STADSNIEUWS. KATWIJK AAN DEN RIJN. Politie. Door het vertrek van den rijks veldwachter Th. te Brake naar Pernis, was het politietoezicht alhier zeer vorminderd. Gingen er eerst geruchten, dat door het De partement van Justitie do standplaats Kat wijk a. d. Rijn bij de Rijks veldwachfc zou worden opgeheven wat te betreuren zou zijn geweest thans is, gelijk reeds eerder werd bericht, alhier als rijksveldwachter aangesteld de heer Kuijlmans van Veendam. Naar wij vernemen zal echter alhier ook de gemeente-politie met één man worden uitgebreid en wel de heer J. Janse, thans als zoodanig in functie te Katwijk aan Zee. Wispelturige schel. Het electrisch signaal bij het kruispunt Achterweg Noordw.weg—Voorstraat is de laatste da gen tot groote ergernis van omwonenden en alle radiotoestellcnbezitlers in de omge ving nogal wispelturig. Lange tijden aan een blijft de bel. dat een waarschuwingshcl moet zijn voor dezen overweg, luiden. Ook op Oud<»;aars-avond had het toestel zoo'n slechten bui. Belanghebbenden hopen dat de Directie der N. Z H. T. het toestel spoe dig „tot de orde zullen roepen3'. Baldadigheid. Baldadigen hebben het bord bij de Sandtlaanbrug dat een waar schuwingsbord is voor de brug, geheel in den kant geduwd, zoodat het als waar schuwingsbord geen dienst meer dnet. Deze borden zijn daar geplaatst door Rijnland. LEIMUIDEN Negen rakkers op het ijs. Hoewel het nog heel weinig gevroren heeft, waagden Zaterdagochtend een negental kinderen zich alhier op het ijs. De vreugde was spoedig over, want zes gingen er door en konden met een nat pak naar huis. LISSE. De ontwikkeling van het Gasbedrijf. Wij ontvingen een staatje van de toeneming van het gasverbruik alhier sinds de stich ting van de Gasfabriek, nu £0 jaren geleden, hetgeen een aardig beeld geeft dat de elee- trificatie 't gasverbruik niet heeft doen ver minderen, integendeel. De gasfabriek toch heeft over 1928 afgeleverd 1.035.000 Kubieke Meter gas; hiermede werd voor 't eerst se dert het bestaan van de fabriek een jaar productie van één millioen overschreden. Gedurende et eerste volle bedrijfsjaar (19CS) was de productie 345.000 Kub. Meter, '.oodat deze thans na 20 jaren verdrievou digd is. De toeneming der gasproductie be droeg over de laatste 8 iaren gemiddeld tl/2 procent. Om nog enkele belangrijke cijfers te noemen; per inwoner bedroeg de gasaflevering over de meters in 190S: 18 Kub Meter en in 1928 129 Kub. Meter. Het Aantal gasmeters steeg van 640 tot 1500; Ie lengte van het buizennet werd ongeveer verdubbeld. De kostprijs van het gas kwam, ia de abnormale stijging in de oorlogs- m na-corlogsjarcn, weer ongeveer op dien van da eerste exploitatiejaren terug. Over wogen wordt dan ook, de prijs, die de ver- oruikers mccten betalen, te verlagen, zoo- lat de gemiddelde verkoopprijs dan gelijk .3 aan die van 1908 en de gas- •irijs in deze gemeente tot de laagsten in >ns land zal behooren! Afscheid Kapelaan van der Weijden. Toen het bekend werd, dat Kapelaan v. d. Veijden Lissc zou gaan verlaten, vormde .ich al heel spoedig een comité, bestaande lit heeren van de Vincentiusvereeniging, 0 controle-commissie van de St. Agatha- :lok, St. Jozefsgezellen, Muziekvereeniging n Mandolineclub om hem een blijk van aardeering te geven bij zijn vertrek. De araes van de „St.Agathaklok" waren ter- tond bereid met lijsten de parochie rond 1 gaan. 't Moest alles haastig gaan, maar och liep alles vlot van stapel. Vrijdagmorgen te elf uur vergaderde het cniiifcé aan de pastorie. De heer George v. Veld bedankte Kapelaan v. d. Weijden oor het vele goede, dat hij in Lisse had edaan en bood hem een prachtige siga- •nkoker met inhoud (merk: „Nederland- he Bank"), alsmede een album met de imen dergenen die hadden medegewerkt m de verrassing. Daarna werd het woord og gevoerd door de heeren Warmerdam, d. Eerden en G. Ransdorp. Zichtbaar ont- >erd bedankte Kapelaan v. d. Weijden jor deze intieme maar toch diepgemeen- hulde en gaf de verzekering, dat Lisse ioit uit zijn herinnering zal verdwijnen i nooit in zijne gebeden zal worden ver ten. Des avonds te 7 uur is Z.Eerw. naar :nsterdam (N. Z. Voorburgwal 293) vcr- okken. Naast hefc parochiewerk wordt m aldaar ook de zorg over hefc Binnen sthuis toevertrouwd. N00RDWIJK. De post. Als onbestelbaar zijn in de helft van December teruggekomen: ieven BinnenlandRaad van Arbeid, iden; Jan Kromhout 2stuks, Rijnsburg; se Wiedenwilt, Wassenaar; één briefkaart nder adres; Mllc Chomassiqun Paris rief); Albert Appelt New-York (brief- art). Aanbevolen wordt naam en adres n den afzender op de stukken to vermel- n. Gevonden voorwerpen. Een gouden oche met haar er ingewerkt een R. K. gc- denboekje, een tascli met beugel een bal, n paarse kinderportemonnaie met eenig ein geld, een huissleutel. Inlichtingen uit- litend Zaterdags van 121 uur 's namid- gs op hefc politiebureau te Noordwijk- nnen. OEGSTGEEST. Instituut schoolartsen. Gelijk elders .at ook hier de kwestie invoering school ss in het tcc'.en der belangstelling. Daar ze aangelegenheid binnen afzienbaren 1 in den gemeenteraad aan de orde zal men hebben B. en W. gemeend een ter- ie kundige te moeten uitnoodigen om ze zaak te belichten voor heeren raads- !er\ «"derwijzend personeel, plaatse- ce doktoren, schoolbesturen en school- mmissics. Dit denkbeeld van B. en W. is zeer toe juichen, daar hierdoor een meer volle- ge voorstelling wordt verkregen over de -■rking van dit instituut. Zij waren al er gelukkig geslaagd in de keuze van n spreker, namelijk dr. Treyser, genees- mdig inspecteur van het Groene Kruis v Wassenaar, iemand witn het instituut schoolarts na aan hefc hart ligt. Vrijdag avond had onder groote belangstelling de ze avond paats en ra een woord van wel kom door burgemeester van Griethuizen verkreeg de spreker het woord, die begin met er op te wijzen, dat er hier en daar nog aarzeling bestaafc om tot invoering over te gaan, deels als gevolg van onjuiste voorstellingen. Toch neemt de tegenstand zienderwijze af, ook bij confessionceie zijde Deze zaak staat in een brandende belang stelling, wat niet maar een gril is, doch is toe te schrijven aan de groeiende overtui ging dat „voorkomen beter is dan gene zen. Menig volwassene profiteert van als kind genomen voorzorgsmaatregelen. Hij citeert, dr Idenburg, die o.m. ge zegd heeft dat uit onbekendheid nog te genstand gevonden wordt bij het Chris telijk onderwijs, wat hij aanvult niet dit ook voor het overige onderwijs toepasse lijk te verklaren. Spr. zelte hierna de taak uiteen van den schoolarts, die slechts als raadgevend arts optreedt. Hij heeft o.m. tot taak te bezien hygiene schoolge bouw, leermiddelen en schoolmeabelen, waarbij hij zich nimmer inlaat met het ka rakter van het onderwijs. .Verder wering besmettelijke 'ziekte, w alk gevaar' kan ko men van de zijde van het kind, zoowol als van den onderwijzer. Hierbij treedt spr. «n bijzonderheden over aard en werking vin bepaalde ziekten, en stond speciaal s!il bij de tuberculose, waarbij s. r. de onlangs verschenen statistiek aanhaalt ten op zichte van het gestichte kwaad van tubar- lerse ouderwijzers. Vervolgens heeft de schoolarts' tot taak stelselmatig onderzoek naar afwijkingen, waarvan ouders vaak onhundig zijn. He! eerste onderzoek begint bij de plaatsing op school cn het resultaat hiervan werdt op kaart, gebracht daar dit tot basis kan die nen bij nader onderzoek. Het tweede on derzoek heeft plaats in de middelste klas-* se en ten sint!e bij het verheten der school, dit. laatste is ook van belang bij de be roepsV-"" daar bepaalde aan den dag notreden verschijnselen vcor bepaalde beroemen funeste gevolgen kunnen heb ben. Het onderzoek heeft nimmer plaats tegen hefc uitdrukkelijk verlangen de ouders en de ouders worden er steeds b:; uitgenocdiprd cm hierbij tegenwoordig te zijn. De tegenwoordigheid der moeder 'S spe ciaal gewenscht en maakt het onderzoek vollcd'g. Vandaar de uitdrukking van „mcedcrschnol" door dr. v. Voorthuisen gebezigd, die hij hierbij citeert. De school arts advisee it dus alleen en neemt niemand in behandeling. Spreker bepleit d it de schoolarts meet zijn een „vol ambtenaar' en niet een plaatselijke arts, die het als nevenambt waarneemt, wat bovendien het bezwaar oplevert, dat deze niet geheel vrij staat in zijn advies, daar het geldelijk, voordeel zou kunnen be nvloeden Het argument is aangevoerd, dat het verantwoordelijkheidsgevoel der oulers er door wordt ondermijnd. Niets is minder waar. Wanneer de ouders op een bepaalde ziekte worden gewezen stijgt het verant woorde! ijk! ?ic-.seeyal juist, in plaats dat men de ziekte onwetend laat voortwoeke ren totdat het naar buiten (voor een leek zichtbaar) aan den dag tieeclt. De oogen dicht knijpen om het gevaar niet te zien, is jukst onverantwoordelijk. Ook in beroepskeuze spreekt slechts de adviseeiende stem van den schoolarts en is zijn taak zuiver negatief. Hetzelfde geldt ten opzichte van het zenden van kin deren naar een buitenschool, vacantie- school, school voor hardhoorenden of stot teraars enz. Hierna bespreekt hij de verhouding van de schoolarts tot het onderwijzend perso neel. Schoolarts blijft buiten aard en ka rakter van hetonderwijs en staat geheel naast den onderwijzer en met den huis arts vo men zij gezamenlijk een bondge nootschap, die ieder op zijn wijze mede werkt aan een groot volksbelang. De verhouding van de schoolarts tot de overheid en omgekeerd besprekend wijst hij er op dat de schoolarts de die-- naar is van overheid en schoolbestuur en practisc-h leidt dit nimmer tot conflicten. Voor het platteland prefereert hij vor ming van districten door samenwerking van gemeenten met een gezamenlijk aan tal inwoners van ongeveer 40.000, wat een 6 a 7 duizend kinderen omvat. De kosten zullen bedragen 20 cent per inwoners wat- met subsidie van de provincie (in uitzicht gesteld) kan worden teruggebracht tot 10 ct. per inwoner. Spr. stelt zich de vraag: zou dit niet beter regeeringstaak kunnen zijn 1 Dit zou ongetwijfeld sneller gaan en meer uniform, doch spr. verkiest gemeen telijke regeling daar het dan meer de sympathie heeft, wat bevorderlijk is aan de gunstige werking er van. We zullen wel wat langer moeien strijden, doch het zal komen, onafwendbaar. Spreker besluit met er op te wijzen, dat het zaak is dat de gemeenten deze zaak ter hand nemen, wil zij het in eigen hand houden waar het anders zeker van het rijk zal komen. Hij beveelt ten slotte deze kwestie, een zaak van do gezondheid voor het geheele Nederlandsche volk in aller aandacht aan. Na deze rede volgde een aangename gedachten wisseling waaraan de heer C. F. Paardekooper, v. d. Meene, inspecteur Baak en dr. Varenkamp deelnamen. De heer v. d. Meene bracht vervolgen? na mens de commissie van schooltoezicht, dank aan B. en W. voor de geboden gele genheid, om meer van deze zaak te hoo- ren. De burgemeester dankte den spr. voor zijn helder betoog en hoopt dat deze avond er tce heeft bijgedragen, dat het instituut schoolarts, wat naast het onder wijs ook een groot volksbelang is, ook in deze gemeente zal worden aanvaard. R0EL0FARENDSVEEN. IJsclub Wilhelmina. Zaterdagavond had in het café van den heer Van der Geest een algemeene ledenvergadering plaats van de IJsclub Wilhelmina. De Voorz. opende de vergadering met een woord van welkom tot de leden en me moreerde het overlijden van hefc bestuurs lid den heer Jac. Verhaar, die altijd een ijverig lid van de club was geweest. Zijn nagedachtenis zal dan ook bij bestuur en leden in dankbare herinnering blijven. De penningm. bracht vervolgens finan- tieel verslag uit. Er was een batig sal do van 118.69. Bij verkiezing bestuurs leden werden de heeren W. van Ruiten, Jan Verhaar en Th. van Ruiten bij accla matie herkozen. In de vacature van Vel- zeu werd benoemd de heer L. Olyerhoek. In de vacature J .Verhaar stelde de voor zitter voor zijn zoon N. Verhaar, die met overgroote meerderheid van stemmen werd gekozen. In besperking kwam hierna de feestavond. Na ampele bespreking werd daarna besloten wederom een uit voering te geven en wel gedurende twee avonden. Het tijdstip zal echter nader worden bekend gemaakt en het- bestuur werd gemachtigd voor de verdere uitvoe ring te zorgen.* Na de gebruikelijke rond vraag sloct de Voorz. de geanimeerde ver gadering onder dank aan de leden voor hun trouwe opkomst. SASSENHEIM. Jubileum „St. Deus Dedit". De plaatselijke afdeeling van den land en' tuinbouwarbeidersbond „St. Deus De dit" herdacht gisteren haar 25-jarig bestaan. Dc dag werd begonnen met H. Mis met intentie voor levende en overleden leden, waaronder algemeene H. Communie. Na dc II. Mis togen allen, ruim 120 in getale, naar het gebouw der K. S. A., waar een. gemeenschappelijk ontbijt werd aangebo den. In een rijk versierde zaal, getooid met groen en bloemen en vaandels, werd ont beten, waai bij de voorz. van den R. TC. Volksbond de afdeeling geluk wenschte met haar zilveren jubileum. 's Avonds te 7 uur werd de fees', vergade ring geopend door den heer N. v. d. Zv.aan, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeiep. Het moet, aldus spreker, den Eerw. Herder en Geest. Adviseur wel goed doen, dat hij de leden, na het dank offer hctweUv vanmorgen in de kerk is op gedragen, thans weer bij elkaar ziet oin feest te vieren. Ook verwelkomde hij den Burgemeester, de Kath. Raadsfractie en de leden van den L. T. B., die blijk geven van belangstelling voor de vakvereeniging. Spr. stond even stil bij de samenwerking, welke bestaat tusschen de arbeiders-orga nisatie en de patroons-organisatie, waar door de patroon en arbeider tot een over eenkomst komen. Vervolgens richtte hij een extra woord van welkom tot den bondsvoor zitter, den heer A. J. Loerakker en andere hoofdbestuurders, en feliciteerde hem na mens de af - -ling iret het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontificc", vacrmecle hij op 2den Kerstdag is begiftigd. Ook werd een woord gewijd aan de dames van de leden, d-' eigenlijk de groei van „St. Deus Dedit" in handen hebben. Immers zij „financieren" en kunnen door de contributie-bijdrage" de afdeeling .zoo groot mogelijk maken..Ook spoorde s,pr. haar aan de mannen ter ver gadering te sturen en ook hun kinderen, want daaruit, groeit de toekomst. Hierna werd door allen het Strijdlied asngeheven. Ter afwisseling warein, behalve het str jo olleest „Vineta", de dames der zangyer- eeniging „St. Ambrosius" en de Sassem- sche humoristen Berg en Homan uitgenoo- digd, welke beurtelings voor het voetlicht kwamen. Door den Bondsvoorzitter, den heer Loerakker, werd een feestrede ingespro ken, welke bijna een uur duurde. Namens het hoofdbestuur wenschte hij de afdeeling geluk met haar zilveren bestaan. Spr. her innerde aan den verleden tijd, toen hier enkele mannen bij elkaar waren om de af deeling te stichten, aan wie hij dank bracht voor hun moed en doorzicht. Spr. schetste, hoe het er voor 25 jaar uitzag met dc land arbeiders. Er werd gelachen om een derge lijke vereeniging. Maar dank zij de pio niers, die begrepen hadden, dat ook voor hen hadden geklonken de woorden van Paus Leo XIII, is de vereeniging gaan groeien. Het verleden is zoo gemakkelijk vergeten, maar spr. herinnerde zich nog veel hoe de toestand toen was, welke mis standen er waren en ook hoe de loonen waren uit die dagen. Al zijn wij nog niet waar wij zijn moeten, er is gewerkt cloor de organisatie. Spr. zette uiteen, hoe er voor den arbeider een ziekte-verzekering is tot stand gekomen en een behoorlijk col lectief contract. Hierop mogen wij trots zijn. Spr. richtte een bizonder woord tot de jongeren om toch lid te worden van hun afdeeling, want zij zijn het die nog in den tijd van strijd komen te staan. Voor zijn mooie rede werd den spreker een spontaan applaus gebracht. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den Pas toor en cloor den Burgemeester. Tot slot bracht de Geestelijk Adviseur dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het wel slagen van clezcn avond, waarna de voorz in et gebed sloot. Bekroning. Op de groote nationale ju bileum Pluimveetentoonstelling te Gouda behaalde de heer H. v. Klaveren het hoogst aantal punten voor de collectie groote hoenders. Hiervoor verkreeg hij 2 bekers, benevens verschillende medailles. TER-AAR. Boekhoudcursus. Er zal weer een boekhoudcursus gegeven worden, wan neer er ten minste genoeg deelnemers zijn. Het is voor de tuinders zeer aan te raden wat, van de boekhouding der zaak af te weten. Zie verder de advertentie. Loop der bevolking. Geboren 56 m. en 73 vr. totaal 129, gevestigd 62 m. en S9 vr. totaal 151, Te zamen 118 m. en 162 vr. totaal £80. Overleden 23 m. en 21 vr., totaal 44; vertrokken 89 m. en 112 vr., totaal 201. Te zamen 112 m. en 133 vr., totaal 245. Vermeerderd: 6 mannen en 29 vrouwen is totaal 35. Bevolking 1 Januari 192$: 1986 mannen en 1847 vrouwen, totaal 3833. Bevolking 1 Januari 1929: 1992 mannen on 1876 vrou wen, totaal 3838. Aantaal huwelijken ge sloten 17. Levenlocs aangegeven 3 man nen en 1 vrouw, totaal 4. VOORHOUT. Volksbond. Gisterenavond had de feestvergadering plaats van den R. K. Volksbond, afdeeling Voorhout, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan dier ver eeniging. Wegens het late uur van afloop zal hiervoor een uitgebreid verslag volgen. Alleen kunnen wij nog even zeggen, dat de feestvergadering van gisteren schitterend is geslaagd en dat de opgevoerde tooneel- stukken zeer goed waren. Wij kunnen de leden, die hedenavond zullen gaan een goeden en genoeglijken avond toezeggen. VOORSCHOTEN. De derde schietvereeniging. In hotel Deurloo was Zaterdag een vergadering belegd om te trachten een schietvereeni ging op te richten. De heer L. J. van Maurik leidde de vergadering en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Reeds bestaan alhiei twee schietvereenigingen n.l. „D. O. B." aan den Rijndijk en „Alle- marsgeesfc" bjj den heer Lubbe, doch beide vereenigingen hebben één bezwaar voor velen n.l. dat deze vereenigingen te ver van de kom der gemeente verwijderd zijn. Na .eeniae bespreking werd tot op richting besloten. De oefeningen zullen worden gehouden op Donderdagavond van half acht tot half e'f uur in een lokaal in de Schoolstraat tcefcehoorende aan de gebroeders Eggink. Het inleggeld werd vastgesteld op f 1.00 en de contribu tie op 0.20 per week. Tot bestuursleden werden gekozen: J. L. van Maurik, voor zatter; IC. A. Turenhout. secetaris; J. Nooiït, penningmeo"ter en tot commissa- riss-n de heeren: H. van Egmond Hzn. en W. Jn. HET EINDE NADERT Het einde nadert Inde; daad, nog slechts twee dagen is er 'olegenheid om kinderpostzegels te kon en. Nog slechts twee dagen, Dinsdag en Woensdag is er weldadigheid te betrach ten voor de noodlijdende kinderen door middel van het kooi en van kinderzegels, die on beperkten geldigheids duur hebben. Men behoeft dus niet bang te zijn met de zegels te zullen blij ven zitten Lei Jen heeft dit jaar, naar wij verne men niet tolurges' eld. Er is meer ver kocht dan vorige jaren, maar wij vertrou wen, dat de laatste twee 'dagen neg vele kon e*s e:i koorslcrs zal brengen. In de omgeving der stad is de verkoop tegengevallen. Moge ook hier het einde nc? veel goed mr.ken Koopt adlen weldadigheidszegels, voor het noodlijdende kind Gemeente Leiden. Loop der bevolking over het jaar 1 928. Bevo'king op 1 Januari 1928. Het eind cijfer der jaarstatistiek was: 33911 man nen en 35.040 vrouwen, totaal 69851. Ver meerdering: door geboorte 710 mannen en C4S vrouwen, totaal 1358; door vestiging 1730 mannen en £009 vrouwen, totaal 3739. Totaal 2440 mannen en 2657 vrouwen te zamen 5097. Vermindering: door overlijden 303 man nen en 338 vrouwen, totaal 641; door ver trek 2016 mannen en 2244 vrouwen, totaal 4260. Totaal 2319 mannen en 2582 vrouwen tezamen 4901. Verschil tusschen de geheele vermeer dering en de geheele, vermindering 121 mannen en 75 vrouwen, totaal 196. Bevolking op 31 December 1928 34032 mannen en 36015 vrouwen totaal 70047. De strijd in het aannemersbedrijf. B. en W. besluiten de wenschen der aannemers in te willigen. B. en W. hebben besloten de borgstel ling die voor aannemers bij aanbestedin gen af te schaffen en op te nemen een be paling omtrent arbitrage. Morgen zal de eerste aanbesteding zonder borgstelling vanwege de gemeente namelijk voor het bouwen van een schakelhuis voor de elec- triciteitsfabriek, plaats hebben. Hiermede is -door B. en W. in tegenstelling met de houding in verschillende andere ge meenten voldaan aan de wenschen van de aannemersbonden. Gemeentelijk® A^nkondigini Nieuw college-gebouw der Leidsche Universiteit in de Kweekschool voor Zeevaart. Vandaag is een a'anvang gemaakt met hefc overbrengen van den inventaris van het collegebouw Kloksteeg 23 naar het gebouw van dc Kweekschool voor Zee vaart in het Noordeinde. De volgende week zal daar met het geven der colle ges een aanvang worden gemaakt. Zooals reeds gemeld zal het Rijks Pren tenkabinet op het Rapenburg verhuizen naar hefc gebouw Kloksteeg. Het gebouw van het Prentenkabinet zal dienstbaar worden gemaakt* voor de administratie der universiteit en voor spreekkamers enz. van hoogleeraren. Verzoeken tot toestemming tot het aanleggen van verlotingen. Burgemeester en Wethouders van Leide brengen ter algemeene keilnra, dat verzoe ken en toestemming tot het aanleggen een verloting ten minste 14 dagen vóór dei dag waarop de trek lei ïq den aan hen nioetén Inzending i tijdstip kan tengavolg vei :oeken op een latei tijdig daarop kan Iworc m beschikt en der halve de voorgenomen worden gehouden. A. VAN DE SAN zal wprden gehou irden ingediend. hebben, dat niel verloting niet kar \TDE BAICHUYZEN V/ Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Januari 1929. Agenda LEIDEN H Zaterdag. Merijntje Gijzen's Jeugd. Schouw- ^a burg, 8 uur. Dinsdag. Derde Abonnem.concert. Stads gehoorzaal p uur. ve Dinsdag, R. K. Volksbond, Lezing Pater S11 Vrijmoed, Bondsgebouw. 8 uur. Woensdag, 9, 10 en 11 Januari tricluum der Maria-Congregatie, afd. mannen en vrouwen, en 13 d.a.v. plechtige ondracht, in de St. Josephkerk, Heerensingol. Woensda tme- r- Wogenjni d kers-Patroonsver. L'Union, 4.30 De avond-, nacht- en Zondagsdienst <ier Apotheken wordt van Maandag 7 Ja nuari tot en mot Zondag 13 Ja- i nuari waargenomen door de Apotheek de 'an den heer: P. d u Cr o i x, Rapenburg 9. Tel. 807. di k< jaar geleden in ons land kwam, zal van gemeentewege van de gemeentegebouwen de vlag worden uitgestoken op Donder- dag, 10 Januari a.s., den dag waarop de a' grecte muziekuitvoering in de Hoogland- te sche Kerk door de Radio zal worden ont vangen. Het zal wel onnoodig zijn onze stad- genooten op te wekken eveneens de Na- j tionale driekleur van uit hunne woningen uit te steken. Feestavond R. K. Ver. van Handelsreizigers St. Christoffel. Gisterenavond hield de Leidsche afdee ling van bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche bijeenkomst in den Foyer van de Stadsgehoorzaal. In zijn openingswoord drukte de voor zitter zijn voldoening nit over de zee» groote opkomst. Dit deed hem des te meer genoegen, omdat de baten van de zen avond bestemd waren voor het V.O.F. De leiding van den feestavond berustte ditmaal bij een commissie, gevormd uit de jongere leden.- Genoemde commiSïle SfaTT inderdaad met voldoening op haar werk terug zien. De avond is geslaagd in alle opzichten. Er heerschte een prettige stem ming, ook door de medewerking van den heer Rodi Roeters, conferencier, die de aanwezigen eenige uren aangenaam bezig hield, o. a. gaf hij eenige verbluffende staaltjes van vingervlugheid en gedach- tenlezen ten beste. De onontbeerlijke muzikale opluistering was in handen van den heer Martin van Schie, die voor een uitgebreide keur van muziek had zorggedragen. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de jazz-leider voor een uitstekende weergave der ver schillende nummers heeft gezorgd. Het bestuur van de afd. Leiden der R. K. Handelsreizigersvereeniging kan inder daad met genoegen op dezen avond terug blikken. Nieuwe halten van de N. Z. H. T. M. Binnenkort zal een nieuwe halte wor den gevestigd van de blauwe tram hal verwege tusschen Voorschoten—Zuid en de Kniplaan, namelijk bij het café van den heer Jansen. Ook overweegt de directie een halte te vestigen bij Tuin stadswijk, welke dan nog in dit voorjaar tot stand zal komen. De halte zal worden gevestigd bij de kruising van de Staatsspoor. Langs een nog te maken weg zullen de bewoners van Tuinstadswijk dan deze halte kunnen be reiken. Donderdag de vlaggen uit! Hoewel het heden de dag is, waarop Hare Majesteit de Koningin-Moeder 50 Centrale Ned. Arr.btenaarsbond. De afdeeling Leiden van bovengenoemde bond hield Zaterdagavond een feestverga- ring ter viering van het tweede lustrum. De groote zaal van de Graan beurs was goed bezet toen om goed 8 uur de voorzit ter, de heer H. van Woudenberg, de aanwe zigen verwelkomde, waarbij hij zich spe ciaal richtte tot de plaatselijke vakcentrales en de vertegenwoordigers der bevriende raadsfractie. Spr. ging het lief en leed na dat de ver eeniging in de tien jaren van haar bestaan had gekend en, was het ledenaantal in 1928 I aanmerkelijk gestegen, spr. hoopte, dat er dezen avond nog meer leden zouden wor- den geworven, waarna hij aller medewer king inriep om dezen feestavond te doen slagen. Hierna werd begonnen met de ai'wer- r king van het programma, dat verzorgd werd door Johan Schmidt's Ensemble, waarin Tula en Johan Schmidt-dc Vista j een goed gekozen klein-tooneelrepertoire brachten en E. Brenten als een moder ne heksenmeester, vermakelijke goochel toeren experimenteerde. Onder dat programma hield de heer M. G. Verwey, lid van den Bondsraad, een feestrede, waarin hij het ontstaan der ver eeniging schetste, die geboren werd uit een fusie van drie moderne bonden. Het doel was om tot eenheid en daarmee tot betore samenwerking te komen, wat noodig bleek, door de wijze waarop de ambtenaarsbonden dikwijls door de over heid werden ontvangen. De toenemende overheidsbemoeiing, al dus spr., moet het gemeenschapsbesef ver sterken. Spr. memoreerde tenslotte de namen van hen, die zich steeds >or de vereeniging verdienstelijk hadden gemaakt, n.l. de hee ren Vallentgoed, van Hees en van Wouden berg eno.a. ook de bode Mazurel. Nadat vervolgens het programma was afgewerkt, werd de avond met een bal be sloten.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2