BINNENLAND. De kleinzoons van Graaf Rofenbach. Rechtzaken. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1928 DE KAMERVERKIEZINGEN. De candidatuur-Kuiper. Wij ontvingen het volgende communi qué: Het bestuur van de R. K. Kiesver- eeniging „Rijkskieskring Dordrecht" heeft in vergadering van den 22sten December 192S besloten in verband met het terug trekken van den heer C. J. Kuiper voor den kwaliteitszetel voor arbeidszaken en het arbeidsvraagstuk in de combinatie Leiden, Dordrecht, Friesland en Gro- ningen, welken zetel hij thans opteert voor de combinatie Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, geen advies te ge ven voor 'n bepaalden persoon voor genoemden kwaliteitszetel, maar af te wachten hetgeen leeft bij de R. K. georganiseerde kiezers. Candidatuur Mr. M. P. L. Steenberghe. Ons wordt medegedeeld, dat door vër- pchillende vooraanstaande personen uit nijverheid en handel pogingen worden aangewend, om Mr. M. P. L. Steen berghe, directeur der N.V. H. van Puijen- broek's Textielmaatschappij te Goirle en lid van het Dagelijksch bestuur der Al- gemeene R. K. Werkgeversvereeniging, een plaats te geven op de vrije lijst der R. K. Staatspartij voor de a.s. Tweede Ka merverkiezingen. Een actie onder de landbouwers in Overijssel. Naar „De tijd" verneemt, is onder de boeren van Overijssel een actie gaande om den heer L. Baron van Voorst tot Voorst te Twello, zittend lid der Tweede Kamer voor Gelderland over te nemen voor den „vrijen" zetel in Overijssel Drente. Het is de bedoeling den heer A. H. J. Engels aan te wijzen voor den kwaliteitszetel sociaal-econoom, terwijl men hoopt, dat mr. P. J. M. Aalberse een verkiesbare plaats zal krijgen in een an der kiesdistrict. Zaterdag, na afloop van de vergadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesver enigingen in Overijssel, hebben de boeren- afgevaardigden onder leiding van den heer J. Th. Everts uit Raalte deze zaak besproken, waarbij bleek, dat er veel voor bedoelde actie gevoeld werd. In de aardewerk-industrie te Gouda. Conflict duurt onveranderd voort. Het conflict te Gouda, uitgebroken in het laatst van Augustus, duurt nog on veranderd voort. Thans is aan de drie samenwerkende vakbonden, n.l. de Nederlandsche Ver- eeniging van Fabrieksarbeiders, den R. K. Fabrieksarbeidersbond „Sint Willibrordus" en den Nederl. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, van Wee zijden bemiddeling aageboden. Eer- \tens door den heer J. A. Donker, wet houder te Gouda, en ten tweede door het bestuur van de Middenstands-Centrale in dezelfde plaats. Over deze aanbiedingen hebben de be sturen van genoemde organisaties verga derd. Men is daarbij eenstemmig tot de slotsom gekomen dat van deze aanbiedin gen geen gebruik kan worden gemaakt. Het door de besturen ingenomen stand punt is door de stakende personeelen una niem goedgekeurd. Algemeene R. K. Wergeversvereeniging. De R. K. Werkgever meldt, dat in de huishoudelijke vergadering van het Fede ratiebestuur de aftredende functionaris sen in het dagelijksch bestuur der Fede ratie, de heeren J. P. J. Asselbergs, voor zitter; H. W. D. Hellebrekers, vice-voor zitter en mr. M. Steenberghe, penning meester, als zoodanig met algemeene stemmen zijn herkozen. Als lid der kascommissie werd -benoemd de heer H. Smulders Jzn., tg Utrecht, in de plaats van den heef J. Bots te Leiden, die niet terstond herkiesbaar was. Voor 1929 werden de heeren W. van der Lugt, mr. Steenberghe en dr. L. G. Kortenhorst wederom als delegatie der FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 39) XVI De kamerdienaar Lichtenberg had zijn kamers c_> de tweede verdieping. Zoo dik wijls zijn bezigheden hem zulks veroor loofden, vertoefde hij daar, al was het soms niet langer dan een half uur en het was een waar feest voor hem, als hij er een geheclen avond kon doorbrengen zoo als nu, nu de grafelijke familie uit visite was en niet terugkeeren zou voor mid dernacht. Hij had zich heel wat van dezen vrijen avond voorgesteld, maar hoe geheel an ders werd het, dan hij 't zich had ge dacht. Toen hij Heinrich het lied had hooren zingen, dat hem zoo ontroerd had, ging hij voetje voor voetje de trap op naar zijn kamer. Werktuigelijk stak hij de lamp aan en zette zich toen neer in een hoek van de sofa. Als versuft staarde hij voor zich uit en merkte niet, dat hij de lamp te hoog opgedraaid had en de vlam ver boven het glas uitsloeg. De eigenaardige roetlucht, die zich door de kamer ver spreidde en die hij eindelijk gewaar werd, bracht hem tot zichzelf. Hij stond op en draaide de lamp neer. Hij ging niet meer vereenïging naar den Nijverheidsraad af gevaardigd. In den Hoogen Raad van Arbeid wer den do heeren Ch. Stulemeijer als lid en dr. L. G. Kortenhorst als plaatsvervan gend lid voor het volgend jaar aangewe zen. Het werkprogramma met toelichting van de Godsdienst-Sociale Commissie onder ging een amendeering onder punt 1 „Het werkterrein op zuiver godsdienstig ge bied". De middelen onder b, c, d en e van punt 1 opgesomd om het zuiver godsdienstig leven de leden te bevorderen, besloot de vergadering in de bijzondere zorg van den geestelijken adviseur, eventueel plaat selijke geestelijkheid aan te bevelen. Aan het Dagelijksch bestuur werd in overweging gegeven de mogelijkheid van een landelijke retraite nader te onder zoeken. Het programma met toelichting werd vervolgens goedgekeurd. De diocesane kringcomité's kunnen nu op dit program hun werkzaamheden aanvangen. Bij de bespreking over de ontwikkeling van het kringleven werd speciaal do aan dacht gevestigd op het doel van de krin gen en op de verhouding tot de diocesane vereeniging. Pensioenregeling voor het personeel der Intercommunale Tramwegen. Op 17 December hebben de Hoofd besturen van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël" en den Prot. Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel voor de tweede maal een onderhoud gehad met Zijne Excellentie den Minister van Fi nanciën over een pensioenregeling voor het personeel der intercommunale tram wegen. Door de vertegenwoordigers werd an dermaal de noodzakelijkheid van een be hoorlijke pensioenregeling uitvoerig bo- toogd, er o.m. op wijzende, dat indien met de invoering daarvan nog langer zou wor den gewacht, de moeilijkheden van jaar tot jaar grooter werden en dat vooral de ouderen onder dat personeel waarbij er zijn met 25 en meer dienstjaren worden gedupeerd. Zijne Excellentie deelde aan de ver tegenwoordigers mede, dat de pensioen kwestie zijn volle aandacht had en hij in beginsel bereid was aan de toestand- koming van een regeling mede te wer ken. De kwestie stond echter met andere in verband en het ligt dan ook volgens mededeelitig van Zijne Excellentie in de bedoeling van den Minister van Water staat en van hem om eene Commissie te benoemen, welke de financieele ver houding tusschen de Regeering en de Tramwegmaatschappijen nader zal moeten bezien en waarbij ook het yraagstuk van een pensioenregeling voor het personeel onder de oogen zal worden gezien. Zijne Excellentie erkende, dat door uitstel de moeilijkheden steeds grooter zouden worden, doch achtte het niet uit gesloten, dat de Commissie njet haren ar beid binnen één jaar gereed zal zijn. De Deputatie drong aan om ook ver tegenwoordigers van de vak-organ. in die Commissie op te nemen, welk verzoek door Zijne Excellentie, voorzoover dit met den gewensehten beperkten omvang der Commissie zal zijn overeen te brengen, in gunstige overweging zal worden ge nomen. Opheffing van den Raad van Arbeid te Roosendaal? Naar „De Grondwet" uit goede bron zet te vernemen, zal de Raad van Arbeid te Roosendaal spoedig worden opgehe ven. Het gebied van den Raad, alsmede het personeel zou bij aangrenzende Ra den van Arbeid worden ondergebracht. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De motor- en rijwielwet. Die motor- en rijwielwet bezorgt den po litierechter wat werk! Zoo om de veertien dagen moet er een zitting aan gewijd wor den. Dan verschijnen er de menschen, die per ongeluk 't is bijna altijd een abuis him belasting nog niet betaald hadden. zitten, maar begon in 't vertrek heen en weer te loopen met de banden op den rug. „Dat lied, dat liedmompelde hij, „hoe zou hij daaraan gekomen zijn? Nooit heb ik 't meer gehoord en plotseling moet ik 't nu vernemen uit den mond van iemand, die op haar gelijkt als twee drup pelen water. Dezelfde bruine oogen het zelfde haar! Wonderlijk, wonderlijk! Kan het een keinzoon van haar zijn 1Maar dat kan immers niet. Haar zoon is niet in le ven gebleven, die is hier of daar wel el lendig omgekomenAls hij in leven ware gebleven, dan zou hij den een of anderen dag wel gekomen zijn om het graafschap op te eischen, waarop hij recht had. Wie zou zoo dwaas zijn dat recht op te geven En dat niet alleen, hij zou een schat rijk man kunnen gev. eest zijn, die milli.00- nen zou hebben bezeten. Geeft iemand dat alles op zonder strijd? Herschenschimmen zijn het, die ik mij voor don geest haal. Die jonge man, die secretaris kan haar kleinkind niet zijnEn toch telkens als ik hem zie, moet ik aan haar denken, aan Constance en dan gaan mijn gedach ten terug naar den dag, waarop ik haar vond in een straat van Cordova uitgeput als ze was van ziekte en ellende. Ik ver schafte haar een tehuis, liet haar ver plegen en telkens als ik haar bezocht, begon ik steeds meer van haar te hou den. Ze genas en toen ze beter was, kwam ook mijn meester, graaf Anselm, met wien ik over haar gesproken had, haar nu en dan bezoeken en op zekeren dag ik was juist van plan haar ten huwelijk te vragen kwam ze me jui chend tegemoet en deelde ze me vroolijk Of wel ze verschijnen niet, dat doet het meerendeel, zoodat over hen en zonder hen, rechtgesproken wordt. Van de eerste twintig verdachten waren er Zaterdagmorgen zeven verschenen. Het waren een garagehouder uit T e r Aar, een dansleeraar uit Leiden, een paar chauf feurs, een vrachtrijder, een reiziger en een wijnhandelaar. De eerste, de garagehouder was een paar maanden geleden ook al voor een zelfde delict verschenen en toen had-ie beloofd, dat het heusch de laatste keer zou zijn, en nu had hij alweer met de Wegenbelasting gefraudeerd en nog wel in twee gevallen. De landsadvocaat mr. Veegens vroeg een boete van 25 en één van 50. „Kan ik nooit volbrengen" zei hij treu rig. „Dat komt er van", zei mr. Feith. Maar toch verminderde hij de boeten tot tweemaal vijf en twintig gulden. De dansleeraar had op een motor gere den zonder wegenbelastingkaart to heb ben. „Ik probeerde 't een eindje", vertelde hij, „en toen werd ik geverbaliseerd en zoo doende ben ik erin geloopen". „Maar waarom hebt u de boete dan niet direct betaald? 't Was maar ƒ12.75?" De kommies had gezegd, dat het met een sissertje zou afloopen en nou, die twaalf vijf en zeventig, dat vond ik wel wat veel". Mr. Veegens vond het de gewone gang van zaken en vroeg 15 boete. Mr. Feith was het met die schatting eens. „Ik dank u zeer" sprak de dansleeraar, en met een sierlijke buiging vertrok hij. „Vad." Onrechtmatige daad. Een kapper, tevens haarkundige, had haarwerk, vervaardigd door een collega, reeds dadelijk afgekeurd en na onderzoek gezegd, dat de pruik niet ziektekiemvrij was. Hij voorspelde, dat de draagster bin nen een paar maanden onder zijn behan deling zou moeten komen. Deswege werd hij gedagvaard voor de Rechtbank le s Gravenhage. die hem veroordeelde tot schadevergoeding uit onrechtmatige daad. De Rechtbank wees een bedrag van 250.T— als schadevergoeding toe. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Kantonrechter mr. A. N. L. Otten. Ter rolle van de zitting van Vrijdag stonden 81 zaken. Mocht die sloot gedempt? Het eerst kwam aan de orde de uitge stelde zaak tegen C. v. D. te N i e u w- v e e n, die ter vorige strafzitting had te recht gestaan terzake dat hij een bij zijn woning behoorende sloot niet behoorlijk had uitgediept en schoongehouden.Verd.had zich er op beroepen, dat hij destijds van den waarn. burgemeester te Nieuwveen, den heer Quelle, vergunning had gekregen de sloot te dempen, zulks met het oog op de volksgezondheid aklaar, omdat de sloot een verzamelplaats was voor afval en vuil nis, welk een en ander door den nabijwo- nenden geregeld in die sloot werd gewor pen. De heer Quelle thans als getuige ge hoord, verklaarde inderdaad verd. te heb ben gezegd de sloot maar niet uit te diepen doch te dempen. Hij had dit gezegd in- het belang van de gezondheid der omwoners der sloct dien in één woord naar getuige, zeide een stinksloot was. Na de breedvoe rige uiteenzetting van den getuige werd de zaak alsnog aangehouden tot IS Januari, om alsnog den burgemeester der gemeente Nieuwveen te hooren. Bijna meineedig. J. E. te A1 p h e n a. d. R ij n, die even eens ter vorige zitting terecht had gestaan wegens vernieling en baldadigheid, was thans niet verschenen. De zaak was aange houden teneinde nog enkele getuigen te hooren. Het eerst verscheen als getuige J. B., die gemoedsbezwaren had den eed af te leggen, omdat hij den eed te heilig vond voor deze zaak. Nadat hij conform de wet de noodige verklaringen had geteekend, legde hij verschillendo getuige-verklaringen af, waaruit de schuld van verd. bleek. Daarna werd gehoord als getuige J. de R. die verklaarde van de zaak niets of te we ten. Nadat de kantonrechter hem ernstig had vermaand de waarheid te zeggen en hem er op had gewezen dat indien mocht mede, dat ze zich niet den graaf verloofd had. Kort daarna trouwden ze en o wat ben ik die twee toen gaan haten Onder den huichelachtigen schijn van vriend was ik hun grootste vijand. Vroeg of laat, zoo ram ik me voor, zou ik me wreken. We gingen naar Europa terug en namen onzen intrek hier op 't slot, waar ze spoedig daarna stierf. Op haar kon ik me niet meer wrekenMaar ze had een kind, een zoon. Graaf Anselm nam een paar jaar daar na een tweede vrouw en werd met deze ongelukkig. Hij had gehoopt een vrouw te vinden met een hart en hij had zich ver gist. Ze droeg een steen in haar boe zem, waarop al zijn goedheid te pletter sloeg en dat trok hij zich zóó hevig aan, dat hij wegkwijnde en stierf. Een paar dagen voor zijn dood liet hij mij bij zich aan zijn bed roepen en zei: „Ik voel, dat ik ga sterven, Lichtenberg. Je bent altijd voor mij een trouw dienaar geweest en hebt van me gehouden" Neen, dacht ik, gehaat heb ik je en nog haat ik je „Je hebt mijn eerste gemalin gekend en je kent ook mijn tweede. Ze haat den zoon van Constance en daarom heb ik hem naar een kostschool moeten sturen en zal ik sterven zonder hem weergezien te heb ben. Haar eigen kinderen vooral graaf Stefan, haar lieveling trekt ze in alles voor. Zij wil Stefan het erfrecht op Ro- tenbach bezorgen, omdat 'Constance niet van adel was. Al meermalen heeft ze hier over met me gesproken, maar ik heb er niet van willen hooren en nog veel min der willen toegeven. Ja, ze heeft zelfs van me gecischt, dat ik het huwelijk tusschen mij en Constance onwettig zou laten ver- UIT DE RADIO-WERELD. Programma voor Vrijdag 28 December. Huizen, 340,9 M. N a 6 u u r 1825 M. 12.301.30 Concert door het K. R. O.- Trio. 3.004.00 Vrouwenuurtje, o. 1. v. De Twaalfhoven (K. R. O.) 4.005.00 NCRV. Gramofoonmuizek. 5.00—6.45 NCRV-Conccrt. 7.007.30 KRO. Cursus Paedagogie door Dr. J. v. Dael. 7.30 VPRO-uitzending. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het Boris Lens- ki-Trio. 4.004.30 Huisvrouwenhalfuurtjo. 4.305.30 Microfoondebutanten. N. Schuurman, piano. N. van Gils, zang. A. v. d. Star, viool. 5.306.00 Radiopraatje. 6.007.15 Concert door het Boris Lenski- Trio. 7.157.45 Schippersles. 8.008.50 Concert door het Omroep-or- kest, o. 1. v. Nico Treep. 8.50—9.35 Nutslezing door Dr. Sneth- lage. 9.3511.30 Variëté. Winnie Holman- Wish. P. Holman, H. Durand, Dans-Orkest. 10.00 Persberichten. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool, piano). 12.50 Orgelconcert. I.202.20 Orkestconcort. 3.20 Orkestconcert. 4.50 Orkest-concet. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Literaire causerie. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Landbouwbericliten. 7.05 Pianoduetten van Schubert. 7.20 Cinemanicuws. 7.35 Muziek. 7.45 Voorlezing. 8.05 Licht Smphonieconcert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.55 „Montezums", de laatste van de Azteken. Historisch stuk van C. Lewis. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Smphonieconcert. Daarna „Pel'.eas en Melisande", van De- buss. Koor, orkest. Langen berg, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Kamermuziek. Sopraan met piano- en vioolbegeleiding. 7.20 Orkestconcert. 8.20 „Hokus pokus", comcdio van Götz. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1680 M. (Z e e s e n). 11.503.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezingen. 7.20 Dialogen de wereldlitteratuur. 8.20 Causerie. S.50 Van Menuet tot wals. Hoffmann- kapel. Hamburg, 396 M. 10.2011.2u Gramofoonmuziek. 3.35 Vroolijk concert. 5.20 Orkestcon-ert. 6.20 Orkestconcert. 7.50 „Sylvester, comedie in 3 tafercelen, blijken dat hij onware verklaringen deed zich schuldig zou maken aan meineed, heeft deze tenslotte verklaard dat verdachte een hek had vernield. De zaak werd andermaal aangehouden teneinde alsnog meerdere ge tuigen te hooren. Te goeder trouw. P. K., te Boskoop, stond terecht we gens overtreding arbeidswet: het laten overwerken van vijf arbeiders. Verd. be riep er zich op dat de burgemeester zijner gemeente hem hiertoe vergunnin_, had ver leend, zulks in verband met het verzoek van dien burgemeester om op den dag waarop te Boskoop muziekconcours werd gehouden, klaren. Nooit zou ik dat hebben willen doen, want we zijn eerst voor de wet en later toen de gelegenheid zich voordeed, voor de Kerk getrouwd. Je weet dat even goed als ik Lichtenberg, want je was er getuige van. Na mijn dood zal ze alles in 't werk stellen om haar plan door te zet ten en Constance's zoon onterven en Ste fan als wettig erfgenaam en opvolger te doen erkennen. Dat wil ik verhinderen. Wees daarom zoo goed uit de tweede la van mijn schrijfbureau het verzegeld pak ket te halen, dat daar ligt en het mij te geven." Ik deed het. Hij nam het in zijn magere handen en zei: „Hierin bevinden zich alle bewijzen, waaruit blijken kan, dat Con stance's zoon de wettige erfgenaam is van Rotenback. Als zij ze in handen kreeg, mijn tweede vrouw, zou ze mischien in verzoeking'komen ze te vernietigen. Zoo dra ik gestorven zal zijn, moet u ze den burgemeester ter hand stellen en hem ver zoeken ze te geven aan mijn zoon, als hij meerderjarig zal geworden zijn. In den 'brief, die er bijgaat doe ik hem het zelfde verzoek." „Ik weet," zoo vervolgde hij, „dat je erg gehecht bent aan geld. En om ook jou voor alle verleiding te behoeden en aan nie mand te verraden, wat er met mijn nage laten papieren is gebeurd, of waar die gebleven zijn, schenk ik je een groote som geld. Daar in mijn schrijfbureau, in de on derste lade, ligt een portefeuille met bankpapier. Dat geld is voor jou". Ik nam het pakket, den brief voor den burgemeester en het geld. Drie dagen daarna was graaf Anselm overleden. I Op den avond van den sterfdag kwam Schurek. „Sin veerte Fru", comedie, Wroost. 9.5011.10 Her-uitzending van Buitenl. zenders. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcort. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 10.35 Sluiting. DE LUIDSPREKER IN DEN SCHOUWBURG. De directeur van hot Burgtheater to Wcenen, Franz Hertcrich, schrijft in Der Deutsche Rundfunk het volgende: Het Burgtheater te Woenen, dat geen enkele nieuwigheid ongebruikt laat, heeft dit jaar bij de opvoering van Goethe's Faust voor do eerste maal beproefd, de stem van den Heer, do stom van den aard geest en de verschillende koren met luid sprekers te versterken. Het was een moei lijke opgave, welke met de koren uitste kend slaagde, maar waarvan do oplossing voor de afzondorlijko spreekstemmen met hun bijzondere schakccring nog niet vol maakt kan heeten. Toch is het bewijs geleverd, dat inder daad met luidsprekers bepaalde effecten zoodanig kunnen worden verhoogd, dat het doel van den regisseur, n.l. de verster king van den indruk der scènes, er we zenlijk mee kan worden bereikt. Maar zoo eenvoudig als do zaak schijnt wanneer men op den avond der voorstel ling in den schouwburg zit, is de toepas sing deze nieuwe, wonderbare vinding voor het sprocktooneel toch niet. De ver andering der stommen blijft morkbaar en niet elke stem leent zich in gelijke mato voor de versterking. Daarom moet men voor elke afzonderlijke stem, evenals voor de koren, telkens microfoon en luidspre- ke afzonderlijk, voor oen zeer bepaalde sterkte instellen. Daarbij zal het noodig zijn, direct een soort precisieschaal te maken, die het mogelijk maakt, bepaalde versterkingen tot in de fijnste nuancee ringen en differentieeringen vast te leg gen, want waar het in den schouwburg op aan lcomt, is, dat men bij de repe tities verkregen resultaten precies kan vasthouden ten gebruikte voor de voorstel ling. Deze gelijkmatigheid van werking is thans nog niet volkomen verkregen en er zullen nog wel vrij uitgebreide studies noodig zijn, zoowel voor den regisseur als voor den technicus, om hier iets te scheppen, dat als algemeen voorbeeld kan dienen en voor elk tooneel bruikbaar zal blijken. Inti chcn waren deze proeven voor alle betrokkenen hoogst belangwek kend. Vele repetities moesten gehouden wor den om na te gaan, op welke plaatsen men de solospelers en koren kon opstellen en op welke verborgen punten in de or kestruimte of in het ondcrtoonecl of de toeschouwerszaal men de luidsprekers kon plaatsen. Hot is niet gemakkelijk, do illusie te wekken, dat do stem des Heeren van boven lcomt en die van den aardgeest uit de diepte klinkt en ook in uit opzicht is nóg geen volkomen rosuitaat verkregen. Maar lee-rijk waren deze proeven zon der twijfel en ook zoo veelbelovend, dat wij bij de eerstvolgende gunstige gelegen heid van alt nieuwe hulpmiddel ruim ge bruik zullen maken. Reeds op dit oogen- blik kan gezegd worden, dat in den luid spreker een nieuwe technische aanwinst voor de tooneelspeelkunst is te zien en wellicht zal spoodig blijken, dat wij met dit nieuwe technische wonder nog onge dachte effecten zullen bereiken. de werkzaamheden (het lossen van steencn en hout) in het belang van het verkeer te willen staken. Do ambtenaar meende, dat verd. toch strafbaar was nu hij in ieder ge val geen vergunning van de arbeidsinspec tie had verkregen. Zijn Edelachtb. wilde rekening houden met het feit dat verdachte te goeder trouw was en vroeg een geldboe te van 50 et., of 5 m. 1 d., conform welke eisch verd. door den kantonrechter werd veroordeeld. Lichten dempen! R. v. d. P., te Leiden stond terecht, omdat hij bij het tegenkomen van een wiel rijder op den Rijndijk te Hazerswoude de de gravin opgewonden bijn kamer binnen stormen. „Lichtenbergriep ze, „ik heb alle laden van het schrijfbureau van mijn gemaal doorzocht en ik kan geen enkol papier vinden, dat betrekking heeft op zijn eerste huwelijk. Weet u soms, waar de graaf die stukken bewaarde?" Ja wel, me7Touw do gravin. „Waar dan? Waar zijn zo?" Dat mag ik u niet zeggen. „Mag je dat niet? Wie gaf u dat bevel?" De graaf zelf; hij was bang, dat u ze zoudt vernietigen. „En als ik dat zou gedaan hebben, hebben, zou dat dan zoo erg geweest zijn 't Vraag maar eens aan ieder, die van adel is, of Herman, Constance's zoon, Roten- baeh zou kunnen erven. Ieder hunner zal zeggen: neen. En daarbij komt, dat de jongen van niets af weet. Een paar maan den geleden schreef hij zijn vader öm in lichtingen, maar ik verbood den graaf hem die te geven. Hij weet dus niet, waar en wanneer zijn vader met die die vrouw getrouwd is. Lichtenberg, ik wil jo schit terend beloonen, als jo mij helpt verhin deren, dat Herman in 't bezit van Ro- tenbach komt. Geef mij de papieren cn ik zal je zooveel geld geven, als je maar hebben wilt?" De papieren geef ik niet af, gravin. Ik heb den graaf beloofd ze niet aan u te geven en vernietigen zal ik ze ook niet. Ik zal ze evenwel zóó weg bergen, dat niemand ze vinden kan en ik beloof u, dat, mocht er een proces ge voerd moeten worden over het rechtma tige bezit van het graafschap, ik mij zal houdon, alsof ik van 't bestaan ervan niets afweet. Ook beloof ik u ze nooit aan graaf Herman te zullen geven. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5