alleen heeft men lang geaarzeld, vóór men den Kerkel ijken Staat durfde binnenvallen, maar, terwijl de hertogjes en vorstjes een voudig uit hun „rijk" werden gezet, heeft het herboren Italië alle pogingen aange wend zich met den Paus te verzoenen. Zooals boven reeds gezegd: weinige maanden, nadat de regeering zich te Rome genesteld had, werd de Waarborgen- of Ga rantiewet afgekondigd. De Paus heeft deze wet nooit aanvaard. Een oppervlakkig le zer zou bij de lezing der verschillende ar tikelen denken: dat is een pracht van een oplossing, en op het eerste gezicht is de inhoud werkelijk een en al welwillend- en voorkomendheid. (Maar daarom ging het niet). De voornaamste artikelen behelzen: De persoon van den Souvereinen Opperpriester is onschendbaar. Beleediging van zijn per soon zal op dezelfde wijze gestraft worden als beleediging van den Koning. Aan den Paus zullen binnen de grenzen van het Ko ninkrijk de vorstelijke eerbewijzen worden gebracht. Ten bate vande H. Stoel zal een jaarlijksche rente van 3.225.000 lire worden overgemaakt. De Paus blijft „in het genot van" de apostolische paleizen van het La- teraan en het Vaticaan en van het kasteel Gandolfo, rdles met bijbehoorende parken, en vrij van ors belasting. Zijn gezanten genieten ur zelfde onschendbaarheid als die van het Koninkrijk. Brieven van de H. Stoel mogen onder geen voorwendsel wor- j den geopend en zijn vrij van port. De Ita liaansche regeering is bereid den Paus een eigen post- en telegraafkantoor ter beschik king te stellen. En meer dergelijke bepa lingen, die een vluchtig lezer aanlokkelijk in de ooren klinken, maar waarop de Paus slechts antwoordde met een vastberaden: neen! De Paus kon nipt aanvaarden. Het werd een toestand, die in de ge schiedenis der wereld zijns gelijke niet heeft en niet vinden zal. Hier was een „overwonnene", waarvoor ds over s-innaar een knieval deed en zich tot alles bereid verklaarde wat (althans volgons diens ge- dcTt^ang) binnen zijn vermogen r Do overwinnaars boden hun overwonnene zelfs aan, dat, wanneer hij door hun hoofdstad wandelde, hem vorstelijke eer zou bewezen worden en het geheele leger en de geheele politie op de been zou komen om zijn vei ligheid en zijn prestige te beschermen. Der gelijke voorwaarden heeft men de hertogin van Lucca of den koning van Napels niet aangeboden; en, had men het gedaan, zij zouden het met beide handen hebben aan gegrepen. Maar de Paus wilde en de Paus k?n het niet aannemen. Ten eerste had de H. Stoel onvervreemdbare rechten op Rome en den Staat, welke door Karei de Groote aan de Kerk waren geschonken. Ten tweede voor het bestuur der Kerk is het noodzake lijk, dat de Paus als onafhankelijk vorst tegenover de andere mogendheden op treedt, en dit wel juist te Rome, omdat deze stad de zetel- en grafplaats is van Sint Petrus, wiens opvolger als bisschop hij is. Heeft de Paus een Staat noodig? Het is meermalen betwist, of de tijde lijke bezittingen voor de Kerk wel noodig en nuttig zijn, of zij soms zelfs niet scha delijk op het bestuur der Kerk hebben in gewerkt. Het is niet tegen te spreken, dat door het bezit van de Kerkelijke Staat wel kwaad aan de Kerk is berokkend (dit heeft met de geloofsleer natuurlijk niets uit staande), maar nog minder is het tegen te spreken, dat die wereldlijke macht méér ten voordeele van de geestelijke macht heeft gestrekt. Veel belangrijker dan de bijkomende kwalen is: het wezenlijke doel van de tijdelijke macht: de Kerk voor on- sche machten te behoeden. Het eenige mid del daartoe: een aardsch grondgebied, waardoor de Paus als Stedehouder Christi boven de staten staande als we reldlijk regeerder gelijkberechtigd was met de andere heerschers. Zonder vorstentitel kunnen wereldsche heerschers er gemakke lijk toe overgaan, den Paus te vernederen (liet is tal van malen in de historie gepro beerd) tot een „kapelaan van een of an dere mogendheid". Helaas is dit zeventig jaren het geval geweest te Avignon, met al de verschrikkelijke gevolgen daarvan. Deze motieven gelden op den dag van heden, evenzeer, en misschien nog klemmen der. Gesteld, dat de Paus de garantie-wet had aanvaard, dan zou (ondanks alle eer bewijzen) hij toch onderdaan of gast ge weest zijn van de Italiaansche Staat. Want de garantiewet erkent niet de Souverei- niteit van den Paus. Wat een bron van ellende zou dit geweest zijn in den afge- loopen wereldoorlog, een begin misschien van schisma's en de oprichting van natio nale kerken. De Paus kon en mocht daarom de ga rantiewet niet aanvaarden. Hij is niet slechts een Italiaansch prelaat, die als Paus, tijdelijk vorst is van een stuk van Italië. Hij i3 de plaatsbekleeder van Christus, dat wil zeggen, bekleed met een universeele macht en zijn jurisdictie strekt zich uit over de geheele wereld. De Paus stond niet pal voor zijn eigen recht of het recht van het paus dom; Hij stond pal voor het recht van de H. Kerk om zich te besturen, zooals het Haar goeddunkt. „De vrijheid en de onafhankelijkheid", opgelegd door de natuur der dingen en noodzakelijk voor een geestelijke macht, kunnen niet verwerkelijkt worden dan door middel van de souvereiniteit; deze souverei- niteit, in de tegenwoordige staat van het Volkerenrecht, kan niet bestaan tenzij ge fundeerd op een grondgebied." Aldus de uiteenzetting van graaf delle Torre in het pauselijk blad, de „Osserva- tore Romano". De garantiewet bleef ondanks de wei gering van Z H. Pius IX van kracht, zoo dat de bovengenoemde paleizen „in het genot van" (maar zelfs niet in het bezit) van den faus Kwamen. De Paus trok zich terug achter de muren van het Vaticaan, en tot op den huidigen dag heeft men buiten de deuren der St. Pieterskerek de tiaar niet meer gezien. Hij cn zijn opvolgers zijn gebleven de gevangenen van het Vaticaan. Een gevangenschap wederom eenig in 's menschen historie: Hij bevindt zich ge vangen in een paleis, zonder bewaking of boeien, waar den ganschen dag duizenden bezoekers in- en uitstroomen! Nu begint deze halve eeuw van „obsti- natio divina", van goddelijke weerspannig heid, die zooveel wrevel heeft gewekt in anti-clericale kringen en zulk een hooge bewondering bij eenieder, die eerbied heeft voor hefr Recht. De toestand van een slechts door een der partijen aanvaardde gerantie-wet hoe onmogelijk ook bleef bestaan. Wa ren de verhoudingen tusschen de officieele persoonlijkheden van het Koninkrijk Italië cn „het Vaticaan" in de eerste veertig jaren gespannen en vol beleedigingen voor de H Stoel (vooral door het stoken der vrijmet selarij), in het laatste decennium is een kentering ten goede opgetreden. Ook het Katholieke volk legde zich bij den toestand neer. Al behoeven wij geen zalige preek van Mussolini's broeder Ar- naldo te slikken, die zeide, dat, naar zijn meening, het ophouden van de tijdelijke macht in 1870 „van onschatbaar voordeel is voor het zedelijk prestige der Roomsche Kerk", toch is het een feit, dat door „do gevangenschap" de Pauselijke zetel niet met schande (zooals de Loge verhoopte) maar met nieuwe luister is omkleed met een sluier van geheimzinnigheid is omgeven, waardoor de geheel, ook de niet-Xatkolieke wereld wordt aangetrokken. Eén was er, die in den toestand niet be rustte; dat was de Paus. Alle Pausen, Pius IX, Leo XIII, Pius X, Benedictus XV en Pius XI hebben openlijk geprotesteerd te gen het begane onrecht. De Pausen bleven onverzettelijk, omdat zij steunden niet op menschelijke maar op Goddelijk Recht. Lees wat onze H. Vader Pius XI schreef in de encycliek „Ubi arcano" (1922): „De goddelijke oorsprong en aard van Onze macht, evenzeer als het heilig recht van de gemeenschap der geloovigen ver spreid over de geheele wereld, eischen dat die gewijde macht onafhankelijk zij van iedere menschelijke overheid, en niet onder worpen is aan menschelijke wetten. Zij eischen, dat haar rechten en haar macht volkomen onafhankelijk zijn en dit ook op duidelijke wijze aan den dag treedt". De Paus protesteert daarna plechtig te gen het onrecht „niet om te voldoen aan een ijdele zucht naar macht", maar „om Onze hoogheilige opdracht te vervullen en in de gedachte, dat wij moeten sterven en rekenschap moeten geven aan den god ken rechter van Onze daden". Mildere stemmingen. Al moge dan, streng gesproken, in den toestand geen verandering zijn ingetreden, feitelijk is een totale omkeer ingetreden. De tijd sleet de scherpe kanten van het confli af. Er bestaat niet, zooals sommige biiiteulandsche toeristen meenen, te Rome een verdeeling tusschen een „zwarte" en een „witte" stad; er bestaat geen wrok meer tusschen de partijen. De Fascistische omwenteling heeft deze vreedzame stem ming nog bevorderd. Onder het bewind van „il Duce" zijn op onderwijs- en openbaar gebied veel onrechtvaardigheden, door de anti-clericale regeeringen bedreven, goed gemaakt o.a. de teruggave van enkele ker kelijke bezittingen, het kruis in de scholen enz. Van Zijn kant brak de Paus met de handelwijze van Zijn vdorgangers en gaf bij do kroning, zooals voorheen, de zegen van af het balcon der St. Pieterskerk „urbi et orbi", aan de stad en aan de wereld. De polemieken in de bladen, bij verschil lend© gelegenheden over de Romeinsche kwestie gevoerd, o.a. bij de komst van Jon- nart als gezant van Frankrijk bij de H. Stoel in 1921 en de beschouwingen verleden jaar naar aanleiding van geruchten van on derhandelingen, waren steeds in vreedza- men toon gesteld. Vcrlodcn jaar zijn dc onderhandelingen beëindigd, omdat Italië weigerde eenig grondgebied af te staan. Geen duim! Thans schijnt dit bezwaar, waar alles op afstuit, vervallen te zijn. Wanneer de berichten juist zijn zal er een klein staatje worden gevormd. Het is niet het eerste plan, dat rucht baar wordt; er zijn er honderden in om loop, vooral bedacht toen de kwestie nog in haar eerste stadium was. Men heeft ge sproken van een terugkeer naar Avignon; vervolgens heeft men voorgesteld het vor stendom Lichtenstein, daarna de Baleari- sche eilanden, Korfu, Corsica, Sardinië en Sicilië Amerikanen stelden voor do Ker kelijke staat over te planten naar Louisia na, en andere raadden aan met den gouden dollar de Canarische eilanden of de Azoren af te koopen. Men heeft fantasie-plannen gekend van werkelijke staatslieden, andere van hooggeplaatste geestelijken, die door het Vaticaan tot de orde werden terugge roepen. Een bekend prelaat uit Noord-I ta lie verloor er het purper bij; eenige pries ters verloren hun toog; anderen zelfs ver loren er hun verstand aan. Niemand echter had gedacht, dat, na de vrij botte afwijzing in 1927, de plannen spoe dig weer zouden op tafel komen. Mussolini, nog slechts Kamerlid zijnde, heeft in 1921 reeds een rede voor do oplossing uitge sproken; thans, alle macht in handen heb bend, werkt hij met kracht aan de tenuit voerlegging der plannen. Misschien zweven hem voor de geest Crispi's woorden: „De grootste staatsman van Italië zal zijn hij, die de Romeinsche kwestie zal oplossen". Ontegenzeggelijk zal, wanneer de kwestie wordt opgelostj de dank der geheele Katho lieke wereld groot zijn. Besluiten wij deze korte beschouwing met de woorden van Paus Pius XI aan le halen, waarmede deze over de Romeinsche kwestie schreef: „Het behoort aan God ons dat uur van rechtvaardigheid en verzoening te brengen, en het is aan Hem het te laten weerklin ken; maar het behoort aan de mannen, die wijs en van goeden wil zijn, het niet to vergeefs te laten weerklinken. Het zal een der plechtigste en meest vruchtbare uren zijn, zoowel van het herstel van de Regeering van Christus als voor de verzoening van Italië en de wereld". Do photo en het schetskaartje hebben beide betrekking op het vermoede lijke grondgebied van de nieuwe „Kerkelij ke Staat", wanneer een oplossing gevonden zou worden. Het gestreepte blok op het schetsje stelt de bebouwde kom der stad Rome voor; Dit nummer oestaat uit twee bladen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Persstemmen over de nieuwe dictatuur in Joego-Slaviè'. Kaboel wordt opnieuw bedreigd door de opstandelingen. Een vulkaan in Chili in werking. (Bui- tenl. Berichten, 2e blad). Het vliegtuig dat in Californië alle duur- records brak, is na 150 uur vliegen ge daald. (Luchtvaart, 2e blad). BINNENLAND. Aanbieding van het huldeblijk der Ne- derlandsche vrouwen aan de Koningin- Moeder. (1ste blad). De som, ter beschikking gesteld van H. M. de Koningin-Mueder voor liefdadige doeleinden door de Nederlandsche en In dische vrouwen, bedraagt 185.000. (1ste blad). Vier kinderen te Utrecht door het ijs gezakt; drie van hen uit één gezin ver dronken. Gem. Berichten, 2de blad). Ernstige broedertwist bij Gulpen. (Gem. Berichten, 2de blad). Inbraak en mishandeling nabij Lierop in Noord-Brabant (Laatsto Berichten). Brandstichting te Lonneker. (Laatste Berichten). het gestippelde het gebied, dat waarschijn lijk aan de H. Stoel door de Italiaansche Staat zal worden afgestaan. Zooals men ziet ligt de Sint Pietor in het Westen van Rome, juist aan den rand van de bebouwde stad. Achter Sint Picter staan geen huizen meer, maar om een nationalistische uitdruk king te gebruiken „grazen de koeien". Ten Noorden van Sint Pieter is in de laat ste jaren een groot complex huur-kazernen verrezen, ten Zuiden is het geheele gebied onbebouwd op enkele boerderijen na, het stationnetje Sint Pieter cn de kerk Santa Maria delle Fornaci, die daar zoo maar in het vrije veld staat. De begrenzing aan de Noordzijde wordt dus aangegeven door de wallen om het Va ticaan, aan de Zuidzijde zou de Villa Doria Pamphilj met haar uitgestrekte parken de scheidingslijn vormen. Moeilijker wordt de situatie bij de vaststelling der Oostelijke grens, die in de stad zelf moet vallen. Het schijnt de bedoeling te zijn zoo min moge lijk Italiaansche onderdanen te „annexee- rcn". Aangenomen wordt, dat de grenslijn te zoeken is onmiddellijk buiten de colon nades van het St. Pietersplein, zoodat maar een zeer klein gedeelte der „borgi" tot Pauselijk gebied zal behooren. De Oostelijke grens wordt verder be paald door de antieke muur der stad Rome (uit 275 na Chr.), welke geheel buiten de bebouwde kom der stad ligt. Vanaf deze muur, en wel vanaf het standbeeld van Garibaldi, die, bovenop de Janiculus, zege vierend de blik wendt naar het Vaticaan, is de photo genomen. Op de photo ziet men op den achtergrond de St. Pieterskerk in haar volle lengte, daarachter de Vaticaan- sche tuinen. (Het Vaticaan is niet zicht baar, want ligt aan de andere zijde van Sint Pieter). Op den voorgrond do bijna on bebouwde vlakte, die het grondgebied van den nieuwen Kerkel ijken Staat zal vormen, geheel rechts de Romeinsche stadswal, ge heel links de kerk van St. Maria delle For naci. Het moet in de bedoeling liggen op deze gronden de residenties der verschillende Congregaties en der behuizingen der kar dinalen en der, bij het Pauselijk Hof geac crediteerde gezanten te stichten. V/UTCAAfV frn'er&t?';- t/HS r,üRlfi tXMfMüj\

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1