Uit öe Omgeving Uit de Rijnstreek. STADSNIEUWS. speeld wordt. A.V.V. verschijnt met 10 spe lers, waaronder een drietal invallers. Niet- togenstaande dit weet A.V.V. met hun voor hoede van 4, voor de rust een 21-voor- sprong te behalen ISTa de rust maakt Wilhelmus van een misverstand in de A.V.V.-achterhoede gre tig gebruik om gelijk te maken (22). De strijd gaat dan vrijwel gelijk op. Als ieder een denkt, dat de wedstrijd in een gelijk spel zal eindigen worden op het einde door den invaller-arbiter eenige rare beslissin gen genomen, waardoor Wilhelmus met 32 won. Indien A.V.V. volledig was uitgeko men en ook de aangewezen scheidsr. pre sent ware geweest, had het 2e elftal beide puntjes en in elk geval 1 punt mee naar den Dam gobracht. Enfin, jongelui, den moed niet verloren. Het 3e elftal behoefde niet te spelen, daar Hoornpark was afgekeurd. H1LLEG0M. Plotseling dood. Zaterdagmorgen wandelde de heer S. Rijnveld ter hoogte van de Haarlemsche Bank; hij zakte in een en was overleden. Kiesvereeniging. Deze R. K. Poli tieke organisatie houdt a.s. Donderdag te 7 uur haar jaarvergadering in Flora. Agenda: 1. Opening. 2 Notulen. 3. Jaar verslag van den secretaris. 4. Idem van den penningmeester. 5. Aanvulling van het plaatselijk reglement volgens de voor schriften van de Kamer-Centrale „Lei den" en wijziging van het pl. reglement als volgt: Art. 11 van hot reglement zegt, dat bestuursleden (buiten het dag. bestuur) niet terstond herkiesbaar zijn. Het be stuur stelt thans voor, dit art. zoodanig te wijzigen, dat bedoelde bestuursleden wel terstond herkiesbaar zijn. Nadere toelich ting hierover zal ter vergadering gegeven worden. 6. Rondvraag en sluiting. Afscheid dr. J. H. der Weduwen. Ten einde misverstand te voorkomen deelcn wij mede, dat do afscheidsreceptie van den dokter in hotel Sistormans plaats heeft a.s. Zaterdag, dus niet op Donderdag. Gift aan de armen. Als tegenprestatie voor de eer, den burgemeester bij diens in stallatie op 20 Nov. j.l, bewezen, heeft mr. Pont aan de armen een bedag van 500 gld. geschonken, welke som verdeeld is als volgt: ƒ200 aan de R.K. armon, 200 aan die der Ned. Herv. Kerk en 100 aan die der Ger. Kerk alhier. „De Zwaluw". Zaterdag en Zondag heeft de postduivenvereeniging „De Zwa luw" haar jaarlijksche clubtentoonstelling gehouden in café „Het Hoofd" alhier. Als jury-leden traden op de heeren P. van Daalen te Haarlem en S. Saarloos te Mon- stor. De volgende prijzen werden toege kend: schoonheidsklasso oude doffers: le pr. P. Scholte, 2e gebr. Zwaneveld, Idem oude duiven: lo pr. P. Scholte, 2e L. A. Warmerdam. Idem jonge doffers: le en 2e pr. L. A. Warmerdam. Idem jonge duiven: le pr. L. A. Warmerdam, 2e pr. W. Boijers bergen. Onbevlogen oude doffers: le pr. F. Beukers, 2e pr. P. v. d. Roep, 3e pr. M. Koek. Tde moude duiven: le pr. M. Koek, 2e pr. P. v. d. Reep. Idem Vliegtiep jonge doffers: le pr. W. Beijersbergbn, 2e pr. M. Koek. Vliegklasse oude doffers 100400 K.M.: le pr. M. Koek, 2o pr. P. Scholte. Idem oude duiven: le pr- P- Seijsener, 2e pr. M. Koek. Vliegklasse oude doffers 400 700 K.M. le pr. M. Koek, 2e pr. gebr. Zwaneveld, 3e pr. P. Scholte. Vliegklasse oude duiven 400700 K.M.: le pr. W. Beijersbergen, 2e gebr. Zwaneveld, 3e M. Koek, idem G. Koopman. Vliegklasse oude doffers 700—1000 K.M. le pr. M. Koek (2), 2e Joh. Lubbe, 3e gebr. Zwaneveld. Vlieg klasse oude duiven 700100 le pr. M. Koek, 2e en 3e P. Scholte. Vliegklasse jon ge doffers 100—200 K.M. le pr. L. A. War merdam, 2e M. Koek, 3e gebr. Zwaneveld, id. L. A. Warmerdam. Vliegklasse jonge duiven: 100—200 K.M. lo pr. M. Koek, 2o gebr. Zwaneveld. Vliegklasse jonge doffers 200—350 K.M. le pr. P. v. <1. Reep, 2e L. A. Warmerdam, 3e pr. P. Scholte. Vlieg klasse jonge duiven 200350 K.M. le pr. gebr. Zwaneveld, 2e P. v. d. Reep, 3e W. Beijersbergen, idem M. Koek. Schoonste doffer L. A. Warmerdam. Mooiste geheel: idem. Schoonste duif: idem. Beste vlieg- vogel: P. v. d. Reep. Hoogst aantal pun ten M. Koek. Beste derby-vogel: W. Beijersbergen. Op deze tentoonstelling zijn .liet minder dan 50 eereprijzen toegekend. Geboren: z. v. C. C. van der Tonne- 'creek—Schipper. z. v. F. BarkDoets. z. v. M. J. J. de GrootBeijersbergen. Ondertrouwd: H. Breekveld en A. van der Hoogt. Getrouwd: M. J. C. Besselaar en E. E. Schilpzand. HAARLEMMERMEER. Polderbestuur. In een in het Polder- luis te Hoofddorp gehouden vergadering .an het Polderbestuur die geleid werd loor den voorzitter, den heer S. W. de Jlercq, werd medegedeeld dat de heeren ar. mr/D. L. Rutgers van Rozenburg en hr. mr. B. C. van Merlen als bestuurslid adden bedankt en dat er door dit bedan- .en en het overlijden van de heeren H. v. ichooten en jhr. mr. J. A. de Ranitz een •iertal vacatures in het bestuur waren ont- taan, waarin binnen een paar maanden al moeten worden voorzien. Verder deelde de heer De Clercq mede 'at hij zich door drukke werkzaamheden enoodzaakt zag als Dijkgraaf te bedanken De begrooting voor 1929 werd goedge- eurd en wees een eindcijfer aan van 582.803.14. De polderlasten werden weder op 21 er H.A. vastgesteld. Als lid van de financieel© commissie rerd in plaats van den heer J. v. Gulpen .cnoemd de heer O. de Kok, terwijl de heer Lanser als diens plaatsvervanger werd angewezen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvoering. De Tooneelver. „Nut en Genoegen" en het R. K. Zangkoor besloten -nlangs om verschillende redenen voortaan riet ieder op zich zelf, doch gezamelijk uit voeringen te geven. Men was v meening dat zulks ook ongetwijfeld bij het publiek in den smaak zou vallen. Immers, de een houdt van drama, een ander van zang, an dere nvan blijspel, weer anderen van voor drachten, enz. Door genoemde samenwer king nu zal een program gegeven kunnen worden waarvan men zeggen kan: „voor elck wat wils". Op den r 'en Kerstdag dan zal in het Parochiehuis de eerste uitvoering door de gezamenlijke vereenigingen gege ven worden, Een uitgebreid en zeer vari- eerend program geeft men. Men koude dus dezen avond vrij. Bijzonderheden hopen we later nog te kunnen vermelden. Alleen zij nog bericht, dat de baten zijn voor het Parochiehuis. Nog een reden meer dus om aanwezig te zijn. KATWIJK AAN ZEE. Herinnering uit oorlogstijd. Aan het strand alhier was gisteren een mijn aan gespoeld, nog dateerende uit den oorlogs tijd. Volgens gegevens er op vermeld was het er een van 1914. Er /as veel publiek bij, totdat militairen en marechaussees kwamen en hem lieten springen, waarvoor het publiek op eerbiedigen afstand gehou den werd. NIEUWE WETERING. De gladde wegen. Gistermorgen een luxe auto van de firma Koster en Co. te Leiden in de bocht nabij de woning van den veehouder P. S. alhier door de glad heid te water gereden. Toen de bestuurder, die zeer langzaam en kalm reed, bemerkte, dat de wagen begon af te glijden en niet meer te houden was, heeft hij deze aan de wegzijde verlaten. De auto zakte nu lang zaam van den wegkant in de sloot, zooda- glg, dat twee wielen onder water lagen en de andere twee nog op den berm hingen. Door de firma v. d. Ameele te Oegstgeest is de auto later op den dag opgehesc-hen, waarna de bestuurder zijn weg kon vervol gen. NOORDWIJK. Geboren: Piet Hein, z. van E. L. 1c Wit en C. Admiraal. Johanna Adrian i, d. van A. Koeman en P. A. 1ijnands. Johanna Cornelia, d. van W. Schelvis en C. P. Wassenaar. Ondertrouwd: Cornells v. d. Niet, 21 jaar en Catharina Spaanderman, 20 jaar. Jan Hazenoot, 25 jaar en Dirkje Duijndam, 24 jaar. Evert Jan Visscher, 23 jaar alhier en Stijntje Fenneken Fre- derika Winkler, 24 jaar te Enschedé. Getrouwd: G. II. Medemblik, 25 jaar en P. D. C. van Kan, 25 jaar. Overleden: Reuato Garassino, 34 j. te Imperia (Italië). RiJPWETERING. Goed afgeloopen. Toen de eohtgenoote van den heer J. P. alhier bezig was met bakken van een brood in den oven van het fornuis, viel een stukje vuur uit den kachel op den vloer. Mej. P. bemerkte dit wel en zij wierp het stukje vuur weer in den kachel. Blijkbaar heeft zij echter een stukje laten liggen. Want toen zij even later op haar knieen voor het vuur lag om het brood om te keeren, werden haar kleeren door het vuur aangetast. Zij zelf had dit nog niet zoo dadelijk bemerkt, doch oen 12-jarig zusje zag het vuur en begon luid te roepen. Hierop heeft mej. P. spoedig haar branden de kleeren uitgeworpen, zoodat zij er met den schrik afkwam. Geboren: Henricus Adrianus z. van P. M. Bergman en A. M. Ahlers Christi na Sophia d. van C. P. de Haas en A. C. Heemskerk Alida Maria d. van O. J. Krijger en C. M. van Leeuwen. Theresia Adriana d. van W. de Jong en J. H. Bizot Cornelis Johannes z. van J. Bartels en M. C. van der Meer Jacobus Hendricus z. van F. Loos en van M. van Hameren. SASSENHEIM. Gebr. v. Zonneveld's bliemb.kweekerij. Blijkens St.ct. 246 is opgericht de N.Y. Gebrs. van Zonneveld's Bloembollenkwec- kerij en Handel, te Sassenheim. Als op richters worden genoemd o.a. jonkvrouwe J. P. Gevers te 's Gravenhage; jhr. mr. G. C- W. van Tets, directeur van het kabinet der Koningin, als commissaris der Land- Exploitatie-Maatschappij „Noordwijkèr- hout", te SassenheimA. van Zonneveld, te Sassenheim; W. van Zonneveld Hzn., te Sassenheim en J. Philippo, dir. der N. Y. Land-Exploitatie Mij. „Noordwijkerhout". Het kapitaal is bepaald op 300.000, ver deeld in 28 aandeelen van 10.000 elk, en 20 onderaandeelen van 1000 elk, van wel ke aandeelen zijn geplaatst 18 aandeelen van 10.000 en 20 onderaandeelen van 1000. Huizenbouw. De oude huizen op den hoek van de Kastanjelaan zullen eerst daags worden gesloopt. In plaats daarvan zullen twee winkelhuizen worden gezet voor rekening van den heer Steinman. De bouw is opgedragen aan den heer C. Meiman. Het „laagje" daar ter plaatse zal dus ver dwijnen en het trottoir worden doorge trokken. Geboren: Jan Leo, zoon van E. Teernstra en C. B. Hergarden. Anna Cornelia, dochter van M. v. d. Hoek en A. C. van Geffen. Antonia Hendrik, zoon van A. Sluijmer en J. van Nieuwkoop Hendrika Elisabeth, dochter van B. v. Dijk en H. E. v. d. Spek. Geertruida Hendrika, dochter van P. W. Noorder- meer en G. Th. van Velzen. Hendrika Maria, dochter van B. Beider en J. Eigen brood. Overleden: Maria Zwetsloot, 76 j., echtg. van J. Zuiderwijk. Jacob Willem Bei je, 8 j. Ondertrouwd: Hendrik Jan Top pen, jm. 24 j. en Maria Johanna van der Wallen, jd. 20 j. TER AAR. Gemeenteraad. Vrijdag a.s. zal*de ge meenteraad in openbare vergadering bij een komen des voorm. 10 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Agenda. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vast stelling van een rooilijn voor het Kerkpad. 3. Herziening verordening op de heffing van gemeentelijke inkomstenbelasting. 4. Wijziging begrooting 1928. 5. Opening reke ning courant met de Middenstandsbank te Amsterdam, wegens opheffing der Boaz- Bank te Ter Aar .6. Bespreking 4de stem bureau te Korteraar. De tuinderij. Een tuinder, inwoner van Ter Aar schrijft ons de volgende behartens- waardige opmerkingen Zooals alom bekend is krijgt de tuinderij in Ter Aar en omgeving een geheel ander aanzien. Ik bedoel, door het bouwen van kassen en warenhuizen alsmede door den aanleg van platglas. Laten wij hopen, dat de welvaart hiermede wordt bevorderd, en dat Ter Aar e. o. als groot-tuinders-centrum, gelegen aan de groote vaart en verbonden met het spoorwegnet (waardoor gemakke lijk en vlug vervoer kan geschieden) een maal een Klein-Westland moge worden. Wij mogen ons echter wel eens afvra gen: hebben wij wel genoeg afzetgebied, en lean in deze door velen nog niet veel gedaan worden? Hoeveel afzetgebied zou er nog te vindon zijn, juist daar, waar men nog niet eens weet dat Ter Aar met zijne geweldigen aanvoer van groenten en der- gelijken bestaat. Hiervoor zijn m.i. do drie tuindersvereenigingen de meest aangewe zen lichamen; zij kunnen dit doen zonder veel kosten, door gezamenlijk aan onze veilingproducten bekendheid te goven in binnen- en buitenland. Er is echter nog meer, en hieraan moe ten wij ook onze aandacht schenken: t.w. kunnen wij fa het volgende seizoen wel op tijd klaar komen met het verladen onzer producten, moeten wij het veilingsuur niet vervroegen Zooals het tot dusver ging, kan het m.i. niet blijven doorgaan. Ik acht de aanvoer in Ter Aar te groot, om dit te kunnen verwerken in een paar uur tijds. Laten de besturen der drie vereenigingen (voilingen) deze zaken eens ernstig onder de oogen zien en voor beide aangelegen heden maatregelen zien te treffen. Wanneer in deze eendrachtig wordt samengewerkt, kan veel goeds tot stand komen. Bedenken wij wel, wie wij ook zijn, dat in deze, geza menlijk streven en werken t.z.t. veel voor deel kan afwerpen, doch ook: dat ver ier1 'beid veel geld kan kosten. U Mi'nheer de Redacteur dankend, Ter Aar 17 December '28. X. WEKEUJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. Flinke aanvoer met levendige handel. De handel op de Zuid-Hollandsche kaas- markben nam deze week 'n opvallende wen ding. Bij de tamelijk groote aanvoeren was de handel toch zeer goed en werden er be tere prijzen besteed dan verleden week, al hoewel de kwaliteit natuurlijk minder is ge worden. De partijen graskaas, die hoe langer minder worden aangevoerd, onder vinden de meeste belangstelling. Alt de markt 'n kwait'ertjè aan de gang is kan men zien dat dit soort er het eerste wordt uitgezocht en die er na een half uur nog van staan, bleven alleen staan door hun te hooge vraagprijzen.' Maar ook 'de schei- bf' s't'alkaas was goed gevraagd en er werden hier ook re delijke prijzen in geblaakt. Dezo prijzen zullen de boeren wel' tot kaas blijven maken animeeren en op dit prijs-niveau ie een groote winter-productie te ver wachten. Voor de tamelijk groote voorra den in de pakhuizen is dit minder voor- deelig en ai is dit wel een andere kwali teit, toch dat 'n groote winteraanvoer, aan de goede afzet der opgelegde voor raad natuurlijk meer of minder afbreuk al naar mate de vraag zal blijken tee zijn. Van dit laatste zal natuurlijk allés af hangen en in dit verband ware 't te wen- schen. dat de economische ontwikkeling van onze Oosterburen een normaal en gunstig verloop zal hebben. Dit zal de koopkracht van, de onze kaas het meest, importeerendè land kunnen handhaven. Ook de Leidsche kaas was deze week zeer duur vooral de tijd van het jaar in aanmerking genomen. Hier werd als hoog ste prijs 59 genoteerd. Dit was ook nog een partij graskaas, doch ook de andere partijen konden hoogere prijs bedingen hetgeen hoofdzakelijk door de geringer aanvoer van de Leidsche kaas veroorzaakt werd. De prijs van de Gouds che en de Leid sche kaas hebben elkaar dit seizoen niet ontloopen, zelfs in vele gevallen was de prijs van de Leidsche hooger dan de Goudsche, terwijl toch kwalitatief, wat het vetgehalte betreft, de Leidsche kaas veel lager staat, daar de Leidsche in door snee slechts 30 pet. vetgehalte kan halen. De zeer gunstige markt van de Leidsche kaas kan alleen worden verklaard door dat het gemaak hiervan de behoefte niet voldoende kan dekken, waardoor 'n leven dige vraag de hooge prijs doet ontstaan. ALPHEN AAN DEN RIJN. MotorongevaJ. Gisterenmorgen kwam in de Prins Hendrikstraat een militair mo torrijder uit Scheveningcn door de glad heid van den weg te vallen. De ma kreeg de motor op het lichaam en klaagde over pijn in de borst en liep bovendien een ver wonding aan zijn been op. Hij vervolgde later zijn weg naar Utrecht verder per trein. Geboren: Jan, z. van P. Borst en M. Haak. Jelle z. van W. de Vries en R. Zijlstra. Maria Wilhelmina, d. van P. H. Stapper en J. C. C. Waglaar. Hen drik Hermanus, z. v. J. C. Sprolkerïeft en A. C. Haak. Berta, d. v. J. v. d. Vel den en M. J. Vergeer. Sygjen, d. v. H. Ruardy en L. Bisschop. Petronella, d. van H. de Korten L. A. Huurman. Overleden: J. Dompeling, weduwe van B. Stans, 52 j. J. Smit, echtgenoot van M. Broekhuizen, 72 j. J. de Bruin, wedn. van M. Oppelaar, 57 j. Gehuwd: W. van Zanten, jm. 24 j. en D. O. E. Stoffer, jd. 22 j. Ondertrouwd: H. M. Veldhuijzm van Zanten en J. X. van Leeuwen. BOSKOOP. Personalia. Voor het examen apothe kers-assistent is geslaagd mej. Cè van der rJ'agt. De gladheid. Vanwege de gladheid der wegen hebben de atuobussen „Trio" van den dienst op Leiden gistermorgen geen dienst kunnen doen. Des middags was het weer mogelijk den dienst te hervatten. Geboren: Garardina Anna, d. van J. Bavelaar en A. A. de Bruin. Getrouwd: A. Scholten 29 j. en R. W. van Heijningen, 23 j. Overleden: Cornelis Le Clercq, 74 j. P. M. v. d. Hoeven, echtgenoote van M. Nederhof, 43 j. Gemeentelijk^ Aankondiging JUBILEUM KONINGIN-MOEDER. Het Haagsche Comité 1929 hoeft het voornemen om op Donderdag 10 Januari a.s., den dag waarop het 50 jaar zal zijn geleden dat Hare Majesteit de Koningin- Moeder in ons land kwam, Hare Majesteit te huldigen door des avonds in de Groote Kerk te 's-Gravenhage een muziekuitvoering te doen geven. Dr. Wagenaar heeft zich zeer welwillend bereid verklaard de leiding op zich te ne- INGEZONDEN MEDEDEELING. /if\ de bronches _fvastzJtenc!e «lijm op, ver gemakkelijk jhet opgeven, verzacht de Snijdende pijn van neuveelvpfcig hoelïen en versterk Uw ads!mha!mgsorg::nln met de snel ep-^ krachtig ingrijpende/ onscnadelij; mKefr- Voerde Bont men; een koor, samengesteld uit de aller eerste krachten zal a capella 4, 5 en 8-stem- mig toepasselijke liederen zingen. Als soliste zal optreden Mevrouw Noordewier-Reddin- gius, terwijl ook eenige nummers zullen worden uitgevoerd met hobo, trompet, ba zuinen en orgel. De uitvoering, waarbij Hare Majesteit tegenwoordig zal zijn, zal worden uitgezon den door de Algemeene Vereeniging Radio- Omroep te Hilversum, zoodat de muziek in alle gemeenten van ons Vaderland zal kunnen worden gehoord. Het Gemeentebestuur van Leiden heeft, naar wij vernemen, gemeend de ingezetenen der gemeente, tot welke godsdienstige ge zindte of richting zij ook mogen behooren, zooveel mogelijk in één gebouw te vereeni gen, ten einde gezamenlijk van deze schoo- ne muziekuitvoering te genieten. Leidsche Belasting Ophaa'clienst. In te ger. voordigheid van den voorzit ter, hebben commissarissen en kassier op 15 December de boeken, bescheiden en kas van den secretaris-penningmeester gecon troleerd. Namens de commissarissen en kassier verklaart de voorzitter, J. G. Valkenburgh gaarne, dat alles in de beste orde is be vonden en den Secretaris-Penningmeester dank is gebracht voor het gehouden be heer. Belasting betalen op postkantoren. De Directeur van het Postkantoor alhier deelt mede, dat de openstelling van de kantoren voor aanneming van belasting gelden op 1 Januari a.s. tot nader order wordt uitgesteld. Winkelsluiting. Belanghebbenden worden herinnerd aan de verordening op de winkelsluiting, waar bij het veroorloofd is de winkels op werk dagen van 1724-December tot 11 uur 's avoqds open te houden. Naar aanleiding van ons verslag betref fende de receptie bij den her Jac. Creygh- ton, deelt mej. Swart ons mede, dat zij en mej. v. Deene niet namens den Dioc. Vrou wenbond zijn komen complimenteeren. De groote belangstelling, die liet Jüngel- ■>che volk voor den gezondheidstoestand van den koning aan den dag legt, blijkt duidelijk uit het feit, dat de koningin dagelijks honderden brieven ontvangt niet allerlei goede raadgevingen, zooals bij zondere geneesmiddelen e.d. Niet alleen het Engelsche volk interes seert zich echter voor 's konings toestand, ook uit het buitenland komen brieven bin nen. Zoo heeft de heer J. Bijleveld alhier ook een briefje naar Buckingham Palace gestuurd en twee dagen later ontving nij reeds een dankbetuiging van den particu lieren secret ar'3 van de koningin terug. De alhier tot semi-arts bevorderde stu dent P. Floor is bestemd tot reserve-offi cier van gezondheid bij het reserve-per soneel der landmacht. Gisteravond is de 23-jarige J. R., wo nend aan de Voldersgracht, na een woor denwisseling met familieleden in het wa ter van de Langegracht gesprongen. De jongeman kreeg e echter spoedig berouw van en waar hij kon zwemmen, maakte hij van deze kunst spoedig gebruik om Afsluiting Alkemadebrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algenfeene k/nnis, dat de A 1- kemadebrugln verWand met het ver richten van hersfellingslverken op 19 en 20 Decembe r fe.s. vopr het rij- en voet gangersverkeer ah,l zij# afgesloten. J A. VAN DÏ: SAÏDE BAKHUYZEN, C h Burgemeester. VAN STEHJEK/feecretaris. Leiden. 78 Dfcember 1928. Drankwet. burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbar^ keAiis dat E. H. Co- hen te VGravenharfb, eenizerzcek heeft in gediend ter bekoimng vail verlof voor den verkoop van alcololhoudJnden drank, an deren dan sterkej dranitfvoor gebruik ter/ plaatse van verkoop' in «et perceel Ha^rc lommerstraat No. 52. jf Agenda LEIDEN. Dinsdag. Grafische Studieclub, Bondsge- bouw, 8 uur. Dinsdag. Ver. tot Bev. der Belangen van Slecht hoorenden, Leidsche Volks huis, 8 uur. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Over heidspersoneel, Boridsgebouw, 8 u. Donderdag. Ledenvergadering. R.K. Volks bond. Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van M a a n d a g 1 7 D e- c e mbo a.s. tot en met Zondag 23 Dec. waargenomen door de apotheek van den heer P. du O r o i x, Rapenburg 9. Tel. 807. aan den wal te komen alwaar hij door omstaanders op het droge werd geheschen. Na het verfrisschende bad werd hij naar., de Vuilverbranding gebracht, om te dro gen. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereniging. Dit concert van de H. O. V. onder lei ding van Eduard van Beinum met als glanspunt de „Variations symphoniques" van César Franck met van Beymmi als solist en dirigent mag op veel waardee ring aanspraak maken. Er werd bij deze uitvoering blijk gegeven van ernstig stre ven, intelligente smaak en veel liefde voor de kunst. Begonnen werd met de Ouverture voor Gluck's opera „Iphigénie en Aulis". Gluck wil méér dan zijn voor gangers de ouverture als voorbereiding tot de behandeling beschouwen. Gluck zegt dit zelf in de voorrede van zijn Al- ceste „J'ai imaginé, que l'ouverture de- vait prévenir les spectateurs sur le carac- tère de Paction qu'on allait mettre sous leurs yeux et leur en indiquer le sujet" en Richard Wagner, die het slot schreef aan deze overture, toont in zijn „Gesam- melte Schriften" de beteekenis van de 111 Andante-tempo aangegeven Ouverture Iphigénie aan. De rustige muziek van zoo reine monumentaliteit geeft een gevoel van verkwikking. Het unisono voortschrij dende hoofdmotief duidt op iets onge woon machtigs, het tweede thema wekt de belangstelling voor een teer, lijdend meisje. Dit is het contrast. Verschrikking en medelijden dat aan de idéé van het toonstuk ten grondslag ligt. De voordracht bleef in overeenstemming met de prachti ge muziek, in sobere beweging gehouden deed zij nobel en warm doorvoeld aan. De bijval was eveneens in overeenstemming met de muziek, niet luidruchtig maar warm en goedgemeend. Na Haydn's levenslustige muziek klon ken de bijvalsbetuigingen (merkwaardig) heel anders. De vertolking van Haydn's „Symphonie militair" (Haydn g^f zelf de zen naam aan zijn g dur symphonie) droeg door eensgezindheid en de als van zelf komende intuïtieve wisselwerking tusschen dirigent en orkest er veel toe bij om de uitvoering in de Haydn'sche sfeer te bren gen en daar het muziek voor iedereen is, zeer veel te genieten geven. Want over de prestatie lag een goed cachet. Do be koorlijke muziek lacht je gewoonweg tegen en zoo fijn penetrant inwerkend stemt zij opgewekt en blijmoedig. Na de pauze stelde van Beynum (die wij als temperamentvol pianist leerden kennen) onze verwachting niet te leur in de uitvoering van de „Variations Sympho niques". De solist en het orkest zijn goed op elkander ingesteld; zij kennen elkan der. De wisselwerking, waarover wij 'hier boven spraken, was ook nu aanvoelbaar en zoo mocht Van Beinum over zich zelf en over zijn orkest beschikken. Zoo kon er gloed en warmte in zijn spel komen, dat expansief verdragend was en voornaam. Hij was in zijn opvatting eenvoudig; me ditatief; hij had oogenblikken van sub tiliteit en verdieping, 't Is in zekeren zin altijd een waagstuk de beide functies van solist en dirigent te vereenigen, omdat de aandacht nooit onverdeeld c>p het eene: solospel met orkestbegeleiding kan wezen, maar ook nog de orkestpartij door den solist in handen wordt gehouden. Dus ook voor de orkestleden een zwaardere taak. Alles verliep, over 't geheel genomen, mooi; zeer rustig en zonder iets expres- selijks in rhythmische accenten of forto belichting, wat wel aanduidt, dat 't orkest ferm ingespeeld en welvarend is. Wij twij felen dan ook niet, of van Beinum zal te vreden geweest zijn. Een langdurig ap plaus noodzaakte den solist-dirigent meer malen te komen danken. Gaarne liet hij zijn orkest deelen in de toegebrachte hulde. Met een effectvol geschreven stuk van den Franschen componist Du kas „L'apprenti sorcier" (Schertzo d'apprès une ballade de Goethe) werd de avond beslo ten. Veel hartelijk applaus voor het or kest en zijn dirigent. J. K.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2