BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. Uit de Omgeving De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bijvooruitbetaling' Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit vier Maden. V De politiek en de sociale organisaties Hu de verschillende locale Kiesv. bezig zijn aan de candidaatstelling voor de Tweede Kamer, mag nog wel 'ns worden geconstateerd, dat het systeem van can didaatstelling niet geschiet blijkt, om de belangsteling van de leden der Kiesver- eeniging op te wekken. Het is wij zei den het reeds niet overzichte- 1 ij kdat is de voornaamste schaduw zijde, zoo schreven we dezer dagen. We zullen terug moeten naar het eenvoudige systeem van vroeger: iedere Kieskring stelt eigen candidaten en stemt ten slotte over deze eigen candidatendoor een vergadering waarin alle Kieskringbestu- ren vereenigd zijn wordt tusschen het stellen van candidaten en het stemmen op de candidatenlijst een advies gegeven. Maar: laten we liever nu nog niet gaan schrijven over hoe het over vier jaar moet gaan. Wij hebben nu het bestaande sys teem zoo goed mogelijk te hanteeren. Wij willen nu op wat anders wijzen. Bij het huidig systeem van candidaat-^ stelling heeft men de standen vertegen woordiging in de partij gehaald. En dat is ten slotte nog wel het ergste van de gevolgen, welke dit systeem na zich sleept. Werkgevers, arbeiders, middenstanders, land- en tuinbouwers allen propagee- Ten hun door hun eigen sociale leiding aangewezen candidaten. De land- en tuin- böuper*, boeren en werkgevers hebben zich niet in zoo sterke mate in de-poli tiek geworpen als de arbeidersleiding, bet Werkliedenverbond. Maar deze laatste ondervindt dan ook nu reeds, met hoe veel recht en reden en hoe wijselijk het Episcopaat aan de sociale organisaties heeft verb cc en, om zich met de politiek te bemoeienDe arbeidersleiding, die prof. Veraart per se niet wil op een ge kwalificeerde plaats (arbeidsdeskundige), heeft in eigen kring zijn medestanders, maar óók zijn bestrijders. Er is verdeeld heid in arbeiderskringen ontstaan Het Werkliedenverbond plukt er nu al zelf de wrange vruchten van, dat het zich op po litiek terrein, en wel op het terrein der candidaatstelling, heeft begeven. Eerlijk gezegd, hadden ook wij niet voorzien, dat het vigeerend systeem van candidaatstelling de hier geschetste ge volgen zou hebben. En die gevolgen zit ten er ook niet noodzakelijk aan vast. Maar blijken nu toch heel moeilijk te ont wijken helaas. Door voorzichtigheid in tactiek en bescheidenheid in verlangens op het gebied van candidaatstelling kan men in de andere groote Katholieke standsorganisaties, buiten het R.-K. Werkliedenverbond, doze verdeeldheid wekkende gevolgen nu gelukkig nog niet constateeren. Maar ook da&r zou 't er toe kunnen komen. Door een wijs beleid van de leiding in het R.-K. Werkliedenverbond die overi gens herhaaldelijk blijk heeft gegeven daartoe op eminente wijze in staat te zijnmoge erger verdeeldheid in eigen kring worden voorkomen VAN HET VATICAAN. HET PAUSELIJK BLAD TEGEN DEN WEDSTRIJD IN BEWAPENING Bewapende vrede is geen ware vrede. Men is teruggekeerd tot het militarisme van vóór d e'^ oorlog. De „Osse.i.: riore Romano" publiceert een hoofdartiSêl van zijn directeur, graaf Dalla Torre, onder den titel: „Paradoxen" Daarin wordt tegen de oorlogstoebe reidselen in de heele wereld en tegen den wedstrijd in bewapening opgetreden. De directeur neemt als aanknoopings- punt een artikelenreeks, welke de militaire medewerker van de „Messagero" over be weerde Duitsche militaire toebereidselen publiceert, en wel hoofdzakelijk met de zeer doorzichtige bedoeling, het opbieden in bewapening van Italië begrijpelijk te maken en steeds weer wantrouwen tegen Duitschland te zaaien. De man van de „Messagero" had o.a. ge schreven: „Naar men ziet, mankeeren Duitschland geenszins de wapens om zijn revanche-oorlog te beginnen, Daarmee wil len we echter niet zeggen, dat het van plan is, wederom de heele wereld over hoop te gooien, daar wij geen profeten zijn Ons doel is slechts, duidelijk te maken, dat de volken thans niet de vredes-sirenen mo gen vertrouwen. Wij gelooven, dat het thans meer dan geboden is, dat het fascistische Italië voor zorgen neemt en zich de oude wijsheid van de oud-Romeinsche spreuk te binnen brengt welke luidt: „Si vis pacem, para bellum". Naar aanleiding hiervan merkt graaf Dalla Torre in de „Osservatore" op, dat het volmaakt onverschillig is, welke natie men van bewapeningswedijver aanklaagt. Want alle volken zonder uitzondering heb ben zich thans het oud-Romeinsche spreek woord tot norm gekozen, wat onherroepe lijk tot oorlog moet leiden. Niemand'vertrouwt den vrede, ofschoon men van hem spreekt, en iedereen voorziet een nieuwen oorlog. En daarom streefden alle volken ernaar, het best voorbereid te zijn, wat groot onderling wantrouwen ten gevolge heeft. De „Osservatore" wijst op het groote gevaar van dezen geest van wantrouwen. De suggestie, de oorlogsdroomen, het wan trouwen, het spelen met den oorlog zijn vreeselijk geworden en daarbij komen nog de vele sociale crises, welke eveneens als brandstof werken. Dat wat de „Messagero" heeft uitgedrukt met de woorden: „De middelen om oorlog te voeren ontbreken geenszins" is volgens de „Osservatore" de kern van het heele probleem. Want een bewapende vrede is geen waar achtige en duurzame vrede, want als het een ware vrede was, waren alle kanonnen en bajonetten overbodig. Dagelijks hoort men tot vervelens toe herhalen, dat de vredesdroom onzin en een onding is en dat alle toebereidselen tot oor log verstandig en goed zijn. Wij van onzen kant, zegt graaf Dalla Torre in de „Osservatore", hebben niet de bedoeling, iemand in het bijzonder aan te klagen, dat hij opnieuw de wereld overhoop wil werpen. Maar wij constateeren, dat alle mogelijkheden tot dit doel door allen in het leven zijn geroepen. Iedereen is er thans op uit, niet de laat ste, maar de eerste bij den bewapenings wedstrijd te zijn. Dagelijks houdt men dus in den geest er zich mee bezig, de heele wereld overhoop te werpen. De „Osservatore" constateert tenslotte, dat men tot dat militarisme te terugge keerd, tot welks vernietiging, naar beweerd werd, moa eens den grooten oorlog begon nen is. 1 b militarisme heeft men bestreden ter verzekering van de algemeene veilig heid, maar thans leeft het veel gevaarlijker op en werd met het motto der oude Ro meinen naar de tijdsomstandigheden gemo derniseerd: „Si vis bellum, para bellum!" FRANKRIJK. Abbé Haegy. In tegenstelling met vroegere berichten blijkt thans, dat abbé Haegy een der lei ders van de autonomistische beweging in den Elzas, zich niet teruggetrokken heeft uit de journalistiek en de politiek. Wel heeft hij een bezoek gebracht aan het klooster St. Marcus, doch dit was een tra ditioneel bezoek. Abbé Eaegy is thans weer te Colmar teruggekeerd en heeft de pen weer opgenomen. Gouverneur Steeg. De gouverneur van Marokko, Steeg, heeft zijn ontslag ingediend, nu dezer da gen de Kamer een wetsontwerp aangeno men heeft, waarin de onvereenigbaarheid wordt uitgesproken van verschillende openbare functies met het kamerlidmaat schap. Volgens de Fransche wet was het altijd al verboden, dat een lid van het parlement een regeeringsopdracht aanvaardde voor langer dan zes maanden. Deze bepaling diende om de onafhankelijkheid van de Kamerleden en Senatoren tegenover de regeering te verzekeren. Ze werd evenwel regelmatig ontdoken door de opdracht elke zes maanden weer te vernieuwen. Op deze wijze hebben wij de politieke gouverneurs gekregen: Steeg en daarna Violette in Algiers Varenne in Indo-China, laatstelijk Steeg in Marokko. Nu is het al heel dwaas, dat iemand, die op deze wijze vele jaren in de koloniën bleef, niettemin maar kalm voortgaat deel uit te maken van een der beide Kamers en het tractement daarvoor op to strij ken, zonder aan de werkzaamheden, die van een parlementslid verwacht worden, te kunnen deelnemen. Dë nieuwe wets bepaling heeft dit onmogelijk gemaakt door zeer terecht te Körvulen, dat een der gelijke opdracht ^es maanden niet voor vernieuwing \r is. RUSLAND. ANTI-OORLOGSPACT IN HET OOSTEN. LitwLnof's voorstel door Litauen aanvaard. Zullen ook andere Oostzee- staten toetreden? Uit Kowno wordt gemeld: Op het voorstel van den Russischen plaatsvervangenden volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, om een gemeenschappelijk protocol naar het voor beeld van het anti-oorlogspact te onder teekenen, en wel tusschen Sovjwt-Rusland en Litauen eenerzijds en Sovjet-Rusland en Polen anderzijds, heeft de Litausche re geering heden aan do Russische regeering medegedeeld dat zij bereid is, zulk een protocol zonder reserves te onderteekenen. Naar het Litausche persagentschap ver der verneemt, zal Litauen de andere Oost- zeestaten uitnoodigen, zich eveneens bij~ het door Litwinof bedoelde protocol aan te sluiten. AFGHANISTAN. De opstand. Concessies van Aman Oellah. De Engelsche bladen melden uit Kaboel, dat koning Aman Oellah de volgende con cessies aan de opstandelingen zou hebben gedaan: sluiting van de meisjesschool te Kaboel, herstel van den Vrijdag als rust dag overeenkomstig den Mohammedaan- schen godsdienst, voldoende vertegenwoor diging van de leiders der stammen en van de militaire gouverneurs in een nieuw te stichten wetgevende vergadering. Het staat nog niet vast of deze concessies vol doende zijn om den opstand definitief tot het verleden te doen behooren. BR1TSCH-INDIE. Neef van Aman Oellah verdwenen. Uit Allahabad wordt gemeld, dat sirdar Mohammed Omar Kb- p een neef van den Afghaanschen koni; die op zijn eere woord vrij te Allahabad kon leven, op 20 December zonder verlof van den ge- zagvoerenden resident is verdwenen. De Indische regeering heeft langs de grens een proclamatie uitgevaardigd, waar bij flinke belooningen worden uitgeloofd voor de aanhouding van Mohammed Omar Khan. Omar bevond zich onder 1200 Af- ghaansche vluchtelingen, die door de re geering bewaakt worden, in Indië. Een vrijheidsactie in Birma. In den laatsten tijd wordt ook in de provincie Birma, welke tot Achter-Indië behoort en sedert 1885 deel uitmaakt van het Britscho keizerrijk, een onafhankelijk heidsbeweging bemerkbaar. Onlangs is een commissie gevormd, waartoe de voornaamste personen van liet land behooren, welke voor een volledige afscheiding van Birma van Britsch-Indië wil ijveren. De commissie heeft het ont werp voor een nieuwe grondwet gepubli ceerd, welke de instelling van een senaat en huis van afgevaardigden bepaalt. De commissie zal midden-Januari over dit ontwerp nader beraadslagen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Een vrije zetel voor Minister Larr.booy. In een gisteravond gehouden druk be zochte vergadering van den R. K. Rijks kieskring 's-Gravenhage (afdeeling Bezui- denhout) is het voorstel van het bestuur oni minister Lambooy voor de a.s. verkie zing van de Staten-Generaal een vrijen ze tel aan te bieden, met algemeene stemmen aangenomen. Burgemeesters-salarissen in N.-Holland. Voorstel totverhoogingvan Ged. Staten. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het advies van de gemeentebestu ren gevraagd over jaarwedde-verhooging voor burgemeesters, secretarissen en ont vangers. De gemeenten worden naar het zielental ingedeeld in acht klassen, name lijk beneden 750 zielen, 7512000, 2001 3000, 3001—4500, 4501—6000, 6001—8000, 800110000, 1000115000 zielen. De jaarwed den voor de burgemeesters zijn in deze klassen 1500—1800, 2000—2400, ƒ2500— 3000, 3000—3600, 3500—4200, 4000— 4800, ƒ4500—5400, 5000—6000. Voor de secretarissen 1500—1800, 19002300, 2300—2800, 2700—3300, 3100—3800, 3500—4300, 3900—4800, 4300—5300. Voor de ontvangers 400—600, 7501050, 1100—1500, 1450—1950, 1800—2400, 2150—2850, 2500-r3300, 2850—3750. Om bepaalde redenen stedelijk karak ter, hoogen levensstandaard, vreemdelin- genbezoek, marktverkeer, uitvoerhandel, geïsoleerde ligging als anderszins kan de gemeente in een hoogere klasse worden geplaatst dah het zielental aangeeft. Ge meenten der hoogste of 8o klasse komen dan in klasse 8a, burgemeester 55006000, secretaris 47005800, ontvanger 3200 4200. Aftredende hoogleeraren. In November 1928 is prof. dr. E. D. Wiersma 70 jaar geworden en in Maart 1929 zal prof. dr. C. F. A. Kocli den 70-jarigcn leeftijd bereiken. Beide hoogleeraren zullen alzoo aan het einde van den loopenden cursus hun ambt als hoogleeraar aan de universiteit te Gro ningen neerleggen. Nader vernemen wij, dat ook prof. dr. A. Kluyver, die 28 December j.l. zeventig jaar werd, aan het einde van den loopen den cursus zal aftreden. Journalistiek. Het te Gouda verschijnend R. K. dag blad „Nieuwe Zuid-Hollander" is met in gang van 1 Januari overgegaan aan de N.V. De Courant „De Maasbode". De heer L. J. Stolwijk, die hoofdredacteur is van do „Nieuwe Schiedamseho Courant" is be noemd tot waarnemend huofdred. van de „Nieuwe Zuid-Hollander" „De Maasbode" geeft nu de volgende plaatselijke dagbladen uit: „Het Nieuwe Dagblad" (voor Rotterdam), de „Nieuwe Schiedamsche Courant", de „Nieuwe Dor.lt- sche Courant" en de „Nieuwe Zuid-Hollan der". DAMMEN. Voorburg—Voorschoten. De uitslag van den wedstrijd te Voor burg tusschen, de R. K. Vooiburgsche Dam club en de Voorschotensche Damclub luidt: Voorburg. Voorschoten. Th. SchramaG. van Bemmelen 20 Th. BolH. Oudshoorn 20 M. de Koning—J. C. de Graaf 02 C. SoniusC. Bins 20 O. JuffermansA. Amker 11 J. v. d. NouwelandG. J. Zwaan 20 Jac. J .v. d. NouwelandW. Vis 02 A. van EttenA. J. C.oljée 02 Totaal 9—1 LISSE. Hanze. De R. K. Middenstandsvereeni- ging, afd. van de „Hanze", hield gister avond in Café „De Beurs" haar 17e jaar vergadering. De voerz., de heer F. G. J. v. d. Eerden, opende do vergadering met den Christelijken Groet en heette allen welkom. Voorts wenschte hij allen een Zalig Nieuw jaar, daarbij den wensch uitsprekende, dat het ook voor allen in tijdelijke zaken naar wensch moge gaan. Laten allen in dit jaar propagandist zijn en houdt den naam der veveeniging hoog. Spaar ons uw critiek niet, doch laat ze steeds opbouwend zijn. Het jaar 1928 was voor ons een jaar waarin we zijn gespaard gebleven voor ledenverlies. Hierna werden de notulen gelezen en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het bestuur van „St. Isidorus", waarin mededeeling werd gedaan dat in de plaats van L. J. v. Lam tot se cretaris was benoemd L. C. Elfring. De heer Jac. van Zeist deelde per schrijven mede, dat hij als voorzitter van het Santosfonds bedankte. Voorts deelde de voorz. mede, dat alle teekens er op wijzen, dat de te hou den Winkelbeurs van 7 tot 15 Febr. nog grooter deelname zal hebben dan de vo rige. Het Comité „Lisse Vooruit" heeft zich in verbinding gesteld met het gemeente bestuur en de directie van het H. B. G. om n.l. een hulpgebouw in de Lischbloemstraat te plaatsen. Verschillende fabrikanten hebben verzocht weer een stand te mogen plaatsen; echter zal voor hen een hoogere deelname-entree worden bepaald. Voor de leden van de Middenstandsvereenigingen blijft de oude prijs gehandhaafd. Voorts zal wederom contact worden gezocht met de plaatselijke muziekvereenigingen. De voorz. vroeg, dat de deelnemers vroegtijdig hun biljetten zullen inzenden bij den heer G. Buurman. Hierna bracht de secretaris zijn jaarver slag uit, hetgeen uitmuntte door stijl en zakelijkheid. De voorz. bracht hem den dank der vergadering over. Vervolgens was het de beurt van den penningm. om verslag pit te brengen. Hieruit bleek, dat was ontvangen 1078.13 tegen een uitgave van 858.73, alzoo een saldo van 206.10. Vervolgens bracht de heer J. Ransdorp ver slag uit van do feestvergadering, welke was gehouden 21 November j.l. in het Café restaurant „De Nachtegaalv. De voorz. wees erop, dat het een echt gezellige avond was geweest. De heer A. J. van Zeist, voorzitter van de feestcommissie sprak den wensch uit, dat elk jaar een dergelijke feestavond zal gehouden worden. De voorz. zal in een volgende vergadering met voorstellen daar omtrent komen. De heer v. Zeist zeide in overleg te willen treden niet zijn mede- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De „Osservatore Romano" over den wed strijd in bewapening. Een anti-oorlogspact in Oost-Europa. Volgens een bericht uit Luik zouden 18 personen gedood zijn bij een auto-ongeluk (Buitenl. Berichten, 2e blad). BINNENLAND. Reorganisatie seminarie-opleiding bis dom Haarlem (Kerkn., lste blad). Een groote suikersmokkelzaak voor de Rotterdamsche Rechtbank (2de blad). ZILVEREN JUBILEUM IN GEMEENTEDIENST. DE HEER E. DEELMAN. Vandaag herdenkt do heer E. Deelman, claviger aan het Stedelijk Gymnasium aan de Doezastraat alhier, zijn 25-jarig jubileum in gemeentedienst. De heer Deelman kwam bij de gemeente alhier in betrekking als agent van politie op 4 Januari 1904. Zeven en een half jaar later werd hij aan gesteld als bediende aan het Stadhuis en op 18 November 1918 werd hij benoemd tot claviger aan het Stedelijk Gymnasium, wel ke betrekking hij op 4 Jan. 1919 aanvaardde In al die jaren, niet in het minst in zijn tegenwoordige betrekking, is de heer Deel man tot genoegen van zijn superieuren werkzaam geweest en zulks is vandaag op duidelijke wijze tot uiting gekomen. Een flink aantal bloemstukken van rector en leeraren, oud-leerlingen en leerlingen, vrienden en kennissen vulde zoo langzamer hand het huis van den heer Deelman, zoo dat het als het ware in een bloementuin werd herschapen. Zeer velen gaven boven dien door persoonlijke en schriftelijke ge- lukwenschen uiting aan hun sympathie voor den heer Deelman en dat een officieele huldiging achterwege bleef is alleen een gevolg van bet feit, dat de jubilaris wel 25 jaar in gemeentedienst, maar niet steeds in dezelfde functie is werkzaam geweest. commissie-leden. Voorzoover aanwezig gin gen de mede-commissie-leden met het voor- stel-v. Zeist accoord. Hierna had de benoeming plaats van een commissie van kasnazieners. Hierin wer den benoemd de heeren F. v. Rooyen, F. Wesseling en Th. Freriks. Na gehouden on derzoek verklaarden zij de bescheiden van den penningm. is de beste orde te hebben bevonden. Aan de orde is hierna bestuurs verkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren J. v. d. Voort en B. Theissen; beide werden bij enkele candidaatstelling herkozen en namen de herbenoeming aan. Hierna werd de begrooting 1929 voorgele zen en goedgekeurd. Na de rondvraag, wolke niets belangrijks gaf, werd deze geanimeerde vergadering met den Christelijken Groet gesloten. N00RDWIJK. Kindertoeslag. De» R.-K. Landir- beidersbond ,St.-Deus Dedit", afd. Noord- wijk heeft in eerste uitkeering ƒ417 uit het kindertoeslagfonds aan hare leden uitbetaald. Liefdadigheidsuitvoering. Onder lei ding van den heer Bernard Th. Polmx.n zal a.s Dinsdagavond in het hotel „Het Hof van Holland", een liefdadigheidscon cert worden gegeven, ten bato der algc- i rr.ror.e ?rmen van Noordwiik. Wij vortror-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1