TE WAPEN! BUITENLAND. 90ste SATERDAG 3 DECCT/IBER T828 No. 6049 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal fle» Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- tin Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on ver huur, koop en verkoop fÖ.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. „De Tijd" van Woensdag 24 October nam een zeer belangrijk ar!ikel op van mej. F. Haye, directrice van de R. K. School voor maatschappelijk werk te Amsterdam, 't Was een warm pleidooi voor de Jeugdbe scherming, een alarmkreet, een geforceerde oproep aan alle goedmeenenden, om met alle macht en middelen de jeugd, vooral de rijpere jeugd te beschermen tegen de infec tie van het monsterachtig communisme. Ook mevr. Steenberghe-Engeringh sprak tegelijkertijd over „Het dreigend gevaar" en in het artikel in do St. Jansklokken „Hoogtij" werd eveneens de noodklok ge luid. Het ligt ook in de bedoeling van dit artikel een noodsein te geven en dan richt het zich tot alle jeugdleiders, speciaal de onderwijsgevenden van welken tak of welke richting ook, om, zoowel direct als indirect, de school of vereeniging in dienst te stellen van de anti-communistische actie. Hu de Sovjet de wereld tracht te verove ren door de jeugd, moete wij spontaan en oogenblikkelijk naar alle beschikbare wa penen grijpen, om den vijand, die reeds ter-' rein veroverd heeft op eigen gebied, te be strijden en verder voortdringen te beletten. Ontstellend is het te zien, hoe gruwelijke verwoestingen het satanisch communisme in andere landen reeds heeft aangericht. Brutaal-actief, wordt het steeds vindingrij ker en psychologischer in de methode van werken. „Het menschelijk hart is een ge sloten burcht" zogt Stephanov, „waar alle hc."' afstuiten. Diegene overwint deze sterkte, die steen voor steen weet af te brokkelen". De leiders hebben de mentaliteit van het kind bestu deerd en den juisten weg gevonden, om in de nog onschuldige kinderziel alle gods dienstige kiemen te dooden. Sta me toe, aan de hand van de gege vens, ons verstrekt door Pater C. Kolfscho ten S.J., in zijn brochure over de Russische jeugd, in groote contouren aan te geven, hoe zij hun campagneplan hebben geprojec teerd. „Sinds 1923 wordt door de sovjets de or ganisatie der jeugd zeer hoog aangeslagen. Hiertoe zijn in en buiten Rusland de vol gende bonden opgericht: ..De Communistische Interna tionale van, de Jeugd, in 1919 ge sticht. De bedoeling van dit lichaam is vol gens Zinovjef: een nieuw communistisch geslacht op te voéden. Het is de belangrijk ste factor, die ten onzen voordeele zal be slissen bij de komende wereldrevolutie. Deze Internationale wordt opgevat als een onderdeel van het Komintern, het Interna tionale propaganda-comité, welks secreta riaat gesplitst is in elf secties, die ongeveer alle landen der wéreld omvatten. De Internationale van de jeugd omvat wederom twee organisaties: de bonden voor de oudere jeugd (1623 jaar), de z.g. Komsomols en de bonden vóór de jon- geren (916 j.) de z.g. roode pioniers of Leninjongens. a. De Komsomols. Begin 1925 had den ze 1 millioen leden (volgens de Pravda van 1 October 1926 was dit getal gestegen tot 2.100.000 leden). Dit was meer, dan het aantal volwassen communisten. Al deze jongens en meisjes (werkzaam in fabrieken, in magazijnen en boerderijen) zijn verdeeld in 65.000 cellen. (In Frankrijk alléén 2500). De cel is de eenheid en bestaat uit pl.m. 50 leden. Deze vergaderen onder leiding, voeren actie en trachten steeds nieuwe cel len te vormen. De cellen zijn vereenigd in rayons, verschillende rayons vormen een Entente en verschillende Ententes eon na tionale Federatie. Om lid te worden van het Komsomol, moet men verklaren atheist te zijn. (Vgl. Saroléa. „Ce que j'ai vu Verscheidene dagbladen en tijdschriften staan hun ten dienste. Het grootste blad is „De roode Dageraad". Lounatscharski schreef erin: „Wij hebben afgerekend met de Koningen der aardegaan we ons nu bemoeien met den Koning des hemels". „God is een afschuwelijk spookbeeld, Jat lan de menschheid geheel de geschiedenis dory een duivelsch kwaad berokkend heeft" b. De Roode Pioniers of Lenin jongens. Onder leiding der Komsomols staat de organisatie der Pioniers, die voor al uit de arbeiders-kinderen van 914 jaar gererruteerd worden. In October 1926 be droeg hun aantal 2.500.000 leden. Al deze kinderen worden opgevoed voor het Komsomol en hebben een gelijksoortige organisatie (schoolcellen etc.). De Pioniers zijn in dienst van de Tscheka (Staats- spionagedienst) gesteld, voor spionage en aanbrengen van geheimen. In de scholen wordt de onderwijzer door hen gecontro leerd. Zij hebben ook een speciale taak thuis. Een van hun voorname plichten is: het huisgezin revolutionair te maken. Zij krij gen aparte instructies over de beste ma nier, cm hun ouders te bcspionneeren en hn over te halen tot de communistische partij. Daarbij is de bedoeling de familie te des- organiseeren. Ze worden opgevoed in ver achting en haat voor den huiselijken haard. Velen bedanken ervoor thuis te blijven en trekken mee met de zwervende troepen kinderen, die bij tienduizenden het land on veilig maken. Om daaraan een eind te ma ken is er een voorstel ingediend bij den Sovjet, om ze eenvoudig maar neer te schie ten. Het probleem der zwervende kinderen is een van de meest beangstigende zijden van de Sovjet-maatschappij. Zedelijk is de toestand verschrikkelijk, zoodat zelfs de Pravda en Boekharin er over klagen. Volgens deze zijn die kinde ren: zedeloos uit anti-godsdienstigheid, on betrouwbaar, ze vloeken, slaan gemeene taal uit, schrijven apachenstijl, toonen een ontstellend cynisme. Gruwelijk is de zede loosheid bij jongens en meisjes van 12 en 13 jaar. In 1923 schreef de vrouw van Lenin in de Pravda: „Er zijn in Rusland volgens de registers 7 millioen verlaten en losloopende kinderen, terwijl er in de kinder-tehuizen op z'n hoogst hoogst 80.000 zijn. Waar is de rest Met ontzetting lezen we de verklaring van Mgr. d'Herbigny na zijn jongste reis naar Moskou en Kiev (1926): „Ze loopen in den zomer zoo goed als ge heel naakt; slechts eenige flarden hangen hen om het lijf. Met recht noemt men ze den schrik voor de bevolking, want ze ver genoegen zich niet enkel met bedelen, maar vallen dc menschen op straat aan, of betre den met 5 of 6 tegelijk, op een teeken van den hoofdman een winkel en plunderen de zen in enkele minuten leeg. Het is onmoge lijk hen te weerstaan, want zij hebben eén verschrikkelijk wapen; de ergste besmette lijke ziekte, die ze berekend weten te be nutten. Zou een vrouw op straat weigeren hun het gevraagde handtaschje uit te leve ren, dan roept de jonge rooverhoofdman koelbloedig: „Geef af, anders bijt ik!" En zijn tot in het bloed indringende beet draagt daadwerkelijk met het speeksel het gif der ziekte op den aangegrepene over. Niet weinig gevallen van dit soort worden in de officieele politierapporten meege deeld. Op het land voelen' deze roovers zich nog beter thuis. Ze stelen wat ze gebruiken kunnen, waar ze het maar vinden. De boe ren geven hun meestal wat ze verlangen: brood, vleesch of een kleedingstuk. O wee, als er een iets zou durven weigeren. Spoe dig sterft een of ander stuk vee op myste rieuze wijze, een schuur of stroodak gaat in vlammen op, of een kind verdwijnt uit de boerderij". In-droevig tooneel 1 Wat een ontstellend cynisme, waartoe deze jeugd is ontaard c. De kleine Octobristen. Nog jonger dan de Pioniers zijn de z.g. Octobristen, kinderen van 69 jaar. In 1925 telde de bond reeds 100.000 leden. Vol gens de Pravda ruiken ze nog naar de luiers en windsels. d. De Roode Sportinternatio- n a 1 e hangt samen met de Communistische internationale. In 1925 verklaarde het Uit- voerend-Comité der Sovjetrepublieken, dat deze het meest geperfectioneerde instru ment was, om het bolsjewisme uit te zaaien te midden van blanken en kleurlingen. Het aantal leden bdroeg in 1924 reeds 314.000. Wie kan nu, hetend, dat de vernielers bezig zijn het fundament van ons eigen vaderhuis te ondergraven, dergelijke gru welijke verwoestingen constateeren en.... werkloos bi:;""m? Overstelpen de dagbladen ons niet dagelijks met de meest angstwek kende gegevens Moeten wij wachten onze maatregelen te treffen, tot we plotseling den rook zien walmen om eigen haard en erf. Werpt de godslasterlijke laagheid in den nacht van 3 op 4 November bedreven aan de H. Hartkerk en H. Hartbeeld te Hilversum niet een helder licht op de sata nische mentaliteit, der rorde garde. Ze heb ben immers ,hun schafiddaad door hun eigen „wapen" gemerkt. Opgeschrikt moeten ze worden de zorge- loozen, dio nog geen gevaar duchten, tot de huivering hun door de leden vaart. In een volgend artikel hopen we in groote lijnen een plan van actie te geven voor de jeugd en jeugdleiders. Oss. F. M. BALDUINUS. V Geloof en Wetenschap. Er is Donderdag in de Tweede Kamer door den Chr. Hist, afgev. den heer Tila- nus een opvatting over geloof en weten- sohap verkondigd, welke men zooals terecht van Katholieke zijdie werd opge merkt allerminst va-n die kant zooi héb ben verwacht. Hij verklaarde zioh tegen de subsidie aan de R. K. Handelsflioogeschool, omdat zoo zedde hij. de webenschap niet aan eeniig dogma moet zijn gebonden. Deze opvatting houdt in, dat het geloof de beoefening der wetenschap in haar vrijheid zou beporken en omgrenzen. Een gretig gebruikte bewering in de kringen van hen, die vijandig staan tegenover het geloof. Van een Protestant verwacht men deze oipi ler^éng tegen het. geloof niet. Ook hij erkent toch eenige vast staande Godsdienst-waarheden, waar van hij tevens zal moeten erkennen, dat de aanvaarding ervan de v r ij e beoefe ning der wetenschap geenszins be lemmert. Zoo is het ook met de Katholieke dogma's1 Nooit is aangetoond geworden, dat ook maar één Katholiek dogma in st-rijd is met de zekere resultaten van de wetenschap. En nooit is een Katholiek beoefenaar der wetenschap tot de noodzakelijk geko men, can een zeker resultaat van zijn vrij wetenschappelijk-onderzoek prijs te geven, omdat een Katholiek dogma hem d'e aanvaarding daarvan zou verbieden. Wèl zal de Katholieke geleerde, voor gelicht door het geloof, vaak een we tenschappelijke uitkomst bij zijn studie bereiken in korter tijd en met minder in spanning, dan een noiet-geloovigc, die zulk een lichtbaak mist. Dat zegt- natuurlijk niets ten nadeele van de vrijheid, die eerstbedoelde in gelijke mate bezit als zijn niet-geloovige collega. Als twee vreemdelingen van uit Rijns- burg naar Oegsfcgeest willen wandelen, zal de een, die de toren der Katholieke kerk kent, er wellicht eerder zijn, dan de an dere, die op goed geluk af een of andere weg kiest. Maar iis daarom de eerste min der vrij geweest in-zijn bewegingen dan de tweede?. Het geloof, de Katholieke dogma's zijn voor den beoefenaar geen sbarin-d<en-weg, maar een lichtbaak! Dat is al duizenden keeren dezerzijds geconstateerd, even zoo vele malen ontkend, maar nooit met eenig bewijs weerlegd! VOLKENBOND. DE WAPENFABRICAGE. De commissie gaat weer uiteen. Zonder bereikte resultaten De commissie-Bernstorff voor de voorbe reiding ecner conventie betreffende de con trole op de partic^ere wapenfabricage, is gisteravond uiteengegaan, zonder tot een positief resultaat te zijn gekomen. De voor zitter zal nu aan den Raad .mededeelen, dat het niet mogelijk is geweest in deze derde zitting de werkzaamheden te be ëindigen en dat hij dus voorstelt over en kele maanden opnieuw bijeen te komen. In de eerst plaats was, nu de raad plotseling te Lugano bijeenkomt, de tijd te kort om alle nog hangende kwesties grondig te be spreken, doch ook do indiening van een nieuw Belgisch voorstel aangaande de in deeling der wapenen en munitie maakte dit uitstel gewenscht. Als bescheiden resultaat dezer zitting kan worden vermeLl, dat Frankrijk zijn be zwaren tegen gelijkstelling van particuliere en staats-fabricage wat de publiciteit be treft, heeft laten varen, zoodat thans Italië en Japan de eenige landen zijn, die bezwa ren maken. In <le slotzitting van gisteren heeft de Amerikaansche gedelegeerde Wilson nog eens een dringend beroep gedaan 'op de staten, die huiverig zijn voor volledige openbaarheid, om in de maanden voor de volgende zitting, hun standpunten nog eens te herzion. FRANKRIJK. DE ARTIKELEN 70 EN 71. In gewijzigden vorm. Hreriot en de zijnen mogen zich in de handen wrijven. De regeering is voor het kabaal gezwicht, dat de loge3 gemaakt hebben en de nieuwe artikelen, die de oor spronkelijke voorstellen van Briand vervan gen, nemen het laatste glimpje van recht doen van de zaak af. In plaats van de congregaties vrij te la ten in de inrichting harer noviciaten, wordt een Teglement in het uitzicht gesteld, waardoor ook de noviciaten gelimiteerd worden. Hiermee wordt wel duidelijk aangegeven, dat het ministerie niet- verder wil gaan dan enkele noviciaten toe te laten en dan nog voor zóó ver het Fransch eigenbelang het vordert. Do Katholieken op gelijken voet stellen met de andere staatsburgers, daar is geen sprake van. Men wil eenvoudig het Fransch redden in de Fransche invloeds sferen buiten Europa en daarvoor moeten de Fransche missiën dienst doen. De strenge maatregelen, waaraan men do Fransche missiën wil onderwerpen, doen wel zien, dat eenig pacificatie-streven ver re te zoeken is. Bovendien moet de draco nische wetgeving er voor zorgen, dat de rnissiearbeid uitsluitend uitvoerartikel ten gunste van den Franschen invloed blijft. Er zal wel voor gewaakt werden, dat binnen de grenzen niet het geringste profijt van den maatregel zal worden genoten. In plaats van artikel 70 en 71 en het een dogenblik als compromis met Herriot be dachte artikel 70 bis, komen nu elf artike len. Een daarvan vervangt het vrijwel niet aangevochte artikel 70 inzake de nog niet gedevolueerde goederen. Een-ander artikel, ter vervanging van 7lbis bepaalt, dat voortaan geen aut'.orisaties kunnen gege ven worden dan door middel van een wet. Negen artikelen vervangen het artikel 71 Daardoor zullen de kamers dus over elke congregatie afzonderlijk moeten stemmen. Ieder artikel stelt de congregatie in staat voor haar noviciaten, moederhuizen en rust huizen en administraties -Ie niet gedevolu eerde goederen te bekomen van de jCongre- gatie, waarvan zij dc voortzetting zijn. Maar tevens voorzién die artikelen een re glement van publiek toezicht, waarbij het aantal der tcc" laten etablissementen be perkt ordt, evenals het personeel en waarin de controle geregeld is. De negen congreg. lies die van de voor gestelde dispositie gebruik kunu. maken zijn: Het missie-instituut van de Broeders der Christelijke Scholen; de Sociëteit der missionarissen van het nabije Oostende Fransche Franciscanen voor de Vreemde Missiën; de Sociëteit der Afrikaansche Mission (Witte Paters)de Afrikaansche missiën van Lyon'c Broeders van Picpus; de Ma rist ende Zusters van het Kindeke Jesus te Puy; de Zusters van O. L. Vr. "der Apostelen. Inmidciels heeft dc nieuwe reddetie, die nog niet eens bel:~nd gemaakt is en eerst aan de commissie^ voor financien, buiten- landsche zal: en algemeene administratie zal worden bekend gemrikt, opnieuw hef- tigen tegenstand ontmoet rij de radicalen in dc wandelgangen van de Kamer, en ge zien de samenstelling van de commissie van financien is het zeer goed mogelijk, dat daar opnieuw een jüoging zal worden ge daan, om de zaak op te houden. Het heet echter voor het oogenblik, dat de regeering voet bij stuk zal houden, en in elk geval de behandeling zal vorderen in het midden van December als de be grooting bij den senaat is. OOSTENRIJK. Het lijdelijk verzet opgeheven. De onderhandelingen, die gisteravond tusschen vertegenwoordigers van do Oos- tenrijksche post-, telegraaf- en telefoon- beambten en den directeur-generaal dor P. T. T. zijn gevoerd met betrekking tot de opheffing van het lijdelijk verzet, heb ben tot een overeenkomst geleid. For meel moet deze nog worden goedgekeurd door dn vertrouwenslieden der beambten. Hoogst waarschijnlijk zal echter reeds he den een aanvang worden gemaakt met het L.jwerken van den achterstand. Aan de beambten is cm verhooging van de hun toegezegden toeslag van 120 schilling tot 140 schilling toegestaan. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Volkenbondscommissie voor de wapen fabricage is zonder resultaat weer uiteen gegaan. De beruchte artikelen 70 en 71 van do Fransche financieele begrooting weer ge wijzigd. Hevige gevechten in Afghanistan. BINNENLAND. Het onderwijsdebat in de Tweede Ka mer. (lste blad. Verscheidene Verkeersongelukken. Kinderen aangereden; twee gedood. (Gem. Berichten, 2e blad). De aanhouding van een internationalen oplichter. (Gem. Berichten, 2do blad). Wij geven een beschrijving van de historie dor verdwenen Lieve Vrouwe Ker!- in het Marendorp te Leiden. (3do blad). AFGHANISTAN. HEVIGE GEVECHT: .1. - Meer dan 10?^ rebellen moeten gedood zijn Kaboel van do buitenwereld afgesloten. Naar de correspondent der „United Press" uit Kaboel seint, mooten bij de jongste gevechten tusschen Afghaansche regeoringstroepen cn do opstandige stam men meer dan 1000 rebellen zijn gedood. Vliegtuigen wierpen bommen neer op do stei mger. dor opstandelingen, waardoor zij da afdeclingen van laatstgenoemden van tijd tot tijd uit elkaar joegen. De operaties, die ten doel hebben do re bellen in te sluiten, durenraog voort. Uit Lahore in Britsch-Indië wordt ge meld, dat de hoofdstad van Afganistan, Kaboel, van de buitenwereld vrijwel is af gesloten. De Britschc legatie zou geen voedsol meer kunnen krijgen. Al het ver keer met Britsch-Indië is door de opstan delingen verhinderd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de opstand der Sjenwaristammen' in Afghanistan onder leiding staat van ze keren Basja Sakan, den zoon van een wa terdrager, die reeds sedert verscheidene maanden rooftochten heeft gehouden langs de wegen naar Kaboel. Er is een prijs op zijn hoofd gesteld, doch ook Basja Sakau hoeft een belooning uitgeloofd voor het dooden van Aman Oellah. De leider heeft een actieve rol gespeeld is de opstandige beweging en het is waar schijnlijk ook aan hem te wijten, dat do ■regelmatige verbinding tusschen Kaboel en de Indische grens is verbroken. Do rebellen zijn zeer actief en hebben o.a. 26 vrachtauto's verbrand. Volgens de kooplieden staat de handel geheel stil en zelfs de brievenpost kan slechts mot de grootste moeite en zeer onregelmatig in stand worden gehouden. Zij vreezen bo vendien, dat to Kabool spoedig een ern stige levensmiddelenschaarsch'o zal intre den. AM SRI KA. Nieuw conflict in Mexico. Tusschen arbeiders en regeering. Een ernstig conflict tusschen de Mexi- caan6che regeering en de Mexicaansche arbeidersfederatie is aan het licht geko men door een order, door do federatie uitgevaardigd en waarin van dc leden ge- eischt wordt, dat zij de functies, welke zij onder de federale of staatsregeeringen bekleeden, zullen neerleggen. Ook zijn de arbeidersgedelegeerden, die deelnomen aan het congres van werkgevers cn werk nemers tot vaststelling van een arbeids wetgeving vodr welk congres de nieuwe president bijzondere belangstelling koes tert, teruggeroepen. Onmiddellijk na het bekend worden van de order zijn do beido Huizen van het Mexicaansche congres in bijzondere zit ting bijeengekomen, waar een motie van vertrouwen in den president werd aan genomen. Grensincid:nt tusschen Bolivia en Paraguay. Troepen-af deelingen met elkaar slaags. In de nabijheid van het fort Galpon aan de grens van Bolivia en Paraguay heeft tusBchen strijdkrachten van beide landen een vuurgevecht plaats gevonden, waaruij de Bolivianen 22 man aan dooden en gewonden hadden lo betreuren. Van do strijdkrachten van Paraguay werden vijf man gewond. Berichten aan de bladen melden, dat de grensposten van Paraguay in het gebied van Ohaco waarop beide staten aanspraak maken, Bolivaansche strijdkrachten ont dekten, die bezig waren een fort te bou-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1