Wat 1928 in het Buitenland bracht DERDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT- MAANDAG 31 DECEMBER 1928 Aan het einde van het jaar is het altijd een behoefte den afgeloopen weg eens af te zien en ons te herinneren de vreugde en de droefenis, welke het oude jaar ons bracht. En nic - alleen wat ons zelf getroffen heeft, halen wij nog eens op in onze herin nering, doch ook de groote gebeurtenissen, waarover de geheele wereld sprak. Het jaar 1928 is rijk geweest aan aller hande gebeurtenissen, waarvan wij de be- teekenis thans beter kunnen overzien dan toen zij plaats grepen, omdat wij ze thans gegroepeerd kunnen zien en gesorteerd en geëncadreerd in het lijstje van het afgeloo pen jaar. VOLKENBOND. Laten wij beginnen met de werkzaamhe den van den Volkenbond onder de loupe te nemen. Niet zoozeer omdat dit vredesinsti- tuut zulke opzienbarende resultaten beeft kunnen boeken, maar omdat het een eer biedwaardige instelling is, welke de voor rang verdient. Zooals gezegd, veel resultaten heeft de Volkenbond niet op zijn creditzijde te schrijven gehad, althans geen voelbare en zichtbare resultaten. Het eenige, waarop de Bond zich zou kunnen beroemen, is, dat hij meegeholpen heeft om de twee vechtende kwajongens in Zuid-Amerika (Bolivia en Paraguay) van elkander te hou den. Maar deze eer moet hij deelen met den Paus, met het Pan-Amerikaanscn Con gres, met de Ver. Staten en met de nabuur landen Chili, Argentinië, Brazilië en Peru. En als men dan bedenkt, dat van eenigen invloed van den Bond in Zuid-Amerika nooit iets is gebleken, dan gelooven wij, dat deze winstpost al zeer gering is. Het kenmerkende van de „werkzaam heid" van den Bond in 1928 is juist ge weest, dat hij niet gewerkt heeft, integen deel alles blauw-blauw heeft gelaten en van de kwesties, welke hem werden voor gelegd, gezegd heeft: „Ik weet er geen weg mee, zoeken jullie het zelf maar uit". Zoo hebben wij op 1 Januari j.l. het be faamde Nieuwjaarscadeautje gekregen van de Szent Gothard affaire." Aan het plaatsje Szent Gothard op de Oosten- rijksch-Hongaarsche grens arriveerde toen een smokkel-zerding machine-geweren- onderdeelen. De douanen hielden het zaak je aan. Voor wie was die zending? Zij kwam uit Italië en was bestemd voor Po len, maar alles bleek gefingeerd. De ver onderstelling lag voor de hand, dat de Hongaarsche regeering, die volgens het vredesverdrag zich niet mag wapenen, in het geheim bezig was het vredesverdrag te ontduiken. De Kleine Entente maakte dan ook direct een hevig kabaal en eischte dat de Vonkenbondsraad zou ingrijpen. Deze hield zich echter stiekum achteraf. De Hongaarsche regeering behandelde de zaak doodkalm als iedere andere smokkelaffaire, volgens de bepalingen van de spoorwegcon ventie en liet na het verstrijken van een zekeren termijn de wapens onbruikbaar maken en daarna voor oud roest verkoopen Toen sprong ineens de toenmalige voorzit ter van den V. B. Raad, de Chinees Tsjeng Lo, op zijn achterste beenen én verzocht de Hongaarsche regeering, terwille van het onaerzoek, dat de Raad eventueel zou willen instellen, de zending niet te verkoo pen. Het was evenwel te laat. De wapens waren vernietigd en er viel niets meer te zien aan dat partijtje oud roest. Onze mi nister van buitenlandsche zaken, Beelaerts van Blokland, werd toen in Maart nog be last met dat onderzoek, dat evenwel niets meer kon opleveren. Toen dan ook de V. B. Raad in Junj werd bijeengeroepen, kon jhr. Beelaerts niets anders rapporteeren, dan dat Hongarije de spoorwegconventie was nagekomen. Wat iederéen allang wist. De tweede groote kwestie was die tus- schen kolen en Litauen. Telkens als de V. R. Raad bijeenkwam, stond de ge spannen toestand tusschen deze beide lan den op het menu. Dan .-oeg de voorzitter: „En, mijne heeren, hoe staat het er nu mee"'. Waarop de Pool Zaleski antwoordde: „Meneej de voorzitter, slecht Woldemaras wil nier', en dan zei de Litausche minis ter-president Woldemaras weer: „Meneer de voorzitter, met die Polen is gee- land te bezeilen'". Waarop de V. B. Raad dan maar weer besloot: „Heeren, zoeken jullie het maar uit. Tot ziens". Zoo ging het precies hetzelfde met de befaamde optantenkwestic tus schen Roemenië en Hongarije. Telkens en telkens h.eft de grijze graaf Apponyi een beroep op den Raad gedaan, maar iederen keer zei de Raad: „Wij zullen de zaak nog even aanhouden om de heeren in de gele genheid te stellen, he*" onderling eens te worden". Van de onderhandelingen over de ont wapening kan ook alweer hetzelfde gezegd worden: Er zit geen schot in. In de week UTWINOP van 17—24 Maart is de voorbereidende ontwapeningscommissie bijeen- geweest en heeft toen den Rus Litwinof in de gelegenheid gesteld om zijn voorstel, te verdedigen, dat niets meer of minder in hield dan om binnen 4 jaar tot algeheele ontwapening over te gaan. Dat was dus gratis reclame voor de bolsjewieken en het eenig resultaat van deze vergadering. De commissie is daar zoo van geschrokken, dat zij tot nu toe niet meer is bijeengeko men. Intusschen hebben wij nog de groote mislukking van het Fransch—Engelsche vlootaccoord meegemaakt, zoodat er wei nig reden is voor optimisme. Het eenige lichtpunt is de onderteckening van het K e 11 o g g-p act op 27 Augustus te Pa rijs, waarbij de oorlog als instrument van de internationale politiek plechtig in de ban is gedaan. Maar dat ging buiten den Volkenbond t. Een vliegt van Kellogg om te geraken tot afschaffing van de duik- booten, i_ niet opgegaan. WEST EUROPA. Na den Volkenbond met zijn commissies de hem toekomende eer gebracht te heb ben, zullen wij de West-Europeesche lan den even in vogelvlucht overzien. In Engeland is het nogal rustig ge weest. Het heeft natuurlijk zijn rol ge speeld in de internationale politiek, waar aan ditmaal vooral lord ^-shendun leiding heeft gegeven, daar sir Austen Chamberlain geruimen tijd ziek is ge weest. De post van minister van buitenlandschp zaken schijnt overi gens nogal_ ongezond te zijn, daar behalve Chamberlain ook zijn Fransche collega Briand ziek is geweest en ook de Duitsche minister Stresemann het flink te pakken heeft gehad. Nu wij het toch over ziekten hebben, kunnen wij en passant de ziekte van den Engelschen koning memoreeren. Oms-.reeks half November is de koning ziek geworden en nog steeds is het pleit niet beslecht. België heeft pas den laatsten tijd de aandacht op zich gevestigd. Het heeft mede te lijden gehad van de stormen en over stroomingen, welke ook ons land geteis terd hebben midden November, en vooral het Scheldegebied heeft het zwaar te ver antwoorden gehad. Overigens heeft de re geering het nog steeds aan den stok met de Vlamingen. De bekende Vlaamsche ac tivistenleider dr. Borms, die door de re geering te Brussel nog altijd buiten de an- nestie-wet gehouden wordt, is dez maand tc Antwerpen gekozen tot volksvertegen woordiger. Daar dr. Borms van zijn politie ke rechten vervallen was verklaard, kon hij niet gekozen worden. Het was dv.s niets anders aan een demonstratie van de Vla mingen, maar dan toch een zeei duidelijke uitspraak, dat het Vlaamsche volk niet langer met zich wil laten sollen.. In Frankrijk schijnt men z'n heil te zoeken in schandaaltjes en relletjes. Voor eerst denken wij hier aan het kabaal rond om de artikelen 70 en 71, welke artikelen door Poincaré op de begrooting waren ge zet en ten doel hadden de terugkeer der missie-congregaties in Frankrij'" mogelijk te maken. De radicale partij heeft toen op haar congres te Angers de radicale minis ters een poets gebakken, onder leiding van Caillaux, en hen gedwongen uit het ministerie te treden. Een kabinetscrisis was het gevolg. Het resultaat van dit rel letje is mager geweest. De artikelen zijn wel is'waar uit de begrooting gelicht, maar de bedoeling blijft, de artikelen in de Ka mer te brengen, ofschoon Poincaré heeft toegezegd, dat hij de werking van de arti kelen wat zou inperken. Verder denken wij aan de autonomisti sche actie in Elzas, welke geleid heeft tot het proces van Colmar tegen de autono- mistenleiders en aan de nasleep van dit proces in den vorm van een moordaanslag op Fachot, den procureur-^ eraal in dit proces. Een paar financieele schandaaltjes, zooals -an ord-minister Klotz en van de .Gazette du Franc" vervolmaken hel ver heffende beeld. ^OKA/MOWS*! Herinneren wij tenslotte aan het vlieg ongeluk op Zondag 2 Sept. bij Toul, waar bij de Fransche minister van handel, (waar onder toen luchtvaart ressorteerde) Boka- nowski gedood werd. Dit ongeluk heeft ge leid tot de instelling van een apart lucht vaartministerie onder Laurent Eynac. Uit Spanje valt alleen te melden de groote brand te Madrid in het TeaLro de Novedades, waarbij meer dan 100 personen cm het leven kwamen. Deze ramp vond plaats tegen het einde van September. Ook uit Portugal weinig nieuws. Dit jaar slechts een enkele kleine revolutie in den nacht van 20 op 21 Juli. De revolutie brak uit s avonds half 9 en was den an deren ochtend vóór half 9 weer onderdrukt MIDDEN- EN OOST EUROPA. Duitschland heeft dit jaar weer eens een zwenking naar links gemaakt. Nadat er in Februari tengevolge van de verwerping van de Schoolwet een eir.d was gekomen aan de coalitio van Duitsche Volkspartij, Centrum, en Duitsch-Naticna- len, brachten de verkiezingen in Mei een overwinning voor de socialisten, zoodat er een nieuwe regeering tot stand kwam on der kanselierschap van den socialist Her mann Müller. De socialisten maakten di rect kennis met het verschil tusschen op positie- en regeeringspolitiek. Want of schoon zij het vorig jaar heftig geageerd hadden tegen den bouw van den pantser kruiser, moesten zij nu meehelpen om het genomen besluit ten uitvoer te brengen. Wat tot heel wat critiek aanleiding is ge weest en nog geleid heeft tot een stem ming of er al dan niet een referendum zou worden gehouden. De communisten had den dat willen doorzetten doch het is hun niet gelukt. Als komische noot herinneren wij nog even aan de Zoebkoff-affaire. Onze lezers kennen Zoebkoff nog wel, den zwager van den ex-keizer, den Russischen avonturier, die prinses Viktoria van Pruisen trouwde en als lastige vreemdeling uit het land is gezet. Na zijn verbanning hoort men niet veel 'voer van hem. ZOEBKOFF. Het jongste nieuws uit Duitschland ten slotte is het metaalconflcit. dat in de laatste weken van Decembei is bijgelegd dank zij de bemiddeling van Severing. Uit Oostenrijk valt weinig te mel den. Het meest op den voorgrond treden- do is nog de dreigende demonstratie te Wiener Noustadt op 7 October, waar twee vijandige legers tegen elkaar in wilden bc- toogen. Het geval is met een sisser afge loopen. Voor Tsjech o-S 1 o w a k ij e hoeft het afgeloopen jaar een bouwramp meege bracht. In Praag stortte n.L op 9 October een in aanbouw zijnd gebouw in, waardoor 50 menschen om het leven kwamen. In Italië heeft o.a. op 12 April een bomaanslag plaats gehad te Milaan. Een helsche machine was in een straatlantaarn geborgen en was bedoeld tegen den Ita- liaanschen koning, die omstreeks dien tijd de plek passeeren moest op weg naar het Jaarbeursgebouw. De koning was echter iets te laat en -20 onschuldige slachtoffers vielen ten offer aan deze dwaze moord partij. Verder heeft Italië zich gekenmerkt door verschillende ingrijpende maatregelen van Mussolini en door de opruiming van de „maffia" op het eiland Sicilië. d'A-vp-T- MUSSOLINI Tot de maatregelen van Mussolini be- hooren o.a. de zorg voor de vaders van groote gezinnen en de belastingverhooging voor „los loopende" vrijgezellen, de „eet- meer-rijst"-campagne en stopzetting van de trek van het platteland naar de steden. Natuurlijk heeft Mussolini Tirol niet met rust kunnen laten en heeft hij zijn regeer- methoden tenopzichte van dit land geken schetst met deze woorden: „Dit is de laat ste maal (3 Maart) dat ik over de Zuid-Ti- roolsche kwestie spreek, een volgende maal zullen de daden spreken", en„De levenden en dooden van het groote Italië houden aan den Brenner de wacht!" Een uitbarsting van Mussolini. O ja, niet te vergeten de uitbarsting van de Etna be gin November! Over den Balkan kunnen wij kort zijn. In Albanië heeft Achmed Zogoe zich tot koning laten uitroepen op den eersten September. Het is hem echter nog niet gelukt zich ook als zoodanig te doen kro- In Joeg o-S 1 a v i heeft op 20 Juni Rasjitsj den Kroatischen boerenleider Paul Raditsj neergeschoten in de Skoepsjtina. Paul Raditsj is tengevolge van zijn verwon dingen later overleden, nadat hij aanvan kelijk hersteld scheen. Sinds deze schiet partij is er een scheuring ontstaan tus schen Belgrado en Zagreb, in welke laat ste plaats de Kroatische oppositie een soort eigen regeering erop na houdt. In welke richting zich deze scheuring zal ont wikkelen. is nog niet te overzien. In sympathie met den Engelschen ko ning is thans ook koning Boris van Joego Slavië ziek geworden. Een zelfde verscheurd beeld als Joego slavië vertoont R o e m e n ië, waar do boeren van Manioe in het afgeloopen jaar erg roerig zijn geweest. In Mei zijn ze n.l. bijeen gekomen te Alba Julia ondanks het verzet va nde Roemeensche regeering. En niet tevreden met het bepraten van hun grieven, hebben zij meteen ook een reso lutie aangenomen, waarin niets meer of minder geëischt werd dan het aftreden van de regeering Bratianoe. Om hun eisch VINT!LA BRATIANU kracht bij te zetten, zijn ze toen op stap ge togen naar Boekarest, maar de weg was lang en de regecring had alle wagens weg gesleept, zoodat die opmarsch op niets is uitgeloopen. Wel hebben de boeren ten slotte hun zin gekregen want er is thans een regeering-Manioe aan het bewind, tn Mei heeft ex-kroonprins Carol nog een vischje uitgegooid om weer op den troon te komen. Hij vertoefde in Engeland en had een vliegtuig gecharterd om propagan- da-blaadjes uit te strooien tijdens het con gres te Alba Julia. De vlieger ging evenwel niet op, omdat de Britscho autoriteiten het vliegtuig beletten op te stijgen en den inhoud in beslag namen. Het was Carol's laatste kans. Do Roemenen hebben sinds dien duidelijk te kennen gegeven dat zij den ek-kroonprius niet meer terug willen. Uit B u 1 g a r ij e valt niets anders tc vermelden dan een serie aardbevingen, welke in April de omgeving van Philippo- pel verwoestten. Dezelfde aardbevingen hebben ook Corinlhe in Griekenland ge teisterd. De bevolking heeft toen zwaar ie lijden gehad tengevolge van de hevige re gens, die het verblijf in de open lucht niet bijzonder aangenaam maakten. Er werden honderden slachtoffers gemeld. Van T u r k ij e eveneens weinig nieuws. Kemal Pasja heeft het Europeesohe nlf.a- beth ingevoerd en zoodoende alle Turken weer op de schoolbanken gezet. M0ESTAPHA KEMAL PASCHA. Iets meer is er in Rusland voorgeval len. In Januari is de oppositie van Trotski verbannen naar Siberië. Trotski, Zinowjef, Rakofski, Kamenef, Radck allemaal kop stukken uit de Russische revolutie, zijn naar diverse plaatsen gedirigeerd. Sommi gen van hen hebben alweer „berouw" ge toond en zijn in genade aangenomen. Verder hebben wij in Maart de geruchtma kende Donetz-affaire gehad, waarbij vor- scheidene Duitsche ingenieurs zijn gearres teerd onder beschuldiging van sabotage m de mijnen ten voordeele van de uitgeweken vroegere eigenaars. Van de Noordelijke landen valt niets bij zonders te vermelden. AZIE. In Januari van het afgeloopen jaar maakte koning Aman Oellah van Afgha nistan een reis naar Europa. Hij zag en hoorde zooveel, dat hij terstond besloot zijn eigen land eens grondig te modernisecran. Zoodra hij was teruggekeerd, maakte hij een aanvang. Vooreerst werd de sluier voor de vrouwen afgeschaft. Doch dat zette kwaad bloed bij de stammen, die een derge lijke maatregel vrecselijk heidensch von den. Er hrak een opstand uit, die het den koning te Kaboel aardig benauwd maakte Op het oogeiib,.k schijnt Je toestand nb'f crjunstig voor den koning. Het is te ><-••• om te vechten. Maar of de koning zal in stemmen met ons Hollandsch spreekwoord: j', West, thuis besi" js e«n gro^tc vr"1"" Verder zijn er belangrijke gebeurtenis sen voorgevallen in China. In Mei werd de groote opmarsch der Zuidelijken tegen Peking hervat en met succes. Tsjang Tso Lin werd teruggedrongen en moest zich terug trekken naar Mockden. Op weg daarheen werd circa half Juni op zijn trein een aanslag gepleegd, waardoor I de maarschalk gedood werd en er een de finitief einde kwam aan den grooten burger oorlog. Tsjang Tso Lin's zoon sloot vrede met de Zuidelijken en Nanking werd in plaats van Peking hoofdstad van het nieu we vereenigclo China. Tot nog toe gaat het goed onder leiding van Tsjang Ivai Sjek. Alleen de Japanners hebben het nog wel eens aan den stok met de Chineezen. Dat het nog niet overal even rustig is, bewijst het bloedbad in Kangsoe, waar ruim 200.000 Chineezen door Mohammedanen vermoord zijn in October. Uit N e d.-I n d ië valt te herinneren aan de uitbarsting van de vulkaan Rokatinda op het eiland Paloeweh in Auguctu*,. Aan vankelijk werden enorme cijfers genoemd, men sprak van niet meer of minder dan lfiOO dooden. Volgens de latere berichten daalde Let doodencijfer tot plus minus 150, wat nog een respectabel getal is. AFRIKA. Hot donkere werelddeel speelt gewoon lijk geen groote rol. Ook dit jaar niet. Al leen Abossynië heeft iets bijzonders te vermelden gehad. In het begin van Octo ber is n.l. de regent Ras Tafari tot keizer van Abcssynië gekroond, hetgeen in ver band gestaan heeft met een ontdekte sa menzwering. Ras Tafari is een krachtig heerscher, die waarschijnlijk zijn land dat hot eenige zelfstandige rijk in Afrika is nog menige goede dienst zal bowijzen. AMERIKA. In Noor d-A raerika vinden wij al lereerst in het begin van dit jaar do rond vlucht van Lindbergh door Midden-Ame- rika, welke bedoeld was als een vredes- vlucht om de banden met do Ver. Staten ^\at nauwer aan te halen. Intusschen was de toestand daar allesbehalve vredelie vend. In Nicaragua maakte generaal Sandino het de regeering en do Amerikaansche ma riniers lastig, terwijl in Mexico Calles zijn bewind voortzette, wat genoeg zegt. Omstreeks dien zelfden tijd, begin Fe bruari, kwam het Pan-Amerikaansch Con gres te Havana bijeen en sprak zich o.m. uit vóór een verplichte scheidsrechterlijke rogeling van eventuoclo geschillen, als bn- sisi voor het behoud van den vrede in Amerika Hoe goed de landen zich aan dit besluit gehouden hebben, blijkt uit de houding van Bolivia en Paraguay, die slechts met grooto moeite er toe gebracht zijn om hun geschil aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. Verder is W e s t-I n d i on do kust van de er. Staten geteisterd door een zware cycloon, welke honderden slachtoffers beeft gemaakt, in de maand September. Tenslotte ligt nog versch in ons geheugen de verkiezingen in de Ver. Sta ton voor het presidentschap. De Katholieke candidaat Al Smith legde het af tegen Hoover, die binnenkort officieel zetelen zal op het Wit te Huis te Washington. In Mexico is de presidentsverkiezing tragisch verloopen. Op 17 Juli werd de pas gekozen president Obregon vermoord. Een van do daders Torral werd gearresteerd, alsmede de z.g. ocrw. moeder „Concepcion" met twintig kloosterzusters. De zusters werden weer vrij gelaten,maar moeoer „Con cepcion" werd veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf, omdat zij Torral zou hebbon aangespoord den aanslag te plegen. Torral zelf werd ter dood veroordeeld. Er zitten aan dit proces verscheidene ge heimzinnige kanten, zoodat men in 't alge meen wel zeggen kan, dat het niet allemaal „zuivere koffie" is. Calles is intusschen uit de politiek ge trokken hij is binnen en Portos Gil heeft voor den tijd van twee jaar het pre sidentschap overgenomen. DE GROOTE VLIEGTOCHTEN. Als er één jaar genoemd mag worden als het luchtvaartjaar, dan is het wel 1928 ge weest. Wij zullen niet alle groote tochten bespreken, doch slechts enkele data noe- 13 Maart: Kapitein Hinckliffe en miss Elsie Mackay vertrekken van Cranwell in Engeland voor een vlucht naar Amerika. Nooit meer iets van hen gehoord. 12 April: De Duitsche vliegers von Hüh- nefeld en Köhl en de Ier Fitzmaurice ver trekken van Baldonnel in Ierland met de „Bremen" en landen op Greenly-Island, waar zij twee weken hebben gezeten, voor dat zij door een vliegtuig konden worden meegenomen. Zij waren de eersten en de eenigen, die in Oost-Westelijke richting den Oceaan per vliegtuig overvlogen. 25 Ap.il: Kapitein Wilkins vliegt over de Noordpool van Alaska naar Spitsbergen Begin Mei. De „Italia" vertrekt naar Spitsbergen. Terzelfder tijd start van Lear Black voor zijn vlucht naar Kaapstad. (Hij is evenwel in Afrika blijven steken) In den nacht van 2324 Mei bereikt de „Italia" de Noordpool, alwaar het kruis van den Paus wordt neergelaten. Daarna volgt de catastrophe. Do eene groep drijft met de ballon verder en geraakt verloren. De Nobile-grocp, die met de gondel op het ijs viel; alsmede de groep Mariano en de redders v. Dongen en Sora worden gered door de „Krassin". Nobile zelf wordt gered door Lundborg, die zelf op het Ijs strandde. 9 Juli: De „Southern Cross" vliegt van Amerika naar Australië. 20 Augustus: Hassell en Cramer eindi gen hun Oceaanvlucht op Groenland, waar zij na eenige dagen gered worden. September: Begin van de postvluchfcen naar Indië. Twee der vliegtuigen no. 3 en no. 4 geraakten defect en moesten per schip naar Indië worden doorgezonden. 11 October: De Zeppelin start voer Ame rika, waa- hij 's avonds op 15 Oct. te Lake- hurst aankomt. 17 October: Macdonald vertrekt, met een klein Moth-vliegtuig van Newfound land en verdwijnt in den Oceaan. 29 October: De Zeppelin vertrek, weer uit Amerika en landt op 1 Nov. te Frio- drichshafen met aan boord de eerste lucht- verstekeling Clarence Terhune. 10 December: Kcrstvlucht naar Indië, welke evenwel een Nieuwjaarsvlucht is ge worden tengevolge van pech en oponthoud.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7