een nieuwjaar ^•'Buitenland binnenland. sport. 20ste Jaargang MAANDAG 31 DECEMBER 1923 6066 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling' Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor-- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad vsrschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Buregax: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003* POSTBUS No. 11 Dit nummer bestaat uit vijf bladen Jn aller mond klinkt de wensch: een gelukkig, een voorspoedig, een gezegend, een zalig nieuwjaar. Moge deze wensch bij allen ook zijn 'n oprecht uitzeggen van wat er leeft in aller hart! Dan is bij allen vervuld een der belang rijkste voorwaarden, om zelf een w a a r- a c h t i g-gelukkig jaar te genieten:een hartelijke genegenheid, een diepe Christe lijke liefde voor al onze medemenschen, wien wij toewenschen alle goeds! Wij maken van de krant geen soort preekstoel, als wij het machtige klankbord, dat de pers heeft, vandaag willen gebrui ken, om uit te spreken deze groote waar heid, dat de liefde moet leiden en be- heerschen al ons denken en doen, om het jaar, dat nu voor ons oprijst, in den echten, den Christelijk zin, in volle, heerlijke wer kelijkheid, een gelukkig jaar te doen zijn; dat zonder de liefde alle „geluk", alle succes in zaken en alle tijdelijke voor spoed, alle gezondheid naar het lichaam en alle resultaten van geestelijken arbeid, niet doen bloeien in 's menschen hart het waarachtig geluk, dat ziele-vreug- de is! Op den Oudejaarsavond zien wij terug over het verleden. Het oude jaar is uit en ten einde geleefd, en het ligt daar vol stof, vol zorgen, vol weemoed misschien maar, Goddank!, als wij daarin iets mo gen ontdekken, wat blijvende vreugde schenkt: goed te hebben gedaan in den dienst van God en om God aan den even- menschTe Deum laudamus!.... En met deze Te Deum-gedachte, waar van wij den jubelenden dank, die op Oude jaarsavond langs de kerkgewelven is op gestegen, in onze harten hebben vastgelegd, gaan wij in het nieuwe jaar. Wij willen het intreden onder den zegen van den Almach tige. Bewust van onze droeve zwakheden en vele zonden in het verleden, willen wij, biddend, het nieuwe jaar ingaan, in den Naam van Hem, Die onze zwakheid kan stalen in sterke kracht: in den Naam van Jezus Christus! Wij willen, naar St. Paulus woord, aantrekken een nieuwen, een beteren, mensch. Wat er al in 1929 van ons als Staatsbur gers en Katholieken zal worden gevraagd en geëischt wij zullen daarover heden niet uitweiden. Dagelijks hopen wij tot onze lezers te spréken over de dingen van den dag. Wij hopen onze lezers te voldoen in hun gerechtvaardigd verlangen naar actueele voorlichting, naar actueel nieuws op alle terrein, dat hun inte resseert. Gelukkig zijn de gevolgen van den brand op het einde van 1927, welke héél het jaar 1928 op de exploitatie van ons be drijf hebben gedrukt, bijna overwonnen; en er is een nieuwe drukkerij verrezen, om de resultaten van de meest moderne tech- niekniek dienstbaar te maken aan ons dag blad. Spoedig zullen wij onzen lezers hier over meer mededeelen. Nieuws blad wil len wij zijn in den zin, waarin dit terecht van de Katholieke pers wordt gewenscht. Maar ook hopen wij de dingen van den dag met alleen te- vermelden, doch tevens voor onze lezers te belichten in het licht der Katholieke beginselen ook hopen wij door ons dagblad de Katholieke beginselen, die héél het leven moeten richten, uit te dragen en te doen erkennen in hun voor het practische, dagelijksche leven heerlijk- vruchtdragende consequenties! En wij vertrouwen daarbij op de sympathie, op het medeleven der Katholieken in Leiden en in de vele andere gemeenten, waarvoor ons blad het Katholieke dagblad is van welk medeleven ons in het afgeloopen jaar, na den brand wij constateeren dat met groote dankbaarheid vaak op zulk 'n ondubbelzinnige wijze ons is blijk gegeven. Wij wenschen dan van harte al onze lozers een Zalig Nieuwjaar veel zegen in hun persoonlijk, veel zegen in ons aller ge meenschappelijk Katholiek leven! DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van hot tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vor- huur, koop en verkoop f 0.50. FRANKRIJK. DE MISSIE-CONGREGATIES. De strijd tegen den terugkeer. De Parij8che correspondent van de „Msb." meldt: De radicaal-socialisten van de Kamer hebben stelling genomen tegen de artike len 3343 van het collectief, de vroegere artikelen 70 en 71 der wet op de middelen ten einde zooveel mogelijk den terugkeer der noviciaten 'der missie-congregaties en de terugstorting der niet-vervreemde goe deren dier congregaties tegen te houden. Daar Herriot de gewijzigde teksten in den ministerraad overeenkomstig de laici- teitswetten had verklaard was het moeilijk voor de radicaal-socialistische partij zich vierkant tegen de voorstellen te verklaren, doch men vond den gebruikelijken omweg die naar hetzelfde doel leidt, n.l. het zich nestelen in een doolhof van procedures»- A: Gezien den troebelen toestand, vfaaann*^ de politiek in de laatste dagen is geraakt, kan er niets meer gezegd worden omtrent een snelle behandeling in de Kamer. Het is zeer goed mogelijk, dat de zaak opnieuw vertraging ondervindt. De radicalen heb ben namelijk zich in de eerste plaats uitge sproken voor de losmaking der voorstellen van het collectief en zij vragen de behan deling in een afzonderlijke wet, die vooral in de bevoegde commissies onderzocht kan worden. De radicalen spraken verder uit, dat zij bij de behandeling zouden waken over de integrale toepassing der laiciteits- wetten v 1901, 1904, 1905 en 1908. Men l echter nog verder zijn juiste oogmerken laten zien Zij willen namelijk een groot debat op de Kamertribune pro- voceeren over de beweerde, oogluikend toe gestane terugkeeringen van verjaagde con gregaties. En*ook over de wijze, waarop in sommige gevallen de teruggave van de niet vervreemde geroofde goederen, zal plaats hebben. De 4 pet. van het afgenomen bezit, dat sommige orden zouden terugkrijgen, woreft dezen congregaties zelfs niet gegund. Blijk baar begrijpt men niet, dat de kleingeestige wijze, waarop de pacificatievoorstellen worden behandeld, hun geheel het karak ter van een pacificatie ontneemt en dat al leen overblijft het Fransche eigenbelang, doch dat de belangen der Fransche pro paganda in het buitenland, waarvoor de noviciaten moeten worden toegelaten, door het gebeurde veel meer geschaad worden dan een loyale behandeling ze zou kunnen bevorderen. Tot nog toe beeft het verloop van de behandeling der toch reeds zoo magere voorstellen slechts dit resultaat gehad, dat het Combistische sectarisme nog steeds le vend is gebleken en dat de radicalen van thans in fel anticlericalisme niet onderdoen voor. de vervolgers van het begin dezer eeuw. ITALIb. Italiës oorlogsvloot wordt versterkt De „Popoio d'Italia", het orgaan van Mussolini, deelt mede, dat de Italiaansche regeering voornemens is, de oorlogsvloot uit te breiden en dat zij zich do daarvoor be- noodigde middelen door het opleggen van nieuwe belastingen wil verschaffen. Ter motiveering van het plan. der regeering betoogt het blad: „Het pacifistisch gepraat is zinledig en grotesk geworden. In werkelijkheid is de bewapeningswedloop levendiger en in groo- ter omvang dan voorheen hervat. Italië is in een binnenzee gelegen, terwijl zijn aan voeren gecontroleerd en afgesneden bun nen worden. Voor het betrekken van ijzer, kolen en petroleum xs het op het buiten land aangewezen en deze grondstoffen zijn zoowel in ooi-logs- als in vredestijd onont beerlijk. Om die reden is de bescherming der zeewegen een levensvoorwaarde voor do onafhankelijkheid van Italië. Indien het Italiaansche volk onafhankelijk wil blij ven, dient het nieuwe belastingen op zich te nemen. BULGARIJE Uitstel van betaling. Wegens de schade door de aardbevingen veroorzakt. De Bulgaarsche regeering heeft bij de ge allieerde commissie van herstel het verzoek ingediend om uitstel van betaling ook van den tweeden termijn der dit begrootingsjaar te voldoene kosten, welke 1 April a.s. ver valt. Dit verlangen wordt gegrond op de bui tengewone hoogte van de schade door de aardbevingen van dit jaar veroorzaakt, die meer dan 6 milliard Leva (meer dan 168 millioen gulden) beloopt. Verwoest zijn 304 staatsgebouwen en zie kenhuizen tot een bedrag van 219.912.000 leva, 400 scholen, kostende 371.330.000 leva, 243 kerken, geschat op 205.787.500 leva. Ver der 102 fabrieken, enz. ad 22.590.000 leva, en 73.512 particuliere gebouwen, welke 3.532.524.000 leva waard waren. Aan niet in vorderbare belastingen verloor de staat in de getroffen gewesten 438.000.000 leva; INGEZONDEN MEDEDEELING. Prima brandstof awsteijbAmsche A NJ^rilACI ET-MIJ. v"'afcël!,de Heerensingel 34-35 Tel. 1533 voor den bouw van nieuwe scholen ver strekte de staat reeds 22 millioen leva, voor rente over gewaai borgde voorschotten 15 millioen leva en aan voorschotten 140 mil lioen leva; te zamen 615 millioen leva. De commissie van herstel zal in haa" ver gadering van Januari over dit verzoek be slissen. Algemeen neemt men aan, dat zij het zal inwilligen. PALESTINA Een voorstel der Zionisten. Z. H. de Paus naar Jerusalem! Kadini Cohen, een van de Zionistische "leiders te Jerusalem, heeft voorgesteld, dat de Paus Jerusalem zou kiezen tot verblijf plaats. „Als Ropie die Euwige Stad is, dan Je rusalem nog meer. Waarom zou de vrij willige gevangene van Bome geen vorst in Jerusalem worden. Waarom zou geen deel van stad en omgeving een Pauselijke Staat worden? De tijdelijke macht, onmogelijk te Rome red. L. Crt.) is niet onmogelijk te Jerusalem. Trots zijn anti-rapisme zal Engeland daarin een voordeel zien, terwijl de Zionis ten er het grootste belang bij hebben, dat de H. Stoel op hun grondgebied staat. Het is minstens een waarborg van oneindig grooter waarde dan een machtig leger ei\ een sterke vloot". AFGHANISTAN. Onzekere toestand. Am. n Oellah's strijd om het gr a g. Het is onmogelijk een rooskleurig beeld te geven van den toestand in Afghanistan en de berichten uit verschillende bron, vol gens welke de troebelen niet meer waren dan een zekere onrust onder de stammen, berusten niet op waarheid (aldus wordt uit Lahore (Indië), gemeld). Men kan er zich moeilijk een voorstelling van vormen, wat de komende dagen zullen brengen. Kleine incidenten kunnen hartstochten doen op laaien, uie het geheele land in vuur en vlam zetten. Aman Oellah's dubbele positie van staatshoofd en kerkelijk hoofd maakt zijn taak moeilijker dan die van eenig ander hervormer. Hij heeft thans de moellahs (priesters) van zich vervreemd en zij zijn de eigenlijke oorzaak der huidige moeilijk heden. Uit het feit, dat het te Kaboel zelf betrekkelijk rustig is en de opstand niet op de hoofdstad is overgeslagen, kan wor den afgeleid, dat men daar de modernisee ring sympathiek gezind is, doch de stam leden in de verafgelegen heuvelachtige ge bieden kunnen de noodzakelijkheid van Aman Oellah's maatregelen niet inzien. De provincies nu zijn machtiger dan Kaboel en de koning en het is niet onwaarschijnlijk dat Aman Oelah zal trachten een nieuw kabinet e vormen, waarin de moelahs ver tegenwoordigd zullen zijn, hetgeen wellicht de rust onder de stammen zal hersteilen. Uit internationaal oogpunt besta.'T thans zeker het gevaar, dat de onzekere omstan digheden. die zouden ontstaan, door een uiteenvallen van Afghanistan in twee el kaar bestrijdende dealen, ongewenschte ge volgen zou hebben voor de grensgebieden der aangrenzende landen, waar he!, op het oogenblik Qetrekkeüjk rustig is. Afghanistan bevindt zich op het oogen blik in een smeltkroes en in bevoegde krin gen neemt men aan dat de crisis in de eerstvlgende dagen tot een hoogtepunt zal komen waarbij de vraag of Aman Oellah al dan niet zal overwinnen, hoofdzakelijk afhangt van de moellahs in de provincie, die oorlog en vrede kunnen maken. PERZIE. Het dragen van tulbanden verboden. Uitgezonderd voor de geestelijken. Uic Teheran wordt gemeld, dat het Per zische parlement een wet heeft aangeno men, waarbij het recht om den tulband te mogen dragen beperkt wordt tot geestelii- ken en studenten in de theologie. Voor alle andere categorieën der bevolking wordt het dragen van Europeesche kleeren en een eenigszins op de Fransche militaire kepi gelijkend hoofddeksel verplichtend gesteld. CHINA. Moekden erkent Nankings gezag. Havas meldt, dat de leiders der Mands- joerijsche provincies hebben besloten de drie principes van Soen Jat-sen te aan vaarden en zich aan het gezag van de na tionalistische regeering te onderwerpen Om dit aan de buitenwereld bekend te maken zijn de openbare gebouwen van de nationalistische vlag voorzien. AMERIKA Officieel Boliviaansch démenti. „Paraguayaansche berichten o n w a a r." De regeering van Bolivia heeft een com muniqué uitgevaardigd, waarin de juist heid ontkend wordt der beweringen van Paraguay met betrekking tot het fort Vanguardia. „Sinds de aanvaarding der goede diensten van het Pan-Amerikaansch Congres", zoo verklaart de Boliviaansche regeering. „zijn de Boliviaansché troepen niet verplaatst, zoodat voldaan is aan de van hoogerhand gegeven bevelen. Derhal ve zijn de in omloop gebrachte beweringen uit Parakuayaansche bron onwaar". DE KAMERVERKIEZINGEN. Kieskring Leiden. Namens de Kiesv. te Sassenheim is de volgende circulaire verspreid: „Het denkbeeld, dat de besturen der ge combineerde R.-K. Rijkskieskringen Lei den, Dordrecht, Friesland enGroningen zijn overeengekomen, de aan deze combinatie toegekende drie zetels, toe te wijzen als volgt: de kwaliteitszetel voor „Staatsfinan ciën" aan de kringen Friesland en Gro ningen de kwaliteitszetel voor „Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk" aan den kring Dordrecht de vrije zetel aan den kring Leiden. Door Friesland-Groningen is bereids do heer A. C. A. van Vuuren, aftredend Ka merlid, als candidaat aangewezen voor den genoemden zetel „Staatsfinanciën". Door het kringbestuur Dordrecht was aanvankelijk voor don haar toegekenden kwaliteitszcatel Arbeidszakpn aangewe zen het aftredend Kamerlid, de heer C. J. Kuiper, die inmiddels echter voor dezen kieskring heeft bedankt. Thans heeft het bestuur van dezen kring Dordrecht be sloten geen nieuw advies voor dezen ze tel te geven en de aanwijzing aan de kie zers over te laten. De R.-K. Kiesvereeniging te Sassenheim in zeer druk bezochte jaarvergadering bij een op 27 December 1928, besloot met al- gemeene stemmen, als candidaten aan te wijzen en met den mcesten aandrang aan te bevelen: Voor Friesland-Groningen voor den ze tel „Staatsfinanciën", den heer A. C. A. van Vuuren, aftredend lid der Tweedé Ka mer; ovor den kring Dordrecht, voor den ze tel „Arbeidszaken en het Arbeidsvraag stuk" den heer A. J. Loerakker, aftredend lid der Tweede Kamer voor den kieskring Leiden voor den vrijen zetel, den heer J. P. Gouverneur, burgemeester van Sassenheim, voorzitter van den R.-K. Rijkskieskring Leiden. Waar de heer Gouverneur, door zijne groote krachtige werkzaamheid op veler lei terrein, in de bloembollenstreek en daar buiten, de sympathie verworven heeft van de verschillende groepen der samen leving, daar mag deze candidaat in 't bij zonder warm worden aanbevolen." R. K. VREDESBOND. Zaterdag 19 Januari, des middags te half drie, zal de Studiesectie van den R. K. Vredesbond bijeen komen te Utrecht, in hotel „Kasteel van Antwerpen". Generaal-Majoor P. J. van Munnekredo zal alsdan een lezing met lichtbeelden houden over de technische zijde van het militaire vraagstuk in Nederland, waarnn gelegenheid tot gedachten-wisseling. Nieuwjaarsgroet van Moederland aan de Koloniën. Radio-rede van dr. de Visser op verzoek van de regeering. Op verzoek van de regeering zal de oud-minister, dr. J. Th. de Visser heden 1 uur in het gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravcn- hage een radio-telefonischcn groet van het moederland aan de gebieden in Oost- Indië, Suriname en Curasao brengen. Tevens zal dan eon koor zangnummers uitvoeren, terwijl ook het klokkespcl van de Groote Kerk te 's-Gravenhage zich zal doen hooren. Het telefoonverkeer met Ned.-lndië. Gesprek van H.M. de Koningin- Moeder met Mevr. Do.Graeff. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, zal het radiotelefonisch verkeer met Ned -lndië 8# Januari a.s. voor het publiek worden opengesteld. De proefgesprekken zullen op 7 Januari worden besloten met een Koninklijk woord. H. M. de Koningin-Moeder zal dan des middags te ongeveer 2 uur spreken Het voornaam^e nieuws. BUITENLAND. Italië's oorlogsvloot wordt uitgebreid. De toestand in Afghanistan is nog zoer onzeker. Een misdaigersbende overvalt een ver gadering te Berlijn. (Buitenl. Berichten, 3e blad). BINNENLAND. Een geïllustreerd Buitenlandsch Jaar overzicht (3de blad). Een Binnenlandsch Jaaroverzicht. Ge ïllustreerde Rijmkroniek (5de blad). Priester-jubilea in 1929 (Kerkn. 5do blad). Neêrlands honderjarigen Met photo's (4de blad). Besprekingen over de wijze, waarop onze tollen kunnen verdwijnen (5de blad). Een Ned. trawler gestrand. Alle opva renden gered. (Gem. Berichten, 3de blad). Eerste plechtige H. Mis te Boskoop (2de blad). Een ernstig auto-ongluk te Oegstgeest (lste blad). met mevr. De Graeff, echtgenoote van den gouverneur-generaal, die namens de vrou wen uit Ned.-lndië, welke hebben bijgedra gen tot het geschenk, dat H.M. bij gelegen heid van haar a.s. jubileum zal worden aangeboden, verzocht heeft hear geluk- wenschen in verband met dit jubileum langs dezen weg aan H. M. te mogen over brengen. Nadat H.M. den wensch te kennnen zal hebben gegeven, het gesprek te beëindigon zullen in de ontvangkamer ecnige hoofd ambtenaren van den P.T.T.-dienst aan H.M. worden voorgesteld. Vervolgens zal de officieele opening van den nieuwen dienst plaats vinden door den minister van Waterstaat in een ge sprek met den gouverneur-generaal, waar na minister Koningsbergen do telefonische verbinding als eerste Nederlandsche bur ger plechtig zal inwijden, eveneens door een gesprek te voeren met den gouver neur-generaal, jhr. De Graeff. De gesprekken aan deze zijde zullen worden gevoerd in den studio van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage. Opheffing van tollen nabij Loosdrecht Met ingang van 1 Januari a.s. zijn de tol len op den weg Loosdrecht—Loenen cn LoosdrechtHilversum opgeheven, in ver band met de overname dier wogen door de provincie Utrecht. Te Alkmaar herdacht Zaterdag de hoer H. J. Wanna, den dag, waarop hij voor 40 jaar tot apotheker werd bevorderd. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R. K. S. V. „Meerburg" Zoeterwoude-H. Rijndijk. Op uitnoodiging van S. N. A. toog ons eerste en tweede elftal naar Stompwijk. Allereerst bond MeerJjurg II op een bijna onbespeelbaar terrein den strijd aan te gen S.N.A. II. Hoewel S.N.A. niet bepaald domineerde in het veld, wist zij de kansen beter te benutten cn drukte dit uit in 4 doelpunten, waartegen Meerburg geen en kel doelpunt wist to maken. Onze jongens hebben echter goed volgehouden en go- zien het feit, dat dit elftal bestaat uit spelers welke pas het voetbalspel leeren, is het resultaat niet ontmoedigend. In ieder geval een heel goede oefening voor de a.s. competitie. Om 2 uur precies kwam Meerburg I in het veld tegen S.N.A. I. Deze wedstrijd moest echter na een half uur gestaakt worden wegens den regen. Geen der par tijen wist het 1 te vinden ei wogen de partijen in het veld ook goed tegen el kaar op. Voor Meerburg I vooral bemoe digend, daar S.N.A, een sterke tegenst" ri der is. Nieuwjaarsdag speelt Meerburg om 2 iu:r op eigen terrein aar eersten com petitiewedstrijd teg-ui A.V.V. II (klasse D. H.V.J. 4 F). Bij dit eerste treffen willen wij hier een v or 1 je tot aanniicdio—g - -en. Jongcr-s. akt van meet r goed aan, en tot den laatst v' .ut. Dat deze eerste wedstriid e?n overwin ning mof. worden. Wij hopen, dat hot publiek in groeten getale zal opkomen om onze jongens aan te vuren.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1