DE GRAAF GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Ned. Oost-lndië. ét fi AMP VAN DE „SALENTO". De heer E C. Urlus te Noordwijk ont- .ing van de familie van een der opvarenden an de „Salento", den heer Maurizio Gavi, ootsman op het Italiaansche stoomschip Salento", dat op onzo kust schipbreuk eed, oen schrijven, waarin werd bericht, at de familie nog geen bericht ontving at het stoffelijk overschot gevonden was. Bijzondere kenteekenen van Maurizio ïavi zijn een gecompliceerde en slecht ge- ezen breuk van de linlcer-onderarm, de erdikking van het been, de plaats van le breuk, moet nog gemakkelijk te herken nen zijn. Verder was hij getatoueerd op rijn linkerarm en wel met een crusifix, tor- vijl op de rechterarm zijn familienaam Gavi getatoueerd was. Naar wij vernemen, heeft de vrouw van len kapitein van de „Salento", daarna nog van een door Garassino, uit Holland mee gebrachte foto, het lijk herkend van den le officier van het schip, Machele de Vito. Dit lijk werd Zaterdag 1 December j.l. te Noordwijk als onherkenbaar begraven. Door den trein overreden. Assistent-stationschef b ij de Spoorwegen gedood. Zaterdagavond is op het station D. P. te R'dam de 52-jarigen assistent-stationschef j. Omes door een binnenkomenden trein aangereden. De man is met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel vervoerd, waar hij aan deze verwondingen is overleden. Ernstige val. Zondagmiddag is pastoor E. Ribbergh van Southern van zijn rijwiel gevallen. De pastoor brak een arm. DE BRAND TE HELMOND. Voor honderd proctnt verzekerd. Naar de „Tel." verneemt is het geheele complex van Carp's Garenfabrieken voor 100 pet. verzekerd op beurspolis door be middeling van de firma B. Mees Zonen ce Rotterdam. Nagenoeg de geheele Rotter- damsche beurs en voor een klein gedeelte de Amsterdamsche beurs zijn daarbij be trokken. Verder is de verzekering onderge bracht bij ongeveer een twintigtal Engel- sche maatschappijen. Jn totaal is het com- Dlex verzekerd voor vier en een half mil- lioen gulden. Assuradeuren hebben onmid- lellijk een onderzoek ingesteld naar de schade, door den brand van gisteren ont daan. Deze nadert inderdaad zeer dicht ie schatting van één millioen gulden. Een aschlaag van een meter dik. Nadat Zondagmiddag het gevaar voor uitbreiding van den brand was geweken, ,ieeft de brandweer het gebouw verder la ten uitbranden. Gedurende den geheelen aacht heeft het vuur nog nagewoed in de Dverbliji'selen van de fabriek. De brandweer was ter plaatse om zoo noodig in .te grij pen. Het vele water rondom de fabriek veranderde in den nacht in een ijsmassa. Boomen en houten schotten vormden ijs klompen en deden aan Siberië denken. Alles was met ijs overdekt. Gistermorgen was het fabrieksgebouw totaal uitgebrand. Tusschen de verbrande mijren bevond zich een ongeveer een meter dikke aschlaag. Een houten gebouw van de Kon. Ned. Machinefabriek Begeman, dat op een goede honderd meter van het brandende gebouw verwijderd stond, heeft men Zondagmid dag tijdens den hevigen brand met emmers water onophoudelijk nat moeten houden om te voorkomen, dat ook dit gebouw door den gloeienden aschregen in brand geraak te. Het personeel van de Carp's Garenfa brieken meldde zich gistermorgen doch van aan het werk gaan was natuurlijk geen sprake Het kantoorpersoneel bestaande uit ongeveer 100 personen heeft getracht uit de geredde papieren uit te zoeken wat er uit te zoeken viel. Daarna is het personeel naar huis gestuurd. Ook de kleinere, niet afgebrande fabrieksgebouwen van de fir ma, die op eenigen afstand van de ver woesting liggen, liggen heden stil. Alleen in het ketelhuis wordt gewerkt om de ma chines op stoom te houden. Het is waarschijnlijk dat het kantoor personeel voorloopig zal worden onderge bracht in particuliere huizen en in gedeel ten van de andere fabrieksgebouwen der firma. Het bedrijf zal zoo spoedig moge lijk weer op gang worden gebracht. Het geheele personeel is tegen bedrijfs schade verzekerd, zoodat de loonen toch uitbetaald worden. In totaal zijn ongeveer negenhonderd personen bij Carp's Garen- fabrieken werkzaam. DE MOORD TE R'DAM. De procuratie-houder blijft in het huis van bewaring. Woensdag is de procuratiehouder v. O. als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan verduisteringen en valsch- lieid in geschrifte en bovendien als ver dacht van te zijn betrokken bij den moord op den heer J. C. Lans, welke moord Don derdag 29 November is gepleegd, naar het huis van bewaring overgebracht. De wettelijke termijn van 6 dagen was dus gisteren verstreken. Naar wij vernemen is .de verdachte gistermiddag voor de recht bank in raadkamer geleid. De rechtbank beeft daarop den termijn met 30 dagen verlengd. DRAMA IN EEN ZIEKENHUIS. Noodlottige twist tusschen twee patiënten. De „Tel." verneemt dat zich Zaterdag morgen in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort een vreeselijk drama heeft af gespeeld. Twee vrouwelijke patiënten kre gen ruzie, die zoo hoog liep, dat zij elkaar te lijf gingen. Een van haar werd ernstig gewond en is later overleden. De Haar- lemsche Justitie stelt een onderzoek in. MOORD? Meisje met afgesneden hals gevonden. Achter de woning van den werkman E. H. onder de gemeente Waterlandkerkje is Zondagochtend de ruim 18-jarige dochter met afgesneden hals in een sloot gevonden. Het lijk is naar het R.-K. St. Anthonius- gesticht te Oostburg gebracht. Bij het lijk, dat geen uiterlijke teekenen van geweldpleging vertoonde is een scheer mes gevonden. FAMILIEDRAMA TE LEMELERVELD. Getracht zijn zuster te vermoorden. Uit Ommen wordt aan de „Tel." ge meld: Wegens poging tot doodslag op zijn zuster werd Zondag door de rijkspolitie in verzekerde bewaring gesteld C. H. M. te Lemelerveld. Met een groot broodmes trachtte hij haar van het leven te beroo- ven, doch de vader van hem sprong tus- schenbeide en verijdelde het misdrijf. Gis termorgen is hij voor den officier van Ju stitie te Zwolle geleid. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De uitlevering van Liebermann. V. D. meldt uit Helsingfors: Het hooggerechtshof heeft beslist, dat er geen wettelijke redenen zijn om de uit levering van Liebermann aan de Neder- landsche regeering te weigeren. Het hoog gerechtshof heeft de zaak verwezen naar het Kabinet, dat in laatste instantie be slissen zal. Weer Zigeuners op komst. Gistermorgen werd de politie te Venlo onverwacht medegedeeld, dat aan onze grens van de richtingen Lobberich en He- rungen uit Duitschland een karavaan Zi geuners met hun wagens, beren enz. po gingen in het werk wilde stellen om de grens over te trekken en langs een der binnenwegen binnen te komen. Ongeveer een vijftig mannen en vrouwen met kinderen en tal van vehikels stonden weldra tusschen de bosschen op Duitsch gebied gereed om even over te steken, doch onze marechaussee en hulppolitie beletten het passeeren van de grens. Ziende dat de grenslijnen overal op de bosch- en landwe gen bewaakt was, trok de stoet naar Wan- kum en Wachtendonk of Straelen, om wel licht gunstiger oogenblik af te wachten. De grenspolitie is versterkt. De 40.000ste Zwollenaar. Gisteren werd op het Bureau van den Burgerlijken Stand te Zwolle de 40.000ste inwoner ingeschreven: de naam van het kind is J. M. Johan Danenberg. De vader is rijwielhersteller. Verschillende geschen ken zijn aan de ouders aangeboden. ONGELUKKEN. Storm aan Siberië's Oostkust. Vele schepen vergaan. Van de Oostkust van Siberië wordt ster ke stormschade gemeld, waardoor vooral het schiereiland Kamtsjatka is getroffen. Talrijke stoomschepen moeten vérgaan zijn, waaronder een Japansch schip, waarvan alle opvarenden zijn omgekomen. Het aan tal slachtoffers is nog onbekend. Treinbotsing. Vier dooden. Op de nieuwe spoorlijn Kattowitz-Poscn, vlak bij de grens van Opper-Silezië, zijn- Zondag twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Vier menschen zijn daarbij gedood en zes ernstig verwond. De materiëele schade is ook zeer aan zienlijk: niet minder dan 44 wagons zijn vernield. Het verkeer op de lijn is ge stremd. Twee kinderen gestikt. Te Wittenau bij Berlijn zijn Zondagnacht twee meisjes van 11 en 10 jaar in een klein houten huisje dat ze met hun ouders en hun broertjes bewoonden door verstikking om het leven gekomen. De ouders waren 's avonds uitgegaan om een bezoek te brengen aan buren. Tijdens hun afwezig heid ontstond brand in de woning. Er ont wikkelde zich zeer veel rook en toen de ouders om middernacht huiswaarts keer den vonden zij hun drie kinderen be dwelmd. De brandweer slaagde er in het driejarig zoontje met kunstmatige adem haling in het leven te houden, de meisjes konden niet meer worden gered. Drie meisjes onder zandmassa's bedolven. Naar uit Miskolcz (Hongarije) wordt ge meld, zijn in een nabijgelegen zandgroeve drie jonge meisjes, die zand wilden halen onder de neerstortende zandmassa's be dolven. Ofschoon onmiddellijk reddingspo gingen werden in het werk gesteld, bleken de kinderen reeds om het leven te zijn gekomen. Twee Weensche toeristen omgekomen. Naar de „Tagespost" meldt, zijn op de Schnee-alpe twee Weensche toeristen, een man en een vrouw, in een vreeselijken sneeuwstorm geraakt. Op een paar passen afstand van een alpenhut zijn zij, blijkbaar door uitputting overmand, neergezegen en doodgevroren. Hevige brand te Berlijn. Te Berlijn is gisterochtend in de nieuwe Frieclrichstrasse, in een van de drukte za kenwijken tusschen de Grossmarkthalle en Alexanderplatz en de beurs brand uitge broken. De brand is waarschijalijk ont staan in een pakhuis waar vuurwerk opge slagen was. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat al het materiaal, o.a. drie machi nale ladders en 13 stoomspuiten, moest uitrukken om het te bestrijden. ^Tegen den middag stonden alle dakverdiepingen van een blok huizen, dat om drie binnenplaat sen gebouwd is, in lichter laaie. Na 13 jaar uit Siberië. In het dorp Lichtenberg bij Neu Ruppin heeft de weduwe Koepke bericht ontvan gen, dat haar man die in 1915 op het Oos INGEZONDEN MEDEDEELING. telijk front werd vermist en als gesneuveld gold, niet dood is, maar al die jaren in Si berië heeft gewoond. Hij is thans op weg naar huis. De man is destijds zwaar ge wond en invalide. Vreemde epidemie in Macedonië. Reeds vijftien slachtoffer s. Zondag is te Cavalla, in Oost-Macedo- nië, een epidemie van een onbekende ziek te uitgebroken. Reeds zijn twintig perso nen hierdoor aangetast, van wie vijftien zijn overleden. Direct na het intreden van den dood werden de lijken geheel zwart. Onder de bewoners is een paniek uitge broken; door de regeeringsdoctoren wordt een onderzoek ingesteld. Moord in een gevangenis. Een gevangene schiet twee bewakers neer. De tot levenslange tuchthuisstraf veroor deelde moordenaar Bernecker kreeg gis termorgen in het tuchthuis te Insterburg bezoek van een familieild. Toen de bewaker Zacharias den bezoeker bij Bernecker in de cel liet had Bernecker plotseling een revolver in de hand en schoot den bewaker neer. De te hulp snellende bewaker Naujoks werd eveneons neergeschoten. De eerste bewaker was op slag dood de tweede werd ziekenhuis gebracht. Daarna kon de moor denaar met den bezoeker uit de cel ko men. Zij barricadeerden zich in een lo kaal in de gevangenis. Agenten der Schutzpolizei werden te hulp geroepen en openden de deur. De bezoe ker die licht gewond was. gaf zich over en werd opgesloten. Bernecker lag bewuste loos op den grond met een schot in het hoofd, dat hij volgens Lank zichzelf had toegebracht, toen hij zag, dat ontkomen onmogelijk was. Hij leeft nog, maar men verwacht, dat zijn einde nabij is. Omdat hij voor den vijfden keer zakte. Zaterdag heeft zich tiidens de examens bij de medische faculteit der Universiteit te Riga een opzienbarend voorval afge- De docent in de vrouwenheelkunde Poet- nin nam o.a. er::men af aan een zekeren student Taron, die reéds vier keer was gezakt en ook ditmaal ou de diverse vra gen vrijwel niets wist te antwoorden. Plot seling s-.rorg Taron w.cedend on en diende den decent een oorveeg toe. De student werd gearresteerd en ter beschikking, van den rechter van instructie gesteld. Arbeiders werken gratis aan een kerk. De arbeiders-parochianen van de arme Sint Albanslrerk te Londen hebben gratis voor hun pastoor de kerk oogeknapt. Hun vrije avonduren werden geheel aan dit werk gegeven. Voor 480 gulden werd de heele etectrische installatie aangelegd en de heele beschildering kwam op 36 gulden! De nonnen lieten zich niet onbetuigd en maakten intusschen de feestkleedij voor de kinderen bij de a.s. opening van een nieuwe parochie-school. INGEZONDEN MFD^HPSLIh G DE BEGROOTING AAN DE ORDE - VEERTIG VOORSTELLEN IN GEDIEND - LANGE REDEVOERINGEN - ZEERALGÉMEENE BESCHOUWINGEN OVERZICHT. De Raad is gisteren begonnen met de algemeene beschouwingen over de begroo ting. Behalve de reeds vermelde voorstellen zijn er nog vier andere ingediend, een door den heer Heemskerk, om grooteren gezin nen reductie te verleenen op de prijzen van gas en electriciteit; van den heer Van Tol om over te gaan tot verbetering van den Haarlemmertrekvaart; van den heer de Reede, om wijziging te brengen in de berekening van de opbrengst van het ko hier; nog van den heer de Reede om het subsidie van de werkverschaffingsloonen aan de Leidsche Hout ten laste van den gewonen dienst te brengen. Er zijn dus 'n veertigtal voorstellen! len! Gisteren zijn de volgende heeren aan het woord geweestSijtsma (V.D.)., die een half uur sprak, mr. v. Eek (S.D.A.P.) 1.40 uur, dr. van Es (A.R.) kwart uur, Schüller (S.D. A.P.) half uur. In de avondvergadering zette de heer Schüller gedurende 40 minuten zijn rede voort, de heer Wilmer (R.K.) was daarna 45 minuten aan het woord; de heer Huur man (A.R.). 30 minuten en de heer Wilbrink (Chr.H.) tenslotte 1 uur. Voor den inhoud der redevoeringen ver wijzen wij naar het verslag. Konden de Raadsleden, die zich niet schuldig maken aan het houden van een redevoering, en alten, die gedwongen zijn uren aaneen te luisteren, maar iets anders doen, zooa's een vrouwelijk lid van den Londen schen graafschapsraad. De Londensehe graafschapsraad heeft n.l. een vergadering gehouden van 's middags half vijf tot 's ochtends zeven uur. Onder werp een voorstel om een verkeerspcol in Londen te maken, 's Morgens om 5 uur ves tigde een vrouwelijk lid er de aandacht op, dat een ander vrouwelijk lid zat te breien. Zij en andere leden, zei ze, hadden er ja- loersch naar zitten kijken en zouden ook graag haar breiwerk hebben meegebracht, maar was breien niet tegen de regels van den Raad Aan het breiende lid werd daarop verzocht dit te staken. Ze stak de pennen in de kluw wol, rolde haar brei werk op, enverliet de vergadering. In den Leidschen Raad is nu één vrou welijk lid. Maar die breit niet; die luistert. Voorheen hebben wij er een gekend, die haal te. En dat mocht- Haar voorbeeld heeft echter geen navolging gevonden. De Raadsleden brengen hun tijd door met pra ten en luisteren, al maar door luisteren. Het Belgisch kroonprinselijk paar in Indië. De aankomst te Tandjong P r i o k. Het Belgische kroonprinselijk paar, prins Leopold en prinses Astrid, die met het s.s. „Insulinde" de reis naar Ned.-Indië gemaakt hebben, zijn Zondag te Tandjong Priok, de haven van Batavia, aangekomen. Van de zijde van het publiek was er ge weldige belangstelling. Ter verwelkoming waren aanwezig de Belgische consul-gene raal, de heer G. van Schnedel met zijn echtgenoote en de Zweedsche consul-gene raal, de heer F. T. E. Fevrell. Verder bega ven zich aan boord de dochter van den gouverneur-generaal en de intendant van het paleis, luit-kolonel J. W .Stoutjesdijk. De kroonprins zeide, dat hij groote bewondering had voor en zeer enthousiast was over hetgeen hij tot dusver van Indië had gezien. 'Vervolgens vertrok het kroonprinselijk paar met gevolg in auto's van den gouver neur-generaal naar Buitenzorg. De menigte juichte hen zeer hartelijk toe. Uitbarsting van den Bromo. Aneta seint uit Soerabaja: In den nacht van Zaterdag op Zondag is plotseling, zon der dat waarschuwende verschijnselen vooraf gingen een vrij hevige uitbarsting geconstateerd bij den Bromo, gevolgd door een heviger uitbarsting in den morgen. Een vuurkolom van vijftig meter hoogte kwam uit den berg te voorschijn en een zware aschregen daalde neer. Gelukkig waren er geen toeristen aanwezig. Het bestuur nam maatregelen om het bezoek aan den Bromo en de zandzee te verhinderen aangezien dit levensgevaarlijk zou zijn. Observatie door den Vulkanologischen Dienst is voorloopig onnoodig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De heer v. Eek houdt een lange op schrift gestelde rede. De heer v. Eek merkt verder op, dat de rechterzijde misschien nu eindelijk eens wakker is geworden door het voorbeeld van de S. D. A. P. Wat de kwestie der wethouderszetels be treft, herhaalt spr. nog eens, dat de S. D. A. P. geen genoegen kan nemen met 1 wet houderszetel, zoolang niet vaststaat, dat er ook rekening zal worden gehouden met de belangen van de S. D. A. P. Spr. had van den heer Sijtsma een standpunt zooals deze inneemt tegenover de salarissen der wethouders, niet ver wacht. Niemand kan verlangen, dat de wethouders hun beangrijk ambt zullen waarnemen voor een douceurtje. Niemand moet om financieele redenen genoodzaakt behoeven te worden om van ©en wethou derszetel af te zien. De wethoudersbezol diging is h'er te Leiden wel wat aan den lagen kant en een verhoog'ng van 500 is ook al niet veel, doch het ligt in de lijn der democratie De heer Huurman: Zit daar nou de democratie in De heer v. E c k verdedigt daarna de houding der socialisten, wanneer zij tel kens en telkens opnieuw hameren op het zelfde aambeeld. Eerst moet men socialis tisch kunnen denken om socialistisch te kunnen handelen. De heer Wilmer: U moet „denken", zonder meer. De heer v. E c k zet uiteen, dat de toe standen nog niet van dien aard zijn, dat de S. D. A. P. haar taak vervuld heeft. De bourgeoisie wil alles voor zich hebben en noemt het streven van het proletariaat om zich op te heffen materialistisch streven. Ook B. en W. begrijpen dat streven van het proletariaat niet. De thans opgestelde begrooting geeft geen blijk van vooruit strevendheid, hoogstens kan men zeggen dat B. en W. het werk gaande houden. Nergens blijkt de ernstige wil om met krachtige maatregelen in te grijpen in den noodtoestand der arbeiders, speciaal van de werkloozen. Dat gebrek aan werkgele genheid ook al een kenmerk van de kapitalistische maatschappij is een oor zaak van het drukken der belastingen. De gemeente is verplicht de economi sche toestand harer inwoners te verlich ten, ook al kan zij de kapitalistische maat schappij niet opheffen. Doch de gemeente kan werkloozen steun verleenen, de werk gelegenheid verruimen, zorgen voor de ar men, waartoe alleen de overheid afdoende bij machte is. Spr. dringt uitvoerig aan op verbetering van den economischen toe stand door de gemeente, niet alleen door middel van werkverschaffing en steun, maar op de eerste plaats door middel van lyerkverruiming. Speciaal wijst spr. op het omzetten van weiland in tuinland, waar door de werkgelegenheid theoretisch wel vertienvoudigd wordt. Een nauwkeurig on derzoek zal aan de verwezenlijking van dit denkbeeld vooraf moeten gaan. De ge meente Groningen heeft haar eigen boer derijen, Leiden kan hetzelfde doen met tuinen, doch moet dan tevens zorgen voor de opleiding van werkloozen tot tuinlieden Deze uitgaven verdienen verre de voorkeu) boven de gelden uitgegeven "voor landver huizing, waardoor de beste krachten aan het land onttrokken worden. Een bloeiend tuinbedrijf geeft ook werkgelegenheid in andere bedrijfstakken. Spr. citeert daarbij den voorzitter der veilingvereeniging tc Utrecht. Daarbij mag de financiee'le toestand der gemeente niet over het hoofd worden ge zien. De begrooting sluit met een tekort, niettegenstaande de zuinigheid van B. en W. Alleen van de lichtfabrieken wordt een winst van 1 millioen geraamd en daarmee moet het tekort worden gedokt, wat een hoogst gevaarlijken en onzekeren toestand schept en de gemeente-financien afhanke lijk maakt van den toestand der gemeente bedrijven. Doch naast deze sombere ge dachten is er toch ook 'n lichtpunt, n.l. dat er na dekking van het tekort nog voldoen de overblijft om iets te reserveeren en wat te doen aan de verbetering van de stad. Spr. wil echter de gelden voor reser ve bestemd, besteden voor sociale maat regelen. Men reserveert toch alleen als men genoeg heeft gedaan voor noodzake lijke maatregelen. Spr. concludeert dus, dat de financieele toestand van een arbeidersstad als Lei den verre van rooskleurig is wegens de onzekere basis, waarop de - gemeentefinan- cien steunen. Daarom meent spr. dat de gemeente verplicht is een adres te zenden aan de Staten-Generaal om aan te dringen verbetering van de financieele regeling voor de gemeente. Wat kan de gemeente doen binnen het raam van het wettelijk toegestane? De Raad heeft in beginsel besloten tot de heffing van een' belasting op de bouw terreinen; het wordt thans tijd daartoe over te gaan. Verder kan de gemeente het aantal opcenten op de vermogensbelasting verhoogen. Men moet het geld halen, waar het te vinden is en spr. stelt voor het aan tal opcenten te verhoogen van 15 cp 50. Vervolgens wenscht spr. onuieuw invoering van de zakelijke belasting op het bedrijf, welke belasting ter onzaliger ure is afge schaft. Zooals deze belasting te Leiden werd geheven, was zij geen belemmering voor een bedrijf. Hoogstens kon 4 ct. per dag en per arbeider worden geheven, een bedag, dat elk levensvatbaar bedrijf kan opbrengen. De door B. en W. voorgestelde verhooging der opcenten op de personeele belasting vindt spr. evenwel onbillijk, zoo als trouwens deze geheele belasting niet billijk is. Spr. wil de aanslag verlagen van 100 op 90 opcenten. Verder stelt spr voor verhooging van den aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud. Een aftrek van 700 is veel te laag en spr. wil dit verhoo gen met 200. Het bezwaar van minder inkomsten voor de gemeente kan overwon nen worden door een verscherpte pro gressie. Een gevaar is daarvan natuurlijk, dat er gemeentenaren uit de stad worden gedreven, maar de gemeente mag door dit bezwaar haar belastingpolitiek niet laten beheersehen. De gemeente kan daartegen evenwel maatregelen nemen, o.a. door de stad als woonstad aantrekkelijk te maken, en ook als werkstad. Verder kan zij erop aandringen, dat bij de stad geannexeerd wordt, wat bij de stad hoort, zoodat dege nen, die de stad ontvlucht zijn, er weer in worden opgenomen. Ook bij de rechterzijde dringt blijkbaar het besef door, dat er wat hapert aan de heffing van de inkomstenbelasting, blij kens het voorstel Huurman-Wilmer-Wil brink. Vervolgens bespreekt spr. de noodzake lijkheid om den gemeentenaren voor zoo laag mogelijken prijs aan licht en vuur te helpen. Vandaar zijn voorstel tot verlaging van den gasprijs met 1 ct. en den electrici- teitsprijs met 2 ct. Dat de buitengemeen ten daarvan mede profiteeren is geen over wegend bezwaar. De buitengemeenten mo gen ook niet als melk-koetjes worden be schouwd. Een voorstel tot invoering van een ge meentelijk levensmiddelenbedrijf zal spr. thans niet doen, gezien de mentaliteit in het college van B. en W., dat een uitbrei ding van alle overheidsbedrijven blijkbaar wenscht tegen te gaan. Spr. verdedigt het stelsel der overheidsbedrijven en uitbrei ding van de overheidszorg. Vooral de middenstand verklaart zich daartegen, doch deze moet zich aanpas sen aan de gewijzigde verhoudingen en trachten in de overheidsbedrijven een be staan te vinden. Zooals ook andere jaren heeft spr. thans weer een voorstel ingediend om te komen tot invoering van medezeggenschap voor het gemeentepersoneel. De geest en de stemming zijn van grooten invloed op de resultaten van het werk. Spr.'s voorstel is heel algemeen en vraagt slechts een onder zoek om na te gaan op welke wijze men tot medezeggenschap kan geraken. Zoo min als de bourgeoisie de politieke democratie heeft kunnen tegenhouden, zal zij ook de voortgang van de economische democratie kunnen tegenhouden; althans in West- en Midden-Europa. De heer Spendel: Mussolini- De heer v. Eek verdedigt daarna zijn voorstel om het zingen op straat, anders dan om bedelarij, toe te laten. Het verbod om zekere bladen ter inzage te leggen op de politie-posthuizen acht spr. ongemotiveerd. Toegelaten worden de plaatselijke bla den, doch de Leidsche Crt. en Nieuwe Leidsche Crt. zijn toch ook politieke bla den, en de motiveering is juist, dat politie ke twistgesprekken vermeden dienen te worden. Spr. wenscht deze censuur op vol wassenen geheel op te heffen. 2—2

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6