Rechtzaken. Faillissementen. Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. STADSNIEUWS. F3.,den indruk heeft gekregen, dat het al gemeen belang aan partijpolitiek wordt op geofferd dat hot uw college daarom niet kan ver wonderen, indien, mocht die indruk juist blijken, het ondergeteekcnde niet mogelijk zou zijn ,zijn medewerkig te blijven verlee- nen aan dan wel zich in te spannen voor maatregelen in het belang der gemeente Woerden of die harer inwoners? 2. Indien het antwoord op vraag 1 beves tigend luidt, acht de minister het geoor loofd, dat een hooggeplaatst militair zijn waren of vermeenden ambtelijken invloed aldus in het geding brengt, ten einde een druk uit te oefenen op de plaatselijke over heid tot het bereiken van een door hem gewenscht doel, dat op geenerlei wijze sa- menhangst met lands- en legerbepalingen. 3. Acht de minister een militair, die blijk geeft ten deze niet juist te kunnen onder scheiden, op dezen verantwoordelijken post zonder meer te handhaven? GEMEENTERAAD VAN GOUDA. De Raad kwam in openbare vergade ring bijeen. B. en W „eluen den Raad mede, dat zij besloten hebben aan de uit Witteveen teruggekeerde Goudsche werk- loozen zu.ks in verband met de tijde lijke stopzetting der werkzaamheden gedurende de maanden December en Januari 70 pet. van het grondtoon ad 19, zijnde ongeveer 13 uic te keeren. Be noemd werd tct geneesheer-directeur van het Van Iterson-ziekenhuis H. W. de Planque, conservator aan de kliniek voor inwendige ziekten der Rijks- Universiteit te Utrecht. Het voorstel tot vaststelling van het ontwerp bouw- en woningverordening werd na artikelsgewijze behandeling zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel tot het verstrekken van goedkoo- pe cokes en een Kerstgave aan werkloozen werd z. h. st. aangenomen. De heer A Fokkers hield een interpel latie over de plaats gehad hebbende ver nieling van het complex huizen aan de Vondel straat in den stormnacht van 1G op 17 Nov. hl., waarbij spr. tot de conclusie kwam, dat niet alleen do storm van deze vernieling oorzaak was, maar mede de vele constructiefouten aan dé woningen gevolg van het minder goede toezicht van Bouw- en Woningtoezicht. Meerdere leden Jrongen er op aan maatregelen te nemen ter voorkoming van een dergelijke ramp voor de nog overige huizen van denzelfden bouwer. Naar aanleiding van een verzoek van he raadslid dr. Hoffman zegde de voorzit ter tce pogingen in het werk te zullen dellen om het uitgeversbedrijf G. B. van Goor en Zn., dat naar 's Gravenhage zal worden verplaatst, voor Gouda te behou den. Wethouder van Staal deelde mede, dat door hem een financieel rapport bij B. cn VV. was ingediend, met betrekking tot de drooglegging der Reeuwijksche- en Sluip- wijksche Plassen. Binnenkort zal een spe ciale Raadsvergadering ter behandeling daarvan worden gehouden. C. Werkhoven f Gisternrddag is de heer Werkhoven, secretaris van de S.D.A.P. te Bussum op 41-jarigen leeftijd overleden. De heer Werkhoven studeerde aan de kweekschool te Maastricht voor onderwijzer en was als zoodanig in Vcenendaal bij Arn hem werkzaam. Hij was vele jaren voorzitter van de af- dccling Arnhem.der S.D.A.P. Gedurende geruimen tijd voerde hij de. redactie van het Geldersch weekblad De Arbeid. In Ju ni 1920 werd hij secretaris der S. D. A. P. Sinds October 1925 nam de heer Werkho ven naast de functie van secretaris die van penningmeester waar. Voorts was hij nog secretaris van de Veroeniging van sociaal democratische raadsleden en directeur van het adviesbureau. De teraardebestelling zal geschieden te Lunteron, waar zijn ouders wonen. Verordening op de winkelsluiting en de Zondagswet. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. v. Lier, heeft conclusie geno men in een zaak van den officier van Jus titie te Rotterdam contra H. P. Binnen dijk. Met vernietiging van een vonnis van den kantonrechter te Rotterdam word ten laste van gerequireerde door de recht bank aldaar bewezen verklaard, dat hij op Zondag 27 Mei j.l. in zijn winkel in de Verbraakstraat to Rotterdam voor het publiek geopend en daarin publiek aan wezig heeft gehad. De rechtbank was evenwel van oordeel, dat het bewezen verklaarde niet strafbaar was en ontsloeg den gcrequieerde van alle rechtsvervol ging- Art. 2 der Rotterdamsche verordening op de winkelsluiting luidt: „Het is verbo den op Zondag een winkel voor het pu blick geopend of daarin publiek- of win kelbedienden aanwezig te hebben". De rechtbank achtte dit verbod niet verbin- dend uit hoofde van strijdigheid met de Zondagswet omdat die wet zich bepaalt om verboden te verklaren op Zondag te verkoopen met open deuren en de ver ordening verder gaat dan deze wet en ook omdat voor zoover de voorschriften der verordening als een aanvulling van die der Zondagswet zouden zijn te beschou wen, de gemeenteraad üe bevoegdheid miste dat te doen, daar de rijkswetgever ondubbelzinnig to kennen Iieeft gegeven de straf volgens de Zondagswet aan te merken, als in haar grootsten omvang tot zijn gebied te behooren. Mr. v. Lier wijst er in zijn conclusie op, dat de Hooge Raad bij onderscheidene arresten het recht heeft erkend, dat de gemeentewetgever aanvullende bepalingen maakt op de Zondagswet. De beoordeeling of hier het terrein van den rijkswetgever is betreden, behoort krachtens art. 150 lid 2 der gemeentewet niet bij den rech ter,, maar bij de adminstratieve macht. Mr. v. Lier concludeert dan ook tot schul digverklaring van den winkelier en zijn veroordeeling tot 5 boete of 2 dagen hechtenis. Uitgesproken J. Schoneveld, arbeider te Valken burg: cur. mr. G. H. E. Nord Thomson te Leiden. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagavond te 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Commissie van Toe zicht Coi-iCspondentschap der Arbeidsbe middeling. 3. Vaststelling vergoeding inge volge artikel 101 der Lager Onderwijswet 19iO over 19^6. 4. Au doening vergoeding artikc 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1924, 1925 en 1926 5. Voorstel inzake bouw Gemeentehuis. 6. Rondvraag. LEIMUIDEN. Personalia. De heer Ph. O. T. Uyter- merk, stationchef alhier is met 16 Dec. als zoodanig benoemd te Hooge Zwaluwe. Het station te Leimuiden zal van dien datum bediend worden door een arbeider tele grafist. Verkooping. Het huis aan den Woud- schendijk behoorende aan de wed. Mol, is bij opbod verkocht aan den heer C. Treur, alhier voor 7000.Het was zooals be kend, ingezet voor 5600. OEGSTGEEST. Geboren Theodorus Jacobus, zoon ran G. "VV. v. d. Kooij en W. P. Belt. Adam, zoon van li. v. d. Luit en T. C. Vermeij Theodora Petronella Maria, dochter van L. W. Nouwens en M. van Leeuwen Jan, zoon van P. Oudshoorn cn A. Hulsbcs Anna, dochter van J. F. Touw en L. G. Weijding. Gehuwd: J. S. den Boer en M. Th. Nijssen beiden te Oestgcest S. Brusseo te Sassenheim en C. H. STravcrs te Oegst- geest. Overleden: J H Beltman 64 jaar O. Fuchs 82 jaar ec'ntgenoote van M. J. van Houten M. W. van der Heul Oud 3 maanden. RIJNSBURG. Due v. Tol. De eerste tulpen „Duc v. Tol" scarlet xverden dezer dagen aange voerd. De kwaliteit is zeei c ed. Ze brach ten van 5.10 tct 5.50 per 100 op. SASSENHEIM. Geboren: Petrus Gerardus, z. van M. G. M. v. Tol en A. M. Verbij. Mari- nus Jacobus, z. van F. J. v. Rooyen en A. C. v. Riek. Christina, d. van M. J. Eel- derink en D. A. Wientjos. Nicolaas Hu- bertus Jozef, z. van J. P. Ruigrolc en J. K. v d. Salm. Maria Johanna Hendrika, d. van J. Hoogervorst en G. Los. Gijsber- tus Johannes, z. van P. M. v. Tol en A. J. v. Tol. Isabella Cornelia, d. van J. hi. Kniest en E. M. Duivenvoorde. Getrouwd: N. v. d. Meij 39 j. en P. F. v. d. Aart 32 j. F. Savagers 29 j. cn C. J. Staring 26 j. Overleden: E. v. d, Beerg 87 j. wede. van L. Diemei. G'. C. Hoogervorst 27 j. Gevestigd: P. Bcusenkom van Oegstgcest. J. J. Scholten van Baden Baden. M. J. Hoogovecn van Zoeter- woude. J. Kiss van Hilversum. M. J. v. Li erop van V elzen. S. P. v. Kuis van Noordwijk. J. J. IJ. Ivipping van Anna Paulona. J. P. Koeleman wed. van P. Koning van Warmond. A. v. Vliet van Alphen. M. Uithoven en gezin van Voor hout. Chr. Schoo geb. v. Gulik van Am sterdam. W. E. Pera en gezm van Lei den. VOORSCHOTEN. Gehuwd: V. E. J. Hegcnbarth en L. M. J. de Kleermaeker J. L. van Vliet en H. P. M. Grundeken. WASSENAAR. Bloembollencultuur. In café van der Zalm vergaderde Dinsdagavond de afdeo- ling Wassenaar van Bloembollencultuur. De opkomst der leden was goed. De voorzit ter, de heer A. Versteeg, heette alle aan wezigen van harte welkom. Hij memoreer de het gunstig verloop wat do weersge steldheid betreft, in het afgeloopen jaar cn meende te mogen vertrouwen, dat dit ook op het gewas van goeden invloed zal zijn geweest. Spreker wees erop, dat er in den loop van dit jaar weinig te doen was geweest voor de afdeeling. Na het lezen der notulen werden tot af gevaardigden naar de op 1 December a.a. to Haarlem te houden algemeene verga dering aangewezen de hccren J. Klooster man en A. Versteeg en als plaatsvervan gers de heeren G. van der Marei en A. Hornan. Vervolgens werd de beschrijvings brief behandeld. Besloten werd, dat in de vacature van het lidmaatschap van het Hoofdbestuur zullen worden gesteund de heeren A. Ver- duyn te Lisse en J. H. Avis te Midwoud. In verband met het voornemen van het Hoofdbestuur, om eene bespreking te hou den over het voorstel van Hilelgom tot het nemen van scherpe maatregelen tegen hot clandestien snijden van bloemen, werd verscherping der maatregelen aan te drin gen. Verder zullen de afgevaardigden wijzen op de wenschelijkheid om voor toelating tot het beursgebouw nevens het toegangs bewijs de lidmaatschapskaart te vertoo- nen. Van de rondvraag maakte een der le den gebruik, om te vragen of het niet mo gelijk zou zijn, in het voorjaar eene ten toonstelling van afgesneden bloemen te houden. Algemeen werd hiervoor iets ge voeld, zoodat het bestuur de toezegging deed plannen hiervoor te ontwerpen. Met een verloting van boterletters, waarbij ook de pers werd bedacht, eindig de deze geanimeerde vergadering. H. Missie. In de parochie van den H. Willibrordus wordt van 7 tot 17 December a.s. eene H. Missie gehouden. Geboren: Jan, z. van J. F. Pauli en M. C. Boef. Jeanne, d. van P. Zegwaard en G. E. Akkerhuys. Ondertrouwd: J. van Rhijn en Ch. J. Cleton. A. F. van den Kieboom en F. A. van der Klooster. Overleden: E. M.Verbaarsschaft, vr. van G. van der Zwaan 32 j. WOUBRUGGE. Eierenveiling. In de bijna geheel ge vulde zaal Guldemond vergaderde de „Woubrugsche eierenveiling", onder lei ding van den heer W. J. van Dam. Als speker trad op de pluimveeconsulent, de heer Van Asperen Vcrvense. Spr. begon te wijzen op hot zeer groote verschil van de pluimveestapel, vóór en na den oorlog, en de belangrijke vooruitgang, vooral ook in de meerdere opbrengst van getal eieren Spr. zette in bijzonderheden uiteen de palcinrichtingen, huisvesting der kippen, voeder enz., omstandigheden die op den leg zoo'n grooten invloed hebben. Na deze inleiding kwam het aanschou welijk onderwijs door de film, waarbij spr. telkens toelichting gaf. De voorz .dankte den pluimveeconsulent voor den zeer leerzamen avond, en twijfel de niet of het geleerde zal ook hier nut afwerpen. Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding van twee arbeiderswoningen was de uitslag als volgt: metselwerk: Mo- rée 2608.Hoek en Van Wingeren 2450.timmerwerk enz.: Gebr. SUgter 2995.J. Jongeneel 279s.J. Kroon .2836.terwijl Gebrs. van Luiing in massa inschreven voor 5750.Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. ALPHZN AAN DEN RIJJN. Kapelaans-benoeming. De weleerw. heer J. Lips, kapelaan al hier is benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius). Dus niet te Rotterdam, zooals in meerdere bladen is vermeld ge worden. Tot kapelaan alhier is benoemd de weleerw. heer H. Sondaal, die kapelaan was te Nootdorp. Kap. Sonüaal, die in 1899 is geboren, is priester gewijd in 1924 en was verleden jaar te Nootdorp benoemd. Gouden huwelijksfeest. Heden her denken onze plaatsgenooten Dirk van Donk en Marijtje Róost hunne 50-jarige cc-htvereeniging. Het echtpaar is in het bezit van 9 kinderen, 27 kleinkinderen en 3 achter-kleinkinderen. Diefstal van geld. Gisteravond werd aan de politie kennis gegeven, dat uit een busje waarvan de opbrengst js bestemd voor de vereeniging „Ivindcrzorg" alhier en dat geplaatst was in de O. L. School aan den Oudshoornschen weg, het daarin aanwezige geld was gestolen. Bij een ingesteld onderzoek zijn als ver dacht hiervan gehoord een tweetal perso nen. Bij één hunner, genaamd E., werd een bedrag aan geld in beslag genomen. De politie zet haajr onderzoek voort. Konijnen-diefstal. Door J. R. werd bij de politie aangifte gedaan, dat uit een konijnenhok, staande achter zijn woning aan de verlengde Ruiterstraat, zijn gesto len een drietal konijnen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Soldaatje spelen. Door zekeren S. werd bij. de politie aangifte gedaan, dat uit zijn kamer wordt vermist, een offi cierssabel ermeed wordt dat jongens zich aan dit euvel hebben schuldig ge maakt. HAZERSWOUDE. Standaardisatie van Consurr.ptiemeik. Voor de fokvereeniging „Al Beter" trad als spreker op de heer ir. J. S. Swierstra, rijksveetee'.tcousulent te Utrecht, met de lezing getiteld: „Standaardisatie van consump tiemelk". De spreker begon zijn lezing met de oj)- merking, dat het onderwerp iets nieuws is, waar we echter in de toekomst misschien nog wel eens meer van zullen hooren. Eerst wees hij erop, dat melk voor een groot gedeelte uit water .bestaat en slechts voor ongeveer een negende deel uit droge stof, die voor het grootste deel weer uit vet en eiwit, wat wij hier voor het gemak maar kaasstof zullon noemen. Het vet loopt gedurende de gekcele lacta- tiepei'iode nog al uiteen en is in den winter liet hoogst en in den zomer hét laagst. Ook het kaasstofgelialte is nogal velschillend, doch loopt niet zooveel uit een als het vetgehalte. Wel is het echter een feit, dat bij een hooger vetgehalte het kaasstofgehalte hooger is dan bij een laag. Een boer heeft dus belang zoowel bij liters, als bij een geed geha.te, wat een göedc kaasboer dan ook weet, dat hij be wijst, doordat hij controle toepast. Hij streeft dan naar een goed gehalte van bijv. 3.20 pet. doch niet naar een extra hoog ge halte van bijv. 4 pet., daar hij weet, dat bij een dergelijk hoog vetgehalte, het kaas stofgehalte niet naar evenredigheid stijgt. Het gebeurt dikwijls, dat kaasboeren eenmaal per dag kazen en een keer hun melk als zoetboer verkoopen. Ook zijn er boeren, die een deel van het jaar zoet ver koopen ('s winters) en het overige deel van het jaar ('s zomers) zelf kazen. Hier zitten dus nog wat tegenstrijdig heden in. In het eerste geval heeft de boer om den anderen dag belang bij een goed vetgehalte. In het tweede geval kaast hij juist in den zomer, als het ge halte het laagst is en hij dus het meest aantal liters noodig heeft om een Kg. kaas to krijgen, en verkoopt hij zijn melk zoet, als juist het gehalte op het hoogst is, nl. in den winter, als hij geen belang heeft bij een goed gehalte. Voor de consumptiemelk, meent men dat melk melk is. Als boer moet men dan echter onderscheid maken en den stede ling hier opvoeden. Verbetering zou er op twee wijzen te verkrijgen zijn, en wel: 1. Door betaling te krijgen naar gehal te. 2. Door standaardiseering, waaronder men verstaat, het brengen van alle melk op één peil. Over de kwestie, op welk peil wij het gehalte nu zouden moeten brengen, het hoogste of het laagste, haalt spreker cij fers aan uit de steden en deelt mede dat hier het vetgehalte in den zomer gemid deld 2.80 a 2.90 pet. is, en dat wij dan dus geen vetgehalte van bijv. 3.30 pet. mogen eischen. In den winter daarentegen is het vetgehalte gemiddeld veel hooger en zou den wij met onze grenzen wol tot bijv. 3.pet. kunnen gaan. Onder standaardiseering verstaat men nu het uithalen van vet uit de melk, dat er boven een zeker minimum inzit. In den winter levert men melk met gen gehalte boven het gemiddelde én dan kan men er bij standaardiseering, het vet er tot een bepaalde giens uitnalen en in plaats van alleen melk, verkoopt de boer dan èn melk èn boter. Dit ontroomen kan niet op de boerderij geschieden, doch wel in eene gcede melkinrichting. Stel bijv. <iat om dezen tijd van het jaar een beer melk levert van 3.70 pet. vet, en men 'heeft standaardisatie, waarbij een minimum vetgehalte van 3.10 pet. in den winter is voo.gescnreven, dan zou hij eerst uit elke 1000 Kg. melk 7 Kg. boter kunnen halen en zijn melk verder als ge standaardiseerde melk kunnen verkoopen. Nu zou hij dus én melk èn boter verkoo pen en zijn melk naar kwaliteit, uitbetaald krijgen. Dan zou hij derhalve bij een bo- terprijs van 2.50 zeven maal 2.50 d. i. 17.50 voor elke 1000 Ivg. melk meer ont vangen dan nu. Het ideale moet zijn betaling naar ge- hal-te en daarom moeten wij ook streven naar een goed doch geen overdreven hoog gehalte. Tegenwoordig hebben wij iels, dat op standaardiseering lijkt, nl. het selecteeren. Ontroomen mag op het oogenblik niet, omdat er dan room uitgehaald zou wor den en we geen volle melk meer zouden hebben. Wij hebben wel standaardisatie bij verschillende producten en men betaalt dan bijv. or eerste kwaliteit meel gaar ne iets meer dan voor tweede kwaliteit enz. Dit is niet het geval voor melk, 'met uitzondering van enkele speciale be drijven. Ook is het de vraag, waar de stedeling het meest op gesteld is, nl. to weten dat hij melk krijgt van dat en dat gehalte of dat hij iii het geheel niet weet wat hij krijgt. Een ander standpunt van boteekenis is dat der h.h. doctoren. Deze hebben opge merkt geen belang te hebben bij een hoog vetgehalte, doch wel bij een hoog droge stof gehalte. Bij een hoog vetgehalte, heb ben wij in beide gevallen een stijging. Zij hebben graag het tweede en niet het eer ste en dus pleit ook hun standpunt er voor om een gedeelte van het vet er tot een ze kere grens uit te halen. Bij de uitbetaling naar kwaliteit speelt ook de zindelijkheid en het ziektekiem* vrije van de melk een rol. In de stallen om de groote steden wordt de slechtste meik geleverd. De consument nu moet opgevoed worden en zal voor zindelijke gezonde melk van kwaliteit gaarne meer geven. Het groot vooroordeel, dat er tegen standaardiseering bestaat, is, dat men zegt, dat men de melk dan niet a. h. w. versch van de kce krijgt. De groote mas sa der consumptiemelk komt echter van de groote melkinrichtingen en men krijgt ze dus nu ook niet versch, van de koe. Verder vreest men, dat er ondermclk door gemengd zal worden. Of dit werkelijk een bezwaar is, zal de vraag nog zijn, omdat ook onderineik een goede voedingswaarde heeft. Bovendien heeft men dan nog melk die aan de gestelde eischen voldoet. Spr. zou een paar jaar speling willen geven om het systeem in te voeren, om sommige boeren gelegenheid te geven, hun slechte productie-dieren op te ruimen. In verband hiermede merkte hij ook nog op, dat dieren met een gemiddeld vetgehalte over het geheele jaar van 2.80 pet. een hee'.e tijd van het jaar slechts een vetge halte hebben van 2.302.50 pet. en dus gedurende die periple zelfs niet voldoen aan de thans gestelde eischen. NIEUWKOOP. DE DOORBRAAK VAN DE AMSTEL- KADE. Ged. Staten hebben in de gisteren gehou den bijeenkomst met de burgemeesters van Nieuwkoop en Zevenhoven en de dijk- graven der omliggende polders, medege deeld, dat naar hun meening de omringen de polders de kosten van het herstellen der kade-doorbraak aan de Amstel op zich moeten nemen. Het water in Nieuwkoop en Noorden is steeds zakkende; vele huizen zijn weer droog gekomen. St. Joseph's Gezellen Vereeniging. Open brief aan de leden. Den Kolpingszonen heil! Het zal U bekend zijn, dat in onze Ver eeniging een sociale cursus, uit gaande van onze Studie- en Debatingclub „St. Petrus Canisiu s", zal worden gehouden op: Dinsdag 11, Vrijdag 14 en Zondag 16 December a.s. Het gaat dan ook U aan, want onze Vereeniging is een Katholiek-sociale Vereeniging, en zij heeft de kennis van het Maatschappelijk vraagstuk bij haar leden te bevorderen, en mede te werken tot de oplossing van dit vraagstuk in christelij- ken zin! Het gaat U aan, want deze cursus heeft tot doel: het socialisme te doen kennen in LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagavond dei apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Doe. waargenomen door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. D r i e s u m, Mare 76, telef. 406. zijn ware gedaante, als een groote ma atschappelijke dwaling van o n z e n t ij d. Het gaat U aan, want gij, Gezellen van St. Joseph, moet het voorbeeld geven in alle goeds en een stéun zijn voor zwak keren. Houdt daarom Dinsdag 11 Novem ber v r ij, en komt naar Uw gebouw 's avonds half negen. Allereerst verwacht ik U, mannen en jongemannen van Katholieken huize, Gehuwden en Ongehuwden; en dan ver wacht ik ook niet-leden der Veroeniging, die door de leden kunnen worden geïntro duceerd. Ik reken op U allen. De V.-Pracses, G. J. KEMPERMAN, Pr. Dag van Sinte Sabbas 1928. N.B. Voor leden der Vereeniging zijn gratis-kaarten verkrijgbaar bij het bestuur der Studie- en Debatingclub. Voor niet-leden der Vereeniging in tro d u c t i e-k aarten a 25 cent. Zilveren jubileum. Op Zaterdag 15 December a.s. hoopt de heer J. P. Greyghton het heugelijke feit te herdenken, dat hij vóór 25 jaar gekozen werd tot president van den Bijzonderen Raad der Sint Vinoentius-Vereeniging. Tot intentie van den jubilaris zal dien dag 's morgens te 8.15 uur een H. Mis ge lezen worden in de kerk van den Hoog- Eerw. Deken -(Mon Père). Des middags v 1 3^tot 4.30 uur is er receptie te zijnen ize Bijnsburgerweg 149 Amerikaansche oudheden. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft prof. dr. F. M. Th. Böhl aan den staat ten be hoeve van het Rijksmuseum van Oudheden alhier ten geschenke gegeven een aantal Amerikaansche oudhe 'en. Hieronder bevinc. _ich o.m. zes aarde werk fragmenten, 1 spinschijfje van aarde werk en' een stuk van een praehistorische rotswoning, ah es afkomstig uit de vroegste cultuur van Mexico. De voorwerpen hebben een plaats ge kregen in de Amerikaansche afdeeling. Hedenmorgen omstreeks kwart voor elf is in het Kuipershof de 38-jarige V. van een zolderladder gevallen. Vermoedelijk heeft hij een rib gebroken. Hij werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Tengevolge van een defect aan de stuur inrichting reed gisterenmiddag om onge veer drie uur de vrachtauto van de N.V. Bouwmaterialenhandel „Trio" op het Ra penburg ter hoogte van de Heerensteeg te gen een boom aan. Van de vrachtauto werd de voonecr ontzet en het linkervoorspat- bord geheel in elkander gedrukt. Door den kraanwagen van de firma Stallinga werd de auto naar haar garage vervoerd. Op de Pluimveetentoonstelling te Zuid- broelc (Gron.). werd een trio zalmkleurige Faverollers van den heer van der Top, Javastraat 2, alhier, bekroond met den tweeden prijs. MUZIEK. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Requiem van Verdi. Het Afdeelingskoor der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst onder leiding van Anton Tierie. blijft met succes doorgaan grootsche hoogstaande uitvoerin gen te geven, die zich kunnen meten met ue uitvoeringen van de andere groote af- deelingen. Zoo kregen wij ditmaal een uitvoering van Verdi's „Requiem", die er in alle opzichten zijn mocht. Er is mooi en vrijwel in perfectie gezongen. Wij weten dat de Italiaansche muziekwcelde Tierie allergunstigst ligt, maar do uitvoering heeft onze verwachting overtroffen, 't Is heenijk in de partituur te volgen, hoe alles gebracht wordt tot t hoogst moge lijke schoon. V erdi droeg zijn Requiem" op aan den Italiaanschen dichter Manzoni. De grootheid en genialiteit hebben wij kunnen bewonderen van hem, die eerlijk, en in de intensieve realiteit van zijn ly-. rische en dramatische geaardheid de ge niale verklaring geeft van het mysterie van den jongsten dag, zoo ontzagl'jk groot. Op en de op Italiaan, (al bad hij nog zoon vereering voor Wa-gner), bleci zijn groote liefde voor Palestrina. de re- ligieuse poeët bij uitnemendheid en kun stenaar van de lyrische vol zongenheid, bestaan. Aan het volkslied is Verdi aan hankelijk. En van de geestelijke invloed van zijn volksaard doordrongen, was alles hierop gevestigd. Zijn gewaarwordingen bloeiden op uit. de emoties van zijn volk, hevig en impulsief. Sterk komt in zijn „Requiem" de godsdienstige, folkloristi sche geaardheid naar voren. Naast reci- tativrsch Gregoriaansche gedeelten en ly- turgischo gezangen,, treft men heel gewo ne melodieën aan, die Verdi's zeldzaam talent heeft kunnen verwerken tob een aangrijpende emotie. Telkens zijn er naast de grootsck dramatische effecten van die wonderlijke opbloeiingen van aetherische verhevenheid zooals het „Lux Aetcrna" en het „Sanctus" vol van hemolblijdschap. Telkens nieuwe klankkleur door de or kestrale bouw. Elke toon is als 't ware doortrokken van Verdi's supreme inner lijkheid. Eik deel in deze compositie heeft bijzondere aantrekkelijkheid door de evo catieve macht, die er in ligt. Hier is 't de menschenziel en aanraking met de onbe grepen dingen. Welk een realiteit var. 2—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2