JOH. H. GERRITSEN ST. NICOLAAS-CESCHENK INPLAATS VAN BANKET. EEN GEROOKTE RUNDERTONG SPORT. Rechtzaken. Uit de Rijnstreek. Banketletters Probeert onze over! B©8*sijplaaf 8,50 pes* p®n®l ïgfipe Asivocaat iciom 25 cent pes* ons PsardenvieEschhouwerp Haarlemmerstraat 43 H00GEW0ERD 41 COMPLETE meubileerinq KOREVAARSTRAAT HOEK H00GEW0ERI VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Om den N.V.B.-beker. De -wedstrijd om den N.V.B.-beker le ronde, G. S. V.L. V. B. IX wordt Zondag 2 Dec. a.s. op verzoek van G. S. V. te Lei den gespeeld op heb U. V. S.-terrein, des namiddags 2 uur Voor dezen wedstrijd is liet L.V.B.-elftal als volgt samengesteld: P. Winkel. JT. Araoldus D. Hanno P. de Graaf J. Selier (aanv.) S. Kruit C. Burggraaf P. v. Hoven P. Mooten P. de Vos Th. Smit Reserve's: I. Verhoef, Th. Beurse, x. Petit, J. Bodijn. PAARDEN. Intern. Concours-Hippique te Keulen. Het groote internationale concours-hip- pique, dat eerst te Dortmund zou gehou den worden, doch wegens de uitsluiting in het industriegebied werd verlegd naar Keu len, is Woensdag aangevangen met voor ons land een reeks successen. Er werden twee tuigpaardennummers verreden, waarin zoowel Duitschers als Hollanders startten. Bijzonder interessant beloofde het con cours voor éénspannen te worden, waarbij de hackneys waren uitgesloten en waarin de heer Mellema, onze bekende Groninger rijder, met drie paarden zou uitkomen. Onze in Nederland gefokte paarden heb ben bewezen dat zij de Duitsche verre de baas zijn. Van de drië door den heer Mellema en zijn zoon gestarte paarden werd Hendo eerste en Madam tweede. Hedon, de be kende vos, kon tengevolge van de voor een dergelijken wedstrijd vereischte conditie niet in aanmerking komen. Het been was nogal opgeloopen, vermoedelijk in den trein. De hackney-klasse werd ook een zege tocht voor Nederlandhet gelukte onzen vertegenwoordigers de vier eerste plaatsen (eigenlijk alle prijzen) te bezetten en bo vendien een der beide eervolle vermeldin gen te bemachtigen. Overweldigend was het gaan van den pracht-ruin Donnybrook Equire van Gebr. v. d. Haar uit Zeist. Kort, heel kort daar op volgden de beide paarden van mevr. Drory de Perez uit Voorst. Ook zij gingen bijzonder goed, niettegenstaande de hal nu niet bepaald ideaal voor een dergel jken wedstrijd was te noemen. Gisteren traden de Nederlandsche rui ters voor de eerste maal binnen het strijd perk. Mevrouw Van Hoboken bereed haar schimmel Hassan" in de dressuurproef. Zij had daarbij in zooverre pech, dat zij zeer hooge klassen tegenover zich zag, o.a. „Draufgager", den winnaar van Amster dam. „Donner" van den heer Rütgers was volgens het oordeel der jury beter dan „Draufganger". In het nummer voor hackneys verschenen de Nederlanders met hun beste paarden. Het was een proef voor spannen, vaar bij naast de paarden ook de wijze van bespan ning aan het oordeel der jury werd onder worpen. De drie deelnemende Nederland sche spannen eindigden overeenkomstig de verwachting op de eerste plaatsen, 't Span van de gebrs. Van de Haar kon in dit nummer een nieuw succes boeken, terwijl de heer Van de Koppel met zijn opvallend fraaie vossen de tweede plaats bezette, voor de paarden van de gebroeders Flau. De eenige twee in Duitsch bezit zijnde spannen van den heer Dorenkamp moesten zich met de overige prijzen tevreden stel len. In het andere nummer voor tuigpaar- den, waarin hackneys uitgesloten waren, moesten zich de paarden van den heer Mellema, die Woensdag den eersten prijs hebben behaald, met den derden prijs te vreden stellen, aangezien zij voor oen klei nen Amerikaanschen wagen liepen, die naar Duitsche opvatting niet in den stijl paste. Door door schuld. Op 24 Juni 1928 reed de 26-jarige dans- leerares T. M. A. V. met haar auto langs de Kalfjeslaan in de richting Amsteldijk te Amsterdam. Het was een mooien zo- mer-Zondag en heel wat menschen waren op de been. Toen zij bij het café Het Kalfje kwam, wilde ze naar links den Am steldijk oprijden. Ze nam de bocht ech ter zóó, dat ze de 9-jarige Annie Leeners, die zich op den openbaren weg, op den Amsteldijk bevond, aanreed. Het kind werd door de auto meegesleurd; de auto reed door, zoodat het kind tusschen boom en auto werd gekneld en eenige oogen- blikken later overleed. De bestuurder der auto had zich dien tengevolge voor de Amsterdamsche recht bank te verantwoorden wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Het O.M. wenschte geen geldboete of voorwaardelijk te mogen eischen, doch eischte drie weken hechtenis. INGEZONDEN STUKKEN Katholieken van Leiden. Zondag a.s. 2 December zal de Zeer- Eerw. pater mr. van der Helm, Leeraar aan de R. K. H. B. 8., in de Hartebrugs- kerk onder de H.H. Missen een liefdadig- heidspredicatie houden, ten bate der in de ze stad zoo vruchtbaar werkende Ver- eenigingen: „Hulp in de Huishouding'' en „de Baby". Ziekte in het gezin is eene beproeving, doch, als de Moeder neerligt, onmachtig haar huishouden te besturen, wordt dit een zéér zwaar kruis. Vermeerdering van het gezin is een rijk Godsgeschenk, doch, als zelfs het noodzake lijkste ontbreekt, heerscht zorg in het hart der ouders. Dan te mogen steunen en bijstaan is een heerlijk werk van Christelijke naastenliefde Helpt ter liefde Gods en geeft uw aal moes, opdat geen enkele aanvrage we gens een leege kas moet worden afge wezen. Het Bestuur. Secretariaat: Mejuffrouw M. Swart. Hoogewcerd 86. Uit de Omgeving HAARLEMMERMEER. Landarbeiderswet. Bij beschikking van den minister van financiën is aan de gemeente Haarlemmermeer een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van 10 300, ter uitbetaling van het door drie landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. LE IMUI DEN. Personalia. Onze plaatsgenoot Mr. T. A. de Rijk is bestemd voor uitzending naar Ned. Indië als administratief ambte naar bij het Binnenlandsche bestuur. NOORDWIJK. Lijk aangespoeld. Aan het strand al hier is aangespoeld een der mannelijke opvarenden van het stoomschip „Salento". Het is iemand van ongeveer 29 a 30 jaar gekleed in blauwe trui. Sporen van staat van ontbinding zijn niet waar te nemen. Ook is aan het strand aangespoeld de brug van het stoomschip „Salento". Een en ander is bij de Strandvonderij gedeponeerd NOORDWIJKERHOUT. Bloemistarbeiders. In café „De Zwaan" vergaderde de R. K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Isidorus". De voorzitter, de heer Joh. v. d. Voet, verwel komde de talrijk aanwezige leden en in het bijzonder den heer Dekker, hoofdbe stuurder van den Bond „St. Deus Dedit'k Spr. bracht dank aan allen, die hadden meegewerkt, om het mooie nieuwe vaandel der Vereeniging in eigendom te krijgen. Als vaandeldrager werd benoemd de heer A. Duivenvoorde Jczn. en als plaatsvervan ger de heer A. van Kesteren. Overgegaan werd tot bespreking van het collectief contract. Door den heer Dekker werd het advies van het Hoofdbestuur, om bet thans geldende contract weer ongewij zigd te aanvaarden voor oen aar, duidelijk uiteengezet. Hierna volgde een langdurige bespreking, waarbij verschillende wen- schen, meest van ondergeschikt belang, naar voren weiden gebracht en waarmede bij de besprekingen met de Patroonsbonden rekening zal worden gehouden. Ten slotte werd met alg. st. besloten, het advies van het Hoofdbestuur te volgen. Door den voor ter werden nu nog de agenda en de voor stellen der af deelingen voorgelezen voor den op 27 December a.s. te houden Bonds raad te Haarlem. Zij, die de feestelijk., vergadering op 2en Kerstdag mee wen- schjn te maken, kunnen zich nog opgeveu bij het bestuur. Na geanimeerde rondvraag word de bijeenkomst gesloten. ZOETERMEER. De opbraak vari de Vlamingstraat. De bestrating van de Vlamingstraat krijgt deze week haar beslag. Voor de di verse weggebruikers zal dit een zeer groot gerief zijn. AARLANDERVtEN. Het hooge water. Ook hier werden gisteren reeds voorzorgsmaatregelen ter hand genomen, tot het keeren van het wa ter, hetwelk een abnormaal hoogen stand kreeg door de dijkdoorbraak van de Am- itclkade Hiervoor werd de Ziendebrug reeds dicht geslagen, hoewel dit voor het dorp Nieuwkoop eerder bezwaar zou kun nen oploopen, daar het water dan hier geen uitgang meer vond. Maar wanneer het dorp Nieuwkoop overstroomd zou wor den, dan zou voor Aarlanderveen de Zien- deweg het ook moeten opgeven. KOUDEKERK. Gevestigd: Van Alphen aan den Rijn, .Sophia Wilhelmina Fluiter. Van Leiden, Emerentie Jongbloed. Van Al phen aan den Rijn, Willem van Harskamp en gezin. V ertrokken: Naar Nieuwerkerk a. d. IJssel Hendrika Pietertje Schellinger hout. Geboren: Lambertus z. van R. G. Oppelaar en J. H. Hoogeveon. Gehuwd: Gijsbertus van Eijk jm. 34 j. en Elisabeth van der Ham j.d. 23 jl. An- thonie van der Meijden jm. 23 j. en Maria Vergunst j.d. 21 j. NOORDEN. DE DOORBRAAK VAN DE AMSTELKADE. Nog niet gestopt. Het gat in de Amstelkade heeft men nog steeds niet weten te stoppen. Den gehee- len nacht is men doende geweest met heien waarbij echter veel tegenwerking werd on dervonden van het weer. Men vreest bo vendien, dat het heien in den slappen grond weinig succesvol zal zijn om het water te keeren. Wanneer zich geen on verwachte tegenspoed voordoet, hoopt men de breuk morgen gedicht te hebben. De Gemeenteraad van Nieuwkoop kwam hedenmorgen in spoedeischende vergade ring bijeen. Besloten werd een bedrag van 2000 beschikbaar te stellen bij wijze van subsidie aan den polder Nieuwkoop, om het binnengestroomde water door middel van motoren zoo spoedig mogelijk af te brengen. Bovendien heeft vanmiddag een verga dering plaats van Burgemeester en Wet houders van Nieuwkoop, Zevenhoven en Wilnis met de besturen van den polder Zevenhoven, van den polder Nieuwkoop- Noorden en van den polder Nieuwkoop, om een beslissing te nemen, wat in deze omstandigheden verder te doen staat. Het water wast nog steedsthans zijn ook in Nieuwkoop verschillende laaggele gen huizon ondergeloopen. Het meeren- deel van het overstroomde land is wei- en rietlanden. Echter zijn ook eenige percee- len bollen- en tuinland overstroomd, het geen een groote schadepost beteekent voor de eigenaars. De dijk bij Achttienhoven wordt ver sterkt; vanmorgen zijn een 60 man opge roepen om daar te werk te worden gesteld. Ook de droogmakerij Zevenhoven is voor de doorbraak bang geworden. Op vele plaatsen is' de Hoogendijk versterkt. Dës nachts loopt er een dijk wacht. Tal van belangstellenden komen kijken, maar men kan niet veel verder komen dan tot de valbrug te Noorden, want verder staat alles blank. WOERDEN. Ziekenhuisverpleging. Het Onderling Fonds voor Ziekenhuisverpleging voor Woerden en omstreken hield Woensdag avond in café Neuf een algemeene leden vergadering, welke flink was bezocht. Be handeld werd de herziening van het regle ment. Na levendige discussie werd het volgende besloten. Bij niet. operatieve gevallen zal hoog stens voor 30 verpleegdagen betaald wor den, terwijl bij operatie\e gevallen het maximum op 42 dagen gesteld blijft. Nieu we leden boven de 16 jaar betalen min stens 0 50 entreegeld. De contributie per week werd als volgt vastgesteld. Voor al leenstaande peisonen (na 31 Dec. 1928 toe getreden) 12 cents Voor personen die bij hun toetreding 60 jaar of ouder zijn 12 cents. Echter dienen deze zich op eigen kosten aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Voor de overigen 6 cents. Voor kinderen beneden 16 jaar wier ouders lid zijn, 1 cent per kind, met dien verstande dat maar voor hoogstens 4 kinderen be taald moet worden. Nog werd besloten dat van het jaarlijksch kassaldo 95 pet. zal worden gebruikt om aan de leden door hen betaalde operatiekosten te vergoeden. Het maximum der vergoeding zal 3/4 der ope ratiekosten bedragen. Voorts zal door het bestuur in overweging genomen worden, om aan het bestaande fonds een tandheel kundig fonds te verbinden. J. Sipkens f Woensdag is vrij plotse ling overleden de heer J. Sipkens. Waar de heer Sipkens meer dan 25 jaren als onderwijzer aan de openbare school is werkzaam geweest, is hij voor velen geen onbekende. Hij bereikte den leeftijd van 63 jaren. Z0ETERW0UDE. De hooge waterstand. Van over strooming zijn we gelukkig hier verschoond gebleven. Aan den Voorweg echter heefl men nog handelend moeten optreden, om te beletten, dat het water over den kant der Voorwegwatering en den Nieuwen Polder stroomde. Geboren: Hermanus z. v. C. Ooyen- dijk en J. F. Vlasveld. Maria Johanna d. v. L. A. v. d. Krogt en M. Ch. Blom. Jacob Mattheus z. v. M. B. Laporte en F. v. d. Wakker. Berdine Beatrix d. van J. A. v. d. Voort en C. A. Schuur. Ma ria Alida Johanna d. van G. P. Vlasveld en J. P. A. Honnebier. Annie Hermine d. v. A. C. Hendriksen en A. van Beveren. Wilhelmus Petrus z. van J. C. Vreeswijk en M. J. van den Berg. Overleden: Klaas de Boordcr 46 j. Maria Evers 72 j. echtgen. van C. Klaas- KERKNIEUWS. DE ST. BAVO TE HAARLEM. Geen spitsen op de torens. In .,Be Kalhedraal", parochieblad van de St.-Bavoparochie te Haarlem, schrijft Dh. Jos. Cuypers, architect van het bouw werk, het volgende: „Wanneer komen die hooge spitsen op de St.-Bavo? Welke hooge spitsen bedoelt U1 Die spitsen op de Westtoren, die zijn voorgesteld op de oorspronkelijke per- spectiefteekening, waarop ook de midden toren aanmerkelijk spitser en hooger was aangegeven. Wel, naar mijn oordeel zullen deze spitsen nimmer worden gebouwd, daar zij niet meer passen in het samenstel van vormen, zooals de St. Bavo werd opge bouwd. Waren de spitsen van dat eerste ont werp dan niet mooi 1 Mij dunkt van niet. Wij moeten niet vergeten, dat in Haar lem op de Markt een reusachtige Kathe- traal staat (had Karei de Vijfde niet in de zestiende eeuw medegewerkt aan de stichting van een Bisdom Haarlem?) die wel niet de slankheid heeft van den Dom van Utrecht, maar toch een groote hoogte ontwikkeling heeft, zóó groot dat ze voor een parochiekerk zeer bezwaarlijk wordt. Ware het bouwprogramma van de nieuwe St. Bavo opgezet met hetzelfde streven in de hoogte, die ons duizelingwekkend en onmeetbaar voorkwam, dan had daardoor zeer bezwaarlijk een eigen karakter aan den bouw kunnen worden gegeven. En de vergelijking met middeleeuwsche bouw werken, ware zonder twijfel zeer ten na- deele van ons werk uitgevallen. Nu is gestreefd naar een inwendige ruimte en breedte-gevoel. Dat streven is naar builen doorgevoerd, immers de vorm van den middentoren als koepel, omsluit werkelijk den inwendigen koepel, die het parochiaal altaar overhuift, en in het hart van het kruis staat. Die koepel .syboliseert ons den hemel, het heilig Jerusalem, zooals St. Jan het beschrijft. De koepel die nu vijf en twintig jaar het uiterlijk hoofdmonument van de Kathe draal is geweest, mag ook in de toekomst blijven overheerschen over den geheelea bouw, als zijnde van grooter symbolische waarde dan alle andere 'verheven deelen. De Kathedraal vroeg voor de voltooiing van het uitwendige, zoowel als voor het goed gebruik van het inwendige n.l. van schip en zijbeuken aan de Westzijde ruime overdekte portalen voor de drie hoofd ingangen, en klokkentorens die als krach tige steunpunten den bouw Westelijk af sluiten. Deze torens als vierkande prismas in strakke, rechte lijnen opgetrokken, zijn zoo hoog opgebouwd, dat klokken met uurwerk en later speelwerk goed tot hun recht kómen; dat de koepel niet meer alleen staat met haar kroon en kruis, bo ven al het overige, maar, dat die krach tige staande massa's aan het begin van liet ruime schip, hunne taak naar buiten duidelijk vervullen cm de bezoekers op te roeden naar het heiligdom. Hun wijzen naar den hemel is niet zoo overweldigend dat men bijna vergeten zoude binnen te gaan, zooals te Keulen. Maar door hun plaatsing op geringen af stand van den koepel, blijven zij daaraan ondergeschikt- Door hun mageren vorm, komt de ronde koenel weer beter tot haar recht. Deze vierkante klokkentorens blijven in zelf bewuste beheersching lager dan de krui nen van den koenel, die in elk opzicht als symbool en als1 verfijnde vorm, de meerdere blijft van deze Westelijke voor posten. A's nu binnen de volgende twintig jaren het St.-Bavo-plein aan Noord- en West zijde ook door kerkelijke stichtingen zal zijn ombouwd, dan mogen wij verwach ten, dat niet meer gevraagd zal worden, waar de spitsen van de torens blijven. Op het ombouwde plein zullen de to rens met deze niet overmatige hoogte voldoende rijzig voorkomen". 3—3 Banketbakker Haarlemmerstraat 4S. Te Bef* I3S4 ïiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimiiiiiimiiiiiiimiiiEmiiiimmiiiii Heden egespeirseï van Dijkstraai hoek Tarersstraat - ALPHEN a/d. RIJN oen naar de eischen des-tijds ingerichte VleeschhouWenj en Spekslagerij Door levering van priml kwalifeit hoopt ondergeteekende zich Uw vertrouwen waardig Ito mak|n. 9090 BeleefcjJ aanbev^jen*^ gjjB PIJL 111111111111111111111111II11111 i III i 111II111111111 1111 i 11111111111II111111111111 ill zullen irieer voldoening geven dan de fijnste snoeperijen. a 50, 60, ID, 15 pi. ei hooier Fa. J. OE LA Telefoon 2079 VOGELKOOIEN - KANARIES Geweldige voorraad pracht ko peren vogelkooen. Zie etalage! Mankanaries, e,xtra fijne kamer- zanders. Bonds- en staalvogels. Passend /cadeau bij eiken gele genheid. D. GROENE VELD Hoogl. Kerkgr. |elf. 2590. Kana- riesportarhkelea, aquariums. Plaatsing Gezocht voor een Flinke Jongen vt voor Boeren- ói 'iuindersvak Fr. br. aan T.H. YEJ^EA AN, Schilkschekade Ter Aaiy IIIIIIIJH Uiïsluiiepd j Ce £ufraliïeït A.s. Zaterdag wedetpm ij aaijflooj» voor minstens fl.— I ons prima Riokvflo^sch cadeau an^Wend, p. DE GROOT. Uw weg voor een geschikt is naar Iets goeds behoeft NIET dons* te zijn Ons personeel zal tl dit gaarne toonen I in Komt U onze Keurcollecfie TAFEL-, DIVAN- en KAPSTOKKIEEDEN eens zién. maSUSiHaHHI ONZE MAGAZIJNEN ZIJN TOT 10 UUR GEOPEND K Besiebien bij =3 Fo i nr LA RIE, Tél. 2079

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6