binnenland. Landen Tuinbouw De kleinzoons van Graaf Rotenbach. TWE.ECE BLAD ,DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 7 JANUARI 1S29 gouden feest koningin-moeder De ontvangst ten Paleize. I Naar wij vernemen, zal H. M. de Ko ningin-Moeder in de komende dagen ten Haren Paleize in het Lange Voorhout op •schillende dagen comité's en deputaties --ontvangen, welke Hare Majesteit, bij ge- genheid van het feit, dat zij, 50 jaren ge leden, voor het eerst in Nederland kwam, ;ciukwenschen en huldeblijken komen aan bieden. Daaromtrent kan het volgende worden adegedeeld. Nadat de Koningin-Moeder aan Haar voornemen om een radio-telefonisoh ge- prek met de echtgenoote van den Gou- verneur-Genraal te houden, zal hebben ge volg gegeven op heden 7 dezer, ten 2 uur 's middags, zal H. M. te kwart over 4 het comité, bestaande uit 'n 60-tal dames ont vangen, dat het huldeblijk van de Neder- landsche vrouwen komt aanbieden. Morgen 8 Januari, des middags te 12 uur, zal mevrouw KleykampHaagen Smit ontvangen worden door Koningin Emma ter aanbieding van het door W. B. Tho- len geschilderde Portret van Prinses Ju liana, dat door de leden en Directie der Koninklijke Kunstzaal Kleykamp als hul deblijk aan de Koningin-Moeder bettemd is. Voorts heeft op Dinsdag 8 Januari des middags te 4 uur de ontvangst plaats van een comité, dat zich gevormd heeft onder voorzitterschap van gep. generaal-majoor tit. jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, ten einde de Koningin-Moeder een bloe menhulde aan te bieden namens de dames en heeren die gedurende Haar Regentschap tot 't dienstdoende Huis van de Koningin- Mceder hebben behoord; de dames en hee ren die gedurende de Regeering van Ko ningin Wilhelmina tot het dienstdoende Huis van onze Koningin, den Prins der Nederlanden en Prinses Juliana hebben behoord en nog behooren en voorts ook namens de heeren. die gedurende die vele jjaren behoord hebben of nog behooren tot I het kabinet der Koningin. Te 4.45 uur van den Ssten Januari ver leent H. M. audiëntie aan den voorzitter en den algemeenen secretaris van de Sy node der Nederland*ch Hervormde Kerk ter aanbieding van gelukwenschen. Te 5 uur worden eenige opper- en vlag officieren van Leger en Vloot tot het aan bieden van gelukwenschen ontvangen. Des avonds te half 8 uur heeft dan het galadiner plaats, dat H. M. de Koningin ten Koninklijken Paleize in het Noord einde zal geven ter gelegenheid van het gouden jubileum harer moeder. Woensdag 9 Januari, des ochtends te 10.15 uur zal mej. van der Harst, Direc trice der Muziekschool van „Toonkunst" te Leiden met enkele leerlingen dier school ten Paleize van de Koningin-Moe der in het Lange Voorhout, een kleine zanghulde aan de jubileerende Vorstin brengen. Te 4 uur 's namiddags zal het Hoofdbe stuur van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel de Koningin-Moeder komen ge lukwenschen, onder aanbieding van een plaquette. Te half 6 uur zullen de Hoofden der bui- tenlandsche gezantschappen met hunne da mes worden ontvangen, ter aanbieding hunner gelukwenschen aan de Koningin- Moeder. Donderdag 10 Januari zal te half 12 uur 1 's middaws het Gemeentebestuur van h-Gravenhage voor het aanbieden van ge lukwenschen door de Koningin-Moeder in audiëntie worden ontvangen. Te half 5 uur 's middags van dien dag zal een ontvangst plaats hebben van het Haagsche Comité-1929, ter aanbieding aan Koningin-Emma, namens alle bij het co mité aangesloten vereenig'ngen van den gouden gedenkpenning va het comité. Op daarna volgende dagen zullen waar- i echijnlijk nog enkele andere ontvangsten plaats hebben. Ontvangst muziekuitvoering. Zooals bekend is1, bestaat in verschillen de plaatsten (o.a. te L e i d e n in de Hoog- landsche Kerk) het voornemen om door middel van luidsprekers in kerken en an dere gebouwen te doen hooren de muziek uitvoering ter eere van het gouden feest van H.M. de Koningin-Moeder, welke van wege, het Haagsch Comité 1929, op Don derdag !0 Januari, aanvangende te 8.30 uur des ..vonds, wordt gegeven. De hulde van het leger. Het Nederlandsche Leger biedt H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van Haar a.s. jubileum een eenvoudige bloemenhulde aan, waarvan de beteekenis hoofdzakelijk moet liggen in een zoo algemeen mogelijke deelneming van allen, die van het leger deel uitmaken. Het is échter niet wel mogelijk, om alle militairen, beboerende tot het verlofsper- soneel, ieder afzonderlijk en rechtstreeks te bereiken. Daarom wordt aan hen, die aan de hulde willen deelnemen, verzocht hun bijdrage, welke niet grooter mag zijn dan 0.10 aan het legeronderdeel waartoe zij behooren, af te dragen. Hetgeen meer inkomt dan noodig is om de bloemenhulde te bekostigen, zal worden afgedragen aan de Stichting Oranje-Nas- sau's-oord. kamerkieskring leiden. In verband met de candidaatstellingen voor de groslijst der a.s. Tweede Kamer verkiezingen, ontvangt de secretaris van do R. K. Kamer-Centrale Leiden, zooveel yerzoeken om adressen van secretarissen der R. K. Kiesvereenigingen in den Rijks- kieskring Leiden, dat het hem onmogelijk is, om afzonderlijk daaraan te voldoen. De secretaris verzocht ons, die lijst in ons blad te pubheeeren, aan welk verzoek wij hieronder gevolg geven. Men beware deze lijst s.v.p. zorgvuldig. Alphen a. d. Rijn. H. S. v. d. Putte, Paradijslaan 1. Alkemade. G. N. Beelen, Rijpwetering, gem; Alkemade. Bergschenhoek. W. J. Sluijs, Oosteind- sche weg 200. Berkel en Rodenrijs. P. J. de Vos, On derweg C. 196a. Bleiswijk. A. J. Verbakei. Bodegraven. Mej. J. M. van Benten, Sjooorstraat 45. Boskoop. HA. Boekraad, Nieuw- straat 29. Gouda. P. C. J. Ruijs, Burgem. Mar- tenssingel 111c. Haastrecht. A. Th. Rateland, Gr. Ha venven 252. Hazerswoude. A. J. A. Pannebakker, Voorweg C. 104. Hillegersberg. J. F. Nieuwenhuizen, Lefèvre de Montignylaan 4. Hillegom. F. C. van Lierop Jzn., Mo lenlaan 6. Katwijk a. d. Rijn. W. Caspers, Voor straat 83. Koudekerk a. d. Rijn. A. J. Lieverse, Hooge Waard. Leiden. J. M. H. Horikx, Heeren gracht 8. Leiderdorp. J. P. Klaver, van Leeu wenpark 19. Leidschendam. J. S. de Gier, Achter weg. Leimuiden. H. Vergeer. Lisse. S. Langelaan, Zwarteweg. Moordrecht. i VVijnhoff, Woningbouw Nieuwerkerk a. d. IJssel. A. H. J. de Groot, Onderweg 588 te Zevenhuizen. Nieuwkoop. C. Kwakkenbos, A. 306. Nieuwveen. C. Hoogervorst.- Noorden S. Splinter, penningmeester. Noordwijk H. Buijze, v. Limburg Sti- rumstraat 3. Noordwijkerhout C. J. Ruigrok te Hillegom. Nootdorp L. J. v. d. Zanden, Veen- weg-24. Oegstgeest Mej. Cath. Rietmeijer, Assendelftstraat 17. Oudewater A. Kasbergen. Pijnacker H. P. C. v. d. Vaart, West laan 1539. Reeuwijk S. C. J. van Tol, Nieuwe weg 32. Rijnsburg P. G. Mulder, Vliet n. z. 65. Sassenheim L. Ph. Bisschops, Kas tanjelaan 11. Schiebroek H. M. J. C. Hamilton, Kastanjesingel 6. Schoonhoven L. Stekelenburg, Lo- pikerstraat 10. Stompwijk Jac. v. d. ZTden. StompwijkWilsveen A. v. d. Sande, Veenweg 112 te Nootdorp. Ter-Aar A. C. Hoogervorst te Lan- geraar. Veur M. Schalkwijk, Straatweg 62. Voorburg H. v. d. Plas, v. d. Waterin gestraat 168 te 's-Gravenhage. Voorhout F. M. Angevaare, Hoofd straat 36. Voorschoten F. Oorschot, Tulpstraat 6 Waddinxveen Th. Zoethoutmaar, Zuidkade. Warmond G. W. Koppers, Dorpstraat Wassenaar P. M. Wesseling, Hof- laan 4. Woerden A. Streefland, Voorstraat TV Woubrugge H. E. J. Bank te Hoog- made. Zevenhoven A. J. de Groot H.Pz. no. 44. ZoetermeerZegwaart L. M. G. van Well te Zegwaart. Zoeterwoude N. v. d. Poel. Zwammerdam H. Verver, Overtocht C 53 te Bodegraven. STEUN AAN DE SUIKERCULTUUR Haarlemmermeers bietentelers te Hoofddorp bijeen. Op een door de „Gecombineerde land- bouw-organisaties in Haarlemmermeer en Omgeving" belegde vergadering sprak de heer J. M. van Bommel van Vloten uit Goes over: De moeilijkheden van de sui kerindustrie in Nederland. Na een over zicht van den toestand vóór het tot stand komen der Brusselsche Conventie (1903), waardoor de verschillende beschermende maatregelen in het buitenland werden op geheven, schetste hij den gunstigen in vloed. dien zij op deze cultuur had. Door toedoen van den wereldoorlog werd zij echter weldra opgeheven. De gevolgen bleven niet uit; in verschil lende landen kwamen weer de beschermen de maatregelen die, zooals men weet, in ons land achterwege bleven. Er kwam overproductie. De wereldsuikerproductie bedraagt ongeveer 26 millioen ton suiker, waarvan 20 millioen beschermd zijn. Ge consumeerd wordt 25 millioen ton suiker, zoodat er een overproductie is van een millioen ton. Dat lijkt niet veel, maar in derdaad is- de invloed van zeer groote be teekenis. De suikerprijzen zijn laag en het laat zich aanzien, dat zij laag zullen blij ven, zeer ten ongerieve van de bietenver bouwers. Het laat zich aanzien, dat de cultuur in t>ns'land dan ook aapmerkèlijk zal worden Ingekrvmp-en, Er heerschr e,en noodtoestand; een icultuur, die van groote beteekenis is voor de volkswelvaart, wordt ernstig bedreigd. Alleen regeeringssteun kan hier helpen Niet alleen de fabrieken en do landbou wers zullen door achteruitgang van de cul tuur schade ondervinden. Ook de arbeiders zullen onder den toestand lijden, wijl ruil- lioenen per jaar aaD arbeidsloon worden uitgekeerd. Er volgde een zeer levendige gedachten- wisseling waaraan o.a. werd deelgenomen door het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel, die regeeringssteun bepleitte. De heer Bultman, Heemstede, die meen de, dat nog niet van een noodtoestand ge sproken mocht worden, werd zeer ernstig bestreden. Door den inleider, werd er nog op gewe zen, dat de Centrale Suikermaat3chappij niet aan de actie om steun heeft deelge nomen, wijl zij daar geen belang bi] heeft. De maatschappij heeft groote buitenland- sche belangen en ziet in regeeringssteun bevoordeeling van haar concurrent: den Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin bij de regeering Op steun wordt aangedrongen en waarin de wenschelijk- heid naar voren wordt gebracht, van het tot stand komen van een conventie, die werkt zooals indertijd de Brusselsche. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 8 Januari. Huizen 304.9 M. Na 6 u u r 1852 M. (Uitsl. K.R.O.-uitzendingen). 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.307.Duitsche les. 7.7.30 en 7.308.Cursus Kerklatijn. 8.Utrechtsche avond. Palestrijnsch Knapenkoor o.lv. G. v. Kooten. R.-K. Zangver. „Bel Cante". Hermann Trio. Mej. M. Kusters en J. v. d. Harg, piano. Mej. T. v. Veen, cello. Th. Smit, bariton. Hr. Meyer, bas, B. A. Kok, piano. Spr.H. Manders en Kapelaan G. G. A. Geelen. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgenwijding. 12.30—2.Concert door het Boris Lensky-Trio. 2.2.30 Keukenpraatje. 3.4.— Kniples. 4.5.Microfoondebutanten. M. Kap per, piano. H. Arntz—de Jong, declamatie. Mevr. Slekingv. Reenen, zang. 6.7.15 Concert door het Boris Lenski- Trio. 7.157.45 Engelsche les. 8.8.30 Boekbespreking door mevr. A. v. Wageningen Salomons. 8.3010.15 Concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Mary Sableirolles, zang. Daarna tot 11.gramofoonmuziek. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert (alt, tenor, viool). I.202.20 Orkest concert. 3.20 Populaire kamermuziek. Harmonie Trio. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedichtenvoorlézing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Liederen van Rich. Strauss voor tenor. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing. 8.05 variëté-artisten. 8.50 Causerie over gesyncopeerde mu ziek met ilustr. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing door Sir Oliver Lodge. 9.55 Nieuwsber. 10.Populair concert. B. Armstrong, sopraan. Gershom Parkington Kwintet. II.12.20 Dansmuziek. „Radio-Pari s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 7.057.50 Gramofoonmuziek. 8.3511.20 „Louise", van C'harpentierè Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. 11.30' Mechanische-muziek. 12.25—1.50 Orkestcc"cert. 5.Ö5—5.50 Orkest-concert. 7.35 Westf alen-avond. Land en volk in woord en lied. Westf. zangkoor; vocale en instrumehtale solisten. 9.50 Sluiten. Z e e s e n, 1650 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen. 7.50 Poolsche dansmuziek en volksliede ren. Philharm.-orkest v. Warschau. Hamburg, 395 M. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Duetten voor viool en cello. 5.25 Concert. Halali 7.20 „Scmerspuk", een vroolijk spel, Kiichler. 10.0511.10 Operetteconcert. Scarpa- orkest en solisten* AETHERGOLVENMUZIEK. Een demonstratie van prof. Theremin te Amsterdam. „M uziek uit de luch t". Mén meldt ons uit Amsterdam: Voor een aantal genoodigden o.w. me vrouw Ketelaar, die bij afwezigheid van haar echtgenoot, wethouder Ketelaar, die te Londen vertoeft, een bewijs van be langstelling wilde geven, een aantal criti, ci, musici, o.a. de heer Marius Loeven- sohn, werd Vrijdagavond in het hotel „Victoria" op uitnoodiging van de Inter nationale Concertdirectie Ernst Krauss, een demonstratie gegeven van de uitvin ding van prof. Theremin. Bij het hooren van deze „muziek uit de lucht" vraagt men zich af, of men hier met een nieuw instrument, dan wel met een nieuwe methode om muziek op te wekken, te doen heeft. Het verbluffende is wel, dat hier eloctrische golven worden opgewekt welke als een stel snaren worden bespeeld. Men zou kunnen zeggen, dat het nieuwe instrument de electrische gol ven zijn en dat men de kunst moet ver staan om deze golven te kunnen bespelen, zooals een violist zijn instrument, de pia nist zijn klavier. Maar het apparaat, dat er als een radiotoestel uitziet, biedt groo ter en geweldiger mogelijkheden dan deze instrumenten. Het doet ons aan een orgel denken, waarop de hoogste tonen tot de diepste klanken kunnen worden voortge bracht. Evenals bij andere muziekinstru menten kan ook met het Theremin-appa- raat een afwisselende toonsterkte verkre gen worden, echter in een veel hoogere mate dan dit met de gebruikelijke instru menten het geval is. Zoo laat zich zonder moeite het teerste pianissimo alsook het geweldigste fortissimo in de fijnste traps gewijze schakeering aan het apparaat, of juister gezegd: aan de lucht ontlokken. Wat betreft het toonkarakter heeft men hier weer met een eenig bestaande uit vinding te doen. De mogelijkheid bestaat namelijk met het Thereminapparaat bijna iedere willekeurige toonkleur te voor schijn te tooveren. Het interessante daar bij is, dat de voorkomende toonkleuren niet onvoorwaardelijk in overeenstem ming behoeven te zijn met de reeds beken de timbres, maar dat veeleer geheel nieu we, tot nu toe onbekend gebleven klan ken ons oor bereiken. Nu eens doet de melodie aan een cello, een viool, dan weer aan een menschelijke stem denken. Op de technische zijde maar heel op pervlakkig ingaand, zouden wij slechts in het kort willen opmerken, dat het hier hoog frequente electrische stroomen be treft, die om het apparaat een z.g. elec- tro-magnetisch veld doen ontstaan. Door de beweging der menschelijke hand on dergaan nu de onzichtbare golven van dit veld een verandering. Deze verande ring heeft tengevolge, dat, hoe verder men de hand van het apparaat verwij dert, een des te diepere toon ons oor be reikt, terwijl hoe dichter daarentegen de hand het apparaat nadert, de toon des te hooger wordt. Wanneer wij nu over de door de uitvin ding van Theremin geopende uitzichten willen spreken, is het in de eerste plaats de groote veelzijdigheid van het apparaat in muzikaal opzicht, welke onB in verba zing brengt. Dan zijn echter ook naar do meening van vooraanstaande musici de als het w.are uit de lucht voortgebrachte to nen van zoo'n machtige, bovenaardsche schoonheid en veranderingsmogelijkheid als tot nu toe bij geen enkel instrument het geval was. Daarbij kunnen tot heden onverwachte uitwerkingen en verrassingen verkregen worden, zooals b.v. de echo. Wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat deze sensationeele uitvinding nieuw is, dan is op het oogenblik abso luut niet vooruit te zien, welke omwente lingen deze „aethergolven-muziek" tenge volge zal hebben. Het spelen op het appa raat moet gemakkelijk te leeren zijn, in tegenstelling met de gebruikelijke instru menten. Overal, waar de aethergolven- muziek van Theremin gedemonstreerd werd, b.v. op de groote muziektentoon- stelling te Frankfurt a. M., in de groote opera te Parijs, in de Albert Hall te Londen, in Berlijn, Munchen, Leipzig, Hamburg, enz. verwekte dit nieuwe won der de grootste geestdriftallen waren onder den indruk van een groote, onbe grijpelijke gebeurtenis. Kortgeleden werd de aethergolven-muziek van Theremin in Kopenhagen in aanwezigheid der Konink lijke familie, tweemaal met het grootste succes gedemonstreerd. Ook te Amsterdam waren de toehoor ders enthousiast, vooral nadat de aether- golven-kunstenaars het kwartet uit de opera „Rigoletto" van Verdi hadden ge speeld. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 47) „Wee je gebeente, als je dat durft „Wie zou me dat verhinderen?" „Iksiste ze. Haar kalmte had haar verlaten. Ze geleek een razende furie en trad met uitpuilende oogen en gekromde vingers op den kamerdienaar toe als wilde ze hem wurgen. „Ik moet ze hebben, al zou ik je er om mceten dooden schreeuwde ze. Verschrikt door die bedreiging richtte Lichtenberg zich op om zich te verdedi gen, maar verloor bij die beweging zijn evenwicht. Met een harden plof rolde hij van de sofa af op den vloer, waar hij voor dood bleef liggen. Die harde plof en het gezicht van den man, die als levenloos op den vloer lag uitgestrekt, deden haar woede bedaren en gaven haar de bezinning terug. Er kwam weer orde in haar verwarde gedachten en, alsof haar verlamming geheel geweke^ was, liep ze naar het schelkoord en belde zóó lang, tot Balthasar verscheen en zei dan met kalme stem, alsof er niets ge beurd was: „De kamerdienaar is niet wel I geworden. Breng hem naar bed", waarna ze met opgeheven hoofd weghinkte. Maar de reactie op die hevige opwin- I <Lng bleef niet uit. Op haar kamer ge- I komen viel ze op haar stoel neer en ver loor eenige minuten haar bewustzijn. Roderik sprong toe, bevochtigde haar polsen en haar voorhoofd met eau de co logne en gaf haar, toen ze weer bijgeko men was, een glas water te drinken. „Wat is er gebeurd tante vroeg hij. „Alles is verloren", antwoordde ze met flauwe stem. „De kamerdienaar wil. de decoumenten niet afgeven." „Hij moet!" „Roderik, red ons toch Op de gang hoorde men duidelijk Bal- thasar's stem, die tot een anderen be diende zeide: „De kamerdienaar is op eens erg ziek geworden. Ik geloof, dat het met hem afloopt. Kijk eens, of je den se cretaris kunt vinden. Hij moet dadelijk komen." „Hoor je dat, Roderik. Hij mag niet naar hem toe. „Naar hem toe wél, tante, maar niet. bij hem vandaan. Ik ga dadelijk naar mijn kamer om te hooren, wat die twee te ver handelen hebben. Mis:, hien verneem ik nog wel allerlei gewichtigs. Ik verzeker u evenwel, dat, als die secretaris de docu menten van Lichtenberg zou krijgen, hij me niet zal ontkomen. Ik moet ze hebben, al zou ik er mijn leven voor in de waag schaal stellen." Roderik ging vlak bij de deur staan om te hooren, of Heinrich zich naar den zie ke begaf. Dan deed hij de deur op een kier, waardoor hij Heinrich zag voorbij gaan en toen deze in Lichtenberg's ka mer verdwenen was, sloop hij, zoo zacht als hij kon, op zijn teenen naar zijn eigen vertrek, waar hij zich in de kast opstelde om het gesprek tusschen den zieke en Heinrich te kunnen afluisteren. XXI. Meer dood dan lpvend was de bewuste- looze man door Balthasar te bed ge bracht, waar hij spoedig uit zijn verdoo- ving ontwaakte. Hij voelde een hevige pijn in de borst en als hij hoestte, ver schenen er bloeddruppels op zijn lippen. De harde val van de sofa op den grond scheen zijn longen geen goed gedaan te hebben. Hij voelde zich mat en vreesde het ergste. Een glans van vreugde ver scheen dan ook op zijn gelaat, toen hij Heinrich aan zijn bed zag komen. „Gelukkig, dat u er is zuchtte hij. „Nu heb ik u bij me in mijn laatste uur en kan :k nog eens in uw gelaat zien." „Uw laatste uur 1 Kom, kom, zóó erg zal het wel niet zijn", sprak Heinrich ver troostend. „Ja, ja, ik voel 't maar al te wel. Ik ben van de sofa gevalen en heb me in wendig bezeerd. Kijk maar." Hij streek met den zakdoek langs de lippen. Er zat bloed aan. „Ik geloof, dat het nog al zal schikken. Het zal wel weer over gaan." „Ja, dat zal het en wel zoodra mijn hart zal opgehouden hebben te kloppen. Ik zal me dus moeten haasten om u alles te zeggen, wat me op het hart ligt." Heinrich hoorde vreemd op. Zou hij werkelijk het plan hebben hem uit eigen beweging mede te, deelen, wat hij hem dien zelfden avond had willen vragen Dikwijls door hoesten onderbroken ver volgde de zieke: „Toen wij den eersten keer hier samen dn deze kamer waren, deden we allebei ons best om door een onvoorzichtig gesproken woord vaai el kaar iets te vernemen, wat voor ieder van ons van groot belang kon wezen. We waren evenwel zoo slim om ons niet bloot te geven. U wenschte van m ij een naam te hooren en ik wilde van U de bevesti ging van mijn vermoeden te weten ko- „Maar mijnheer Lichtenberg „Gelooft u, dat ik niet weet, wie u is Ik wist dat al heel gauw na uw komst en ik dank den goeden God, dat Hij u hier naar het slot gezonden heeft, want uw gelaat heeft in mijn versteend hart ge voelens van berouw over mijn zonden op gewekt en zonder het te vermoeden hebt u mij teruggevoerd tot God, aan wien ik in zoo vele jaren niet meer had gedacht. Liefde en haat zijn de oorzaken geweest van mijn vele afdwalingen, want beide zijn even sterk, even machtig. Ik zal u in 't kort mijn levensgeschiedenis vertel len en aan 't einde daarvan u smeeken mij uw vergiffenis te schenken." Hij rustte een minuut of wat en ver volgde dan op gedempten toon, doch niet zoo zacht of Roderik kon in zijn schuil plaats alles verstaan, „ik heb met graaf Anselm veel gereisd, voornamelijk in Ar gentinië. Op een van die reizen verstuik te ik mijn voet en moest in Cordova ach terblijven. De graaf nam iemand tijde lijk voor mij in dienst en reisde verder onder belofte, dat hij na verloop van tijd weer in Cordova zou terugkomen om mij af te halen. Mijn voet was spoediger ge nezen, dan ik gedacht had en ik z>u me geducht verveeld heben, als ik daar niet een landsman had leeren kennen, te wiens huize ik den meesten tijd doorbracht. Toon ik op zekeren avond laat naar huis terugkeerde, zag ik bij de deur van een kerk iemand op den grond liggen. Nieuws- gerig begaf ik me naar de plek en vond een jonge vrouw, aan wien ik vroeg, of ze ziek was. „Ziek en uitgeput van honger en ellende', antwoordde ze. „U is een Duitscher, hoor ik, evenals ik. O, wat ben ik God dankbaar, dat Hij u hier langs ge zonden heeft. Misschien wilt u me wel helpen." Dat hoefde de arme tobberd geen twee maal te zeggen. Ik nam ze op mijn armen, want loopen kon zo niet, en bracht haar naar mijn kamer, waar ik ze eerst van voedsel voorzag. Nadat ze gegeten had. kwam ze weer bij en vertelde mij, dat ze uit Duitschland afkomstig was en Con stance Hardenberg heete. Haar vader had uit Duitschland moeten vluchten, waar hij een hooge betrekking bekleed had, doch in onrnin was geraakt met vooraan staande regeeringspersonen. In Montevi deo was hij ziek geworden en was hij ge storven en sedert dien tijd had ze zonder middelen van bestaan rondgezworven. Hier in Cordova moest nog een oom van haar wonen. Daarom was ze naar hier gekomen, maar dien avond was ze van honger en uitputting in lekaar gezakt. Wat moest ik met het meisje beginnen? Het was te laat om ze ergens onderdak te brengen. Ik stond haar dus mijn bed af cn sliep op dc divan in mijn zitkamer. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5