Rechtzaken. Uit de Omgeving VIERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1929 SUIKER ALS VEEVOER AANGEGEVEN Het rijk gedupeerd voor minstens 21/2 ton. De rechtbank te Rotterdam is gisteren begonnen met de behandeling van de groote suikersmokkelzaab, die in het tijd vak van April 192G tot Juni 1927 het Rijk een schade heeft, berokkend van minstens f 250.000. Een drietal schippers heeft toen n.L verscheidene malen vanuit Antwerpen suiker vervoerd naar Rotterdam zonder daarvoor accijns te betalen, daar zij te Hansweert bij do douane do lading aan gaven als veevoer. Inderdaad geleek de lading ook werkelijk te bestaan uit vee voer, daar de balen suiker met balen veevoer afgedekt werden. Behalve de schippers waren ook drie andere, personen in het. complot betrok ken, die heden met de schippers terecht moesten staan. Bovendien is in het begin van het afgeloopen jaar een rijksambte naar veroordeeld, die door het plaatsen van een valscho handteekening op dc do cumenten lossing van de smokkelwaar mo gelijk maakte. De schippers, die terechtstonden waren de 36-jarigo B. M., de 53-jarige J. S. en de 40-jarige J. H., waarvan do tweede niet verschenen was. Aan hen werden 87 fis cale misdrijven ten laste gelegd, daaruit bestaande, dat zij in Hansweert op ver schillende tijdstippen de lading, van hun schip onjuistMiebben opgegeven en tevens, dat zij suiker hebben vervoerd en gelost zonder dat zij gedekt was door de daar voor benoodigde papieren. Behalve de schippers stonden terecht de 40-jarige expediteur A. van K. te Rot terdam, de 33-jarige gewezen chocolade fabrikant G. J. van K. uit Rotterdam. Al leen de eerste was verschenen. Aan hen werden dezelfde feiten als aan de schip pers ten laste gelegd, maar drie keer ge pleegd, te zamen en in vcreeniging, subs, werden zij beschuldigd van medeplichtig heid, nog meer subs, uitlokking. In totaal werden aan de zes verdachten 348 feiten ten laste gelegd. De rijksadvocaat, mr. J. J. van Walsen, verklaarde tegen alle verdachten straffen te zullen eischcn en tevens een Civiele vordering te zullen instellen, ten bedrage van den ontdoken accijns. In deze zaak waren vijf-en-dertig getui gen opgeroepen. Uit de verklaringen van de schippers en htm knechts bleek, dat zekere Bosman of Wolf, zooals hij zich noemde, de eigen lijke ontwerper van het bedrijf was. Hij haalde de schippers over, zorgde voor de lading van de suiker en het vervoer in Antwerpen en hij was ook de man, die bij aankomst te Rotterdam order gaf de ze gels te verbreken. Do schippers verdien den ongeveer f 1000 per reis aan deze gmokkelarij. Tot dc vooraamste getuigen behoorde de ambtenaar B. Hij verklaarde, dat zekere S. hem overgehaald heeft te helpen bij deze smokkelarij. S. was niet verschenen, wel zijn compagnon K. Deze bleek uiterst voorzichtig te zijn in zijn verklaringen, om dat hij bevreesd was gevaar to loopen nu ook verdacht t_ worden, want evenals S. is hij destijds in hechtenis genomen, doch later weer vrijgelaten. Nadat hem duide lijk gemaakt was, dat hij met zijn verkla ringen geen kwaad kon, vertelde hij in derdaad geweten te hebben, dat het hier om een smokkelzaak ging. Hij zelf had de valsche papieren aan B. verstrekt. De zitting werd vervolgens geschorst. Na de schorsing werd dc zaak gesplitst en begonnen met die van de drie schippers en den expediteur. De beide schippers ble ven bij hun verklaringen en zeiden niets te weten. Verdachte van K. verklaarde, dat hij vrijgesproken was in een andere smok kelzaak. Daarna was D. bij hem gekomen en had gezegd, dat het veei beter kon met behulp van een hooggeplaatst ambtenaar. Verdachte voelde wel iets voor dit voor stel, doch wilde aleen'geld geven; van de administratie wilde hij niets weten. B. werd aangenomen om alles af te wikkelen. Het geld werd door verdachte verstrekt. De pa-, pieren en soms ook het geld gingen naar S. De chocoladefabrikant K. zorgde voor den verkoop. De rijksadvocaat vroeg daarna verhoor van B., doch de rechtbank weigerde dit. Vervolgens werd behandeld de zaak te gen de beide andere verdachten. De choco ladefabrikant gaf toe ten slotte geweten te hebben, dat hij met gesmokkeldo suiker te doen had. Ten slotte werd toch het hooren van Bos man of „Wolff" als getuige toegestaan. Hij verklaarde in opdracht van den ex pediteur van K. gehandeld te hebben. Vervolgens was het woord aan den Rijks-advocaat mr. J. J. van Walsen enden Officier van Justitie mr. C. F. J. Gombault tot het stellen van. den eisch en het houden van het requisitoir. In totaal werden de volgende straffen gevorderd: Tegen schipper B. M. 1550 boete subs. 100 dagen hechtenis, voorts twee maanden gevangenisstraf en veroordecling tot beta ling van den ontdoken accijns ten bedra ge van ƒ21.650; tegen schipper J. S. 14.150 boete, subs. 920 dagen hechtenis, voorts 18 maanden gevangenisstraf en ver oordeeling tot betaling van den ontdoken accijns ten bedrage van 117.450; tegen schipper J. H. 10.850 boete, subs 700 da gen hechtenis, voorts - veertien maanden gevangenisstraf en betaling van den ontdo ken accijns ten bedrage van 102.600; voorts inbeslagneming en verbeurdverkla ring van de schepen dezer drie verdach ten; tegen den expediteur F. va: K. het totaal der straffen tegen dc schippers S. en H. geëischt n.l. 25.000 boete subs. 1620 dagen hechtenis en 32 maanden gevange nisstraf. Tegen den chocoladefabrikant G. J. van II. en den koopman E. M. van H. ieder een derde van dc togen de:, expedi teur geëischte straf. De expediteur Van K. werd beschouwd als de hoofdschuldige. Do Officier van Justitie vroeg daarom zijn on middellijke gevangenneming, hetgc: door de rechtbank echter werd geweigerd. He den volgen de pleidooien. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. „Noodzakelijk, dat er met chauffeurs een andere koers wordt ingeslagen". In den middag van 19 April van het vorig jaar heeft in de gemeente Nieuwer Amstel bij Bovenkerk op den openbaren rijweg in den Legmecrdijk. ter hoogto van de R.-K. school een zeer ernstig auto-on geval plaats gehad. Een auto van het merk Overland, die op weg was van Aalsmeer naar Amsterdam., werd ter plaatse inge haald en voorbijgereden door kleinen two- seater, welke bestuurd werd door den 35- jarigen tooncelschrijver M. A. A. A. D. De chauffeur van de Overland, een 26-ja- rige koopman, voelde plotseling een he vige n schok, waardoor hem het stuur uit do handen werd geslagen en do Overland, na een scherpe wending naar rechts ge maakt te hebben, tegen het hekwerk van dc R.-K. school aanbotsste. Daar de school juist was uitgegaan, bevonden er zich veel kinderen op den weg. Drie ervan werden door do Overland geraakthet ergst was een meisje er aan toe, dat tus- schen den auto en het hek bekneld zat. Het arme kind is den volgenden dag door verbloeding om het leven gekomen. Van een der beide andere kinderen moest oen been worden geamputeerd. Van do Over land bleek de naafdop van het linkervoor wiel afgerukt te zijn; vermoedelijk is hij geraakt door het rechteracliterwiel van den twoseater. Voorts werd na de aanrij ding geconstateerd, dat de linkervoorband van de Overland gesprongen was. Onbewust van de ramp was de heer D. met zijn twoseater doorgeredendoor een hem achteroprijdenden automobilist werd hij van het treurige feit op dc hoogte ge bracht en dc heer D. was toen zeer van streek. Zooals te begrijpen is had de zaak zeer onaangename gevolgen: er werd te gen hem een strafvervolging ingesteld en gisteren had hij zich te verantwoorden voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam Hem was ten lasto gelegd, dat de dood van het aangereden kind aan zijn grove schuld is te wijten. Volgens de •dagvaarding heeft verdachte hoogst roe keloos en onvoorzichtig gereden door bij het inhalen en voorbijrijden van de Over land niet voldoende naar links uit te wij ken. Op vragen van president Mr. Huy- singa, deelde veid. o.ni. mede, dat hij met niëfc grooter snelheid dan ongeveer 24 a 25 K.M. had gereden. Vóór hij de Over land passeerde had hij herhaaldelijk sig nalen gegeven. Het weer was zeer ongun stig, het hagelde en er stond een sterke wind, voorts was de weg zeer slecht. Vord. had niet gemerkt, dat hij dc Over land bij het passeeren geraakt had. Er werden verschillende getuigen ge hoord. Zoo verklaarde de bestuurder van de Overland, dat hij de snelheid van zijn wa gen, welke maar zijn schatting 25 a 30 K.M. bedroeg, vóór dc R.-K. school getem perd heeft. Van den hem inhalenden auto heeft hij geen signalen gehoord. Uit de verklaringen van een anderen ge tuige bleek, dat er, voor het ongeval ge schiedde, een file van auto's eenigen tijd achter elkaar had gereden. Got., die zelf bestuurder was van een dezer auto's, heeft geconstateerd, dat vend, een reeks van wa gens passeerde. Verd.: „Ik ontken pertinent een reeks van auto's gepasseerd te zijn, U meet in dc war zijn met een anderen wagen De heer E. C. J. Staal, inspecteur bij dc hoofdstedelijke Verkeerspolitie, werd ge hoord als getuige-deskundige. In zijn rap port, dat gebaseerd is op hem voor het onderzoek ter beschikking gestelde gege vens, komt deze deskundige tot de conclu sie, dat de aanrijding moet worden gewe ten aan de-schuld van verd. Verd. had de Overland niet mogen passeeren, omdat de ruimte een veilig voorbijrijden niet toe liet. Een kunstschilder, die naast verd. had gezeten, verklaarde, dat de twoseater ,,zeer links" en de Overlad „zeer rechts" had gereden. Volgens hem was er alles zins voldoende ruimte om te passeeren. Get. kan zich dan ook niet begrijpen, dat er een aanrijding geschied is. Var. belang was tenslotte de verklaring van den des kundige H. TJ. Scheurholte Tichelaar, die als getuige a décharge mededeelde, dat het springen van den linkervoorband van de Overland vermoedelijk de oorzaak van het ongeval is geweest. Naar aanleiding hiervan ontstond tusschen dezen deskun dige en den heer Staal een langdurig dis puut. Het O.M., 'Mr. Overbosch, zeide, dat het voor verd. plicht had moeten zijn, met het voorbijrijden van de Overland te wachten, totdat do weg daartoe gelegen heid bood. Dit heeft hij niet gedaan. Er wordt maar raak gereden en men waagt maar. En waar het aantal auto-ongelukken tegenwoordig zienderoogen toeneemt, is het heel noodzakelijk, dat er met chauf feurs een ander koers wordt ingeslagen. De Officier eisehte twee maanden hechtenis en ontzegging van verd.'s bevoegdheid tot het besturen van een auto voor don tijd van één jaar. Dc verdediger, mr. Th. Folkers, vindt het requisitoir van den Officier buitenge woon zwaar. Er zijn hier factoren in het spel ge weest, de gesprongen band en de slechte weg, waarom verd. niet aansprakelijk kan worden gesteld. PI. drong in do eerste plaats op vrijspraak aanmocht de recht bank schuld bij verd. aannemen, dan is z.i. een voorwaardelijke veroordeeling al leszins op haar plaats, vooral waar verd. er het autorijden aan gegeven heeft. Uitspraak 17 Januari a.s. te half twee. Bedreiging met doodslag en poging tot inbraak. Zware straffen opgelegd. De 26-jarige varensgezel N. M. en de 30-jarige los werkman J. J. >S„ beiden uit Zaandam, hadden voor het Hof te Amserdam in hooger beroep terecht ge staan wegens poging tot diefstal in ver- eenigïng met inbraak, op 30 Jun. 1.1. gc- plcogd in do grossierderij van de gebroe ders Van Vliet te Krommenie. S. was bo vendien nog bedreiging met doodslag ton laste gelegd. Hij had n.l. in hot politie posthuis den agent dio hem gearresteerd had, met een revolver bedreigd. Dc Haarlemsche Rechtbank had M in dertijd acht maanden en S. één jaar en zes maanden gevangenisstraf opgelegd. Het Gerechtshof heeft than3 het vonnis van Haarlem bevestigd, behalve ten aan zien van de opgelegde straffen. M. werd n.l. tot één jaar en S. tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dc advocaat-generaal, mr. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, had tegen M. twee jaren en tegen S. drie jaar gevangenis- sraf geëischt. KANTONGERECHT LEIDEN. Uitspraken. S. Z., Amersfoort, overtreding Motor- en Rijw.regl. 5 of 1 d.; H. N. v. d. H., id. idem 5 of 1 d._; S. J. K., Noordwijkerhout, wild opsporen met wildstrikken, G of 2 d.; M. G„ Haarlem, loopen op verboden grond, ƒ3 of ld.; G. v. d. H.: Rijnsburg, op oen hondenkar zitten, 10 of 2 d.; J. A. V., met een auto rijden zonder rood achter licht, 3 of 1 d.L. S. v. d. L., den Haag, met een motor rijden zonder verlicht num mer en letter 3 of l d.; H. v. T„ idem, met een auto, 3 of 1 d.; C. J. B., Voorhout, fietsen zonder licht, 3 of 1 d.; H. L. M., Lisse, geen rijbewijs vertoonen, 4 of 1 d.; J. R., met een auto rijden zonder verlicht nummer en lettor, 3 of 1 d.; H M. Z„ den Haag, idem en zonder rood achterlicht, 2 X 2 of 2 X 1 d.; J. C., met een auto rijden zonder rood achterlicht, 3 of 1 d.; L. V. Jr., Rijswijk, met een auto rijden over een gesloten weg, 4 of 1 d.; M. B., Wad- dinxveen, varen zonder vergunning, 10 of 2 d.; P. de R„ Noordwijk, fietsen zonder bel., 3 of 1 d.; G. v. E., fietsen op een wan delpad, 1 of 1 d.; J. H. S.v vuil in het water werpen, 1 of 1 d.; M. O. V., fietsen zonder licht, 3 of 1 d.; J. G. v. 3C„ fietsen zonder reflector, ƒ3 of 1 d.; C L. M., Noordwijk, fietsen zonder licht, 1 of 1 d.; J. Z., idem idem 3 of 1 d.; J. Ie P., idem 3 of 1 d.; J. J., een auto onbeheerd laten staan met werkenden motor, 3 of 1 d.; H. H. H.. fietsen op de helling van de Visehbrug 1 of 1 d.; E. V., openbare dronkenschap, ƒ10 of 5 d.; J. de J., Noordwijk, fietsen zonder licht, 3 of 1 d.W. J. J., Koudekerk, open bare dronkenschap, f 8 of 4 cl.; J. P. K., idem, S of 2 d.; H. K., idem f 10 of d.; C. P., Overtreding Mclkbesjuït, f 4 of 1 d.; C. P., idem, 3 of 1 d.; S. D., fietsen zon der reflector, 0.50 of 1 d.; W. Z-, fietsen zonder bel, 1 of 1 d.; J. D., fietsen op de klinkerbestrating, 2 X 0.50 of 2 X d. 0 G.. fietsen zonder licht, 3 of 1 d.; R. J. v. d. K., idem, ƒ3 of 1 d.; Fr. G. S, op den openbaren weg muziek maken, 0.50 of 1 d.; G. P. A. C.. v een auto rijden door dc Groenesteog, ƒ1 of 1 d.; C. M., Katwijk aan Zee, zonder noodzaak zich ophouden voor een perceel, 1 of 1 d.M V., idem, idem ƒ1 of 1 d.; D. K., idem, idem 1 ol' 1 d..: J. K., idem, idem ƒ1 of 1 d.; A. H., Rijnsburg, fietsen zonder licht, 3 of 3 d. A. v. d. P., idem, loopen op verboden grond, vrijspraak; P. v. d. B., Haarlem, overtre ding der Vissclierijwet, 3 of 3 cl.; II. de G., Koudekerk, fietsen zonder licht, 3 of 3 d.; P. H., fietsen door oen verboden steeg, f 1 of 1 d.; H. S„ fietsen zonder reflector, 3 of 3 d. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Verbetering In de werkloozenrogo- ling. Een plantsoen op hot Burchtplein. Nieuwe reglemen ten voor gemeentepersoneel. Gronden in erfpacht. De Raad dezer gemeente heeft heden vergaderd onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig is wegens ziekte de heer Provo Kluit. De voorzitter wenscht de leden met hun ne gozinnen een voorspoedig nieuw jaar toe en spreekt den wensch uit, dat do werkzaamheden, welke in dit jaar zullen worden verricht mogen strekken tot meer- dero bloei der gemeente. Do heer Wouters dankt, als oudste raads lid den voorzitter voor de geuite wenschen en wcnscht hem en zijn gezin wederkeerig alle goeds toe. Hierna geschiedt mededeeling van en kele goedgekeurde raadsbesluiten, dank betuigingen voor toegekende subsidie en salarisverbetering van do politie. Een ver zoek van de Ken. Ned. Politiehond ver- eeniging om subsidie wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. De rekening van den Keuringsdienst voor Waren over 1927 en de begrooting voor 1929 zullen don leden ter kennis worden toegezonden. Ter tafel komt een adres van de bowo- ners van de Zijllaan en omgeving, waarin wordt gevraagd een betere verlichting bij den Kerkdam te willen bevorderen. Dc tfoorz. zegt, dat B. en W. opdracht hebben gegeven, om een algemeen plan voor betere verlichting van verschillende wegen te ontwerpen. Hij stelt derhalve voor het resultaat daarvan af te wachten. Aldus wordt besloten. Op een verzoek van den heer G. Gardien om een perceel bouwgrond te mogen koo- pen aan den van Zuijlen van Neijevelt- straat tegen 10.per vierkante Moter wordt gunstig beschikt. Naar aanleiding van een brief van Gcd. Staten dezer provincie inzake overname in beheer van den Katwijkschen weg, deelt de voorz. mede, dat dit College is tegemoet gekomen aan eenige door de gemeente ge opperde bezwaren met name ten aanzien van het gedeelte, dat in de bebouwde kom ligt, aansluiting bij wijziging van het pro fiel aan hot uitbreidingsplan en het leg gen van gas, waterleiding en rioolbuizen, derhalve stellen B. en W. voor hen thans te machtigen tot de overdracht. De heer Wouters informeert, of bij ver breeding van den weg tegelijkertijd verbe tering van de brug over de Kaaswntoring aan dc orde komt, terwijl de heer van Tol vraagt of hetzelfde geldt voor de brug aan dc grens der gemeente. De voorz. ant woordt bevestigend. Ver volgons is aan de orde een verzoek van diverse verecnigingen, om de termijn voor kostelooze aansluiting aan de water leiding met een half jaar te verlengen. De voorz. zegt, dat B. en W. een termijn van drie maanden voldoende achten. Besloten wordt den termijn met drie maandon te verlengen. In het tariof voor de waterlevering wordt verder oeue wijzigiug opgenomen voor die woningen, waarvan een aftapkraan boven de gootsteen wordt verlangd. Vastgesteld wordt het suppletoir-Kohier van clo hondenbelasting voor 1928 ten be drage van 385.50. Op voorstel van God. Staten wordt be sloten in de verordening op do keuring van waren eenige wijzigingen aan te bren gen. Wordt goedgevonden over het jaar 1927 aan liet R. K. Par. Kerkbostuur van den H. Willibrordus te vergoeden de jaarwedde van een boventallige leerkracht ten bedra ge van 2960. Op grond van het reglement van ordo be noemd de voorz. tot leden van de Commis sie, belast met het onderzoek van geloofs brieven, de heeren: J. M. Drop, C. C. van der Kroft en D. van Barneveld en tot plaatsvervangers de heeren H. C. Provo Kluit, J. O. Vogels en A. Versteeg. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Arbeids bemiddeling wordt benoemd de heer J. J. Remmerswaal. Op een verzoek van J. W. Baronesse Beu- tinclc geb. Speelman, wonende te Beorse, om als bouw straat aan te wijzen een plein tje, gelegen aan do Stoeplaan, wordt gun stig beschikt. Hierna is aan de orde de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1927. Dc voorz deelt medo, dat do Comnv» sie, belast met het onderzoek eerst he-.' morgen haar rapport heeft ingezoiu. zoodat B. en W. geen gelegenheid hebben gehad dit te bestudeeren. Hij stelt derhalve voor dit punt aan te houden, waartoe wordt besloten. Do begrooting voor hot dienstjaar 192b wordt in inkomsten en uitgaven verhoogd met 9236.01 1/2, die voor 1929 met 12.000. Dc heer Wouters is van meening, dat dc vergoeding, welke de wethouders ontvan gen, veel to laag is en een gemeente als Wassenaar onwaardig. Do voorz. zegt, dat Gcd. Staten op het verzoek tot rerhooging niet willen ingaan. Vervolgens brengt de voorz. ter tafel een briof van den Directeur van het Openbaar slachthuis te Leiden, waarin in overweging wordt gegeven gezien de groote uitbreiding der gemeente en mot het oog op de afwezig heid van den Keurmeester, over te gaan tot aanstelling van eon tweeden Keurmees ter. Op grond hiervan stellen B. en W. voor hen te machtigen tot oproeping van solli citanten. De heer Prins vraagt, of een twee den keurmeester wel voldoende werk zal vinden. Do heer van Tol vraagt of hot niet beter is, den huidigen functionaris te pen- sionecren. De voorz. zegt, dat deze ambtenaar zijn dienst nog uitstekend verricht, maar dat het wel noodig is, dat hij eenige hulp krijgt. De heer Boender achtte het ongewenschl, dat menschen die den pensioengerechtig den leeftijd hebben bereikt, in dienst wor den gehouden. Er zijn jonge krachten vol doende, die op een aanstelling wachten. De voorz. zegt, dat de titularis bij hot bereiken van den 65-jarigen leeftijd nog maar op een klein pensioen aanspraak kon maken. Hij was toen nog uitermate ge schikt en daarom werd hij gehandhaafd. De heer van Leeuwen vindt de houding wel heel element, maar waarschuwt er voor, do menschen te laten werken, totdat zij niet meer kunnen. De heer Prins zegt, dat de oorzaak van het geringe pensioenbedrag schuilt in den korten diensttijd van den titularis. Dit is niet de schuld van dc gemeente. Hij vindt het 't beste, dat de functionaris in dienst blijft on hulp krijgt. Met algem. st. wordt daarop de gevraagde machtiging verleend. Hierna komt ter tafel een verzoek van diverse bonden, om wijziging te brengen in do steunregeling. Zij stellen voor de mo gelijkheid to openen tot hot géven van toe slag op do roglcmentairo werkloozenuitkoe- ring, do duur der vestiging in de gemeen te waarop men voor steun in aanmerking kan komen, te bepalen op 1 jaar, het be drag van de steun te brengen voor uitge trokken georganiseerden op ƒ2.per dag benevens een toeslag van 0.25 voor elk kind boven de twee, benodon 16 jaren, voor ongeorganiseerden op 1.70 per dag. De voorz. deelt mede, dat de Commissie voor dc Steunregeling in B. en W. zich met deze voorstellen hebben vereenigd. Alleen wenschen B. en W. ten opzichte van do vermindering van het steunbedrag met eventueole ouderdomsrente, waarom trent de Commissie algeheele schrapping voorstelde, te bepalen, dat de vermindering alleen zal gelden voor den steuntrekkende en niet voor de overige gezinsleden. Dc heer Versteeg vraagt, waarom do tijd, gedurende welken men in de gemeen te moet wonen, om voor steun in aanmer king te kunnen komen, is teruggebracht tot 1 jaar in het voorstel. Hij vond dit juist oen goede rem tegen vestiging in de gemeente. De heer van Barneveld licht toe, dat de Commissie 2 jaar te lang vindt. Dc heer van Leeuwen is van meening, dat de rem welke hij indertijd heeft voor gesteld, en welke thans ook wordt aange legd n.l. een bepaling in do bestekken be treffende voorrang voor Wassenaarsche ar beiders, beter werkt. Hij vindt het hard, om iemand, die hier ruim een jaar woont en dan werkloos wordt, van steun uit to sluiten. De hoer Versteeg zegt, dat hij wel wat voelt voor de arbeiders, maar, toen de re geling werd gemankt, moest rekening ge houden worden mot bestaande toestanden. De steunregeling was goed on deze bepa ling was een prikkel om elders werk te gaan zooken. Nu ontstaat er con teveel aan krachten. Dc heer Boender gelooft niet, dat dc ar beiders zich door dergelijke bepalingen van vestiging zullen laten weerhouden. De voorz. is het eens met den heer van Leeuwen. Naar zijn oordeol komen hier teveel arbeiders, omdat men meent hier goedkoop te wonen en een arbeider er op na to kunnen houden. Als bij vestiging blijkt, dat men hier vrij duur woont, dankt men zoo'n arbeider weer af. Na verdere discussie worden do voor stellen van B. en W. aangonomen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten met den heer W. D. van Dijk te Scheveningen op de gebruikelijke voor waarden oen contract te sluiten ten aan zien van den aanleg in het onderhoud van wegen in het plan Do Paauw. Vervolgens komt aan de orde de be grooting van kosten van aanleg van een plantsoen op het Rurchtplein. Voor aanleg wordt geraamd f 3000.voor het plaatsen van oen hele 1000.het maken van brand putten en een verbinding van den vijver met dc poldersloot 2000.in totaal al- zoo 6000.—, waarin door dc Wassenaar sche Grondexploitatie Maatschappij 1500 wordt bijgedragen. Zonder hoofdelijke stem ming wordt dc begrooting goedgekeurd. Thans is aan de orde de vaststelling van reglementen voor do ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente. De voorz. zegt, dat hot ontwerp met de vertegenwoordigers van do organisaties is besproken en dat als gevolg daarvan eeni ge wijzigingen in het ontwerp zijn aange bracht. Hij geeft in overwoging tot vast stelling te besluiten. De heer Versteeg ver zet zich tegen do bepaling in hot werklie- denroglement, dat aan hen, die een inko men hebben van minder dan 36.por week, jaarlijks een vacantie-toelage van 30.wordt uitgekeerd. Hij is van oor deel, dat door een dergelijke bepaling op te nemen, het evenwicht hetgeen een par ticulier en hetgoen de overheid doet, wordt verbroken. Verder meent hij, dat daardoor do prikkel tot sparen zal verdwijnen. De hoor Drop zegt, dat op zijn voorstel deze bepaling in het ontwerp is gehand haafd. Hij legt uit, dat men van iemand, die een minimum inkomen heeft, niet mag verlangen, dat hij zal sparen. Het verdien de loon kan hij wel gebruiken al respecteert hij het bij sommigen, dat zij toch nog kans zien te sparen- Het is hem bekend, dat vele particuliere bedrijven een dergelijke toe slag geven en meent, dat de gemeente hot dan zeker kan doen Hij raadt den hcor Versteeg, do koorden van do conservatiovo begrippen niet te strak aan te halen. De lieer Boender weet ook, dat vele be drijven dergelijke toeslag geven. Ook weet hij, dat er zijn, die het niet doen, maar die zelfs geen vacantie geven. Dit acht hij schande. De heer van Leeuwen brengt B. en W. hulde, voor hot werk, door hen tot stand gebracht. Dit kan andere gemeenten tot voorbeeld strekken. Hij merkt den heer Versteeg op, dat de Overheid aan particu lieren ten voorbeeld moet worden gesteld. Men moet niet gaan vergelijken, met bedrij ven die achter zijn. De heer Versteeg zegt, dat zijn voorstel niet voortspruit uit con servatisme. Hij acht liet een principe kwestie. Na eenige discussie worden beide regle menten ongowijzigd vastgesteld. De hoer Versteeg wil geacht worden te hebben ge stemd tegen het artikel betreffende do toe kenning van vacantietoeslag. Hierna is aan de orde hot advies van B. en W. op een vraag van' den heer Boender, om over te gaan tot het uitgeven van grond in erfpacht en niet meer tot verkoop. De heer Drop houdt cone uitvoerige rede, waarin hij betoogt, dat over uitgifte in erfpacht niet moot worden gedacht ten zij de gemeente de beschikking heeft over groote compioxen. Hij laakt liet dat vroe gere besturen niet voldoende grond hebben aangekocht Hij acht het beter zoo noodig in dc toekomst meer grond aart te koopen en dosnoods te onteigenen. Eerst dan kan hot vraagstuk weer tor sprake komen. De heer Boender toont dc voordeden van uitgifte in erfpacht aan. De voorz. toont de onmogelijkheid aan, om in deze gemeente tot erfpacht-uitgifte te besluiten. Dc heer Prins zegt, dat men de vroe gere besturen niet 2oo euvel mag duiden dat zij geen grond hebben aangekocht. Do grond had toen nog geen waarde en aan ex ploitatie werd toen nog niet gedacht. De hoer Wouters gelooft niet, dat thans een beslissing moet worden genomen over een dergelijke zaak. Hij adviseert tot hot benoomen van een commissie die dit voor stel onder de oogen kan zien en den Raad adviseoren. De hoer van Leeuwen is het voor het grootste deel eens met den heer Drop. Ook hij betreurt liet, dat men vroeger geen grond hoeft aangekocht. Hij is ook van oor deel, dat liet erfpachtsteisel voel goeds, maar ook veel verkeerds heeft. In Den Haag hooft de praktijk uitgowezen, dat niet alles zoo is uitgekomen, als men zich had voorgesteld. Do voorz. toont aan, dat men vroegere besturen niet ten kwade kan duiden, dat zij geen grond hebben aangekocht. Voordat de electrischc trein naar Rotterdam werd gelegd had de grond absoluut geen waarde. Toen eerst kwam er kentering, ofschoon men in de exploitatie nog geen voordeel zag. Eerst nadat de tram naar Leiden is gaan loopen cu Wassenaar uit zijn isole ment verlost werd stegen dc torreinen in waarde. Hij geeft in overweging de discus sies te bewaren totdat de gomeente over voldoenden grond zal kunnen beschikken. Aldus wordt besloten. VOORSCHOTEN. Go boren: Theodora Potronolia d. v. A. J. Lindeman en Th. Vogelaar. Overleden: A. Dobbe, 93 j.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11