INGEZONDEN MEPEDCELWG. aggsBK-w sp ^^SgBBsaaBga Di rooktabak bij uitnemendheid! S?)V ECHTE FRIESCHE HtEÉte-BMI j s, Itldange van rijpe tabikkcnd) Reeds vartaf 50ct.per!/2poll :f 20ct. per ons - lOct. per'/j iffls J N.V.DOUWE EGBERTS TABAKS»BRIEKrfN JOURE UTRECHT*AMSTERDAM-DEN HAAG OPGERICHT 175^ fl o ■iiiBi^iiiiiBffTrrnrrT'mrir-i MORGEN WEER. Morgen wordt weer in drie parochies gebedeld voor de armen. Wij behoeven niet er ip te wijzen, dat 't is voor een doel, waarvoor alle Katholieken warme liefde gevoelende hulpbehoevende weezen. Verleden week heeft de St. Petrusparo chie prachtig voor dit doel geoffoid morgen zullen dë drie andere parochies weèr haar milddadigheid toonen. Voorstellen voor den gemeenteraad. Er zijn nog een aantal voorstellen in gediend. De heer Baart srtelt voor, de wachtgeld- dagen vanwege de gemeente steunverlee- ning uit te doen betalen; de werkzaam heden in het Badhuis aan den v. d. Werf- straat op Zaterdagmiddag te doen ge schieden, opdat niet langer dan 48uur worde gewerkt. Mevr, Braggaarde Does stelt voor, de schoolkpdervoeding ook gedurende de vacantie te verstrekken, en de kinderen ook van schoenen te voorzien. De heer Kooistra stelt voor, B. en W. te verzoeken een plan te ontwerpen, om het den bouwvereenigingen financieel mo gelijk te maken zonder Rijkssteun te bou wen; straten aan te leggen en grond bouwrijp te maken. Naar wij vernemen, zijn ook door leden uit Katholieke en Antirev. en Chr. Hist. Raadsfracties eenige voorstellen gedaan, die nog niet in druk zijn verschenen. Sociale cursus St. Jos. Gez. Vereen. Gisterenavond was de zaal van het Ge- zellenhuis wederom geheel gevuld met vele ledén der vereeniging, toen de voor zitter van „St. Petrus Canisius" den avond opende met gebed en een woord van wel kom aan allen, bijzonder aan den spreker den heer A. H. J. Engels, lid der Tweede Kamer. De voorzitter wees er op, dat de leden door dezen socialen cursus, door de kennis van het heerlijke Roomsche geloof boter hun taak in de maatschappij zullen begrijpen en vervullen. Na het zingen van Roomsche Blijdschap werd het woord ge geven aan den heer Engels. Na een korte inleiding kwam spr. tot zijn rede „Het socialisme op maatschap pelijk gebied". Marx, de grondlegger van het socialisme, heeft de waarde- en meer waarde leer gemaakt tot basis van zijn oeconomisch stelsel. Spr. zette deze theo rie uiteen en toonde haar onjuistheid aan. Daarna besprak spr. den klassenstrijd-leer van Marx. Eduard Bernstein, was te nuchter om de leer van Marx als juist te blijven erken nen. Hij stichtte het revisionisme, dat hier in Holland overgenomen werd door Troel stra, 'n veranderd s ialisme. Maar ook deze theorie, de productie aan de gemeen schap en doorgevoerde onteigening, gaat weer verdrongen worden door de vele ka pitalisten in de socialistische kringen. De heerlijke encycliek van Leo XIII is gebleven, maar Marx leerboek is aan stuk ken gescheurd. Doch de aan flarden ge scheurde groepen van communisten, socia listen en anarchisten zijn wel gebleven en zij juist zijn het gevaar. Spr. weidde no"'over de socialiseering der bedrijven. Gesteld dat bijv. hier in Leiden het bakkersbedrijf aan de gemeen schap komt, aldus spr., hoe spoedig zou den we dan misschien een „meellucht" krijgen I Al de programpunten der S. D. A. P. zijn theorie, aldus spr., en practisch kan er nooit iets van terecht komen. Spr. eindigde met een gedicht van do communistische Henriette Roland Holst, waarin deze beschrijft, hoe men in de re volutie van Rusland alles zich ziet storten op het genot en de arbeidslust is verloren gegaan. Rusland was na do revolutie een droevig dooden-veld. Met een aansporing om zich toch goed katholiek te organiseeren eindigde spre ker. Een daverend applaus volgde, waar na de voorzitter een woord van dank sprak aan den lieor Engels voor zijn schoone rode. Van de gedachtenwisseling werd door eenige leden gebruik gemaakt, de vragen werden naar genoegen beantwoord. Na het zingen van het „Wilhelmus" sloot ie voorzitter met een aansporing voor a.s. Zondag met het gebruikelijk gebed. drijven, bij de fabrikanten te dezer stede te verdedigen. Deze week had een gecombineerde be- sturenvergadering plaats van deze samen werkende organisaties, ter bespreking van het resultaat van de bezoeken bij de Leid- sche werkgevers, die daarvoor in aanmer king kwamen. Uit de gedane mededeeling bleek, dat de werkgevers over het alge meen genegen waren met de vertegenwoor digers der organisaties te spreken over de arbeidsvoorwaarden, uitgezonderd de fir ma gebrs. Pel, welke weigerde deze verte genwoordigers te woord te staan. Overeengekomen werd, dat alle pogingen in het werk zullen worden gesteld om deze actie tot eenig behoorlijk resultaat te lei den/en nen rekent daarbij op den daad- wetkelijken steun van de betrokken perso- yneelen. Actie in de Koek-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrijven. In verband met de groote regelloosheid, welke er heerscht ten opzichte van de ar beidsvoorwaarden in bovengenoemde be drijven, zijn de hoofdbesturen van den R.K Bond, van Alg. Ned. Bond en den Prot. Chr. Bond van Arbeiders in het Bakkers bedrijf bezig, een in onderling overleg vast gestelde prbeidsove^ee" komst r deze be- Tentoonstelilng van Kanaries. Gisteravond is in café „Het Centrum"', Nieuwe Beestenmarkt no. 13. de vierde tentoonstelling geopend, uitgeschreven door do Eerste Leidsche Vereeniging van Ka narieliefhebbers en Vogelliefhebbers „De Zanger". Het aantal inzendingen dezer tentoon stelling bedraagt evenals het vorig jaar weer een honderd exemplaren goede zang vogels van betere kwaliteit zelfs dan het vorig jaar zooals uit het aantal behaalde punten overduidelijk blijkt. Immers in de inzendingen van 4 vogels behaalde de eer ste prijswinnaar niet minder dan 231 pun ten tegen 191 vorig jaar, in die van 2 vo gels waren deze cijfers resp. 144 en 102, in de open klasse resp. 70 en 57. De tentoonstellingscommissie, bestaan de uit de heeren J. Schouten, J. W. v. Hees en Chr. Reizevoort heeft weer eer van haar werk want het is een expositie, die gezien mag worden. Als keurmeesters fungeerden de heeren J. J. F. Schroder uit A'dam en do heer G. O. Lauwerman uit Rotterdam. Een nieuwigheid op deze tentoonstelling is klasse G., waarin de gefokte poppen zijn ingedeeld. Door de vereeniging wordt bij zonder veel werk gemaakt v^n het opfok ken der wijfjes en om dit werk, dat bij zondere zorg en accuratesse vereischt, te bevorderen, zijn er voor do beste uit deze klasse medailles beschikbaar gesteld. De tentoonstelling wordt verder opge luisterd door een fraaien stand van den heer D. Groeneveld Jr., die een prachtcol- lectie vogelkooien en andere benoodigdhe- tlen heeft geëxposeerd en daarmee een zeer eerv. vermelding en een groote ver zilverde medaille verwierf. De tweede stand is van den hoer E. de Heer, die diverse kanariesportartikelen, brengt. Deze inzending behaalde een eerv. vermelding met kleine verz. medaille. Verder is er nog een stand, waarin op aanschouwelijke wijze de vogelbescherming wordt uitgebeeld. We maken voorts nog attent op de ver loting, georganiseerd ten bate van de vo gelbescherming, waarvan do trekking a.s. Maandag zal plaats hebben. De tentoonstelling is door verschillende particulieren gesteund door het beschik baarstellen van prijzen zoowel voor do wedstrijdklassen als voor de verloting. De bekroningen der zangers werden als volgt toegekend: Klasse A, vogels eigenteelt 1928: le pr. wisselbeker P. C. Wansink, 2e pr. W. F. v. d. Reyden, 3e pr. A. P. Hollemans. Klasse B, 2 vogels eigen teelt 1928: le pr. (wisselkrans) W. F. v. d. Reyden, 2e pr. A. P. Hollemans, 3e pr. P. Boom, 4e pr. J. L. F. v. d. Meyden, 5e pr. H. J. Clioufour. Klasse C, 1 vogel eigen teelt 1928: le pr. P. Boom, 2e pr. W. F. v. ct. Reyden, 3e pr. J. L. F. v. d. Meyden, 4e pr. (bij loting) A. P. Hollemans, 5e pr. J. L. F. v. d. Meyden. Klasse D, overjarige vogels eigen teelt: le pr. H. J. Choufour, 2e pr. J. H. Chou- four. Klasse E, Openklasse: le pr. H. J. Chou four, 2e pr. (bij loting) W. F. v. d. Reijden, 3e pr. H. R. Roman, 4e pr. (bij loting) H. R. Roman, 5e pr. (bij loting) D. Groeneveld Jr., 6e pr. W. F. v. d. Reijden. Klasse G, broedpoppen eigen teelt: le pr. A P. Hollemans, 2e pr. J. Schouten, 3e pr. P. Boom. De heer W. F. v. d. Reyden behaalde de bondsmedaille met kooinummer 135, uit geloofd voor den meesterzanger der ten toonstelling, zijnde de vogel die voor het zingen het hoogst aantal punten in de ver schillende klassen heeft behaald (78 pun ten). De gladheid. Een plotseling gistermiddag opkomende gladheid heeft in enkele oogenblikken tijds verschillende, gelukkig niet ernstige onge lukken ten gevolge gehad. Te even 4 uur is op den Apothekersdijk een met kisten spruitjes geladen groenten- wagen, waaronder de hond gespannen was en die bestuurd werd door den 18-jarigen N. F., wonend Vestestraat 104, te water ge reden. De bestuurder werd spoedig door omstanders op het droge gebracht, waar na men door middel van scheepshaken ook het gespan spoedig boven water had De hond was inmiddels verdronken en werd door den eigenaar P. K. naar de Stadswerf gebracht. Even later had aan de Beestenmarkt een ongeval plaats. Bij het baantje glijden is de 7-jarige W. H., uit de Potgieterslaai^ te vèr doorgegleden en in het water terecht gekomen. Het ongeval werd bemerkt door den 21-jarigen student L. v. Waalwijk van Doorn, die op een stadstram voorbijreed. Hij aarzelde geen oogenblik, sprong van de tram en daarna te water en mocht het ge noegen smaken den jongen, die reeds 2 Meter uit den wal lag, te grijpen en op den wal te brengen. In het Noordeinde veroorzaakte de glad heid verschillende verkeersongeyallen, door dat de paarden voor de wagens niet besla gen waren en herhaaldelijk vielen, in aller ijl werd het Noordeinde daarop met zand bestrooid. Omstreeks half zeven is op de Pieters kerkgracht de 14-jarige A. v. d. H„ wonend Barbarasteeg 5, bij het afstappen van zijn rijwiel uitgegleden en met zijn rechterkuit in de pin van een ijzeren hek terechtgeko men. Hij werd door den E. H. D. naar het INGEZONDEN MEDEDEELING. NIEUWE WINTERMOOELLEN met en «ponder Crêjje Soles N.V. OSWALD ELIE K. RAPENBURG - TELEPH. 344 Rotterdam Tïïïïïï" Breda Eindhoven Acad. Ziekenhuis overgebracht, alwaar bleek, dat de verwonding niet ernstig was. In verband met de mogelijkheid, dat de gladheid thans dagelijks k" voorkomen, herinneren we eraan, dat do ingezetenen verpli ht zijn d gladde strate:.. voor hun huizen met zand of asch te bestrooien. Men verzoekt ons mede te deelen dat Woensdag a.s. een spoedvergadering wordt gehou'en 1 Gymnastiekveiesniging „Jeanne d'Arc" in het gebouw van den R.K Volksbond, Steensehuur, des avonds 8.15 u. De opkomst van de leden wordt zeer op prijs gesteld, daar er enkele zeer belang rijke punten te behandelen zijn. Tijdens de afwezigheid van den lector in het Chineesch, den heer J. J. L. Duy- vendak, van Februari tot Juni 1929, zul len zijn colleges worden geceven door den hulpleeraar den heer Chang F'ien-tsé, M. A. De intree-rede, welke Dr. J. F. M. Buf- fin, benoemd hoogleeraar in de Nieuwe Fransche Letterkunde vanxvege 't Leidsch Universiteitsfonds, Woensdagmiddag a.s. zal houden, zal worden bijgewoond door den Franschen gezant te Den Haag. Door den architect den heer W. Fon tein is namens het bestuur van de Chr. Wijkvereeniging te Leiden het afbreken van het perceel Levcndaal no. 99 en het verbouwen van het Wijkgebouw Levendaal no. 101103 opgedragen aan R. Massaar, aannemer alhier. Gisteren is op den Apothekersdijk een rijwiel onbeheerd gevond. Lrlichtingen bij de politie. Op Vrijdag 21 December zal het City theater aan de Haariemmerstraa weer opengesteld worden. MUZIEK. Politierr.uziei gczslschap. Vooraf een zeer hartelijke opening dooi den voorzitter. In vroolijke vaart volgen de uitvoeringen van dit corps elkander op en gelijken tred houdt daarmede de belangstelling van hot publiek, dat gisterenavond weer danig acte de présance gaf. Is het nog aan twijfel on-- derhevig, dat men zoo gaarne opgaat naar het beluisteren van wat do politiemannen telkenmale bieden? Men weet toch vooraf, dat het alles goed is, dat. blijkbaar uit alles die opzet spreekt, degelijk voorbereide avonden te geven, echt muzikaal. En dat alles wordt genooten in een sfeer van echte gezelligheid en groote waardeering. Dat bleek ook weer, toen wij gisterenavond ons tot luisteren kwamen zetten. Een achttal fraai gespeelde muzieknummers, waar technisch moeielijke onder waren, die niet geringe mate van voorstudie en toewijding vjoegen, gingen in jijisten vorm en juist tem po. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er geen afwijkingen te eonstateeren vielen Wat meer rustig kon het hier en daar wel zijn« men blaze niet al te bevreesd, dat beïnvloedt klank en aanzet, dat geeft zwakke plekjes, die bij een corps als dit heusch niet meer behoeven voor te komen. Alles kan gaaf zijn en de in tonen omgezet te aangeblazen lucht, kan tot volle produc tiviteit gebracht. De directeur Bolderdijk heeft al reeds zeer veel in die richting be reikt en zijn zoo bekwame leiding is er borg voor, dat het corps tot meerdere per fectie in staat zal komen. Moed dus ver trouwen. Onder leiding van den heer D. v. Wouw zong het dubbel-manenkwartet „Inter Nos" eenige kwartetten, die wel voorbereid de den kennen een achttal mannen, met goeden wil en goed stemmen bedeeld, die nog meer moeten bedenken, dat gelijkheid en goed verzorgde ademhaling onmisbare factoren zijn voor een goede uitvoering. Het staat vast, dat door ernstige studie de capaci teit aanmerkelijk zal stijgen en nog meer goeds kan worden gebracht, dan waarvan wij nu reeds kunnen getuigen. Het duo Matron is het mogen gelukken ter afwisseling de lachspieren los te slaan en den avond te helpen maken tot een suc ces voor het Politiemuziekcorps, dat velen aan zich verplicht. Er waren verschillende pólitie-autoriteiten. Sp. Gemeentelijk^ Aankondiging Budapest Trio. Op het tweede abonnementsconcert van de Holl. Concertdir. Dr. G. de Koos zal het beroemde Hongaarsche ensemble Bu dapest Trio een kamermuziekavond geven in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal op Vrijdag 21 Dec. a.B. om 20 uur. Dien avond zal het Trio werken van Brahms, Arbos (drie Spaanscho dansen) en Tschaikowslcy ten gehoore brengen. Het trio bostaat uit de heeren Nicolas Roth, viool, Georges Roth, cello en Endre Petri, piano. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. i Wethouders van Lei den maken bekend, dab een kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet be paalde, bevoegd is bij volmacht te stem men, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of al thans gedurende het gedeeltei vanj .het jaar, waarin de stemming gew ibnlijl ^lt, werkzaam pleegt te zijn bui te dj meente op welker kiezerslijst hij komt, mits zijn afwezigheid in i< durende heb tijdvak of de tijdvikkan, waarin hij aldus werkzaam is, e in offmeljjr- malen in die gemeente teruj komtj fels regel telkens langer dan drie d gen okyirt. Mede is, met inachtneming an heT in de Kieswet bepaalde, bevoegd^ bij vol macht te stemmen de vrouw, $velke 'ge huwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man in verband met diens beroep 'of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strek kend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet gecchieden vóór 1 Ja nuari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar, Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 September tot en met 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoek schrift als bovenbedoeld, heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan in persoon •me.' e deel mg ter secretarie van de ge meente, op welker kiezerslijst, hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dltn een week na den dag der can- didaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornaam, dagteekening en plaats van geboorte vaa- hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schrifte lijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt dooi den kiezer en door den burge meester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitge reikt; De gemachtigde moet in persoon ter secretarie ven de gemeente mecledeelen, dat. hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtig de en door den burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar ondertee kend. Indien de aanneming niet reeds ge lijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden geeft de burg^ifeester of de door dezen aangewezenAmbtena-ar onver wijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. A'ls gemachtigde mogen slechts aange wezen worden zij, die in de gemeente be- vo*gd zijn tot het deelnemen aan dezelfde ^erkiezing. Indien de kiezer een gemach tigde heeft aangewezen vóór de vaststel ling van de kiezerslijst, en na de vast stelling dief lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, Wordt de volmacht als vervallen he? sopouwd en kan de kiezer niet opnjéuw vfyor dezelfde verkiezing een gemapfttigdo aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, behou dens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personeïi, die bot zijn huis- genooten behooren. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 December 192S. AFSLUITING LAN VIT A. EGRACHT. B. en W. meene kenn Langegrachi ingang nab Lichtfabriek Vuilverbrant ing met molenbrug, een uitbteid, triciteitsfabi :ek, van: ber a.s. totfh; van loeide ijtó brengen ter alge- s/dat hei/gedeelte van de (Noordzijdi), vanaf den hoofd - het Administratiegebouw der m tot aajf het gebouw der begrip van de Vol^ met het maken vdn gebouwen dep/Elec- Maandag 17"Decem- .nkondigirig voor alle banj ng van verkeer zal^ijn afgewoten, A. VAN DE SINDE BAKHUYZEN, VAN STRIJEN,'feecretaris. Leiden, Ij December fe)28. Agenda LEIDEN Zondag. Sluitingsavond Sociale cursus in het Gezellenhuio, Rapenburg 52, 8.15 uur. Maandag. Ledenvergadering „St. Raphael", Dinsdag. Grafische Studieclub, Bondsge- bouw, 8 uur. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Over heidspersoneel, Bondsgebouw, 8 u. Donderdag. Ledenvergadering. R.K. Volks bond. Bondsgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de geneesheeren: Boon- acker, J'anssens, Muyzert en Velthuyzen. De geneeskundige dienst te O e g s t- geest wordt waargenomen door dr. Tim mermans', teleph. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandags 10 Dec. tot en met Zondag 16 Dec. waar genomen door de apotheek van den heer: O. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel 523 INGEZONDEN MEDEDEELING. BIOSCOPEN. Casino. Wie 'n aanschouwelijk beeld wil zien van alle rampen, waardoor ons land eenige weken terug geteisterd werd, die begeve zicli deze week naar Casino aan de Hooge- woerd, waar de beelden op 't witte doek hen brengen naar onze Noordzeekusten met haar gestrande schepen, naar onze polders, voeten diep onder water, naar Rotterdam met 'n schip door den storm midden op de Blaak gezet, allemaal beel den, die ons toonen de ontembare kracht van wind en water. Maar 't voorprogramma laat ons nog meer zien, n.l. twee prachtige natuuropnamen, één ^an Californie, en één van Canada, waarna 'n dolle klucht: „Geeft 'm een schop", de zaal daveren doet van lachen. De eerste hoofdfilm: „Een drama op zee" brengt ons in kennis met twee broers, van wie dc oudste, Bob, door 't geniepig gedoe van zijn jongeren broer Edwin naar Mexi co de wijk heeft moeten nemen. Als Bob later welgesteld terugkeert om met zijn pleegzuster Edith te trouwen, op wie ook Edwin verliefd is, wordt Bob door Edwin beschuldigd van diefstal en moordaanslag op zijn vader, in werkelijkheid door hem zelf gepleegd. Hoe na allerlei verwikkelin gen alles tot 'ri goed einde komt laat ons de film beter zien, dan wij 't hier kunnen zeggen. In de tweede hoofdfilm zien we Lora Watson op 't doek verschijnen, een vrouw, die zich telkens om pietluttige redenen van haar resp. echtgenooten laat scheiden om daardoor aan groote uitkeeringen te komen Madge Wood, een harer kennissen, zal trouwen met John Webb, die veel van zijn aanstaand vrouwtje houdt. Op zijn huwe lijksdag hoort hij toevallig een gesprek tus- sehen Madge en Lora, waarbij de laatste aan Madge den raad geeft zich spoedig te laten scheiden en slechts een huwelijk uit berekening te sluiten. Door allerlei weder waardigheden, die Madge ondervindt, komt ze tot betere gedachten en beide echtgr nooten, die toch reeds veel van elkaar hiel den, beginnen een leven van liefde en ge luk.' 't Is 'n leuke film, niet ontbloot van humor, doch alleen geschikt voor volwas sen menschen, die goed onderscheid weten te maken tusschen fantasie en werkelijk heid. Luxor. Een zeer uitgebreid journaal opent deze week het Luxor-programma, waarin tal van wereldnieuwtjes bekend worden gemaakt. Na een aardige teekenfilm, wordt dan het eerste hoofdnummer „De Papsoldaten" op het witte doek gebi-acht, een film, die met Cohen en Kelly in de hoofdrollen een uurtje heerlijke nonsens laat zien. Natuur lijk weer een oorlogsfilm, die Cohen en Kelly in de vuurlinie brengt en het vijan delijke kamp, waar zij zich ten slotte als vrouwen verkleed een poosje in zeer hache lijke positie bevinden, zoo zelfs, de ze maar liever in den oorlog waren..'.. De meest onmogelijke dingen zijn hier bij elkaar ge raapt om het geheel een goed einde te geven. Op het tooneel krijgen we ditmaal een Accordeon-kwartet te hooren in de per sonen van Van Dijk's Volendammers, die naar het programma vermeldt, voor H. M. de Koningin en voor Z. M. den Koning van Denemarken zijn opgetreden. Inderdaad hebben zij zich als bekwame harmonica- virtuosen laten hooren en goede, weldoor dachte muziek ten gehoore gebracht. In „Haar laatste toevlucht" wordt het verhaal gegeven van een Russisch uitge wekene, Martin Falkhagen genaamd, die als jongen van goeden huize wordt opgeno- ven is geraakt en liefdevol wordt opgeno men door een groentenvrouw en fianne Lo- rek, welke laatste in de persooix van Hemxy Porten een goede vertolkster gevonden heeft voor het scntimenteele meisje, dat zich aanstonds tot dezen jongeman voolt aangetrokken. Zij schenkt hem haar lief de, trekt met hem weg en zij denken ge lukkig te zullen worden, als Martixx (Franz Lederer) door het zware werk ziek wordt en den dood nabij is. Als hij in het zieken huis ligt, waarschuwt zij de moeder van Martin, die haar zoon thuis liefderijk doet verplegen.... zonder resultaat evenwel. Doch zij zegt Hanne haar steun in de toe komst toe. Voorbehoud voor volw, Trianon. In het Trianontheater wordt deze week een bijzonder komisch programma gegeven, bestaande uit twee komische hoofufilms, waaraan nog een aardige twee-acter vooraf gaat, getiteld: „Het nichtje van Oomo Bok- kie", een leul.o Chris tie-comedie.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2