TE WAPEN! BUITENLAND. BiNNENLAND. KERKNIEUWS. LUCHTVAART. M ""DAG 10 DcOPMBFR 1923 No 6050 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per pos» f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor do Abonné's ver- krjjgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad vsrschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per egel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. n Kleins advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Qit nummer oestaat uit twee bladen. II. Moeten wij onderwijzers leeraren ev jeugdleiders nu rustig neerzitten en „ach en wee" klagen over den gruwel der ver woesting in andere landen te weeg ge bracht en de oogen sluiten voor het feit, dat de worm ook hier reeds knaagt aan het hart der blozende vruchten; zonder ons bewust te worden, dat er in de groote centra vaai handelsverkeer en industrie een verborgen maar geweldige actie ge voerd wordt volgens het aangewezen plan der Russische grootmachten? Gaf niet onlangs een onzer groote dag bladen in onverbloemde taal een waar schuwend artikel, waarin tal van intellec- tueele personen, ook onder de staatsamb tenaren, met naam en van werden ge noemd, die reeds besmet zijn met het gif der communistische bacil!!! En daarom „te wapen', nu het gecoali- seerde internationale leger ook ons erf be dreigt!! Moet nu alles, wat we door reu- zen-inspanning, door talent, geld, toewij ding en offers van allerlei aard op chris telijk en staatkundig terrein hebben tot stand gebracht met één doodelijken slag worden vernietigd? FelW dan ooit moet ons verweer zijn. De ernst van de dingen die komen zullen late ons geen dag on bezorgd ongemoeid of onbedachtzaam. Geen laskheid, waarvoor we zouden moe ten boeten; geen slaperigheid of onver schilligheid, waardoor we ons eigen graf graven! De massa moet worden onge- schrikt door een ongewoon geluid. Wanneer langs onze Brabantsche Maas- oorden bij ijsgang of watersnood gevaar dreigt, donderen de kanonnen: „Weest op uw hoede"! En daapom de scholen, de lagere school, de voorbereidend-hoogere, de middelbare kortom alle opleidings-instituten, van wel ken stand of soort dan ook, in volle actie tegen het monster der revolutie, zoowel direct als indirect! Indirect door op de eerste plaats bij onze leerlingen aan te kweeken: waren godsdienstzin, diepe godsdienstkennis, eucharistischen geest, de eenige weg waar langs we komen het in Christus geinstau- reerde leven, een groote warme genegen heid voor het heiligdom der familie, hc\, huisgezin, een band van liefde en bron van gezag. Zoo het huisgezin, zoo het volk. Direct a. door klare, bevattelijke uit eenzetting van den aard van het commu nisme, zijn doel en streven, toegepaste middelen en ontzettende gevolgen; b. door klaslectuur en het verspreiden van brochures onder de jeugd handelend over de gruwelen, de verwoestingen en de ellende door het communisme aangericht; c. door optochten, vertellingen, het lied het tooneel, lichtbeelden, filmen enz. Indirect :a. door verdieping van eigen godsdienstig leven en eigen vorming tot een degelijke Roomsche persoonlijkheid. Wat men niet heeft, kan men niet geven; b. door^jn onderwijs- en opvoedingsperi odieken de slapenden onverpoosd wakker t* schudden, totdat zij eindelijk rechtop komen staan op hun slappe voeten en door hun ziel gaat varen het lichtend flikke rend woord van de wachters op de tinne; c. door op vergaderingen de juiste lijnen uit te stippelen, waarlang de actie in haar onderdeelen moet gevoerd worden en uit gebreid. Wie zich het groote gevaar klaar be wust is, zal zich van dag tot dag herinne ren de zware verantwoordelijkheid, die op hem drukt en de belangen der jeugd be hartigen met al de geestelijke en phy- sieke krachten waarover hij beschikken kan. Wanneer dan nog de immer-parate Roomsche .s haar batterijen plaatst achter de strijders, om den aanval te on dersteunen en haar kanonnen onverpoosd laat donderen langs de vlakte; wanneer geestelijke en wereldlijke auto riteiten iedere gelegenheid benutten de legers aan te wakkeren met hun moreelen en daadwerkelijken steun; wanneer op katholieke dagen en con gressen het communisme tot een onder werp van bespreking wordt gemaakt; wanneer de talrijke bonden en vakver- eenigingen zoowel in besloten kring als naar buiten de anti-commun:stische bewe ging propageeren en ondersteunen; wanneer vaders en moeders hun waak zaamheid verdubbelen en een open oog en hart hebben voor de intense belangen hunne kinderen; wanneer leiders op fabrieken en werk plaatsen de uiterst moeilijke taak der Di recteuren van jeugdbonden en E. Iv. ver- eenigingen begrijpen en hunne toewijding met hunne sympathie dekken, dan blijft de jeugd aan ons en zal het toekomstig Nederland niet ondergaan door uitputting schande en verdierlijking en niet wegster ven in bloed en tranen. Ook in het socialisme dat slechts als een voorlooper kan beschouwd wordefl van het communisme, hebben we een even geduchten vijand te zien. En toch, hoevelen zijn er niet, die te zeer in zich zelf verdiept, feitelijk buiten het leven staan en dus de kracht en den invloed dier geestesstroomingen niet ken nen of begrijpen.-Dezulken vooral moeten met een stevigen duw in den rug worden aangepord en gewezen op het heilig doel, het moddelpunt van den strijd, waar heen alle krachten zich moeten concen- treeren. De plattelandsbevolking kan nog heel rustigjes neerzitten bij couranten en vak bladen en innig betreuren de communis tische gruwelen in Mexico en Rusland, maar acht zich nog niet geroepen tot deel name aan den strijd, alhoewel reeds daar ook offers worden gebracht aan den de mon van den modernen tijd. Ook daar valt te constateeren verzwakking der Roomsche energie en verkankering van het vroeger zoo sterke moreele leven. Eerst dan, wanneer een handvol tiran nen de massa beheerscht, het roode spook der revolutie zich op hun haardsteden werpt, zullen de oogen wijd openstaan van verschrikking. Zijn Rusland en Mexico, als een sprekend bewijs, niet het tooneel van menschonteerende en bloedige tafe rcelen? Is de veroordeeling van de kloosterover ste, de z.g. Moeder „Conception" in Me xico, het onschuldige slachtoffer der Cal- les-tiranie, niet een duidelijke, sprekende illustratie van hetgeen ook onze geloovigo Katholieken te wachten staat, wanneer het Nederlandsche koningshuis ooit zou ondergaan in communistischen revolutie- brand? Daarom herhalen we nog eens met des- temeer aandrang: „Te wapen" om kerk en vaderland en huisgezin te bewaren voor die catastrophe. En al ligt de eindtriomf in Gods hand, het staat aan ons dat uur der zegepraal te bespoedigen. Oss. F. M. BALDUINUS BELGIE Eorms gekozen. Zondag had te Antwerpen de verkiezing plaats, waarbij de Ylaamsehe nationalisten, dr. Borms, die zooals men weet, nog altijd gevangen zit, als candidaat hadden gesteld. Volgens hedenmorgen ontvangen berich ten is dr. Borms gekozen. Hij zal evenwel geen zitting kunnen nemen. FRANKRIJK. Ook een schandaal te Straatsburg, Veel gelijkenis met dat d. e> r „Gazette du F ran c". Ook te Straatsburg is thans een finan cieel schandaal ontdekt, dat veel gelijkenis vertoont met dat van de „Gazette du Franc". Zaterdag is namelijk de directeur van het Institut Financier de TEst, dc El- zasser Weill, gearresteerd. Deze onderneming, die twee jaar geleden in zeer bescheiden omvang werd opgericht, gaf een financieel blad uit onder den naam van „Neue Finanz-Zeilschrift für Elsass- Lotharingen" dat ten doel had publiciteit e verleenen aan twijfelachtige ondernemin gen. De zaken floreerden zoodanig, dat zes maanden geleden luxueuze kantoren wer den geopend. Nadere bijzonderheden kon den niet worden verkregen, omdat do offi cier van justitie geen nadere mededeelingen wenschte te doen. INGEZONDEN MEDEDEELING. AMSTERDAMSCHE DUITSCHLAND. Mgr. Kaas leider der Centrum-partij. Op het partij-congres van het Centrum werd Zaterdag mgr. Kaas met groote meer derheid bij de eerste stemming tot voorzit ter der partij gekozen. Op hem werden 184 stemmen, op den afgevaardigden Joos 93 en op Stegerwald 42 stemmen uitgebracht. Mgr. Kaas zal waarschijnlijk de politiek van den afgetreden voorzitter van het Cen trum, dr. Marx, voortzetten. Zijn eigenlijk gebied is de buitenlandsche politiek. Ook gedurende de laatste Rijksdagdebatten trad hij namens de Centrumpartij op en richtte zijn aanvallen voornamelijk op de houding der Engelsche regeering. Hij ver tegenwoordigde de partij steeds bij de be sprekingen van de Volkenbondsvergadering ,te Genève. De nieuwe Centrum-voorzitter is thans 48 jaar oud en professor aan het Semina rium voor priesters te Trier. In 1919 werd hij tot lid van de nationale vergadering ge kozen en sedert 1920 maakt hij deel uit van den Rijksdag. ENGELAND Ongerustheid omtrent Koning George. Iletlaatste bulletin onbevredigend. Het bulletin van Zondagmiddag luidt: De koning heeft eenige uren geslapen. Het voortduren van de koorts heeft als onver mijdelijk gevolg een zekere mate van uit putting ten gevolge gehad. De polsslag ver zwakt echter niet. Het avondbulletin verscheen om halfne- gen. Hierin wordt g°(^gd: „De koning had een rustigen dag, ocii'de uitputting, waar van melding werd gemaakt in het bulletin van hedenmorgen, is niet verminderd. De pols blijft onveranderd". Het bulletin van gisteravond werd niet als geruststellend beschouwd, daar thans uitputting gevolgd is op de koorts, die ne gentien dagen lang heeft aangehouden. Ook 't feit, dat thans voor de eerste maal over de pols gesproken wordt, kan moeilijk 'als een bevredigend tecken beschouwd wore i en wijst er blijkbaar op, dat, hoewel de doctoren thans melden, dat de pols onver anderd blijft, er op dit punt een zekere on gerustheid bestaat. AFGHANISTAN. Succes van Aman Oellah. De koning keert naar Kaboel terug. Uit Teheran wordt gemeld, dat het Aman Oellah gelukt is door een krachtigen aanval, waarbij ook gebruik werd gemaakt van vliegtuigen, de opstandige stammen beslissend te verslaan en hun groote ver liezen toe te brengen; meer dan 200 op standelingen zouden zijn gedood. De stam men hebben zich in de bergen teruggetrok ken. In een telegram door de Afgaansche le gatie te Londen ontvangen wordt gemeld, dat driehonderd Shinwari-rebellen zijn ge dood en tweehonderd gevangen genomen in een gevecht met Afgaansche troepen on der Aman Oellah. De Shinwari hebben om mede gevraagd. De besprekingen zijn be gonnen. CHINA. Moekden tegen Nanking. Naar uit Moekden gemeld wordt, heeft de door generaal Tsjang Hsu-liang bijeen geroepen militaire conferentie, waaraan alle gouverneurs-generaal van Noord- Mandsjoerije deelnemen, besloten een ver- eeniging met Nanking van de hand te wij zen. Den maarschalk werd verzocht de zelfstandigheid van Noord-Mandsjoerije te proclameeren. Volgens een bericht van het Chineesche blad „Sjin Bao" heeft de Japan- sche regeering dit plan goedgekeurd. Do opperbevelhebber der troepen van Noord- Mandsjoerije, generaal Yan, is naar Tokio vertrokken om aldaar onderhandelingen te voeren. De regeoring van Nanking heeft maar schalk Tsjang Hsu-liang medegedeeld, dat zij dc zelfstandigheid van Noord-Mand sjoerije niet erkent en middelen zal vinden om aspiraties in die richting te verijdelen. ZUID-AMERIKA. GRENSCONFLICT. Tusschen Bolivia en Paraguay. Groote opwi n-d ing te la Paz. Door het grens-incident in de omgeving van t fort Galpon, aan de grens van Bo livia en Paraguay, is een ernstig conflict tusschen die landen ontstaan. Vrijdag werden, zooals gemeld, door sol daten uit Paraguay Boliviaansche strijd krachten ontdekt in het gebied van Chaco, waarop beide staten meenen recht te heb ben. Toen de Bolivianen niet voldeden aan het verzoek zich terug te trekken en den bouw van het fort, waarmede zij bezig wa ren, stop te zetten, onttsond een gevecht, waarbij 22 man van de Bolivianen gedood of gewond werden. Intusschen zijn de Bolivianen echter met een versterkte macht naar het betwis te gebied teruggekomen en hebben opnieuw de versterking Vanguardia in bezit geno men, die oorspronkelijk eigendom van Pa raguay is geweest, welk bezit echter door Bolivia niet werd erkend. Nadat de Boli vianen zich in de vesting hadden genes teld, deed opnieuw een versterkte afdee- ling der Paraguayanen een aanval op de vesting, na vooraf de Bolivianen te h'ebben verzocht zich terug te trekken. Na eenige schermuteselingcn trokken laatstgenoem den terug en lieten de vesting weer in han den van cle soldaten van Paraguay. Door de berichten over dit incident ont stond in La Paz groote opwinding. De lei ders der politieke partijen kwamen direct bijeen en verzochten hun aanhangers zich vereenigd achter de regeering te scharen. De gemeentelijke vexdciezingen, die Zondag zouden plaats hebben werden uitgesteld en duizenden personen trekken langs de stra ten. Door het Congres werd een geheime zitting gehouden. De regeering heeft besloten de diploma tieke betrekkingen met Paraguay te ver breken en heeft den gezant van dien staat te La Paz zijn paspoort overhandigd, ter wijl de gezant te Asuncion is teruggeroe pen. Nieuwe stakingsonlusten in Columbia. Bloedige gevechten met de regeeringstroepen. De regeeringstroepen van Columbia heb ben twaalf stakers gedood, een groot aan tal gewond en een twintigtal gevangen go- nomen bij de gevechten welke Zaterdag bij Santamarta plaats hadden. Het departe ment van Oorlog heeft een communiqué gepubliceerd, waai'in verklaard wordt, dat te Santamarta de rust hersteld is, doch dat de stakers in de omgeving der stad de ge bouwen van de United Fruit Company heb ben aangevallen en er ettelijke in brand hebben gestoken. Zij hebben een trein doen ontspoi*en en dc vrouwen en kinderen weg gevoerd. Te Reten, waar hevige gevechten grvoerd zijn, zijn de stakers verdreven, waarbij zij zware verliezen leden. Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. De opleiding van verzorgers voor onmaatschappolijken en m a a t sc h a p p e 1 ij k zw a k k e n. Door de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid is inge steld een „Permanente Commissie intake de opleiding van verzorgers voor onmaat- schappelijken en maatschappelijk-zwak- ken". Deze commissie is als volgt samen gesteld: Mr. H. de Bie, voorzitter van den Ned. Bond tot Kinderbescherming, te Rot terdam, Voorzitter; Mr. M. J. A. Moltzer, Directeur van de School voor Maatschap pelijk Werk te Amsterdam, Duin en Kruidbergweir B 31, Santpoort, Secreta ris; Dr. P. Bierens de Haan, Psychiater, te Rijsenburg; Mr. A. de Graaf, Inspec teur van den Centraal-Bond van Christe- lijk-Philantropsehe Inrichtingen en In wendige Zending te Zeist; G. II. Honing, Hoofddirecteur van de Vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" te Amsterdam; Mej. E. M. Mcelboom, Directrice van het 2de Doorgangshuis der Vereeniging „Tot Steun", te Apeldoorn; Mevr. M. G. Mul ler— Lulofs, Presidente van de Vereeni ging tot Verbetering van Armenzorg te Utrecht en Ondervoorzitster van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid; Mr. Dr. N. Muller, Secretaris van het Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, te Alkmaar; Prof. Mr. W. P. J. Pompe, Hoogleeraar in het Strafrecht te -Utrecht. De commissie is op 17 November j.l. geïnstalleerd en heeft bereids haar werk zaamheden aangevangen. Uit de Tilburgsche Textielindustrie De onderhandelingen. Naar de „Msbd." verneemt, heeft liet bestuur van de Vereeniging van Tilburg sche Fabrikanten van wollen stoffen aan de leden alsnog voorgesteld gedeeltelijk ook te gemoct te komen aan den wensch van den R. K. Textielarbeidersbond St. Lambertus door verhooging der minima voor volslagen arbeiders met 2 cent en voor draadmakers met 11/2 cent per uur. Voor wat betreft den wenschen tot in voering van een algemeen pensioenfonds en uitbetaling van do alg. erkende christe lijke feestdagen was bereids aan den R. K. Textielarbeidersbond meegedeeld d«*t het pensioenfonds zal worden ingevoerd, zoodra de wettelijke belemmeringen die Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Borms te Antwerpen gekozen. Nieuwe leider van het Duitsche Centrum Ernstig grensconflict tusschen Bolivia ei Paraguay. BINNENLAND. Arrestaties in verband met de moord aan den Oostzeedijk te Rotterdam (Gem. Ber-, 2de blad). Een roofoverval te Boekei (Gem. Berich ten, 2de blad). Een vergiftigingsgeval te Ooste»,t (Gem. Berichten, 2de blad). Een instorting bij de St. Pietersberc (Gem. Bei-ichten, 2de blad). momenteel nog tegen den in beginsel aan vaarden opzet bestaan zijn opgeheven eu dat tot uitbetaling der Alg. Christ-, er kende feestdagen zal worden overgegaan indien St. Lambertus medewerking wil verleenen aan het verkrijgen van de toe passing ook voor de Tilburgsche textiel industrie van art. 28 lid 7 der Arbeidswet n.l. het verkrijgen van vergunning om ge middeld 48 uur per week tc werken. Uniforme prijsstelling voor kruidenierswaren. Het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren meldt, dat door samenwerkend o fa brikanten een landelijk bureau is opge richt tot handhaving van vastgestelde prijzen. De bedoeling is, <lt de winkeliers en grossiers die afwijkingen van <le prijsstel ling in eenig artikel door alle samenwer kende fabrikanten van levering hunner porductcn zullen worden uitgesloten. In dit bureau hebben zitting genomen de hecren D. J. van Hocten Jr. (voorzit- Ier), J. Leijds, fa Maggi (2e voorzitter) en S. Ostermann (penningm.). Als secretaris treedt op mr. J. Martin Muller te Amsterdam. KARDINAAL NAVA Dl BONTEFé. t Naar uit Rome wordt gemeld, is Giu seppe Francica kaïdinaal Nava di Bontifé, van wiens ziekte dezer dagen gewag werd gemaakt, overleden. De kardinaal was, zooals men weet, aartsbisschop van Catania en bereikte den leeftijd van 82 jaar. Hij werd den 23sten Juli 1846 te Catania geboren en in lieu openbaar consistorie van 19 Juni 1899 door Paus Leo XIII zaliger gedachtenis kardi naal gecreëerd. Hij was één der drie kardinalen van het H. College, die nog door Leo XIII wa ren gecreëerd. Kardinaal Nava di Bontifé behoorde tot de orde van de kardinaal-priesters en maakte deel uit van de Congregatie van het Concibe, van die van het ccrenr miccl en van die der seminaries en universitei ten. De H. Vader tot erfgenaam verklaard. De Madrileensche mevrouw Maria Isa bella Grotta heeft haar nalatenschap ver maakt aan den H. Vader ten dienste der Congregatie tot voortplanting des Ge- loofs. De erfenis wordt door „El Debate" ge schat op 300.000 peseta's 120.000). Tweede Amerika-vlucht der „Graf Zeppelin". In een gesprek met persvertegenwoor digers heeft dr. Eckencr een tweede Ame rika-vlucht van de „Graf Zeppelin" aange kondigd. Hij verklaarde, dat het luchtschip wel is waar niet geheel aan de wenschen van hem en van den bouwer, dr. Dürr, be antwoordt, doch dat niettemin een tweede vlucht kan plaats hebben. De oorzaak van de beschadiging der stuurinrichting gedu rende de vorige reis is nog niet opgehel derd.,

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1