AILPACCA bezit Ubu Lepen 12. Rg5—f4, Tf3c8; 13. a2—a4, d5Xc4; 14. Pd2Xc4„ Ra«Xc4; 15. Re2Xc4, Pf6—d5; 16 Dc2d3, PdDXf4; 17. e3Xf4, Tc8—d8; 18. Tfl—el, g7g619. Dd3—f3, Pd7—f6; 20. g2g4, PfO—do; 21. f4—f5, e6Xf5; 22 g4X f5, Td8e8; 23. Kgl—fl, Ta8—d8; 24. f5— f6, Te8X©lt; 25. TalXol, DaXa4; 26. Rc4 Xd5, c6Xd5; 27. Df3—fl, Da4—c6; 28. Tel e7, o7a5; 29. Te7—c7, Dc6—e6; 30. Tc7— e7, De6- c6; 31. Te7—c7, DcGe6; 32. Tc7— e7, De6c6; 33. Te7—c7, DcGeG. Remise door herhaling van zetten. Stand na deze partij: Bogoljubow 1. Euwe 1. De derde part ij remise. Gisteren werd in het Nationaal Schaak gebouw to Scheveningen de derde partij gespeeld in de schaakmatch tusschen dr. Euwe en Bogoljubow. Dr. Euwe speelde met zwart. De partij werd Indisch gespeeld en na 54 zetten werd do partij remise. De stand is thans: 1,5 p. voor Dr. Euwe en 1,5 p. voor Bogoljubow. Uit de Landbouwwereid. „Het is, mede in verband met de vervanging van den iep, ge- wenscht de huidige wijze van wogbeplanting te herzien". De iepenziekte heeft heel wat mooie >pen en iepenlanen doen vallen, waardoor ior en daar aan het landschapsschoon roote scha-de is aangericht. De vraag reet: ijn er geen boomsoorten, die. den ie-p als lanboom kunnen vervangen? Voorjaar '27 benoemde de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw een Commissie, die dat zou i nderzoeken. Deze Commissie heeft on langs rapport uitgebracht, dat 33 ct. bij de Landsdrukkerij te Den Haag is te ver zijgen. We nemen 't volgende er uit over. Ook vroeger kwam ziekte en sterfte onder <!e iepen voor, de iepenziekte moet dut' waarschijnlijk als een zich telkens herha lend verschijnsel worden beschouwd. Een -poedig einde is niet te verwachten, van een rechtstreeksche bestrijding verwacht de Commissie weinig heil. Zij beveelt aan: le. door een oordeelkundige aanplanting en doeltreffende verzorging van den iep te trachten zijn weerstandsvermogen te ver- grooten; 2e. geen iepen te planten, waar de ziekte sterk optreedt; dit wel te doen in streken, waar de iepenziekte niet of slechts sporadisch voorkwam; 3e. ter ver vanging van den iep op buitenwegen een keuze te doen uit: gewone eik, wintereik. beuk en Hollandsche linde; de laatste soort vooral verdient aanbeveling voor de bebouwde gedeelten der buitenwegen. Wij willen hierbij opmerken, dat aanplant van de Linde zeer in 't belang zou zijn van den imker, daar deze boomsoorten in 2 a 3 we ken oen schat van nectar (honigsap) door de bijen kan doen verzamelen, zooals in den afgeloopen zomer nog is- gebleken. Waar veel linden zijn, komen méér imkers, en wordt dus de bijenteelt ten bate van de fruitteelt uitgebreid. De Commissie beveelt voorts aan: het gebruik van hakhout of laagblijvende struiken, vooral in winderige streken, ter beschutting van den weg en ter verfraaiing. Bij den aanl'eg van nieuwe en bij de omlegging of verbreeding van bestaande hoofdwegen dient, naar het oordeel der Commissie, steeds rekening te worden gehouden met de toekomstige wegbeplanting, en dienen daarvoor stroo- ken met een voldoende breedte te worden bestemd. Omtrent de wijze van beplanting dezer strooken en de keuze van de hout soorten is deskundige voorlichting noodig. Strooken, beplant met hakhout of laag blijvende struiken kunnen een belangrijke rol spelen bij de stofbestrijding. Een nadeelige invloed van een z.g. gesloten wegdek liet naar het oordeel der commis sie voor de hand, al ifc' daaromtrent tot nu toe weinig ervaring opgedaan. Het zoet worden der Aardappels. 't Is niet juist, zooals velen meenen, dat het zoet worden der aardappels verband houdt met het bevriezen. Wanneer men aardappels bij strenge vorst buiten brengt, zoodat ze in korten tijd steenhard zijn, en ze daarna in een warm vertrek laat ontdooien, dan zal men bij onderzoek in hun cellen in 't geheel geen suiker ont dekken; ze smaken dan ook volstrekt niet zoet. Wel zullen deze aardappels' het leven hebben verloren, doch ook dat is vaak nog te voorkomen, als het ontdooien urterst langzaam geschiedt. Men kan dit verkrij gen, als men de aardappels bedekt met turfmolm, welke in de vorst heeft gelegen, dus sterk is afgekoeld. Men laat ze zoo liggen, tet de temperatuur in den kelder weer overal tot boven 't vriespunt is ge stegen. Of bevroren aardappels' dan niet zoet zullen smaken? In de meeste gevallen wel. Immers, vóór het eigenlijke bevriezen intreedt, waren ze al kortoren of langeren tijd aan een koude blootgesteld, die jwist voor het zoet worden zeer gunstig is. Behalve een krachtiger ademhaling is er nog een ander verschijnsel in het plan tenleven, dat het suikergehalte doet afne men. Zoolang de jonge aardappels met de moederplant zijn verbonden, wordt in hun allen voortdurend zetmeel gevormd. De grondstof hieruit ontstaat in de bladeren in den vorm alweer van druivensuiker, en als zoodanig, maar dan opgelost, wordt deze door de stengeldeelen naar de jonge knollen gevoerd en daar weer in zetmeel overgezet. Deze overgang gaat zóó snel, dat in de cellen der groeiende aardappels' nooit meer dan geringe sporen van suiker worden aangetroffen. Na het rijp worden en na de afscheiding van de moederplant, duurt deze werking voort, totdat alle sui ker is verdwenen. Nemen we in aanmer king, dat de aardappel blijft voortleven, dan behoeft het ons niet te verwonderen, dat bij het vermogen om zetmeel uit suiker te fabriceeren, ook gedurende de winter maanden blijft behouden, al if het in veel geringer mate. Hierin bestaat dus een tweede oorzaak van de verdwijning van den zoeten smaak. Het eenvoudige middel, om zoet gewor- den aardappels hun onaangenamen smaak te doen verliezen, berust geheel op het feit, dat in aardappelen voortdurend sui ker ontstaat, doch dat deze snel weer ver bruikt wordt, en dat dit verbruik bij ka- merwarmte, ten gevolge der verhoogde ademhaling, zoo krachtig is. dat er meer suiker verdwijnt dan ontstaat. Men achte dus de zoete aardappels' niet te spoedig verloren, doch passé eerst de eenvoudige „ontzoetingsmethode" toe. Wenken en mededeelingen. Om den grond in den juisten kalktoe- stand te brengen, wordt in den regel een mergelbemesting toegepast. Het effect hiervan hangt af van de verdeeling der balkverbindingen door den grond. Hoe in niger die verdeeling is, des te grooter is de kans op het bereiken van het doel. De fijnste verdeeling heeft men natuurlijk in de oplossing, en men zou een ideale men ging hebben, indien men kalkmelk in den grond kon doen dringen, maar in de prak tijk is dit bezwaarlijk uit te voeren. Wie gebluschte kalk strooit, kan niet rekenen op het in oplossing gaan door het regen water, want vóór dit gebeurt, zijn alle deeltjes al in koolzure kalk omgezet, die bijna onoplosbaar is. Verder heeft ge bluschte kalk de onaangename eigenschap samen te ballen en grootere stukken te vormen, welke dan door een huidje van koolzure kalk worden omhuld, of in hu- musrijke zandgronden met een huidje van humuszure kalk worden overtrokken. De grovere korrels worden jaar in jaar uit met de bewerking gekeerd en verplaatst zonder uitéén te rollen. Niet zelden treft men gronden aan, die zuur zijn en toch koolzure kalk bevatten. Grove stukken of stukjes kalk of kalkmergel vriezen een enkele maal kapot, maar meestal blijven ze onaangetast of gaan slechts langzaam in verwering. Wist U dit? Legio is het aantal ontginningszieke gronden, zoowel bouwakkers als graslan den. Aan het bed rijf slab oratorium voor grondonderzoek in Groningen kan men u vertellen of uw grond vermoedelijk, waar schijnlijk of ontwijfelbaar lijdt aan ontgin ningsziekte. Men geve acht op zijn gewas sen: witte haver, lijdende aan de ziekte, geeft lichte aren, dus zaad met een slecht Hectoliter-gewicht, voorts groezelig stroo en een uitloopenden stoppel; erwten en boonen kunnen een mooi gewas- geven, maar gezwollen en looze peulen; ontgin- ningszóek grasland vertoont in hoofdzaak wollig zorggras en ten slotte 6lechts witte klaver; de spurrie groeit op zulken grond welig en blijft niet zelden als onkruid over. Probaat geneesmiddel: Compost; maar te duur. Daarom gebruikt men kopersulfaat: 50 tot 100 K.G. per Hectare. Men late een strook vrij ter controle. Br. UIT DE KATHOLIEKE WERELD. Bombay (Engelsch Indië). Agentia Fides: Een rechterlijk vonnis, de 2de November te Bombay uitgesproken door den rechter G. C. Shannou, wat liep over een beschul diging van bigamie van een zekere Pierre Saldanha, verklaarde, dat de canonieke wet van de kerk voor de katholieken de eigenlijke wet uitmaakt. De beschuldigde had voor de burgerlijke autoriteiten een jong meisje gehuwd. Kort daarop trouwde hij voor een priester in de katholieke kerk mét een ander. Het hof stelde zich op het standpunt van de canonieke wet, volgens welke het burger lijk huwelijk niet geldig is. Toen de aan klacht tot bigamie was opgesteld volgden alle katholieken met levendige belangstel ling den gang van het proces, en wacht ten het vonnis met een zekere ongerust heid af. Het hooge gerechtshof van Cal cutta had wel is waar reeds vroeger de beslissingen van de canonieke wet goed gekeurd in verband met de geldigheid van het huwelijk tusschen katholieken; en nu vroegen de katholieken zich met eenige ongerustheid af, of deze zelfde jurispruden tie ook door het Hof van Bombay zou worden in acht genomen. De katholieke pers wijdde lange kolommen aan het ge wicht van den uitslag. Natuurlijk betreur de zij de omstandigheden die in dit geval aanleiding waren tot het vonnis, doch ze verheugden zich er over de rechten der katholieken geëerbiedigd te zien. De „Catholic Leada" van Madras spreekt zich aldus uit: „Deze beslissing is voor de katholieken van vergaande strekking en het verheugt ons het Ge rechtshof thans definitief te zien verkla ren dat de canonieke wet voor de katho lieken de geldende wet is. De Hindoes en de Muselmannen volgen in een derge lijk geval hun eigen wetten. Het is dan ook billijk, dat de katholieken, die een eigen wetboek hebben, onder hun eigen wetten staan en niet onder de wet van het burgerlijk wetboek. Daar de kerk door Goddelijk recht, bewaakster is van alle sacramenten, heeft ze als geldigheidsvoor- waarden vastgesteld de echtelijke toestem ming bij het huwelijkscontract. Haar wet ten bepalen dat het huwelijk tusschen ka tholieken niet geldig is tenzij gesloten voor den pastoor der parochie of zijn ge machtigde met twee getuigen. Het vonnis dat door rechter Shannon werd uitgespro ken verwierf de eenparige instemming van alle katholieken van Indië". yRome. Agentia Fide?; Een telegram van Fides meldt ons, d.-t men een schit terende ontvangst heelt te. aan Z. Exc. Kardinaal Cerretti, Pause*Gedelegeer de op het laatste Eucharistische Congres van Sydney in Australië. De ambtenaren der regeering en de inlandsche bevolking trachten om strijd dezen hoogwaardig- heidsbekleeder te eeren. Vanaf zijn aan komst aan de haven van Suva, was het een onafgebroken reeks eerbewijzen en re cepties. Z.Exc. Sir Eyres Hutson, de Gou verneur der Fidzji-eilanden en Hooge Comm. van do Stille Zuidzee, en de hoogste regeeringsambtenaren zaten aan aan het feestmaal dat den kardinaal op het gemeentehuis werd aangeboden. Een bijzonderheid van de officieele fees ten ter eere van den kardinaal was de uitvoering van inlandsche oorlogsdansen, en andere niet minder schitterende fees telijkheden, waaraan duizenden inlanders deel namen. Het was een algemeene geest drift. De Fidzji-eilanden liggen op den groo- ten verbindingsweg tusschen Australië en de Vereenigde Staten; en de twee havens Suva en Honolulu op het eiland Hawai vormen twee belangrijke ankerplaatsen voor den handel tusschen de twee con tinenten. De Fidzji-groep omvat 200 250 eiland jes, waarvan een tachtigtal bewoond zijn, en is gelegen op ongeveer 1.800 mijlen ten N.-Oosten van Sydney in Australië. De to taal oppervlakte van deze archipel be slaat 7.451 vierkante mijlen, wat ongeveer dezelfde grootte is als Frankrijk. Het vi cariaat Fidzji telt 12.518 katholieken op een bevolking van 157.266 inwoners. De Priesters van het Genootschap van Maria zijn er met de zielzorg belast. Madras (Indië). Agentia Fides: Op een zeer talrijk bezochte vergadering van ka tholieke en Protestante Indiërs, die den 29sten October te Madras werd gehouden, werd besloten aan de regeering en den Staatssecretaris een verzoekschrift te zen den, handelende over de rechten der Christelijke Indiërs om te worden benoemd aan de belangrijke regeeringsdepartemen- ten, in 't bijzonder aan het Hooge Ge rechtshof en aan do andere rechtbanken. Het ontbreekt het Indische Genootschap niét aan bekwame en intelligente man nen die met eere alle posten in de ver schillende openbare branches zouden kun nen innemen. Hun rechten zijn reeds velo malen miskend, om te voldoen aan den drang der niet-christen genootschappen, die grooter invloed hebben. Er is goede hoop te verwachten dat de voorstellen der Christelijke Indiërs zullen worden in gewilligd. Op het gebied van literatuur en van algemeene beschaving hebben de Christen Indiërs een zeer hoog niveau be reikt; en dus zou hun vertegenwoordiging in de regeeringsdienst beantwoorden aan hun vorming en aan hun capaciteiten. Suanhwafu (Chili, China). Agentia Fi des: De Katholieke bevolking heeft ac tief deelgenomen aan de feesten bij ge legenheid der viering van den verjaardag van de stichting der Chineesche repu bliek op den lOden October te Suanh wafu. De plaatselijke autoriteiten hadden alle vereenigingen en organisaties der stad, ook de Katholieke, uitgenoodigd om de feesten mee te vieren; en voor de eerste maal hebben ook de Vereenigingen van Katholieke Actie, van de Katholieke Jeugd, de scholieren, jongens zoowel als meisjes, en de plaatselijke katholieke fan fare deelgenomen aan de officieele vader- landsche manifestaties. De deelname der katholieken aan deze demonstraties maakte een zeer goeden in druk bij de heidenen, in 't bijzonder bij diegenen die eenige beschaving bezitten; deze feiten zullen naar men hoopt, heil zaam werken, om de lasterpraat die doe de vijanden der kerk wordt rondgestrooid, te weerleggen, die het Katholicisme voor stellen als een godsdienst van vreemde lingen, onvereenigbaar met de ware Chi neesche vaderlandsliefde. Canton (China). Agentia Fides: Mr. Jong, Commissaris van het Departement van onderwijs, veroordeelt het systeem van co-éducatie. „Meisjes en jongens moe ten niet dezelfde scholen bezoeken. Dat' heeft nooit goede resultaten opgeleverd, en voor de onderwijzers is het niet mo gelijk een goede discipline te handhaven". Mr. Jong herinnert eraan, dat de laatste communistische onlusten duidelijk hebben doen zien, dat het grootste gedeelte der studenten, die aan die betoogingen deel namen geen andere waren dan de „zeven tig cavaliers" der communistische meisjes die naar de gemengde scholen waren ge stuurd om .er het kwaad in de hoofden der studenten te zaaien en de jongens aan te zetten om de gevaarlijkste ondernemin gen van het communistische plan ui'- te voeren. En zelfs afgezien van deze be schouwingen, is het de meening van Mr. Wang q,.i de jemengde scholen niet prak tisch zijn, want, zegt h;j: „hoe kan men verwachten van een jong student dat hij het hoofd bij zijn studies houdt, als hij omringd is van aardige jonge meisjes?" In het nieuwe systeem zullen de jon gens en de meisjes geheel afgescheiden scholen krijgen. Madras (Vocr-^dië). Agentia Fides: De nieuwe Universiteit Arnamaldi in Indië zal in haar senaat geen enkele katholiek tellen, daar de naam van den Aartsbis schop van Pondicheny uit het getal van haar leden is geschrapt. De „bill" waar door de Universiteit werd bekrachtigd, die gesticht was door Sir Annamaldi Cherriar werd onlangs dcor det Wetgeven de Vergadering van Madras, door stem ming s-.ngenomen. Hoewel de- Universiteit voor alle klas- - sen en voor alle gelooven openstaat, is er in haar senaat geen katholiek verte genwoordiger. In het wetsvoorstel kwam onder de leden van den raad den naam voor van den Aartsbisschop van Pondi- cherry, in wiens diocees Chidambaram, de zetel van de nieuwe Universiteit, ge- legeiï is. Doch zijn naam, evenals die van den Anglicaanschen bisschop van Ma dras werden door de commissie ge schrapt. Bij de debatten over deze wet, stelde een Hindoesch raadslid den naam voor van Aartsbisschop van Pondicherry; hij werd ondersteund door een Muzelman, doch zonder resultaat. Chestefield Inlet (Canada). Agentia Fi ds: De katholieke Eskimo's van het vica riaat Hudson Baai, Canada, hebben den Missie-Zondag op een heel bijzondere manier gevierd. Door Mgr. Arsenius Tur- quetil, O. M. I., Apostolisch prefect, wa ren aan alle missie-staties instructies ge geven dat de plechtigheden, op verlangen van den Paus, den derden Zondag van October zouden plaats hebben. Op dezen dag werd aan het volk het groote belang van het apostolaat voorgehouden, en dat men een klein offer moest geven voor het Pauselijk Liefdewerk tot Voortplanting des Geloofs. Dit bracht eenige moeilijk heden mee voor dit land m het hooge Noorden, waar het geld niet bestaat als ruilmiddel. Doch de katholieken kwamen op het geniale idee om him offertjes te geven in handwerksartikelen, in levens middelen en in pelzen, wat blijk gaf van een groote offervaardigheid van de zijde van een volk wiens armoede van alge meene bekendheid is. Het Vicariaat Hudson Baai is een der „missies" in het Noorden van Canada. De Missionarissen werken in deze noordelijke streken onder de Indiërs en de Eskimo's, en onder de kolonisten van deze dun be volkte gebieden. De oblaten van Maria Onbevlekte Ont vangenis hebben de zorg over de bewo ners der Hudson Baai en van groote uit gestrekte ijsvelden in het noorden. Kanchow (Kiangsi, China). Agentia Fi des: Momenteel heerscht er rust in de provincie Kiangsi. De bolsjewistische pro- papanda heeft geen ernstigen en duurza- men invloed op de bevolking gehad. In tegendeel, heeft de communistische actie, inplaats van de Katholieke Kerk te scha den, de liefdadigheid der katholieken voor de armen en ongelukkigen juist goed doen uitkomen. In verschillende missies van het Vicariaat Kanchouw, is een duidelijke strooming naar het Katholicisme waar t,e nemen. Alle missies geven hoogere cijfers aan van candidaten voor het H. Doopsel. Te Ha-Ho-Ly kwamen aanvragen van de legaties van v.ele dorpen uit het binnen land om onderwijzers om hun de katho lieke godsdienst te onderrichten terwijl ze zich dan van him kant verbonden om ht bestaan der catechumenen te verzeke ren als de missie dan voor een catechist wilde zorgen. Een honderdtal heidenen zijn thans de katholieke godsdienst aan het bestudeeren, omdat ze haar goede wer ken bewonderen. DE PRIESTER-MISSIEBOND. Georganiseerde bedelaars. De organiseerder Kemal stelt geen prijs op hen. Moestafa Kemal Pasja, nieuw-Tuikije's gebieder, heeft voor de naaste toekomst nog meer op zijn programma staan dan het geen de jongste berichten vertelden: invoe ring van Kerstfeest met bijbehoorende Kerstvacantie, misschien zelfs, op den duur „afschaffing" van den Mohammedaanschen godsdienst (hetgeen wel zal willen zeggen: van alle uiterlijke manifestaties daarvan, daar als staatskerk het Mohammedanisme in Turkije toch reeds heeft uitgediend). Ke mal Pasja is er op uit, van het Turksche rijk een corporatief samenstel te maken, to zorgen dat het Turksche volk zich op zijn Europeesch „organiseert" wijl organisa tie naar zijn inzicht voorwaarde is voor efficiency en groote productie Merkwaardig nu is, dat één gilde in Tur kije dezen roep van den Ghasi om vakor ganisatie niet heeft afgewacht en zich reeds georganiseerd heeft, en des te merk waardiger daar dit het gilde derbede laars is. Te Constantinopel, aldus zegt een be richt hebben de bedelaars een vakvereeni- ging gevormd. En hun eerste zorg was het kon al niet anders een minimum-ta rief vast te stellen! In Stamboel nemen de georganiseerde bedelaars geen aalmoezen meer aan beneden de 2 1/2 piaster. Welda dige lieden die op een gegeven oogenblik minder wenschen te geven kunnen daarmee slechts bij ongeorganiseerde bedelaars te- recht. Geven zij echter aan bedelaars, op wier gestempelde kaarten de initialen van den modernen bedelaarsbond voorkomen, dan weten zij wat zij aan dezen verschul digd zijn. Jammer is het dat Kemal, die anders zoo vóór organisatie is, juist deze vereeni- ging wil laten ontbinden. Want hij is van oordeel, dat bedelaars niet in een vakver- eeniging, maar in een werkhuis thuisbe- hooren, en dat menschen, die geld ophalen met het vertoonen van een lichaamsgebrek, eveneens ten spoedigste van de straat moe ten verdwijnen. Een oord van verschrikking. Het „dorp d-e r melaatsche n". Een der verschrikkelijkste plaatsen, waar menschen wonen, is wel het Russi sche dorp „Kischlak Michau" of zooals het in het Nederlandsch heet, het dorp der melaatschen, dat in de nabijheid van Taschken ligt en door een reusachtigen muur omgeven is. De vreeselijke ziekte, die hier hare zwarte vleugelen uitspreidt, is éér der meest ontzettende en besmette- lijkste plagen, die de menschheid treffen kan. Vroeger waren de ongelukkigen, die hier opgesloten werden, van iedere redding uitgesloten, want er bestond geen afdoen de hulp tegen deze alles vernielende ziek te, die de menschen, stuk voor stuk het vleesch uit het levende lichaam vreet. Maar thans is er een straal van hoop in deze plaats binnengedrongen. Er werd n.l. zooals men weet 'n geneesmiddel gevon den, dat deze ontzettende ziekte tegen houdt, n.l. het' sap van een Indische vrucht. Vroeger kwamen de geneesheeren hier heen, maar zij ontmoetten niets dan wan hoop, want de zieken wisten maar al te goed, dat geen geneesmiddel voor hen be stond. Toen kwam op zekeren dag een jonge dokter, die een lichtsraal bracht in dit oord van ontzetting. Hij begon de zieken, wier kwaal nog niet el te grooten voort gang had gemaakt, met het nieuwe ge- neesmidel te behandelen. En hij toonde aan, dat het ziekteproces daardoor tot stilstand kwam. Verschillende personen konden toen de plaats van verschrikking verlaten. Onder hen was een professor, die bij de behan deling der lepra-lijders zelf door de ziek te aangetast werd, en ook zijn verloofde, die de grootste tragedie, die voor een meisje denkbaar is, had meegemaakt. Want uit liefde tot haar verloofde ging zij met hem mede naar het Leprozendorp, of schoon zij gezond was en in den bloed van INGEZONDEN f.'EDE DEEL ING. haar jaren, terwijl in „Kischlak Michau" een zekere dood te wachten stond. Werke lijk vertoonden zich ook bij haar na enkele maanden de ernstige teekenen der ziekte. Op het oogenblik is bij velen het zwaar ste leed voorbij. Verschillende lijders zijn zoover genezen, dat zij thans het Lepro zendorp kunnen verlaten, dat hen voor al tijd scheen gevangen te houden. Anderen, bij wie deze ziekte nog niet zoo snelle vor deringen maakte, vertoonen reeds teeke nen van blijdschap. Het woord van Dante: „Gij allen, die hier binnentreedt, laat alle hoop varendat tot nu toe zoozeer van toepassing was op Kischlak Michau, heeft hier zijn vreeselijke zekerheid verloren. Zooals bekend is, heeft sedert de oud ste tijden de melaatschheid in Rusland vele slachtoffers geëischt. Het groote Le prozendorp is wel het beste bewijs, hoe de ziekte hier gewoed heeft, want de besmet ting had langzamerhand zóó om zich heen gegrepen, dat de regeering zich reeds vele jaren geleden genoodzaakt zag, om, ter vermijding van verdere besmetting alle zieken en verdachten hier af te zonderen. Buiten de dokters mocht geen enkel ge zond mensch het gebied van Kischlak Mi chau betreden en men betrad het ook niet. Zoo had het dorp zijn eigen bestuur, en, zooals de dokters vertellen, was het een treurig en verschrikkelijk gezicht, wan neer die ten doode opgeschreven men schen zich nog bekommerden om het or ganisatieleven. Kischlak Michau was rijk met natuur schoon bedeeld. Maar deze bloeiende pracht van het Zuidelijk aandoend land schap vormde een sterke tegenstelling met den doodelijken adem, die van de bewo ners uitging. Nu is ook hier de zon bin nengedrongenmen hoopt, dat binnen afzienbaren tijd het Leprozendorp van den aardbodem verdwenen zal zijn. Wat en hoe de Tibetaan „eet". Hygiëne en levenskunst in oerstaat. Een Duitsche onderzoeker, die pas van een reis door Tibet is teruggekeerd, geeft in een der Duitsche bladen eenige aantee- keningen ten beste over wat in het land van den Dalai-Lama als gastronomie en hygiëne geldt. Om zich een idee te vormen van de Tibe- taansche keuken, moet men allereerst we ten dat de inlanders op hygiënisch gebied vreemde begrippen er op nahouden. Was- sc-hen doen ze zich nooit. Als de modder- korst op hun lichaam wat al te dik wordt, krabben zij dien eenvoudig wat af. De Ti- betanen kennen voorts geen vorken of le pels. Zij halen hun kost met linker- of rech ter-, of met beide handen, uit een geweldi gen pot omhoog, waaromheen alle leden van het gezin hebben plaatsgenomen. Ser vetten zijn er natuurlijk niet. De handen worden na „gebruik" kalmweg aan het hoofdhaar afgeveegd. De nationale schotel bestaat uit een soort pudding van „tsamba", een meel van een bijzondere graansoort. Alvorens te gaan eten, zorgen de inlanders eerst hun „boeno" of kroes te reinigen, dien zij altijd bij zich dragen. Dat reinigen gebeurt met de tong of met die van hun hond De „tsamba" wordt toebereid met een kwantum thee en een stuk boter, geen ver- sche boter wel verstaan, maar goed ranzige. De aldus ontstane pap is donkerbruin, wel ke kleur niet te danken is aan de samen stellende substanties, maar aan den toe stand van de handen die ze hebben toebe reid In tegenstelling tot wat dit alles zou doen gelooven hebben de Tibetanen een „levenskunst". Zoo genieten zij hun thee bijvoorbeeld luid slurpende, hetgeen als summum van distinctie wordt beschouwd. Een fijnzinnig gebaar, dat eveneens zeer op prijs wordt gesteld, is, wanneer men bij den aanvang van den maaltijd een stuk ranzig spek uit zijn zak haalt en dat tusschen de gasten verdeelt, na het klein gemaakt te hebbenmet zijn tanden. INGEZONDEN MEDEDEELING. VOOi Alpacca la\eo vertrouwensartikel. Zorg dus er 'zeker vtfi te zijn. dat Uw vertrouwen niet-misplaatst is. Eisch daarom G ER O, het merk, dat U de absolii^ garantie geeft, dat Uw lepels eg Vprken inderdaad een bezit voor tlw lieven zullen zijn. Gero-Alpacca'iepels ^n vorken zijn reeds verkrijflb. vanafcf 4.20 p. doz.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8