Uit de Rijnstreek. Gem. Berichten. Buitenl. Berichten. VIERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 15 DECEMBER 1928 DE REEUWIJKSCHE EK SLUIPWIJKSCHE PLASSEN. De heeren A. Schneijgrond^n—Dr. W. Zuidam hebben voor dc leden van do at'- deeling Rotterdam van de Nederlandsche Natuurhistorische Yereeniging en dc leden van den Rotterdamschen kring voordrach ten met lichtbeelden gehouden over de Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen. Na een openingswoord van Dr. Biinie kwam de heer Schneijgrond aan het woord. Natuurmonumenten. Spreker wees erop, dat in de laatste tientallen jaren in onze naaste omgeving tal van mooie terreinen zijn gevallen als offer aan onze steeds wassende bevol king, en wat daarmee samenhangt. Is voor ons, natuurliefhebbers, natuurlijk ge makkelijk in te zien, dat wij dat hebben te billijken, dat er belangen zijn, waar aan die van het natuurschoon ondorge- Bchikt zijn. Vooral deden wij dat vroe ger te gereeder, omdat er altijd nog na tuurschoon genoeg over bleef. Thans is de toestand wat dat betreft veranderd. Het natuurschoon van het Westen van ons land mindert in bedenkelijke mate. De Reeuwijksche en Sluipwijksche Plas sen zijn bijv. nog ongeveer de eenige, die zijn overgebleven van de tallooze me ren, die eertijds het Westen van ons land hebben bedekt en die bijv. een reis van uit Gouda it., de randsteden met groote moeilijkheden gepaard deden gaan. 't Is daarom gebiedeed noodzakeuj -r voor et behoud van deze Plassen met alle kracht op te komen. De eer'; nalen geuite meaning, dat 1 de Plassen niet in eigenlijken zin een na tuurmonument zouden vormen, houdt geen l steek, is onbillijk en onwetenschappelijk. Een natiu'rmonument is geen openlucht museum van zeldzame dieren en planten, 't Kan natuurlijk wenschelijk zijn om hot voorkomen van een bepaalde plant- of diersoort, een terrein als natuurmonument in stand te houden, in 't algemeen echtar wordt de waarde van een natuurmon .- ment bepaald door de levensgemeen schappen, die daar domineeren en dooi het landschapsschoon. En wat dat betjell voldoen de Reeuwijksche Plassen aan hoo- ge eischen. Za hebben ec echte water- flora en -faunaen landschappelijk hebbau ze hun weerga niet in ons land. Wat de flora en fauna betreft kan aller eerst gewezen op de verschillende merk waardige diersoorten, die men er kan aantreffen. De visckotter is een voortdu rende bewoner van de Plassen. Van de vogels moeten in de eerste plaats ge noemd worden het zeldzame Wouwaapje, een kleine reigersoort, die in vrij groo- ten getale op de Plassen zelfs op 's-Gravenbroek en Elfhoeven, die in het bijzonder voor de Gouwenaars als ont spanningsoord in aanmerking komen broeden. Ze vormen voor de inwoners van die streek, wien het stroopen in 't bloed zit, een welkom jachtobject. Vaak worden de nesten uitgehaald en de jon gen, vooral naar Engeland verkocht. Vele jaren zijn de Reeuwijksche Plassen oók vrijwrel het eenige terrein geweest, waar de Kieviten vangst nog welig tierde en in 't najaar aan menigeen een aardige bij verdienste bezorgde. Thans is hier een stokje voor gestoken en is 't bedrijf van weinig bet eekenis meer. De eendenjacht is natuurlijk in najaar en winter mede een bron van inkomsten, 't Is niet on waarschijnlijk, dat wanneer de Plassen onverhoopt, mochten worden drooggelegd, de eendenkooien in 't midden van Zuid- Holland daarvan ernstige schade zullen ondervinden. Andere watervogels die genoemd moe ten worden zijn: Fuut, Waterkipje, Wa terral, Meerkoet (speciaal 's winters in groot aantal), Sterns, Karekieten, Bruine Kiekendief, Ijsvogel, Meeuwen enz. In den trektijd knunen hier nog vele aan toe gevoegd worden, o.a. Lepelaar, Rosper- reiger, Zwarte Ruiters Bokjes, Wulpen en eenden in allerlei soorten. De flora is een echte waterflora. Overal vindt men groote rietvelden en langs de Sphagnumrijke landstrooken vindt men een weelderige vegetatie, waarin het riet domineert, maar tevens tal van andere soorten. Voor natuurliefhebbers zijn de Plassen een terrein van onuitputtelijke studie. Hierna sprak Dr. Zuidam: Demping slechts een negatief voordeel. De Reeuwijksche en Sluipwijksche Plas sen zijn door vervening ontstaan. De Goudsche aardewerk-industrieën hebben do, turf verbruikt. Bij de vervening wer den oorspronkelijk talrijke reepen land uitgespaard. In de Nieuwkoopsche Plas sen kan men een dergelijken toestand nog aantreffen. Maar in de eerste zijn ze door het spel van water, wind en stroom on- derspoeld en als „zudde" weggedreven. Zooals de Plassen zich aan ons ook ver- toonen, zijn ze natuurmonument, waarin de sporen van de nntnschenhand zijn uit- gewischt. Deze Plassen wel men weer droog ma ken. Het is op zichzelf oen gezonde op vatting om van dit water weer land te maken, maar.... de droogmaking moet uit kunnen, moet een commercieele zaak zijn. Als zoodanig hebben onze voorouders iedere droogmaking beschouwd. En de on derhavige is in hooge mate on-commer- cieel. Het geraamd te kort op pl.m. 8000 H.A. was aanvankelijk f80.000 d.i. f 1000 improductief besteed geld per H.A. Wordt rekening gehouden met de opbrengst van landverkoop in Vettcnbroek, en met billij ke wenschen van belanghebbenden in R. en SI., dan wordt het tekort minstens tweemaal zoo hoog, ongeacht dan nog de risico's! En die zijn gezien de ervaring in deze streken opgedaan niet gering. In de constructie van de dijken, in de mogelijke hoegrootheid van de kwel zit ten tal van puzzles. De deskundigen zijn het in deze opzichten volstrekt oneens. De te behalen voordeelen zijn gering. Voor werkloosheidbestrijding is de droog makerij van geen beteekenis. Afgaande oj5 Vettenbroek is de bovenkomendo grond van geringe vruchtbaarheid. Voor Vettenbroek zelf acht men in de alge- heele droogmaking voordeelen aanwezig. Men hoopt voor Vettenbroek, opgenomen in de nieuwe droogmaking, op vermin derde lasten. Zekerheid daaromtrent be staat niet. Als positief nadeel mag hier tegenover staan, dat de drie Ion, besteed aan de dichting van de Oudejaar 1925 be zweken Vettenbroeksche dijk verloren is, aangezien deze dijk alsdan droog komt te liggen. Een ernstige factor, waarmee de droogmakingsrapporten geen rekening hebben gehouden, is de ernstige kans op verzakking van huizen en land buiten do omringing. Tegenover al deze te bereiken negatieve voordeelen staat het verloren gaan van een stuk waterlandschap dat in het Hol- landsche polderland niet mag ontbreken. Een groot aantal lamaarnplaatjes ver duidelijkten de betoogen der sprekers. ONGELUKKEN. SLACHTOFFER* VAN HET VERKEER. Auto-botsing. Gistermorgen, omstreeks 9 uur, had op den Rotterdamschen weg, nabij do Zweth, een aanrijding plaats tusschen een vracht vrachtauto van den houthandel Dekker uit den Haag en een Ford-vrachtauto. De vrachtauto der firma Dekker werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Doodelijk ongeluk bij het spelen. Te Kruiningen is een 13-jarige jongen bij het spelen in de sneeuw op een paaltje gevallen. Klagende over pijn tn don rug, werd de jongen thuis gebracht, waar hij binnen een uur aan de gevolgen overleed Heete thee gedronken. Te Woudenberg dronk een driejarig kindje een kopje heete thee Binnen eeni ge minuten overleed de kleine onder de hevigste pijnen. Aanvaring op de Schelde. Gistermorgen zijn bij dichten mist op de Schelde, ruim vier mijlen buiten Ant werpen, het Nederlandsche stoomschip Vechtdijk en de Engelsche stoomboot Glen lure met elkaar in botsing gekomen. Beide schepen liepen zware averij op. De Vecht dijk kreeg een groot gat aan stuurboord zijde en dreigde te zinken. Hierom werd het schip door de bemanning ter hoogte van Perlehaven aan den grond gezet. De zen middag bracht dc slee; dienstmaat- sciiappij hulpmateriaal ter plaatse. Ten gevolgen van den mist is ook het s.s. Japan nabij Santvliet aan den grond geraakt. Sleepbooten brachten hulp om het vlot te brengen. (De „Vechtdijk" meet 3770 bruto regis ter ton en behoort aan do reederij Sal.e- veld v. d. Meer en Vau Hattum te Rot terdam. Het s.s. Glenluce is eigendom van Glen Luxe Ltd., Londen). Aanvaring op de Theems. De motorschoener Atlantic uit Gronin gen is nabij het lichtschip Varne op de Theems in aanvaring geweest «met het En gelsche stoomschip Burdate, tengevolge waarvan eerstgenoemd vaartuig gezonken is. De bemanning is gered. GROOTE BRAND TE STAMPERSGAT. Een entrepot van jje suikerfabriek „Dinteloord" in {ichte laaie. Gisteravond te circa 6 uur verbreidde zich in West Brabant het gerucht, dat de groote Coop. Suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat in brand stond. Bij nadere informatie bleek het gerucht juist. De band woedde in het groote' suiker- entropot A., dat géheel gevuld was met zakken suiker. Te ongeveer zes uur bemerkte het per soneel, dat de vlammen sloegen uit dit entrepot, dat naast de verpakafdeeling van de tabletten suiker is gelegen. Het vuur is blijkbaar ontstaan in den in dit entre pot aanwezigen papiervoorraad, welke in een hoek was opgestapeld en heeft zich daarna aan de zakken suiker medegedeeld Oogenblikkelijk werd alarm gemaakt en begon het personeel der fabriek, die in volle werking was, het blusschingswerk. Het bleek evenwel, dat het voorhanden bluschmateriaal niet voldoende was, waar om de brandweren van Roosendaal, Oud- Gastel, Dinteloord en Steenbergen werden gewaarschuwd. Van deze plaatsen toog de brandweer met spoed naar de plaats des onheils en tegen acht uur werd het vuur van alle zijden bestreden. Doordat zich een dikke rook ontwikkel de, was van vlammen niets meer waar te nemen. Het entrepot was van binnen ech ter een vuurzee. Men hoopte, dat de muren en de zoldo- ring, die van gewapend beton zijn, stand houden, daar anders de voorraden op de verdieping eveneens een prooi der vlam men zullen worden en dan het gevaar, dat de brand zich zou uitbreiden grooter zou worden. Op het oogenblik van het verzenden van dit bericht, ging het blusschingswerk nog stee Is door. Er was een overgroote belangstelling van het publiek, op den dijk stonden tai van motoren en auto's. Brand. Gistermorgen ontstond tc 's-Hertogcn- bosch brand op het Hinthamerplein in de sigarenfabriek van do firma Knüvers, ge vestigd in een onbewoonbaar verklaarde woning. Het fabriekje brandde geheel uit; 500.000 sigaretten en alle tabak gingen verloren. Niets is verzekerd. FRAUDE BIJ EEN COÖPERATIE. Een klacht wegens bedriegelijke bankbreuk ingediend. Dc directeur gearresteerd. Voor eenigen tijd deden geruchten de ronde, dat de de N.V. „De Nederlandsche Meubelfabrieken''' gevestigd aan de Wci- marstraat te 's-Gravenhage in financieelo moeilijkheden verkeerde. Indertijd bleek dit juist to zijn en na korten tijd werd het faillissement van genoemde vennootschap uitgesproken. Als curator werd benoemd mr. Last advocaat en procureur te den Haag. De directeur van de Nederlandsche Meu belfabriek is de heer G. A., die tevens di recteur is van de Coöperatie „De Tijd". Zoowel door den persoon van den direc teur als door verschillende onderlinge transacties bestaat er een nauwe belan gengemeenschap in samenwerking tusschen dc Meubelfabriek en de Coöperatie „Dc Tijd". Toen het faillissement van oerstgenoem- de zaak uitgesproken was, oordeelde mr. Last het noodzakelijk ook het faillissement van „De Tijd" en van den heer A. aan te vragen. Voor het vermoeden van fraude bestond werd een accountant aangewezen om een minitieus boekenonderzoek in te stellen. noewol dit nog niet ten einde is, heeft de accountant de heer Andies een voorloo pig rapport ingediend, waarin hij aantoont hoe er in de boeken der Coöperatie „Dc Tijd" geknoeid is. Verschillende posten, welke geboekt behoorden te zijn, komen niet voor in de boeken, terwijl cr op an dere punten bedragen weggeradeerd zijn. Op grond van dit voorloopig accountants rapport heeft de curator, mr. Last een klacht ingediend tegen den heer A., ter zake van bedriegelijke bankbreuk ten na- deele van „De Tijd". De politie heeft gisterochtend den heer A. in zijn woning aan de Ampèrestraat aangehouden en na het hoofdbureau over gebracht. Na een kort verhoor is hij in verzekerde politiebewaring gesteld. De aangehoudene gaf verschillende van de hem ten laste gelegde feiten toe. Hoe groot het tekort is, kan zoolang het accountantsonderzoek niet is geëin digd nog niet worden opgegeven. Aan de activa ontbreekt een bedrag van ƒ40.000. Maar hier staat tegenover dat er verschillende goederen gekocht zijn, waarop de politie beslag hoeft kunnen leggen. De benadeelden zijn hoofdzakelijk per sonen ,dio bij „De Tijd" de z.g. spaarzegels kochten. MALVERSATIES BIJ HET BURGERLIJK ARMBESTUUR TE GRAVE. Tot een bedrag van meer dan ƒ70.000. Bij nader onderzoek in zake de malver satiën van den door het college van regen ten van het burgerlijk armbestuur te Grave geschorsten rentmeester L. van dat be stuur, is komen vast te staan, dat de ver duistering meer dan zeventig duizend gul den bodraagt en dat er valschheid in ge schrifte heeft plaats gehad. Aanvankelijk werd de rentmeester voor een verduistering van pl.m. 1100 op 6 December to 's Herto* genbosch in bewaring gesteld en reeds daags daarna terwijl het onderzoek nog gaande was (door politie en accountant^bp last van de rechtbank te 's-Hertogenbosch op vrije voeten gesteld. DE MOORD TE ROTTERDAM. De opgcvischte lap stof. Wij hebben destijds gemeld, dat uit hot Boerengat te R'dam een lap stof is opge haald. In werkelijkheid was het geen lap, maar het belang van het onderzoek vor derde deze vage voorstelling. Toch is het vrij algemeen bekend geworden dat het eigenlijk een overhemd was dat nu ter onderzoek aan een deskundige is gezonden. Of dit overhemd van van O. is geweest, is nog niet bekend. De scheikundigen die belast zijn met het onderzoek hebben hun rapport nog niet in gediend. Dit rapport kan althans nog niet worden gepubliceerd. Nadat Van O. Woensdagmiddag naar het huis van bewaring te Rotterdam is overgebracht, heeft de rechter-commissa- ris mr. A. Huygen hem aan een langdurig verhoor onderworpen. De sterke verdenking tegen hem ten op; zichte van den moord, berust behalve opN de reeds eerder genoemde aanwijzingen nog op andere, welke in het belang van het onderzoek nog niet mogen worden open baar gemaakt. Dc politie zet het onderzoek met kracht voort. Nog steeds worden menschcn, die iets zouden kunnen weten, wat weer een tipje van den gchcimzinnigen sluier zou kunnen oplichten, gehoord. Ook het onderzoek in de boeken wordt voortgezet; het aantal posten waarmee geknoeid is, stapelt zich op. Een totaal bedrag is echter nog niet of ficieel bekend. Noodlottige broedertwist. In het dorpje Aalsum bij Dokkum heeft zich Donderdag, zooals wij reeds in het kort mededeelden, een drama afgespeeld tusschen de gebroeders L. P. en P. P., twee mannen van middelbaren leeftijd, die een klein boerderijtje drijven met een achttal koeien. Donderdagmorgen heerschte er tus schen hen eenige animositeit. Tegen negen uur wilde L. naar Dokkum gaan, om zich te laten scheren. Hij vroeg zijn broeder, of hij nog iets te eten wilde hebben, waarop deze zich naar de kast begaf en den niets- vermoedenden L plotseling met een brood mes aanviel en hem ernstige steekwonden in hals en gelaat toebracht Deze verdedig- do zich door het mes vast te grijpen, waar bij hij zijn gcheele hand openhaalde. Zijn broeder, die blijkbaar in een vlaag van waanzin verkeerde, verklaarde „dat hij vandaag moest sterven" en herhaalde zijn aanvallen. Eindelijk slaagdo L. er in het huis uit te vluchten waar hij badende in zijn bloed dnor een buurman gevonden werd. Toen naderhand door politie en mare chaussee een onderzoek werd ingesteld vond men den dader in een stoel zitten, even eens met bloed bedekt, een gevolg van do verwondingen, aio hij zich zelf had toege bracht. Beide broeders zijn naar hot zie kenhuis te Leeuwarden overgebracht. On danks hun hevige verwondingen schijnt hun toestand niet ongunstig. De burgemeester van Aalsum heeft, na een onderzoek ingesteld te hebben, het huis doen verzegelen. Nader vernemen wij dat P. P. een bui tengewoon heerschzuchtig karakter heeft, dat hem gemakkelijk in botsing doet ko men met zijn veel meegaander broeder. L. P. moet overigens niet geheel toerekenbaar zijn. Een gevaarlijk paartje. Donderdag wandelde do 24-jarige A. A. P. met zijn verloofde op den Rijswijkschcn weg. P. had te veel gedronken en maakte het enkele politieagenten nog al lastig. Deze wilden hem toen meenemen naar het bu- Dit was echter niet naar den zin van P en nog veel minder naar dien zijn meisje. Beiden verzetten zich hevig tegen do over brenging en gaven den agenten handen vol werk. Een der agenten kreeg een trap, waardoor hij zoo pijnlijk getroffen werd, dat hij zich ziek moest melden en geen verderen dienst kon doen. De andere agent werd gevoelig in eigen hand gebeten. Toen er assistentie gekomen was werden P. en zijn verloofde meegeno men en voorloopig in bewaring gesteld. Een berouwhebbende bokser. Donderdag heeft zich aan het hoofdbu reau van politie te Den Ha&g gemeld dc 28-jarige bokser J. d'O., die door de politie gezocht werd als verdacht van zware mis handeling. Zooals men zich zal herinneren, heeft d'O. eenigen tijd geleden op do Groenmarkt een voorbijganger op dergelijke wijze mishan deld, dat deze in zorgwokkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De bokser was toen gevlucht, maar Don derdag heeft hij zichzelf bij den commissa ris der aïdcehng G vervoegd. Hij is in bewaring gesteld. De toestand van den mishandelde is goed, hoewel hij voorloopig het ziekenhuis niet mag verlaten. Een oude herberg opgegraven. Op het terrein van het landgoed „Den Bongerd", onder de Geldersehe gemeente Voorst, is in den loop dozer week een vondst gedaan welke do belangstelling verdient van hen, die bij het café- en hotel- bedrijf betrokken zijn. Bij 't uitvoeren van graafwerk zijn daar n.l. oude fundamenten voor den dag geko men, welke na onderzoek gebleken zijn, deel uit te maken van het huis „Keizers hof", dat, naar de stukken uit het Voorster archief vertellen, oorspronkelijk als pleis terplaats en herberg dienst heeft gedaan. Veel is omtrent het lot van dit oude éta blissement niet meer bekend, doch wel mag met zekerheid worden aangenomen, dat do herberg „Keizershof" reeds vóór 1590 te dier plaatse werd gebouwd. Later ver loor het gebouw zijn oorspronkelijke be stemming en werd een onderdeel van een thans niet meer als zoodanig bestaand klooster. (De Hotelhouder). Een begeerd baantje. Gemeldt wordt, dat zich voor de func tie van administrateur van het Pensioen fonds voor de grafische vakken niet min der dan circa 700 sollicitanten aangemeld hebben. Er is een speciale commissie benoemd, welke de sollicitaties zal onderzoeken en daaruit een voordracht zal opmaken. Nacht-safes. Wij vernemen, dat de Incasso-Bank zal overgaan tot de installatie van nacht-safes. Hierdoor wordt het haren cliënten moge lijk gemaakt op do uren, dat de bank geslo ten is, geldsommen en geldswaardige papie ren in een speciaal daarvoor "'geconstrueer de kluis te doen opbergen. Do eerste dezer nacht-safes zullen bin nenkort worden aangebracht aan de bij kantoren der Incasso-Bank te Amsterdam, Ceintuurbaan hoek Ferdinand Bolstraat en Linnaeusstraat hojk 2c van Swinden- straat, en te Rotterdam: Groene Hilledijk, hoek Beijerlandsclielaan. Onveilig strand. strand te Schcveningen is onveilig tot Wassenaarscheslag op Maandag 17 cn Vrijdag 21 December onderscheidenlijk van 8.30 en .12 uur tot 14.30 wegens het schieten met mitrailleurs en geschut. Het strand is onveilig tot Katwijk op Dinsdag 18„ Woensdag 19 en Donderdag 20 December, telkens van 9.30 tot 11.30 we gens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder veilig z{il zijn, na dat de roocle vlaggen, welke do onveilig heid aanduiden, zijn teruggenomen. ONGELUKKEN. Verdronken. Op de Beetzsee tusschen het silokanaal en de sluis bij Brandenburg heeft zich Donderdag een ernstig scheepsongeluk voorgedaan, waarbij een wapenkundig in genieur en een arbeider verdronken zijn. Zij bevonden zich met nog vier andere personen op een metinsschip van den waterstaat, dat door een motorboot ge trokken werd. Plotseljng drong water het schip binnen, zoodat ait omsloeg en allen te water geraakten. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt, doordien op dat oogenblik oen hevige sneeuwstorm woedde Slechts vier personen konden worden ge- rod. Lichte aardbeving te Aken en Keulen. Donderdagavond om 8.38 is te Aken een lichte aardbeving waargenomen, die ongeveer vier tot vijf seconden duurde en vergezeld ging van een onderaardsch ge rommel. Vooral in het noorden van do stad trilden de huizen en kwamen schil derijen cn meubelen in beweging. Uit de omgeving van Aken konden goen nadere berichten verkregen worden, te Keulen werd echter eveneens een lichte aardbeving geconstateerd. Gevecht met misdadigers te Warschau. Nachtelijk belog Wa n e o n h u i s Uit Warschau wordt gemeld: Bij de ach tervolging van een bandiet, Filipof gehee- ten, die er van verdacht werd den nacht tevoren een vrouw met een bijl te hebben vermoord, ontstond gisternacht een vuur gevecht, dat drie uur lang de omwonen den in spanning hield. De bandiet had zich in een klein huis verschanst, hetwelk daar op door de politie werd omsingeld. Na een schietpartij van drie uur gelukte het de politio om zes uur in den morgen de huis deur te bereiken en die open te breken. Filipof draaide echter het licht uit en bleef in het donker schieten. Hij werd toen even wel spoedig door een schot in het hoofd getroffen en was op slag dood. Een uur later had in een andere straat bij de arrestatie van drie sedert lang ge zochte misdadigers een nieuw gevecht plaats. Een der vervolgden werd doodge schoten, de ander trachtte via het dak van een belendend huis te ontvluchten, sprong vas een tweede verdieping naar beneden, waardoor hij een schedelbreuk opliep en verscheidene ribben brak. De derde wist eerst to ontsnappen, doch hij werd spoe dig ingehaald en gearresteerd. Door ver dwaalde kogels werd een voorbijganger in borst en becnen gotroffen, terwijl een po- litie-agent licht gewond werd. Roof van 22 meisjes in Mexico. Wandaad tijdens een b i o s c o o p-v oorstelling. Dinsdagavond woonde een groot aantal inwoners van het stadje Uilotopec (staat Jalisco) een bioscoopvoorstelling bij, een heele gebeurtenis voor de plaats. Terwijl de vertooning aan den gang was, verscho nen zeventig roovers te paard op het voor naamste plein van het stadje en lieten met do meegebrachte dynamiet het gemeente huis in de lucht vliegen. Daarop begaven zij zich naar het zaal tje, waar de films werden vertoond, dwon- gon alle mannen binnen te blijven en ge lastten allo vrouwen naar buiten to ko men. Hierna kozen zij de twee en twintig knapste meisjes uit cn ontvoerden baar, ondanks de hartverscheurende smeekbe den der moeders, die knielden en weenden en al haar geld en juweelen aanboden, als de roovers de meisjes terug wilden geven. Naar de „Grafico" meldt achtervolgen regeeringstrocpen de roovers in do bergen Granaat in Berlijnsch postkantoor. Aanslag of misplaatste grap? In ee der postkantoren in het Noorde lijk deel van Berlijn heeft zich gisteren ochtend een opwindend en voorloopig nog geheel onopgehelderd voorval afgespeeld. Kort na dc opening van het kantoor zag een der ambtenaren in een hoek van de zaal, waarin zich de loketten bevinden, een voorwerp op den grond liggen. Toon hij ging zien, wat het eigenlijk was, ontdfckte hij tot zijn grooten schrik, dat het voor werp een granaat was. Onmiddellijk waar schuwde hij den chef, die het bureau liet sluiten* Beambten der politieke politie constateerden daarop, dat men met een granaat van - ?n 75 m.M. veldgeschut met lont te doen had. Of het hier een aanslag dan wel een misplaatste grap geldt, kon nog niet wor den vastgesteld. Sensationeele arrestatie. 13 misdadigers tijdens een feestgelag gepakt. Naar verluidt is een voor een maand uit de gevangenis te Moabit ontvluchtte be ruchte inbreker, tezamen met 12 kornui ten onder sensationeele omstandigheden gevangen genomen. Deze inbreker, Przadkar genaamd, be hoorde tot een bende, die voor ongeveer twee maandon onschadelijk gemaakt is. Zij hadden in het Berlijnschc zakendis trict dozijnen inbraken gepleegd en voor ongeveer een kwart raillioen aan waren gestolen. s In den afgeloopen nacht nu werd Przadkar door een beambte van de cri- mincelo politie herkend, Men arresteerde hom echter niet onmiddellijk, doch' volgdo hem echter. Hij trad een huis binnen in de Plumenthalstrassc. Kort daarop braken de politiemannen de deur van het huis open en vonden een gezelschap bestaande uit meer dan 12 personen, onder wie 7 vrouwen, die ver- oenigd waren aan een champagnefeest. De politiemannen slaagden er in het opge wonden gezelschap in bedwang te houden Parzadkar was onder de rokken van zijn vrouw gekropen. Het huis werd nu onder strenge bewa king gesteld. Een half uur later poogde Przadkar met een revolver te ontvluchten Hij kon echtor overmoesterd worden en werd geboeid. In ♦otaal werden 13 perso nen gearresteerd, onder wio ook do broer van Przadkar. Bij doorzoeking van het huis vond men een groote menigte voor werpen van waarde.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11