SlNiciMdeaux SINT NICOLrhüt Gem. Berichten. de storm en hoog water Buitenl. Berichten. ABWS/R0QP Zijden Lampje As, 0.52, 0.37 Zijden Tafe/en IhufTeenes 2.17.1.6S.0.3Ü Kanten leedjes 16 tl./ 45 cl. lo! 5.75 B. DE KONING Uit de Rijnstreek. DE BE§TE B. DE KONING TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT: VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 Duitsch stuurman overboord geslagen. Bij den Vreemdelingendienst te Rotter dam is de kapitein van het hier binnenge komen Duitsche s.s. „Falk" aangifte komen doen van vermissing van den eersten of ficier van zijn schip, Alfred Bürger, die Maandagnacht j.l. te ongeveer vier uur toen het schip ter hoogte van Borcum of Terschelling was, door een golf overboord is geslagen en vermoedelijk is verdronken. Het schip bevoDd zich toen op 53 gr., 30 a 35 N.B. en 5 gr. 27 O.L. De stuurman Burger werd 14 Juli 1883 te Gustow (eiland Rüben) geboren en heeft 't laatst in Stettin gewoond. Hij was ver moedelijk gekleed in blauw cheviot broek en hooge houten schoenen met vilt alsme de een blauwe of een grijze jas. Deze laat ste jas was een vermaakte legerjas. Hij heeft geen bijzondere kenteekenen, blond haar, blauwe oogen, gladgeschoren, tame lijk groote neus en een weinig afstaande ooren. De kapitein van de „Falk" verzoekt om trent het eventueel vinden van het lijk in lichtingen. Hoog water bij het plaatsje Bedum (Fr.). Uit Groningen wordt aan de „Tel." ge meld: Het Boterdiep heeft het plaatsje Bedum rondom in het water gezet. Het Boterdiep komt tot in de gaten van het landhoofd waarin de lagers van de nieuwe electrische brug op en neer draaien. Hoe wel deze openingen aldus met gummi- blokken geconstrueerd zijn, dat het binneu- stroomen van water onmogelijk is, sijpelt het water toch regelmatig tusschen deze gummiblokken door. Het water dat zich op deze wijze in de kelders van de brug ver zameld heeft, wordt er met een motor brandspuit uitgepompt. In het Oosterham- rikkanaal is een woonschuit, bewoond door een man, vrouw en vijf kinderen, de fami lie P. B. gezonken. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid steflen. Gedeelte van den Amsteloever in beweging onder Mijdrecht. Woensdagmorgen bemerkten omwonen den van de kade nabij het stoomgemaal van den eersten dijk van de Mijdrechtsche droogmakerij staande onder de gemeente Mijdrecht, dat een gedeelte van de Amstel- kade in beweging kwam ten gevolge van den druk van het hooge water. Onmiddel lijk werden de autoriteiten van een en an der op de hoogte gesteld. Inmiddels begon men met man en macht de kade, die ter plaatse niet verhard is, te versterken, voornamelijk door uit de achtergelegen landerven grond aan te voeren. In den loop van den middag was men hiermede zoover gevorderd, dat oogenblikkelijk ge vaar niet meer te duchten was. Behoed zaamheid blijft echter nog steeds geboden. De gemeenten Mijdrecht, Wilnis en Vinke- veen zijn hierdoor aan een groot gevaar ontsnapt, daar de landerijen der eerste, tweede en derde bedijking alsmede de pol der Groot Mijdrecht aanmerkelijk lager zijn gelegen dan het normale peil van den Amstel. NA DEN STORM. Begrafenis van een verongelukten redder. Donderdagmiddag vond te IJmuiden on der zeer groote belangstelling de begrafe nis plaats van den met het omslaan van de reddingsboot bij de pogingen om de be maning van de Salento te redden zoo jam merlijk verdronken roeier P. Visser Hzn. In den stoet, welke het lijk van het woonhuis af naar het kerkhof vergezelde, liepen o.m. mede het hoofdbestuur en hti plaatselijk bestuur der N. en Z. H. Red dingmaatschappij; de gezant van Italië alsmede de consul-generaal uit Amsterdam en de plaatselijke consulair-agent van dat land; de roeiers uit de reddingsboot, waar mede het ongeluk geschiedde, en talrijke belangstellenden. Nadat de kist, die door de roeiers werd gedragen en door zeer vele bloemstukken gedekt was, in het graf was neergelaten, werd allereerst het woord gevoerd door den heer Tegelberg namens de redding maatschappij en all6 reddingsbootbeman ningen in_ Nederland, waarna een verte genwoordiger van het gemeentebestuur van Velsen het medeleven van de gemeente vertolkte. De consul-generaal van Italië sprak na mens den mede aanwezigen gezant om de dappere redders en speciaal den overlede ne namons het Italiaansche- volk te dan ken voor de dappere poging om de schip breukelingen te reden. De burgemeesters van Zandvoort en van Bloemendaal voer den nog het woord. Ten slotte sprak Ds. Erdmann uit IJmuiden woorden van troost tot de aanwezige familie en bracht namens deze den dank over aan allen, die blijken van belangstelling hadden gegeven. Begrafenis van den loods van de Christian Michelsen. Op de algemeene begraafplaats te Vlis- pingen werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zeeloods O. Spuy, die te Hoek van Holland verdronk. De kist was gedekt met de vlag van de loodsen-soc^ëteit. Voorts waren er vele kransen, waaronder die van den directeur van het Loodswezen, de Loodsenvereeni- ging en de Loodsen-sociëteit. Op het kerk hof was een grcote belangstelling. Aan de groeve werd het woord gevoerd door d'ïi directeur van het Loodswezen, Koloi-él Artzenius, mede namens het personeel van het Loodswezen, den Minister van Defen sie, den directeur-generaal van het Loods wezen te Harlingen en den consul-generaal van Noorwegen. Nadat velen, onder wie de burgemeester van Vlissingen, bloemen in het graf had den gestrooid, dankte een zoon voor de bewezen eer. Klipperschip gezonken. Te Bruinisse zijn per roeiboot aangeko men schipper A. Visser met vrouw en 4 kin deren, wiens klipperschip „Neerlandia", geladen met zand van Rossum naar België, Woensdagavond in het nauw van Bruinisse is gezonken. ONGELUKKEN. Met lucifers gespeeld. Een kind overleden. Tijdens afwezigheid van de ouders is tengevolge van het spelen mot lucifers een tweejarig jongetje in een perceel in de tfo- denhouttuinen te Amsterdam in brand ge raakt. Het kind is later in het Ned. Isr. Ziekenhuis overleden. Overreden en gedood. Een bewoner van den Amstelveenschen weg is op de spoorbaan Amsterdam—Aals meer, nabij de Nieuwemeerlaan, overre den Kindje verbrand. Door een ongeval met het inhalatietoe- stel raakte ten huize van den heer Brug- geman te Almelo de wieg in brand, waarin een kindje van drie maanden lag. Deerlijk gebrand aan hoofd en handjes werd het kind uit de brandende wieg gered. In hoogst zorgelijken toestand is het kind in het Algem. Ziekenhuis opgenomen. Aan de gevolgen overleden. De gehuwde dakdekker J. Pütz uit Kerkrado is- Woensdag op den weg Aken- Herzoge'nrath, nabij het Nederlandfcche douanekantoor Holz te Kerkrado door een vrachtauto aangereden. VreeseHjk verminkt werd P. naar het hospitaal gebracht, waar hij gisteren is overleden. Een gecompliceerde aanvaring. Gistermiddag moest op de Maas te Rot terdam de zeeboot „Tireur", die vier Rijn- schepen sleepte, inhouden. Daardoor kreeg de stroom vat op de achterste Rijnsche pen, de Vaderland II" en de „Energie", die in botsing kwamen met het sleepschip „Anna Catharina", dat gesleept werd door de „Excelsior". De „Anna Catharina" bot ste weer tegen het op stroom gemeerd liggende sleepschip ,Frican". De „Anna Catharina" werd zwaar beschadigd; een deel van den deklast ging over boord. De schade, aangericht aan de „Frican", „Ener gie" en „Tireur" is vrij groot. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Schipbrug aangevaren. Te Vlissingen is gisteren de schipbrug aangevaren. Het verkeer erover is ge stremd. Vleeschvergiftiging. Te Nieuw-Lekkerland hebben zich bij verscheidene personen verschijnselen van vleeschvergiftiging voorgedaan. De ver moedelijke ondeugdelijke waar, dievan een slager aldaar afkomstig is, is in be slag genomen en naar Utrecht opgezon den, om onderzocht te worden. Er bestaat geen levensgevaar voor de patiënten. Lijken aangespoeld. Bij strandpaal 14, aan het strand van Ter Heyde, gem. Monster, is het lijk van een tot nog toe onbekend manspersoon aangespoeld. Nabij de Koog op Texel is aangespoeld het lijk' "van een naar schatting 40 jaar oud zijnd manspersoon. Omtrent de iden titeit van den man staat nog niets vast. Tramstoring te 's-Gravenhage. Tengevolge van een storing bij de elec trische centrale heeft het tramverkeer op de lijnen van de H. T. M. en van N. Z. H. T. tegen half zes zeven minuten stilge staan. Ook de verlichting ondervond eeni- gen tijd stoornis. Nader wordt gemeld: Gisteravond omstreeks half zes gingen in een groot deel der stad één oogenblik de eleotrische lichten uit. om onmiddellijk daarna weer aan te gloeien. De oorzaak daarvan was kortsluiting aan de electri sche centrale. Hierbij hebben twee arbei ders van het electrisch bedrijf brandwon den opgeloopen aan gezicht en handen, die weliswaar niet van zeer ernstigen aard waren, doch hun overbrenging naar het ziekenhuis aan den Zuidwal noodzake lijk maakten. ROOFMOORD TE ROTTERDAM. Een man met mes en bijl vermoord. De moordenaars ontsnapt. Gisterenavond heeft aan den Oostzeedijk te Rotterdam in het gebouw van de N. V. Adr.'s De Haas Jr.'s Handelmaatschappij een afgrijselijke roofmoord plaats gehad, waarbij de 55 a 60-jarige bedrijfsleider, de beer P. C. Lans, gewoond hebbende aan den Oostzeedijk 185b, door twee of mis schien wel drie personen op een gruwelijke wijze is vermoord. De heer Lans was alleen in het gebouw op een kantoor op de eerste verdieping aanwezig, toen de mannen, die zich zeer waarschijnlijk hebben laten insluiten, zijn kamer binnendrongen. Of het in de bedoeling heeft gelegen, den man slechts in bedwang te houden, of wel dab de kerels moorddadige plannen hadden, kan niet worden vastgesteld, doch het is niet onaannemelijk, dat de h%er Lans zich ernstig verzet heeft, waarna de indrin gers hem vermoedelijk met een bijl of een hamer op het hoofd hebben geslagen en vervolgens met een schormes den nek bob ben afgesneden. In ieder geval heeft er een worsteling plaats gehad. Nadat de moord geschied was, zijn aan het sla-chtoffer de sleutels ontnomen, waar na snel een nauwkeurig onderzoek in de brandkast en de lessenaars werd ingesteld. De boeven kwamen echter bedrogen uit, hun buit bestond slechts uit een bedrag van 81 gulden, hetwelk uit de brandkast werd meegenomen, alsmede betrekkelijke kleinigheden. Wel is alles in het kantoor overhoop ge haald. Daarna hebben de kerels overhaast de vlucht genomen en wisten over een schut ting te ontsnappen, zonder dat iemand ge tuige van hun vreeselijke daad was ge weest. Een dochter van den heer Lans, die na ongeveer een half uur, ongerust over het lange uitblijven van haar vader, hem wilde gaan halen, deed de afgrijselijke ontdek king. Daarna volgde de aangifte bij de politie. Het parket kwam spoedig ter plaatse, doch de daders waren niet meer te achterhalen. Met politehonden is het onderzoek zoo spoedig mogelijk begonnen. Het staat inmiddels wel vast dat hier van een roofmoord sprake is geweest, de geheele situatie wijst hierop. Het drama verwekte in de buurt veel opschudding. De justitie heeft verschillende voorwer pen in beslag genomen. Oplichterstruc. Zooals gemeld is een juwelier in de Kal- verstraat te Amsterdam en wel de firma Spyer, opgelicht voor 1000 voor welk bedrag een vervalscht bankbiljet door den oplichter was afgegeven. Uit het onderzoek blijkt, dat het ver- valschte bankbiljet' in werkelijkheid een echt bankbiljet was, echter niet van dui zend, doch van honderd gulden. Op het biljet, dat men bruin gekleurd bad, was achter de cijfers 100 een nul geplaatst ter wijl het woord „honderd", na gerade Ie zijn. veranderd was in „duizend". Een brutaaltje. Een 19-jarig meisje was als kantooi be diende in dienst bij een reisbureau te Am sterdam. Zij vatte haar taak ernstig op, dat wil zeggen van haar eigen standpunt bezien. De directie dacht er anders over, tenminste toen zij er achter kwam, dat de jongedame orders boekte, welke niet wa ren gedaan. Het geld, dat zij kreeg om deze orders uit te voeren, hield zij voor zich zelve. Op die wijze heeft zij het bureau voor een kleine 900 benadeeld. De politie heeft haar in bewaring ge steld. Een vondst. In den tuin van huize „De Bongerd" bij de Ned. Herv. Kerk te Voorst is men bij het graven in den grond op brokken muur werk gestooten. Een gedeelte er van heeft men blootgelegd en daaruit kan men op maken, dat men hier waarschijnlijk op een oude gang is gekomen, welke in verbin ding beeft gestaan met Keizershof. Reeds vroeger is over deze omgeving al eens geschreven in verband met oude ge gevens, welke wezen op het bestaan eer tijds van een klooster. In de tegenwoor dige woning van notaris Wilbrenninck te Voorst moet zich in den kelder nog een deur bevinden, welke toegang gaf tot een gang, leidende naar de kerk, destijds een R.-K. kerk. Langs de kerk liep de oude hoofdweg. Aan dien weg stond een groote eik, waar onder onze voorouders vergaderden en recht gesproken werd. Het Keizershof is vroeger nog een tijdlang een pleisterplaats of herberg geweest, doch or zijn van deze woning, welke nu een boerderij is, niet veel gegevens bekend. „De Bongerd" evenwel wordt in enkele oude boeken wel ge noemd. In 1600 liep van „De Bongerd" een zware muur, die ook Keizershof omsloot, in de richting van de kerk. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot en met den Wassenaarschen Slag op Maandag 3, Dinsdag 4 en Woensdag 5 De cember, telkens van 10.30 uur tot 74,30 uur, wegns het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat liet strand niet eerder toe gankelijk zal zijn, alvorens de roode vlag gen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. ONGELUKKEN. In een mijn omgekomen. Vermoedelijk door een mijngas- ontploffing. Uit Williamson (West Virginië) wordt gemeld d.d. 28 November: De president, de directeur-generaal en een opzichter van de Cloyora Coal Mining Company die gis teravond vermist werden, zijn heden op grooto diepte in een mijn te Hemler (Ken tucky) dood gevonden. Zij zijn blijkbaar het slachtoffer geworden van een mijn- gasontploffing. Wederom een duikbootramp? Gasvergiftiging aan boord. In de haven van lila das Cobas ge raakte een aldaar liggende onderzeeër lek. Het binnensijpelende water vermeng de zich met do in de accumulatoren aan wezige zuren, met het gevolg, dat zich schadelijke gaswolken ontwikkelden, waar door een dekofficier en 6 matrozen vergif tigd werden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zorg ervoor, dat Uw aandoening der luchtpijpen(broaches). die Ge kunt herktnnen aan een piepende, pijnlijke ademhaling en een diepen, blaffenden en pijnlijken hoest, niet slepend wordt. Vprgcct apoit, hoe dicht de bronchitis dc ontstekjngskiemen bij de teere longen bfengt. Wapen Uw slijmvliezen tegen de aanvallen der bacteriën door ze te verstekken met de uit het sap van Verschc geneeskracht!* kruiden berei de Akker's Abdijsiroop. Deze helpt U bet vas (pittende slijn^'bplossen en ver lost U van een pijplijken hoest, die Uw luditwegen zou vernielen als ge niet tijdig Uw ttfëvlucht nam tot de geneeskrachtige en toch onschadelijke AKKER'5 Voorde Borst Per koker: 1.50, f 2.75,f4.50 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Groote fabrieksbrand in Noorwegen. Verscheidene arbeiders gewond. Dc fabriek van een groote houtfirma nabij Kristiansand is gistermiddag door brand vernield. De schade wordt op een millioen kronen geschat. Tal van arbei ders moesten uit de vensters springen om niet in de vlammen om te komen. Ver scheidene hunner zijn gewond; een arbei der wordt nog vermist. Orkaan op de Aegeische Zee. Overstroomingsellon.de in Griekenland. Op de geheele Aegeische Zee heeft een orkaan gewoed, die vooral de kust van den Peloponesus heeft geteisterd. Naar uit Pa tras wordt gemeld, zijn tijdens den storm vijftien zeilschepen, drie lichters en tal rijke barken gezonken. De spoorwegverbinding tusschen Patras en Athene is verbroken, aangezien een der spoorbruggen door het water is meege sleurd. De rivieren Pinins en Sellinos zijn buiten de oevers getreden, ten gevolge waarvan velo dorpen onder water staan. De burgemeester van het dorp Teneziki heeft het volgend telegram naar Athene gezonden: „Wij verdrinken. Redt onze kinderen. Zendt omgaand hulp. Talrijke menscben- levens te betreuren." Schip in nood op den Stillen Oceaan. O p 2400 K.M. van de kust. Uit Vancouver (Britsoh Columbia) wordt gemeld: Een draadloos station aan de kust heeft een radiobericht opgevangen, uitge zonden door het in nood verkeerende stoomschip „Chief Maquilla" van de Ca nadian-American Shipping Company te Vancouver. Het schip, een vrachtboot van ruim 9400 ton met een bemanning van veer tig koppen, seint dringend om hulp. De „Chief Maquilla" bevindt zich op onge veer 2400 K.M. afstand van de kust. Zij is op weg van Kildonan in Britsch Colum bia naar Sjanghai met een lading graan en timmerhout. Later werd een draadloos bericht ont vangen van de mailboot „Arabia Maru", waarin deze seint, dat zij full speed de „Chief Maquilla" te hulp stoomt. Overstroomingen in Zuid-Rusland. Dorpsbewoners vluchten op de daken hunner huizen. Ten gevolge van den storm op de Zwarte Zee is de aan zee gelegen wijk van Odessa overstroomd. Een aantal dorpen aan de kust staat onder water. De bewoners moes ten in allerijl op de daken hunner huizen vluchten. Russische troepen nemen deel De Beste ei* hoorjer Haarl.str. hoek Donkerst. 2-4-6 aan het reddingswerk, dat langzaam vor dert, daar de storm steeds voorduurt. Aardverschuiving. Een dood o, twee gewonden. Uit Bonn wordt gemeld: Op een bouw werk bij de stedelijke kanaalworkeu zijn vanmiddag uitgegraven aardmassa's ton gevolge van den aanhoudenden regenval in beweging gekomen, waarbij drie arbeiders werden bedolven. Eén van hen werd ge dood, de beide anderen werden gewond. Het bouwwerk is gesloten om de schuld vraag vast te stellen. Aardbeving. Naar gemeld wordt, is te Barcelona eer gisteren een ernstig aardbeving waargeno men. In de dorpen Maoroe en Mataro wer den verscheidene huizen beschadigd. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgeko- Ook aardschokken in Bulgarije. Naar uit Sofia wordt gemeld, is te Tsir- pan in Bulgarije een aardschok gevoeld, die drie seconden duurde en zich een uur later herhaalde. De bevolking vluchtte in. paniek de straat op en bracht den nacht onder den blooten hemel door. Een vulkaan, die olie uitwerpt. Volgens mededeelingen van het Geolo gische Comité te Moskou is in de buurt van Tchikichliara in de Kaspische Zee een onderzeesche vulkaan ontdekt, die op een kilometer afstand van de kust grooto hoe veelheden gas en petroleum uitwerpt. ALPHEN AAN DEN RIJN. De regeering en de landbouw. Voor de Chr. bond en tuinbouwvereeniging had gisterenmorgen in het verenigingsge bouw aan de Schoolstraat als spreker op de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer. Ter behandeling van hot onderworp „De overheid en de landbouw" Hieruit stelde spr. de navolgende vraag stukken aan de orde: de houding der re geering tegenover de landbouwers, wat betreft de wegenverbetering; het pacht- vraagstuk; het landbouwonderwijs, de ontwatering van den grond, de ongevallen verzekering diverse belastingen en ein delijk het vraagstuk der arbeidswet, be treffende de landarbeiders en de werk zaamheden der vrouwen en kinderen ten platte lande. Deze leerzame causerie, welke spr. besloot met een opwekking tot krachtiger organisatie, werd met aandacht door dc aanwezigen gevolgd. De beer van Dorp, 2e voorzitter, die de bijeenkomst had geopend, bracht spr, dank voor zijn gehouden rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkelen gebruik gemaakt. Winkelstand. Op den hoek Van Dijk Torenstraat werd heden door onze plaatsgenoot, de heer N. van der Pijl, een geheel naar de eischen des tijds ingo- richte vleeschhouwerij en spekslagerij ge opend. De winkel maakt een keurigen in druk en wat meer zegt: do heerlijke brok jes, welke in do etalages te zien zijn, zul len ongetwijfeld menigeen tot koopen lokken; zie voorts heden de «advertentie in dit nummer. Door de bliksem gedood. De land bouwer R., aan de Verlengde Aarkade, trof in zijn weiland, deze week niet min der dan 40 gedoode zeemeeuwen en 6 kie viten aan. Men vermoedt, dat de diertjes Maandagmorgen door den bliksem wer den gedood. De verloren schapen. Door den land bouwer D. de R. in de Ridderbuurt is bij de politie aangifte gedaan van de ver mising van twee één-jarige schapen. De politie stolt bereids een ondefzoek in. Roeiboot overvaren. Door een boot der Mij. „De Volharding" werd gisteren een roeiboot van den heer J. de H. in de Hoofdstraat door aanvaring geheel ver nield. De schade zal worden vergoed. Fiets in duigen. Onze plaatsgenoot J. K. werd gisteren, door een autobest uur-, der, genaamd D., zoodanig aangereden 1 dat zijn rijwiel bijna geheel werd verijield Hij zelf kwam er goed af. INGEZONDEN MEDEDEELING. ZIJDEN HEE/IENZELFBINDERS de allernieuwste des*, van 35 tot «jfcO HEEREN pRETELS, prima o >1C elastiek, van 471/., tot GARNITUREN in luie doosjes, a 1.37 tot 4,bo Haarl.straat, hoek Donkersteeg 2-4-6

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5