©ibiba^s1 33 W corsets GROOTE Corsels, Susteiieuders, Kousen en lijs Tries! TÉrpsil STADSNIEUWS. Academienieuws. Uit de Rijnstreek. KERKNIEUWS. Laatste Berichten Telegrammen. Land enTuinbouw Marktberichten. Adverterstiën. Buitengewone aanbieding van Bestanten Op alle Courante Artikelen IQ pCt. 9Coa*fing BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 11 Dee. 192S, medegedeeld door hel Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste Barometérst.: 775.6 te Stcnsele. Laagste Barometérst.: 750.6 te Valencia. Verwachting tot den avond van i5 Dcc.: Zwakke tot malice Noordelijke tot Noord oostelijke wind. Half bewolkt tot betrok ken. Waarschijnlijk sneeuw. Lichte tot ma tige vorst des nacht, overdag temperatuur om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR 1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagavond 4.15 uur tot Zaterdag morgen 7.34 uur. gesproken heeft en wie gelogen» heeft. Op voorstel van den heer Small wordt met 64 stemmen besloten een Comm. van On derzoek in te stellen; als zoodanig wordt de Comm. ad-h'oc benoemd; bedoelde post zal Voorlóopig echter als post van raming de Begr. worden geplaatst. Gêldleeningen. Do heer Willemse houdt iafige besprekingen over de converteering, enz., waarop dc voorz. toezegt, dat met de Weth. te. zullen bespreken. Bad- en Zweminrichting. De heer Small zegt, dat B. en W. de Comm. ad hoe heb ben doen schrikken met het bedrag van 60.000 voor een bad- en zweminrichting. De Comm. ad hoe had alleen bedoeld een gelegenheid te stichten om te kunnen zwemmen en had verwacht, dat B. en W. met een eenvoudig plannetje zouden zijn gekomen. De voorz. zet deze zaak nog nader uit een, waarop nog breedvoerige besprekin gen hieromtrent worden gevoerd, ook trent het particulier initiatief, dat in deze reeds werd genomen. De heer Verheijen wil alleen een plan van B. en W., hetgeen ook do Comm. ad hoe wenscht. De voorz. doet hiervoor de toezegging. Jaarwedde Gem.-Opzichter. De Comm. ad hoe wil den Gem.-Opzichter Jongeneel de 10 pet. er bijgeven en dient een desbe treffend voorstel in welk voorstel met S 2 stemmen wordt aangenomen. Wegen. De C'omm. vraagt B. en W. aar dc Prov. Staten te vragen om den Stomp- wijkschen weg te willen overnemen; B. er W. zeggen dit toe. De heer Mooijman dringt er op aan, dat een verordening wordt samengesteld, dat in deze Gemeente vaste opslagplaatsen voor waardeloos vuil zullen verboden zijn. B. en W. zeggen toe deze zaak ernstig in overweging te zullen nemen. Steuni'egeling werkloozen. De Comm. ad hoe wenscht meer aandacht geschonken Ie zien aan de werkverschaffing. De voorz. zet dit punt nader uiteen. Belastingen. De heer Willemse had be tere motieven van B. en W. verwacht er cijfers, welke B en W. hebben kunnen be wegen tot cc belastingverlaging niet mede to werken. De Comm. ad hoe wil de straat- belasting afschaffen en do post aftrek nood zakelijk levensonderhoud met 50 ver- hoogen en dus brengen van 700 op 750. De heer Small merkt op, dat B. en W. Ie bang zijn en zet in deze zijn meening breed voerig uiteen en beveelt de belastingverla ging ten zeerste aan. Ook do heer Ver heijen geeft een duidelijk overzicht, hetwelk de belastingverlaging motiveert. De voorz. zet op duidelijke wijze uiteen, waarom B. en W. niet met belastingverla ging konden komen. Het was geen bangheid van B. en W. Het voorstel der Comm. ad hoe tot ver hooging tot 750 voor de aftrek van het noodzakelijk levensonderhoud en om de straatbelasting af te schaffen, wordt dan in stemming gebracht en aangenomen met 82 stemmen. B. en W. nemen daarna hun voorstel be- treffende de 85 opcenten der Vermogens belasting terug. De begrooting 1929 alsmede de kapitaal- dienst worden z. h. s. goedgekeurd. De heer de Lange bespreekt alsnog do aanschaffing van meubilair voor de Bur gemeesterskamer waarna te ongeveer 12 uur do voorz. de vergadering sloot. IJsclub. De ijsclub „Nut en Vermaak'' hield haar groote jaarvergadering ten huize van den heer Th. v. Gijlswijk, café „De Gouden Leeuw". Nadat de voorz., de heer Huisman, de vergadering had ge opend, werd verslag uitgebracht van het afgeloopen jaar. De rekening en verant woording van den penningm. werd nage zien en in orde bevonden door de com missie van onderzoek bestaande uit de hoeren C. Wijsman en Joh. v. Santen. De bestuursverkiezing had een vlot verloop: in plaats van den heer S. v. Salm die niet meer in aanmerking wenschte te ko men, werd gekozen de heer A. v. Vliet. Het werkplan werd aan het bestuur over gelaten. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Toen sloeg men aan het prijsjassen, waarbij de volgende heeren de prijzen mochten behalen: le pr. W. v. Vliet en W. Havik, 2e pr. P. Mol en L. Suite, 3e pr. Joh. v. Santen en Joh. den Elzen. Troostprijzen: S. Onderwater en A. Waa- yer. 2o pr. C. v. d. Zijde Jz. en G. v. Poel, 3e pr. G. Vogelaar en A. L. Janson. De Voorz. reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit en sloot de vergadering, waarna men nog eenigen tijd in gezelïigen kring bijeen bleef. JUBILEUM ST. VINCENTIUS-VER. De viering van het 25-jarig jubileum van den heer Jac. Crcyghton als Prae- s e s van c.en Bijzonderen Raad der St. Vin- centiusvereen., zal morgen beginnen met n IJ. Mis in de Mon Père Kerk te 8.15 uur Morgenmiddag van 35 uur is er gele genheid den sympathieken en hooggeach- ten jubilaris wienfe verdiensten voor het katholieke leven en zeer in 't bijzonder voor de St. Vincentiusver. zeer groot zijn geluk te wcnschen te zijnen huize, Rijns burger weg 149. Op de eerste pagina staat, dat de heer C. 25 jaar lid is van de St. Vincentiusver.; men weet, dat dit moet zijn 25 jaar presi dent. Voorstellen voor den gemeenteraad. 't Voorspel voor de behandeling der be grooting is begonnen. Reeds hebben wij melding gemaakt van drie voorstellen van den heer Sijtsma en twee van den heer Schiiller. De heer v. Eek heeft nu 12 voorstellen ingediend, benevens een motie. Geen ge brek aan activiteit! De heer v. Eek stelt voor: De zakelijke bedrijfsbelasting weer in te voeren; de opcenten op de personeele belasting terug te bl-engen van 100 op 90; de plaatselijke inkomstenbelasting t" wij zigen (hoogere aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en wijziging van de pro- gessiescbaal)het aantal opcenten op de vermogensbelasting te brengen van 15 op 50invoering van belasting op bouwter reinen den gasprijs te verlagen tot 8 ct. per M3. en 6,5 ct. per M3. boven de 100 M3., voor de muntmetersverbruikers resp. 9 en 7,5 ct.; den electriciteitsprijs te verla gen met twee cent per eenheideen on derzoek in te stéllen naar de omzetting van weiland in tuinlandeen onderzoek in te stellen naar de invoering van mede zeggenschap van het gemeente- ersoneel in de bedrijven; werklooze arbeiders in de gelegenheid te stellen, zich te bekwamen in het tuinbouwvak; de verordening op do straatpolitie aldus te wijzigen, dat het liedjes-zingen op straat alleen verboden wordt, wannéér hiervoor geldinzameling geschiedt of wanneer de politie zulks in het belang der openbare orde verbiedt een adres te richten tot de Tweede Ka mer, wanneer wordt aangetoond, dat de te wachten nieuwe regeling van de finan- iccele" verhouding tusschen Rijk en Ge meente spoedige en voldoende verbetering brengt in de financieele positie der Ge meente Leiden. Ten slotte stelt do heer v. Eek nog een motie voor, waarin de Raad dc wenschelijkheid uitspreekt, dat voort aan ook in Leiden het houden van optoch ten met muziek en banieren op Zondagna middag als regel zal worden toegestaan. De heer Schüller heeft nog een voorstel ingediend inzake het geven in erfpacht van gemeentegronden. kon doen, wel heeft hij op verzoek der Commissie reeds overleg gepleegd met den Comm'ssaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, doch definitief resultaat is nog niet bereikt. Wel is het hem bekend, dat de burgemeesters van Zevenhoven en Nieuwkoop alles doen om gelden te ver krijgen en is hij bij eenige bezoeken aan den doorbraak en bij ondergeloopen com plexen, persoonlijk van oordeel, dat finan cieele hulp noodzakelijk is. Mocht deze hulp komen, dan mag vol gens den adviseur niet uit het oog worden verlóren, het navolgendo: Bij het voorloopig bepalen van to verlee- nen hulp wil do Alg. Commissie op den voorgrond stellen, dat van schadeloos stelling geheel dan wel gedeeltelijk, geen sprake kan zijn. De gelden zijn der Commissie in over eenstemming met hare statuten toever trouwd om nood te lenigen en om gezinnen van ondergang te redden. In dien gedachtengang is het uitgesloten dat gel den uitgekeerd worden, b.v. om een be middeld landbouwer, dio verliezen leed, in staat tc stellen zijn bedrijf op den ouden voet te hervatten. Alleen daar, waar direct nood heerscht, die niet uit eigen middelen kan worden on dervangen, of waar die nood in do toe komst is te verwachten, wordt steun ver leend. Op den voorgrond dient voorts gesteld, dat de Commissie daarbij, naar beste we ten en na het inwinnen van behoorlijke voorlichting hande'ende, geheel de verant woordelijk blijft dragen, maar dat el ke hulp een gunst blijft en dat van recht op hulp geen sprake kan zijn. Dc mate waarin hulp wordt verleend, of niet ver leend, kan nooit een punt van discussie vormen met de door den watersnood ge troffenen. Verder wordt er gehandeld naar zekere weistandsgrenzen, n.L: bij een inkomen tot 1200 kan alles vergoed wordenvan 12001800 wordt de helft vergoed van 18002d)0 een derdeboven de 2400 wordt geen vergoeding verleend. De adviseur is echter bereid bij voorko mende gelegenheden van deze normen af te wijken. Op een en ander zoodra hieromtrent wat nader bekend is, nopen wij terug te komen Dr. A. K. Horst, t Gisteren is hier ter stede in den ouder dom van 44 jaar overleden dr. A. K. Horst practiseerend geneesheer en assis tent aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde. Alexander Karei Horst werd alhier ge boren, studeerde hier ter stede en vestig de zich na zijn artsexamen eerst te En ter in Drente, later te Elokker in Noord- IJolland. Zijn gezondheidstoestand nood- zaakto Jie-u der practijk neer te leggen. aoTy ^ian<^ van ^r. Sorst zijn ver se '-''Ado wetenschappelijke publicaties vel genen. Hij was o.a. medewerker van het „Zentralblatt für Bacteriologie", waarin hij refereerde over Nederlandsche bacteriologische en tropisoh-hygiënische publicaties. De begrafenis' is bepaald op Maandag te 12 uur op „Rhijnhof". Mej. Joh. J. P. Brants, conservatrice aan het Rijksmuseum van Oudheden, is benoemd tot correspondeerend lid van het Duitsch Archeologisch Instituut. Op uitnoodiging van de afd. Leiden der Ned. Reisvereeniging zal Sjef van Dongen op 3 ilanuari een lezing komen houden in dc Stadsgehoorzaal over zijn ervaringen m de Noordpool. 19 Januari zal een gezelschap van Zuid-Afrik. Studenten hier te lande aan komen voor een driedaagsch verblijf. Het gezelschap, dat te Leiden zal worden ge huisvest, staat onder leiding van de Reis commissie der Alg. Senaten Vergadering. 20 Jan. wordt een bezoek gebracht aan Den Haag, waar o.m. het Vredespaleis zal worden bezichtigd. 21 Jan. is het gezel schap te Leiden. 22 Jan. zal een bezoek worden gebracht te Amsterdam. NIEUWKOOP—NOORDEN. WATERSNOOD SCHADEREGELING. Waar wij van meerdere zijden vernamen, dat de bewoners van Nieuwkoop en Zeven hoven belangrijke schade hebben ondervon den doordat hun velden en tuinderijen lan gen tijd onder water gestaa hadden, zijn wij op informatie uitgegaan, om na te gaan of de geruchten, als zoude ook in deze om geving de menschen schadeloos gesteld worden, inderdaad waarheid bevatten. Wij hebben ons daarom gewend tot den heer Geesink, burgemeester van Nieuwveen adviseur der Alg. Ver.* Commissie tot leni. ging van rampen door Watersnood in Ne derland, zeer bekend vooral uit den waters- noodtijd van 1926, terwijl door de bemidde ling van genoemde heer in 1927 de gemeen ten Nieuwkoop en Zevenhoven, ook de schormsohade vergoed werd. De heer Geesink deelde ons mede dat hij momenteel nog geen officieelo mededeeling LEIDEN. Geslaagd. doctoraal examen Kechtsgeleerheid de heeen P. M. J. Jansen (Laren N. H.), L. M. A. G. H. Bo^homme (Den Haag). F. P. E. Bloemarts (Leiden); taalkundig candidaatsexamcn Indologie, de heer C. A. Jager (Leiden); economisch doet. examen Indologie, de heeren H. J. Stelma (Tjum) en Th. H. H. Loze (Den Haag),; artsexamen le gedeelte, de heer I. Floor (Den Haag) en mej. H. Mr. Reyken (Den Haag). Bevorderd tot artsde heeren B. Uelgers- ma (O e g s t g e e s t) en C. A. Kleipoo! (Schiedam) bevorderd tot doctor in de Rechtsge leerdheid, op proefschdift, getiteld: „Fede ratieve staatsbouw, een vraagstuk voor Ned. Indie", de heer W. W. T. Hunger, geb te Buitenzorg._ NIJMEGEN. Op Donderdag slaagde voor het licentiaats-examen in de Godge leerdheid de wcleerw. heer J. A. de Goey, geboren to Haarzuylen. Voor caudidaats-examen in Ned. Taai en Natuurkunde de weleerw. pater J. I. M. van der Kun O.P. geboren te 's-Graven- hage. Voor candidaats-examen in Romaansche taal en Letterkunde (Fransch), mej. H. J. Wagenaar, geboren te 's Herto^enboseh. DE PATERS FRANCISCANEN TE KATWIJK. In het voormalige St. Willibrordus-College. Wij kunnen mcdedeelen, dat de gebou wen en tuin van het voormalige St. Willi- brordus-college te Katwijk der Paters Je- zuiten zijn verkocht aan de Orde der Pa ters Franciscanen. Naar verluidt, zou het do bedoeling zijn, hier een Seminarie in te richten voor Franciscaansche Missionaris sen (zooals de Paters Franciscanen reeds te Sittard hebben). Deze mededeeling zal te Katwijk cn ook in Leiden en omgeving door velen met blijdschap worden vernomen. DE KERSTVLUCHT NAAR IN DIE. Van Erfurt vertrokken. Naar Boedapest of Sofia. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat vol gens hedenmorgen bij de K. L. M. ontvan gen bericht de P.H.—A.E.N. hedenmorgen te 9.55 uur to Erfurt is gestart met bestem ming naar Boedapest of Sofia of zoo moge lijk nog verder. Mot slecht w e-o-r te kampen. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het vliegtuig P.H.AEN, dat zich op weg naar Boedapest of Sofia bevindt, heeft te kampen met sneeuwbuiten en mistvlagen en ondervindt moeilijkheden bij de naviga tie. In het bizonder is dit het geval boven hot gebergte van Bohemen. Sneeuwval te Enschede. Uit Enschede wordt gemeld: Sinds gistermiddag sneeuwt het aanhou dend te Enschede en in de omgeving. De sneeuw ligt op sommige plaatsen zeer hoog. Do votebalwedstrijden voor a.s. Zondag zijn afgelast. Drijf ijs op de Zuiderzee. Op de Zuiderzee is vannacht veol drijfijs gevormd, waarvan de visschcfij belemme ring ondervindt. WEER EEN WAPENSM0KKEL- AFFAIRE. Machinegeweren-onderdeelen gevonden. In een zendisg bestemd voor Boedapest. WEENEN, 14 Dec. (V.D.) De „Arbei- terzeitung" meïdt: Woensdagnamiddag werd bij de Donau Dampfschiffahrt Gcscllschaft een voor Boedapest bestemd sleepschip verladen. Bij het overladen brak een kist, zoodat de inhoud zichtbaar werd. Tot groote verba zing vond men daarin, terwijl do vracht brief den inhoud als ruw-olic motoren ver melde, onderdeelen van machine-geweren. De dienstdoende douane-beambten lieten daarop de reeds overgeladen 6 andere kis ten van dezelfde zending weer uitladen en in beslag nemen. Bij de opening bleek, dat alle kisten onderdeelen van machine-gewe ren bevatten. De kisten, die het teeken M. W. dragen, zijn door do Weersche expedi tie-firma Blum en Popper ter verlading ge geven. De opdrachtgever, oogenschijnlijk een fabrikant van motorrijwielen, die ook verantwoordelijk is voor de valsche opgave van den inhoud, kon geen bevredigende opheldering geven. De kisten zijn aan de politie ovorgegeven. CHINEESCH STOOMSCHIP VERGAAN. BERLIJN 14 December. (V.D.) Bij de Koerilcn-cilandcn is het Cliineesche s.s. „Saromaro" mot 34 koppen bemanning tij dens een hevigon storm gezonken. MIJNONGELUK TE BOCHUM. BOCHUM. 14 Dec. (V.D.) Li de mijn Dannenbaum I werden gisteren twee mijn werkers door vallend gesteente bedolven. Een hunner was reeds overleden, teen hij boven werd gebracht, do andere kwam er met zware verwondingen af. De toestand van den Engelschen koning. LONDEN, 14 Dec .(V.D.) De beide laatste bulletins omtrent den toestand van den koning van Engeland worden bevredi gend geacht. Sinds het begin van de week is een verbetering in den toestand waar te nemen. Do overwinning van de huidige zwakte van den patient zal echter eerst de beslissende wending brengen. LONDEN, 14 Dec. (V.D.) Ofschoon er hedenmorgen vroeg nog geen officieel bul letin omtrent den toestand van den koning werd verstrekt, kan toch gemeld worden, dat de toestand bevredigend blijft. De pa tient heeft een vrij goede rust gehad, door dat hij in den afgeloopen nacht eenige uren heeft kunnen slapen. De lichte verbetering, ('ie sinds gistermorgen wordt geconstateerd duurt voort. In het Buckingham Palace is men voldaan over het verloop van de ziekte Bloeiende tulpen naar Amerika. Gistermorgen zijn van de Veilmgveree- niging Flora, te Rijnsburg, twee eerste kisten tulpen naar de Ver. Staten verzon den per K.L.M. naar Londen en dan ver der per schip, zoodat ze in 6 1/2 dag in Amerika zullen zijn. LEIDEN, 14 Dec. Vee. Aangevoerd: 620 runderen, 77 kalveren, 1848 schapen. Prijzen: 21 stieren f 195320, 79 kalk- en melkkoeien f 2203S0, 224 varekoeien f 175—270, 243 vette ossen f 260—430, 58— 100 ets., 53 graskalveren f 35100, 18 vette kalveren f 60180, 12514 ets., 59 nuch tere kalveren f 1018, 728 vette schapen f 2744, 1120 weideschapen f 2132, 320 magere varkens 1650, 45 Londensche 525G ets. 110 zouters 5864 cta., 358 big gen f 714, 2 paarden, 3 bokken of geiten f 6—S. Kaas. Aangevoerd: 79 partijen. Be steed werd voor le soort Goudsche kaai per 50 Kg. f 5558, 2e soort idem f 50 54, le soort Leidsche kaas f 5-159, 2® soort idem f 4853. Handel matig. Aan de Stadswaag gewogen: 58 partijen, 2027 stuks, 1G91G Kg. DELFT, 13 Dec. Vee. Vottc koeien 1® kw. 180400, kalfkoeicn le kw. 200— 400, varekoeien le kw. 150275, mager® varkens ƒ1652, nuchtere kalveren 8— 22, biggen S—18, paarden S0250, rundi» vleesch per kilo 10.900.70. Aanvoer: 135 runderen, 6 paarden, 83 magere kalveren, 34 schapen of lammeren^ 420 varkens; 327 biggen, 4 geiten of bok ken. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Dec. Groen- tenveiling. Uien per 100 Kg. f9.90—11.10; Peen f 6.507.70, Spruiten f 1420, Roodo kool per 100 st. f 1011.50, Gele kool f8.80—10. WOERDEN, 13 Deo. Fruitveiling. Goud» reinetten 38—65, Hovilaars 1824, Brede- rode 2228; Camp. zoet 1725, zure ap pelen 19, Present v. Eng. 2945, Huis»- man zoet 1522, Jodepecr 20, Vernteijan 11-27, Groenpecr 23, IJsborit 2022,. St. remi 25, lïandpoer 38, Bellefleur 22, Stoofpeer 19, Knollen 24, Spruiten 10— 19, Uien 9, Sovoyekool 34 p. st., Roode kool 4, Boerekool 1. WOERDEN, 13 Deo. Eierenveiling; Kip peneieren groot f 8.80—10.20, kloin f6— 8.50. Aanvoer 2300 stuks. Kaas. ƒ1.081.12 por Kg. ZO ETER ME ER-ZEG'//A ART, 12 Doe. Eierveiling. Aangevoerd 396 stuks eieren. Prijzen: kipeieren f9.5011.80, eenden eieren f6.80, per 100 stuks. BODEGRAVEN, 13 Dcc. Eierenveiling. Aanvoer: 5362 stuks. Prijzen: kipeieren f811, eendeneieren 117 stuk f7.308.10, hanen f 0.801.50. VEUR-Lc IDS CHEN DAM, 13 Dec. Vrije Veiling. Kippeneiereu f8.5010.30,. eenden eieren f88.65, kuikeneieren f7.858.55, alles per 100 stuks;, kippen, f 1.051-.25, lianen f 11.85. duiven f 0.13—0.16, konij nen f 26, alles per stuk. Leidsche kaas f.390.51, zoete kaas (lc.m.) f 0.500iö2" per pond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.341/2 Londen 12.07iT,r New-York 2.49 Parijs 9.73 Brussel 34.62l'/2 Zwitserland 47.96 Milaan 13.04 Madrid 40 46 Oslo 66 40 Kopenhagen 66.45 Stockholm 66.60 Weenen 35.071/., pra»B 7.381/5 Prolongatie 4% 0/0 BEURSOVERZICHT. De hanclel had heden geen uitbreiding ondorgaan. Doch de algemeene toon was niet slecht. Op de Amevikaansche markt ontwikkelde zich geheel onverwacht een drukke affaire in gewone en preferent® Great Western, die een aanzienlijke koers winst behaalden.' Ook ging noga! wat om in Bethlehem, Steels .en Ontario's. Do locale markt was kalm. Olie-waarden vastge» stemd. Koninkl. bewogen zich geregeld bo ven 4 OOpct. Perlakkon liepen midden beurs verscheidene pets. op. In lustrieelen waren kalm. Margarine Unies hooger. Philips boven de koersen van gisteren ingezet, doch later iets lager. Kunstzijde eerder iets lager. Rubbers bijna geheel verwaarloosd. Suikers buiten de belangstelling. Op de Scheepv. afd. ging een kleinigheid om in Hall. Lloyd, 'Tabakken geheel veronacht zaamd. rtimmmimmmtftmiiiitiiitj: Den 25on-',T)cc. hopen onzo lieve Ouders PK P TELEFOON

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3