DRIEKONINGEN BUITENLAND. Binnenland. Land enTuinbouw Rechtzaken. 20ste Jaargang ZATERDAG 5 JANUARI 1929 No 6070 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling" "Voor Leiden ID cent per weck f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weckf 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Hot Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. v Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAA3T: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingozondcn Medeileelingcn wordt hot dubbele van het tarief berekend. n Kleins advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vor- huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummsr bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. Het was nog 500 jaar voor Christus' ge boorte, toen de Joden, tot straf voor hun afgoder j, uit hun eigen land werden weg gevoerd naar het verre Babylonië. Daar. in de gevangenschap, zongen zij de bekende klaagliederen: „Aan de oevers dei rivieren van Babylonië, daar zitten wij en weenen, terwijl .vij terugdenken aan Sionl" Maar tot troost voor zijn verbannen volk verwekte God toen in hun raidden den groo- ten profeet Daniël die hen opbeurde, voor al met zijn duidelijke voorspellingen over den toekoinst'gen Verlosser. „Nog zeven tig jaarweken en de zonde neemt een einde, de misdaad wordt verzoend, en de Gezalfde des Heeren zal gedood worden". Diepen indruk moet 't optreden en pre diken van Daniël vooral gemaakt hebben op do Perzische priesterfarailies. die ma giërs, wijzen, genoemd werden. Zijn voor spellingen over een toekomst'gen Verlos ser, door schitterende wonderen bevestigd, werden door de besten onder hen aange nomen. Het geloof in den God der Joden, die eens kumen zou om zijn volk te ver lossen, Heef onder sommigen onder hen voortleven en werd als een kostbaar erf deel van geslacht op geslacht opgeleverd. En toen de volheid der tijden gekomen was en Christus in Bcthlqhem geboren werd, toen waren er nog van die wijzen, die zich herinnerden, van hun voorvaderen vernomen te hebben, dat het verschijnen van een wonderbare ster. eon soort ko meet, het teeken zou zijn, dat de groote Koning, de Verlosser gekomen was. Toen >le Wijzen het wonderlijke teeken aan den hemel zagen, zeiden zij tot elkan der: „Dit is het teeken van den grooten Koning" laat ons gaan zien, waar wij Hem lmnnen vinden en laten wij Hem onze geschenken aanbieden". Hun reis was lang en moeilijk, dat wisv- ten ze: door barre woestijnen moesten ze trekken, dagen lang; en in Jeruzalem, daar wachtte hen een Herodes. wiens wreedheid berucht geworden was over de geheele we reld; d e zijn eigen kinderen liet vermoor den en bijna geheel 'ijn familie liet om brengen, omdat hij vreesde, dat ze hem van den troon zouden stooten. En bij dien ko ning zo'.dcn ze moeten vragen: „Waar is de nieuw-geboren Koning der Joden, want wij hebben zijne Ster in het Oosten gezien en zijn gekomen om Eem te aanbidden". Maar ondanks alle moeite en gevaren gin gen ze up reis. De Ster van God, die aan den heme! schitterde, riep hen en aan dien reep van God wilde ze,niet ontrouw wor den, wat het hun ook kosten mocht. Geen offers waren hun te groot, om hun geloof aan den mensch-geworden God te betuigen Toen Wijzen te Jeruzalem kwamen en vroegen naar den pas-geboren Kondng der Joden, ontstelde Herodes en heel Jeruza lem met hem. Want Herodes wist dat de Joden hun Messias verwachtten; en hij vreesde nog meer voor zijn wankelen troon Ed de Joden van Jeruzalem waren ver baasd bij de gedachte, dat hun lang ver wachte Messias zich zou geopenbaard heb ben aan vreemden en niet eerst aan hen, het uitverkoren volk. En Herodes verzamelde alle opperpries ters en schriftgeleerden van het volk en vroeg hen, waar de Christus zou geboren worden. En zij zeiden hem: „In Bethle hem van Juda", want er staat geschreven: Gij Bethlehem in het land van Juda, gij zijt niet de minste onder de steden, want uit u zal geboren worden Christus de Heer!' Toen de Wijzen dit gehoord hadden, gingen zi heen. En zie, do Ster, die zij in het Oosten gezien hadden, ging voor hen uit tot zij kwam en bleef staan boven de plaats, waar het kind was. Toen zij de Ster zagen, verheugden zij zich met groote vreugde. En 't huis bin nentredend, vonden zij het Kind met zijn moeder Maria; en zij vie'en ter aarde en aanbaden het; en hun schatten spenend offerden zij Hem geschenken, goud, wie rook en myrrhe. Met schatten in de handen als de drie Wijzen kunnen wij niet komen tot het Kindje van Bethlehem dat op onze altaren woont; maar dat is ook niet noodig. Komen wij maar met hetzelfde geloof, waarmee de drie mannen kwamen, dan is het goed. Denken en leven wij volgens ons H. Ge loof, dan zullen wij niet vreczen. daarvoor offers te brengen, offers van waakzaam heid en zorg tot behoud van eigen geloof en dat onzer kinderen, offers van gebed om het geloof te brengen aan hen, die nog gezeten zijn in de duisternis van het hei dendom. Al ons doen en laten moet één levende prediking zijn van het geloof, dat wij be lijden, n et alleen in de binnenkamers maar ook openlijk in ons politiek en so ciaal leven, ook al kost ons dat moeite, ook al moeten wij daarom soms zware of fers brengen. Als wij allen ons leven inrich ten volgens de beginselen van ons H. Ge loof dan zou geheel ons leven voor velen, die naar de waarheid zoeken, als een lich tende ster zijn op hun donkeren levensweg en zouden velen het Kindeke van Bethle hem erkennen als Christus hun Koning. Moge dan dit feest van Driekoningen, waarop we gedenken de roeping van de heidenen, van onze voorouders tot Chris tus, moge dit feest ons krachtig opwek ken tot die dankbaarheid, de dankbaarheid BELGI Zoebkoff niet naar den Congo. Het bericht, uit Belgische bron, vol gens hetwelk Zoebkof, de zwager van ex- keizer Wilhelm, naar Belgisch Congo is vertrokken, wordt tegengesproken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Bela Tuka gearresteerd. Een vooraanstaande figuur in de Slowaaksche volkspart ij. De afgevuaidigde van de Slowaaksche volkspartij, dr. Bela Tuka, werd Donder dagmiddag te Praag gearresteerd en na een kort verhoor door den rechter van in structie overgebracht naar de Pressburger gevangenis. Tuka is een leidende figuur in de Slo waaksche volkspartij en behoort sedert het begin van zijn politieke werkzaam heid tot den radicalen vleugel van de partij. In het begin van het afgeloopen jaar maakte hij als zijn meening bekend, dat Slowakië 10 jaar geleden met de Tsjechen slechts een proefverdrag voor 10 jaar ge sloten had, zoodat in 19£9 een verdrag- looze toestand tusschen beide volkeren zou hec Bchen, en beumbten en soldaten vrij van hun eed werden. Daaraan wordt de bewering vastge knoopt, dat Tuka in verband staat met staatsvijandige e'ementen, die het '^sma ken van Slowakië van de republiek na streefden en de Slowaaksche jc -d wilden organiseeren op militaire wijze ter voorbe reiding «an een o~sf"nd Een strafvervolging werd ingeleid tegen Tuka, wiens parlementaire onschendbaar heid langdurige onderhendelingen in de coalitie werd opgeheven Bij een huiszoeking werd de gehcole correspondentie van Tuka in beslag ge nomen. Hh'nka he~ff de partijleiding op dracht gegeven, bij het Landesamt tegen de arrestatie te protesteeren. OOSTENRIJK. De „religiouse socialisten". Verklaring van het Oostenrijksch Episcopaat. De correspondent van de „Msb." te Wee nen schrijft: Enkele we'ken geleden bad ik gelegen heid, een paar woorden te wijden aan de „religieuse socialisten", die een groote pro- pagandamecting hadden gehouden. Daar bij kon ik reeds het getuigenis releveeren vt a den secretaris van Z. Em. den kardi naal-aartsbisschop. De secretaris had mij toen reeds meegedeeld, dat Z. Em. de be weging der religieuse socialisten volstrekt niet had goedgekeurd en den voormannen der beweging onomwonden had te kennen gegeven, dat zij den verkeerden weg gaan en enkel gebruikt worden als een soort uithangbord, om argeloozen te lokken. Het zij mij vergund, hier even het ant woord van de conferentie der Oostenrijk- sche bisschoppen weer te geven, dat dezer dagen is gepubliceerd. Uit dit antwoord blijkt nog eens duide lijk, wat ieder overtuigd Katholiek reeds wizt, dat de bisschoppen de beweging /liet goedkeuren, maar het is misschien goed het antwoord, tot getuigenis der naarheid, hier neer te schrijven. Het doorluchtig episcopaat wil antwoord geven op het verwijt der religieuse socia listen, die beweren, dat de Katholieke Kerk, als leidende religiouse macht in Oostenrijk, door haar innige connectie met de christelijk-sociale partij, die op het oogenblik bijna uitsluitend het kapitalis me verdedigt, zich tot een machtsinstru ment van het kapitalisme heeft verlaagd en daardoor in tegenspraak is gekomen met haar godsdienstige zending. Het doorluchtig episcopaat wijst dit verwijt heel stellig af en memoreert in dit verband de encycliek van Paus Leo XIII z.g. en wijst op het herderlijk schrij ven der' Oostenrijksche bisschoppen over de sociale kwestie. De naam: „religieuse socialisten" wordt door het doorluchtig episcopaat verwor pen. Het „christelijk socialismo" toch, is door Paus Leo XIII nadrukkelijk veroor deeld. Bovendien is zulk een uithangbord enkel geschikt, om de plattelandsbevolking om den tuin te leiden. Bovendien wijzen de bisschoppen erop, dat de naam chris telijk socialisme en de daarvan afgeleide titels met recht zijn verdwenen. De groote christelijk-sociale partij in Oostenrijk heeft zooals men weet, met 'n „christel ijk-socialistische" partij niets uit staande. De verklaring der bisschoppen is af doende. Het is maar to, hopen, dat velen, die, misschien nog te goeder trouw, de beweging medemaken, zullen inzien, dat zij een verkeerden weg insloegen. ROEMENIE. Ruslands stap in zake het Kellogg-pact. Roemenië tot besprekingen bereid. Roemenië heeft van Polen een uitnoodi- ging ontvangen om naar aanleiding van do Poolsch-Russischo onderhandelingen zijn meening over bet Russisch voorstel aan Polen betreffende onmiddellijke aanneming en inwerkingstelling van het Kellogg-pact te kennen te geven. De Roemeenscho minister van Buiten- landsche Zaken, Mironescu, heeft hierop zoowel met de vreemde gezanten te Boeka rest als met den premier Maniu een lang gesprek gehad, waarna Mironescu een bui tengewone audiëntie van een uur verkreeg bij den regentschapsraad. Ingevolge deze besprekingen is Roemenië bereid, het Kel logg-pact onmiddellijk tegenover Rusland toe te passen en het heeft hiervan de go- zanten verwittigd. Roemenië is bereid, met Rusland directe onderhandelingen te hervatten en in geval van een accoord de diplomatieke betrek kingen te herstellen. Roemenië zou het aantal leden der Sovjet-delegatie aan een maximum gebonden willen zien, opdat geen communistische propaganda mogelijk is, cn ook een wet te maken tegen communistische propaganda. Men hoopt hier op goede re sultaten, waardoor de onzekerheid der Oos telijke grens van Roemenië zou worden op geheven, echter kan van een verandering der huidige grenzen of van een plebisciet in Roemenië geen sprake zijn. De onder handelingen kunnen slechts op basis van den status quo worden gevoerd. In vooraanstaande kringen te Boekarest wordt beweerd, dat Rusland dringend geld middelen noodig heeft, die de Ver. Staten het slechts dan willen geven, wanneer het zijn vreedzame bedoelingen duidelijk met daden bewijst. Hi oor is een non-agres sie-pact met Po'.er.^T Roemenië !:et meest geschikt. MAROKKO. Weer onrust in Marokko. In Marokko is eenige ongerustheid ont staan tengevolge van het feit, dat in korten tiid opstandelingen tweemaal een overval hebben gedaan Vrijdagavond werd een con- vooi Franscbe vrachtauto's tusschen Quedza en Beni-Mellal overvallen. Twee chauffeurs werden gedood. ARABIt De invallen der Wahabieten. Een strafexpeditie. Een sterke colonne, bestaande uit drie en twintig vrachtauto's waarin zich een dé- tachement grenstroepen bevindt onder be vel van een Britschen officier, verliet Za terdag j.l. Amman, om een strafexpeditie te ondernemen tegen de leden van den stam van Beni Sakhr, die in strijd met de orders van Abdoellah invallen op het grondgebied van Nedjd hebben gedaan De colonne heeft Donderdag haar doel bereikt. Zij keerde terug met den zoon van den sjeik, die verantwoordelijk is, als gijze laar en een aantal kameelen, als herstel. AMERIKA Indianer.-opctand in Ecuador. Volgens berichten uit Rio Campa is het in Ecuador tusschen 5000 opstandige In dianen en regeeringstroepen tot een bot sing gekomen. Bijzonderheden ontbreken nog. R. K. STAATSPARTIJ. Praeadviseurs óver het militaire vraagstuk in de Partijraadsvergadering van November 1929. Het Partijsecretariaat der R. K. Staats partij deelt ons mede, dat voor de behan deling van „Het Mik'taire Vraagstuk" in de Partijraadsvergadering van November 1929 de navolgende heeren zich bereid heb ben verklaard als praedviseurs op te tre den: 1. mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, voorzitter der R. K. Eerste Kamerfractie, te Vught, voor do politieke, meer bijzonder de internatio- naal-politieke aspecten van het vraagstuk; 2. mr. dr. J. Bcuns S.J. te Nijmegen, voor de economische aspecten van het vraag stuk; 3. mr. D. Beaufort O.F.M., secretaris van den R. K. Vredesbond, adviscerend lid van den Partijraad, te Ven ray, voor de moraal theologische zijde van het, vraagstuk; 4. generaal P. J. van Munnekrede, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, voorzitter der Algemecne R. K. Officiercnvereeniging, advisecrend lid van den Partijraad, te 's-Gravenhage, voor de militair-technische zijde van het vraagstuk. Kiesreglement 1929. Het Partijsecrctariaat verzocht ons me de te dcelen, dat bestellingen van Kies reglementen alleen dhn over het Partijsc- cretariaat behoeven to loopen, wanneer do exemplaren bestemd zijn voor R. K. Kies- vereenigingen en dus tegen den geredu- ceerden prijs van 5 cent (i. p. v. 10 cent) kunnen worden geleverd. Andere bestellingen gelieve men recht streeks te richten tot Teulings' Uitgevers Mij te '8-Hertogcnbosch. Dringend wordt verzocht bij vooruitbeta ling te voldoen. Bestellingen beneden 10 exemplaren zonder gelijktijdige betaling worden niet uitgovoerd. DE KAMERVERKIEZINGEN. Prof. Veraart. Van de drie Kiesvereenigingen te 's-( :*a- venhage, die reeds vergaderd hebben, was do overgroote meerderheid voor prof. Ver aart en konden de Candida ten van het R. K. Werkliedenverbond het nog niet tot tien aanhangers brengen, aldus de „Res." Naar dat blad verneemt, is men ook in ar beiderskringen in Amsterdam en Rotter dam sterk voor prof. Veraart geporteerd. Uit de meubelindustrie. Een nieuwe arbeids overeenkomst. De besturen van de algemeene Neder- landc'e, de christelijke en de roomsch- katholieke arbeiders-organisaties in de meubelindustrie hebben, in overleg met hun leden te Krommenie en Assendelft, aan het 1 '-it van den algemeenen bond van meubelfabrikanten, mededee- ling gedaan, dat zij de arbeidsovereen komst, die is gesloten met de firma's Leguit en Zonen en Reijne en Zonen te Krommenie en met do firma.Jacob Kloos ter t-.n Zenen te Assendelft en die eindigt op 9 Maart a.s., opzeggen. _Het ligt in de bedoeling, tijdig bespre kingen te voeren tof het sluiten van een nieuwe arbeidsovereenkomst. Het con- tre-t is e- st opgezegd, nadat een ver zoek van'de organisaties van werknemers om de vacantie te brengen op een volle vit-' Sr.or d" betrokken fabrikanten was afgewezen. Thans zullen naast dezen eisch nog andere wenschen en grieven bij de onderhandelingen op den voorgrond worden geschoven. Het conflict tusschen aannemers organisaties en het Rijk. Men schrijft uit Zwolle aan de .,N. R. Crt.": Vandaag is hier aanbesteed het maken van den oprit naar de nieuwe IJselbrug aan het Katerveer. Het was de eerste aanbesteding van het Rijk in 1929, nadat de Nederlandsche Aannemersbond en de Nederl. R. K. bond van bouwpatroons be sloten hadden, dat het met ingang van 1 Januari den leden verboden is, in te schrij ven naar werken, waarvoor borgstelling wordt geëischt en waarbij n:et is bepaald, dat alle geschillen door arbitrage zullen worden beslecht. Slechts ttoec inschrijvingsbiljetten wer den ingeleverd n.l. door J. F. Schaufcle te Bussum met 106.700 en N. Maubuad te Willemstad met 125.768. De raming was f 100.000. Er waren veel belangstellenden en de voorzitter van den Nederlandschen Aan nemersbond deelde mee, dat er wel 30 in schrijvingen zouden zijn geweest indien een bepaling betreffende arbitrage in het bestek was opgenomen. Hoofd-ingenieur Walland merkte op, dat het gouvernementsgebouw te Zwolle geen plaats is voor een propagandarede. De voorziter vroeg, of do hoofd-ingenieur er bij den minister op wilde aandringen, dat in de besteksbepalingen arbitrage bij geschillen wordt opgenomen. Aanbesteding Postkantoor Gouda. Vanwege het departement van Finan>- ciën is gisteren aanbesteed: de aan- en verbouw van het post- en telegraafkan toor te Gouda. Laagste inschrijvers waren v. d. Velden en do Jong te Oegstgeest met 79.889 Burgemeester Th. G. A. M. Spierings. t Te Wassenaar, waar hij wegens over spanning vertoefde, is overleden de heer Th. G. A. M. Spierings, burgemeester van St. Michielsgestel, en lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Vroeger vervulde de heer Spierings een leidende rol in de R K. Middenstandsbewe ging te 's-Hertogenbosch. Hij was o.a. na eerst voorzitter der Hanze te zijn geweest, eerste directeur der Hanzebank en begon later een eigen kassiersbureau. Verder was hij president der Hanze-Borgmaat- schappij. In St. Michielsgestel, waar hij woondo, was hij jaren wethouder; in 1020 werd hij tot burgemeester dier gemeente benoemd. De laatste Hildebrand overleden. Op 62-jarigen leeftijd is te Utrecht, over leden de oud-notaris H. A. Beets. De over- Het voornaamste nieuws» 3UITENLAND. Bela Tuka in Tsjecho-Slowakie gear resteerd. Overstroomingen In Italië (BuitenL Be richten, 2e blad). BINNENLAND. De Paus over de Katholieke Universiteit te Nijmegen (2de blad). Behandeling van het militaire vraagstuk door de .1. K. Staatspartij (1ste blad). Tijdelijk gebrek aan priesters in het Bisdom Haarlem (Kerkn. 3de blad). Een onderzoek naar het geelziek der hyacinthen (L. en T. 3de blad). De nieuwe Rijksweg AmsterdamRot terdam (Rijnstreek, 4de blad). ledene was de laatste nog in leven zijnde zoon va:i Nioolaas Beets en bewoonde al daar hetzelfde huis. dat ook „Hilde brand" geruimen tijd tot woning heeft ge diend. Uitvoer van eieren naar Engeland. De verplichte stempeling Het Ncd. Weekblad voor Kruideniers waren meldt dat in verband met de straks in Engeland verplichte stempeling van eieren de N. P. F. een studie-commissie in het leven heeft geroepen om na te gaan wat thans tor zake in ons land moet ge beuren. In deze commissie hebben zitting ge nomen de heeren Breukers, Radenhuis, Vos, Dirks en Klomp, resp. directeuren der Coop. Eierve'lingen te Roermond, Leeu warden Jnschedé, Ve.ilu en Arnhem. Is het blad welingelicht, dan stelt deze commissie zich op het standpunt dat. waar slechts 2 pet. der eierproduetie naar Enge land gaut, het de meest gewenschte rege ling is-, dat het overig deel dor productie buiten de stempeling valt. Het blad verneemt voorts uit Louden, dat de bepalingen op het stempelen 21 April a.s. in Engeland in werking zal tre den. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het aantal in 1928 behandelde zaken. In het afgeloopen jaar zijn voor het kantongerecht te Leiden behandeld 4887 strafzaken, 665 betalende en 66 kostelooze civele zaken (arbeidscontract enz.), als mede 93 rekuesten van verschillenden aard. Melkvervalsching. Men herinnert zich dat eenige wekoi. geleden de ambtenaar van het O. M. bij liet kantongerecht alhier zes weken prin cipale hechtenis heeft gccischt tegen den melkveehouder A. M. W. te N oord w ij ker hout 'wegns het afleveren van met ondermelk vermengde volle melk aan de melkinrichting „De Landbouw", zoo, dat per bus van 40 liter 12 1/2 liter onder- melk voorkwam, hetgeen, volgens bereke ning van den keuringsdienst alhier, aan W. een extra winst van 180 per week opleverde. De kantonrechter heeft den melkveehouder vrijgesproken, aangezien zijn knecht Van Zon beweerde, een onge luk met de melk te hebben gehad en toen, zonder medeweten van zijn patroon, in plaats van de verloren gegane melk er af geroomde melk had bijgevoegd. Hoewel do kantonrechter hem toen de gevolgen van meineed voorhield, bleef van Z. bij zijn verklaring volharden. Het O.M. heeft nu ter zako van melk vervalsching tegen a.s. Maandag Van Z. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De politierechter to 's-Gravenhage ver oordeelde gisteren den gewezen armbe zoeker J. M. te Leiden, wegens beleo- diging van den voorzitter van het Burger lijk Armbestuur, den heer wethouder Gos- linga, tot drie weken gevangenisstraf, voor waardelijk, met een proeftijd van 2 jaren. De eisch van den Officier van Justitie was 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met eeu proeftijd van 2 jaar.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1