Letteren en Kunst De kleinzoons van Graaf Rotenbach. Gem. Berichten. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1929 BROERE ALS SCHILDER. De tentoonstelling van portretten van 1300 tot 1850 in „De Lakenhal" te Leiden. L De „Ontdekkin g". (Vereenvoudigde spelling.) Broere's levenswerk is altijd dieper be graven onder stapels ijdele lof, tot eindelik de naam van deze veelzijdige, vruchtbare, oorspronkelike figuur één en al gemeen plaats dreigde te worden, waaraan niemand in zijn hart meer geloofde. Maar wie zich ernstig in zijn wezen verdiept, durft hem overtuigd en onbevangen bewonderen, zoo- dat de tijd begint te komen, dat een blin de verheerliking evenals een blinde mis kenning, die daarop volgde, gaat verdwij nen voor een historiese, dus kritiese waar deering, gegrond op zakelike kennis van de gegevens. Zonder zijn folozofie of zijn' poëzie, zijn preken of zijn portretten ieder voor onsterfelik te verklaren, mogen wij al die verschillende uitingen van zijn op een heid gerichte geest samen eerbiedigen als tekenen van een geniale persoonlijkheid, die waarachtig verdient onder de meesters en leiders van Katholiek Nederland zijn hoge plaats te handhaven. Ofschoon Alberdingk Thijm op allerlei manieren geprobeerd heeft om Broere tot erkenning te brengen bij andersdenkenden, is het zó weinig gelukt, dat de priester niet eeps lid van de Maatschappij van Letter kunde mocht worden, waarover Thijm niet laten kon de Leidse heren in hun eigen or gaan openhartig de les te lezen. En nu is 't merkwaardig, hoe de eerste hulde, door niet-Katholieken aan onze geestelike eman cipator gebrabht, juist van hetzelfde Lei den uitgaat, waar Prof. Siegenbeek in 1840 Broere voor de twintig laatste jaren van zijn leven uit zijn tent lokte, zodat de theo- logiese faculteit geregeld de kritiek van zijn diepzinnige kop moest ondergaan. Ver der is 't eigenaardig, hoe deze hulde be paald de schilderkunst geldt, die wij niet als de eigenlike kracht van onze grote man beschouwen. Het feit mag Huizinga's stel ling bevestigen, dat het tegenwoordig ge slacht aan intellectuele atrofie en estheti sche hypertrofie lijdt. Maar in plaats van de universiteit een grief ervan te maken, dat Broere in de geschiedenis van de Ne derlandse letterkunde en zelfs van de na tionale beschaving nog altijd geen plaats gevonden heeft, mogen wij het museum de Lakenhal er des te dankbaarder voor zijn, onze landgenoten en allereerst onze ge loofsgenoten in de gelegenheid te stellen tot kennismaking met tenminste één kant van Broere's rijke wezen. Nu de voorzitter bij de opening van de tentoonstelling en later opnieuw de kunstkritiek gesproken hebben van een „ontdekking", zullen de Katholieken zeker niet achterblijven om deze ontdekking tot hun eigen ervaring Ie maken door een bezoek aan de tijdelikc verzameling portretten"uit" de eerste helft van de vorige eeuw. Een studie over heel do leerzame collectie kan moeilik in mijn bedoeling liggen, want daarvoor moet iemand tamelik wijd uithalen om Koel- man's bevroren zelfportret als een illus tratie te kenmerken van Vosmaer's ijskel der-romans en om de onvergetelike bevol king van de Camera terug te vinden in de keurige modellen van een rechtschapen techniek, die tenslotte niet onder ons vestje kan raken Christ iaan Tv ra mm heeft in 1864 een ze vende deel als aanhangsel van zijn lexicon geleverd, waarin Broere vermeld staat on der den titel van een godgeleerde, die „te vens de Kunst voor ontspanning beoefen de". Deze termen geven de verhoudingen vrijwel weer, maar hebben Alfred von Wurzbach 1909 er toe gebracht om in 't eerste deel van zijn Niederlandisches Künstler-Lexicon zich even van Broere af te maken als een „Theolog und Kunstdilet tant", wat heus een beetje anders klinkt. Intussen gold Broere tot '40 in de ogen van zijn vrienden en ook wel van zich zelf allereerst als dichter Aan Mgr. van Bom mel, die toch zijn eerste schildersproeven in Hageveld had bijgewoond, schreef hij nooit over tekenen of schilderen, maar hcr- haaldelik over het vorderen van zijn epos Constantijn. Van Bommel's inventaris telt ook geen enkele schilderij van Broere, ter- FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 44) „Wat is dat?" kwam het over diens be vende lippen. „Wat dat is?" ging Albert op dreigenden toon voort. „Dat is de valstrik, dien we u hebben gespannen. Met vier pillen zal het u niet gelukken in 't bezit te komen van een van Roderik's landgoederen. Als u weer eens een bespreking houdt op 't sta tion in een van de wachtkamers, moet u eerst eens onderzoeken, of er geen luiste raars zijn. En weet u, wie me genezen heeft Mijn secretaris. Hij weet meer van de geneeskunde af dan u. Goede voeding en electriciteit, dat zijn mijn geneesmid delen geweest. Uw schurkachtige hersens zijn te vol v. allerlei misdadige gedachten geweest om daaraan te denken Als door den donder getroffen zonk Hau- ser op zijn stoel neer bevend over al zijn leden. Albert, lette daar niet op en begaf zich naar Heinrich's kamer en liet c' t dokter alleen. Versuft keek deze den jongen na. Hij wist niet, of hij waakte of droomde. Zijn denkvermogen was verlamd, maar één ding drong toch nog tot zijn ontstelde her sens door en dat was, dat hij verraden was, dat men zijn misdadige bedoelingen wijl zijn nalatenschap verschillende ge schriften van hem bevat. Dat een schrijver in zijn vrije tijd ook aan schilderen deed was in de dagen van Bilderdi.ik en Lesage heel gewoon. Ieder fatsoenlik mens leerde in zijn jeugd teke nen, zoals sommige meisjeskostscholen nog lang het vak schilderen, het vernis van een goede opvoeding, hebben aangehouden. Wat op dit oogenblik pianospelen betekent in bijna ieder huis, werd toen gezellig met reciteren en met tekenen gevuld. Thijm dacht ernstig over zijn eigen schilderwerk en stuurde aan Potgieter, bij wijze van vi sitekaartje, een eigen doekje met de voor stelling van een novelle in de Gids We vinden dus twee algemene verschijnselen in Broere's jeugd: een algemene verbrei ding en tegelijk een volslagen verval van de schilderkunst, die door clo liefhebbers al te gemoedelik scheen omlaaggetrokken te worden. Wanneer dan een of andere mode bo vendien iets plotseling naar voren drong, kon 't gebeuren dat de middelmatigheid nog heilig was bij prullen, die met vol or kest werden aangediend. Broere heeft nooit zulke mistekeii.de poppen aan de grote klok gehangen als de in Leiden gevierde Alexander Yer Huell met zijn rij dure al bums. Het komt er ons wezenlik op aan, bij ge legenheid van de Leidse tentoonstelling, waar drie portretten in olieverf en één in waterverf van Broere hangen, eens reken schap te geven van wat we over hem als schilder zijn te weten gekomen. Dat het alles samengenomen niet biezonder veel is, besef, ik maar al te goed. Alleen ver trouw ik dit weinige zooveel mogclik aan gevuld te zullen zien, wanneer eenvoudig mijn bescheiden materiaal tot een voorloo- pig beeld van de schilderende Amsterdam- r mer, Hagevelder en Warmonder wordt ver- werkt. Iedereen heeft, dan een mooie kans om te zeggen wat hij beter weet. En zo helpen wij samen onze schuld aan een ge- meenschappelik weldoener inlossen. Is 't immers vanzelfsprekend dat Katholiek Ne derland of liever Nederland aan Broere een volledige levensbeschrijving verplicht blijft, het is. ook duidelik, dat de schrijver van zo'n toekomstig werk zijn taak alleen vervullen kan, als meerderen hem de no dige gegevens daarvoor helpen wijzen. „Msbd."' GERARD BROM. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto meegesleurd door een tram. Op Oudejaar heeft er, naar de „Tel." meldt, opnieuw een ernstige aanrijding plaats gehad op clen Halsterschenweg te Bergen-op-Zoom. De heer Wagenaar, wonende te Tholen, wilde ongeveer vier- uur zijn auto, dien hij gestald had in een garage naast het Car-, melitessenklooster op den weg naar deze gemeente, naar buiten rijden. Op hetzelf de oogenblik kwam vanuit de richting Hal steren de tram der A.B.T. aangereden. De auto bevond zich op dat oogenblik op de tramrails; de heer W. wilde om van de rails te komen van versnelling verande ren, maar tijdens deze manipulatie, co- leerde de motor. De machinist van de tram, die niet kon zien wat de bestuurder van den wagen van plan was te doen, dacht, dat deze van de rails zou gaan, reed, zij het in matigen gang, door. Toe:, hij be merkte, dat de auto niet van zijn plaats ging, heeft hij met alle kracht geremd, ech ter niet tijdig genoeg meer om een aanrij ding te voorkomen. Ü6 auto werd door de locomotief gegrepen en een tiental meters meegesleurd, tegen een boom gedrukt en geheel aan dé voorzijde vernield. De eige naar bekwam geen letsel, maar werd he vig ontdaan bij in de buurt wonende fami lieleden binnengebracht. Dit is de derde maal in één week, dat op dit weggedeelte een verkeersongeluk plaats had. Meisjes overreden en gedood. Te Zaandam is Nieuwjaarsdag de 16-ja- rige Nelly de Boer, woonachtig te West- zaan, door een auto overreden en gedood. doorschouwd had. Zijn hart dreigde tc bersten. Hij voelde zich zóó vernederd en zóó ellendig, dat er een geruime tijd ver liep, voordat hij kon opstaan om naar bui ten te waggelen en plaats te nemen in zijn rijtuig. „Naar huisbeval hij den koetsier met nauwelijks hoorbare stem. Dat is gelukkig achter den rug", zei Al- bert tot Heinrich, teen hij het rijtuig van den dokter hoorde wegrollen. „Heb je alles gehoord „Ieder woord". „Die vier pillen maakten me zóó boos, dat ik mijn zelfbeheersching verloor." „Als je maar niet te voorbarig geweest bent „Hindert niet. Daar moet nu maar eens een eind aan komen. Als ik Roderik zie..." „Dan moet u vooral voor hem op uw hoe de zijn", viel Heinrich hem vlug in de rede. Als hij merkt, dat zijn snoode plan ontdekt is, acht ik hem voor alles in staat." „Ik ben niet bang voor hem. Openlijk zal hij mij niet aanvallen en voor zijn ge- heimdoenerij zal ik op mijn hoede zijn. Maar ook jij, Heinrich moet je voor hem in acht nemen. Hij haat je en je weet zeer goed waarom en als ik me niet vergis is hij er op uit u een leelijke poets te willen spelen. Ik wou, dat hij maar gauw terug kwam, dan kon ik met hem oók afreke nen." Het was tijd voor Albert om naar de eetzaal gebracht te worden, ten einde deel te nemen aan de lunch. Hij zette zich dus weer in zijn wagentje en werd door Heinrich er heen gereden. Het meisje fietste in gezelschap van twee andere meisjes op de Westzijde. Juist op het oogenblik dat een achteroprijdende auto wilde passeeren, kwam zij te vallen, met het gevolg, dat zij door den wagen werd overreden. Op den Goudschesingel te Rotter dam is gistermiddag het driejarig meisje H. O. door een vrachtauto overreden. Het kind kreeg een der wielen over den buik. Per auto van den G.G.D. werd zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingeï vervoerd, waar zij kort na aankomst aan haar ver wondingen is bezweken. Een rr.an overreden. Dinsdag werd óp den Muiderweg nabij Naarden, een man uit Muiden, die daar rechts den weg reed, overrede door een hem achteup rijdende apto. Met deze auto naar Muiden vervoerd, achtte dr. Smit opneming van den man in het Bur- gerzickenhuis te Amsterdam noodzakelijk. Een arbeider overreden. Gisterenmorgen geraakte aan den los- wal te Lcxmond de 55-jarige arbeider H. L. uit Zijdervehl onder een zwaar beladen vrachtwagen. Met een verbrijzeld schou derblad en met inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar Utrecht overgebacht. Aan de gevolgen overleden. De rangeerder Fr. die Vrijdagmorgen te Breda onder een goederentrein geraakte cn deerlijk gewond naar het St. Ignatius- ziekenhuis gebracht werd, is daar aan de gevolgen overleden. Wegschieten van 't oude jaar. Bij de ijverige pogingen der Hagenaars, om het oude jaar volgens traditie weg te s' bieten, is Maandagavond op het Nas- sanplein te 's Gravenhage een ernstig on geluk gebeurd. Een der schutters kreeg namelijk door onbekende oorzaak de volle lading van een knalpistool in het gezicht, ten gevolge waarvan hij aan beide oogen zóó ernstig werd gewond, dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stel len Momenteel is hij aan beide oogen vol komen blind. Het is nog de vraag,' of hij het gezicht nog zal herkrijgen. Verdronken. Te Einighousen (gem. Limbricht) is de 30-jarige dochter van den landbouwer Ste vens alda .r bij het scheppen van water uit een poel te water geraakt en verdronken. Hydraulische pers gekanteld. Gistermiddag is bij het verplaatsen van een hydraulische pers bij loods II aan de Lekhaven te Rotterdam de pers gekanteld Doordat de bootwerkers J. A. Vugcs en F. van Leeuwen niet spoedig genoeg konden wegkomen, kregen zij een gedeelte van de machine op het lichaam. Van Van Leeu wen werden beide beenen beencn gebro^ ken. Vugts kreeg eei' hoofdwond. De boot werkers zijn vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar Van Leeuwen ter verpleging is opgenomen. Zijn collega kon na te zijn behandeld naar huis gaan. DE KINDERMOORD TE NIEUWER- AMSTEL. Maandag is de daderes van den kinder moord in den Bovenkerkerpolder naar het Huis van Lev. aring te Amsterdam over gebracht. Zondagavond heeft zij onder ge leide van marechaussee persoonlijk de plek aangewezen waar zij de kleine in het water heeft geworpen. Zij is ook nog met het lijkje geconfronteerd. Ook hierbij toon de zij geen berouw. Volgens haar verkla ring heeft het kind gedurende de reis grootcndeels geslapen, doch het was wak ker toen zij het te water wierp. Het heeft echter geen kreet meer geslaakt. Zij is daarna naar den Amsteldijk gewandeld en heeft kalm een autobus genomen naar Am sterdam, waarna zij zich weer naar hare betrekking begaf en haar bezigheden her vatte alsof er niets gebeurd was. Zij had reeds cenigen tijd met het plan rondge- loopen haar kind te dooden, dat haar een last was, en toonde bij de arrestatie niet de minste ontroering. Alleen verwonderde zij zich erover, dat het was uitgekomen. Na de lunch begaven ze zich naar bui ten. Heinrich bracht zijn jongen meester diep het bosch in. Hier kon hij, door nie mand gezien, zich neervlijen in 't zachte mos, of wandelen naar hartelust. Toen ze in 't slot terugkwamen, was de post juist aangekomen en vond Albert onder zijn brieven er ook een geadresseerd aan „den heer secretaris Heinrich Schmidt". „Hier is ook een brief voor u, Heinrich", zei Albert. „Voor mij?" vroeg'de aangesprokene op verheugden toon. „Heb je soms kennissen in Amerika? Hij komt uit Amerika. Kijk maar naar 't post stempel: Concepcion, Republiek Chili." Heinrich verschoot van kleur en nam Albert den brief wel een beetje ruw uit de hand. „Wat! Is deze brief hier naar 't slot gezonden? Staat er niet „poste-restante" op? Neen. Gelukkig dat hij niet in ver keerde handen geraakt is „Speel je in Amerika misschien in de loterij vroeg Albert lachend, „en ver wacht je misschien het bericht, dat je den hoofdpri:s gewonnen hebt?" „Daar lijkt het wel wat op. Er zullen misschien maar een paar regels in staan, doch die regels zullen over mijn toekomst beslissen. Ze zullen me in staat stellen de heilige taak, die ik op mij genomen heb. tot een goed eind te brengen." „Wat zegt u dat ernstig, Heinrich. Mag ik misschien weten, wat het is?" „Ik durf den brief haast niet te openen Ik mis er den moed toe.... Vooruit, hst moet maar Hij haalde hem uit het couvert, ma ir nauwelijks had hij ecnige regels gelezen, of UIT DE RADIO-WERELD. •Programma's voor Vrijdag 4 Januari. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. 12.301.30 K.R.O. Concert door hot K. R.O.-Trio. 3.4.K.R.O. Vrouwenuurtje oJLv. Mevr. KallerWigman. 4.5.Gramofoonmuziek. 5.0.45 Concert. Mevr. I. MulderBcl- ser, alt mezzo. J. H. E. Wittpen, fluit. F. Uyttenboogaard, orgel, piano. 7.7.30 K.R.O. Cursus Paedagogie door dr. J. v. Da el. 8.10 Persber. 8.15 Andriessen, piano. 8.50 Dr. G. Knuttel: De geestelijke on dergrond van de hedendaagsche beeldende kunst. 9.30 W. Andriessen, piano. 10.M. Beversluis, declamatie. 10.15 W. Andriessen, piano. Hilversum, 1071 M. 10.10.15 Morgenwijding. 12 152.Concert door het Boris Lens- ky-Trio. 4.4.30 Voor de Huisvrouw, door Mej. F. W. Drijvers. 5.306.Radiopraatje. 6.7.15 Concert door het Boris Lensky- Trio. 7.157.45 Schippersles. 8.Kamermuziek door het Utrechtseh Sextet (fluit, hobo, clarinet, fagot, hoorn, piano). 8.509.35 Lezing door het „Nut". Prof. Dr. M. C. v. Mourik Broekman. 9.3510.05 Kamermuziek door het Utrechtseh Sextet. 10.05 Persber. 10.15 Aansl. v. h. Concertgebouw in Den Bosch. Het Cmroep-orkest o.l.v. Nico Treep. H. Cals, sopraan. L. Muskens Sleurs, sopraan. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Giamofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (cello, piano). 1.Orgelconcert. I.202.20 Okestconeert. 3.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek. 7.05 Beethoven's sonaten voor viool en piano. 7.20 Muziekcritiek. 7.35 Muziek. 7.45 Historische voorlezing. 8.05 Variété. Dans-orkest en solisten. 8.35 „The Charcoal Burner's Son", kin der- operette. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Syrnphonieconcert. Werken van Glazounow. W. Primrose, viool. II.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i a", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert-. 4.055.05 Orkestconcert. 7.058.00 Gramofoonmuziek. 8.5011.20 Concert. Orkest o. 1. v. Hr, Bigot. Hr. Vuillaume, viool. Langenberg, 469 M 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Vesper-concert voor strijkin strumenten. 7.20 Concert door het Klein Werag-or- kest. Intermezzo „Het Duilsche volkslied" Kerst, Nieuwjaar cn Drie-Koningen in het Volkslied. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen (Zeesen), 1650 M. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert 4.507.20 Lezingen. DE MOORD TE OOSTBURG. Betreffende de aanhouding van den moordenaar van het 18-jarig meisje, dat op Zaterdag 15 December in het gehucht „Klein Brabant" onder Oostburg met af gesneden hals in een sloot liggende werd gevonden, vernemen wij nader dat deze man is de 28-jarige gehuwde J. de R., een hij werd zoo bleek als een lijk en liet zich ontroerd op denzelfden stoel nedervallen, waarop eenige uren tevoren Dr. Hauscr ge- heer versuft neergeploft was. Albert, die nog altijd in zijn wagen zat, klom cr uit en ging naar hem toe. Hij zag zijn vriend vol medelijden aan en vroeg op deelnemenden toon: „Wat scheelt e.- aan. Heinrich? Bevat de brief niet de tij ding, waarop je gehoopt had „Neen.... O, dat is hard, vreeselijk hard „Kan je me misschien zeggen, wat het is? Als ik je helpen kan en mag, o, dan zal ik dat graag doen Heinrich stond op en trachtte zijn kalm te te herwinnen. „Als ik in dezen brief gevonden had, waarop ik zoo vast gerekend heb, dan zou ik u alles, wat daarop betrekking heeft, medegedeeld hebben en wel op dit zelfde oogenblik. Nu moet u nog eenigen tijd ge duld hebben. Misschien is het mij nog mo gelijk de inlichtingen, die ik in dit schrij ven hoopte te vinden, van anderen te krij gen, maar die, hoop is zeer gering. Vraag iue, dus alstublieft niets meer. Ik beloof u, Albert, dat ik u niets zal verzwijgen. U is onbevooroordeeld genoeg om te begrij pen, dat ik als man van eer nfet anders kon handelen en u zult het mij kunnen vergeven, dat ik u niet de volle waarheid heb kunnen zeggen. Herinnert u zich nog, dat ik u eens gezegd heb, dat er dingen gebeuren, die de een als een plicht en een ander als een onrechtvaardigheid be schouwt V' „Dat herinner ik me best, maar wat moet ik van je gelooven wie ben je?" „Je vrind ben ik. Je beste vrind, die 7.20 Concert. Orkest en Jos. Plaut. 8.20 Lezingen. 10.05 Sluiten. Hamburg, 395 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orkestconcert. 8.35 Liederen cn balladen bij de guitaar. 10.0511.20 Her-uitz. van buitenl. sta tions. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Tiioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35—^lO.Sö Concert. Werke/.i van Vlaam- sche schrüvers. Bond var. R. K. Radiovereenigingen in Nederland. Te Nijmegen werd een bi'dtengewone le denvergadering gehóuden van den Ned. R. K. Bond van Radiovereenigingen. Een redactie-commissie werd sarnenge- steld om een ontwerp te mnken voor nieu we diocesane Ivringindeelirqgen, met desge- wenscht dekenale ondera'.deelingen. Be sloten weixl tot verhooging der bondscon- tributio van 5 tot 10 cent por lid welke contributie door bemiddeling van den K.R. O. zal geind kunnen worden. f Medegedeeld werd dat de bond 10.000 le den telt, terwijl de K.R.O. zelf meer dan 30.000 leden heeft. Allen z.ijn dus lang niet in den Bond opgenomen dcor reorgani satie hoopt men het lediental uit te brei den. De voorzitter, de 1; eer Kampschoër, zegde toe, dat de Bond een actie zal over wegen om de radio-centTales en de leden daarvan te bewegen den K.R.O. te steunen tcver.s zal de bond plannen beramen, om de intellectueelen te bewegen' meer me dewerking te vcrleenei'. aan fïe steunver lening voor den K.R.O."' Tje' voorzitter bracht dank aan den voorzitter van den K.R.O., den zeereerw. pater Perquin O.P„ over aan de leden voor hun activiteit van den K.R.O. De beste wenschen werden uit gesproken voor het komende jaar. De radio-fotografie in Duitschland. Do termijn van proefzenden loopt ten einde en thans zal de Reichs-RunJfunk- Gesellschaft door middel van een enquête onderzoeken of de 50 personen, die sinds eenigen tijd met den Fultograph-ontvanger experimenteeren, terreden zijn over de behaalde resultaten. Van het oordeel de zer heeren zal het afhangen, of, cn zoo ja, wanneer deze omroep officieel in Duitsch land ingevoerd zal worden. In vakkringen is men tamelijk pessimis tisch over den uitslag der enqête, want niettegenstaande het feit, 'dat de Fulto- graphmaatschappij zich in Duitschland op allerlei wijzen populair tracht te maken, b.v. mededeelt, dat naar Engeland reeds 3C00 complete ontvangers werden uitge voerd cn in Duitschland reeds 5000 stuks opgesteld werden en dat alle buitenland- schc patenten van het Fultograph-systeem zich grootendeels in handen der Duitsche Fultographmaatschappij bevinden, moet men over het algemeen weinig van dc Fultographapparaten hebben, en is cr - althans op het oogenblik weinig kans. dat het systeem in Duitschland in de om roepprogramma's wordt ondergebracht. Ook de medodceling der Eultograph- maatschappij, dafc binnenkort toestellen voor zelfbouw in den handel zullen worden gebracht, die slechts de helft kosten var den tegenwoordigen prijs, maakt weini; indruk op dc luisteraars. Over de reeds plaats gehad hebbendr uitzendingen is men niet bijster tevreden. Men had actr.eclc foto-uitzendingen aange kondigd, doch in werkelijkheid blijken cr enkel portretten van tijdgenooten, winter sportgezichten, kortom prentjes, die men in ieder blad honderdmaal beter ziet afge drukt, uitgezonden te zijn. buurman van de vermoorde. Reeds direct na het misdrijf werd op hem de aandach: gevestigd, maar aanvankelijk waren geen bewijzen te vinden. Thnas zijn bloedsporen aangetroffen op een klomp van de R., ter wijl ook kon worden vastgesteld, dat, het scheermes, dat bij het lijk van de versla- gene word aangetroffen, eigendom van de zooveel van je houdt, als een vriend van een vriend houden kan." „Dat weet ik en dat heb ik steeds on dervonden." „En toch, Albert, kwam ik hier op het slot niet als vriend, maar als vijand en alleen dc liefde tot u en tot...." Hij hield even op en vervolgde dan: „Alleen de vriendschap voor u heeft mij hot wapen uit de hand geslagen, zoodat ik niets wensch voor mij zelvon, maar slechts in het krijt treed voor de dooden." „Heinrich, wie ben je dan? Zeg het!" „Hoe ook de uitslag van mijn onderzoe kingen moge zijn en wat ik ook te hooren moge komen als ik alles weet, zal ik u moeten verlaten." „Mij verlaten? Waarom? Waarom zou je weg moeten? Neen nooit. Wat je ook van plan bent tn wie je ook wezen moogt, ik laat je niet gaan. Je hebt Rosamundc. het leven gered je hebt mijn leven ook gered cn ik zou je laten weggaan? Nooit, NooitO, Heinrich verlaat ons toch niet. Wc hebben je zoo hard noodig, Rosamundc en ik. Je bent toch onze vriendof ben je meer van ons dan een vriend;; O God! Als dat eens waar was, wat ik op 't oogen blik vermoed, hoe gelukkig zou ik dan zijn ,Kalm, wees kalm, heer graaf! Uw phan- tasic speelt t» misschien weer booze par ten. Maak het me niet moeilijker, dan ik 't reeds hebIk zou, o zoo graag blij venEn misschien kan ik ook nog hier blijven.Maar vraag niet meer Heb nog wat geduld. Misschien kan k u morgen reeds alles zeggen." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5