BUITENLAND. BINNENLAND. Land enTuinbouw Uit de Omgeving P^Ste J»Vfi nn DO^'D^^DAG 13 D^OFMR^R 1923 No 6053 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling Voor loeiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi) onze Aanren 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor Ie Abonné'e ver krijgbaar tegeD betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- tn Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per egel Voor Ingezonden Mededcolingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aang< 'en of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0. Dit nummer bestaat uit twee bladen. VOLKENBOND. DE RAADSVERGADERING. PolenLitauen opnieuw voor den Raad. Quinones de Leon brengt rapport uit. De Volkenbondsraad heeft in zijn gister ochtend gehouden zitting de Poolsch-Litau- sehe kwestie behandeld. Van de zijde van het publiek bestond groote belangstelling. Aan de Raadstafel had voor deze gelegen heid de Litausche premier Woldemaras plaats genomen. Allereerst las Quinones de Leon het door hem in deze aangelegenheid opgestel de rapport voor. Het was kort en zakelijk en vermeed elk stelling nemen in den een of anderen zin. Den beiden partijen wordt slechts verzocht nieuwe aanvullende in lichtingen omtrent het verloop der Ko- ningsbergsche conferentie te verstrekken. Vervolgens verleende de Raadsvoorzit ter Briand aan Woldemaras het. woord. Woldemaras gaf aanvankelijk slechts eenige opmerkingen ten beste omtrent het door Pölen voorgelegde protocol over de tweede conferentie van Koningsbergen. Dit protocol, zei Woldemaras, is naar den in houd aannemelijk en hij gelooft dan ook, dat men te Lugano tot een definitieve aan neming van het protocol dier conferentie en tot de gemeenschappelijke onderteeke- ning ervan kan komen. Vervolgens ging hij weer aan het schet sen van het oude Poolsch-Litausche con flict, dat ook thans niet, naar hij betoog de, in weinige maanden of jaren kan wor den bijgelegd. Hij onderwierp dan de ge- heele Poolsche buitenlandsche politiek aan een uitvoerige critiek. Een oplossing van het conflict is onder de huidige omstandig heden niet mogelijk en wel speciaal niet, aldus de Litausche premier, omdat Polen de oplossing van een politiek probleem nastreeft, terwijl Litauen zijn zelfstandig heid zonder Wilna niet kan handhaven. Woldemaras gaf ten slotte als zijn mee ning te kennen, dat de conferentie van Ko ningsbergen niet is ofgebroken, al zullen in de toekomst de onderhandelingen mede worden voortgezet langs den ddiplomatie- ken weg tusschen Kowno en Warschau. Quinones de Leon ontving opdracht, den Raad een nieuw rapport over de geheele situatie en den stand der Poolsch-Litausche betrekkingen nog op de huidige Raadsbij- eenkomst voor te leggen. BELGIE De verkiezing van Borms. Jaspar stelde de vertrouwens kwestie. De rechterzijde der Belgische Kamer, die gistermiddag bijeen is gekomen, heeft be sloten, tegen het geldig verklaren der. ver kiezing van Borms te Antwerpen te zullen stemmen, daar Borms zijn politieke rech ten heeft verloren, en dus onverkiesbaar is. Zij zal zich uitspreken voor het gekozen verklaren t t den candidaat, die na Borms de meeste stemmen heeft verworven, dus voor de liberaal Baelde. De premier Jas- par, die de bijeenkomst bijwoonde, had hieraan de kwestie van vertrouwen verbon den. Daar de liberalen zich op hetzelfde standpunt plaatsen, staat het vast, dat Baelde gekozen zal worden verklaard. ENGELAND deren. Ten slotte kwamen evenwel verster kingen voor de politie toesnellen, die daarop het vuur opende. Drie politiebeambten en vijf stakers zijn bij de onlusten gedood. De winkels in de wijk Parel zij" thans geslo ten, terwijl het zakenleven stil staat. AMERIKA HET CONFLICT BOLIVIA-PARAGUAY Boüviaansch kabinet afgetreden. Zal Bolivia zich aan arbitrage onderwerpen? Het Boliviaansche kabinet heeft op aan dringen van den waarnemènden minister van Buitenlandsche Zaken, Alberto Pala- cios, collectief zijn ontslag ingediend. Algemeen gelooft men, dat hij met de vorming van een nieuwe regeering zal wor den belast. Dit nieuwe kabinet zal verte genwoordigers van alle politieke partijen omvattenop deze wijze wenscht men zich wegens den ernst der situatie van de mede werking der politici te verzekeren, die thans buiten de regeering staan. De te Montevideo zetelende arbitrage commissie heeft den diplomatieken verte genwoordigers van Bolivia een nota doen toekomen. Naar de correspondent van Ha- vas ter zake verneemt, moet de nota er op aandringen, dat Bolivia zich houdt aan de ook door dit land aanvaarde verplichting, om elk geschil aan de permanente arbitra gecommissie voor te leggen. Inmiddels heeft, volgens berichten uit Lima,^Bolivia besloten, zijn plaats op de te Washington bijeen zijnde Pan-Amerikaan- sche conferentie weer in te nemen. Men Loopt in de kringen der Pan-Ameri- kaansche conferentie, dat Bolivia zich zal onderwerpen aan een arbitrale uitspraak van een onpartijdig scheidsgerecht, dat zal bestaan uit vertegenwoordigers van Brazi lië, Argentinië en Chili. Chili en Argentinië verklaarden, dat zij in geval van een oorlog tusschen Bolivia en Paraguay neutraal zullen blijven. Dit laatste bericht heeft te Washington veel voldoeiyng gewekt. Men hoopt daar, dat de crisis spoedig zal zijn opgelost. De beide landen zullen in geval van oorlog zon der hulp van buiten den strijd niet lang kunnen volhouden, daar zij geen van beide een uitweg naar zee hebben. De samenzwering tegen Hoover. Bommen, revolvers en dynamiet ontdekt. De Argentijnsche politie, die reeds sedert geruimen tijd het oog houdt op personen, die ervan verdacht worden vijandig tegen over de Vereenigde Staten te staan, heeft, naar nader wordt gemeld, in een huis te Buenos Aires, een inval gedaan' en .daar bommen, revolvers, dynamiet en munitie ontdekt, benevens een plan van het Argen tijnsche spoorwegstelsel. De politie is van meening, dat het hier gaat om voorberei dingen om op de spoorlijn een bom te plaatsen, even voor de aankomst van den trein, waarin zich de nieuwgekozen presi dent der Vereenigde Staten, Hoover, zou bevinden. Talrijke personen zijn gearres teerd. Velen hunner worden er van ver dacht ook bij de vorige bomaanslagen be trokken te zijn geweest. Hoover's aankomst is op heden (Donder dag) bepaald. Een sterke politiemacht, be staande uit 1500 man, is belast met het waken voor Hoover's veiligheid. De ambassade der Vereenigde St'aten te Buenos Aires weet geen bijzonderheden om trent het complot, doch wèl is ook daar be kend, dat de politie een wakend oog houdt op personen, die de Vereenigde Staten vij andig gezind zijn wegens de affaire Sacco en Vanzetti en wegens de Amerikaansche interventie in Nicaragua. DE TOESTAND DES KONINGS. Koning George geopereerd. Succesvol verloop. Gistermiddag bracht het bulletin om trent den gezondheidstoestand van den koning het verrassende bericht, dat koning George geopereerd was. Deze operatie was noodig voor het aftappen van vocht aan de rechterzijde. De operatie is succesvol verloopen en de toestand van den patiënt i3 bevredigend. De operatie was om 7.50 afgeloopen en werd door den chirurg sir Hugh Rigby ver richt. De prins van Wales en de hertog en de hertogin van York waren bij de konin gin, toen de operatie plaats had. De infectie, die tot de rechterlong was gelocaliseerd verspreidde zich langzamer hand door het geheele lichaam en dit heeft gedurende de afgeloopen twee dagen ern stige ongerustheid veroorzaakt. BR1TSCH-IND1E. Stakingsonlusten te Bombay. Drie politie-agenten en vijf rbeiders gedood. In verband met de staking in de spin- nerijemis het te Bombay tot ernstige on- lustetTgekomen. In de Noordelijke wijk van Bombay, Parel geheeten, werd de politie door een groot aantal stakers overmand, waarbij verscheidene politiebeambten ern stig werden gewond. De stakers begonnen toen de winkels in genoemde wijk te plun TWEEDE KAMER. Stemmen over moties. Drie dominé's op de vlucht De vei- lingsvereenigingen. Er moest gister nog worden gestemd over een motie- van Braambeek inzake herstel van het contact in het trambedrijf tus schen werkgeversorganisaties en de orga nisaties van het personeel. Een motie, wel ke overbodig was, omdat de Minister van Waterstaat op het oogenblik toch niet dwingend kan optreden en Z.Exc. boven dien beloofde te zullen doen, wat hij kan, zoodat het zou zijn, alsof de motie ware aangenomen, en die daarom terecht werd verworpen. En de heer L. de V i s s e r (C. P.) vatte zijn Financiënrede samen in niet minder dan drie moties, waarvan er twee (premie- vrij pensioen en verhoogd pensioen voor de oud-gepensionneerden) voldoende onder steuning vonden om in behandeling te kun nen komen, doch de derde (vaste aanstelling voor de arbeidscontracters) even spoedig verdween als ze verscheen, wegens gebrek aan ondersteuning. Wat evenwel niet be- teekent, dat do Kamer zoo veel gevoelt voor de aanstelling van Rijkspersoneel op arbeidscontract. Het tegendeel is het ge val. De dominé's Kersten, Zandt en Lingbeek zijn principieel tegen iedere verzekering, dus moeten het ook zijn tegen de premie betaling, maar nu er een motie, waarin dit gevraagd werd, door den communist was voorgesteld,- liepen ze weg, bang voor de gevolgen van hun eigen beginsel. Dat is een houding een Kamerlid onwaardig. Als zij toch niet daadwerkelijk voor hun prin cipes durven uit te komen, laten ze dan maar liever in eens zeggen, dat ze er slechts zitten ter verdediging van het anti-papis- me en dat de rest van hun staatkundige beginselen maar franje is, aldus de Kamer overzicht-schrijver van de „Msbd.". De Ka mer kon nu alleen van haar afkeuring doen blijken tegenover de dominé's door deze te hoonen bij hun later weer binnentreden. De stemming kwam vrij onverwacht. De Katholieken hadden deze, zooals in de laatste jaren gewoonte is, verwacht op den volgenden dag bij den aanvang van de ver gadering. Eenige Kamerleden waren we gens ongesteldheid afwezig maar het aan tal van acht dat er nu was, mag tegenover de bijna complete linkerzijde wel zeer ge ring worden genoemd. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van Financiën hebben nog vijftien leden het woord gevoerd, zoodat do minister het vierde deel van de Kamer had te beantwoorden. Tal van kwesties, die ter sprake zijn gebracht, zal hij.... overwegen. Tegemoetkomend toonde zich de Minis ter ten opzichte van de veilingsvereenigin- gen. Aan het eind van het jaar wordt on der de gelden van de veilingsvereenigingen verdeeld wat in den loop van het jaar op de opbrengst van hunne producten te veel voor kosten is afgehouden. De Raden van Beroep in Groningen en 's-Gravenhage hadden respectievelijk op 28 November 1923 en 23 Juni 1924 uitspraak gedaan, dat deze uitkeeringen in geen geval als winst moes ten worden beschouwd. Op 21 Maart 1928 wees de Hooge Raad echter voor den eer sten keer arrest, waarbij dit batig saldo wel als winst werd aangemerkt. Thans zijn de inspecteurs er op uit, al de veilingsver eenigingen van 1923 .uLuan te slaan ;n Ie dividend- en tantième-belasting. Voor de vereeniging te Rotterdam zou dat zelfs 70.000 bedragen. Een extra-heffing van de leden zou daarvoor noodig zijn. Yan verschillende zijden werd daartegen gepro testeerd en de Minister deed nu de toe zegging, dat hij pogen zou deze navorde ring alsnog te voorkomen. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij artikel 12 komt de heer Braat (Plattelander) op tegen de door verschil lende Kamerleden en anderen genoten non- activiteitstractementen. Bij wijze van pro test vraagt spr. onder groote vroolijkheid der Kamer stemming over artikel 12, dat aangenomen wordt met 56 stemmen tegen één stem. Wanneer de heer J. ter Laan (S. D) voorstemt, roept de heer Braat: Die stemt voor! Die trekt ervan! Als de heer Braat zijn stem uitbrengt, roept hij: Tegen dien diefstal! De voorzitter (Dr. De Visser) merkt op, dat in t reglement van orde in art. n3 staat, dat ieder lid zijn stem moet uitbren gen n.l. voor of tegen zoDder eenige bijvoe ging. Nu heeft de heer Braat' daartegen niet alleen gezondigd maar tevens een uit drukking daarbij gebruikt, die spr. niet wenscht te qualificeeren doch, die hij in hooge mate afkeurt. Van diefstal is in dit voorstel der regeering geen sprake. PROF. J. F. KLINKHAMER, t Te Den Haag is gisteren, 76 jaar oud, overleden prof. J. F. Klinkhamer, bouw kundig ingenieur, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Gedurende vele jaren is de thans ont slapene aan deze hoogeschool hoogleeraar geweest aan de afdeeling bouwkunde, tot welk ambt hij zich in 1905 geroepen zag. Prof. Klinkhamer werd 21 Juni 1852 te Amsterdam geboren. Hij studeerde te Delft aan de toenmalige Polytechnische School, waar hij in 1878 het diploma van bouw kundig ingenieur behaalde. Do thans overledene, die tot 1 Septem ber 1924 hoogleeraar te Delft is geweest, was ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Het stoffelijk overschot zal worden gecre meerd op Westerveld a.s. Zaterdag na aan komst van trein 12.48 uur. STAATSRAAD MULLER MASSIS. Thans is bij Koninklijk Besluit van 8 De cember j.l. benoemd met ingang van 1 Ja nuari 1929 tot lid van den Raad van State, de Luitenant-Generaal, Comman dant van het Veldleger, T. F. Muller Mas- sis. De nieuwbenoemde Staatsraad zal thans aan de Koningin ontslag uit den mi litairen dienst verzoeken. Het proces inzake art. 40 Bezoldigings besluit. Het honorarium van den Landsadvocaat Verschenen is het Voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk Kil (On voorziene Uitgaven) der Rijksbegrooting van het dienstjaar 1929. Hieraan wordt het volgende ontleend: In de eerste plaats werd gewezen op de uitgave van het Departement van Finan cien ad 12.191.60 voor honorarium, enz. aan den Landsadvocaat inzake de proce dure Staat contra van der Wielen in ver band met art. 40 van het Bezoldigingsbe sluit. Sommige leden achten dezen post op vallend hoog en zij zouden gaarne verne men, naar welken maatstaf het honorarium is berekend. De collectieve arbeidsovereenkomst In het bakkersbedrijf. De Centrale Commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf heeft be sloten het drie-steden collectief contract tot 1 April te continueeren. De Algemee ne Nederlandsche Bond van Arbeiders in het bakkersbedrijf wenscht na dien datum de acht en veertig-urige werkweek voor alle werknemers in het contract, dat voor het geheele land moet gelden, op te nemen. Zuivere opbrengst der Olympiadezegels. Meer dan een halve ton voor het N. O. C. De verkoop van de Olympiadezegels heeft boven de frankeerwaarde opgebracht 60.371.38,5. De kosten van vervaardiging en verkoop hebben beloopen 10.089.49, zoodat aan het Nederlandsch Olympisch Comité als netto-opbrengst van de verkoch te Olympiadezegels een bedrag van 50.281.90 ten goede komt. Schiermonnikoog geisoleerd. Tengevolge van den krachtigen Ooste lijken wind is het water op onze wadden laag. De postboot van den Rijksveerdienst Oostmahorn—Schiermonnikoog kon dien tengevolge zijn dagelijkschen dienst niet volbrengen, en is in de nabijheid van Schiermonnikoog blijven zitten. De post van het eiland heeft derhalve den vasten wal niet kunnen bereiken. Het Spaansche invoerrecht op kaas. In het officieele orgaan van den F. N. Z. schrijft (C.) E(ygenraam), handelsconsulent van den F. N. Z., na melding te hebben ge maakt van het besluit der Spaansche re geering om met de publicatie en de invoe ring van het nieuwe tarief van invoerrech ten nog eenige maanden te wachten, het volgende over het douanetarief dat in 1929 zal gelden: Ten aanzien van den tijdelijken import van goederen voor de tentoonstellingen van Barcelona en Sevilla is den minister van econ. zaken machtiging verleend faciliteiten te verstrekken. Verder is deze minister bevoegd reeds van 1 Jan. 1929 af wijzigingen aan te bren gen in de z.g. tweede kolom van het thans geldende tar:ef, welke tweede kolom voor Nederlandsche goederen reeds sedert jaren geldt. Van 1 Januari 1929 af zullen de tarief reducties voor de verschillende artikelen, o.a. kaas, welke sommige landen, die met Spanje tot nu toe handelsverdragen had den, op deze tweede kolom genoten, zijn afgeschaft. In dezen geest zijn n.l. bedoelde handelsverdragen tegen 1 Jan. 1929 gewij zigd. Wanneer er nu verder niets gebeurt, zal Nederlandsche kaas dus na 1 Jan. 1929 1.50 pesta blijven betalen, terwijl het invoer recht op Zwitsersche kaas, dat tot nu toe 0.70 pesata bedroeg, eveneens op 1.50 pesa- ta zal komen. Binnenkort zal evenwel bovengenoemde minister waarschijnlijk voor eenige goede ren het tarief van de tweede kolom min of meer in overeenstemming brengen met het lagere tarief, dat tot nu toe de verdrags- landen genoten. En het is niet uitgesloten, dat daaronder ook de kaas zal behooren. Ongetwijfeld zal Zwitserland, dat mo menteel met Spanje over een handelsver- dragherz'ening nog aan 't onderhandelen is, en dat, naar wij vernemen, besloten heeft op de wereldtentoonstelling van Barcelona in te zenden, wel eenigen invloed kunnen uitoefenen. Dit tusschentijdsche douanetarief zal dan gelden tot 1 Oct. 1929, op welken datum het nieuwe douanetarief eindelijk zal worden openbaar gemaakt en voor drie maanden voorloopig ingevoerd. Iris-kweekers. Naar het Weekblad voor Bloembollen cultuur meldt, is in een vergadering van Iris-kweekers besloten, stappen te doen om tot oprichting van een vereeniging van Iris kweekers te geraken, welke zich als groep De Iris zou aansluiten bij de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het Poolsch-Litausch conflict weer voor den Volkenbondsraad. Koning George van Engeland geopereerd. De operatie had een gunstig verloop. Het Boliviaansch kabinet afgetreden in verband met den ernst van den toestand. BINNENLAND. De Tweede Kamer. De begrooting van Financien in bespreking (1ste blad). Een vergadering van het R. K. Werklie denverbond. Het program (2de blad). De verkoop der Olympiade-postzegels heeft netto ruim 50.000 opgebracht (1ste blad). OMGEVING. Benoeming burgemeester te Uithoorn (lste blad). Het vuilvraagstuk. Het werk en de ver dere plannen van de Mijvo (2de blad). UITHOORN. BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Uithoorn de heer G. A. L. M. Vos de Wael. De nieuwe burgemeester, zoon van den burgemeester van Oldenzaal, is aldaar geboren en 33 jaar oud. Na zijn gym nasiale studie volbracht te hebben aan het St. Willibrordus-Collegc to Katwijk, werd de heer Vos de Wael volontair aan de secretarie van Ewijk (Land Maas en Waal). In 1920 werd hij benoemd tot ont vanger der gemeente Leidschendam, wel ke functe door hem tot heden werd waar genomen. De burgemeester is Katholiek, is gehuwd cn heeft drie kinderen. RIJPWETERING. Auto te water. Gisteravond is de vrachtauto van de firma Warmerdam eti Boelen alhier op den Langenweg tusschen Nieuwe-Wetering en Rijpwetering te wa ter gereden. Het ongeval is ontstaan doordat de stuurinrichting defect ge—'ak te. De -uto vloog eerst tegen een boom aan en kwam ten slotte onderste boven in do s'-ot terecht. Persoonlijke ongoluk- ken kwamen niet voor. Versc''eure- hend. Bij den heer K. M. alhier zijn vermoede1 ijk door een hond 5 kippen en een haan verscheurd. De dieren lagen geheel verscheurd op hoe weiland verspreid. SASSENHEIM. De regeling van het verkeer. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvan gen de door den Raad in zijn vergadering van 26 December vastgestelde verkeers- verordening. De kom der gemeente, langs de Hoofdstraat, wordt daarin aangege ven van de Wasbeekerlaan tot de grens der gemeente Lisse. Eenige der voornaam ste bepalingen zijn deze: Het is aan voerlieden en autobestuur ders verboden binnea de bebouwde kom der gemeente op het gedeelte der Hoofd straat vanaf de Teijlingerlaan tot het huis genaamd Westend hun voertuigen langer te laten stilstaan dan noodig is tot hek in- en uitstappen of tot he* laden cn los sen van te vervoeren of aangevoerde goe deren. B. en W. kunnen van deze bepaling tot wederopzegging, doch telkens voor niet langer dan één jaar, ontheffing ver- lemen en daaraan voorwaarden verbinden. Den bestuurder van een autobus binnen de kom der gemeente is het verboden tot het stationneeren de autobus te doen stil staan op het gedeelte van de Hoofdstraat tusschen de Molenstraat en dc Wilhe1mi- halaan en op dit gedeelte straat kaartje af te geven. VOORHOUT. Van een wagen gevallen. Gistermid dag omstreeks 4 1/2 uur klom het elfjar'g zoontje van den heer A. c G. alhier >p een rijdenden s!ee£jerswagcn. Hij kwam door onbe' ende ooi~aak te vallen met heb gevolg, dat hij een beenbreuk bekwam. Dokter Bols alhier verleende de eerste geneeskundige hulp. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. WARMOND. Hanze. Woensdagavond was door het bestuur der R. K. Middenstandsver. „De Hanze" een gezelligen avond georganiseerd in hotel „De Stad Rome". De Voorzittende uoer F. Slager, opende ten 8.30 uur met een

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1