UIT HET VATICAAN. De kleinzoons van Graaf Rotenbach. SPORT. derde blad DE LEIDSCHE COURANT zaterdag 19 december 1928 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome) De'helft van de te spelen wedstrijden is dan achter den rug en van de 12 te beha len plinten zijn er 5 in de wacht gesleept. Wanneer gespeeld wordt zooals de laat ste paar wedstrijden, dan kan een nog be ter resultaat borcilct worden. Teylingen II zal den strijd aanbinden te gen S.J.C. III om 12.30 uur, terrein Teylin- gerlaan, doch dan mag er wel geen water meer vallen, anders betwijfelen wij het. Als het eenigszins kan wordt er gespeeld, om reden het terrein aan de Teylingerlaan over enkele weken waarschijnlijk niet meer in het bezit van Teylingen is. Om 2 uur spelen ook de kleinste Teylin- gers aan de Teylingerlaan tegen O.V.V. van Oegstgeest. Deze club was de eerste tegen partij in de competitie en wij herinneren ons nog goed, dat zij met een nederlaag van 80 naar huis toe kwamen. Doch eenige troostwoorden, tot hen gesproken, en alles was weer in orde. Nu zijn zij vol goeden moed en zullen zeker zorgen, dat de nederlaag a.s. Zon dag zoo klein mogelijk is. Denkt allen om a.s. Zaterdag contribu tie te betalen tusschen G7 uur in 't K.S.A.- gebouw. Het is de laatste keer van dit jaar en niemand zal toch 1929 met een schuld willen inzetten? DIOC. HAARLEMSCHE BOND. Overzicht. De eerste klasse, voorzoover het de ver- eenigingen betreft, die met Blauw Zwart uit Wassenaar de competitie vormen, zijn reeds een goed eind op weg naar het einde. Morgen moet de Wassenaarsche club naar Den Haag om Graaf Floris te bekampen. Wat mogen we, gezien de tot nu toe door de Blauw Zwarters bereikte resultaten, an ders verwachten dan dat het morgen do achtste overwinning wordt? Is dit het ge val dan gaat deze stoere club eens te meer zeker op het zoo lang verwachte doel af. Voor de tweede klasse speelt A.V.V. uit tegen de reserves van G.D.A. in Loosdui- nen, doch deze wedstrijd wordt reeds hier onder besproken. V.V.L. heeft eveneens oen uitwedstrijd n.l. bij V.A.P., voorzeker een niet gemakkelijke tegenstander, zoodat de Voorschotenaren zeker alle krachten moe ten inspannen, willen zij eenig gunstig re sultaat behalen. Het derde elftal van Lisse krijgt thuis bezoek van T.Y.B.B. III, terwijl de reserves van Teylingen gastheer zullen spelen over S.J.C. III. Voor de thuisclubs lijken ons de kansen het best Hetzelfde kunnen we feitelijk zeggen van de twee ontmoetingen, die in de derde klas se E gespeeld worden tusschen O.V.V. met D.V.O. te Oegstgeest cn S.J.C. II met D.O. S II te Noordwijk. Voor de overige wedstrijden verwijzen we naar het programma van morgen. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse C. Graaf Floris IBlauw Zwart I; V.G.M. ISpartaan I. Tweede klasse D. V.A.P. I—V.V.L. I; G.D.A. II—A.V.V. I; P.F.C. I—Wilhelmus I; V.A.C. I—Westlan- dia I. Derde klasse D. Lisse III—T.Y.B.B. III; Teylingen II—S. J.C. III (12.30 u.); Geel Wit IIOnze Ge zellen II; Santpoort IIIB.S.M. I. Derde klasse E. O.V.V. I—D.V.O. I; S.J.C. II—D.O.S. I. Derde klasse F. Edoh IIGraaf Floris II; Blauw Zwart II—H.V.C. I; Graaf Willem III—P.F.C. II. Vierde klasse E. B.S.M. IllConcordia II; Lisse IVLei den III (12.30 u.); V.V.L. II—D.O.S. II; S.J.C. IV—O.V.V. II (12.30 u.) Vierde klasse F. A.V.V. IIBlauw Zwart III; Wilhelmus III—D.H.L III. Junioren-Competitie District Leiden. Afdeeling A. Leiden ILisse II. R K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag zullen wederom alle A.V.V.-elf- tallen in actie zijn voor do Competitie. Het le elftal moet naar G.D.A. 2 te Loos duinen. Op eigen terrein werd van dit elf tal reeds verloren, zoodat ook thans we derom een nederlaag moet verwacht wor den. Wij vertrouwen echter, dat do le elf- tallers onze verwachtingen eens zullen bo schamen dh tenminste een puntje medo- nemen, en dat allen eens hard ivorken. Het 2e elftal ontvangt thuis te 2 uur Blauw Zwart 3. Wij gclnoven wel, zoo ten minste het 2e elftal volledig is, dat hier succes te behalen is. Daarom 2e elftallcrs, allen nu eens flink gewerkt; met een beetje gceden wil is er zooveel te bereiken. Het 3e elftal nu et naar Delft om Vigor 1 te bekampen. Ook hier zal aanpakken do boodschap zijn, doch of dat helpen zal, we ten wij niet, daar Vigor zich niet gemak kelijk de puntjes zal laten ontnemen. NEDERLANDSCIIE VOETBALBOND. Overzicht. Voor Afd. I is hot wodstrijdprogramma dezen keer al zeer laat vastgesteld cn het bevat slechts twee wedstrijden, n.l. Ajax A.D.O. en Sparta—IT.F.C. De Hagenaars en Rotterdammers hebben de beste plaatsen op de ranglijst cn dus zullen zij moeten winnen, of zou Ajax, hekkcsluiter, voor A.D.O. een struikelblok vormen? In de derde klasse speelt Alphen thuis tegen T.H.B., een niet zoo bijzonder sterk elftal, dat echter juist daarom weer som tijds voor de noodige verrassingen weet te zorgen. De Rijnbowoners hebben on danks enkele tegenslagen in den begin ne tot nu toe toch de beste resultaten we ten te behalen en zij staan bovenaan mot de minste verliospunten, zoodat zij er on getwijfeld alles op zullen zetten om ook dezen wedstrijd te winnen, waartoe we hen wel in staat achten. Moeilijker heeft het (le andere Alphenscho vereeniging Alphia, dat een bezoek gaat brongen bij E.H.S., dat weliswaar maar 1 punt hooger op de rang lijst staat dan Alphia, doch toch een wed strijd meer gewonnen heeft. Wanneer dan ook deze Alphenaren morgen niet* weten te winnen, komen ze 1 eel ijk in het ge drang. In Afd. II telt het programma slechts drie ontmoetingen. De voornaamste wed strijd is hier wel die to Hilversum tusschen 't Gooi en Feycnoord. De Rotterdammers toch mogen geen punt meer verliezen, om tenminste met Blauw Wit gelijk te blijven en waar 't Gooi een gevaarlijk tegenstan der blijft, zullen de Maasbewoners terdego moeten oppassen. De club in Velsen krijgt het tegen E.D.O. zeker niet gemakkelijk, doch hetzelfde zou den we kunnen zeggen van E.D.O., want op den keeper beschouwd, gclooven v.o, dat deze clubs weinig voor elkander onderdoen en zoo lijkt ons een gelijk spel niet onmoge lijk. Een week na de plaatselijke ontmoeting tusschen de beide Haagschb verdehigingoii dezer afdeeling is roods de tweede wedstrijd tusschen deze beide oude tegenstanders vastgesteld. Waar do eerste ontmoeting in ccn gelijk spel eindigde, zou men allicht geneigd zijn ook nu eenzelfde uitslag le verwachten, doch er valt te dien opzichte weinig te voorspellen 't Raakt met A.S.C. zoo zoetjes aan or> het einde in deze competitie. Immers ei zijn nog slechts drie wedstrijden te spelen en morgen gaat een daarvan tegen Xerxes, zeker geen tegenstander om op eenig gun stig resultaat te rekenen, tenzij men d bekende rare sprongen vande kat in het nauw te zien krijgt. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. AFDEELING I. Eerste klasse. AjaxA.D.O.; SpartaH.F.C. Tweede klasse A. W.F.O.Z.V.V.H.E.O.Zoeburgia j West FrisiaHelder; K.F.C.Alcmariu Victrix. Tweede klasse *B. H.V.C.V.V.A.; HaarlemB.F.C.; Baarn Bloemendaalde SpartaanZandvoort: D.E.C.Velox. ROME, vooravond van Kerstmis 1928. Een Pausmis i; St. Pieter blijft al tijd een zeer indru.. uickende plechtigheid, en nu nog te meer, daar de H. Vader thans in de Sint Pieter de H. Mis heeft willen opdragen bij gelegenheid van den aanvang der feestelijkheden voor zijn gouden pries terfeest. Er waren ruim 40.000 kaarten aan gevraagd door belangstellenden en nieuws gierigen die getuigen wilden zijn van dit verheven gebeuren. Reeds vroeg in den morgen gingen wij over het breede plein met zijn machtige zuilenrijen naar de Sint Pieter waar reeds duizenden menschen on geduldig in groote spanning wachtten. Wij zagen daar de Kardinalen Granito Pigna- telli di Belmonte, Merry del Val, Sincero, Perosi en talrijke andere Kardinalen en Prelaten die in hun kleurige costuums voor het Pauselijk altaar waren neergeknield. Verder waren ook aanwezig de verschil lende gezanten, die bij den H. Stoel zijn geaccrediteerd allen in vol ornaat. Er wa ren speciale plaatsen gereserveerd voor het centraal-comité van de jubelfeesten voor do familieleden van Z. H. den Paus voor de Pauselijke hofhouding het Romeinsch Pa triciaat en den Romeinschen adel. De Mal- thezer ridders met hun schitterende uni formen, de ridders van de orde van het H. Graf en talrijke Bisschoppen en Prelaten verspreidden over het geheel een sfeer van vorstelijke voornaamheid. Eindelijk om 8 uur kwam de H. Vader langs de H. Sacramentskapel in de Basi liek, waar Z. H. werd afgehaald door Z. Em. Kardinaal Merry del Val en een ver tegenwoordiging van het Vaticaansch ka pittel. De H. Vader was vergezeld van de kleine hofhouding, de deftige edelwachten •en de geweldig-gehelmde Zwitsers. Dat is een geweldig imposant verschijnen, ook al heeft men het nog zoo vaak reeds gezien. Toen Z. H. de Paus de Basiliek binnen trad speelden de zilveren bazuinen de Paus hymne. Geassisteerd door Mgr. Agostino Zam- pini, Sacrista van het Pauselijk hof en Mgr. Carlo Cremonesi, Geheim-Aalmoezenier, las de H. Vader een stille H. Mis. Bij de Con secratie speelden de zilveren bazuinen van af den koepel de melodie van Longhi. Het was een indrukwekkend oogenblik, toen de H. Vader de H. Communie uitdeel de aan 120 kinderen van het Patronaat van Sint Pieter. De leerlingen van de seminaries en col leges van Rome brachten onder leiding van abt Ferretti, den president van de Pau selijke Muziekschool, verschillende gewijde gezangen ten gehoore. Na de H. Mis verrichtte Z. H, de'Paus zijne dankzegging, om dan de kleine Eer ste Communicantjes tot de handkus toe te laten. Allen kregen van den H. Vader een zilveren herinneringsmedaille, als een ge dachtenis aan dezen heerlijken levensdag. De medaille draagt aan den eenen kant het portret van den H. Vader, terwijl aan den anderen kant het opschrift staat:: „Pius XI ving zijn 50ste priesterjaar aan, mij de Eerste H. Communie gevende. 20 - XII - 1928". Daarna gaf de H. Vader aan allen op plechtige wijze den Apostolischen Zegen. Terwijl Z. H. de Paus weer plaats nam op de Sedia gestatoria stelde zich de stoet weder op, om den H. Vader te vergezel len naar de Sacramentskapel. Weer klon ken de zilveren bazuinen en in de breede gewelven van den grooten Sint Pieter weer galmden de luide juichkreten der tiendui zenden menschen die den H. Vader he,t Viva el Papa leve de Paus toeriepen! In de vorige week heeft de H. Vader een bezoek gebracht aan het nieuwe archief van het Romeinsche Vicariaat dat onder gebracht is in een vleugel van de colon nade van St. Pieter, waar 1500 boekdeel en der archieven, als onuitputtelijke bronnen voor de geschiedenis van de Eeuwige Stad, voor iederen geschiedkundige ter beschik king staan. De boeken zijn geplaatst op FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 41) „Leven uw ouders nog?" „Neen. Mijn moeder stierf reeds, toen ik twee jaar was en mijn vader is vijf jaar dood." „Uw vader was immers koopman, of ver gis ik me daarin?" vroeg de oude verder onderwijl naar een kast gaande, waaruit hij een flesch en twee glazen haalde, die hij op tafel zette. „Neen, vader was klerk bij een advo caat. Dat ben ik ook een paar jaar ge weest, voor ik aan 't ziekenhuis kwam". „Die kleine, gierige man presenteert wijn", dacht Heinrich. „Hij wil me daar door aan 't praten maken. Zou hij iets vermoeden Of heb ik werkelijk, zooals oude vrouw Bergmann zei, de oogen van mijn grootmoeder, waardoor ik zooveel op haar gelijk? Dan is oppassen de bood schap." „En uw grootvader", zei de kamerdie naar, een flesch opentrekkend, „wat was die?" „Hij was tot aan zijn dood magazijn meester bij een groote firma." „Goed ingestudeerd", dacht Lichten berg, en schonk de glazen vol, „maar dat poote ijzeren boekenrekken uit de fabrie ken van Straatsburg. Hetzelfde opbergsysteem is toegepast in de nieuwe zaal der Vaticaansche Biblio theek, die door den H. Vader thans plech tig w erd geopend. Zooals ik U vroeger reeds schreef, is deze nieuwe afdeeling van de Vaticaansche Bibliotheek gevestigd in de voormalige Pauselijke stallen, die ter be schikking gekomen waren, toen de moderne automobiel de deftige rijtuigen uit het Va- ticaan had verdrongen. Over de Vaticaan sche Bibliotheek en haar gemoderniseerde inrichting zal ik bij een andere gelegen heid nog eens uitvoerig interessante bijzon derheden mededeelen. Thans wil ik slechts volstaan mét U te zeggen, dat Z. H. de Paus reeds ontzaggelijk" veel gedaan heeft voor de Vaticaansche Bibliotheek die met haar meer dan 450.000 boekdeelen en 70.000 ccdiels wel de meest kostbare boekerij der geheele wereld genoemd kan worden. In den namiddag van den 20sten De cember werd er in de kerk van den H. Ca- rolus in de Corso -een plechtig Te Deura gezongen ter gelegenheid van den aanvang van 's Pausen jubeljaar. In deze kerk der Milaneezen heeft Z. H. de Paus 49 jaar geleden zijn Eerste H. Mis opgedragen aan het kleine altaar, waar men als een kost bare reliquie het hart bewaart van den H. Carolus Borromeus. Vele Kardinalen, talrijke Bisschoppen en Prelaten waren hierbij tegenwoordig. Uit Milaan was een heele bedevaart gekomen om deze plechtigheid en de inwijding van het Pauselijk Seminarie vocLombardije bij te wonen. Mgr. Rossi, Patriarch van Constantino- pel hield een feestrede over de groote ver diensten van Z. H. den Paus en diens roem rijk Pontificaat. In den avond van den feestdag werd in de Votiefkerk, die gebouwd is bij gelegen heid van het jubilé van Leo XIII, een Hei lig Uur voor den H. Vader gehouden. In Vaticaansche kringen heeft men in de laatste weken druk gesproken over de Romeinsche kwestie, waarover wij ook reeds vroeger schreven. Het is zeker dat er druk gewerkt wordt aan de oplossing van deze moeilijkheid, maar, hoe de zaken thans staan, kan nu niemand met zeker heid zeggen, omdat het Vaticaan het groot ste stilzwijgen bewaart, wijl zij de onder handelingen niet wil vertroebelen. Sommi gen beweren dat de voorloopige bespre kingen reeds tot een goed resultaat geleid hebben en dat binnen afzienbaren tijd de wereld voor het feit. zal worden gesteld dat de Romeinsche kwestie tot genoegdoe ning van beide partijen is opgelost. Maar het is wel typisch dat de H. Va der in zijn jongste Kerstrede met geen en kel woord over Italië of de Romeinsche kwestie heeft gesproken. Wij voor ons, voor zoover wij de dingen hier kunnen be- oordeelen, wij weten wel dat de onderhan delingen tusschen het Vaticaan en Quirinaal nog voortduren, doch dat de besprekingen reeds zoover gevorderd zouden zijn dat de Romeinsche kwestie binnen kort een defi nitieve oplossing zou vinden, kunnen wij niet gelooven. In de Consistoriezaal had Z. H. de Paus talrijke kardinalen rond zich vereenigd die met talrijke bisschoppen zoowel van den Oosterschen als Westerschen ritus, en met het diplomatieke korps den H. Vader hun Kerst- en Nieuwjaarswenschen kwamen aanbieden. Kardinaal Van Rossum die thans weer hersteld is van zijn pijnlijke ziekte wasT- hierbij ook tegenwoordig evenals de Hol landers Mgr. Dr. Jan Olav Smit en Mgr. Eras, de vertegenwoordiger van het Ne- derlandsche Episcopaat te Rome. De Deken van het H. College, de oude doch_ met jeugdigen geestdrift bezielde kardinaal Vanutelli hield een heerlijke toespraak waarin het begin van 's Pausen is niets, ik krijg je er toch wel tusschen". „Kom laten we maar eens klinken op onze langdurige vriendschap. Prosit!" Nadat ze geklonken en gedronken had den, vervolgde hij: „Als u soms den een of anderen wensch mocht hebben, wend u dan gerust tot mij en als 't mogelijk is, zal ik u gaarne helpen." „U is wel goed. Misschien zou dit wel eens kunnen gebeuren'n Lekker wijn tje, mijnheer Lichtenberg." „Een cadeautje van de oude gravin om mijn oude botten een beetje lenig te hou den." „U is al heel wat jaartjes hier in dienst bij de familie Rotenbach, meen ik." „Als jongen kwam ik hier al in dienst en daar ik nogal bij de hand was klom ik op en ging met den ouden graaf zelfs op reis naar Australië, Afrika en Amerika." „Van die reizen heb ik gehoord en ook, dat u hem altijd begeleidde. Is u ook in Azië geweest?" „Neen. Hij was wel van plan ook daar heen te gaan, maar er kuam iets tus schen, waardoor dc graaf zijn lust in 't rei zen verloor." „Ik begrijp- 't. Hij werd verliefd en trouwde. Is 't zoo niet?" „Nu, trouwen juist niet" „Hij was toch getrouwd. Dat zal nie mand ontkennen." Lichtenberg zag hem verrast aan en zei dan op ieder woord den nadruk leggend: „Wat weet u dan van die geschiedenis?" „Ik heb er veel over hooren spreken." „Door wien?" „De oude glazenmaker Graver v dde mij er zoo iets van. Graaf Anselm ha^ een vrouw meegebracht uit Amerika, een en jubeljaar werd herdacht en een overzicht werd gegeven van het verdienstelijke en vruchtbaar leven van den H. Vader. Zicht baar ontroerd dankte dé H. Vader, daarbij nederig wijzende op z'n eigen onvolmaakt heid, terwijl als er iets goeds bereikt werd, dit geschied was als door een werktuig in de hand van de wijze Voorzienigheid Goda. Z H. de Paus vroeg om het gebed der ge heele Christenheid om den zwaren last van zijn verantwoordelijke taak te kunnen dra gen. Dan roemde de H. Vader de Martelaren van Mexico, die heldenmoedig ten slacht offer vielen aan de verschrikkelijke kerk vervolging in dat ongelukkige land. Z. H. wijdde ook ehkelè woorden aan de moeilijke tijden die de Katholieke Kerk in Rusland thans beleeft. Verder sprak de H. Vader nog enkele sympathieke woorden over de ziekte van den Engelschen Koning, en over de vredelievende oplossing van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay, waarbij het woord van den H. Vader in goede aarde gevallen was.... VOETBAL. R. K. FEDERATIE. Overzicht 't Is alweer niet zonder reden, dat we vreezen om aan het wekelijksch voetbal overzicht te beginnen, want mag men den eenen dag optimistisch gestemd zijn ten aanzien van het weer, den volgenden dag is het weer regen en nog eens regen. Vele velden zullen derhalve wel weer niet be speelbaar zijn en lange overzichten zijn derhalve overbodig. Intusschen hebben en kele medewerkers bovendien reeds een en ander over het programma in dit nummer medegedeeld, zoodat we bijzonder kort kunnen zijn. 't Zal trouwens zeer de vraag zijn, of de twee wedstrijden van het Federatie-pro gramma uit onze omgeving beide gespeeld zullen worden. Ten aanzien van den wed strijd in Sassenheim, tusschen Teylingen en Leiden, zijn we nog eenigszins hoopvol gestemd, omdat het nieuwe terrein van Teylingen heel wat schijnt te kunnen ver dragen, getuige den wedstrijd van 2den Kerstdag. Gaat deze strijd door, dan zul- len de Leidenaars voor een moeilijken taak komen te staan, want gedurende tal van weken hebben zij niet gespeeld Dat zou tegen de Teylingers wel eens van invloed kunnen wezen, want zij hebben meer wed strijden gespeeld en zijn dus niet zoo onge oefend. De Leidenaars dienen er dan ook alles op te zetten om eenig gunstig resul taat te bereiken. «De tweede wedstrijd gaat op het Hoorn park tusschen E.D.O.H. en S.J.C. dat een slecht veld heet te ziin. Indien de wedstrijd echter doorgaat zullen de Noordwijkers zich geheel moeten geven, om den verloren voorsprong zooveel ^mogelijk weer in te halen, maar daartoe achten we hen wel in staat. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. V.V.H.—Caesar; Sitt. Boys-R.K. O.NS.; KimbriaO.V.C.G.S.V.Wilhelmina. Eerste klasse B. MuloGennep; VenloR.K.T.V.V.; B. V.C.Kolping; HeesUnion. Overgangsklasse C. Graaf Willem—V.V.Z.D.H.L.—T.Y.B.B. Tweede klasse H. EdohS.J.C.Teylin genLeiden. R.K.S.V. „Teylingen". Voor a.s. Zondag is vastgesteld Teylingen ILeiden I om 2 uur op het terrein Sport- hof. De uitwedstrijd van Teylingen naar Lei den bracht den Sassenheimers een neder laag van 1—0. In 't veld waren beide par tijen van gelijke kracht. Zoo zal het a.s. Zondag wel de moeite waard zijn, om de zen wedstrijd bij te wonen. Wij durven ons aan geen voorspelling wagen, maar wij zijn overtuigd dat de Sassenheimers hun best zullen doen om toch minstens 1 puntje thuis te houden. gel van goedheid. Ze stierf en werd in 't mausoleum bijgezet. Na den dood van graaf Anselm heeft men haar lijk op last van gravin Louise, zijn tweede gemalin, achter het mauso leum begraven en kort geleden heeft men het van daar naar 't dorpskerkhof ge bracht." „Is dat waar, wat u daar vertelt? Ligt ze niet meer op haar vroegere plaats en heeft men ic op 't kerkhof gebracht?" vroeg de kamerdienaar erg opgewonden. „Het is de zuivere waarheid." En op wiens last is dat geschied?" „De oude Graver zeide, dat 't gebeurd was op last van de oude gravin en onder toezicht van graaf Roderik." „En dat hoor ik nu pasEn dat is zoo maar achter mijn rug om gebeurdDat is laag!" „Wind u daarover toch niet zoo op, mijn heer „Ik mij opwinden? Wind ik mij dan op Hij voelde zelf, dat hij zich door zijn ge voelens had laten overheerschen en pro beerde zoo kalm mogelijk te zeggen: „Nu ja, ik moet erkennen, dat ik 'n beetje op gewonden ben. Ik ben er zelfs boos over. En geen won der Mijn eer als kamerdienaar is er door gekrenkt. De oude gravin had mij dat moe ten opdragen en niet'hem. Ze denkt zeker, dat ik oud word en dat ze me nu kan mis sen. Vroeger deed z<? nooit iets gewichtigs, of ze vroeg mij om raad. Ik genoot haar volste vertrouwen en nu nu geeft ze zulk een gewichtige opdracht ter uitvoe ring aan dien graaf Roderik. Nu, daar zal ik wel eens met haar over spreken....". Afdeeling B. 2 uur: Leiden IID.V.O.; 2 uur: Teylin gen nO.V.V. Na een korte rust vervolgde hij: „Als je zoo'n halve eeuw het volste vertrouwen van je meerderen genoten hebt, mijnheer Schmidt, dan hindert het je geweldig, als je merkt, dat je dit gaat verliezen. Waar om zou men haar naar het kerkhof ver voerd hebben?" „Men zegt algemeen, dat de oude gra vin de gedachte niet kan verdragen na haar dood zoo dicht bij die andere vrouw te moeten liggen". „Zoo, zoo! Ei, ei!.... Kom, we zullen nog maar eens drinken. De flesch moet leeg". „U is dus in Ziiid-Amerika ook geweest, mijnheer Lichtenberg?" „Weet u dat?' „Ja, Graaf Albert heeft me daar van verteld. Wat deed de graaf daar eigen lijk. Welk doel had bij met al dat rei zen ,Wij reisden de rivieren op om den oor sprong daarvan op te sporen". „En langs welke rivieren is u dan wel gegaan 1" „Ja, waarde heer, dat weet ik niet meer. Op mijn ouden dag ben ik al die vreemde namen vergeten". „In Chili zijn er toch geen groote rivie ren". „Dat weet ik niet, maar in Chili zijn we heel niet geweest". Heinrich durfde niet verder gaan met vragen. Hij zou zich anders verpraat heb ben en daar wilde hij voor oppassen. Voor den kameidienaar hadden die vragen dit voordeel gehad, dat ze hem weer kalm ge maakt hadden en hem zijn zelfbehesr- sching hadden teruggeven, zoodat hij nu weer heel gewoon kon zeggen: „Het doet Derde klasse D. E.H.S.Alphia; L.F.C.Hillinen; Al phenT.H.B. me inderdaad genoegen, mijnheer Schmidt, dat men hier op 't slot uw verdiens een erkent vooral met betrekking tot do red ding van gravin Rosamunde. En toch, ah ik in uw plaats was geweest, zou ik een belooning niet van do hand gewezen heb ben." „Een belooning aannemen stuitte mij te gen de borst." „U hebt toch geen gold? Of hebt jo uit zicht dat later te krijgen? Misschien hebt u familie, van wie u later kunt erven." „Ik heb geen familie en dus ook nie mand van wien ik zou kunnen erven." „Weet u dat wel zeker?" „Zeer zeker." „Wie kan iels met zekerheid zeggen? Er zijn voorbeelden, dat een erfenis kwam van een kant, waarvan men ze niet had verwacht." Lichtenberg zat even na te denk'-n op welke wijze hij Heinrich plotseling in de war zou kunnen brengen. Hij bcwaardo een paar minuten het stiyzvvijgen en zei dan plotseling hem strak aankijkend: „Als u eens een vermomde graaf waart Heinrich was op zijn hoede. Aan de vorige vragen had hij reeds kunnen mer ken, dat de kamerdienaar iets in zijn schild voerde. De laatste vraag verraste hem dus geenszins en lachend riep hij: „Ik een vermomde graaf? Hoe komt u er aan, mijnheer Lichtenberg?" „U moet me niet uitlachen. Ik heb zoo nu en dan allerlei dwaze, romantische ideeën. Als ik U zoo aanzie, dan komt hot mij voor, dat u met uw statig voorkomen, met uw voornaam gezicht, met uw be schaafde manieren niet de persoon is, voor wien u zich uitgeeft, maar dat u inder-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7