P1JIRCÜL fei* ©gs E yllit de Omgeving Uit de Rijnstreek. LUCHTVAART. Gem. Berichten. Als Uw Handen r^^w zijn of gesprongen cn Uw Lippen flchraSi en pijnlijk; rara ar vooral ook bij brandl, on snijwgudon, ontvellingen en allerlei muidverwpndingen 2ei - eau sgeneesfl: erblindende lichten van zijn auto met had edoofd tengevolge waarvan dien wielrij der J. K. had aangereden, waardoor deze edurend" 10 dagen niet had kunnen wer- :en. Verd. beweerde, dat hij de verblin- lende lichten had gedoofd en had gereden net z.g. stadslichten wat getuige J. K. be- wist. De ambtenaar van het O. M. vond lat verd. de veiligheid van het verkeer op •rnsLge wijze had in gevaar gebracht en equireerde een geldboete van 40 of 20 waarna de kantonrechter verd. veroor deelde tot 25 boete subs. 10 d. hechtenis. De weg was onbegaanbaar. W. V. te A 1 p h e n a. d. R ij n zou vol gens de dagvaarding baldadig steenen die dagen op een landweg (Lromme Aar) in het water hebben gegooid. De getuigen H. de J"., G. en T. Verwey, verklaarden, gezien te hebben dat verd. de steenen opraapte wel over een lengte van 60 meter en deze in het «vater wierp. De steenen waren door getui gen aangebracht tot verhooging en verhar ding van den weg. Verd. beweerde dat hij recht vi overpad over den weg had, doch lat door de ebrachte steer en stuk ken pannen de weg met paard en wagen onbegaanbaar was, waarom hij zLh genood- iaakt zag de steenen op te ruimen, ten einde zich een weg te banen. De majoor der Rijksveldwacht verklaarde ook dat in derdaad de weg niet te berijden of te be- iocpen was. Groote stukken pannen en stee nen waren op onzaakkundige wijze neer gekwakt. De ambtenaar meende dat in eder geval verd. niet het recht had de stee nen te verwijderen cn eischte een geldboete van 6.subs. 3 d. De kantonrechter wilde met een en ander rekening houden en ver oordeelde verdachte tot 1.subs. 1 d. Voots stonden nog terecht diverse overtre ders der M. en Rijwielwet, arbeids- en leer plichtwet tegen wien allen een geldboete •«verd geëischt van respectievelijk 5 subs. 1 d. Door den kantonrechter Mr. A. N. L. Ot- ten werden bij verstek veroordeeld: we gens overtr. Art. 453 We tb. v. Str. H. C. z. bek.w. of verbl. pl. hier te lande, P v. A.; E. v. H. beiden te Waddingxveen en A. v. J. V ieder tot 6subs. 3 d. Fiction zon der licht: J. L. K.; J. v. d. O.; W. v 't W; A R.; V/. R.; E v Len G L M beiden te Nieuwveen; G v. E. te Mijdrecht, C. v. S. te Zwammerdam; H. V. te Ter Aar; J. K. en P. P. te Boskoop allen tot 5.subs. 3 d. Voor dezelfde overtreding en het op geven van valschen naam O. A. K. te Zwam merdam en Z. C. G. te Zegwaart ieder tot f 5.subs. 2 d. en 10 subs. 5 d. Motor- en Rijwielwet (diversen) G. de R. te Nieuw koop; C. H., J. v. Z., L. R., J. S. te Amster dam en K. V. te Oude-Wetering ieder tot 5 subs. 2 d. Art. 4C0 Wetb v. Str. J. d. V. te 's-Gravenhage 5 subs. 2 d. Overtr. Ar beidswet A. F. F. te Hazerswoude 2 m. 4 subs. 2 m. 2 d. G. v. D. te Leimuiden 5 subs. 2 d. en J. O. te Eindhoven 2 m. 2. subs. 2 m. 1 d. Leerplichtwet J. v. d. S. 8 subs. 4 d A. R. te Ter Aar 3 subs, 1 d Visschen zonder vergunning J. B. te Leiden f 5 subs. 2 d. met verbeurdverklaring visch- tuig; E. v. D. te 's Gravenhage 4. subs. 2 d. met verbeurdverklaring hengelO. I. en P. L. C. T. te 's Gravenhage ieder tot 5, subs. 1 w. tuchtschool. Overtr. Pol. Veror. te Koudekerk H. M. en C. J. v V. te Leiden ieder tot 4 subs. 2 d. Idem der gemeente Alphen G. P. C. H. 12, subs. 8 d. Idem der gemeente Boskoop D. d. R. Vlaardingen 5 subs. 2 d. J. de J. te Heerenveen 4. subs. 2 d. C. de R. te 's-Gravenhage 4, subs. 2 d. Idem der gemeente Hazerswoude C. M. N. te Hazerswoude 25 subs. 10 d. en terzake overtr. Regl. Politie veror. voor de Gouwe J. P. te Lisse 10, subs. 5 d. Waar niet anders staat vermeld wonen veroor deelden te Alphen a. d. Rijn. Wetenschappel. Berichten. Thans drie bijbelscholen der katholieken in Palestina, De Protestanten bezitten nog geen Bijbelinstituut. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": De Katholieken hebben thans drie uni versiteiten voor Bijbelstudiën in Pales tina, zoodat do Katholieke Kerk ook hier den voorrang boven de Protestan ten bezit inzake J^jbelonderzoek. In Jerusalem is eenigen tijd geleden een onderschool van het pauselijk Bijbel instituut opgericht. De Protestanten heb ben nog geen werkelijk instituut voor Bijbelsche wetenschappen. Eenige plannen dienaangaande bestaan wel reeds, maar voorlooping stellen de verschillende kerk genootschappen der Protestanten zich er mee tevreden, hun geleerden voor studie reizen naar Palestina tc zendon. De orthodoxen kunnen nog minder op iets positiefs wijzen, want een bijzonder Bijbelinstituut hebben zij niet. Het nieuwe pauselijke Bijbelinstituut te Jerusalem wordt, evenals dat te Rome, door de^ Jesuïten bestuurd. Er is thans besloten, voortaan te Rome het theore tische en in Jerusalem het practische onderricht te geven. De Dominicanen bezitten te Jerusalem de Bijbelschool van den H. Stefanus, wel ke het eerste onderzoekingsinstituut van dien aard is geweest. De derde studie-inrichting voor Bijbel onderzoek staat onder leiding der Fran ciscanen. Alle studenten, die hier worden opgeleid, hebben twee studiejaren in Rome achter den rug en brengen hun twee andere studiejaren te Jerusalem door. HILLEGOM. Geboren: d. van M. Romeijn-Kouwen- hoven. z. van W. Hartman-Spek. d. van M. uil den Wijngaard-de Jong. Ondertrouwd: G. Hoogervorst en G. C. van Leeuwen. J. J. van Roode en J. C. van der Voorn. M. Th. Ebbing en M. C. van Assendelft. E. Spreeuw en J. O. Hockx. Getrouwd: H. Moes en A. Hageman. B. Moes en T. Pol. A. H. Vermeulen Overleden: S. Rijnveld m. S3 j. G. S. Adimraal m. 2 mnd. L. L. Muller, we duwe G. Veldhuyzen van Zanten 60 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvoering. Gisterenavond werd de eerste uitvoering gegeven door de geza menlijke vereenigingen „Nut en Genoegen" en het R. IC. Zangkoor. Alle plaatsen wa ren uitverkocht, een dankbaar feit voor de acteurs. Pastoor sprak het openingswoord, waarna we vergast werden op een zeer varieerend programma van 10 nummers, mannenkoren, een, twee en driestemminge nummers, voordrachten als „De Smokke laars en de Grenscommies", „De Firma Zwabberman en Co.", „Twee Vliegeniers", en tevens een kluchtspel in drie bedrijven „Wie en ik". We behoeven niet alle num mers afzonderlijk te besproken omreden dat alles vlot liep en zangers zoowel als tooncelspelers een dankbaar applaus kon den oogsten. Men was spoedig in de stem ming en uit alles bleek, dat men zeer vol daan was. Pastoor Spoorman sprak een slotwoord en dankte allen die tot het wel slagen van dezen avond hadden medege- werkt en in 't bijzonder noemde Z.Eerw. de Zelatricen, die zich met den verkoop dei- kaarten verdienstelijk hadden gemaakt. Z.Eerw. sprak mede zijn voldoening er over uit, dat deze uitvoering getuigde van een hartelijke samenwerking van beide ver eenigingen, welker samenwerking, naar Z.Eerw. hoopte, van langen duur zou zijn. Met den wensch dat we spoedig weer een dergelijke mooie avond moge krijgen en men in even groote getale daarheen zal komen, eindigde pastoor Spoorman zijn slotwoord. Wij kunnen hieraan toevoegen dat het de bedoeling van genoemde vereenigingen is, in het laatst der vasten avondtijd met een minstens even mooi program te komen. LISSE. St. Vincentius-vereeniging. Op 16 Jan. a.s. zal de St. Vincentiusvereeniging al hier haar 12 1/2-jarig jubilé vieren. Naast een kerkelijke viering zal zij ook van 16 tot 20 Januari in het Patronaatsgebouw een tentoonstelhng met verloting houden. De zaal van het Patronaatsgebouw zal in dien tijd worden omgetooverd in een Oud-Hollandsch marktplein, waar, opge luisterd door schoone muziek, een fancy- fair zal plaats hebben. Voor de verloting zijn ongeveer 300 schoone prijzen be schikbaar, waaronder stofzuiger, rijwiel, naaimachine enz. enz. Wij twijfelen er niet aan, of velen, die de Christelijke liefdadigheid willen steu nen, zullen een kansje wagen en zich in het bezit stellen van een of meer loten, die in ^en beperkt aantal worden uit gegeven en te verkrijgen zijn bij den heer S. Barnhoorn, Grachtweg te Lisse, pen ningmeester der vereenig-'De prijs van een lot is yijftig cent. Wij wenschen de St. Vincentiusvereeni ging veel succes. Moge zij door deze on derneming financieel gesterkt worden om haar liefdewerk met volle kracht te kun nen voortzetten tot heil van onze arme en zieke medebroeders en mogen haar weldoeners toch steeds bedenken, dat zij aan God leenen, wat zij den arme geven. OEGSTGEEST. Volksbond. -• In „St. Willibrord" hield de R. K. Volksbond een alg. ledenverga dering. De Voorz., de heer Adr. Dofferhof, opende de bijeenkomst met gebed. Spr. deelde vervolgens mede, van den heer v. d. Bilt bericht te hebben ontvangen, dat hij wegens zitting der 2e Kamer ver hinderd was de spreekbeurt te vervullen, doch de geestelijk adviseur was bereid gevonden, alhoewel onvoorbereid, een le zing te houden (applaus). De penningmeester, de heer W. den Dubbelden, legde de begrooting 1929 aan de vergadering voor, die aan inkomsten en uitgaven aangeeft f 246.60, en met alg. stemmen werd goedgekeurd. Een schrijven van het centraal bestuur, aangaande de oprichting van een Nijver heidsschool op Midden-Java, werd met een gift van f 2.50 beantwoord. De voorzitter deed verder mededecling van het programma voor de 2e lustrum viering. Op 10, 12 en 13 Januari zal een triduum worden gehouden, dat wordt geleid door Pater de Greeve. Op Zondag 13 Jan. alg. H. Communie en des avonds feestverga- dcring in St. Willibrord. Van prof. Lauwrier (eerste adviseur) was bericht gekomen geen gelegenheid te hebben een feestrede te houden. Op verzoek van het bestuur was kapelaan L. Beune uit Schiedam bereid gevonden als feestredenaar op te treden. Kap. van Schaik hield daarna een le zing over: „Hoe is het H. Sacrificie der H. Mis tot stand gekomen", en had een aandachtig gehoor. De voorz. bracht den adviseur namens allen zijn oprechten dank en vertrouwde, dat den volgenden keer, wanneer onze onvermoeide adviseur wederom een lezing houd, nog meer Volksbonders aanwezig te zien. De rondvaag leverde niets belangrijks op, waarna sluiting. Geboren: Rijna, d. van P. v. d. Mey en M. Slootweg. Ondertrouwd: A. C. van Delft te Oegstgeest en M. Slootweg te Valkenburg (Z.-H.). Overleden: C. do Jong 53 j. WASSENAAR. Ondertrouwd: A. J. van Royen en C. M. Noosten. J. Jansen Koning en A. J. van Duysen. Ch. Mommers en O. Sontrop. Geboren: Johannes z. v. A. W. van der Kleij en J. M. de Smit. Jacoba Ali- da d. v. W. Goor en A. van de Steenoven. Leonardos z. v. J. J. Boers en E. J. Er- berveld. Werner Lucien Marie z. v. R. van Troost en E. M. van de Vijver. Jo hanna Sophia Martina d. van M. J. Brede- ro en W J. Oosterveer. Cornelia d. v. B. Visser en D. G. Philippo. Overleden: Elisabeth Anna Kruijs, vr. van Ch. A. A. de Beus 50 j. Adria- nus Marinus Remmerswaal m. v. H. van der Drift 77 j. ZOETERMEER. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond 7 uur kwam de voltallige Raad dezer gemeente in vergadering bij een. Door den voorzitter wgrd de vergadering met het formulier gebed geopend. Daarna werden de notulen der vorige vergadering gelezen cn goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld: Verslag van de besprekingen met den nachtwaker J. Westhoek, naar aanleiding van het voorstel tot opheffing van die betrekking en het voorstel van B. en W. om do betrekking van nachtwaker te be stendigen. Door den voorzitter werden uitvoerige mededeelingen gedaan nopens de gehouden besprekingen, en de redenen dio geleid hebben de betrekking te bestendigen. Door den heer L. Faceo Schaeffer word een voorstel gedaan het salaris van den nachtwaker te verbongen, waarop de voor zitter antwoordde, dat eerst door den Raad moest aangenomen worden handha- ng i cv be rokken tit, 1 e 1 ccr N. van Reeuwijk was ook voor een betere salarieering. Op voorstel van den voor zitter zal in een vplgende vergadering deze kwestie worden besproken. Door den heer J. R. Duinisveld worden inlichtingen gevraagd betreffende het op heffen van een wachtgeldregeling en her benoeming in een andere betrc-b'ng. Den spreker werd geantwoord, dat Westhoek geen andere dan een gelijkwaardige be lust te -!'■(•" t'OT,', Met algemeene stemmen werd besloten den nachtwaker J. Westhoek te handha ven. Een wijziging Ier begrooting 1928 werd goedgekeurd. Door den voorzitter werd verzocht of de heeren raadsleden weer geregen wa ren de Nieuwsjaars ecte te houden. Daartoe werd besloten en c zal gecol lecteerd worden op Maandag 31 Decem ber a.s. Na een onbelangrijke rondvraag werd de vergadering gesloten.. ALPHEN AAN DEN RIJN. Reuzen snoek. A. C. v. d. Hoek wist gisteren in de Damsehe Rijn met den hengel een snoek te bemachtigen, welke het aanzienlijke gewicht had van 16 pond. Het reuzendie had een lengte van 98 centimeter. Personalia. Onze plaatsgenoot H. Stapper is benoemd tot concierge aan het Concordiagebouw. Geboren: Jacob n. van C. Verduyn en W. Sams om Clara d. van M. de Pij per en J. van Leeuwen Jacoba Antonia d. van W. Kina en J. van Hevelingen Wilhelmina d. van N. Verkerk en N. Roest Barbara Adriana d. van J. de Jong en H. Kapteyn Jannetje d. van J. Dissel en H. Bannink Theodorus Antonius z. van Th. A. Verkerk en M. van Kan Hendrika Margaretha d. van H. M. de Wit en Th. M. Straathof. Ondortrouwd: J. van Lomwei van Boskoop en de Jong. G e t r o u w d J. de Lange jm. 33 j. en C. J. Droog jd. 26 j. Overleden: L. de Geus jm. 17 j. H. Stapper wedr. van K. Keizer 88 j. G. Sprokkerieft echtg. van E. Tuinenburg 59 j. Ingekomen: A. van Vegten, zonde,", Gnophoek 2, van Den Helder. Jacoba Vis wed A. Roos, huishoudster. Raadhuis straat 136, van Ter Aar. Aagje Ouds hoorn, dienstbode, Pr. Hendrikstraat 20, van Leiderdorp. P. Zevenhoven en ge zin, arbeider, Oost Kanaalweg 2, van Nieuwveen. II. L. J. M. Sondaal, kape laan, Paradijslaan 6, van Nootdorp. J. Smit en gezin, chauffeur, Raadwijkstraat 13, van Leiden. Catharina M. Wijsman, dienstbode, Raadhuisstraat 281, van Reeu wijk. Margje Verboom, dienstbode, Sta- tnonsstraat 38, van Gouda. J. de Vries, zonder, Raadhuissrtaat 243, van Amers foort. Cornelia W. Vellekoop, zonder, van Boetselaerstraat 9, van Wassenaar. D. Roest en gezin, colporteur. Jan Nieu- wenhuijzenstraat 3, van Leiden. Kinde ren Versluijs, zonder, Raadhuisstraat 44, van Vianen. iT. de Ronde, kantoorbed., Oranjestraat 19, van St.- Philipsland. Emmigje van Eek wed. G. Versteeg, zon der,. Torenstraat 12, van Hazerswoude. Maart je do Jong, zonder, Hooftstraat 17, van Zeist. Ver trok ke n: Dina C. E. Stoffer, zonder, Hortensiastraat 32, naar Hille- gom. A. M. Rodenburg, zonder, Sta tionsweg 6, naar Amsterdam. B. A. J. de Groot, zonder. TToorn 280, naar Hazers woude. ElizrV^-V den Haak wed. M. v. d. Heijde, zonc'or. ^""^albergstraat 11, naar Nijmegen. N. W. Visser, zonder, Hooge- dijk 6, naar Noordwijk. Cornelia J. M. Balvert, dienstbode. Hoorn 121, naar Ter Aar. Maria Speckenbach, zonder, van Boetselaerstraat 4. naar Duitschland. Elisabeth van 't Hoff, zonder, Oudshoorn- scheweg 5, naar Heemstede. Akke van 't Hoff, zonder, Hoorn 65, naar Haarlem. BOSKOOP. Geboren Arnold z. van P. I. Ie Feber en H. J. Hemelop Pieternella Wilhelmi na d. van G. Koehnans en N. Goudkade Cornelia Johanna d. van D. van der Wolf en C. Assenberg Anna Maria Elisabeth d. van S. J. de Rijk en G. van Vliet Ja cobus Cornelis z. van H. T. Hooftman en E. C. Hage. Ondertrouwd: L. C. Langenberg en W. C. Oosterom. Getrouwd: G. C. Mulder 25 j. en L. K. Mohr, 25 j. P. de Wit 29 j. en C. S. J. Frissel 29 j. C. de Joode 28 j. en K. de Jong 25 j. Overleden: B. J. Andriessen 59 j. en W. Nederhof 21 j. BODEGRAVEN. Slachthuis. In de maand November zijn in het gemeentelijk slachthuis alhier geslacht: 142 koeien 71 varkens, 826 nuchte re kalveren en 6 schapen en geiten, terwijl 60 varkens werden afgekeurd voor huis slachting. Geboren: Jan, z. van A. van der Laan en T. BI ij le ven. Eliza Wilhelmina, d. van G. A. P. Hoogtcijling en J. G. Platteeuw. Alberdina Wilhelmina, d. van J. A. van Amerongcn en A. Verbeek (wonende te 's-Gravenhage). Ondertrouwd: J. van Duinkerken 26 j. en A. Lekkerkerker 25 j. Overleden: W. van Dijk 56 j., geh. met A. van Eek ((overleden te Utrecht). Eleonora Muiswinkel 6 mnd. Willemina van der Neut 1 jaar. s Gevestigd: Wed. J. Walraven van Nieuwkoop. J. W. Lergbeek van Waarder A. Eergshoeff van Woerden. A. H. Budding van Alphen a. d. Rijn. E. Jansen van Zwammedram. Vertrokken: J. Otten naar Zoeter- woude. II. Hogendoorn naar Snelrewaard. J. Werkhoven naar Snelrewaard. J. Dorrepaal naar Westerbork. A. van Laar )en gezin) naar Rietveld. J. A. Oostveen naar Barwontswaarder. T. Meerloo (en gezin) naar Snelrewaard. KOUDEKERK. Overleden: Wilhelmus Jacobus Heemskerk 57 j. Keeltje Derksen 36 j. echtgenoote van C. Zeiistra. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Na opening met gebed worden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Mededeeüng van ingekomen stukken. De vereeniging tot bevordering van arbeid door onvolwaardige arbeidskrachten ver zoekt om 50.subsidie. Conform het prae-advies van B. en W. wordt hierop dooi den Raad afwijzend beschikt. De Poli tiehond-Bond verzoekt eveneens subsidie en wederom wordt door den Raad conform het pree ad vies hierop afwijzend beschikt. Het bestuur der Joh. Stichting verzoekt nog- eehige reductie als grootverbruikster van electrischen stroom. Aan de hand van eenige berekeningen toont de voorzitter aan dat de stroomprijs op 8 cent gebracht kan worden, bij een minimum afname van 14.000 K.W.U. per jaar, zoodat nog een voldoende v.inst overblijft. De Raad keurt dit tarief goed. Van den heer Panman werd bericht ont vangen dat hij de benoeming als hoofd der O. L. School aanneemt. Da verordeningen op het heffen en het innen van schoolgel den voor het jaar 1929 worden door den Raad vastgesteld. Deze verordeningen on derscheiden zich niet van die van het jaar 1928. Voorts volgden eenige af- en overschrij vingen op do begrooting waarmede de Raad zich accoord verklaarde. Ten slotte worden de eindafrekeningen voor de vergoedingen aan de bijzondere scholen vastgesteld. Bij de rondvraag krijgt de heer C. Hoo gervorst het woord en wil de gronden, die in erfpacht zijn uitgegeven, verkoopen. De voorz. zegt dit punt nader te willen over wegen, of dit mogelijk is met het oog op de contracten en of dit inderdaad wel fi- nantieel voordeel zou zijn. Vervolgens vraagt de lieer A. van Leeu wen hoe de verbeteringen opschieten aan de nieuwe brug. De voorz. zegt, dat het puin klaar ervoor ligt. De heer van Leeuwen opperde een vooi.lel om op dit bruggedek nog een dok te leggen met het oog op slij tage. De voorz. zegt dat dit ook ondervan gen kan worden door plaatijzeren reepen tc leggen op die gedeelten, welke van het vervoer het meest te lijden hebben. In den zomer zal men hiertoe overgaan en tevens zal dan het brugdek gecreosoteerd worden, daar nu het hout veel te nat is. Alvorens de vergadering te sluiten houdt de voorz. een korte toespraak. Spr. doet uitkomen ook dit jaar zoowel met B. en W. als met den Raad prettig te hebben samen ge werkt. Ook al liepen de meeningen wel eens uiteen, de grondtoon was toch altijd ple zierig. Ook in 1929 hoopt spr. op de zelfde wijze de zaken der gemeente met het Col lege van Burgemeester en Wethouders en met den Raad te blijven behartigen wenscht vervolgens aangename Kerstdagen zalig uiteinde en een goed begin cn sluit de ver gadering. WOERDEN. Getrouwd: L. Visser en A. Verheul P. Pels en A. Sonnevelt. Overleden: Maria Lemmeis wed. van Adr. Bouwman 66 j. Z0ETERW0UDE. Geboren: Clasina Catharina d. van W. Ammerlaan en A. Jansson. Johannes Maria, z. van H. Zandbergen en G. Pauw. Anna Maria d. van J. W. van Leeuwen en J. C. Heemskerk. Getrouwd: H. van Doorn en G. van Egmond. en A. van Beek. Het eerste luchtschip geheel van metaal zal binnenkort proefvluchten doen. Uit New York wordt gemeld: Het eer ste geheel metalen luchtschip is thans ge reed gekomen zoodra do weersomstandig heden het veroorlooven zullen er proef- vlrrhten mede worden gehouden. ONGELUKKEN. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN KELDER VAN EEN ZWEMBAD. Een monteur doodgedrukt. Onder een 2500 K. G. z w a r e n radiator geraakt. Gisteren heeft in het gebouw der maat schappij „Zuiderbad", Hobbemastraat 26, te Amsterdam, een noodlottig ongeval plaats gehad in een der voormalige warmwaterkel ders, gelegen opzij van het groote stook- huis.De bewuste warmwaterkelder was sinds vele jaren niet meer in gebruik; vroeger werd hier het water voor de douches ver warmd. In de ruimte was een omvangrijke radiator opgesteld, bestaande uit een stel sel van gebogen buizen van zeven meter lengte en een buiswijdte van 3 duim. In de zen radiator werd stoom toegeloten, waar door het water, dat den kelder vulde, op temperatuur gebracht werd. Nadien wordt het water op andere wijze verwarmd. Door het langduige gebruik waren de betonnen kelderwanden dik met ketelsteen aangezet en hetzelfde was het geval met de buislei dingen van den radiator, zoodat het ge wicht van dit apparaat geweldig was toege nomen. Mogelijk dat dit verschijnsel aanlei ding is geweest tot het noodlottig gebeuren Omstreeks halftwaalf bevonden zich zes man in den kelder. Vier man stonden op zijde, terwijl een tweetal monteurs zich be vond onder den radiator, die op vier ijzeren kolommen rustte. Dat waren de 32-]arige chef der technische afdeeling E. F. H. Berk, wonende Lutmastraat 47, twee hoog en een monteur. Deze waren bezig met een plank het vuil, dat zich onder den radiator had verzameld, weg te ruimen. Zij stonden daar in gebogen houding, want de ruimte is niet hooger dan 1 a 1,5 meter. Plotseling heeft een der kolommen, waarop het ijzeren ge vaarte rustte, zich begeven, want zonder merkbare voorteekenen zakte de radiator, welks gewicht ongeveer 2500 kilo bedraagt, ir.een. De monteur slaagde er nog in de cir ca 1 meter breecle ruimte tusschen hef toe stel en den kelderwand te bereiken, doch Berk gelukte zulks niet. Hij slaakte, naar de andere werklieden verklaarden, een lich ten kreet, toen het vallend ijzerwerk hem trof. Toen men trachtte hem te bevrijden, heeft hij nog eenige woorden gesproken. Er was geen sprake van hem uit zijn positie te verlossen. Tien man trachtten de restan ten van de verwarmingsinstallatie weg te trekken, doch dit lukte niet. In allerijl werd de brandweer gewaarschuwd en deze liet de motorspuit van de aangrenzende hoofd wacht Honthorststraat uitrukken. De toe gang tot den warmwaterkelder was zeer moeilijk, men kon er slechts komen via een gat en een trapje. Opnieuw werd met man en macht' getracht het gevaarte op te lich ten, doch opnieuw bleek de onmogelijkheid. De bevelvoerder, brandmeester J. W. Kuijt, ontbood daarom den gereedschapswagen, welke van dommekrachten, handspaken, stophout en stutten is voorzien. Daar het in den kelder waar de ongelukkige ziet» be vond, pikdonker was, werd de schijnwerper van de motorspuit, welke van een langen kabel is voorzien, in deze ruimte gebracht. Verder werd voor de verlichting zorg ge dragen door kaarslantaarns en paraffine- fakkels. Het verschijnsel deed zich voor, dat het ijzer van den radiator telkenmolo afbrak, daar 't vergaan was. Terwijl men met deze werkzaamheden bezig was, werd de mon teur, die ternauwernood er het leven had afgebracht, onwel en viel flauw. De verple ger van den G. B. D., welke dienst met een autobrancard ter plaatse was, behandelde hem, waarna de man naar huis werd gezon den. Het was pas om bij tweeën, to9n de werkzaamheden dermate gevorderd waren, dat het lichaam van Berk kon worden be vrijd, meldt de „Crt.". Het werd gevonden, liggend o\ do zijde. Uiterlijk vertoonde het slechts een kleine schkafwonde aan de kin. Getracht werd met een zuurstof-apparaat de levensgeesten op te wekken; een uur lang heeft de G. G. D. zulks met de brand weer gedaan, Het was echter vergeefsch. Met den ziekenwagen werd het stoffelijk overschot naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. Het personeel van het Zui derbad was zeer onde*" den indruk van het gebeurde. De brandweerwagen en de zieken auto, welke j het gebouw stonden, trok ken natuurlijk de aandacht van het pu bliek, dat spoedig zoo aangroeide, dat eeni ge agenten de deuren van de stookruimte moesten vrij houden. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Tegen een auto opgpioopen. Maandagavond wilde de ongeveer 60-ja- rige W., met zijn vrouw per tram uit Zeist naar zijn woonplaats Utrecht terug- keeren. Toen de man de tram reeds bij de halte zag, stak hij den weg over, en liep daarbij pardoes tegen een auto op. Zijn le ven werd gered, doordat hij op de motor kap van den kleinen wagen kwam te lig gen. Yoorloopig constateerde een genees heer een gebroken heupbeen. De getroffene is per politie-auto naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. Door een auto gegrepen. Te Rouveen is de landbouwer K., toen hij uit een auto stapte en achter den wa gen omliep, gegrepen. Zeer ernstig aan 't hoofd gewond en met een verbrijzeld been werd de man naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Knaapje door auto overreden. Dinsdagavond is op den Ubergerweg het 12-jarig zoontje van don heer Kuiper uit Nijmegen, terwijl hij de helling afreed ge vallen. Op hetzelfde oogenblik passeerde daar een auto, die het knaapje greep. Het ventje werd ernstig gewond door den auto-eigenaar naar het Wilhelminazieken huis vervoerd, waar hij na eenige uren overleed. De bestuurder van den auto treft geen schuld.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6