1 BERICHT, BUITENLAND. BINNENLAND. Land en I uinbouw 20ste Jaargang MAANDAG 17 DECEMBER 1928 No 6056 9e- Sekióeke 0ou/tomt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling- Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per weekf 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 59 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad varschijnt eiken dag uitgezoniLid Zon- en Feestdagen. F Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Yoor IngezoDdcn Mededeelingen wordt bet v. dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 Januari a.s. wenschen te abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen tot dien datum de verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE, V Aansluiten bij den Vakbond In het verslag over de bespreking van den directeur der Ned. Spoorwegen met den pertoneelsraad lezen wij, dat het lid van de directie de heer Ka Iff, opmerkte, dat „hem de ongeorganiseerden niet sym pathiek zijn, hoewel het z.i. mogelijk is, dat sommige personen onder de bestaande organisaties geen vorm van vereeniging vinden, welke overeenkomt met hun be ginsel". En het andere lid van de directie, de heer v. Manen, zich nog positiever uit drukker!, vergelc1- de niet-georg i- seerden met burgers, die hun belasting niet betalen". De heer v. Manen meent due hetzelfde, wat zoo vaak door de leiders van organi saties wordt beweerd en wat hun wel eens wordt kwalijk genomen: De niet-georga- niseerden zijn klaploopers Klaploopers n!.. omdat zij profiteeren, direct of indirect, zonder er zelf iets v:or gedaan te hebben, van de vruchten, door de organisaties bereikt. Oók bij den pa troon, bij ;en het personeel niet geor ganiseerd is, worden de arbeidsvoorwaar den op fabriek, werkplaats of kantoor bepaald of beinvloed door wat door de organisaties is bereikt' geworden. Dat kan niet worden ontkend! Maar mogelijk is in derdaad en 't is ook werkelijkheid „dat somige personen onder de bestaan de organisaties geen vo>rm van vereeniging vinden, welke overeenkomt met him be ginsel". Wij kunnen ons voorstellen, dat zelfs vele arbeiders, die niet positief Christelijk zijn, er toch ook niet toe kun nen besluiten, om zich in de zoogenaamde moderne vakbeweging te organiseeren. welke feitelijk in dienst staat van de pro paganda voor het socialisme. En 't is ook daarom onverantwoordelijk, om van alle arbeiders te eischen, of om hen aan te sporen of aan te raden, lid te worden van een vakorganisatie. Maar in ieder geval kunnen cll'le Katho lieke arbeiders arbeiders in uitg-êbrei den zin lid worden van een vakorgani satie. Van de Katholieke vakorganisatie! Z ij verkeeren zeker niet in de noodza kelijkheid, klaplooper te zijnZij kunnen dat voorkomen, door het lidmaatschap van den Katholieken Vakbond, waardoor zij tegelijkertijd medewerken in, mede-steu nen den grooten en algemeenen strijd, die wordt gestreden tussehen ben, die den Godsdienst erkennen, en hen, die den Godsdienst in het openbare leven buiten sluiten Voor de Katholieke arbeiders kan geen verontschuldiging 'den, om af zijdig te blijven van de Katholieke vak organisatie. Hen roept daartoe op een maatschappelijke plicht. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSRAAD. De laatste zitting. De ontwapeningscommissie. De werkzaamheden van de December- zitting van den Volkenbondsraad zijn ge ëindigd. Zaterdag vergaderde de Raad even vóór elf uur voor het laatst en behandelde een geheele reeks kwesties, die samenhangen met de bescherming der minderheden in Opper-Silezië. Hij nam kennis van diver se rapporten over petities van den „Deut- schen Volksbund" in Poolsch-Opper-Silezië in zake de bescherming der Duitsche min- derhedenscholen, in welke kwestie de Ja- pansche gedelegeerde Adatsj als rappor teur optrad. Het staat thans vast, dat de voorberei dende ontwapeningscommissie binnen drie maanden zal bijeenkomen. De voorzitter der commissie jhr. Loudon zal dezer dagen de^ betreffende uitnoodigingen aan de leden der commissie verzenden. FRANKRIJK. De financieele schandalen. Klotz naar de gevangenis overgebracht. Nadat Vrijdag tegen den ex-minister Klotz een bevel tot arrestatie wegens be drog en valschheid in geschrifte was uitge vaardigd, was zijn verblijf in het krankzin nigengesticht van Suresnes niet langer mo gelijk. Hij is dan ook naar de ziekenafdee- ling van de gevangenis van Fresnes over gebracht, waar Jrie specialisten een onder zoek naar zijn geestvermogens zullen instel len. ENGELAND Een vriendelijk gebaar jegens Rusland? Een rede van het Lagerhuislid B o o t h b y. Het Lagerhuislid Boothby parlementair- particulier secretaris van Churchill, heeft dezer dagen een rede gehouden over Rus land. Eenerzijds gaf Boothby to kennen, dat hij het voortbestaan van de breuk tus sehen de beide landen voor Groot-Brittanje nadeelig acht. Volgens hem kan geen ver standig mensch met gelijkmoedigheid den ken aan een voor onbepaalden tijd voort bestaan van de breuk en beteekent deze een vertraging van het oeconomisch herstel en de ontwapening in de oude wereld. Aan de andere zijde noodzaakte zijn officieelo positie hem Rusland voor de breuk de volle schuld te blijven geven. Boothby stelde voor, dat een paar finan ciers en industrieelen van aanzien eens naar Rusland zouden gaan om daar te doen wat financiers en industrieelen uit andere belanghebbende landen reeds lang gedaan hebben, n!. den werkelijken toestand ver kennen. Uitdrukkelijk is ontkend, dat de regee ring, of zelfs Churchill iets met de/e rede uit te staan heeft, maar de politieke cor respondent van de „Manchester Guardian" meent, dat de rede van te voren zorgvul- dig geprepareerd is en dat hij verbaasd zou zijn, als zij niet vooraf door Churchill ge lezen is. Hij gelooft dat zij een voorzichtige en toch duidelijk diplomatieke zet is. Is dit juist dan zou de Brtische regeering be reid zijn onder de oude voorwaarden n.l. er kenning der schulden en verzaking van alle communistische propaganda over hervat ting der betrekkingen te onderhandelen en zou dit door Boothby's opmerking dat onder behoorlijke waarborgen in de Lon- densche City een groote hoeveelheid cre- diet beschikbaar is voor Rusland aanne melijk gemaakt zijn. De toestand des konings. Röntge n-t h*e rapie toegepast. Zondagmorgen om elf uur werd het vol gende door drie doctoren geteekende com muniqué gepubliceerd: „In weerwil van een rusteloozen nacht is de algemeene toestand van den koning iets verbeterd". Het bulletin van Zondagavond meldt, dat de koning een rustigen*dag heeft gehad en dat de verbetering in den algemeenen toe stand welke Zondagmorgen geconstateerd werd zich heeft kunnen handhaven. Gisteravond werd de nieuwe Röntgen stralen-therapie op den koning toegepast. Van gezaghebbende zijde werd bevestigd, dat het bulletin van Zondagavond wijst op een kleinen vooruitgang in de goede rich ting, zoodat de bezorgdheid derhalve ver mindert. ITALIË. Italië's begrooting. Een milliard lire hooger. Het kabinet heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de voorloopige ramingen voor het komende financieele jaar 1929/30. De oorspronkelijke ramingen, die door de ver schillende departementen zijn ingediend, waren 1500 millioen lire hooger dan verlo den jaar, doch door diverse bezuinigingen is deze verhooging met 500 millioen ver laagd. De voornaamste verhoogingen zijn 41.5 millioen lire voor het ministerie van Oorlog, 9 millioen voor marine, 107 millioen voor koloniën, 85 millioen voor onderwijs en 4G0 millioen voor openbare werken. Een groot gedeelte van laatstgenoemd bedrag is ech ter bestemd voor betaling van in het afge- loopen jaar gemaakte schulden. ZUID-AMERIKA. NIEUWE BOTSINGEN. Bolivia verovert twee forten. Algemeene mobilisatie in Paraguay. De Boliviaansche minister van Oorlog maakt bekend dat Zaterdag j.l. opnieuw een bloedig treffen heeft plaats gehad tussehen de troepen van Bolivia en Paraguay. Eerst- genoemden veroverden het fort Boqueron op de Paraguayanen. De verklaring van den minister van Oor- INGEZONDEN MEDEDEELING. AMSTERDAMS ANTHRACIET- Heerenslnflel 34-35; Mi523 A'dam-Hilversum •Lussum/ilaarlem. log luidt woordelijk: Nadat nieuwe afdee- lingen Paraguayaansche troepen onze for ten in den Chaco hadden bedreigd, volgde een bloedige strijd. Onze troepen hebben na hun tegenstanders verslagen te hebben, het fort Boqueron, gelegen in een gebied, waarop Bolivia trnditioneele en onver vreemdbare rechten heeft, bezet. Het leger heeft zijn plicht gedaan. Naar het blad „El Norte" meldt, hebben do Bolivianen voorts het fort Rojas Silva veroverd na een bitter gevecht, waarbij de stellingen der Paraguyaansche troepen door Boliviaansche vliegtuigen werden gebombardeerd. Nadat de verovering van het fort Boque ron te La Paz bekend werd, stroomden 20.000 Bolivianen voor de regeeringsgebou- wen te zamen, waar onder matelooze geest drift het volkslied gezongen werd. De pre sident der republiek sprak van het balkon van zijn paleis de menigte toe, waarbij hij verklaarde, dat de verovering van het fort geheel in overeenstemming is met de tra dities van Bolivia en dat het volk zijn kalmte, doch ook zijn vaderlandsliefde moest bewaren. 120 doodenl Volgens de Boliviaansche regeering zijn bij de gevechten van Zaterdag 100 Para guayanen en 20 Bolivianen gedood. Het Paraguayaansche ministerie van Oorlog meldt, dat het fort Boqueron slechts door 13 man bezet was, die gezien de Boliviaan sche overmacht terugtrokken. Bommen op een stad geworpen. „La Prensa" te Buenos Aires verneemt uit Asuncion, dat een Boliviaansche vlie ger vier bommen ,dio echter niet ontplof ten, heeft geworpen op het Paraguyaansche stadje Bahia Negro. Zal de Paus bemiddelen? In Italië loopt het hardnekkige gerucht, dat de Paus bij Bolivia stappen heeft ge daan om te bemiddelen in het conflict met Paraguay. Briand optimistisch. De „Petit Parisien" meldt uit Lugano, dat Briand, die als voorzitter van de Raad van den Volkenbond door de regeering van Bo livia telegrafisch op de hoogte wordt ge houden van het verloop van het conflict, nog steeds hoopt, dat het niet tot vijande lijkheden zal komen. Het schijnt, dat de regeering van Bolivia onder den druk van de openbare meening die door de inneming van het fort Vanguardia zeer opgewonden is door de bezetting van het fort in Para guay een zeker evenwicht heeft willen her stellen, om de openbare meening te bevre digen en zich een betere positie bij een verdere regeling van het conflict door ar bitrage te verschaffen. Briand heeft de andere leden van den Volkenbondsraad in kennis gesteld van den gang van zaken. DE KAMERVERKIEZINGEN. Candidaten in den kieskring Leiden. Zooals bekend, zijn de R.K. Rijkskieskrin gen Leiden, Dordrecht, Friesland en Gro ningen met elkaar verbonden door het re glement der R. K. Staatspartij, om samen een candidatenlijst samen te stellen voor de Kamerverkiezing. Deze kieskringen moeten zorgen voor twee kwaliteitszetels (financieele speciali teit en deskundige op arbeidsgebied). De heer C. J. Kuipers is gekozen voor Dordrecht, maar men dacht er over in Lei den deze candidatuur over te plaatsen naar een der gTOOte steden en dan hier de heer Loerakker als arbeidscandidaat te stel len. In een vergadering van de besturen der vier genoemde R. K. Rijkskieskringen is echter gebleken, dat de heer C. J. Kuiper geen andere candidatuur zal aanvaarden dan in den kieskring Dordrecht. Besloten is, dat de vier kieskringbestu- ren voor de beide kwaliteitszetels zullen adviseeren de aftredende Kamerleden A. C. A. van Vuuren en C. J. Kuiper, terwijl door de besturen van Dordrecht, Friesland en Groningen voor den vrijen zetel zal worden geadviseerd de candidaat, door den kies kring Leiden aan te wijzen. Men noemt reeds voor deze vrije plaats den heer Loerakker, eveneens aftredend Kamerlid. De middenstandscandidaat. Te Haarlem vond dezer dagen een druk bezochte vergadering plaats van R. K. mid denstanders uit de drie gewestelijke provin ciën, naar aanleiding van het besluie van het Centraal College der R. K. Staatspartij inzake de toewijzing van den middenstands kwaliteitszetel. Men was van meening, dat 't besluit van het Centraal College voor zoover het be paalt, dat de middenstandszetel tevens be doeld is als Zeeuwsche zetel in strijd is met het kiesreglement der Staatspartij en met den geest der reorganisatie. Naar verluidt bestaat het plan, in alle Kieskringen den heer Mr. Hellenberg Hu- bar op een vrije plaats te stellen, en de middenstanders op te wekken, op dezen candidaat te stemmen, die dan zóó kans heeft gekozen te worden. Candidatuur-Veraart. De heer Veraart heeft aan de „Res." me degedeeld, dat hij zich niet kan laten wel gevallen, dat het Centraal College hem heeft uitgesloten verklaard van het bezet ten van een zetel als deskundige op arbeids gebied en men hem heeft willen dwingen zich te laten stellen voor ©en vrije plaats. Hij zal zich in 's Gravenhage laten Btellen als deskundige op arbeidsgebied. HET SPOORWEGPERSONEEL. De extra-uitkeeringen. In de Zaterdagochtend gehouden be sprekingen van de directie der Nederland- sche Spoorwegen met den personeelsraad heeft de directie, naar aanleiding van het verzoek van de personeelsorganisaties om een halve maand extra loon met een mini mum van 70.medegedeeld, dat zij be reid is te verstrekken een extra-uitkeering van zeven dagen loon met een minimum van 30.aan allen die gedurende het volle jaar 1928 tot nu toe, onder het R. D. V. hebben gewerkt. Voor hen, die niet het volle jaar, doch slechts een gedeelte daar van onder het R. D. V. verband bij de spoorwegen zijn werkzaam geweest, zal de uitkeering bedragen 1/4 daarvan voor elk vol kwartaal. Aan hen, <fce in los verband of onder arbeidscontract hebben gewerkt, zal de volle uitkeering slechts worden uit betaald, zoo zij 280 dienstdagen hebben; zij die onder dergelijk dienstverband minder dan 280 dagen zijn werkzaam geweest, ont vangen niets. Indien technisch mogelijk zal de uitkeering uiterlijk 24 dezer worden uitbetaald. Nader meldt men aan de „N. R. Crt.": Bij de bespreking van den personeels raad heeft de directie medegedeeld, dat zij het overschot van de bedrijfsuitkomsten over 1928 begroot op 11 millioen waarvan 1.825.000 ten bate van het personeel zal worden aangewend. Zij was bereid dit be drag geheel voor de extra-uitkeering te bestemmen, hetgeen dan zal neerkomen op een week extra-loon. De heer Kalff verklaarde dat de direc tie al sedert 1927 uitkijkt, of, in verband met de bedrijfsuitkomsten, iets voor het personeel kan worden gedaan. Zij is nu tot deze beslissing gekomen. Van formeel recht van de zijde van het personeel is z. i. geen sprake. De loonregeling is vastgesteld en de directie heeft niets goed te maken. Daarom is er, zeide hij, in de vergadering ook geen gelegenheid om er verder over te discussieeren. Van de zijde van den personeelsraad werd opgemerkt, dat deze beslissing bij het personeel teleurstelling zal geven. Er kend werd, dat het personeel niet het for- meele recht heeft, doch betoogd werd, dat het personeel wel een moreel recht op een extra uitkeering heeft. Aan het hoofd der spoorwegen staat een bekwame direc tie; erkend moet evenwel worden, dat de bekwaamheid en arbeidslust aan de zijde van het personeel niet minder zijn kan dan wat van het personeel verwacht mag wor den. Er werd gezegd, dat deze uitkeering zal worden opgevat als een fooi. Van de zijde van de directie werd daar op ontkend, dat hier van een fooi sprake zou zijn. Wij doen die uitkeering zoo zeide de heer Kalff, in volle vrijheid, en zij kan dus niet beschouwd worden als een fooi. De heer Kalff ontkende in den verderen loop der beraadslaging beslist, dat de directie tot haar besluit tot het doen van deze uit keering gebracht zou zijn door het verzoek der organisaties. Naar aanleiding van het verzoek van den personeelsraad om de uitkeering slechts te verstrekken aan de georganiseerden, zeide de heer Kalff, dat van inwilliging van dit verzoek ook hierom geen sprake kon zijn, wijl deze uitkeering gedaan wordt uit vrijen wil van de directie, niet als ant woord op een verzoek van de organisaties. Overigens zeide de heer Kalff, dat ook hem de ongeorganiseerden niet sympathiek zijn hoewel hef z. i. mogelijk is, dat sommige personen onder de bestaande organisaties geen vorm van vereeniging vinden, welke overeenkomt met hun beginsel. De heer Van Manen, het andere lid van de directie, vergeleek de niet georgani- seerden met burgers, die hun belasting niet betalen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De V. B. Raad weer uiteen. Nieuwe botsingen in Zuid-Amerika. BINNENLAND. Een extra-uitkeering voor het Spoorweg personeel. (lste blda). Auto in een sloot gereden, waarbij do secretaris-ontvanger van Barsingerhorn is verdronken. (Gem. Berichten, 2de blad). Carp's Garenfabriek te Helmond door brand verwoest. (Gem. Berichten, 2de blad). Te Pijnacker is het bijenhouden verbo den. (Gem. Berichten, 2de blad). Vanmorgen is te Amsterdam bij een brandje een vrouw verbrand. (Laatste Be richten). Bezorging aangeteekende stukken aan huis. Aanstaande proefneming. De reeds vroeger aangekondigde proef neming met bestelling van aangeteekende stukken bij geadresseerden aan huis, wel ke zou geschieden in de postale provin ciale afdeelingen Dordrecht en Maastricht, zal naar wij thans vernemen met ingang van 16 Januari a.s. plaats vinden. Het proefnemingsgebied zal worden uitgebreid met een groote plaats, waarvoor gekozen is de stad Utrecht, Als regel zullen aangeteekende stukken in alle briefpostbestellingen worden opge nomen. Uitreiking zal slechts geschieden tegen afgifte van een door den geadres seerde of zijn gemachtigde onderteekend bewijs van ontvangst. Dezo machtiging is ook noodig voor de huisgenooten. Indien afgifte niet mogelijk is, kan worden ver zocht het 8tuk weer in de volgende be stelling op te nemen, tenzij het vóór dien wordt afgehaald. Gedurende de proefne ming zal aan geadresseerden gelegenheid worden gegeven, om do voor hen aanko mende aangeteekende stukken desverlangd van de bezorging aan huis uit te sluiten. Aangeteekende brieven met een hoogere aangegeven waarde dan 1000 zullen in elk geval van uitreiking aan huis worden uitgesloten. „Tel." Verlaagde toltarieven te Gouda. Met ingang van 1 Jan a. s. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal het tol tarief voor motorrijtuigen van de twee op den straatweg GoudaBodegraven go- plaatste tollen met 50 pet. worden verlaagd De tollen zullen in den vervolge niet meer verpacht, maar door de Associatie in eigen beheer gehouden worden. Proeftuin „Zuid-Hollandsch Glasdistrict". De Westlandsche Proeftuin „Zuid-Hol landsch Glasdistrict" vraagt een verhooging van subsidie om deze n.l. van ƒ3000 op 5000 te brengen. Z. Exc. Minister Kan, is van meening, dat, wanneer de verschillende veilingvereenigingen niet kunnen bijbren gen, het Rijk wel verplicht is steun te ver- leenen. Z. Exc. zal het noteeren en zijn op volger warm aanbevelen. Dat is alvast iets, doch do drie ernstig overwogen verbciorin- gen, n.l. grondonderzoek, ziektebestrijding en verwarming benevens bemesting staan voor 1929 op 't program en hiervoor wil men wetenschappelijke krachten aanstellen, doch men weet niet, of de geldmiudelen hiervoor toereikend zijn. Jubileum-viering Vereeniging „Westland". Binnenkort zal de Vereeniging „West- land" welke ook in het buitenland alom be kend is en ruim 2000 leden telt, haar 40- jarig bestaan herdenken. Men zal dit feit niet onopgemerkt doen voorbijgaan. De Bond, welke in die 40 jaar zeer veel heeft gedaan, de streek uit haar malaise heeft weten op te heffen, zal op een grooische wijze worden gehuldigd. Nu heeft 't West- land haar voornaamste cultuur, n.l. die der druiven, te danken aan Pastoor Verburch, die ongeveer 300 jaar geleden den eerste druivenboom in het Westland plantte, en den weg opende naar bestaan en weelde. Het Westland eerde hem reeds door te Poeldijk een straat naar hem te noemen; thans bestaan er plannen te Poeldijk om een gedenkteeken bij het a.s. jubileum voor hem op te richten. De uienexport in 1928. Van einde September tot 15 November j.l. werden te New-York ruim 330 wagons Nederlandsche uien ar voerd. De prij zen in den groothandel bedroegen van 7.5010.per baal van 50 K.G. Thans kan van dezen lang niet onbelangrijken handel worde gemeld, dat de prijzen zeld zaam vast zijn en de prijzen ongeveer drie maal zoo hoog zijn dan het vorig jaar. Do Amerikaansche uienoogst is dit jaar onge veer een derde geringer dan in 1927.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1