BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Rechtzaken. SPORT. LUCHTVAART. STADSNIEUWS. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week. f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezond;: rd Zen- en Feestdagen. II Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt bet dubbelo van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. VOLKENBOND. DE VOLKENBONSRAAD. De besprekingen der drie. De zaak op hetzelfde punt. De ,,Echo de Paris" meldt, dat door Stresemann niet is ingegaan op de con cessies van- Briand inzake het Rijnland, de zaken op hetzelfde punt zijn gebleven. Polen—Litauen weer voor den Raad. De Volkenbondsraad heeft gistermorgen de behandeling van het PoolschLitausch conflict voortgezet. De rapporteur Quino- nes de Leon bracht een nieuw rapport uit, dat uitgaat van de constateering, dat tus- schen beide landen de vredes-toestand be staat, en dat Polen zich plechtig bereid heeft verklaard, de Litausche onafhanke lijkheid volkomen te respecteeren. Het rap port verwijst voorts naar de internationale verplichtingen der Volkenbondsleden tot bet in stand houden van het internationaal verkeer. Den Raad wordt verzocht, aan de consultatieve commissie voor verkeers- en transito-kwesties opdracht te geven, een rapport op te stellen omtrent de verkeers- toestanden in het bij het geschil betrokken gebied, zulks in het belang van het inter- nationaal verkeer. ENGELAND De toestand des koning* weer iets ongunstiger. Het bulletin van gisteravond 8.15 aan gaande den toestand van den koning is minder gunstig, dan men na de betrekke lijk goede berichten van gistermorgen had meenen te mogen verwachten. Het luidt als volgt: De koning heeft een eenigszins onrus- tigen dag" gehad, en de algemeene toestand is niet zoo bevredigend. De polsslag blijft echter regelmatig. NOORWEGEN. GROOTSCHE HERDENKING VOOR AMUNDSEN. Geheel Noorwegen in rouw. Imposante plechtig h*.e i d op Akershus. Geheel Noorwegen treurde gisteren om Itoald Amundsen .Alle vlaggen werden om 12 uur 's middags geheschen, de kanonnen van de vesting Akershus bulderden, alle kerkklokken van Lindesness tot de Noord- kaap begonnen te luiden, overal werd het verkeer stopgezet, en trad een stilte van twee minuten in, terwijl elkeen het hoofd ontblootte en de vlaggen langzaam half stok gingen. Alom zag men diep-ernstige gezichten, veler oogen waren met tranen ge vuld. Te Oslo vereenigden zich de kóning, de kroonprins, de leden der regeering, de op- perofficieren van het leger, de bisschop,, de stedelijke autoriteiten, Pool-onderzoe- kers en buitenlandsche gezanten rondom Amundsen's met vlaggen overdekt stand beeld, dat opgesteld staat in een zaal op Akershus. Nadat een miiitair muziekorps had gespeeld, trad de indrukwekkende stil te van twee minuten in. Daarop hield kapitein Gottwaldt, Amundsen's metgezel op de Fcolvlucht der „Norge", een herdenkingsrede, waarin hij een prachtig beeld ophing van den wonder baarlijken sterken man, die is heengegaan, en waarin hij hem dank bracht voor zijn geweldig werk. Amundsen, aldus sprak hij, zou zelf zeker dezen dood ook het liefste gestorven zijn: hij was niet de man, om in bed te sterven. Hij rust thans daar, waar zijn jeugddroomen naar uitgingen. Hij en met hem zijn kameraden, terwijl zij het hoogste gebod der menschelijkheid, dat om anderen te helpen, opvolgden. Het land is tiot-ch op zijn zoon, wiens naam altijd zal voortleven. Hij w. de geboren leider. Hierna k Gottwald woorden van dank tot den F-a'-scben gezant, omdat diens landgenooten onmiddellijk Amund sen trr zijde hebben gesta Het Noorder licht zal altijd zijn schijnsel laten stralen over hun onbeker-"- g avcn. Hij eindigde met do woorden: „Boven Amundsens le venswerk staat in vlammende letters: voor koning, vaderland en de eer van de vlag". Di pleehtighfI op Akershus L1 een ontzaglijken indruk. AFGHANISTAN. Hernieuwde strijd in Afghanistan. Ondanks den wapenstilstand. Naar uit Pesjawar wordt gemeld, nemen de opstandige Sjinwarl's den met koning Aman Oellah gesloten wapenstilstand niet in acht doch treffen integendeel voorberei dingen voor de voortzetting van den strijd. Het bombardement duurt voort, doch zon der veel succes, voornamelijk ten gevolge van slecht mikken. Het resultaat der jongste te Jallalabad gehouden conferentie tusschen de opstan delingen en de Afghaanschen minister van Buitenlandsche Zaken is niet bekend. Do minister is naar Kaboel teruggekeerd, ten einde aan den koning rapport uit te bren gen. Intussclien zijn uit de hoofdstad re- geeringsversteerkingen naar de opstandige streek onderweg. ZUID-AMERIKA. Hoover te Buenos Aires. Groote politiemacht op de been. De nieuwgekozen president der Ver- eenigde Staten, Hoover, is Donderdag avond om zeven uur per spoor te Buenos Aires aangekomen. Aan den trein werd hij hartelijk verwelkomd door president Iri- goyen, de leden van het Argentijnsche ka binet, benevens door de burgerlijke en mili taire autoriteiten. Voor Hoover's veiligheid waren, zooals men weet, uitgebreide maatregelen geno men. Er was een groote troepenmacht op de been, terwijl ook het geheele politie corps was gemobiliseerd. Reeds bij het verlaten van het station vond een eerste incident plaats. Te mid den der groote menigte, die op het stations plein was samengestroomd en waaronder zich niet minder dan duizend rechercheurs hadden gemengd, dook plotseling een groep manifestanten op, die „Viva Nicaragua" riepen en met banieren begonnen te zwaaien, waarop de woorden „Viva Sandi- no" stonden vermeld. Eenige betoogers werden gearresteerd. Toen de presidentieele stoet hierop, on der geleide van 1200 man cavalerie, naar het gezantschapsgebouw der V. S. reed, had onderweg een tweede incident plaats. Een der paarden van het escorte gleed namelijk uit en viel daardoor tegen den' auto der beide presidenten aan. Dienten gevolge geraakten verscheidene paarden in het gedrang, hetgeen nogal verwarring en tumult veroorzakte. Ten slotte kon men het gevallen dier en zijn berijder bevrij den. Bij dit incident werd niemand gewond. Een goed beeld van de uitgebreide voor zorgsmaatregelen door de politie te Buo- nos Aires genomen geeft het bericht, dat duizend verdachte personen gearresteerd zijn en in verzekerde bewaring blijven tot dat Hoover is vertrokken. BRAZILIË. Wat de Katholieke actie tot stand bracht. IA het uitgestrekte Aartsbisdom van Rio de Janeiro bestaat een comité van katholieken, dat zich tot taak gesteld heeft om allerlei sociale, charitatieve en godsdienstige instellingen te organisee- ren en te verspreiden. Iedere maand vergaderen de 445 afge vaardigden van deze vereenigingen om rapport uit te brengen over hunne werk zaamheden en om tevens nieuwe instruc ties' in ontvangst te nemen, die door het Centraal Comité zijn vastgesteld. De werkzaamheden zijn over verschillende Commissies verdeeld, die als permanente instelling van het Hoofdcomité hun nauw keurig omschreven taak op het terrein der katholieke Actie hebben te verrich ten. De werkzaamheden van het comité der mannelijke afdeeling bestaan in propa ganda re- v brs p - ve.rle- dediging der openbare zedelijkhheid, be vordering van het gods-dienstig leven en verzorging van den eeredienst, liefdadig heid, hulpverleening, schoolwezen pers en lectuur organisatie van katholieke mannen en jongens, sociale voorzorg, on dersteuning van arme kerken. In do afdeeling der vrouwen ijvert men voor: geloof en wetenschap, godsdienst en eeredienst, liefdadige instellingen, hei liging van het familieleven, school pers', priesterroepingen, sociale werkzaamheden, heiliging van Zon- en feestdagen. Het comité hoopt dit programma van werkzaamheden in vijf jaar tijd te kunnen verwezenlijken. Nog kort geleden heeft deze organisatie een heerlijk bewijs geleverd van haar groo te levenskracht en haar groote verdiensten op het terrein der Katholieke Actie. Op initiatief van het Comité en onder hooge goedkeuring van den Aartsbisschop van Rio Mgr. Sebastiano Lême werd een sociale week gehouden, die echter in wer kelijkheid veertien dagen duurde. Want op uitdrukkelijk verlangen werden de eerste acht da-gen doorgebracht in het klooster van San Antonio, waar de meer dan 300 deelnemers een retraite meemaak ten. Van 's morgens tot 's avonds was men in stille afzondering. Gebed, overweging en aanbidding van het Allerheiligste wissel den elkander voortdurend af. Alle preeken hadden tot onderwerp, dat voor een vrucht baar Apostolaat verdieping van eigen in wendig leven noodzakelijk is. Na deze retraite werden gedurende een geheele week allerlei vergaderingen gehou den voor verschillende organisaties, welke vergaderingen door den Aartsbisschop zelf werden geleid. Iedere afdeeling bracht een verslag tevertë de programmapunten op voor bet volgend jaar. Aan het algemeen jaarverslag ontleenen we enkele cijfers die oen helder licht wer pen op de groote werkdadigheid der ver schillende vereenigingen. De afdeeling voor de heiliging van het huisgezin had 32.917 huisgezinnen geregeld bezocht en dientengevolge 4796 onwettige samenlevingen tot geldige huwelijken ge bracht. De afdeeling liefdadigheid verleen de hulp aan 55.650 arme huisgezinnen; zij bekostigde 45.487 visites en consulten van geneesheeren en zij liet 33.221 recepten klaar maken; zij gaf 332.452 bonnen voor levensmiddelen en zij deelde 262.168 K. G. brood en 185.432 K.G. vleësch- uit; zij ver strekte 42.621 verschillende kleedingstuk- ken en allerhando linnengoed. De Commissie voor Schoolwezen richtte 60 scholen op, die gemiddeld door 500 leer lingen worden bezocht. De afdeeling voor Priesterroepingen bekostigt do opleiding van 10 Seminaristen, zij leverden een com plete moderne installatie voor een physisch chemisch kabinet en zij verschaffen aan 400 studenten een kostschool-uitzet. Dit zijn enkele sprekende cijfers voor de groote vooruitgang der Katholieke Actie die onder de energieke leiding en dank zij de edelmoedige opoffering van den Aarts bisschop van Rio de Janeiro een heerlijke getuigenis zijn voor den groei van het ka tholicisme in Brazilië. TWEEDE KAMER. De Defensiebegrooting. Do Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de Defensiebegrooting oortgezet. De rede van den heer J. J. van D ij k over het defensiebeleid van Minister Lam- booy viel niet heelemaal tegen. Wel bleek do Anti revolution!^'ft J oud-minister van Oorlog niet heelemaal tevreden, met na me niet wegens te weinig aanbouw voor de Marine (hij sprak in dit verband zelfs over een bedenkelijke positie) en wegens het achterwege blijven van uitbreiding van de luchtvloot (wat we hebben aan vliegtuigen, biedt, volgens dezen afge vaardigde, een droevig aspect), maar, al betrof de critiek dan ook punten, welke de héér Van Dijk zeer zwaar laat we gen, we hebben van dezen afgevaardigde wel effns feller aanvallen op den Minister 'bijgewoond. Dinsdagavond om acht uur zal de Ka mer de behandeling van deze begrooting voortzetten. Hopelijk zal dan ook de Mi nister eindelijk aan het woord komen. FEDERATIE SOBRIëTAS. In de gehouden vergadering van het Federatief Bestuur van Sobriëtas werd Mgr. Prof. Dr. J. H. Hoogveld, Rector Magnificus der Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, als Geestelijk Adviseur ge- installeerd. Tevens namen in bet Federa tief Bestuur zitting: voor den Haarlem- schen Maridbond: Mevr. J. DekkerKoe- dooder te Oosterblokker; voor den Bos- schen Diocesanen Drankbestrijdersbond Dr. H. Spoorenberg te Eindhoven; voor de R. K. Drankweer-Interacademiale: de weleerw. heer C. van Dijck te Nijmegen. Do voorz. herdacht bij de opening Mgr. Dr. Alpk. Ariëns, den Stichter van Sobrië tas. Besloten werd, in 1929 in de Goede Week wederom een offerweek te houden, ter wijl de aandacht ook van de niet-onthou- ders zal worden gevestigd op de vrijwilli ge onthouding in de Vasten Hiertoe zal ook contact worden gezocht met andere Organisaties. Pogingen worden in het werk gesteld, om in aansluiting bij hetgeen op het in ternationaal congres te Antwerpen be sproken is, samenwerking te krijgen met de missionneerende Orden, om ook in de missies gezonde ideeën omtrent het alco holvraagstuk tc kunnen verspreiden. Aan do moederhuizen der onderwijsge vende congregaties van mannelijke reli gieuzen werd door den Federatie-Secreta ris een bezoek gebracht, teneinde bij het onderwijs ook de aandacht te vestigen op drankbestrijding; medewerking werd gaar ne toegezegd. Besloten werd, een commis sie van onderwijs-deskundigen te benoe men met de opdracht, te onderzooken, op welke wijze bij het onderwijs ook aan drankbestrijding kan worden gedacht. Een bijzonder punt van studie zal uitmaken 't verschaffen van goed materiaal bij het on derwijs op dit punt. Verlenging der koninklijke goedkeuring op de statuten, noodzakelijk geworden door het afloopen van den tqrmijn, zal worden aangevraagd. Eveneens werd besloten tot het instellen eener commissie, die aan do Federatie zal adviseeren, bepaalde punten vast te stellen, waaraan zich de z. g. af schaffers te houden hebben; er is nl. her haalde malen - gebleken, dat het begrip afschaffer zeer verschillend genomen wordt en er groote behoefte is aan een duidelijke uitspraak omtrent de verplichtingen, die deze klasse van onthouders gelden. Tot hoofdredacteur van het maand schrift Sobriëtas werd benoemd de zeer eerw. Pater W. Arts, Missiehuis, Arnhem, terwijl een vacature nog zal worden aan gevuld; tot Hoofdredacteur van De Kruis banier werd benoemd: de zeereerw. Pater Ildefonsus te Helmond; tot redactieleden: Mevr. J. DekkerKoedooder te Ooster blokker en de heer G. P. Bon te Den Haag. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal een bijzondere propaganda gevoerd wor den door middel van een blad, dat voor de afdeelingen ter verspreiding beschikbaar zal worden gesteld. Nog zal de Boekhandel beschikking trachten te krijgen over een goed portret van Mgr. Ariëns z.g., om hiervan repro ducties in den handel te brehgen. De jaarvergadering van het Federatief Bestuuj, welke gehouden wordt in April 1929, zal vooral gewijd worden aan de vraag: hoe tfe besprekingen en besluiten van het Nationaal Congres in Augustus 1.1 gehouden het meest vruchtbaar zullen kunnen worden gemaakt. Prof. Veraart uit het bestuur der R. K. Staatspartij getreden. Gemeld wordt dat de heer prof. Veraart uit het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij is getreden, omdat ondanks het dringend beroep van het bestuur der R. K. Kieskringorganisatie den Haag, het dagleijksch bestuur der R. K. Staatspartij niet tijdig vóór 15 December heeft willen dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij gen van bevoegdheid door het centraal col lege betreffende het toekennen van kwali- teitszetels te niet te doen. Wegenverbetering. Gisteravond heeft de Minister van Wa terstaat de rijkscommissie van overleg voor wegenver be Lering geïnstalleerd. R. K. Meisjesvereenigingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot voorzitter van den Bond van R. K. Meisjes-Vereenigingen in het Bisdom Haarlem, den Weleerw. heer J. B. M. Timp, kapelaan te Haarlem (O. L. V. R ozenkrans). Z.D.H. de bisschop van Haarlem zal Maandag, Donderdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Overgang van een recht van koop bij huur. In een hi w;.i b^-areudo den loop van de huurovereenkomst, welke voqr 5 jaar was r jegaah, aan den nuurder de bevoegdheid ver'eend, het gehuurde ge durende dien tijd voor een bepaalde som te koopen. Hij maakte gedurende dien tijd ge?*> gebruik va i .cc! doch na afloop van den bedongen huurtermijn, bleef hij in het bezit van het gehuurde, zooals inge volge art. 1 -9 een nieuwe huur ontstaan was welke geregeld werd door de wetsbe palingen betreffende mondelinge huur. De huurder wenschte toen het gehuurdo voor den oorspronkelijk bedongen prijs te koo pen, doch do verhuurder meende niet lan ger aan die voorwaarde van het schriftelij ke contrc ct geb den te .jn. De Rechtbank te 's-Gravenhage stelde hem in het gelijk en besliste, dat de voortzetting der huur zich niet uitstrekt tot bedingen, welke ge lijk het onderhavige, vreemd zijn aan de bij art. 1584 B.W. omschreven rechten en ver plichtingen. VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. R. K. 0. V. V. Morgen zijn alle elftallen voor de com petitie bezet. Het eerste heeft het al niet gemakkelijk daar zij het sterke D.O.S. op haar terrein moet bekampen. Op eigen terrein kenden onze jongens het al niet bolwerken en moesten zij een gevoelige 52 nederlaag slikken. Sindsdien hebben zij zich w§l her steld, maar nu er in vier weken niet ge speeld is, vreezen wij dat het verband in het elftal wel niet safe zal zijn. Maar, voor uit jongens, geeft u geheel en al van het begin tot het eind, misschienwie weet Komt, jongens,* maakt ons eens be schaamd. Het tweede elftal ontvangt de reserves van VW.L., dat tot nog toe niet veel pres- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Grootsche herdenking van Amundsen in Noorwegen. Het bezoek van Hoover te Buenos Aires. Duizend verdachte personen v/orden vast gehouden. Het Kerstvliegtuig voor Indië to Boeda pest aangekomen. (Luchtvaart le blad). BINNENLAND. Een groote brand te Hèempersgat (Gem. Berichten, 2di> b^d»), Malversaties bij het Burg. Armbestuur te Grave (Gem. Berichten, 2de blad). Fraude bij een coöperatie te 's-Graven* hago (Gem. Berichten, 2de blad). De accijncverlaging (Isto blad). teerde. Beide puntjes moeten in Oegst- geest blijven hoor. Ze kunnen best gebruikt worden- Onze Junioren gaan naar do dito's van D.V.O. en het moet al heel raar 1 oopen willen de puntjes niet naar Oegstgeest worden meegenomen. Veel succes hoor Kerstvliegtuig te Boedapest. Alles wel aan boord. De PH-AEN is gisteren te 14.05 plaatse- lijken tijd te Boedapest aangekomen. Aan boord Is alles wel. Naar Constantinopol vertrokken. •Het persbureau Vaz Dias meldt: De P.H.AEN is hedenochtend te 8.13 uur van Boedapest naar Constantinople! vertrokken. HET 25-JARIG JUBILEUM VAN DEN HEER JAC. P. CREIJGHT0N. Pauselijke onderscheiding. Do herdenking van het zilveren feest van den praeses van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius-Vereeniging, den heer Jac. P. Creyghton, is hedenmorgen begonen met een H. Mis te 8.15 in do Mon Père Kerk, opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken P. L. Dessens. Tal van leden van de verschillende af deelingen uer St. Vincentius-Vereeniging waren aanwezig en natuurlij; ook de re sidenten, die den' Bijzonderen Raad vor men. Ook was tegenwoordig de heer M. Th. Kompier, president van de afd. Zoo- terwoude. Na de H. Mis vereenigden allen zich in de koffiekamer. De jubilaris, vergezeld van zijn echt- genoote en enkele familieleden, werd daar door den Hoogeerw. Heer P. L. Dessens in eenige welgemeende woorden gelukge- wenscht. Spr. uitte woorden van dans bare hulde voor al hetgeen de heer Creyghton 25 jaar lang als president der Vereeniging gedaan had in dienst der christelijke naastenliefde en der Roomseho charitas. In dichtvorm schetste spr. vervolgers hoe do jubilaris 25 jaar lang het roer, kompas en zeil van het schip in oogen heeft gehouden om in veilige haven te kunnen belanden en met voldoening op zijn arbeid mag neerzien. Geeft dit voor den jubilaris een gr-ote vreugde, te grootcr zal deze zijn, nu spr. hem kan mededeelen, dat het Z. H. den Paus behaagd heeft den heer Greyghton te verleenen het gouden kruis „Pro Ec clesia et Pontifice", dat spr. vervolgens met de daarbij bchoorende oorkonde den jubilaris overhandigde. Nadat mevr. Creyghton het gouden kruis haar echtgenoot op de borst had gesccl.l. dankte do Lee. Creyghton dca tfoogcorv Deken voor sri;ti polukwensch m cp li*riunerilo omen, rn.o Zin Hoogficw. heui bij het aftreden Aan a«»n onvergMe- lijken Coebergh als president installeerde In al de sindsdien verloopen jaren heeft Deken Dessens steeds klaar gestaan om spr. en de St. Vincentius-ver. waar zulks noodig en mogelijk was te steunen en daarvoor is spr. ten hoogste dankbaar. Spr. dankt tenslotte den hoogeerw. de ken ook voor do moeite, die hij heeft gedaan om dit Kruis voor hem te ver krijgen. Do jubilaris bleef hierna v et ech'go- noote en familie een kopje koffie bij den Hoogeerw. Deken gebruiken.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1