'STADSNIEUWS. De kleinzoons van Graaf Rotenbach. Gem. Berichten. TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1923 volge waarvan het been geheel werd afge- kneld. Het kind moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden vervoerd. Door een kogel in het been getroffen. De schietvereeniging „Nimrod" te Eef heeft in de „Laatste Stuiver" aldaar c. feestavond gehouden, waaraan de heer M., uit Deventer medewerkte als humorist. Aan dezen feestavond was ook een onder linge schietwedstrijd verbonden. Terwijl M. zich in een vertrek naast dat. waar de wed strijd werd gehouden, bevond, kreeg hij plotseling een kogel in het scheenbeen. Blijkbaar was in de „schietzaal" geen vol doende bescherming aangebracht, daar M. werd getroffen door een kogel, die door de deur tusschen de beide vertrekken was ge drongen. M. werd naar Deventer vervoerd, waar hij zich onder geneeskundige behandeling heeft gesteld. De kogel is nog niet uit het been verwijderd. ZWARE BRAND TE HELMOND. Carp's Garenfabriek door brand verwoest. Een schade van een millioen. Zeshonderd arbei ders werkloos. Gisteren heeft te Helmond een enorme brand gewoed, die het oudste en tevens het grootste fabrieksgebouw van A. J. Carp's Garenfabrieken, gelegen aan den Kanaal dijk, heeft verwoest. Omstreeks halflien in den ochtend werd de brand door den por tier van de fabriek ontdekt. Vermoedelijk was het vuur ontstaan in de zakdoekenma kerij van de fabriek. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en hoewel de Hel- mondsche motorbrandspuit spoedig ter plaatse was, liet het zich aanzien, dat deze het vuur niet alleen meester kon worden. Derhalve werd de hulp ingeroepen van de Eindhovensche brandweer en binnen kor ten tijd was ook de motorbrandspuit uit Eindhoven ter plaatse. Het vuur had zich intusschen over de ge- heele fabriek verspreid en ook de kantoren, die in hetzelfde gebouw zijn ondergebracht werden aangetast. Aan behoud van het ge bouw viel dan ook niet meer te denken. De geheele fabriek werd verwoest. Van het drie verdiepingen hooge gebouw is niet veel meer dan een puinhoop overgebleven. De brandweer kon niet veel anders doen dan uitbreiding van den brand naar andere gebouwen te voorkomen. Uit de kantoren konden de-boeken en andere bescheiden worden gered. Overi gens is de geheele inventaris van de fabriek en van de kantoren verloren gegaan. De scüade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt eenige tonnen. Spoedig na het uitbreken van den brand waren de directie en vele autoriteiten op het terrein aanwezig. Vele honderden per sonen sloegen het schouwspel gade. De nieuwsgierigen hadden zich opgesteld aan den overkant van de Zuidwillemsvaart in het Stadspark. Door dezen brand zullen ongeveer zes honderd arbeiders werkloos worden Het tweede, kleinere fabrieksgebouw van Carp's Garenfabrieken, dat op ongeveer COO M. afstand staat, bleef gespaard. Het is nog niet bekend of ook deze fabriek, waar nog eenige honderden arbeiders werkzaam zijn, ten gevolge van den brand moet worden stopgezet. Nader kan nog het volgende gemeld wor den: Tot ruim vier uur Zondagmiddag is de brandweer van Helmond en Eindhoven be zig geweest met de bestrijding van het vuur Er viel echter niets meer te redden. Behal ve het hoofdgebouw zijn ook nog afgebrand de ververijen, die achter het groote gebouw waren gelegen. Zijn van het groote fabrieks gebouw nog slechts de gescheurde muren blijven staan, van het nieuwere gebouw, waarin de ververijen zijn ondergebracht, staat niets meer. Alle muren zijn ingestort. Van het hoofdgebouw is het dak ingestort. De bestrijding van den brand ging met groote moeilijkheden gepaard. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de licht brand bare materialen in de fabriek, werd aange wakkerd door een feilen Oostenwind. Bo vendien vroor het hard, zoodat vooral in den aanvang, toen de hitte van het vuur nog niet zoo hevig was, veel bluschwater onmiddellijk ijs werd. De plassen rondom het brandende gebouw bevroren onmiddel- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 18 December. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend K.B.O.-uitzendingen). 12.301.30 Concert door het K.R.O.-Trio 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.307.00 Duitsche les. 7.007.30 Kerklatijn. 7.30—8.00 Spr. Mr. M. P. JL. Steen- berghe: Gezin, Staat en Maatschappij. 8.008.30 Spr. Dr. C. Mouleman: De nood van de ongehuwde moeder. 8.30 Radio-Tooneel. „Zijn Revanche", tooneclspel in 3 bedrijven door J. v. Rand wijk. Het stuk speelt i. d. tcgenwoordigen tijd in een industriestadje. Ie en 2e be drijf ten huize van v. Es, 2de bedr. op het privé-kantoor van Room. Muzik. mede- werk. van het Amsterdamsche orkest „Stephan Partos", o. L v. M. v. d. Ende. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.15—2.00 Concert door het Boris Lens- ky-Trio. 2.002.30 Praatje over kookkunst door P. W. Kers. 3.004.00 Kniples door mevr. de Leeuw van Rees. 4.005.00 Microfoon-debutanten. 5.306.45 Concert door het Omroep-oo- kest, o. 1. v. Nico Treep. 6.457.15 Engelsche les, gevorderden. 8.058.35 Boekbespreking door Dr. P. H. Ritter Jr. 8.35 „De Rozenkrans", tooneelspel in 4 bedr. door A. Bisson, naar den roman van L. Barclay „The Rosary". Enny de Leeuwe in de hoofdrol. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I.202.20 Orkestconcert. 3.20 Schoolliedjes. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Schuberts piano-sonaten. 7.20 Lezing. 7.35' Muziek. 7.45 Lezing over postzegels. 8.05 „Betblchem" kerstspel in 3 scènes van Bern. Walke. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 De militaire kapel en A. Clayton, tenor. 10.5511.20 Dansmuziek. .11.2012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.3511.20 Concert. „La Legére Appri- voisée", van Silver, Orkest en solisten. Langenberg, 469 M. II.3011.50 Orgelbespeling van het Wur- litzer Orgel. 11.5012.10 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkestconcert. 7.20 Finsche avond. Konigswustehausen (Zeesen), 1680 M. 11.203.50 Lezingen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.50 Lezingen. 7.20 Kamermuziek. DE VOLKENBOND ZENDT VIA KOOTWIJK UIT. Duitsche bladen wisten te melden, dat de Volkenbond geen eigen zender zal bouwen, maar dat besloten is, het Neder- landsche station Kootwijk te gebruiken. Als golflengte wordt opgegeven 38.8 M. Het Hoofdbestuur der Posterijen deolt thans mede, dat de resultaten van den Kootwijkschen zender inderdaad zoo be vredigend waren, dat de Nederlandsche dienst is uitverkoren. Er waren op sommige plaatsen minder gunstige resultaten. De technische dienst zal trachten ook die resultaten op te voe ren tot het algemeen gunstige peil. Met die voorbereidingen zal nog wel eenigen tijd verloopen. ST. VINCENTIUS-VEREENIGING. Het zilveren jubileum van den heer r Jac. Creyghton. Zeer talrijk zijn de bewijzen van be langstelling geveest, die de heer Jac. P. Creyghton heeft mogen ontvangen ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum als president van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging. Zulks bleek reeds Zaterdagmorgen bij de H. Mis in de Mon Père Kerk, waarvan we in ons vorig- nummer reeds melding maakten. Dat bleek echter ook opnieuw des middags, bij de receptie, door den ju bilaris ten zijnen huize, Rijnsburgerweg 149, gehouden. Vanaf drie tot vijf uur zijn velen aldaar den sympathieken jubilaris komen geluk wenschen. Onder de vele personen, die m dat kort tijdsbestek den heer Creyghton de hand kwamen drukken, merkten we o.m. op: de zeereerw. heeren pastoors Th. M. Beukers en A. J. J. Leusen, benevens de weleerw. heeren pater P. C. Frigge en de kapelaans A. J. Raaffels en N. Th. J. van Schaik uit Oegstgeest, die allen hun hartelijkste gelukwenschen tot den jubi laris richtten. Van het hoofdbestuur der St. Vincen- tius-vereeniging kwamen den heer Creygh ton voorts complimenteeren de heeren H. P. J. Truffino en F. N. de Charro van Kempen uit Den Haag. Eerstgenoemde sprak den jubilaris daarbij namens het hoofdbestuur op hartelijke wijze toe. Hij herinnerde er daarbij aan, hoe het 25 jaar geleden voor den heer Creyghton voor zeker geen gemakkelijke taak is geweest de plaats in te nemen van den heer Coe- bergh, een man, die hier zoo bemind en bekend was, die een Vincentiaan was, zooals de vereeniging er slechts weinigen gehad heeft. De heer Coebergh toch wis een man, die iedereen met raad en daad bijstond en in zijn hoedanigheid als lid van het hoofdbestuur onnoemelijk veel voor de vereeniging heeft gedaan. Hoezeer men olj zijn advies en raad prijs stelde bleek wel uit het feit, dat president Be vers hem bij iedere vergadering van den Hoofdraad bij zich ten eten noodde, omdat hij dan in alle gewenschte aangelegen heden vóór <'e vergadering zijn oordeil kon vernemen. Dien man, aldus spr., moest gij opvol gen op middelbaren leeftijd. Niettcmifi constateert spr. met voldoening, dat le heer Creyghton veel, zeer veel heeft ge daan en hij wenschte niets anders dan dat hij nog vele jaren moge werkzaam zijn in het werk, waaraan hij zich met hart en ziel geeft. Spr. voegde den heer Creyghton toe, dat hij zichzelf niet de vraag behoefde te stellen wat hij in die 25 jaar heeft gedaan, want hij heeft zich geheel voor de vereeniging gegeven en ai zijn krachten aan haar belangen gewijd. Daarbij is hij steeds voor allen een voor beeld geweest en mag hij zich overtuigd houden zijn plicht naar behooren te heb ben gedaan. De heer Creyghton sprak hierop een woord van dank voor de tot hem gerichte woorden en zeide, dat het volkomen waar was, dat hij r':n voorganger nimmer heeft kunnen evenaren, zeker niet wat zijn in nerlijk leven aangaat. Het godsdienstig gemoed toch van den heer Coebergh bracht hem er toe zijn plichten met een pijnlijke nauwgezetheid te vervullen en zoo zal het heel weinigen gegeven zijn hem te evenaren. Spr. besloot tenslotte met de toezegging, dat hij ook in den tijd, die hem nog restte, zijn beste krachten aan het schoone Liefdewerk te zullen ge ven. Even na de leden van den Hoofdraad kwamen twee beschermelingen, een meisje en een jongen uit het St. Vincentiushuis te Lisse, namens alle kinderen him jubi leerenden president gelukwenschen. In een keurige toespraak werden daar de verdien sten van den jubilaris voor het Kinderhuis geschetst en God dank gebracht voor do vele weldaden, die de kinderen gedurende al die jaren van de vereeniging en in het bijzonder door het werk van den presi- den hebben mogen ontvangen, terwijl Gods overvloedigen zegen ook in de toe komst werd afgesmeekt. De eenvoudige, doch hartelijk gemeen- FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. 32) „Ik hoop voor hem", merkte Heinrich op, terwijl hij Albert uit het bed tilde en in zijn wagen zette, „dat hij niet naar de aanbiedingen van graaf Roderik zal luisteren en zijn plicht zal blijven doen." „Daarvan ben ik overtuigd." „Misschien is t' ook mogelijk, dat hij, om erger te voorkomen, alleen voor den schijn met de plannen van uw neef in stemt". „Dat -geloof ik eerder. Ja, zoo zal het wel zijn. We hebben heel leelijk over hem gedacht en hem op stuk van zaken groot onrecht aangedaan." „Als dat waar is, zal ik de eerste zijn om mijn ongelijk te erkennen." „Ik ook". „Vandaag zal hij waarschijnlijk wel ko men en dan moet u hem eens vragen of u naar buiten moogt gaan. Hij heeft u dat altijd verboden, omdat hij meent, dat het niet goed voor uw gestel is. Als hij het nu toestaat, dan weet ik niet wat ik er van denken moet." „Maar hij kan tot een ander inzicht ge komen zijn." „Daarin zou n gelijk kunnen hebben en daarom wil ik hem op dit eene feit niet de kinderbede had den juibilaris zichtbaar getroffen en hij dankte het meisje, dat de wenschen der beschermelingen had ver tolkt, op ontroerende wijze Onder de vele corporaties, vrienden en bekenden, die den juibileovonder president verder kwamt-n gelukwenschen, noemen we o.m. den heer W. Sanders namena Kerkbest. Hartebrug, de heeren J. Bots en A. Filbry namens het R. K. Armbestuur en het College van Regenten van bet R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, de heeren Spendel en Kohschulte namens den Bond voor Groote Gezinnen, de heeren mrs. Bo'sius en P. Briët namens den Voogdij- ïaad, de heeren pastoor Smit en Tooren- burg namens den Armenraad, den heer Th. Bergers namens de Hanze, den heer Feldbrugge namens de R. K. Studenten- vereeniging „Sanctus Augustinus', de da mes Timmermans en v. d. Meer namens de St. Annavereeniging, de dames Jansen en Schmier namens de Vereeniging tot versiering van Arme Kerken, de dames Gründemann en Coebergh namens de St. Elisabethvereeniging, de dames Swart en v. Deene namens den R. K. Vrouwenbond en onderafdeelingen en verder zoóals van zelf spreekt de bestuurderen van de Con ferenties, onderafdeelingen der St. Vin- centius-vereeniging, enz. Onder de vele schriftelijke en telegra fische gelukwenschen was o.m. een feli citatie van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem. GEMEENTERAAD. Nog zijn voor de behandeling der be grooting die heden aanvangt de vol gende voorstellen ingediend. Voorstel van de heeren Huurman, Wiï- mer en Wilbrink, om B. en W. te verzoeken do gemeentelijke inkomstenbelasting zoo danig te herzien, dat de druk op de minst draagkrachtige gezinnen wordt verlicht; van den heer Sepndel, luidende: „De Raad der Gemeente Leiden, van oordeel dat de behoefte aan woningen voor kinder rijke gezinnen dringend voorziening be hoeft, noodigt B. en W. uit, spoedig met plannen bij den Raad te komen, om in die behoefte te voorzien"; van den heer Spendel, luidende: „De Raad der Gemeente Leiden, van oordeel dat de Gemeente alleen die eigendommen in bezit moet hebben of trachten te ver krijgen, welke ten algemeenen nutte dien stig worden geacht, noodigt B. en W. uit, dén Raad voorstellen voor te leggen, tot verkoop van die eigendommen, welke niet aan die eischen voldoen" van den heer Manders, om de verorde ning, regelende de heffing van Havengeld in te trekken van den heer Manders, om de verorde ning, regelende de heffing van Liggeld in te trekken van den heer Mande'i. luidende: „De Raad van oordeel, dat ïiav.iel en industrie in eu om Leiden in het belang der gemeen tenaren op de kracht:gsce wijze bevorderd rcceten worden; dat goede verkeerswegen te land en te water zoowol in als buiten de gemeente van het grootste gewicht daar voor zijn, teneinde geschikte industrieter reinen en een zoo groot mogelijk afzet gebied door minimaal op de industrie drukkende onkosten te verkrijgen, ver zoekt B. en W. over te gaan tot liet in stellen van een studiecommissie te dien einde" van den heer Wilbrink, luider de: „De Raad verzoekt Burgemeesters en Wethou ders in samenwerking met de bestaande woningbouwvereenigingen, of op andere wijze, zoo spoedig mogelijk met voorstellen te komen voor den bouw van 100 arbei derswoningen voor groote gezinnen met vijf of meer kinderen. De huur van die wo ningen zal gemiddeld niet meer mogen be dragen dan vijf gulden per week, en onge veer een zevende van het inkomen der be woners uitmaken. Wat deze woningen meer zullen kosten om op bovengenoemde basis tot een sluitende exploitatie te komen, zal gevonden worden door een bijdrage uit het fonds voor sociale werken" van den heer Eikerbout, luidende: „On- dergeteekende van oordeel dat het wen- schelijk is, dat er een verbindingsweg van Noord tot Zuid tot stand kome, dat deze te verkrijgen is door de demping van de Mare vanaf den Rijnsburgersingel tot den Stillen Rijn met hetaanbrengen van bruggen over de Oude Vest en Stille Rijn, waarna de veroordeelen en zal mijn oordeel opschor ten, zoolang tot hij u iets voorschrijft, dat uw leven in gevaar kan brengen. We zul len dus afwachten." Intusschen was de nevel opgetrokken en scheen de heerlijk warme Meizon in Al bert's kamer. „Wat 'n mooie dag zal 't worden! Ik hoop, dat de dokter mij toestaat naar buiten te gaan. Wat zou ik dat heerlijk vinden!" riep hij kinderlijk blij uit. Heinrich begaf zich even naar zijn eigen kamer om het kistje met de papieren weer uit zijn koffer te halen en dat in de ven sterbank te zetten, waar het dan zou kun nen drogen in de warme zonnestralen. Het was tegen half tien dien morgen, dat de equipage van Dr. Hauser voor het bordes van 't kasteel stil hield. Een daar na verscheen de dokter bij Albert. XIII. „Hoe gaat het u vanmorgen, hoogheid?" Dokter Hauser liet zich, onder het uiten van die vraag met een zwaren plof neer vallen op den stoel naast Albert's wa gentje. De zieke richtte zijn onderzoekend oog op Dr. Hauser's gelaat en met zijn scherpe opmerkingsgave ontdekte hij daarop een zenuwachtigen trek. Ook dokter's stem had dof en mat geklonken. „Niet al te best, dokter, 't Komt me voor, dat ik steeds zwakker wordt. Ach dokter" bij die woorden keek hij Hein rich vluchtig aan „ik vrees, ik vrees.." „Wat vreest u dan, hoogheid?" „Dat, als 't zoo voortgaat, het spoedig met me gedaan zal zijn. Mijn verlamming weg langs Vischmarkt en Botermara*- ge leid wordt, naar het Zuidelijk en Oostelijk gedeelte van de stad, noodigt B. en W uit, bij de indiening van het uitbreidingsplan daarmede rekening te houden"; van den heer Eikerbout, luidende: ,„De Raad van oordeel dat de toestand aan den Zijlpoort, niet langer bestendigd kan blij ven, aangezien deze voor het verkeer hoogst gevaarlijk is; noodigt B. en W. uit zich met het Be stuur van de R.K. Begraafplaats in verbin ding te stellen, tot mogelijke aankoop van grond, voor zoover noodig, en door het aan leggen van een nieuwe brug een betere verkeersweg aan te brengen" van den heer Eikerbout, luidende: „On- dergeteekende heeft de eer den Raad voor te stellen, te besluiten tot verbreeding van de Plantage en de Utrechtsche Br-ug (W.Z.) tot op een zoodanige breedte, dat. de rooi lijnen van den Hooge Rijndijk met die van de Hoogewoerd gelijk komen cn noodigt B. en W. uit een plan en begrooting den Raad voor te leggen van den heer van Stralen, om voor 31 December (Oudejaarsavond) een vervroegd sluitingsuur voor café's te doen gelden. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Auto in een sloot gereden. De inzittende verdronken. Vrijdagavond heeft te Barsingerhorn een noodlottig auto-ongeval plaats gehad, waarbij de heer H. II. Dubbelman, secreta ris en ontvanger dier gemeente, het leven verloor. De heer Dubbelman zou met zijne echt- genoote een bezoek per auto brengen aan een zijner vrienden te Schagen. Hiervoor moest hij den auto uit de garage halen; de wagen is daarbij waarschijnlijk door de gladheid van den weg in den sloot gereden. Niemand had het ongeval gadegeslagen en inmiddels stond de echtgenoote te wach ten op haar man. Toen deze niet kwam op dagen ging men kijken en vond den auto in het water. Terwijl men den wagen op het droge haalde bemerkte men pas da het lijk in den auto lag. De verslagenheid over dit diep tragisch verscheiden van dezen jongen sympathie- ken man is in de gemeente algemeen. Een ernstige auto-botsing. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur heeft op de Laan van Nieuw O.-Indië te s-Gra- venhage een auto-botsing plaats gehad. Een der inzittenden mevr. D. B., geb. K., wonende te Bloemendaal, kreeg een hersen schudding en werd ernstig aan het hoofd gewond. De geneeskundige dienst bracht haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over. Auto te water. Gisternacht omstreeks twee uur is een auto van de Pullmann-garage, Nieuwe Schoolstraat te Den Haag, nabij de verf- fabriek op den Haagweg nabij Delft in de Haagsche Trekvaart gereden. De chauffeur wist zich zelf te redden. Auto-botsing. Zaterdagmiddag is te Sittard op het kruispunt: Rijksweg Zuid-Wilhelmina- straat een luxe auto, komende uit de rich ting Maastricht, in botsing gekomen met een vrachtauto. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto totaal versplinterd werd, terwijl de inzittenden verwondingen oplie pen. De vrachtauto liep ook averij op. De carrosserie werd totaal afgerukt. Een ongelukkige val. Te Kruiningen is een dertienjarige jon gen bij het spelen in de sneeuw gevallen op een paaltje. Klagende over pijn in den rug werd de jongen thuis gebracht, waar hij binnen een uur aan de gevolgen over leed. Been afgekneld. Bij het neerlaten van de hefbrug over de nieuwe haven te Deventer geraakte het achtjarig dochtertje van den arbeider G. Lindt met haar beentje tusschen de brug en het vlak, waarop de brug rust, tenge- neemt maar al maar toe en stijgt steeds hooger. Ik vrees, dat ik binnenkort ook mijn armen niet meer tot mijn dienst zal kunnen hebben en als de verlamming mijn hart raakt...." „Kom, kom! Maak u daarover niet be zorgd. Ik geloof niet, dat het zoo ver zal komen. Geen ellende voor den tijd. Ik zal u nog eens onderzoeken." Zijn stem klonk helderder dan zooeven, toen hij dit zeide. Hij trok zijn hand schoenen uit en voelde den zieke den pols. Dan sloeg hij de dekens op en onderzocht de verlamde beenen van den knaap. Hij dekte ze weer toe en ging opnieuw zitten met gesloten oogen, alsof hij zat te beden ken, welke geneesmiddelen hij nu zou voor schrijven. Onderwijl sloeg Albert hem aandachtig gade en het ontging hem niet, dat de uit drukking van zijn gelaat telkens verander de, zooals van iemand ,die een hevigen strijd in zijn binnenste voert. Eindelijk deed hij zijn oogen weer open en zei: „Tot mijn spijt moet ik bekennen, hoogheid, dat u gelijk hebt. Uw ziekte is een nieuw stadium ingetreden en we moe ten u anders gaan behandelen om do uit breiding van de verlamming tegen te gaan en zoo mogelijk ze geheel te genezen. En dat is nu mogelijk, omdat uw ruggewervels weer geheel normaal geworden zijn." Dat klonk zeer geloofwaardig en werd zóó ernstig gezegd, dat Albert er bijna spijt van kreeg tegen den dokter gezegd to hebben, dat hij steeds zwakker werd, het welk geenszins het geval was. De man, die daar naast hem zat, meende hij, had zoo- e^en een zwaren strijd met zich zelf ge voerd, maar was als overwinnaar uit den strijd te voorschijn gekomen. „U gelooft dus, dat ik nog genezen kan, dokter?" „Zonder eenigen twijfel". „Ik heb nog een groot verzoek aan n, dokter, namelijk, of ik, als 't weer heel mooi is, zooals heden, eens in de buiten lucht zou mogen gaan. „Naar buiten!? Om kou te vatten en dan de ontsteking in de ruggewervels te rug te krijgen „Maar beste dokter, ik denk, dat u nu al te voorzichtig is. Ik voor mij geloof ze ker, dat de frissche lucht me sterker zal makèn en me nieuwe krachten zal geven en daarom verzoek ik u dringend toe te staan, dat ik eens in 't park rondgereden word". Weer was er op het gelaat van den dokter een vreemden trek waar te nemen. Telkens verschoot het van kleur. Weer 'voerde hij strijd, want zijn borst ging op en neer als van iemand, die een beslissing moet nemen, waarvan leven of dood af hangt. Er verliepen verscheidene seconden, voordat hij antwoord gaf en toen zei hij met merkbaar bevende stem: „Verlangt u zoozeer naar de frissche buitenlucht, hoogheid? Het strijdt, om de waarheid te zeggen, tegen mijn beginselen, om u dat verzoek toe te staan. Toch wil ik het dit maal doen, omdat het zon kunnen zijn, dat u gelijk hadt en de c lucht u nieuwe kracht zou kuni; bonken. In mijn uitgebreide practijk heb ik meerma len de ondervinding opgedaan, dat het toestaan van een dergelijk verzoek inder daad in 't belang van den patiënt is ge weest. U moogt dus naar buiten, doch al leen bij warm weer en dan volstrekt niet te lang. Dat moet u mij beloven". „Dat doe ik gaarne en ik dank u voor uw welwillendheid." „Hebt u daar ooit aan getwijfeld?" „O, neen. Ik merk, dat ik me niet goed uitgedrukt heb. Nu twijfel ik er in 't geheel niet meer aan." „Nu zal ik u een recept voorschrijven." „Best doktor. Maar mag ik u, alvorens u dit doet even mijn secretaris, mijnheer Schmidt voorstellen. Papa is zoo goed ge weest dezen heer tot mijn secretaris te benoemen, speciaal om altijd bij me te zijn en mij te bedienen." Dr. Hauser stond op en werd nu eerst gewaar, dat Heinrich in het vertrek was. „Mijnheer Schmidt Dr. Hauser". ver volgde Albert. „Aangenaam", klonk 't uit Hauser's mond, tamelijk uit de hoogte. En hiermee was de voorstelling afgeloopon. Hij ging naar Albert's schrijftafel en maakte het recept klaar. „Ik heb n pillen voorgeschreven. U moet er 's morgens en avonds één van innemen, maar volstrekt niet meer dan één. Als uw gestel er aan gewond is ge raakt, kunt u er later twee nemen en zoo voort." „U wilt me zeker wel verontschuldigen bij mevrouw de gravin", zoo ging hij voort, „want ik heb geen tijd haar mijn bevindin gen mee te deelcn, daar ik van morgen ook geroepen ben bij baron Kronstein. Nu heer graaf, houd u goed. De pillen zullen u zeker helpen." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5