BUITENLAND. KERKNIEUWS. 20Ste Jearganq DINSDAG 4 DECEMBER 1923 No 6045 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze A-jenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., mot Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per egel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dnbbelo van het tarief berekend. y Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V* De christelijke barmhartigheid Het Katholiek geloof leert den men- tchen de deugd te beoefenen. Het kwaad, dat de zonde is, wordt door het geloof veroordeeld en verafschuwd. Maar den zondaar wil het geloof de hand toereiken, als hij berouw heeft over zijn daad en het betere wil. In de haat tegen de zonde èn in de liefde voor den in de zonde gevallen mensch, die wil opstaan, staat de Kerk tegenover de ongeloovige wereld. De ongeloovige wereld, die met de zonde coquetteert, die de zonde goedpraat of zelfs verheerlijkt, die tot de zonde drijft en dringt en die den mensch, die gevallen is in de zonde en wiens val publiek it ge worden èndie daardoor in maatschap pelijke „standing" heeft verloren, de rug toekeert en van zich afduwt en neerdrukt, ook al wil hij opstaan voor een ander le ven. Anders de Kerk. Den zondaar, die boetvaardigheid wil en naar een zedelijke opgang streeft, helpt Zij, steunt Zij, met een groote en warme moederliefde In dit verband willen wij wijzen op een plechtigheid, Zondagmorgen in de kapel der Strafgevangenis te VGravenhage. Daar werden in de kapel een nieuw altaar en een nieuw priesterkoor in gebruik ge nomen en ingezegend. Het wa-s een mooie plechtigheid, bijge woond door de gevangenen in hun bid celletjes en meerdere autoriteiten. Onder de plechtig gezongen H. Mis, op gedragen door den Aalmoeziener pater M. R. Schoenmaeckers O.F.M, ontvingen alle gevangenen de H. Communie. Ka de H. Mis hield de aalmoezenier een predicatie waarin hij de gevangenen toe sprak: „Met Maria Magdalena, met den Verlo ren Zoon zijt gij gevallen; staat echter ook, met hen, weer op. Lof en erkenning ga nu uit naar de H. Drievuldigheid. Laten wo God prijzen voor alles wat Hij door de Christelijke charitas aan ons heeft gedaan, laten we Hem belijden, nu en in de toekomst, door ons krachtdadige, levendige Roomsche Geloof". Na deze rede klo^nk er, zoo lezen wij in een verslag dezer plechtigheid, zoowaar een spontaan applaus van de gevangenen op, wel duidelijk ten teeken, dat zij met de woorden van den eerw. spreker ten volle instemden Hierna werd een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigd lied door alle aanwezigen gezongen, op de wijze van het: „Aan U, o, Koning der Eeuwen". Het gaf ontroering dit lied, en met gevoel, door de gevangenen te hooren zingen. Mogen die gevangenen zulke oogenblik- ken in hun geest bewaren, ook als zij weer in het vrije leven zijn teruggekeerd, waar zij dan God geve 't menschen mogen aantreffen, die ten opzichte van hen de Christelijke barmhartigheid zullen in practijk brengen als een Christelijken plicht! DUITSCHLAND. Het einde van het metaalconflict. -De vuren word en aan gewakkerd Den arbeiders van Krupp is door de directie verzocht, heden bij den aanvang van den arbeid der verschillende ploegen in de fabrieken aanwezig te zijn. De we- der-indiensttreding vindt daar plaats naar gelang het bedrijf in technisch opzicht dit mogelijk zal maken. Reeds gisterochtend is een aanvang ge maakt met het aanwakkeren der vuren bij de ketelinstallaties. Het verkrijgen van de benoodigde hoeveelheden stoom en stroom vereischt omstreeks zestien uren'. De directie van Krupp heeft zich bereid verklaard, haar arbeiders den toestand te vergemakkelijken door het toestaan van voorschotten en uitstel van betaling voo# de reeds vervallen huurtermijnen. Ook in het geheele district Duisburg is met de hervatting der werkzaamheden aan de hoogovens reeds een aanvang gemaakt waarbij evenals bij Krupp v.orloopig slechts een deel der ploegen weer is aan genomen. De Dortmunder Union, afdeeling van de Vereinigte Stahhverke, deelt mede, dat morgenochtend het werk weer gedeelte lijk hervat zal worden. Allereerst wordt het bedrijf hervat aan de hoogovens, de machinefabrieken en de electrische cen trales. De andere bedrijven zullen in den loop dezer week, uiterlijk Maandag a. s. weer in werking zijn. De Hörder Verein, afdeeling van de Phoenix A. G., zal Woens dagochtend met de werkzaamheden be ginnen. Vandaag is men reeds in tien fabrieken van het district DusseldorpL.weer aan het werk getogen. Severing naar het Roergebied. Rijksminister Severing is terstond naar het Roergebied vertrokken om met de ar beiders en de patroons te onderhandelen. Het ligt in zijn bedoeling zoo snel moge lijk een besluit te nemen. In bevoegde kringen meent men dat zijn besluit wellicht reeds Woensdag a.s. kan worden verwacht. Tegen het besluit van Severing is geen hooger beroep mogelijk, daar zoowel de patroons als de arbeiders zich bereid Leb ben verklaard er zich onvoorwaardelijk aan te onderwerpen. De leiders van de vakvereenigingen schijnen het overigens niet gemakkelijk te hebben gehad de toestemming hunner le den voor de arbitrage te verkrijgen .daar de leden in 't feit dat de scheidsrechter lijke, bindend verklaarde regeling nu we- dèr ongeldig is, een overwinning der pa troons in hun strijd tegen den staat en de scheidsrechterlijke regeling van arbeids conflicten zagen. ENGELAND De toestand des konings. Den geheelen nacht is er gewaakt. Gisterenavond hebben de vier genees- heern zich weer naar het paleis van den koning begeven. Ook de minister van Bin- nenlandsche Zaken was daar weer aanwe zig. Om negen uur 's avonds werd het vol gende communiqué gepubliceerd: De lichte verbetering in den toestand van den koning, die hedenmorgen is waar genomen, duurt voort. De temperatuur is meer nabij het normale. Het is echter noodzakelijk er den nadruk op te leggen, dat de ongerustheid betreffende het hart nog moet blijven bestaan. Het was voor de koningin een verblij dend bericht, toen haar kon worden mede gedeeld, dat er een lichte verbetering was te constateeren. Voor haar had de nacht geen rust gebracht, evenmin als voor prin ses Mary, die met haar moeder had ge waakt, terwijl de hertogin van York eerst ver na middernacht naar haar eigen wo ning was teruggekeerd. Naar uit Dar-Es-Salaam wordt gemeld, is de prins van Wales daar Zondag jl. aan boord van de „Euterprise" gegaan. Te Alexandrië zal de prins worden afgewacht door de kruiser „Frobisher" ,die hem te Brindisi aan land zal zetten. De prins zal zich dan via Parijs nanr Londen begeven. Verklaringen van Chamberlain. Over de Rijnland-ontruimi'n g. In het Lagerhuis is aan Chamberlain de vraag gesteld of volgens de meening der regeering de Duitsche regeering de voor waarden van artikel 431 van het vredes verdrag ten uitvoer heeft gebracht en zoo niet, of bijzonderheden medegedeeld kun nen worden omtrent de punten waarop Duitschland ingebreke is gebleven. Chamberlain antwoordde dat dit vraag stuk twee zijden heeft. De vraag had vol gens hem betrekking op de interpretatie van het vredesverdrag, wat een juridische kwestie is. Het vraagstuk heeft echter ook een politieke zijde. Wat het juridische gedeelte betreft, is aan de Engelsche regeering te kennen gegeven, dat cr geen juridische rechtvaar diging is van de bewering, dat Duitschland aan al de opgelegde verplichtingen heeft voldaan, zoodat het overeenkomstig arti kel 431 het recht zou hebben om de te rugtrekking van de bezettingstroepen uit het Rijnland voor den afloop van den in het vredesverdrag bepaalden termijn te vragen. De voornaamste verplichting, waaraan Duitschland tot nu toe niet heeft voldaan, is die der schadevergoeding. Volgens de opvatting der Engelsche regeering kan de concessie, in artikel 431, toegestaan, slechts van kracht worden, indien Duitschland ge heel gedechargeerd zou zijn van zijn ver plichtingen tot schadevergoeding. Het is niet voldoende dat Duitschland regel matig de verplichtingen inzake de loo- pende betalingen nakomt. Wat de politieke zijde van de kwestie betreft zou de Engelsche regeering het toe juichen, indien onafhankelijk van het recht tot handhaving van de bezetting volgens het verdrag van Versailles de ontruiming spoedig zal plaats hebben. TURKIJE. Tiukiche kranten in nieuw gewaad. En de onderwijzeressen moeten hoeden dragen! Sinds Zondag is het heele uiterlijk der Turksche kranten veranderd. Toen is nl. de nieuwe wet, die het gebruik van La- tijnsche letters verplicht stelt, in werking getreden, en de meeste bladen te Constan- tinopel hebben hun „opmakerij" op de leest der groote nieuws-organeu van West- Europa geschoeid. Verschillende verschij nen ook reeds met een achterpagina, aan foto's gewijd, terwijl zij hun frontpagina van forsche „koppen" voorzien en daarmee overzichtelijk maken. De ajtrek, dien de bladen in lossen ver koop vinden, is er natuurlijk tijdelijk op achteruit gegaan, daar lieden, die vroe ger twee of drie bladen kochten er thans eén koopen, waarvan do lectuur hun im mers reeds moeite en tijd genoeg kost. De filmopschriiten in de bioscoop zijn tegelijkertijd in het nieuwe alfabet ver vat; men laat ze alleen zoolang staan, tot ook de beginneling in de nieuwe spelling ze kan hebben ontcijferd. Denzelfden dag hééft de regeering nog iets anders verordend, dat in het kader des tijds past. Alle onderwijzeressen moe ten voortaan buiten haar beroepswerk zaamheid hoeden dragen. Daarentegen moeten zij blootshoofds les geven. CHINA. HET BLOEDBAD IN KANSOE. Nog erger dan gemeld. Wat een missionaris schrijft. De massa-moorden, waarvan wij reeds weken geleden melding gemaakt hebben, die door de Chineezen gepleegd zijn op de Mohammedanen tijdens den opstand in Kansoe, blijken nog verschiikkelijker te zijn geweest dan aanvankelijk werd ge meld. Uit een brief van een zendeling uit Mintsjau, gedateerd 5 November, blijkt, dat Ma Toeng-sjang die bevel voerde over Liangtsjang, in zijn district een groot Mohammedaansch leger had gevormd. Aangezien Tsjang Tso-lin hem het bevel over de provincie Kansoe had opgedragen, kwam hij in April jl. in opstand tegen het Kwomintsjuun, welk leger voor het groot ste gedeelte Feng Joesjiang steunde in zijp strijd tegen Tsjang Tso-Lin. Het doel van Ma Toeng-siang was het Kwomintsjuun onschadelijk te maken, maar de vijandigheid tusschen de Moham medanen en de Chineezen leidde to tshcrik wekkende massa-moorden. Bijna de geheele Mohammedaansche be volking ten Westen van een denkbeeldige lijn door Lantsjoufoe van Noord naar Zuid sloot zich bij den opstand aan en voortdurend hadden hevige gevechten plaats tusschen de kleine troepen-afdeelin- gen en de rebellen. De terugtrekking van de Fengtien-fcroepen naar Mandsjoerije stelde Feng in staat 50.000 man te zenden, om steun te verleenen aan de nationalisti sche troepen. Het doel der rebellen was de Chineezen uit te roeien en hun bezit tingen in handen te krijgen. De stad Ho, die lang belegerd werd, is vol vluchtelin gen, die op de straten, pleinen en markten kampeeren. In de omgeving zijn 10.000 per sonen vermoord en in de stad zelf zijn ge durende vijf maanden 300 tot 400 perso nen per dag aan allerlei ziekten gestor ven. De lijken worden over de stadsmuren geworpen. Toen de geruchten over moei lijkheden het eerst gehoord werden, ver zekerden de Mohammedanen hun Chinee- schen buren dat zij hulp zouden verlee nen, maar toen het oogenblik kwam wer den allen vennoord, behalve de jonge vrouwen en meisjes. Duizenden kinderen, die hun ouders hebben verloren, verkeeren in groote ellende. In de stad Sintien zijn 90 pet. der huizen verbrand. Ningho, met een bevolking van 70.000 zielen, wordt reeds sedert vijf maanden belegerd en de helft der bevolking is van honger omge komen of aan de pest gestorven. De verdedigers zijn uitgeput en men ge looft, dat de stad gevallen is en de inwo ners vermoord zijn. De missionaris is van meening, dat in totaal 500.000 perso nen zijn omgekomen door oorlog, ziekte en hongersnood, terwijl de ergste tijd nog komen moet. MEXICO. Doodvonnis tegen Torral bekrachtigd. Alsmede het vonnis tegen de moeder-overste. Het opperste gerechtshof der Mexicaan- sche republiek, heeft het doodvonnis te gen José de Leon Torral, den moordenaar van Obregon, bekrachtigd, evenals het von nis van 20 jaar gevangenisstraf tegen de moeder-overste Maria Condepcion. Laatst genoemde werd, zooals men weet, veroor deeld, omdat zij Torral tot het plegen van den moord zou hebben Koninklijke Besluiten. Notariaat. Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Amsterdam ter standplaats de gemeente Uithoorn D. Muuring, candidaat-notaris, wonende te Nieuwer-Amstel, en is bepaald dat de notarieele standplaats te Oud-Amstel, opengevallen door het eervol ontslag ver leend aan G. J. Ellerman, niet zal wor den vervuld. De Middenstandszetel naar Zeeland. Een protest. Mr. F. J. H. Bach, directeur van het Centraal Hanze-Bureau voor het Bisdom Haarlem schrijft ons o.m. het volgende: Dc middenstandszetel naar Zeeland. Het besluit van het Centraal College der R. K. Staatspartij, dat dezer dagen in het „Beredeneerd Verslag" werd gepu bliceerd, noopt den Roomschen midden stand tot het uiten van een protest. De roep om een zoodanige samenstel ling van onze Roomsche Kamerfractie dat ook een speciale en volwaardige behande ling der bijzondere middenstandsvraag stukken en -belangen zou zijn gewaar borgd de roep m. a. w. om een „bijzonde ren vertegenwoordiger" van den Room schen middenstand, is zoo oud als onze middenstandsbeweging zelf. In 1925 leek het bijna, dat de jarenlang gekoesterde *v --s h in 1 ^-v'ling zou gaan. Op het laatste oogenblik kwam er een kink in den kabel. Men verwachtte en vertrouwde, dat de toekomst redres zou bieden. De reorganisatie onzer Staatspartij, met haar nieuw verkierings-apparaat, zou ook in dit opzicht recht en bevred:~ing schen ken. Maar wéér wordt de Roomsche mid denstand teleurgesteld! De middenstand krijgt wel een zetel. Maar die zetel gaat naar Zeeland.... Men versta ons wel. Wij hebben niets tegen de Zeeuwen. We hebben, daargelaten dat Zeeland meer speciaal een landbouwgebied is en niet juist door den middenstand wordt „over- heerscht" ook, op zichzelf beschouwd niets tegen het feit, dat de middenstands zetel in Zeeland wordt gelocaliseerd. Als het daarbij maar was gebleven. Maar deze toewijzing houdt in: een on geoorloofde en irreglementaire beperking en verminking van het begrip kwa liteitszetel De Roomsche middenstand gunt aan Zeeland graag zijn Zeeuwschon zetel, maar de Nederlandsche Roomsche middenstand handhaaft in de eerste plaats zijn regle mentair recht op een eigen volwaardigen kwaliteitszetel. Voor de behandeling der algen* eeno middenstandsvraagstukken en -belangen. En wat heeft de middenstand gekregen? Het midüenstandsvraagstuk is miskend. De „middenstandszetel" moet tegelijk dienen als middenstandszetel en als Zeeuw- sche plaats. Het besluit van het Centraal College, zooals het is weergegeven in het Berede neerd Verslag, is in strijd met het kies reglement onzer Staatspartij. Het reglement kent geen zetels kent althans geen kwaliteitszetels voor be paalde kringen. Het kent alleen kwali teitszetels, die worden toegewezen aan de lijsten van bepaalde ^kringen of verbonden kringen. De weg, die thans gevolgd is is met ons kiesrcg'eroerji in pertinenten strijd. De risico's, die schuilen in dit prece dent, Kijven voor rekening van het C. C. „De Gelderlander", die dit protest af drukte, schrijft er o.m. bij: „Derhalve, omdat de middenstandszetei aan een candidaat in Zeeland is toebe deeld, daarom is het geen kwaliteitszetel. En als hij was gegeven aan een Hollan der, ware het er dan wel een? Wij weten best, waar het om gaat: de Besturen der R.-K. Middenstandsvereeni- gingen hadden graag een hunner vrijge stelden in de Kamer gezien. Zij hebben een zeer geschikten candidaat en ook wij zouden dezen graag op 'n candidatenlijsi hebben geholpen. Maar bij het verdeelen van zetels kan men het nu eenmaal niet iedereen naar den zin maken. Ne Jupiter quidem omni bus. En ten slotte weegt het algemeen par tijbelang het zwaarste. Als wij nu de zaken beschouwen zooals ze zijn, dan komt het verschil tussche., het Centraal College en den heer mr. Bach hierop neer, dat het Centraal College den Zeeuwschen candidaat een volwaardigen Middenstandscandidaat acht, terwijl de hr. Bach hem voor 'n halven, ten slotte voor 'n nul telt. Kort en goed, schrijft hij, de Mid denstand heeft geen kwaliteitszetel gekre gen. Natuurlijk zal dit een heftig proest uit lokken van den kant dergenen, die den Zeeuwschen candidaat kennen en niets dan goeds van hem weten. Hij wordt zeer ge schikt geacht. En als wij nu vooropstel;*:.., Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De toestand van den koning is iets ver beterd. Het bloedbad in Kansoe (China) blijkt nog erger dan indertijd gemeld is. Aan de Braziliaansche kust is een wa tervliegtuig in zee gestort, waarbij 14 per sonen verdronken zijn (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. De kwaliteitszetel voor den midden stand bij de candidaatstelling voor do Tweede Kamer (1ste blad). Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg. Geen persoonlijke ongelukken. (Gem. Berichten, 2de blad). Te Arnhem is een bejaard echtpaar door een vrachtauto aangereden en ern stig gowond (Gem. Berichten, 2de blad). Een nachtelijke overval te Sittard. (Gem. Berichten, 2de blad). Een jongen schiet door een noodlottig toeval zijn broer met een ouks dood (Gem. Berichten, 2de blad). dat iedere candidaat wordt gekozen om het algemeen belang te dienen, terwijl ieder Kamerlid, waar ook gekozen, de speciale belangen van zijn kieskring heeft te be hartigen, dan komt het geschil tenslotte neer op een appreciatie van personen." Nederlandsche Spoorwegen. De heer ir. J. A. Kalff zal met ingang van 1 Juli 1929 aftreden als lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. De vacature in de directie. Naar aan de „N. R. Crt." wordt ge- meldt komt de heer ir. E. C. W. van Dijk, chef van den dienst der exploitatie der Nederlandsche Spoorwegen, ernstig in aanmerking om aan de aandeelhoudersver gadering voorgedragen te worden ter be noeming als lid van de directie der Neder landsche Spoorwegen als opvolger van den heer ir. J. A. Kalff. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman. Mgr. dr. A. Schaepman, president van het Seminarie „Rijsenburg" komt heden weer geheel genezen uit het zieken huis te Bussum terug om na een korte nakuur weer zijn gewono bezigheden to hervatten. Zuster Egida. Zuster Egida (in de wereld mej. A. Ver- rijt uit Tilburg) vierde Zaterdag haar gou den professiefeest in het klooster der eerw. zusters van Roosendaal. Kort na haar professio werd zij ge plaatst te Woerden, waar zij vijftien jaar werkzaam was en vervolgens te Oegstgeest, waarna zij werd terugge roepen naar het moederhuis te Roosendaal om aldaar bij het onderwijs werkzaam te zijn. Hoewel haar gezondheid alle reden tot tevredenheid geeft, is zij thans toch -'oor ongemak geplaagd. In een der laatste •- gen toch heeft de jubilaresse, doordat zij van enkele traptreden schoof, een been gebroken; op een wagentje gereden, nam zij echter aan alle plechtigheden ter eere van haar feest deel. Zaterdagmorgen te negen uur werd in de kapel door rector v. Dorst een plechti ge Hoogmis van dankbaarheid opgedragen met feestprcdicatie, waarna een drukbe zochte receptie plaats had. Het Gele Kruis iin het Bisdom Haarlem. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft o.m. aan de volgende E.E. Heeren op dracht verleend pogingen aan te wenden tot stichting van afdeelingen van het Wit- Gele Kruis. In het Dekenaat Haarlem: Past. H. Sondaal; Alkmaar: Past. H. Micklinghoff O.P.; Alphen: H. van Dijk, Pastoor te Nieuwkoop (bestaande afd.: Langeraar, Roelofarendsveen); Amster dam: Rector J. Bots; Beverwijk: Pastoor L. Snelders van Wijk aan Zee (best. afd.: Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uit geest); Delft: Pastoor D. v. d. Solm (best. afd.: Pijnacker); Gouda: Pater Th. Kok O.F.M. te Woerden (best. afd. Oudcwa- ter); 's-Gravenhage: Pastoor J. A. Ruhé (best. afd.: Wassenaar, beide parochies); Hoorn: Pastoor Th. Gielen te Lutiebroek, te zamen 15 parochies, vormende afdeeling Blokker: Leiden: Reetor P. Kleintjes (best. afd. Katwijk a. d. Rijn); Midde'burg Rector C. Vis te Goes (bert. afd.: Kwa- dendamme, 's-Hecrenhoek, Zierikzce); Noordwiik: Kanelaan C. Hpsp (best. afd. Noordwijk); Onderkerk a. d. Amatol. Ka-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1