Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. ONGELUKKEN. LACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tusschen tram en autobus dood- gekneld. Vrijdagavond had om half acht op den fcraatweg naar Heesch een ernstig onge- jfc plaats. De tram van Oss naar Veghel ■asseerde de autobus van P. Arts uit Gra ze, komende van Heesch. D© autobus moest oor eenige fietsers uitwijken en reed vlak angs de tram. De 21-jarige P. v. d. Broek, rnecht bij den heer van Boxtel te Heesch, lie waarschijnlijk zijn lichaam te ver buiten ie tram had gebogen, werd totaal vermor- eld tusschen tram en autobus Geestelijke •n geneeskundige hulp was spoedig aanwe- ig. Do ongelukkig© was echter reeds over leden. Door een autobus overreden. Vrijdagavond is in de Oldenzaalschc- traat te Enschedé de spoorwegarbeider 'ielman, doordat hij plotseling de straat •verstak, door een autobus overreden. In 'iet ziekenhuis, waarheen hij in ernstigen oestand was overgebracht, is de man aan le bekomen verwondingen overleden. Door de tram gegrepen. Zaterdag kwam op den Halsterschen veg even voorbij Huize 't Klokje te Bergen •p Zoom, door het schichtig worden van vet paard, gespannen voor de tilbury van len heer De Rijke uit Tholcn, dit voertuig, .vaarin de heer De Rijks en zijne echtge- .ïoote gezeten waren, in botsing met een msseerende stoomtram van de Maatschap- >ij AntwerpenBergen-op-ZoomTholen. Iet paard geraakte bekneld tusschen de ram en een der langs den weg staande loomen Dc tilbury werd door de locomo- ief gegrepen en totaal vernield. De heer De Rijke werd ernstig gewond in het al- ,em. Burgergasthuis opgenomen. Mevr. Do 'tijke kwam er als door een wonder met len schrik en eenige lichte verwondin- ;en af. Met zijn motor in het water gereden. Vrijdagmiddag is op den Amsteldijk een motorrijder bij hot maken van een draai ardoes in den Amstel gereden. Alhoewel et ter plaatse vrij ondiep was, verkeerde le man toch nog in ernstig gevaar daar ij met een zijner beenen onder den motor ./as bekneld geraakt. Onmiddellijk schoten enige personen toe van wie een zich 1e /ater begaf en de motor wist te lichten, waarna de mail op het droge kon worden .etrokken. Na in een in de nabijheid gele- ,en woning te zijn binnengebracht, consta- eerde een ontboden geneesheer dat hij iengevolge van een en ander een ernstige beenfractuür bekomen had. Na van droge deeren voorzien te zijn, werd do onfortuin- ijke motorrijder per auto naar zijne woning 'e Amsterdam overgebracht. Aan den veerkeerden kant van den weg. Zaterdagavond reed de 26-jarige bak kersknecht H. G., van den Parallelweg te Rotterdam, met zijn kar aan den verkeer den kant van den rijweg op dien weg. Daar- loor is hij aangereden door een autobus. Ook de 14-jarige P. K., van den Persoons- lam, die bij hem was, raakte onder den bus. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan len Coolsingel vervoerd. G. is daar kort ia aankomst overleden. K. kon na te zijn erbonden naar huis worden vervoerd. KIND VERBRAND. In een waschkete! met kokend water gevallen. Te Zutphen is het vijf-jarig zoontje van W. in een onbewaakt oogonblik in een waschketel met. kokend water gevallen. Het kind werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar het enkele uren later is over leden. NED. TRAWLER GESTRAND. De elf opvarenden gered. Gisteravond is van den Nederlandscheu stoomtrawler „Elout' uitIJmuiden, die naar Lowestoft voer, ten gevolge van den storm de stuurketting gebroken, waardoor het schip nabij genoemde plaats op de kust geloopen is. Een reddingsboot voer uit ter assistentie, maar slaagde niet in haar po gingen en sloeg bijna om. Ton slotte kon men de elf opvarenden redden door mid del van een vuurpijl-apparaat. Een hun ner moet het bed houden hij bevindt zich in het tehuis voor zeelieden; de overigen kwamen er af met een nat pak. Onder een ijzeren hek bekneld. De chauffeur P. te Maarssen die het hele aan het Zandpad wilde sluiten, is door het plotseling omvallen van het verscheidene honderden kilo's wagende hek daaronder bekneld geraakt Gelukkig was zijn hoofd niet getroffen, doch wegens de zwaarte moest hij roerloos blijven iiggen. Meer dan een kwartier heeft hij in dezen toestand zonder een vin te kunnen verroeren, ge legen, steeds roepende om hulp, totdat de brievenbesteller van Eijk de brievenbus bij de woning van den heer Broertjes ging le digen. Mej. B. waarschuwde den besteller dat er om hulp geroepen werd en toen ze beiden weer een angstkreet hoorden, ver moedde men dat cr iemand aan den over kant in de Vecht lag, doch van wege den donker kan men vandaar niets bespeuren. De besteller met den melkslijter de Rooij die ook juist in de omgeving was gekomen reden zoo bard ze konden naar de plaats vanwaar het geroep kwam. Weldra zag men den chauffeur liggen Zoo goed en zoo kwaad het ging heeft men getracht het hek wat op te tillen totdat het lichaam vrij kwam. Het geneeskundig onderzoek heeft ge lukkig geen inwendige kneuzingen kunnen constateeren. Wonder boven wonder is dit ongeval dus nog vrij goed afgeloopon. Dappere moeders. Za1 erdagmorgen raakte spelenderwijs 't vierjarig zoontje van A. v. R. te Vinke- veen te water. De moeder, die op het hulp geroep naar buiten snelde, sprong zonder zich te bedenken het kind na. De vrouw van A. Z., die eveneens het hulpgeroep ge hoord had en blijkbaar dacht dat haar eigen kind in gevaar was, sprong eveneens te water. De beide vrouwen en het kind konden door voorbijgangers, die te hulp waren geschoten, gered worden en veilig op het droge worden gebracht. Aan de gevolgen overleden. De cartonbewerker A. Sportel, een 32- jarig gehuwd pian, die voor eenigen tijd in „De Toekomst" te Winschoten verwond geraakte tusschen walsen, is in het zieken huis aldaar overleden. BRANDEN. In een leerfabriek en meubel makerij. Zaterdagmiddag omstreeks halfzes werd brand ontdekt in pand Binnenrotte 2 to Rotterdam, waar gevestigd zijn de leerfa briek der firma Hagen en de meubelma kerij der firma J. C. Jansen Do brand, die op de derdo verdieping en den zolder woedde, waar de firma Jansen haar be drijf uitoefent, liet zich aanvankelijk ern stig aanzien. Door het inslaan van een pa neel van de buitendeur moest de brand weer zich toegang verschaffen; met 5 handspuiten en de nieuwe motorspuit werd de brand bestreden en na drie kwartier spuiten bedwongen. De schade zal, daar er zich nog al veel materiaal bevond, vrij groot zijn, terwijl ook de benedenverdie pingen veel waterschade kregen. In een maufacturenwinkel. Door onbekende oorzaak is Zaterdag avond even voor half twaalf brand ont staan midden in den manufacturenwinkel van Engers Katan aan de Hillelaan 29b te Rotterdam, terwijl er niemand meer in den winkel aanwezig was Daar een ijze ren hek den ingang afsloot heeft de brand weer dat slot moeten verbreken, waarbij tevens oen spiegelruit werd vernield. De winkel stond spoedig in lichte laaie. Een surveilleerende agent, die den brand ont dekt had, waarschuwde de omwonenden. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Men vermoedt dat kortsluiting of een brandende kachel de oorzaak was. Al het goed in den winkel ging verloren. Te ongeveer een uur was men het vuur meester. Brand in een bakkerij. Zondagavond omstreeks 10 uur brik in Tricht bij Geldermalsen een vrij hevige brand uit bij bakker Kouw. In een oog-en- blik stond het geheele pand in lichtelaaie en moesten de drie gezinnen, die het pand bewoonden, namelijk de gezinnen Kouw. Verbtek en Van de Poll, hun woningen ontruimen. Een zieke vrouw kon nog tij dig worden gered. Om ook de dichtbe bouwde omgeving te redden, moest hard worden gewerkt. Het gemeentehuis staat in de onmiddellijke omgeving. Om half 12 woedde de brand nog' voort. Vechtpartij In een café op den Boschdijk te Eindho ven ontstond Zaterdagavond een ernstige twist tusschen eenige personen, dio onder den invloed van sterkedrank verkeerden. Toen een der bezoekers, de 25-jarige fa brieksarbeider P. H. van der Ven, tusschen de strijdenden wilde komen, gaf een der vechtersbazen hem eensklaps met een bier glas een slag op het hoofd. Boven een zijner oogen was een groot gedeelte der schedel huid afgescheurd, waardoor het slachtoffer veel bloed verloor. Drie doktoren verbon den hem; zijn toestand is hoogst ernstig. De dader is nog voortvluchtig. Vervalsching van postbewijzen. Door de Directie der Posterijen te En schedé werd volgens het „O. D." aan de politie aldaar kennis gegeven, dat iemand zich vermoedelijk had schuldig gemaakt aan vervalsching van postbewijzen. Het bleek, dat de verdachte hiervan, zekere N. F., juist te Oldenzaal door de marechaus- sée aldaar was gearresteerd, toen hij gel den op een vervalscht postbewijs wilde innen. Een rijwieldief van negen jaar. De politie te Amersfoort hééft na lang zoeken ontdekt, dat de vele rijwielen, die den laatsten tijd ontvreemd werden, wer den meegenomen dooreen negen-jarig jongetje van goeden huize. Reeds zijn eenige rijwielen teruggevonden. Van een daarvan had de kleine dader de electrische lantaarn verkocht voor.... 25 centen. Nog kort geleden heeft dezelfde jongen een artistiek behangsel bedorven in een in aanbouw zijnden kunsthandel, waar hij met groote letters allerlei namen op schilderde. Wat kippen soms eten. Bij den landbouwer C. v. d. Berg te Kruisland werd een kip geslacht, omdat het dier weigerde voedsel tot zich te nemen. Thans bleek, dat het dier een stopnaald' van ruim 12 c.M. had ingeslikt zoodat het niet meer et-en kan zonder zich inwendig ernstig te bezeeren. De Maas wast. Uit Grave wordt gemeld, dat de Maas daar sterk wast ongev. 3 cM. per uur, zoo dat de loswallen reeds onder water staan en de laaggelegen uiterwaarden beginnen onder te loopen. Ook was men reeds ver plicht de loozingssluizen van het riviertje De Raam bij Grave te sluiten. Verwacht wordt dat op Nieuwjaarsdag de Veerstraat te Neder Asselt onder zal staan en de overtocht van Grave naar de zg. Brouwerij te Neder Asselt zal plaats hebben. Uit Maastricht werd Zaterdagavond ge meld: De Maas is ontrustbarend gewas sen. Sodert Vrijdagmorgen 1.48 meter. De stand is nu 2 meter. De uiterwaarden zijn overstroomd. INGEZONDEN MEOEDEELING. ONGELUKKEN. Onder hypnotischen invloed den dood gezocht. Gruwel ij k misdrijf te Cassel. Een vreeselijk misdrijf is door de re cherche van Cassel ontdekt. Onder den hypnotischen toestand van een tot nu toe onbekend gebleven persoon is een 17-jarige scholier uit Cassel ertoe gebracht de hand aan zichzelf te slaan. Op den avond voor Kerstmis heeft zich de jongen nabij het station Minden voor den D-trein uit Han nover geworpen. De jongen, Thomas No- wotnij genaamd, woonde bij zijn vader en door een vriend, die in het bezit van hypnotische kracht moet zijn, werd hij tot daad gedreven. Uit den trein gevallen. Naar verluidt is tusschen de stations Hercjien en Dattenfeld in Duitschland de echtgencote van een gepensionneerd post beambte uit een sneltrein gevallen. De vrouw was naar het toilet gegaan en niet teruggekeerd. Toen de man naar haar ging zoeken, vond men het portier van een coupé openstaan. De trein werd stop ge zet en de spoorbaan afgezocht. Men vond de vrouw met verbrijzelde ledematen tus schen de rails. Het geval is raadselachtig, daar in de bewuste coupé geen reizigers zaten. Ook cj de lijn HamburgBerlijn is door tot nu toe onbekende oorzaak een reiziger uit den trein gevallen en met ern stige verwondingen op de rails blijven lig gen. Overstroomingen bij Brussel. Arbeiderswoningen geisoleerd. Ten gevolge van de voortdurende re gens der laatste dagen is de Zennc tus schen Vorst en Halle buiten de oevers getreden. Talrijke landerijen staan blank, terwijl te Anderlecht verscheidene arbei derswoningen geheel door het water zijn geïsoleerd. Te Halle zijn de sluiswachters druk in de weer, om te voorkomen, dat de stad wordt overstroomd. Opnieuw overstroomingen op Sylt. Naar aan het „Berl. Tagebl." uit Wes- terland wordt gemeld, zijn door de hevige Westen* inden der laatste dagen opnieuw overstroomingen in de Zuidelijke lande rijen van het eiland Sylt voorgekomen. Wanneer de wind nog meer opsteekt, zal nieuwe schade onvermijdelijk zijn. Het wa ter reikt reeds weer voor een deel tot aan den spoordijk van het eiland. Griepepidemie te Berlijn. Aantal zieken neemt dage lij ks bij honderden toe. Sedert eenigen tijd heerscht griep te Berlijn, die zich de laatste dagen sterk heeft uitgebreid. Het aantal zieken neemt dagelijks met eenige honderden toe. Over het algemeen zijn de gevallen niet levens gevaarlijk, maar toch zoo ernstig, dat de patiënten in ziekenhuizen moeten worden opgenomen .Alle ziekenauto's zijn voort- duiend onderweg. De ziekenhui:.: zijn echter reeds zoo vol, dat er spoedig geen ruimte genoeg zal zijn. Hongersnood dreigt op de Philippijnen. Als gevolg van de jongste typhoonramp. In het officïeele rapport over het verlies aan menschenlevens en de schade veroor zaakt door den jongsten typhoon op de Philippijnen, wordt gezegd, dat in zes pro vincies 500 menschen od: het leven zijn gekomen, terwijl twintig schepen zijn ge- zonken. Thans dreigt er hongersnood in deze gebieden. Er is een bedrag van 25.000 dollar naar Manila gezonden voor steunvtrieening aan de slachtoffers. DONKER BERLIJN IN ACTIE. Misdadigersbende overvalt een vergadering der4 „Hamburgsche timmerlieden". Eén doode en zeven zwaargewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben georganiseerde benden beruchte Berlijnsche misdadigers 'n systematischer overval gepleegd op een vergaderlokaal van de „Hamburgsche timmerlieden" nabij het Schlesischer Bahnhof te Berlijn. De misdadigers vuurden, nadat zij het lokaal hadden bestormd, salvo na salvo af op de daarin opgesloten timmerlieden. Eon doode en zeven zwaar gewonden waren het resultaat van deze schietpartij. De commissaris van politie zal naar aanlei ding van deze misdaad, die in de Ber lijnsche crimineele geschiedenis zondor weerga is, een grootsch opgezette razzia onder do georganiseerde misdadigers van Berlijn ondernemen. Een leger van politie beambten is sedert Zondagnacht onder weg om de daders op te sporen. Gouden voorwerpen in Oostenrijkschen bodem ontdekt. Volgens aanw ij zingen van een roedelooper. De Nibelungenschat, (die begraven zou zijn door graaf Rüdiger von Bechelarn), is thans, naar de Oostenrijksche pastoor Riegler meent, op een terrein oij Pc iarn in Neder-Oostenrijk gevonden. De bekende Weensche wichelroede-loo- per, de voormalige kapitein Leopc.1 Le vin, had, als hij zich bij het dorp Hafner- bach bevond, herhaaldelijk de nabijheid van groote hoeveelheden goud vastge steld. Geleidelijk heeft hij kunnen ontdek ken, waar het goud zich in den grond moest bevinden. Pastoor Riegler gaf toe stemming, dat eenige arbeiders volgens de aanwijzingen van den roedelooper gin gen graven. Aanvankelijk was hun werk echter vergeefsch, totdat op een diepte van ongeveer 7 1/2 meter goud in staafjes, korrels en kleine platen werd gevonden. Eerst nam men aan, hier te doen te heb ben met voorwerpen, afkomstig van een Romeinsch legioen, welke daar eeuwen ge leden begraven zouden zijn. De gouden munten en sieraden waren door het water uitgesleten, zoodat het metaal met leem vermengd was. Tot dusverre zijn, naar ver luidt, enkele kilogrammen goud gevonden, doch ten gevolge van het ingetreden win terweer moest het opgravingswerk voor- loopig gestaakt worden. De pastoor hoopt, dat het hem gelukken zal te bewijzen, dat men hier niet een Romeinsche schat, doch wel degelijk de Nibelungenschat ge vonden heeft. Het gevondene is aan deskundigen van de Weensche universiteit ter hand gesteld om daarover een oordeel uit te spreken. Om het terrein is een hooge prikkel draadversperring aangebracht en een gen- darme-riepost houdt de nieuwsgierigen op een afstand. Een brutale mystificatie. Naar wordt gemeld, berust het bericht, dat een flesch met een mededeeling van Amundsen op de Noorsche kust is aan gespoeld op een brutale mystificatie, waar van het doel was, geld te verkrijgen. De couranten te Oslo eischen, dat een vervolging zal worden ingesteld tegen den bedrieger, die het bericht tegen hooge betaling aan de couranten heeft geleverd. Evenzoo verlangen zij, dat de koopman te Ingwy, van wiens telefoon de ontwerper van het plan gebruik maakte, de flesch en den brief zal toonen, die naar be weerd wordt, in zijn bezit zijn. Luguber transport naar China. Aan boord van het Amerikaansche stoomschip „Alabama" worden de lijken van 614 Chineezen, die in de jaren 1906* tot 1921 ia den staat Oregon gestorven zijn en begraven werden, naar China terugge bracht, om daar opnieuw te worden bij gezet en in den grond van het land hun ner voorouders rust te vinden. Een Chi- jsche vereeniging te Portia draagt de kosten van dit doodentransport. Drie misdadigers ontsnapt. Uit het tuchthuis Lauerhof te Lubeck zijn drie beruchte misdadigers ontsnapt. De boeven hebben gebruik gemaakt van een defect aan de lichtleidmg en wisten in het duister uit de werkkamer te komen; zij zaagden daarop een ijzeren staaf van een hek door en ontkwamen ovor den muur. Tot nu toe heeft de politie geen spoor van de ontsnapten ontdekt. Men denkt dat het defect aan het .-icht met opzet is veroorzaakt, teneinde de vlucht mogelijk te maken. Een heksenproces in de V. S. In de omgeving van Philadelphia is een moord gepleegd en onde rzulke mysteri- euse omstandigheden, dat het in Amenka heel wat opschudding heeft verwekt. De moord staat in verband met het z.g Voodoeïsme, waarvan men het bestaan tot aan de Amerikaansche revolutie kan na gaan. Onder Voodoeïsme verstaat men het geloof aan een zekere soort hekserij en daardoor aan een heele reeks practijken, die uit dit geloof vootspruiten. Het gaat om het volgend geval: Een dokter en toovenaar John Blyner had het zoover gebracht dat een familie Hess in de vaste overtuiging ging verkeeren, dat zij door een farmer n.l. Rehmeyer behekst was en dat alle tegenslag, die hen trof al leen aan hem te wijten was. Om die reden werd Rehmeyer vermoord. De politie heeft Blyner en de beide moordenaars die resp. 18 en 14 -jaar oud waren, gevangen geno- Dit geval staat trouwens niet alleen! Nu is er een complete veldtocht tegen dezê „geweldige geneesheeren" begonnen. Men wil ze voor goed uit het graafschap York, waar de sensationeele moord heeft plaats gehad, verjagen. De leiding van deze campagne berust bij de Anglicaan- sch'e geestelijken, advocaten en geneeshee- DE KLAAGMUREN VAN JERUSALEM. In den laatsten tijd wordt er weer veel gesproken over den strijd om de zoogenaamde „klaagmuren" van Jeruzalem. Deze strijd is lang niet geëindigd; het schijnt zelfs dat hij in hevigheid gaat toe nemen. De kwestie der „Heilige Plaatsen" is een der noodlottigste kwesties, die de ontevredenheid der bewoners van Pales tina gaande maken. Toen Engeland het mandaat overnam, heeft het de verplich ting op zich genomen, om het Statusquo te handhaven, d.w.z. alles te laten, zooals het onder de Turksche heerschappij was. Ondanks dat rijzen er voortdurend con flicten. De strijd der Engelsche soldaten met de Joden om de klaagmuren hebben de hartstochten tot het uitesete aange wakkerd. Hierbij komen nog de voortdurende twisten tusschen de Joden en zekere Ara bische kringen. Zulks is de eerste maal, dat de Arabieren zich vijandig toonen ten opzichte van de Joden. Godsdienstige motieven spelen hierbij zoover het de Ara bieren betreft geen rol. Ook tusschen de verschillende christe lijke genootschappen zijn in den laatsten tijd moeilijkheden ontstaan. Kort geleden BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. LXVI. Alvorens wij den jaarkring afsluiten, willen wij nog even terugtreden in dat gene, wat in het afgeloopen jaar ons is voorbij gegaan in velerlei vorm: goed en kwaad, geneugten en zorgen. Wij willen nog eens overzien wat in ons debet en credit in de boeken der ver gankelijkheid is geschreven en de balans opmaken, waarna een dubbele streep het geheel kan afsluiten. Zeker, daar was licht, zonnelicht in dat gene wat over ons kwam. De lichtende fak kel des geloofs was ons hoogste goed, onze vreugde, ons hoogste en onvervreembaar bezit. Wat is al niet opgeborreld uit den bron van dat bezit, aan godsdienstige ge- gevoelens, aan rijkdom van gedachten, aan zoetheid en volheid van genot in wat den mensch tot God doet opblikken, als de oorsprong van alle liefde, als de fontein van alle volmaaktheid. Wij hebben het aangevoeld, dat deze niet genoegzaam te waardeeren schat van het bezit des Geloofs onze kracht was, onze vreugde en vooral het richtsnoer, waarna wij al onze daden hebben gesteld, of althans hebben willen stellen. Want wij willen ons niet diets maken, dat al onze daden en verrichtingen geheel waren ingesteld op het kompas van ons Geloof. Daar waren oogenblikkea, dat door den drang der omstandigheden niet steeds al onze daden waren doorvoed van den godsdienstigen deesem, van wat onder doelbewust streven naar meerdere vol maaktheid moet worden verstaan, doch veelal was dat niet uit onverschiligheid gesproken, doch uit een oogenblik van ver lies van den juisgten lijn, in ons streven naar het meest volmaakte. Want als men eenmaal zoover is, dat men zijn handelin gen losrukt van het voetstuk van den Ka tholieken moraal, dan onttrekt men zich eigendunkelijk aan de kansen, om wat goeds voor zichzelf te bereiken en der sa menleving een dienst te bewijzen. Zoo ging het bij velen en daardoor werd een niet te omschrijven schade gebracht aan de groote goede zaak, die wij allen hebben te dienen. Want niet alleen voor ons zelf le ven wijdaar is een groote Katholieke ge meenschap, die van de individuen offer tjes vraagt en toch zeker belangstelling. Want, doen wij of er geen gemeenschap bestaat, dan zullen wij als vanzelf ons ont poppen als egoisten, die meer kwaad dan goed doen. En daardoor komt de rekening, die wij staan af te sluiten, niet in ons voordeel te staan en zal zij worden be- invloed door factoren, die met een weinig meer toewijding en wat gemeenschapsge voel hadden kunnen worden voorkomen. Daar is al zooveel verloren gegaan door dat er zoovelen op verren afstand bleven staan en, zoo men dat noemt, Gods water over Gods akker lieten vloeien. Wat weer tot gevolg had, dat te behalen winsten ach terwege bleven, niet alleen, doch dat in derdaad verlies viel te boeken, waardoor kapitaal verloren ging, dat bij uitzetten al weer bellangrijke rente had kunnen doen bijschrijven. Daar licht de nieuwe dag aan, van een nieuw vol jaar, dat voor ons open ligt en waarvan de bladen nog onbeschreven zijn Wat een genot, wat een voorrecht den toe gemeten tijd te kunnen benutten, op eeD nieuwe kalender de dagen te kunnen af lezen, die ons ter beschikking worden ge steld, de uren te kunnen volwerken met datgene, wat onze hand te doen vindt, waarbij een groote dosis verdiensten zijn te vergaren. Verdiensten, die de mot niet verteert. En, als wij dan een overwinning over ons zelve willen bevechten, een beteeke- nende functie willen vervullen in het vele wat onze hand, dagelijks, te doen vindt, dan hebben wij reeds nu, op den eersten dag des jaars, onze regelen te stellen, on zen weg uit te stippelen, waarlangs wij meenen, dat met het meeste succes is te arbeiden. Als er werkers in de groote Roomsche beweging treden, dan kan in naarstig sa menwerken heel wat tot stand worden ge bracht. En dan schaadt het ook niet, als enkelen van verre toezien. Als dezulken het zich dan maar tot plicht stellen, de stoffelijke middelen te verschaffen, die el ke arbeid vraagt, om zich ongedwongen te kunnen ontplooien. Niet alleen dat dan de Roomsche positie in het wereldbestel aanmerkelijk zal wor den versterkt, doch ook zal de dam stevi ger kunne worden, die tegenhoudt den stormloop van de groepen belagers, die ook in dit nieuwe jaar weer alles zullen beproeven om afbreuk te doen aan ons H. Katholieke Geloof, dat in zijn consequen ties eenmaal gansch de wereld moge be- heerschen tot glorie van God en tot aller zieleheil. Wandelaar. publiceerde het Katholiek Patriarchaat van Jerusalem een overzicht over de con flicten met de Schismatieken over de laat ste 10 jaren: in 1920 teekenen de Schis matieke Grieken appèl aan tegen het res- taureeren van de Basiliek van Gethse- mani; op Palm-Zondag 1929: een overval van Kopten op Katholieken in de nabij heid van het H. Graf aan beide zijden werden vel engewond; in het zelfde jaar wierpen Kopten met steenen naar een Katholieke processie. 1928: Grieksche Pa pen vallen Katholieke priesters lastig, ter wijl zij de H. Mis lezen in de kerk der Geboorte te Bethlehem verschillende Ka tholieken werden gewond, de Engelsche politie moest de orde herstellen. Aan deze lijst kunnen nog tallooze ge- i vallen toegevoegd worden, waaruit blijkt, j dat het de Engelsche Regeering nog niet gelukt is, aan deze noodlottige toest-nden| crn einde te maken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8