BUITENLAND. BiNNENLAND. 20ste Jaerqana VRIJDAG 14 DECEMBER 1923 No 6054 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Bei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- nitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per 'egel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. 2 Kleine advertentiên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fÖ.50. Dit nurr.mer bestaat uit drie bladen. Uitoefening van het Stem recht bij Volmacht. Herhaaldelijk is in de laatste jaren de mogelijkheid overwogen om de kiezers, die op den dag van stemming niet in de ge meente, in welke zij op de kiezerslijst zijn geplaatst, aanwezig kunnen zijn, toch. aan de stemming te laten deelnemen. Reeds in 1922 is in de Kieswet een wijzi ging aangebracht, waardoor eenigszins aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen. Bij de wet van 21 Juli 1928 S. 288 is nu getracht het vraagstuk in zijn geheel op te lussen. Deze wet steunt op het beginsel, dat bepaalde categorieën van afwezige kie zers bij gevolmachtigde kunnen stemmen. Volgens deze wet is de kiezer bevoegd bij volmacht te stemmen, indien zijn be roep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurendu het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de Gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijne afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meer malen in die Gemeente terugkomt, als re gel telkens langer dan drie dagen duurt. Eveneens is bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke gehuwd met een kiezer, die voldoet aan zooeven genoemde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwe zig pleegt te zijn. Om het belang der zaak volgt hier een korte uiteenzetting der procedure. a. De belanghebbende dient een met re denen omkleed verzoekschrift aan het Ge meentebestuur in vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 Octobei van het aan de ver kiezing voorafgaande jaar, ten einde op de lijst te worden aangewezen als bevoegd te 6temmen bij volmacit. (Dus voor de Ka merverkiezing van rolgend jaar vóór 1 Jan. a.s.). b. Wordt van de gevraagde bevoegdheid gebruik gemaakt, dan dient de belangheb bende in persoon daarvan mededeeling te doen ter secretarie der gemeente, op wel ker kiezerslijst hij moet voorkomen. Deze mededeeling kan geschieden, zoo dra het verzoekschrift is ingediend, doch niet later dan een veck na den dag der candidaatstelling. O.m. geeft hij daarbij op den naam etc. van d«n door hem aangewe zen gemachtigde. Een afschrift van een dan te maken en te teekenen volmacht wordt hem uitgereikt c. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie va n de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Hij onderteekent een aanteekening hier van op de origineele volmacht. d. Als gemachtigde mogen slechts aan gewezen worden zij, die in de gemeente krachtens de ingevolje art. 10 vastgestel de kiezerslijst bevoegi zijn tot het deelne men aan dezelfde verriezing. e. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, behou dens dat hij een twc;de aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door persontn, die tot zijn huis- genooten behooren. f. De gemachtigde ontvangt een kaart, bevattende de oproeping van den kiezer voor de stemming in hït stemdistrict, waar toe de kiezer behoort. g. De kiezer, die eei gemachtigde heeft aangewezen, blijft beToegd zelf te stem men, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. Daarvoor ontvangt tok hij een kaart, waarop o.m. staat, dat een kaart aan den gemachtigde is toegezenden. Pas na 12 uur des middags wordt de ge machtigde, mits in het oezit van zijn kaart, die hij overlegt, tot slemming toegelaten. VOLKENBOND. DE VOLKENBINDSRAAD. Particuliere beprekingen. Geen tastbareresultaten. Tot op heden hebber de particuliere be sprekingen het grootsti deel van den tijd der Raadsleden in beskg genomen en ook gistermiddag hadden veer tal van confe renties plaas. Natuurlik trok de meeste aandacht het onderhoud tusschen Strese- mann, Briand en Ckanberlain, dat plaats had na afloop van een cfejeuner, dat Briand aan den gekeelcn Raac aanbood. Gedurende het ondenoud, dat anderhalf uur duurde zijn alle hangende kwesties weer besproken. Het voornaamste onder werp der discussies ms, naar men ver moedt, de vaststelling- en verzoenings commissie, die toezicht zal houden op de ontwapening van Duitsclland. Geen der drie afgevaardigden heeft over het verloop der besprekingen positieve mededeelingen ge daan. De Engclschen onderstrepen het nut der onderhandelingen, die verscheidene mis vattingen hebben weggenomen, doch naar zij mededeelen niet tot tastbare resultaten geleid hebben. Chamberlain beschouwt de besprekingen tusschen de drie ministers van Buitenlandsche Zaken thans als beëin digd, Briand toonde zich zeer voldaan over het verloop van het onderhoud met zijn collega's en hij achtte het waarschijnlijk, dat hierop nog een gesprek tusschen hem en Stresemann zal volgen. Het verzoek van de Unie van Katholieke Vrouwenbonden ingewilligd. De volkenbondsraad heeft gisteren in zijn openbare vergadering succes bezorgd aan de internationale Unie van Katholieke vrouwénvereenigingen, waarvan onze land- genooten, mevrouw Steenberghe en mej. Rorame de leidende persoonlijkheden zijn. Nadat de raad in September het voor stel dezer unie om een assessor te mogen hebben in de volkenbondscummissie voor kinderwelvaart, had aangehouden tot De cember op grond van de oppositie van lord Cushendim tegen dit verzoek, heeft de raad besloten het verzoek der Katholieke Unie in te willigen. Daardoor zal de Katholieke vrouwen-beweging thans ook in deze vol kenbondscommissie vertegenwoordigd zijn en het is bovendien te hopen, dat het be stuur der Internationale Unie er toe zal bijdragen, dat, hetzij mevrouw Steenberghe of mej. Romme, de vertegenwoordigster der Unie in de volkenbondscommissie zal wor den, omdat Nederland tot dusverre in deze commissie in het geheel niet vertegenwoor digd is. Dank zij de medewerking van één dezer dames, zouden de Nederlandsche hervor mingen op het gebied van kinderverzor ging, in de commissie beplèitsters kunnen vinden. BELGIE De verkiezing van Borms. Commissie van onderzoek benoemd. Gistermiddag heeft de Belgische Kamer het dossier ontvangen betreffende de ver kiezing van dr. Borms te Antwerpen. Bij loting werd een commissie van zeven leden benoemd, die zich met deze verkiezing zal bezig houden. Zij bestaat uit uit een katho liek, twee liberalen, drie socialisten en een fronter en is dus in meerderheid anti-regee- ringsgezind. De commissie heeft na haar benoeming den geheelen middag vergaderd. Met de stem van den fronter tegen heeft de com missie wel besloten de verkiezing van Borms niet geldig te verklaren. De fronter beweerde, dat de algemeene verkiezing aan Borms zijn politieke rechten heeft te ruggegeven. Eep langdurig debat ontspon zich over de vraag, wie er in de plaats van Borms gekozen moet worden verklaard. De liberalen en katholieken meenden, dat dit Baelde moet zijn, doch de socialisten wa ren voor een nieuwe verkiezing. Ten slotte heeft de commissie besloten Dinsdag amb tenaren van het regeerings-stembureau to hooren. DUITSCHLAND. Het concordaat met Pruisen. Als mislukt beschouwd. Uit kringen, die in nauwe relatie staan met de pauselijke nuntiatuur te Berlijn, ver neemt de „D. Allg. Ztg.", dat men het slui ten van het concordaat met Pruisen voor het oogenblik als mislukt beschouwt. Deze veronderstelling wordt gemotiveerd met een verwijzing naar de houding der D.-nationalen, die zich voor het tegelijker tijd sluiten van een overeenkomst met de evangelische kerk hebben uitgesproken, en met de noodzakelijkheid, om het totdusver overeengekomene inzake het concordaat zonder wijziging aan te nemen. Men acht het blijkbaar niet meer mogelijk in den landdag een meerderheid voor het concor daat te vinden. In Pruisische centrumkringen is men vol gens het blad niet zóó pessimistisch en acht men alle parlementaire mogelijkheden nog niet uitgeput. Men neemt aan, dat de be sprekingen in het Pruisische kabinet dezer dagen den toestand eenigermate zullen op helderen. ENGELAND De vooruitgang der Katholieke Kerk. Dezer dagen werd in de kathedrale kerk van de Metropolitaan-stad Edinburgh het vijftigjarig jubileum van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Schotland plech tig gevierd. Bij deze gelegenheid gaf de „Catholic Times" eenige cijfers over den vooruit gang der Katholieke Kerk in Schotland sedert 1829. Destijds waren er in Schotland 46 missiestaties en 54 priesters, thans zijn er 265 parochies en 607 priesters. In het gebied waar thans do aartsbisdommen St. Andrews en Edinburgh liggen waren m 1829 slechts 2 parochies en 5 priesters en in 1928 62 parochies en 111 priesters; in het aartsbisdom Glasgow waren destijds 4 parochies en 6 priestora en tegenwoordig 98 parochies en 348 priesters. Volgens de jongste volkstelling zijn er in Schotland 608.124 katholieken op een bevolking van 4.882.288. De macht der Vrijmetselarij. Volgens een bericht in de „Fortnightly Review" heeft de Vrijmetselarij in Enge land 322.000 leden, in Ierland 50.000 en in Schotland 90.000. In Groot Britagne heeft de vrijmetselarij met haar 462.000 werkende leden een ge weldige macht. Bovendien heeft Engeland nog een groot leger van niet-actieve leden, zcodat het totaal aantal Vrijmetselaars in Engeland veilig op ruim 800.000 kan ge schat worden. Europa met uitzondering van Frankrijk heeft ruim 2000 Loges met totaal 210.000 leden. Duitschland heeft negen Groot-Loges. Zweden heeft 30 Loges met 21.805 leden Noorwegen 24 Loges niet 9223 leden. Ne derland 123 Loges met 7475 leden. Oosten rijk 25 Loges met 1G25 leden. Bulgarije 8 Loges met 945 leden. Tsjechow-Slowakije 20 Loges met 923 leden. In de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika zijn er 10744 Loges met 3.271.3G0 leden (56.871 meer dan het vorig jaar). In do Sta ten Kestucky Alagama en Georgia is het aantal vrijmetselaars teruggeloopen. In Canada zijn er 1351 Loges met 195.144 leden wat een toename aantoont van 5009. In de republieken van Latijnsch- Amerika staat Cuba met 173 Loges en 13.320 leden vooraan, dan volgt Chili met 65 Loges en 4500 leden, Venezuela met 24 Loges en 1600 leden, Mexico (York Grand Lodge) met 14 Loges en,_ 893 leden, Peru met 15 Loges en 630 leden, Guatemala met 18 Loges en 59? leden, Panama met 9 Loges en 485 leden, Ecuador met 7 Loges en 431 leden, Costa Rica met 5 Loges en 285 le den en San Salvador met 4 Loges en 141 leden. Voor de overige Amerikaansche Repu blieken staan de jaarcijfers niet aangege ven, maar volgens vroegere opgave be draagt hun aantal Loges met ruim 41.000 leden, zoodat in Noord- en Zuid-Ame- rik al8.882 Loges zijn en 3.530.387 vrijmetse laars. Een geweldige macht! In Australië zijn er 7 Groot-loges met 179.705 leden. Op de geheel e wereld zijn er ruim 4.400.000 Vrijmetselaas. TSJECHO-SLOWAKIJE. Ook hier separatisme? Geheim comité van actie gevormd. Naar de Weensche correspondent van het „Berl. Tageblatt" van betrouwbare zij de verneemt is in Tsjecho-Slowakije een comité van actie gevormd onder den naam van Slowaaksche staten-generaal, welk co mité naar absolute zelfstandigheid van Slowakije onder een eigen rijksbestuurder streeft. Van dit comité maken vooraanstaande personen van Slowakije deel uit, wier na men om begrijpelijke redenen geheim ge houden worden. Het comité heeft op 14 November j.l. een belangrijk besluit genomen dat tot dusver eveneens geheim is gehouden en eerst ho- den aan de kanselarijen en aan den Vol kenbond moet zijn toegezonden. De voor naamste punten van dit besluit zijn: Slo wakije treedt onmiddellijk uit het Tjecho- Slowaaksche rijk en wordt een zelfstan dige onafhankelijke staat onder protectie van den Volkenbond. RUSLAND. Rusland bereidt zich voor op een nieuwen oorlog! In 1928 heeft de Sovjet-Repuhüek baar waarmacht uitgebreid met twee territoria le divisies. De afdeeling tanks en bedie- nings-manschappen is ongeveer verdubbeld. Er zijn vier nieuwe escadrilles bombarde- ments-vliegtuigen gevormde acht compag- niën luchtafweer geschut, en twee torpe- doboot-flottilles. Het aantal gevechts vliegtuigen is aanmerkelijk uitgebreid Men heeft een afzonderlijk instituut in het leven geroepen om den chemi&chtn oorlog voor te bereiden; afzonderlijke stormtroepen worden geschoold voor de gaèaanvallen. De afdeeling artillerie is verdubbeld en er zijn nieuwe mitrailleurs- afdeelingen gevormd. In de grensdistric ten zijn nieuwe strategische spoorwegen en groote autowegen aangelegd. De stu denten en boerenorganisaties worden mi litair geschoold. De jeugdorganisatie der Roode Pionieren hebben zelfs groote c's- ningen gehouden, waarbij ue volkscommis saris van het krijgswezen, Woroschilow, tegenwoordig was. Zelfs op de scholen wordt aan jonge boerendochters onderricht gegeven in de bediening van machine geweren. Volgens officieele opgaven telt het Roode leger 562.000 man, maar in werke lijkheid bedraagt het aantal 1.502.000, waarbij de talrijke vrouwelijke regimenten en jeugd-organisaties niet zijn medegere- kend. FINLAND. Soc. motie van wantrouwen aangenomen. De Finsche rijksdag liecft gisterende door de socialisten ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering met 63 tegen 82 stemmen aangenomen. De regeering is daarop afgetreden. ZUID-AMERIKA. Het oorlogsgevaar in Zuid-Amerika. Bolivia werft nog steeds v r ij w i 11 i g e r s. Naar uit Washington wordt gemeld heeft de terugkeer van dc^Jjoliviaansche gedele geerden op de pan-Amerikaansche confe rentie voor arbitrage de spanning, veroor zaakt door het conflict tusschen Bolivia tn Paraguay verminderd. In Bolivia worden nog talrijke vrijwilli gers ingeschreven. Paraguay heeft maar regelen genomen om aan de situatie het hoofd te bieden, die als ernstig wordt be schouwd. De leiders der politieke partijen iu dit land hebben hun goedkeuring ge hecht aan de vorming van een comité voor nationale verdediging. Paraguay beweert, zooals reeds gemeld, dat Bolivia troepen en oorlogsmaterieel aan de grens concen treert. TWEEDE KAMER. De Defensiebegrooting. Dat hier te lande het wetten maken niet al te gemakkelijk gaat, bewijst, merkt de Kamer-overzichtschrijver van „De Maasbode" op, de begrooting van Defen sie, die nu aan de orde is. Toen het kabinet-Galijn optrad, stond de instelling van een Departement van Defensie op het program. Het kabinet-de Geer nam dit punt over en eerst op het einde van de vier-jarige periode, bij de laatste be groot'iugen, uie verdedigd moeten worden, is er een Departement van Defensie en een beg. ooting, waarin land- en zeemacht vereenigd zijn. Meer is het nog niet en eerst voor het jaar 1930 kan een begroo ting worden tegemoet gezien, die geheel op den nieuwen toestand zal zijn ge schoeid. De voorzitter wenschte de begrooting echter reeds als een geheel te zien en stelde daarom voor algemeene beschou wingen te houden over land- en zeemacht tegelijkertijd. Het doel hiervan was na tuurlijk tijdbesparing, want het zal niet meevallen het werk klaar te krijgen, voor al als de Kamer de volgende week nog de Lager Onderwijswet tot vervroegde weder-invoering der gedifferentieerde leer- lingenschaal en mogelijk ook nog de ver laging op gedistuleerd-accijns zal willen behandelen. De spreektijd bij deze algemeene be schouwingen is per spreker een uur en reeds daaelijk hadden zich veertien leden laten inschrijven. Als de voorzitter Vrij dag (heden) de algemeene beschouwingen ten ein3 wil brengen, dan kan de Kamer zich wel voorbereiden op een zitting tot acht uur of misschien nog later. Wij komen na het antwoord van den minister op het gesprokene terug. In de avondvergadering is de begroe ting van Koloniën aan de orde geweest, welker behandeling tot nu toe geen niouw gezichtspunt opende. DE KAMERVERKIEZINGEN Prof. Veraart wenscht een kwaliteitszetel. Bij het bericht, dat prof. Veraart zou zijn aangezocht voor een vrijen zetel, heeft „De Morgen" meegedeeld, dat prof. Veraart niet op een vrijen zetel wenscht gekozen te worden „wegens de met het reglement strij dige beslissing van het centraal college, dat de kwaliteitszetel voor arbeidsdeskun- digen alleen maar bezet mogen worden door personen, uit de aibeidersbeweging opgekomen". Prof. Veraart wil niet anders gekozen worden dan als kwaliteitscandidaat Wat de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond daarvan zegt. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het R.K. Werkliedenverbond, heeft naar „De Tijd" meldt, de voorzitter gezegd, dat hem uit een dagbladbericht gebleken was, dat men een goed recht wil aantasten van dë R.K. Arbeidersorganisa tie. „Evengoed als de werkgevers staan op hun Kamerzetel en ook de middenstan ders hun eigen zetel in de R.K. fractie handhaven, zoo willen ook de R.K. arbei ders hun vior zetels bezet zien door per sonen, die hun deskundigen hebben ge toond op het gebied der R. K. arbeidersbe weging. Thans maakt iemand op een zetel der R. K. arbeiders oanspraak, die zich te hoog acht voor een vrijen zetel. Een onzer zetel is echter niet voor hem bestemd Men plaatst zich door een dergelijke handelwij ze tegenover de R. K. arbeidersbeweging. Wij doen niet aan personenpolitiek, maar wij hebben onze eigen menschen noodig in Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het verzoek van de Unie van R. K. Vrou wenbonden door de V. B. Raad ingewilligd. Separatisme in Tsjecho-Slowakije. BINNENLAND. Vervolg bijeenkomst R. K. Werklieden verbond (lste blad). Katholieke candidaten voor Kamerzetels (lste blad). Cijfers, die er op wijzen, dat de werkloos heid afneemt (lste blad). De heer Jac. Cre yghton herdenkt morgen den dag, dat hij 25 jaar lid is der St. Vincentiusver. te Leiden. Den hooggeachten Praeses van den Bij zonderen Raad mogen wij aanbieden on ze gelukwcnschcn namens Katholiek Lei den. Dat het den heer Creyhton gegeven zij, nog vele jaren zijn nobele toewijding te schenken aan de St. Vincentiusver., deze zoo nuttige en noodzakelijke organisatie tot zegen en bloei 1 de Kamer ter verwezenlijking van onze pro- gr ammapun ten". Gekwalificeerde arbeiderszetel. „De Volkskrant" meldt, dat den heer A. van Rijen is verzocht, zich beschikbaar te stellen voor den gekwalificeerden arbei derszetel in den rijkskieskring Tilburg. De heer Van Rijen heeft nog geen beslissing genomen. Gekwalificeerde zetel voor medicus. Verder meldt de „Volkskr." dat dr. P. Droog, wethouder van Heemstede en lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land, zich bereid heeft verklaard, als R. K. mdcicus een candidatuur voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer te aanvaar den. SLAGERIJEN. Slagersonderneming winkel Het algemeen bestuur van den Kon. Ne- derl. Middenstandsbond heeft een schrij ven gericht tot den Min. van Arbeid, H. en N., met verzoek om do Arbeidswet 1919 in dien zin te doen wijzigen dat daarin be paald wordt, dat onder het begrip „winkel" ook voortaan verstaan zal worden de ruim ten van een perecel, waarin een slagers onderneming wordt uitgeoefend, evenals de wet zulks reeds bepaalt b.v. ten aanzien van een kappersonderneming. Dit verzoek dient tot ondersteuning van een door den Nederl. Slagershond tot den minister gericht adres van gelijke strek king. Arbeid in de Kerstweek De Min. van Arbeid, H. en N. heeft een aan de gebruikelijke bepalingen der Ar beidswet afwijkende regeling toegestaan voor den arbeid in slagerijen van 24 Dec. tot en met 5 Jan. a.s. Bijzonderheden ver meldt de desbetreffende beschikking van 13 Dec. j.l. R. K. WERKLIEDENVERBOND. In do vergadering van Woensdag is ten slotte nog aan de orde gekomen een voorstel van het Verbondsbcstuur het te machtigen stappen te doen tot stichting van een pensioenfonds voor do Verbonds- gesalaricerden en hunne weduwen en wee zen. Er was ingediend een uitvoerig rap port, samengesteld door een ingestelde

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1