HEEREN BAAI Buiten!. Berichten. Uit de Omgeving Allerlei. INGEZONDEN MEDEDEEMNG. Wolken van genot ■- verschatU een pijp ECHTE FRIESCHE hklange van rypetabakkenj Reeds vanaf 50ct per Vi pond 20 d. per ons -10 et pen1/? ons rl.V.DOUWE EGBERTS TABARSFAE JOU RE-UTRECHT-AMSTERDAM-DI OPGERICHT 1753 F. Meier en C. v. d. Wiel. in ae vacature W. Mooyekind werd voorzien door het kie zen van den heer N. Liefferink. De voorz. maakt bekend, dat de circulaire van het reclamefonds dezer dagen zal worden ver zonden om nog dit voorjaar te kunnen be ginnen met een doeltreffende reclame. Bc- s' -an werd dat de vereeniging Zeebad ƒ50.zal storten in de kas van het fonds mits er voldoende deelname komt. Bij de rondvraag wordt voorgesteld om aan den Gemeenteraad te vragen zeer veel spoed te willen betrachten bij het doen aan leggen van voetoaden langs de Zuid Bou levard, zoodat dit in het voorjaar reeds bijtijds klaar zal zijn. Besloten wordt in bo- venstaanden geest aan den Raad te ver zoeken. Hierna werd het woord gegeven aan den voorzitter van het feestcomité, den heer L. v. Wijk. Aan den heer Vermeu len werden bloem aangeboden. Het vroo- lijke gedeelte van dezen avond werd ver zorgd door de heeren Joh. Zuiderduin en W. Bemelman. Eenige vrije consumptie werden rondgediend, terwijl een verloting plaats had van prachtige prijzen, die door verschillende winkeliers waren gegeven. -'Voor een klein prijsje werden de loten aan den man gebracht, waarvoor prachtige stukken in ontvangst werden genomen door de gelukkigen. De avond verliep ver der heel gezellig. DE INKOMSTEN. Aan de orde zijn thans de inkomsten. Alle posten worden zonder bespreking aan genomen. De begrooting wordt daarna in z'n geheel vastgesteld op 7.606.002 in uitgaven en inkomsten. Op den post onvoorzien is 50.000 uit getrokken. De raming der inkomstenbelas ting is 1.936.100. De Kapitaaldicrst vermeldt aan inkom sten 6.653.464 en aan uitgaven 6.532.893. DE VERDERE AGENDA. Daarna wordt overgegaan tot verdere afhandeling der agenda. 4o. Voorstel tot het geven van een naam aan een straat gelegen tusschen de Was- straat en de Laat de Kanlerstraat en be oosten de Thorbeckestraat. Goedgekeurd wordt de naam „de Ridder straat". 5o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de R. K. Par. Jongensscholen, onder R. K. Par. Kerkbestuur, tot verandering van de in richting van het schoolgebouw aan de Haarlemmerstraat 240 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. Goedgekeurd. 6o. Voorstel tot wijziging van de over eenkomst met de te Leiden gevestigde apothekers, in zake de levering van ge neesmiddelen ten behoeve van de Stads- patienten. Goedgekeurd. 7o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Bond van Hotel-, Café en Restaurantpersoneel in Nederland, om maatregelen te treffen, welke leiden tot vervroegde sluiting van koffiehuizen, enz. op Oudejaarsavond. Hierbij komt aan de orde een voorstel- v. Stralen pm de Commissie voor de Straf verordeningen te verzoeken een zoodanige wijziging te ontwerpen van de Verorde ning op Vergunnings- en Verlofslocaliteiten en Logementen, dat voor de in artikel 1 dezer Verordening genoemde inrichtingen op 31 December ((Oudejaarsavond) een ver vroegd sluitingsuur zal gelden. De heer v. Stralen licht zijn voor stel nader toe en verdedigt het in het be lang van het personeel. Van overleg tus schen werkgevers en werknemers komt niets terecht, gezien de toestanden hier ter stede. Een vervroegde sluiting is al leen mogelijk wanneer de gemeente daar toe dwingt, wat gemakkelijk kan geschie den door een kleine redactiewijziging van de verordening. De heer v. d. R e y d e n kan zich geheel vereenigen met het afwijzend praeadvies van B. en W. Die vervroegde sluiting moet geschieden in onderling overleg. De heer Heemskerk ziet de zaak anders in. Meermalen hebben wij verorde ningen in dezen geest gemaakt, bijv. de verordening op de winkelsluiting. Overeen stemming kan niet bereikt worden, welnu dan moet de gemeente dwingend optre den. De houding van den heer v.^ Reyden vindt spr. inconsequent. Bij de melkbezor- gings-kwestie op Zondag nam de heer v. d. Reijden een ander standpunt, in. De heer Huurman kan zich wel vor eenigen met het voorstel, mits de logemen ten er buiten vallen. De heer v. Stralen: Deze vallen er niet onder. De heer Wilbrink steunt het voorstel. De heer R o m ij n staat er echter afwij zend tegenover, daar een deel der werk gevers niet voor vervroegde sluiting is. De voorz. meent, dat men voorzichtig moet zijn met ingrijpen in het vrije leven. Spr. is niet overtuigd van de noodzakelijk heid om hier in te grijpen. De Sinterkla zen-invasie is door onderling overleg ook gestuit. Het is hier de gewoonte den Oude jaarsavond binnenshuis door te brengen. Spr. is gaarne bereid met. den comm. v. politie te trachten door overleg tot ver vroegde sluting te geraken. De heer v. Stralen vreest dat het re sultaat van die pogingen gering zal zijn. Wat door overleg bijna bereikt wordt, wordt steeds weer mogelijk gemaakt, doordat enkele een spaak in het wiel ste ken. Voor die onwilligen moet men een ver ordening maken. De heer Heemskerk is nog niet over tuigd door den voorz. Doch hij heeft met belangstelling gehoord, dat de voorz. po gingen wil aanwenden. Laten wij de resul taten van die pogingen afwachten. Spr. stelt voor, het voorstel aan te houden tot de volgende vergadering in het volgend jaar, om te zien of deze pogingen succes hebben. Dit voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Spoedeischend wordt daarna aan de orde gesteld een voorstel om in beroep te gaan tegen een forensen-aanslag, welk voorstel z. h. st. wordt aangenomen. RONDVRAAG. De heer W i 1 m e r vraagt B. en W. of zij bereid zijn met de bewoners van de Mare-singel in overleg te treden over de toegebracht bij de werkzaamheden aan toegebracht bijij de werkzaamheden aan het centrale rioleeringsstelsel. Verder vraagt hij maatregelen om bij de volgende werkzaamheden aan den Heerensingel en verder de werkzaamheden zoo te doen uit voeren, dat een dergelijke schade aan do huizen vermeden wordt. Wethouder Splinter zegt, dat met deze beide wenschen rekening zal worden gehouden. De heer Bergers vraagt in verband met de verbreeding van het Gangetje een één-richtings-verkeer te willen invoeren in de Koren brugsteeg. De voorz. zegt overweging toe. De heer v. d. R e y d e n dankt den voor zitter voor het geduld, dat deze betoond heeft bij deze begrootingsdebatten. (Hila riteit en teekenen van instemming). Na den raadsleden prettige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht te hebben sluit de v o o r z. de vergadering te 11 uur. ONGELUKKEN. DE ONTPLOFFING TE LONDEN. Het explosie-gevaar thans geweken. Wie is verantwoordelijk. De ontplofifngen hebben gisteren te Lon den den geheelen nacht en ook gistermor gen voortgeduurd. Van verscheidene huizen zijn de grondmuren gescheurd, zoodat er gevaar voor instorting bestaat. Op last van de politie zijn derhalve deze gebouwen ont ruimd. De autorite.ten hebben den brand in de straat niet willen blusschen, daar men dezen beschouwde als een veiligheids klep voor uitstroomende gassen. De brand moest evenwel binnen zekere perken ge houden worden om geen gevaar voor de omgeving op te leveren. Het ministerie van Handel heeft gister middag medegedeeld, dat een openbaar on derzoek zal worden ingesteld naar do oor zaken van de ontploffingsramp te Londen. Welke vorm aan dit onderzoek zal worden gegeven, is nog niet bekend. Terwijl talrijke arbeiders der gasfabriek nog steeds aan het werk zijn om nieuwe ontploffingen te voorkomen, is een strijd ontbrand over de kwestie der verantwoor delijkheid voor deze ramp. Gisteravond heeft de gasfabriek een verklaring gepubli ceerd, waarin zij te kennen geeft, dat zij de verantwoordelijkheid niet op zich neemt. In den tunnel toch, waari de eerste ont ploffing plaats had, lagen alleen telefoon- en telegraafkabels. Wat dan ook do oor zaak van de ram pis, blijft voor het oogen blik nog een geheim De fasfabriek stelt zich op het standpunt, dat het volstrekt niet bewezen is, dat gas de eerste ontplof fing heeft veroorzaakt. Deze otnplcffing kan toch ook door andere gassen veroor zaakt zijn. Alles wat er op het oogenblik volgens de gasfabriek vaststaat is, dat de buizen van de gasleiding beschadigd zijn door de eerste geheimzinnige ontploffing, waardoor de latere explosies verklaard wor den. Alle eischen voor schadevergoeding moeten dan ook, volgens de gasfabriek naar de posterijen en telegrafie verwezen worden. De arbeiders zijn er intusschen gister middag in geslaagd, het groote lek onder den rijweg in High Street, Holborn, waaruit groote hoeveelheden gas stroomden, te stoppen. De vlammen, die men hier bij wij ze van veiligheidsklep had laten branden, doofden daarna langzaam uit. De deskun- dien zijn thans van meening, dat, hoewel er nog steeds kans bestaat op nieuwe ontnlof- finge, het groote! e gevaar geweken is. Niet temin houden arbeiders, polit'eagenten en brandweerlieden nog onafgebroken de wacht. Zoo hebben de bewoners van onge veer honderd flaths boven de winkels in High Street die gisteren op last van poli tie in verband met het dreigende gevaar hun woningen hebben verlaten, nog steeds ge enverlof gekregen om terug te keeren. Ook al is het groote lek daar gestopt, toch zi.in er aanwijzingen dat er nog een tweede lek bestaat, dat men nog niet heeft kunnen vinden, zoodat ook de winkeliers, die in hun winke's waren teruggekeerd, gistermiddag weer last kregen, onmiddellijk te vertrek ken. Welk een grooten schadepost dit mede brengt, laat zich begrijpen, vooal daar de Kerstweek het jaar voor vele winkeliers moet godemaken. Zoo verklaarde er een, dat voor mee rdan 490 pond sterling warne had ingeslagen, in de hoop, zijn geheelen voorraad vóór Kerstmis te kunnen verkoo- pen, waarop thans natuurlijk geei kans meer is. Het verkeer in dit drukke deel van Lon den heeft zich intusschen nog steeds niet aan den nieuwen toestand kunnen aanpas sen en „traffic jams", zooals de Lendenaar verkeersopstopningen noemt, zijn aan de orde van den dag. Over afstanden, d:e ge woonlijk in tien minuten per bus kunnen worden afgelegd, doet men thans een half uur of langer. CATASTRorc nqc'GT IN DE OEKRAÏNE. Hongersnood steeds nijpender. Onvoldoende hulp van Moskou De correspondent te Kief van het Oekrainsche persbureau meldt, dat er do^r den hongersnood in de Oekraine een tragi sche toestand is ontstaan. De hulp, die de Sovjet-regeering aan de slachtoffers ver leert, wordt steeds minder voldoende. De toestand wordt even catastrofaal als in 1922, toen onder de Sovjet-bezetting ver scheidene millioenen personen in de Oekraine van honger zijn gestorven. Bo vendien meldt de Oekrainsche Sovjet-pers, dat er slechts 90 pet. is uitgezaaid van het geen werd verwacht, zoodat reeds een eiu- de komt aan de hoop, die men op den ko menden oogst had. Weder een aardbeving op de Phiüppijnen. Verscheiden gebouwen ingestort. Volgens vertraagde telegrammen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag Min danao (Philippijnen) door een aardbeving geteisterd. Een persoon werd gedood en velen werden gewond. In de steden Cotta Bato, Zamboanga en Davao zijn verschei dene gebouwen ingestort. Petroleurr.brand in Br. Indië. 10 dooden, 2 zwaargewonden. Bij een brand in een petroleumopslag- plaats te Karatsji (Br. Indië) zijn tien per sonen gedood en twee zwaar gewond. Nadat de brand twintig minuten ge woed had, stortte het gebouw ineen, waar door drie mannen, vier vrouwen eh drie kinderen werden bedolven. Roodvonkepiderr.ie in Tsjecho-Slowakije. Den laatsten tijd heerscht in Noord-Mo- ravië een roodvonk-epidemie. Eenige scho len moesten worden gesloten en de autori teiten hebben de noodige maatregelen ge- tiaffen. De aard der ziekte is minder goed aardig dan in vorige jaren. De „Vader" van den gasoorlog. B ij z ijn 60s ten verjaardag. Een geleerde, die in de geschiedenis der menschheid een plaats zal innemen, welke niemand hem hoeft te benijden, is Frits Ha.^er, die thans 60 jaar is geworden. Van hem is, zoo al niet het idee, dan zeker toch de verwezenlijking en de organisatie van den gasoorlog uitgegaan en onder zijn lei ding heeft dit droevig bedrijf zich steeds veruer ontwikkeld. Al de verschrikkelijke giftgassen, waarmee de menschen gedood werden ~n die in een volgenden oorlog niet alleen de gevechtstroepen, maar heele ste den met vrouwen, kinderen en grijsaards zullen vernietigen, zijn direct of indirect uitvindingen van Frits Haber. Oorspronkelijk was Frits Haber een eenvoudig geleerde, zonder eenige preten tie. Hij was geboren te Breslau in 1868 en legde zich vooral toe op de physische chemie. In 1906 werd hij professor aan de tech nische hoogesehool in Karlsruhe en 5 jaar later werd hij door den keizer als leider van het Physisch-chercisch Instituut van de „Kuiser Wiihelm-Gesellschaft" te Berlijn aangesteld. In dien tijd dacht hij nog niet aan ver giftige gassen om menschen te dooden. Zijn grootste, dogl was: de synthetische berei- van ammoniak en stikstof nit de lucht. Hij slaagde in het jaar 1910 en daarmede was vooral voor de landbouwkunde een ge- w?'' tig probleem opgelost. In den oorlog benoemde de keizer hem tot opperste leider en organisator van de chemische wijzê van oorlog voeren en hecht te hem die tot nu toe slechts onderwacht- meester was, met eigen hand de majoors epauletten op de schouders. In het jaar 191S verwierf hij den Nobel prijs voor de chemie wel niet geheel vol gens het inzicht van den stichter, die im mers een vriend van den vrede was. Op het oogenblik is Haber weer profes sor aan de universiteit en doet hij heele vreedzame onderzoekingen. Zijn voornaam ste. wetenschappelijk werk is: „Grundrisz der technischen Elektrochemie". Het gebeente van Jan Bart gevonden. De Parijsche correspondent van de „Msb." meldt: Te Duinkerken heeft men de resten van Frankrijks meest populaircn zeeheld, admi raal Jan Bart, gevonden. Er werd naar ge zocht op aanwijzingen van dr. Lemaire, die zich veel voor de geschiedenis van Duin kerken geïnteresseerd heeft. Men wist bij overlevering, dat Jan Bart in de kerk van Duinkerken was begraven. De onderzoekingen, die onder leiding van dr. Lemaire zijn geschied, en de opgravin gen van den architect, den heer Ratier, hebben nu in het priesterkoor, op twee meter dieT te het skelet van den zeeheld doen blootleggen. Het skelet is in een nieuwe kist geplaatst er. op dezelfde plaats zal nu 'n grafkelder gemaakt worden om de resten op te ne men. Voor de oprichting van een waardig ge- denkteeken wordt het initiatief genomen. NOORDWIJK AAN ZEE. Vereeniging Zesbad. Gisteravond ver gaderde in .„Centraal" bovengenoemde vereeniging. Op deze vergadering zou te vens het 20-jarig bestaan worden herdacht. Prompt op tijd opent de voorzitter, de heer A. Vermeulen de vergadering. De vergade ring was goed bezocht. De zaal was met palmen gedecoreerd en gezellig gear rangeerd. De voorz. herdacht het 20- jarig Bestaan der vereeniging in een her denken der feiten van de oprichting dezer valcvereeniging door mannen met vooruit strevende blik als de heeren Tappenbeck, van Beelen, H. Hoek en anderen. De laatstgenoemden zijn gestorven. In Nov. 1908 werd de vereen, opgericht en toen wa ren op den ledenlijst ingeschreven 24 le den en 2 begunstigers. Thans telt de vereen. 180 leden en 15 begunstigers. Ook het te genwoordige bestuur zit thans 10 jaar. Spreker brengt hulde aan den afgetreden penningmeester, den heer W. Mooyekind. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Hierna volgde een jaarverslag van den waarn. secretaris, den heer Elzinga, die in bloemrijke taal de voornaamste feiten her dacht uit het afgeloopen jaar. De rekening en verantwoording van den penningm. sloot met een batig saldo van 164.95. Er was een flink gebruik gemaakt van con tracten van de vereen, zeebad; er werden n.l. 1018 contracten afgeleverd. Als be stuursleden werden herkozen de heeren A. IWRF7nNnPW WcriFOFEUNn. „St. Deus Dedit". Woensdagavond vergaderde de R. K. Landarbeidersbond .,St. Deus Dedit" in 't café van den heer C. v. Dam. De Voorz., de heer G. Mesman, opende de verga-dering met den Chr. groet, heette de leden hartelijk welkom en was verheugd over de aanwezigheid van den Geestelijken Adviseur, den Pastoor. Spr. hoopte, dat deze avond moge wezen eon gezellige vergadering. De notulen werden goedgekeurd. De Voorz. behandelt de me- dedeelingen, waaronder een verzoek van den penningm. om een gratificatie van 30 wegens de uitbreiding der boekhou ding. Dit voorstel werd zonder eenige dis cussie goedgevonden. De secr., de heer G. Otto, bracht een keurig jaarverslag uit, waarin hij vooral noemde de vermeerdering van het ledental. Hierna brengt de pen ningmeester, de heer G. Versluis een ver slag uit over het afgeloopen boekjaar. Daar uit blijkt, dat er nog een voordeelig saldo is van 59.91. De voorz. dankt den heer Versluit' voor het zuinige en accurate be heer, hoppt dat hij dit nog vele jaren moge do-en tot steun van de vere-en'ging. Voor de verkiezing van bestuurs'eden waren geen candidaten ingekomen hetgeen wel een be wijs is, dat de heer J. Versluis zijn functie als naar behooren vervult. Als leden van de controle-commissie werden benoemd de hec ren J. Zwaneburg. Jac. Touw en E. Verlaan. Bij de rondvraag stelde de heer G Ctto voor om de vergadering voortaan te houden in 't Patronaatsgebouw. H erover ontstond nogal eenige discussie, waardoor besloten werd cm er over te stemmen. Er moest her stemd worden en er was weer geen resul taat, zoodat de Geestelijk Adviseur maar voorstelde cm te blijven vergaderen bij den heer C. v. Dam, voor den goede gang der zaken. Dit werd goedgevonden. Er werden nog eenige woorden gewisseld over de auto, die 2de Kerstdag vertrekt. Er werd gezegd, dat de leden die meegingen, erop mceten rekenen dat de bus om half negen van 't Papeveer ve:trekt en zoo ver volgens naar de Grocte brug en dan naar de kerk. Hierna sprak de Geeste'ijk Advi seur een'ge aanmoedigende woorden tot de aanwezige leden maar fevens ook wenschte hij, dat voortaan alle leden t-ct de vergade ring komen. Spr. hoopte dat de arbeiders die nog niet veresnigd waren, toch allen iid zouden'worden. De adviseur hoopte, dat de woorden van Z. D H. de bisschop hier ook mogen indringen tot sterking van het maatschappelijke en Rcomsche Vereeni- gingsleven. De voorz. dankte den adviseur voor zijn woorden. Hierna sluiting der ge- ze'lige vergadering. Geboren: Jannetje d. v. "VV. J. Snij dersKamsteeg. Flora Wouterina d. v. M. W. RietveldIvooij Overleden: J. D. Markman wed. van M. Zevenhoven 19 j. Maria van Dam echt- gen. van F. Kroon 47 j. De bockbiertijd is er weer! Vanwaar de eigenaardige naam? Wat is eigenlijk bockbier, waarom wordt er gesproken van bockbier en bok- bier, hoe komt het dat er ineens in het begin van den winter een bock- of bok- biertijd is en het advertenties regent van de café's in alle steden des lands om het door velen begeerde nat aan het pu bliek aan te kondigen? Velen hebben zich misschien in deze vragen verdiept en nooit een goed ant woord er op ontvangen. Nu dit onder werp weer actueel is, heeft de „Tel." haar licht opgestoken op de Amstelbrou- werij te Amsterdam. Om uit te leggen wat bock- of bokbier dan is, moet men eigenlijk eerst goed weten wat bier is. We zullen dit hier dus nog even heel in het kort dienen te vertellen. De bierbereiding uit gerst, hop, water en gist is een reeks van elkander opvol gende scheikundige omzettingen. De gerst moet eerst een voorbereiding onder gaan, 't mouten, opdat het zetmeel omge zet kan worden in het oplosbare mout- extract, dat, na brouwen, dat is koken met hop, het zoogenaamde „wort" ople vert. Door toevoeging van biergist wordt de moutsuiicer uit het wort weer veran derd in koolzuur en alcohol (gisting), ten slotte om als eindproduct het bier te ver krijgen. Door eesten of roosteren geeft men aan het mout het karakter van de biersoort^ welke men er later van brouwen wil. Het gewenschte aroma en de kleur ontstaan in hoofdzaak door het caramelliseeren van de suiker, welke in kleine hoeveelheden in de gerst aanwezig is. Al naar de tempera tuur, waarmede geëest wordt, vervaardigt men mout voor het Pilsener (licht) of Mün- chener (donker type) en ook voor het zoo genaamde Bock-type. Deze laatste bier soort behoort tot de sterke of zware don kere, luxe bieren, en zou dus steeds, ge lijk andere soorten, op alle tijdstippen van het jaar vervaardigd en geleverd kun nen worden. Het Bockbier we zullen het woord nu maar met „ck" blijven spellen wordt als zoogenaamd „sterkbier" gerekend te behooren tot de biersoorten als het Mün- chener „Salvator", het Engelsche Porter en het Stout. Het is dus heelemaal geen „eerste brouwsel", zooals wel eens beweerd wordt. De vervaardiging en aflevering op een bepaalden tijd, geschiedt alleen uit traditie- In den ouden tijd, toen er geen groote bedrijven waren, werd het bier in kleine brouwerijtjes vervaardigd. Deze moesten op zeker tijdstip schoongemaakt en daar voor stilgezet worden. Bij hervatting van het werk werd dan eerst een zwaar bier gebrouwen meestal in het najaar dat dan 's winters afgeleverd kon worden. Dat zware en lekkere bier werd nu bock- of bokbier genoemd. Over don oorsprong van dezen naam loopen de meeningen zeer uiteen. Men weet het niet precies. De een zegt, dat de naam bok ontstaan is door het koppige van het bier. En daarom zou er op de re clameplaten altijd ook een koppige bok staan. Yan deze redeneering uitgaande zou men dus van bok-bicr moeten spreken. Maar het verluidt ook, dat de naam te danken is aan het brouwersstadje in Beie ren Einbeck, dat in de middeleeuwen Ain- poek genoemd werd. Van pock zou men op bock gekomen zijn. In Duitschland heeft men nog altijd een „Boekbierzeit" en hier te lande wordt de traditie ook steeds voortgezet. De brouwerijen leverden het steeds in het najaar (ongeveer September) ge brouwde bockbier vroeger op verschil lende tijdstippen af. Thans is er overeen gekomen, dit te doen op den tweeden Donderdag in December, welke nu viel op 13 dezer. Kort gezegd is bockbier dus een zwaar luxe bier, een speciaal brouwsel, dat maar gedurende een zekeren tijd in het jaar verkocht wordt om een eigenaardige ge woonte in eere te houden. Zoolang de voor raad strekt. Maar merkwaardig is het daarbij, dat steeds na Januari de vraag bijna al op houdt. Dan hebben de liefheb bers er blijkbaar in eens genoeg van. Opdat de bierdrinkers, die in deze da gen wel één of meer „boekjes" zullen ver schalken, weten hoever 'zij gaan kunnen, zij hier nog gemeld dat het alcoholgehalte van gewoon lagerbier ongeveer 2.5 pet. be draagt, van Pilsener 3.5, van Miinchener 3.5 a 4 en van Bockbier 4.5 pet. Het glaas je bock is dus wel het zwaarst! In Duitschland mocht tot 1848 a]leen het Hofbrauhaus te München bockbier af leveren. Dat privilege bestaat niet meer. Evenals hier te lande wordt in Duitsch land op een bepaalden tijd door alle brou werijen een soort „bock" geleverd. INGEZONDEN MEDEDEEL!NG. Bij Boelschappen doen, geen PUROL vergeten. U kunt bet bekomen bjj Apoth. en Drogisten ip^ doozen van 30 en 60'ct. en in tuben vanjiöiït. 13461 (Berichten reeds qeplaats in den vorigen oplaag). LEIDEN. Lector J. J. L. Duyvendak in Amerika. Naar wij vernemen zal de heor J. J. L. Duyvendak, die, zooals gemeld, omstreeks half Januari naar Amerika zal vertrekken om daar gedurende een half jaar als tijde lijk hoogleeraar aan de Columbia Universi teit te New York colleges te geven, gedu rende deze zes maanden den leerstoel be zetten van wijlen Prof. Hirth, om de Chi- ncesche philosophie te doceeren en de Chi- ncesche philosophische teksten te verkla ren. LEIDEN. Geslaagd: doctor^al-e:-- ~n g: eeskunde, de heeren I. J. Rinseeuw (Leiden), H. M. B'eulandt V ^ordt (Dordrecht)^ H. J. M. Croughf (Leiden), C. J. Krans (Leiden), J. H. Poortenaar (Kampen), L. D. Korthuis (den Hr Wildevanck de Blécourt (Warns- veld) candidaats-examen rechten de heeren R. -*-< .ordrecht), H. U. Bosch (L e i d e arts-examen le gedeelte de heer L. H. v Stralen (den Haag); bevorderd tot arts mej. H. E. Aberson m) en de heer C. Hollander (den Haag) NIJMEGEN. Geslaagd: doctoraal-examen in de klassieke taai en letterkunde de Weleerw. heer H. C. J. M. J. van Beek, geb. te Zevenbergsche Hoek. BINNENLAND. Inspecteur van het Landbouw Onderwijs. Naar wij vernemen zou eerlang de be noeming te verwachten zijn van den heer J. J. Wintermans, lid van de Tweede Ka mer te Eindhoven, tot Inspecteur van het Landbouw Onderwijs ter vervanging van Dr. K. H. M. van der Zand, die, zooals be kend, in het volgende voorjaar als zooda nig aftreedt.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 12