Buiten!. Berichten, Letteren en Kunst Land enTuinbouw Uit de Omgeving jk, zoodat bij het blusschingswerk de rootste voorzichtigheid moest worden in cht genomen. Van sommige brandweer eden waren broek en jas geheel overdekt iet ijs. De wind was zoo fel, dat tot op cht a. negen kilometer afstand van den rand verbrande snippers neerkwamen. Verbrand zijn het groote fabrieksgebouw, e kantoren, de magazijnen met veel voor tden, de kantoren, de magazijnen met veel oorraden en de ververijen. Uit de kantoren slechts een gedeelte der boeken gered. Omtrent den omvang van de schade kon en wij geen nadere bijzonderheden verne men. Volgens ruwe schatitng zou de sriia- e niet veel minder dan een millioen gul- en bedragen. De Helmondsohe brandweer bleef Zon- agavond en ook gedurende den nacht bij e ruines voor de nablussching en ter be- Nader kan nog worden gemeld, dat na enige stagnatie een groot gedeelte van ie arbeiders in de andere fabrieken te werk :an worden gesteld. Een groot aantal leden van het kantoor- lersoneel, de arbeiders uit 'de droogkamer, Ie roodververij, de magazijnen, de boek binderij en de drukkerij zijn op het oogen- ilik werkloos. Het geheelo personeel is ivenwel tegen bedrijfsschade verzekerd, ;oodat de loonen toch uitbetaald zullen vorden. In totaal zijn ongeveer 900 perso- len op de fabriek werkzaam. DE BRAND TE STAMPERSGAT. 20.000 Zakken met suiker verbrand. Omtrent den brand in de Coöp. Suiker- abriek „Dinteloord" te Stampersgat, ver- ïemen we nader: De brand is ontstaan in een papiervoor- aad, welke gelegen was in een hoek van le suiker silo. Vandaar is het vuur ver moedelijk overgeslagen op den grooten /oorraad zakken suiker. Met allo middelen .verd gepoogd het vuur te bestrijden, maar iet whs uiterst moeilijk om tot den vuur- Laard door te dringen. De ongeveer tien uur 's avonds was 't ;rootste gevaar geweken. Dank zij de ste- rige beton-constructie kwam het vuur mot ot de bovenverdiepingen, waar ook een proote voorraad suiker lag. Gisterenavond verd het werk in de fabriek tijdelijk stil gelegd opdat de arbeiders zouden kunnen ïelpen bij hot blusschingswerk. Twintig duizend zakken suiker gingen n het vuur verloren. Verzekering dekt de ;chade. DE DIEFSTAL VAN DE INDISCHE POSTZAK. Nog niets nieuws. Na de mededeeling over de geheimzin nige verdwijning van den inhoud van den lostzak met stukken met aangegeven vaarde uit de mail van de „Johan de Witt", s men nog steeds niet veel wijzer gewor den. Van den vermoedelijken inhoud van den zak wist men bij de Posterijen niets, om dat de adviezen, waarop de stukken met xangegeven waarde welke in den zak be hoorden te zijn, vermeld staan, weg wa ren. En nog steeds blijft Genua in gebreke, de noodigo aanwijzingen te zenden. Verschillende veronderstellingen zijn 3©uit: de eene was al optimistischer dan de andere en zelfs is het vermoeden uitge sproken, dat men hier te doen had met een grap. Opsporing verzocht van stukken tot een reëele waarde van onge veer 150.000. Inmiddels bereikte het „Hbld." Vrijdag avond van den recherchedienst der Amster- damsche politie de volgende mededeeling: De Commissaris van Politie (Centr. Re cherche) te Amsterdam verzoekt bij aan bieding van een of meer der navolgende geldswaardige papieren zoo spoedig mo gelijk het naastbijzijnde Politiebureau hier van in kennis te willen stellen. Deze pa pieren zijn gisteren als vermoedelijk ont vreemd aangegeven. 1 nom, aandeel 500 H.V.A. No. 3010, met talon- en dividendbew. No. 66 e.v. 1 idem h 1000 N.I. Tramweg Mij. No. 160ö, met talon- en dividendbew. No. 50. 1 idem a 500 A.T.O. Siti Ardja No. 359, met talon- en dividendbew. No. 28 e.v. 6 idem k f 1000 Malang Stoomtram Mij. Nrs. 1926, 2210, 364, 1355, 2475, 279 met ta lon- en dividendbew. No. 22 e.v. 4 idem h 500 Cultuur Mij. Gandasoli. Nrs. 374, 425, 728, 874 met talon- en di- dendbew. No. 27 e.v. 1 idem a 1000 Nat. Bez. van aand. A. N. I. E. M. No. 2055 met talon- en divi dendbew., vanaf No. 2 e.v. 100 idem 4 1/2 pet. Gemeente Soerabaia 1928 k 1000 Nrs. 10G7 t/m. 1166 met talon- en coupons van of No. 1 e.v. 10 idem Ned. Ind. Escompto Mij a 1000, Nrs. 16136, 16928, 17139/42, 20851, 21391/2, 9793 met talon- en dividendbewijs vanaf No. 85. 10 idem Ned. Escompto Mij. a 800 Nrs. 8870a/5a, 2323a, 2632a, 8865a, 8603b met ta lon- en dividendbewijs vanaf No. 85. 10 idem a 1000 N.V. Cultuur Mij. Koo- rintji Nrs. 97/101, 135/7, 562/3 elk met taloü- en dividendbewijs No. 5 e.v. 2 idem k 500 Oost Java Prauw Mij. Nrs. 21 en 75 met talon- en dividendbewijs No. 4 e.v. 5 coupons No. 26 h 25 5 pet. Semarang Cheribon Stoomtram Mij. 1915, Nrs. 13640, 13889, 14989, 16515 en 16885. 1 coupon No. 59 k 20 4 pet. Semarang Cheribon Stoomtram Mij. 1899, No. 2333. 1 coupon No. 12 k 24 4 pet. obli. Mij. t. Expl. v. Staatsspoorwegen, No. 1888. 2 coupons No. 9 k 6 pet. Nederland 1923 B, Nrs. 114198/99. 15 coupons No. 15 k frs. 2.50 5 pet. Frank rijk 1922 Nrs. 619018/32. 15 coupons No. 16 a frs. 2.50, idem. 15 coupons No. 17 k frs. 2.50 idem. Tot zoover do mededeeling van de Am- sterdamsche Centrale Recherche. Naar het ,.Hbld." verneemt meent men de verdwijning van deze geldswaard], parieren in verband te kunnen brengen met de verdwijning van den inhoud van den postzak uit de mail van de „Johan de Witt". Deze stukken waren uit Indië naar een bankfirma te Amsterdam gezonden en waar zij niet zijn aangekomen op de plaats van haar bestemming, wordt ver moedt, dat zij behoorden tot den inhoud van den bewusten postzak. Zaten er veel effecten in? In verband met de mededeeling van de Centrale Recherche te Amsterdam, dat een groot aantal effecten vermoedelijk is ontvreemd verneemt het „Hbld." nader, dat een groote financieele onderneming in de hoofdstad aan de recherche heeft ken nis gegeven, dat zij uit Indië bericht had ontvangen, dat de in de mededeeling ge noemde effecten en coupons aan haar adres uit Indië waren verzonden. Nu is het regel, dat de zendingen met geldswaarden mot dezelfde mail aankomen als de adviesbrieven aan de geadresseer den (deze adviezen hebben natuurlijk niet te maken met het advies, dat de poste rijen ontvangen). In dit geval was de ad viesbrief wel aangekomen, doch het stuk met de effecten niet. Het is theoretisch mogelijk dat dit stuk tot een volgende mail is blijven liggen en alsnog den geadres seerde zal bereiken. Nu echter uit dezelfde mail, waarmee de adviesbrief is aangeko men, de postzak met brieven met aange geven waarde is verdwenen, acht men ver band tusschen deze verdwijning en het niet aankomen der effecten niet uitgeslo ten. Mocht dit verband inderdaad bestaan, dan zal de totale waarde van den inhoud der gestolen zak veel grooter zijn, dan de posterijen aanvankelijk meenden te moeten onderstellen (ongeveer 100 stukken van gemiddeld 100 a 200 waarde). Het is echter de vraag, of de eventueele dieven veel aan de effecten zullen hebben. Wanneer zij, aan wie de stukken ten ver koop worden aangeboden, op him qui vive zijn. Ontvreemde effecten in beslag genomen. De politie van de gemeente Heteren heeft dezer dagen aan de politie in andere plaatsen van ons land kennis gegeven van een te Lakeren gepleegden diefstal van ef fecten. Vrijdag vervoegde zich nu, zoo le zen we in „Het Volk", een Duitscher bij een bankinstelling op de Heerengracht te Amsterdam en bood twintig coupons Na tionale Schuld 1919 ter verzilvering aan. Bij controleering van de nummers bleken die tot de gestolen waardepapieren te be- hooren. De aanbieder werd aan den praat gehouden en inmiddels de politie gewaar schuwd, die hem aanhield. Het bleek een 38-jarige koopman uit Keulen te zijn. Bij fouilleering werden ook de tien in Lakeren ontvreemde effecten der Nedor- landsche Staatsleening 1919 op hem bevon den. De verdachte is op transport naar do politie te Heteren gesteld. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTERS TRUC. Dezer dagen ontving een koopman te Enschede bezoek van een tweetal personen uit Amsterdam, die mededeelden, dat zij direct geld noodig hadden. Zij wilden 20.000 leenen, waarvoor zij een aantal ju- weelen, ter waarde van 28.000 in onder pand zouden geven, welke zich in het bezit bevonden van een vriend. Deze was dia mant-handelaar en was aanwezig in een restaurant. Hij had de juweelen bij zich en men liet deze toen keuren door een juwe- lief, die constateerde, dat ze echt waren. De overeenkomst werd gemaakt dat, in dien het geleende bedrag niet vóór Febr. a.s. zou zijn terugbetaald, de juweelen het eigendom van den geldschieter zouden wor den. De juwelier vertrouwde het zaakje echter niet waarschuwde onderwijl de poli tie, die een onderzoek instelde, waarbij bleek, dat slechts een deel der juweelen echt was. De waarde daarvan bedroeg cir ca 15.000, zoodat de eventueele geldschie ter een schade van 5000 zou hebben ge leden. De diamanthandelaar is voorloopig op vrije voeten gesteld. Beide andere perso nen werden in bewaring gehouden. INBRAKEN. In de laatste dagen hebben inbrekers danig huisgehouden in het Limburgsche dorp Lutterade. Bij den winkelier D. in den Veldweg werd ingebroken en voor onge veer 250 aan geld en goederen buitge maakt. Bij den heer D. op den Lindenheu- vel hebben dieven zich eveneens toegang verschaft en 50 uit een lade verduisterd. Bij den heer S. in de Burgemeester-Lem- mensstraat werd getracht in te breken. De dieven werden echter gestoord, zoodafc zij zonder buit vertrekken moesten. Ten na- deele van de Fa. S. werd een rijwiel mee genomen en van den heer N. werd even eens een rijwiel weggekaapt. Vrijdagnacht is ingebroken bij de fir ma Huesmann te Wervershoof, manufactu- renhandel; de bewoners waren uit. Door een raampje is men naar binnen geklom men, alles lag overhoop. Er wordt een be langrijk bedrag aan sieraden en ook aan kleeding vermist. Eergist ernacht is ingebroken bij le firma A. Treurniet te Borkel. De brand kast is opengesneden en een bedrag van ongeveer f 600 wordt vermist. Vingeraf drukken werden niet gevonden en een on derzoek met een politiehond leverde even min resultaat op. De politie zet haar on derzoek nog voort. EEN NEDERLANDER TE PARIJS VERMOORD. De correspondent van de „N. R. Crt." te Parijs meldt: De bejaarde Nederlandsche rentenier Goldsmith die al lang te Parijs woonde, is in zijn woning vermoord. Met het Neder landsche vereenigingsleven bemoeide 'hij zich niet of nauwelijks. Genoemde heer kreeg den laatsten tijd eiken ochtend be zoek van een jonkman. Toen deze hem Vrijdag weer had opgezooht, hoorde de huisknecht hem roepen. Toen deze daar op toesnelde schoot de bezoeker op hem zijn revolver af. Hij miste echter, en de huisknecht wist hem do baas te worden. Toen de ontboden politie kwam, vond zij INGEZONDEN MEDEDEELING. den bezoeker met a|n diepe wonde aan het voorhoofd. Hij rifeobeerde nog, op de agenten te schieten, ipaar de krachten be gaven hem. In de badkamer lag de heer Goldsmith. Hij zieltoogde. Twee kogels hadden hem het hoofd doorboord. De heer Goldsmith is daarna overleden. De gewonde kon niet verhoord worden. De bezoeker bleek oen 25-jarige bank bediende te zijn. Hij schijnt geld te hebben gevraagd en toen hem dit geweigerd werd, het met geweld te hebben willen nemen. Gevaarlijk sneeuwballen gooien. Te Almelo is de 20-jarige L. B. naar het „O. D." meldt, zoodanig door een sneeuw bal getroffen, dat zij van haar rijwiel viel en bewusteloos bleef liggen. Een geneos- heer constateerde hersenschudding en achtte toediening van de laatste H.H. Sa cramenten gewenscht. Een driftkop. Bij het baantje glijden kregen twee 13- jarige schoolknapen te Roosendaal Vrij dag 'n zoo hoog gaanden twist, dat een hun ner zijn zakmes opende en daarmede zijn speelmakkertje een diepen steek in den rug gaf. Dr. v. Turnhout verleende eerste medische hulp terwijl de politie voor het overige zorgde en proces-verbaal opmaakte. Een kasteel verkocht. Het kasteel De IVyenborgh te Enschedé is in zijn geheel voor 119.990 gekocht door de familie Baron van Verschuer te Beesd en te Arnhem, waardoor het landgoed in de familie van Balveren blijft. Stormloop op een raadhuis. Te Luneburg hebben bij het begin der gemeenteraadszitting omstreeks 200 com munisten Vrijdag een be too ging voor het raadhuis gehouden, dat zij trachtten te be stormen. Hun poging mislukte, daar een sterke politiemacht in het gebouw aanwe zig was, die de betoogers met sabel en /gummistok verjoeg. Steenkool voor diamanten. Een pakket, dat uit Londen naar Tunis was gezonden, bestemd voor een buiten- landschen diamanthandelaar, die aldaar op zijn doorreis vertoefde, en hetwelk een waarde van 1 1/2 millioen aan brillanten bevatte, bleek bij aankomst met stukjes steenkool gevuld te zijn. De handelaar heeft zich tot de politie gewend. Het geheim der „Murder Farm". Een massamoor de na ar? Te Los Angelos is thans uit Canada ge vankelijk binnengebracht de landbouwer Gordon Northcott, die beticht wordt van het dooden van een jongen op zijn farm te Pomona in Caüfornië, de „Murder Farm", zooals zij in den volksmond reeds heet. Deze affaire heeft enorme belangstelling gewekt, daar men op den akker bij de farm overblijfselen van minstens vibr knapen heeft gevonden, welke knapen in den loop van de laatste twee jaar spoorloos uit hun ouderlijke woningen verdwenen. Na de ont dekking is het herhaaldelijk voorgekomen dat ouders, wier kinderen wat lang onder weg bleven, de politie opbelden om.ónder- zoek te doen in de richting van de „Mur der Farm". Gordon No-rthcott, is naar het getuigenis van zijn vader, altijd een zonderlinge jon gen geweest, die gaarne dieren martelde. De vader kocht de hoeve te Pomona hoofd zakelijk om zijn zoon (deze is thans 22 jaar) een gezonde omgeving te geven, die zijn vreemde neigingen kon afleiden. Maar van lieverlede is het gebleken, dat Gordon op de farm jongens lokte, van wie men niets meer vernam. Hij heeft nu reeds den moord op een Me- xicaansoh jongetje toegegeven; de ver moording der andere knapen erkende hij tot dusver niet. Van een Murder Farm" kon dan ook, meende hij, geen sprake zijn. Behalve Gordon is ook zijn moeder in arrest. Hoofdgetuige a charge is een 15- jarige knaap, die twee jaar geleden te Po-mona bij de Northcotts inwoonde gerui- raen tijd door Gordon Northcott gemarteld is en hem behulpzaam heeft moeten zijn naar hij verklaart bij het doode-n van een jongen met een bijl. Volgens den ge tuige, Sanford Clark geheeten, is Gordon op een dag in de farm thuisgekomen met twee jongens, die twee weken lang gemar teld werden en toen gedood. Officieel dood-verklaarde misdadiger opgespoord.' Door de recherche van Stet-iin is re Anh- lan een vischhandelaar uit het dorpje Gorke aangehouden, die zich Flinke noemde, doch bleek de misdadiger Otto Bornemann te zijn. Men dacht, dat deze laatste reels lang dood was omdat indertijd uit de Spree een lijk is opgehaald, dat als dat van Bornemann werd herkend. Onder den naam Funke is Bornemann opnieuw ge brouwd, uit welk huwelijk vijf kinderen zijn gesproten. Men vermoedt, dat de man ook tijdens zijn vermeenden dood groote misda den heeft gepleegd. Berooving in een bank. De directeur van een bankfiliaal te Dat- tein (bij Essen) werd Vrijdagavond op •den weg naar Wa-ltrop daar een wielrijder omvergereden, die hem met behulp van een handlanger in een boschje sleepte, waar zij hem aan een boom bonden en hem zijn sleutels' ontnamen. Een der twee bleef de wacht bij hem houden de ander liep met sleutels naar eenige medeplich tigen, die in de nabijheid stonden te wachten, waarop allen per auto naar het bankfiliaal reden, er binnendrongen en er 4000 mark aan contanten en geldswaardig papier tot een onbekend bedrag roofden. De directeur slaagde er, nadat zijn bewa ker verdwenen was. in, zich los te werken. Hij waarschuwde de politie, maar toen deze bij de bank versoheen, waren de vo gels al gevlogen. Zware brand te St. Etienne. Uit Parijs wordt gemeld: Te St. Etien ne heeft een hevige brand gewoed, waar door drie huizen volkomen in de asch zijn gelegd. De materieel© schade wordt ge raamd op ongeveer 10 millioen francs. Hubert la Roche, f Te Schaerbeek (Brussel) overleed, voor zien van de H.H. Sacramenten der Ster venden de bekende tooneelspeler Hubert la Roche. Hubert la Roche, die den 21sten Juli 1864 to Antwerpen werd geboren, oogstte in Vlaanderen veel succes. Gedurende den oorlog naar Nederland gekomen, werd hij verbonden aan het gezelschap van Dr. Wil lem Royaards, toen dit op zijn hoogtepunt stond en den Amsterdamschen Stads schouwburg bespeelde. In zijn creaties van „De Hofslachter", „Cyrano de Berge rac", „Falstaff" enz. kreeg zijn talent gele genheid zich ten volle te ontplooien. Na de verbrokkeling van „Het Nederlandsch Tooneel" trad La Roche dan in het eene, dan in het andere gezelschap op. Deze voortdurende gezelschapswisseling bood La Roche niet meer de kansen, welke in het perspectief van Royaard's gezelschap j-e naam van den talentvollen acteur werd tenslotte nog maar weinig genoemd, zoodat de bekendmaking van zijn overlij den velen zijner vroegere bewonderaars zeer onverwacht zal treffen. Volgens wensch van den overledene heeft de begrafenis in alle stilte plaats gehad. BIJEN HOUDEN VERBODEN. Vertedering te Pijna, ker. De gemeenteraad van Pijnacker heeft op verzoek van een 40-tal tuinders, beslo ten eene verordening te ontwerpen, waarbij het verboden wordt in die gemeente bijen te houden. De bijen veroorzaken dat de bevruch ting der komkommers 'spoediger dan an ders geschiedt, waarvan de tuinders veel schade hebben. De Hooge Raad heeft de rechtsgeldig heid van zulk een verordening bevestigd bij een dergelijk geval te Vinke-veen. HILLEGOM. Bloerr.bo'lencuüuur. Vrijdagavond hield de afd. Hillegom der Alg. Ver. voor BI. een ledenvergadering in Hotel Sister- mans. De belangstelling was zeer matig. Onder de ingekomen stukken ^bevindt zich een schrijven van Mr. D. F. Pont, burgemeester der gemeente, die daa-rin verklaart, het eere-voorzitterschap van de tentoon,stelling met genoegen te willen aanvaarden. Tevens werd de burgemeester lid onzer afdeeling en stelt levendig belang in de organisatie. Voor de a.s, tentoonstel ling is door Mr. Pont een groote. gouden medaille beschikbaar gesteld, welke mede deeling met applaus wordt begroet. Nog wordt medegedeeld dat de Bond van Blo-e- mistarbeiders St. Deus Dedit, afd. Hille gom voor de a.s. tentoonstelling een ver guld zilveren medaille schonk, waarvoor gaarne dank gebracht wordt. Tot afgevaardigden naar de alg. verg. van 21 dezer worden gekozen de heer-en Freriks en Velthuijs, secundi de heeren L. van Til Lzri. en Bijl van Duivenbode. Hierna is aan de orde: behandeling van den Beschrijvingsbrief der alg. verg. In zake punt 6 van de beschrijvingsbrief wordt opgemerkt, dat deze zaak toch an ders uitpakt da-n in den aanvang was voorgespiegeld: er is een flink tekort. Nog wordt in dit verband opgemerkt dat de verlichting der kamertjes op de Beurs- al lertreurigst genoemd moet worden en den afgevaardigden wordt opgedragen, hier de aandacht op te willen vestigen. Bij punt 7, begrooting der alg. vereeniging, wordt op gemerkt, dat bij de stichting van het Kre- lagehuis werd gerekend op het verhuren der zalen voor andere doeleinden; tot he den is daarvan blijkbaar niets gekomen. Nog wordt in dezen geklaagd over de hoo ge huur voor de stalling van de automo bielen: 60 cents! Daar komt bij dat ze nu voor een dubbeltje minder wegens plaats gebrek buiten moeten staan. De afgevaar digden krijgen vrij mandaat, deze gelegen heid op de alg. verg. te bespreken. Wat de monster tuin aangaat, deze voldoet heele- maal niet; de ontevredenheid er over is algemeen. Ook is er niet voldoend toe zicht. De afgevaardigden zullen op een en ander des-gewensoht wijzen. Verder wordt de afschrijving en onderhoudspost der eigen gebouwen veel te laag geacht. Bij punt 8 der agenda Alg. verg. wordt met blijdschap geconstateerd, dat het Hoofdbestuur voor onze gedachte voelt; liever had men echter van het H. B. een voorstel in dien geest gezien. De afgevaar digden zullen in dezen het hoofdbestuur zooveel mogelijk steunen. De voorz. meent, dat het H. B. in dezen een voorzichtige houding aanneemt hetgeen tee te juichen is. Een der leden wijst er in dit verband op, dat de lijst der boyootcommissie zich vergroot, vooral de kleine kweekertjes ma ken bezwaar aan de bindende contracten INGEZONDEN MEDEDEELING. Als Uw Hand eb ri ontvellingen en all< Hef verza en Uw Lippen s vooral ook bij Dra tul- en snij wonden. zijn of gesprongen en pijnlijk; i huidverwondingen en geneest-^ zich te onderwerpen. Daar wordt echter tegenover gesteld, dat er feitelijk door de verplichting van het automatisch lid zijn der groepen alleen vereenvoudiging op treedt, want voor het meerendgel der le den heeft invoering geen bezwaar. De oorz. wijst mede op de noodzakelijkheid van een goede regeling in dezen, ad zullen er altoos zijn, die parasieteeren op anderer arbeid. Nadat nog geinformeerd is, hoe het staat met, het naroissencontract wordt de .genda als geheel afgehandeld beschouwd. Bij de rondvraag vraagt de heer Bakker het woord aangaande de noot van de red. van Bloembollencultuur van 23 October. Spr. vindt de houding van den heer Voo-rs in dezen blasé: iemand die zelf buiten het vak staat durft een ander niet-vakman ad- vi-seeren, geen critiek te oefenen, ontzegt hem daartoe zelfs het recht. De voorz. is het met den spr. eens. Hij gelooft dat de heer Voors met die noct dor red. niet bijster gelukkig is geweest. Vervolgons wordt besproken, de schade e aan de bonafide handelszaken berekend wordt door sommige personen, die min derwaardig goed naar het buitenland zen den en gevraagd, welke middelen -hier tegen beraamd kunnen worden. Hillegom krijgt ten deze een zekere vermaardheid. Deze klacht wordt aangevuld met feiten uit het binnenland. KATWIJK AAN DEN RIJN. Boomplantdag. Zaterdag 1.1. was het de „Boomplantdag" in Katwijk a. d. Rijn. Te kwart voor 2 trokken de leerlingen der hoogste klassen van de drie Lagere scho len in optocht naar den „Molentuinweg" waar een 53-tal jonge boomen dcor hen zouden worden geplant. De Harmonie Katwijk had zich aangeboden om deze plechtigheid op te luisteren, waarvan zeer gaarne gebruik werd gemaakt. Onder het spelen der muziek dan kwam men aan het terrein van actie waar de Burgemeester Dr. J. Schokking het woord richtte tot de kinderen. 'Spr. wees er op, dat het voor de jeugd heden een bijzondere dag was door het houden van deze' Boomplantdag. Want al was Katwijk aan den Rijn niet van na tuurschoon verstoken, en in -dit verband wees spr. op het mooie bosch van het St. Will. College aan de Sandtlaan waarvan spr. hoopte dat het gespaard zou blijven, in verschillende opzichten is aanplant van boomen gewenscht. Immers bij bouworde doet boomenaanplant ook niet te kort aan den bouwstijl doch zullen de boomen een vriendelijke breking van het zonlicht ge ven. Boomen en planten kunnen het men- schelijk leven zoo veraangenamen. Hier in Katwijk a. d. Rijn waar de bloementeelt zoo uitgebreid is, zeide spr., behoef ik hier over niet veel te zeggen. De jeugd vormt het toekomstig geslacht, moeten daarom boomen en planten leeren waardeeren. Spr. wees er dan op dat straks, als deze jeugd opgegroeid is, niet alleen de zorgen zullen toenemen doch men ook gehecht zal zijn aan zijn plaats. Doch vele zullen dan de wereld in moeten. Moge jullie dan, bij Uw terukomst, niet alleen belangstellend zijn. voor het werk wat door U heden is ver richt en komen zien hoe Uw bonm is ge groeid doch moge dan tevens blijken, dat jullie zoo flink zijn opgegroeid als die boo men. Spr. dankte de „Harmonie Katwijk" voor hare bereidwilligheid en allen die aan dezen dag hadden medegewerkt. Thans gingen de kinderen over tot het planten. Iedere boom was genummerd en ieder kind wist welke boom hij te planten had. Alles was te voren door den gemeen tetuinman goed georganiseerd. De Harmo nie blies onder het werk er lustig op los. Er was van de zijde der bevolking ook veel belangstelling. De Raadsleden, de heeren Dr. Hueting en de heer v. Riessen waren mede aanwezig. Na het verrichtte werk ging men in op tocht, weer met de muziek voorop, het dorp door naar de school op het Kerkplein, waar de kinderen een traktatie wachtte. Aldaar sprak de Burgemeester de kinde ren nog toe, hen er op wijzend dat het zoo van belang is als de kinderen liefde toonen voor de natuur en het groen be schermen. Het is soms zoo hinderlijk krijgertje te spelen waarbij dan aan de takken der boomen geslingerd wordt. De takken dienen soms ook als vogelnestjes en ook deze worden soms niet met rust gelaten. De ontwikkeling dezer vogels die ons met hun lied zoo kunnen verlustigen, belemmert men hierdoor. Laat het er niet bij het zelf te doen, doch houdt ook ande ren er van terug. Spr. wenschte dat deze dag er toe moge bijdragen dat men in het algemeen meer zorg voor de boomen zal krijgen. Dat dit de vrucht moge zijn van dezen dag. De ouderen en ook de onderwijzers zullen zich hierin verheugen. Door den gemeenteti,inin',vi a°n alle kinderen- een kaartje uitgereikt waar op het wapen der gemeente ïvatwijx, u:;- tum der boomplanting, no. der geplaptte boom, en naam van de planterb(sters). Onderwijl maakten eenige jongedames zich verdienstelijk met de kinderen te tracteeren op versnaperingen. De heer v. Veen, hoofd der School voor Geref. L. O. dankte namens de kinderen den Burge meester voor dezen mooien dag en sprak den weosch uit dat het niet alleen de kin deren, doch ook de Burgemeoster gege ven moge zijn de boomen tot een groote hoogte te zien opgroeien. Burgemeester dankte wederkeerig voor de gesproken woorden en ook voor het voor deze gele genheid door de heeren v. Nierop en v, Veen gemaakte lied, toepasselijk oi dezen boomplantdag. Na gezellig samenzijn gingen de kinderen dan verkoug-d nuis- waarts. Het was voor hen een mooie dag

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6