STADSNIEUWS. R. K. Bond voor Groote Gezinnen Afd. Leiden Viering 10-jarig bestaan. Naar wij vernemen is destijds een com missie benoemd om plannen uit te wer ken, om het 10-jarig bestaan van boven genoemden bond feestelijk te herdenken. De commissie is thans geslaagd een heel aardig program saam te stellen, en belooft het dus voor de leden en genoodigden eene aangename avond te worden. Sociale cursus St. Jos. Gez. Vereeniging. Ook den derdon en laatsten avond van den socialen cursus was gisteren uitstekend bezocht, 't Teckent den goeden geest, den ornstigen wil cm zich te ontwikkelen der St. Josephsgezellen, dat deze avonden zóó veel belangstelling trokken Na gebruikelijke opening en verwelko ming, hield de weleerw. zeergel. pater mr. E. v. d. Helm O.F.M., zijn voordracht over: het Socialisme en de Godsdienst. Met gespannen aandacht werd de duide lijke en klare les van den docent gevolgd. De spreker gaf een commentaar op het Bisschoppelijk schrijven, dat ieder jaar op den 4den Zondag van den Advent wordt voorgelezen. Het social^me is voor den Katholiek on aanvaardbaar. Omdat het ontkent het recht op privaat bezit van productie-goederen. Spr. wees aan de hand van „Rerum Novarum" op le gron den, waarop dit recht steunt. En hij vond hierbij tevens gelegenheid, om er op te wij zen, dat het Katholicisme niet de liberale leer over den eigendom predikt, maar den eogendom beschouwt als belast met een so ciale hypotheek; de goederen, die in pri vaatbezit zijn, moeten worden gebruikt ten algemeenen nutte. Hierbij gaf spr. in over weging, om het volgend jaar een cursus te houden over de heerlijke Katholieke Maat schappij-leer. Het socialisme is vervolgens voor den Katholiek onaanvaardbaar, omdat het ont kent de onontbindbaarheid van het huwe lijk; het beschouwt het huwelijk als een ge wone ontbindbare overeenkomst, propa geert daardoor de vrije liefde, en het be schouwt de ongehuwde moeder als staande op gelijke lijn met de gehuwde moeder. Het socialisme kan ook niet door ons worden aanvaard om zijn leer over de maat schappelijke samenleving. Het beschouwt o.m. den klassenstrijd als het eenige en noodzakelijke middel, om maatschappelijke verbeteringen te verkrijgen, wat lijnrecht in strijd is met Christus' liefde-leer. Ten slotte wijst het Bisscho; ,-elijk schrij ven er op, dat het socialisme den Gods dienst il beschouwd zien als rivaat-zaak, dus als niet-bindend ook voor het openbare leven, maar dat het ook feitelijk den Gods dienst in het private leven aanrandt. Spr. herinnerde hierbij o.m. aan de spot, die de socialistische pers heeft geworpen naar wat in Konnersreuth gebeurtaan het feit, dat de socialisten de gruwelijke kerk vervolging in Mexico goedpraten en steu nen. Aan zijn belangrijke commentaar op ge noemd Bisschoppelijk schrijven, had spre ker laten vooafg'in een beschouwing over het recht en den plicht van den Bisschop in ieder diocees die is een door den H. Geest aangestelde opvolger der Apostelen om te waarschuwen voor een dwaling als het socialisme is en in verband hiermede disciplinaire maatregeden te treffen. Ook gaf spr. een korte uiteenzetting van het Historisch materialisme, dat heel de wording der geschiedenis aan stoffelijke oorzaken t' brij i i Leg cordig door vele socialisten niet meer wordt aan vaard, maar dat toch nog steeds zijn in vloed op geestesgesteldheid uitoefent. Aan 'c einde van zijn betoog, dat met overtuig'ng voorgedragen, ongetwijfeld bij iederen hoorder de overtuiging heeft ver diept, dat socialisme en Godsdienst abso luut onvereenigbaar zijn, en van welk leer rijk betoog wij hier slecht e^n geraamte geven, werd den spreker een dankbaar ap plaus gebracht. De voorzitter van de club, de heer St. Menken, dankte in een keurig gesteld jpeechje. Voor r gedachtenwisseling meldde zich demand, 't Was over-duidelijk geweest Door den weleerw. vice-praeses kapelaan Cemperman, werd nu de Vereeniging dank ebracht voor initiatief en belangstelling. Ook buiten Leiden zal men met groote jelangstelling het volkomen slagen van de en socialen cursus constateeren. Naast de ;odsdienstige taak van de St. Josephsgezel- enver. moet meer naar voren treden de ■/.matschappelijke of sociale taak, die altijd tl het program heeft gestaan, maar te veel ip den achtergrond is getreden. Met warm- e schetste spr., hoe de St. Josephsgezellen- •ereen. ook een maatschappelijke of sociale ereeniging kan en moet zijn naast andere Catholieke sociale vereenigingen hoe zij <ok in haar socialen arbeid voorop moet aan. De vice-praeses, die met geestdrift ver de hem zoo na aan 't hart liggende St. osephsgezellenver. sprak, werd luide toe- jojuxcht. Nog sprak de heer H. Menken een kern- chtig slotwoord, dank brengend aan allen, ie dezen cursus hadden doen slagen, ook vijzend op do taak der St. J'osephsgezellen- ereen., die mgr. Callier z.g. had genoemd en bij uitstek Katholiek sociale vereeni- ;ing en die ook de hartelijke sympathie .eeft van mgr. Aengencnt. Mot zang en gebed werd de bijeenkomst esloten. Hartelijke gelukwensch met ucces Zilveren jubileum. Zaterdag herdacht de heer H. F. H. Sün- iermann zijn zilveren jubileum in dienst vier gemeente, als ambtenaar bij het Open baar Slachthuis waarbij hij thans de func- ie van kassier-boekhoudor bekleedt. Des morgens werd de jubilaris met echt genoot® er kinderen ten directiekan- i.ore gecomplimenteerd door den heer lug. L. Reimeringer wethouder en voor zitter van de Slachthuiscommissie, die den heer Sündermann namens het gemeentebe stuur hartelijk gelukwenschte en een fraai bloemstuk aanbood. Vervolgens werd de jubilaris gecompli menteerd door den directeur dr. W. Stuur man, die in welgekozen woorden de ver diensten van den jubilaris memoreerde. Namens het ambtenarenpersoneel bood spr. den jubilaris een bloempot op voetstuk van Goudsch aardewerk aan. Vervolgens rak nog de heer A. W. Hei- deman name het werldiedenpersoneel en deze bood den heer Sündermann een eiken houten rooktafel aan. Voor al die blijken van belangstelling dankte de heer Sündermann met eenige hartelijke woorden. R. K. Metaalbewerkers. Vrijdag vergaderden de R. K. Metaal bewerkers in het Bondsgebouw. De verga dering was uitstekend bezocht. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter mededeelen, dat het ledental de 130 was gepasseerd, waarna spr. de aanwezigen in kennis bracht met de bestuursverkiezing in Januari 1929. Voorts bracht de voorzitter nog een woord van hulde aan den vertrokken Geestelijk Adviseur, Pastoor H. Brouwers, bij wien het bestuur steeds goeden raad heeft kun nen vinden. Daarna heette hij met eenige welgekozen woorden den nieuwen Adviseur, kapelaan O. Berkemeijer, in het bestuur welkom. Kapelaan Berkemeijer, hierna het woord verkrijgende, bedankte voor de woorden van welkom tot hem gesproken. Voor de R. K. Metaalbewerkers, zeide spr,, ben ik geen onbekende. Voor eenige jaren was ik Adviseur van do R. IC M. B. B. Afd. Schie dam en deze afd. met haar meer dan 600 leden heeft mij heel wat werk bezorgd, maar spreker had dit steeds met plezier gedaan. Spreker hoopte ook hier in Leiden op een aangename samenwerking. Met den wensch, dat de afd. Leiden van den R. K M. B. B. onder Gods zegen moge groeien en bloeien, besloot de Eerw. spreker zijn toespraak. Daarna was het woord aan den bonds- penningmeester H. van Tongeren, over het onderwerp: „Wat vraagt onze tijd?" Spreker besprak op uitvoerige wijze de propaganda in de komende maanden en den plicht om den bond groote te helpen maken waarna spreker verder do vorming vp.i bedrijfsorganisatie besprak. Hij wees op het verkeerde der bedrijfsraden van 1917 in Rusland. Op het program van deze ra den kwam onder meer voor het artikel, dat ve. delging der rijken bepleitte, terwijl in Duitschland in 1920 de ondernerüersraden d-or socialisatie der bedrijven openlijk den ldassestrijd predikten. Op uitvoerige wijze besprak de heer van Tongeren het werk der vakorganisatie, waarin door het afsluiten van collectieve contracten 'e belangen van patroons en arbeiders z" .vedie'.d, terwijl ook de mid denstand, bij een goede loonregeling der arbeideis is genaat. Spreker wees erop, dat ook de werkgever zijn moeilijkheden heeft, evenals de werknemer. Het beste middel is dan ook, dat kapitaal en arbeid samenwerken en volgens spreker kan dit dan ook niet beter dan in de bedrijfs-orga- njsatie waar werkgevers en werknemers aan dezelfde tafel zitten, om te overleg gen wat er moet gebeuren in het belang der bedrijven. Na nog aangespoord te hebben zich allen Katholiek te organiseeren en naast „De Leidsche Courant" ook het R. K. Arbeiders dagblad „De Volkskrant" te lezen, eindigde spreker onder applaus zijn rede met den wensch, dat door vrede en recht in onze maatschappij de haat en winstzucht zullen mogen verdwijnen. Daarna was nog het woord aan den hoofdbestuurder, Th. Steinmets, die propa gandisten vroeg voor de komende maanden Na dit opwekkend woord voerden nog eeni ge leden het woord waarna een 20-tal le den zich als propagandisten opgaven. Na een drukke rondvraag volgde na een woord van dank sluiting met den Chr. groet. Collecte voor de weezen. De gisteren in de verschillende parochie kerken gehouden collecten voor de R. K. Weezen hebben opgebracht: Hartebrugs- kerk 759.59, Kloosterkerk Haagweg 86.80, Mon Père-kerk 367.50, St. Jozef kerk 210. Begrafenis dr. A. K. Horst. Hedenmiddag te 12 uur had op de be graafplaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van dr. A. K. Horst, assistent bij het Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier. Namens prof. P. C. Flu, directeur van het Instituut en prof. Koolemans Beynen sprak de w.n. directeur, dr. P. H. van Thiel, mede namens het personeel een woord van af scheid. Nadat bloemen in het graf waren ge strooid, dankte de heer M. D. Horst, di recteur van den Gem. Gen. Dienst alhier, broeder van den overledene, voor de eer, den overledene bewezen. Dr. O. C. Berg, leeraar aan de Middel bare school te Solo, bencemd tot opvolger van prof. G. A. J. Hazeu, als hoogleeraar in do Javaansche taal en letterkunde aan de Universiteit alhier heeft zich 5 dezer met het s.s. „Tambora" ingescheept en wordt omstreeks Kerstmis hier ter stede verwacht. De le ploeg dienstplichtigen der lichting 1929, bestemd voor het 6e reg. veldartille rie alhier en aangewezen ook voor de onderofficigrenopleiding bij het onbe reden gedeelte, komt 16 Januari voor eer ste oefening onder de wapenen. De alhier tot arts bevorderde semi-arts C. A. Kleipool is bestemd tót reserve officier van gezondheid 2e kl. bij het leger hier te lande. Door P. v. d. W. uit Zoeterwoude, wien gisteravond de toegang werd geweigerd tot een lunchroom aan den Stationsweg, is bij de politie aangifte gedaan, dat hij is mis handeld door den portier, die hem een zoo- el- 'gen opstopper gaf, dat hij op den grond viel en bloedend aan het gelaat werd ver wond. Zaterdagavond omstreeks kwart over 9 uur is in de Burggravenlaan het cadaver gevonden van een zwart bont varken, we gende 80 pond. Het is naar het Slachthuis overgebracht. Hedenmorgen heeft op den hoek van Turfmarkt en Oude Vest een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto van den brandstoffenhandelaar O. B. van den Haarlemmerweg en een autobus van de fir ma Maarse en Kroon. De brandstoffenauto werd dermate beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier op Vrijdag 14 December 1928, ten overstaan van: J. A. van Hamel, notaris alhier: de huizen Langegracht 165 en Brandewijnspoort 2, 4, 6, 8, 10, 5, 7 en 9. Kooper B. J. Huurman Dz., qq. voor 3800; Nieuwe Mare 9, L. Prins qq. voor 4540. VEUR. V GEMEENTEBAAD. Cokes voor de werkloozen. Be handeling gemeentwbegrooting. De handclscursus te Den Haag. De Raad dezer gemeente kwamen m openbare vergadering bijeen. Voorz.: burg. W. Keijzer. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent do vergadering met gebed. De heer Borst stelt voor de notulen niet meer in de Openbare vergadering voor te lozen, daar dit onnoodig opont houd geeft, en waar de notulen toch bij de stukken liggen, kunnen do heeren dez toch allen inrien en bostndèeren. De Voorz. zegt, hier niets tegen te heb ben. De Raad zal in deze moeten beslis sen. De heer Raaphorst wil de notulen lie ver voorgelezen hebben. De Voorz. zegt toe, deze zaak met de wethouders te zullen bespreken en met een voorstel dienaangaande te komen. De notulen worden dan gelezen en on veranderd goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat door het vroegere weggaan van den heer de Ko ning in do vergadering van Zaterdag jj. de stemmen staakten over het voorstel afschrijving Huur-installaties Electr, Hier over moet nu eerst gestemd worden. Het voorstel wordt hans met 43 stemmen verworpen. Het verzoek nieuwe steunregeling, als mede een verzoek van den Onderwijzers bond zullen nader in behandeling komen Een verzoek van B. en W. om de geor ganiseerde en aan de Arbeidsbeurs inge schrevene werkloozen de laatste 3 weken van dit jaar gratis 1 mud cokes te ver strekken, wordt z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel naar aan'eiding van het verzoek van den Gem.-Ontvanger, om uit woning verValt, daar de Gem.-ontvager inmiddels is benoemd tot Burgemeester. Bij het voorstel tot het verstrekken van de benoodigde gelden tot uitbreiding en daarmede gepaard gaande le inrichting der School met den Bijbel, vraagt de heer Borst, waarom geen georganiseerd overleg is gepleegd. De Voorz. licht dit nader toe. De heer Borst zet deze zaak nader uiteen en verklaart dat zeer waarschijn lijk, wanneer overleg was gepleegd, dit een belangrijk financieel voordeel voor de gemeente zou meebrengen; hij vraagt daarom, of de Raa i niet in beginsel kan besluiten tot medewerking en dat dan eerst B. en \Y. met het Schoolbestuur conf ereeren. De Voorz. zegt toe, dat B. en W. binnen enkele dagen met het Schoolbestuur zul len confereeren. Mochten dan andere plan nen naar voren komen, dan komt dit toch eerst in den Raad. Z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel betreffende toelating van buitenleerlingen op de Gemec fel. Han delscursussen te 's-Gravenhage eischt lan ge bespreking; B. eö W. stellen voor thans hieromtrent een contract aan te gaan met Den Haag. De kosten per leerling zijn f 128.42; later, aldus de Voorz., zou Den Haag wel eens meer kunnen vragen. De heer De Koning vindt dit bedrag nog al veel; hij zou ieder geval afzon derlijk in den Raad wensc i behandeld te zien en zoo noodig verhaaïkosten be palen. De heer Schiperoort onderstreept de woorden van. den heer De Koning; lij 7ou, waar er nu r g geen enkele leerling is, het contract nu neg niet aangaan. De heer Raaphorst is er eveneens tegen- Hij vindt dit leerlingen kweeken en men kan dan j- -> uitzonderingen maken. De heer Borst gaat accoord met het voorstel v-n B. en W. Wij kunnen, aldus spr., niet op allo mogelijke manieren den menschen den pas afsnijden en ze !en trek naar de Gemeente tegenwerken. Er wordt over .'it punt nog bre~ Ivoerig van gedachten gewisseld, waarna do Voorz vo'orstelt in beginsel hiertoe te besluiten en dan een verhaalsverordening op te stellen, hetgeen z. h. st. wordt goedge keurd. Het voorstel tot subsidieering Tuio- bouwcursr.sscn wordt na enkele bespreking en toelichting z. h. st. aangenomen. Voorlcopige vaststelling Gemeenterede-, ning, dienst 1927. De Voorz. zegt, dat de Comm. ad hoe enkele aanmerkingen heeft gemaakt over den post onderhoud en schoonhouden slo ten, den post vervoor van een ankzin- nige en den post Nijverheidsonderwijs. De Voorz. geeft de noodige toelichting, terwijl ook weth. Weerdenburg een en an der duidelijk uiteenzet, waarna de voor- loopige vaststelling Gemeenterekening, dienst 1927 z. h. st. wordt goedgekeurd. Vaststelling Gemeentebegrooting, dienst 1929. Alvorens de algemeene beschouwingen te openen, geeft de Voorz. het woord aan den heer Raaphorst, die- geen zitting had in de Comm. ad hoe en enkele voor stellen wil doen. De heer Raaphorst zegt bij de begroo ting niet gevonden te hebben verlaging inkomstenbelasting, verhooging kinderaf trek en verhooging aftrek voor noodzake lijk levensor dsrhoud; hij stelt voor het vermenigvuldigingscijfer te brengen van 3 op 2.8 ook den kinderaftrek wil hij verhoogen. De Voorz. zet deze zaken duidelijk uit een en vraagt den hoer R. zijn voorstel len thans terug to nemen en hiermede te komen in Mt t of April, dan weet men beter hoe het er bij staat. De heer Raaphorst trekt zijn voorstel len in. De Voorz. opent de algemeene beschou wingen. De heer Schiiperoort zegt tamelijk te vreden te zijn over het afgeloopen jaar, ofschoon hij enkele aanmerkingen heeft; hij is niet tevreden over de quaestie an nexatie met Den Haag, wat z. i. niet goed is behandeld. De steunregeling was ook niet naar zijn genoegen, doch thans heb ben B. en W. heb in deze bevredigd. Hij bespreekt den reinigingsdienst, de straat verlichting ,en?. cm ten slotte B. en W. in overweging te geven in 1929 met voor zichtigheid verder te werken. De heer Borst is tevreden en heeft slechts eene klacht; hij vindt n.l. de in leiding van B. en W. in het rapport erg sober en zou wensc! en, dat B. en W. flink voor den dag kwamen en uitspraken, wal zij van de begrooting dachten. De heer De Koning zegt met dank baarheid op het afgeloopen jaar te kunnen terugzien; do inkomstenbelasting op de begrooting vindt hij sober genomen, h'j bespreekt, het nieuwe belastingstelsel en het in orde brc.igen dor Damlaan cn dankt B. en W. voor al hetgeen zij deden. De heer Raaphorst zegt overtuigd te zijn, dat Veur de slechte jaren achter den rug heeft; z.i. is de begrooting te laag geraamd. Hij hoopt, als de tijd daai is, te komen met voorstellen tot belas tingverlaging, Hij vraagt inlichtingen ovjr den bouw der njeuwe huizen, over den vuilnisauto, enz. De Voorz. antwoordt de heeren. Over het nieuwe belastingstelsel kunnen B en W. niet verder spreken, daar zij hierom trent niet voldoende gegevens hebben. De afschaffing straatbelasting en kinderaf trek hel-' de aandacht van B, e-j W. Den bouw dor nieuwe huizen en de quaes tie vuilnisai to zet hij duidelijk uiteen. Na repliek van enkele heeren, worden de alg. beschouwingen gesloten en gaat men over tot de behandeling van het Rapport, Wethouderssahvrissen, B, en W. hadden voorgesteld do salarissen te verhoogen doch de Comm. ad hoe wil hiermede nog even wachten. B. en W. trekken hun voor stel in. Salarissen ambtenaren.. Hierover worden zeer lange besprekingen gevoerd; een voorstel Schilperport de salarissen te la ten, zooajs ze nu waren en de le ambte naar f 100 er -bij te geven voor zijn functie als waarn. Sect., wordt in stem ming gebracht en met 4—3 stemmen ver worpen. De --t wordt dan zonder meer als post van raming op de begrooting ge plaatst in afwachting van wat Stompwiji' doen zal. Huisnummering. De Comm. ad hoe wi] dezen post met f 200 verhoogen om een betere nummering tot stand te brengen, wijl dit in sommige deelen der Gemeente een warboel geeft. B. en W, stellen voor hiermede een jaartje te wachten tot de volkstelling, doch de heer Borst wil een begin maken. Hierover wordt nog breed voerig gesproken; B. en W. zullen den post verhoogen en een en ander in bo- har 'eling nemen, Agenda LEIDEN. Maandag. Ledenvergadering „St. Raphael", (N i e t - O f f i c I e e 1). 449$ STA/TS O iu.JJ. Trekking van A'aandar 17 December iv&o. 3e Klasse le Lijst tiooce prijzen: 6620 ƒ25.000.— 8096 1500.—, 18443 1S636 1000.—. 2S24 J 400.—. 7718 11619 13865 18844 18912 f 100.—- Prijzen van .f4? 40 137 184 193 222 255 331 431 48i 4S6 545 725 735 827 875 930 956 1062 1066 1098 1162 1216 1337 1351 146-4 1520 1543 1581 1613 1641 1648* 1715 1768 1792 1839 1916 152/' 2031 2143 2196 2208 2251 2326 2333 2345 2466 2554 2630 2641 2749 2750 2784 2878 2907 2929 2964 3067 3174 3314 3348 3368 3408 3533 3731 3874 3880 3932 3939 3946 4036 4170 4198 423 4268 4329 4399 4400 4511 4549 4557 4558 4t58 4718 4788 4934 4961 505/ 5135 5141 5165 5175 5228 5231 5267 5277 5287 5309 5330 5373 5390 5511 5583 5627 5654 5697 5806 5839 5852 5929 5979 6009 6010 6072 6098 6137 6166 61S6 6218 6221 6235 6259 6270 6330 6342 6346 6429 6605 6635 6645 6715 6771 6791 6829 6990 7018 7019 7034 7936 7969 7039 7145 7154 7204 1233 7254 7280 7290 7434 7447 7540 7605 7655 7695 7840 7910 7911 7919 7920 7941 7977 8045 SI 16 8119 8121 S134 8144 8298 8412 8461 8C6S 8692 8705 8813 8932 8945 9099 9137 9143 9163 9203 9224 9237 9366 9384 9424 9428 9478 9527 9563 9611 9631 9638 9666 9698 0742 9768 9970 1C033 10068 100S1 10090 10096 10152 10276 10379 1062! 10626 10633 10686 10791 10918 10939 10995 11037 11051 11056 11130 11183 11189 11243 11315 11440 11465 11499 11551 11552 11617 11714 11718 11784 11805' 11919 11927 12046 12105 12118 12125 12I2S 12182 12191 12199 12211 12223 12267 12278 12311 12315 12357 12557 12627 12651 12661 12734 12736 12792 12S57 12S58 12931 13027 13043 1304S 13197 13214 13361 13372 13428 13477 13478 13510 13525 13543 13632 13768 13772 13801 13951 13971 13972 14025 11029 14089 14196 14261 14281 14333 14333 14450 14453 14491 14553 14574 14615 14641 14689 14712 14724 11834 14937 14970 15011 15028 15046 15069 15148 15166 15192 15203 15209 15221 15246 15293 15329 1537C 15409 15469 15532 15562 15735 15737 15905 15910 15932 15964 15980 16066 16072 16121 16163 16253 16257 16310 16406 16450 16513 165S2 16658 16696 16707 16796 16800 16853 16915 16952 16954 16993 17049 1713. 17172 17185 17294 17343 17491 17540 17605 17861 17659 17698 17720 1773-1 17801 17304 179-16 179S6 18009 18100 18123 18168 18726 13227 18285 18303 18323 18349 18386 18401 18406 13555 18584 18662 IS689 18719 18729 18S00 18819 1SS55 18868 18940 18997 19010 19014 19017 19089 19130 19157 19226 19232 19293 19336 19486 19494 19519 19666 19677 19751 19757 19825 19934 19966 20015 2001S 20023 20175 '0196 20198 20214 20313 20362 20364 70501 20547 20562 20606 20660 20699 20731 20747 20806 20828 20909 3012 3616 4075 4405 4845 5203 5331 5715 6028 6226 6572 6915 7101 7342 7905 S072 8440 9039 9256 9602 9864 10224 10869 11174 11518 12043 12194 12349 12752 13091 13489 13820 14213 14495 14779 15116 15253 15664 16000 163S0 16725 17043 17521 17742 18133 18379 1S691 18994 19167 19571 20012 20231 20633 20947 OUW, 8 uur. Dinsdag. Grafische Studieclub, Bondsge bouw, 8 uur. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Over heidspersoneel, BondsgebouW, 8 u. Donderdag. Ledenvergadering. R.K. Volks bond. Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 17 De cember a.s. tot en met Zondag 23 Dec. waargenomen door de apotheek van den heer P. du C r e i x, Rapenburg 9, Tel. 807. S.-aten. De Comm. ad hoe wil dezen post brengen op f 2500, hierbij komt ook Ier sprake het salaris va"1 den Gem. werk man Belt, enz. B. en W, zullen hierop nader terugkomen en een en ander met den nieuwen Gem.-opzichter bespreken. Reinigingsdienst. Do heer Raaphorst wil, als de gem.-werkman Teunissen wordt gepensionneerd, den werkman Belt op den vuilnisauto plaatsen, en zet zijn meening in deze nader uiteen. De Voorz. merkt op, dat hier geen voor stel kan worden gedaan, wijl deze zaak gemeenschappelijk moet geregeld worden. De heer De Koning wil voor den Rei nigingsdienst een werkman uit Stomp wijk en een werkman uit Veur. B. en W. zeggen toe met deze we'/ScUeu rekening te zullen houden. Bedrijfsbelasting. De Comm. ad hoe stelt voor de bedrijfsbelasting af te schaf fen. B. en W. gaan hiermede accoord, zoodat deze belasting wordt afgeschaft. Vermakelijkheidsbelasting. Do Comm. ad hoe maakt hierop aanmerkingen. B. en \V. zeggen toe hieraan hun volle aandacht tè schenken. Na nog enkole bespreking betreffende den post Vmeente-bode, wordt de ge meentebegrooting 1929 en den kapitaal- dienst z. h. st. goedgekeurd. Een verzoek is ingekomen van den heer J. Koot Damlaan, betreffende ruiling grond met de gemeente. B. en W, stellen voor deze ruiling toe te staan, mits de kosten van rioleering door Koot zelf wor den betaald en be beschrijvingskosten der ruiling voor gezamenlijke rekening wordt genomen. Z. h. st. goedgekeurd. Hierna sluiting. HILLEGOM. Pluimv'eetentoonstelling. Vrijdagavond- werd door den heer J, H. A. Vooren, eere voorzitter, de 3e Groote Nationale Ten toonstelling van Pluimvee en Konijnen in de groote zalen van Hotel „Flora" ge opend. Na de opening werd een rondgang gemaakt om de 840 nummers te bezichti gen. Dat er voor deze exppgitiee een groo te animo bestond volgt wel uit het feit, dat er ruim 600 nummers moesten worden NIEUW-VENNEP. Schietvereniging. Vrijdagavond j.l. is alhier opgericht een schiet vereeniging, ge naamd „De Venneper Schutters". Het be stuur bestaat uit de heeren Benaert, voorz, J. Fatesj J. Malipaart, A. Reekers en R. v. Elderen. Een 25-tal personen gaven zich als lid op. Loterijvereeniging. In cafó Slot, is op gericht een loterijvereeniging, genaamd „Wjnst zij ons doel". Het bestuur bestaat uit de heeren W. Rogers, P. Slot en P. Vischbeen. NOQRDWIJK. Rood of Roomsch. Voor een geheel bezette zaal gaf Vrijdagavond Kapelaan W. Nijssen een lezing in het Juvenaat met als onderwerp „Rood of Roomsch", De eerwaarde spreker leidde zijn lezing in met er op te wijzen, dat als de Katholieke Kerk wordt aangevallen, het socialisme steeds1 de grootste oorzaak is. Dat de roode vlag zoo'n groote aanhang heeft, vindt zijn reden n.l, in zijn meeslepend programma, om de standen te doen ver- dwijneh en allerwege de gel^kheid te pre diken. Wanneer men echter denkt dat het socialisme alleen defensie-oorlog voert, vergist men zich sterk, want het wil de geheele maatschappij onderstboven gooien en daarom moeten alle Christenen zich wapenen tegen dit niet slechts denkbeel dige gevaar. In het eerste gedeelte behan delde Z.E. „Wat is Socialisme", hierbij toelichtend dat zeker 4/5 der socialisten zelve dit niet weten, waarbij Z.E. duidelijk uiteenzette de opgeschroefde en practisch niet uit te voeren punten van hun stelsel, waarmede de leiders het volk tot den klassenstrijd aanwakkeren welke de om wenteling za-1 teweegbrengen, Uit dit al leszins' onchristelijke stelsel za'l de nieuwe maatschappij moeten voortspruiten, en dan zonder God o£ godsdienst. In het tweede gedeelte behandelde Z. E. de leuze van het socialisme. Het be drijfsleven moet geregeld worden door de gemeenschap. Spr. wees op de wan toestanden in Rusland, waar het commu nisme nu hoogtij viert en haalde aan een schrijven in „Leering en Leiding" van den Russischen schrijver Choeganoff waarin deze de treurige en bloedige toestanden 'n Rusland beschrijft en ons een juisten blik bezorgt op de socialistische toekomststaat. De praktijk wijst verder uit, dat een goed geloovige geen socialist kan zijn, daar dit stelsel breekt met alle geloof en onder meer zegt dat het huwelijk moet zijn een natuurlijk contract, waarover niemand iets te zeggen moet hebben, zoodat naar 'wil lekeur zulk een band verbroken kan wor den. Hieruit alleen reeds kan men een con clusie trekken, over het zedelijk peil van het socialisme en daarom moet de Kerk ten voile hiertegen optreden om haar kin deren er voor te beschermen. Mot een dankbaar applaus werd deze aandachtig gevolgde rede beloond. Zeker zullen allen doordrongen zijn van het groote gevaar, hetwelk schuilt in het socialisme. 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2