Nu naar WAALS voor St. Nicolaas-Geschenken 1.00 lal 3.15 5.15 2.65 SpeeSgoed-Afdeeling WUfêLS - Haariemmerstr. I30-I36 Uit de Omgeving Groote Opruiming Dames eiyKi/iderhoeden „Hef ,/Wlod^huis" Uit de Rijnstreek. Academienieuws. Laatste Berichten Telegrammen. Marktberichten. BAROMETER. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Nov. 1928, medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorologisch instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 774.8 te la Coruna. Laagste barometerst.: 737.8 te Andaenes. Verwachting tot den avond van 1 Dec.: Meest matige Westelijke tot Noord-wes telijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk nog eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. luchttemperatuur 10 gr. C. licht op voor fietsers 641.: Van Vrijdagavond 4.20 uur tot Zater dagmorgen 7.17 uur. ingezonden mededeeling. Bij Boodschappen doen, geen jPUROL vergeten U kunt het bekmaan bij Apoth. en Drogisten in doozen van 8U en iöO ct. ^n in tubep^van 80 ct. De verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken. In zijn gebouw aan de Hoogl. Kerk gracht, heeft de Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken, gisteravond een ge animeerde ledenvergadering gehouden. Nadat de voorzitter, de heer H. D. van Weizen, de vergadering had geopend en de notulen van de vorige vergadering wa ren gelezen en goedgekeurd, kwam aan de orde de verkiezing van een commissie lid voor het Bestuur, ter voorziening in een vacature. Het Bestuur had een drie tal, bestaande uit de H.H. M. Splinter Gz. M. de Tombe en J. J. Wolff candidaat ge steld, waarvan de heer M. Splinter Gz. met meerderheid van stemmen werd ver kozen. Als kasnazieners voor 1929 werden de H.H. P. van Bergen Henegouwe, B. L. Grüpstra, en H. Lombert benoemd, welke heeren ter vergadering aanwezig, deze benoeming aanvaarden. Een voorstel van bet Bestuur, beoogen- de om door een reglementewijziging het uitschrijven van ledenvergaderingen te vereenvoudigen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen Bij de bespreking over de propaganda voor den Bond, deelde de voorzitter mede, lat de werkzaamheden in den Bond, thans van kalmen aard zijn, in tegenstelling met den achterliggenden tijd van huurwetten en onbewoonbaar verklaring van woningen. Het ledental van den Bond stemt tot te vredenheid, hoewel het Bestuur' in dezo niet voldaan is, omdat nog verschillende huiseigenaren niet tot den Bond zijn toe getreden, hoewel hunne belangen zulks eischen. Immers de Verhuurdersbond is de organisatie, die de belangen van ver huurders van woningen beschermt en be hartigt en regelend ontreedt in huuraan- ijelegenheden en bemiddelend bij huurge- schillen, terwijl het Bestuur met alle ten dienste staande middelen, de leden be schermt tegen huurders, die woningen on- behnorliik bewonen of deze met huur schuld of aangebrachte schade verlaten. De voorzitter wekte de leden op, om het Bestuur te steunen in het werven van meerdere leden, opdat de Bond meer en meer aan zijn doel zal gaan beantwoor den. Bij de rondvraag werden klachten ver nomen over het niet ontvangen van het weekblad „Ons Eigendom", welk blad wekelijks aan de leden moet worden ge zonden. Het Bestuur zal deze klachten overbrengen aan het bureau van den Ned. Bond van huis- grondeigenaren en bouw ondernemers. Een der leden vestigde de aandacht op het ongevraagd aanbrengen van radio-an- tenne's op huurwoningen. Van Bestuurs- zijde^ werd aanbevolen in deze welwillend te zijn, wanneer een aanvrage tot het aan brengen van toestellen behoorlijk wordt gedaan en de eigenaar gelegenheid wordt gegeven toezicht op de bevestiging te hou den. Bij ongevraagde bevestiging werd ge adviseerd om op verwijdering aan te dringen, of zelf hiervoor maatregelen to nemen. Vervolgens werd de aandacht gevestigd op bouwvereenigingen, welke woningen blijven verhuren aan huurders, die elders huurschuld hebben. In deze zal het Be stuur diligent blijven. Nadat nog eenige zaken van huishoudelijken aard besprokon waren, en de voorzitter had medege deeld, dat iederen Vrijdagavond in liet Bondsgebouw van S—9 uur wordt zitting gehouden om inlichtingen te geven over het lidmaatschap en om aan de leden ad- vi: i te verstrekken in alle huur- en woningaangelegenheden, alsmede over ontvangen aanschrijvingen van het Ge meentelijk Bouw- en Woningtoezicht, werd de vergadering door den voorzitter ge- Bloten. H. K. H. Prinses Juliana is voornemens het Armen-concert, dat a.s. Donderdag avond door „Sempre Orecendo" in de Stadsgehoorzaal zal worden gegeven, bij ^0 wonen. ingezonden mededeeling. dameshandschoenen in gebreid en duplex, vanaf WOLLEN EN ZIJDEN HEE- REN-SJAALS zijden heeren-zelfbin- ders jongenstrui en en 4 4c fn« pullovers l.lü (UI houten naaidoozen r05 int met slot ül lül ZIJDEN DAMES-SJAALS 075 tot DAMES- EN HEEREN-PA- RAPLUIES HANDWERKMANDJES mot kraalgarneering en zijden voering K WASCHECHTE KEIZER- LINNEN DIENJAPONNEN Bezoekt met Uwe kinderen onze groote attractievolle japansche theebla den, groote maten japansche thee-ser viezen, blauw décor engelsche thee-ser viezen, moderne décors koperekK warmwater- stoqven feet moquétte be kleed) mas .CpTEN Turen EIK$N PIJFÏENREKJEf opschriften DRIE-DEELIGE EIKEN COURANTENHANGERS EIKEN PARAPLUIE-BAK- v. I KEN tot I Iedere kooper(ster) vanaf f1.50 ontvangt een aardige verrassing Prof. dr. P. H. Blok, oud-hoogleeraar in de Nederlandsche Geschiedenis, is thans zoozeer in beterschap toegenomen, dat hij gisteren voor het eerst zich voor een 'kleiue wandeling op straat heeft mogen begeven. Prof. dr. G. J. Heering, hoogleeraar vanwego de Bemonstrantsche broeder schap aan de Leidsche Universiteit., die door een vrij ernstige ongesteldheid, reeds geruimen tijd geen colleges heeft kunnen geven, neemt gestadig in beter schap toe en zal vermoedelijk na de Kerst» vacantie zijn colleges hervatten. Gisteravond hield in het Rijksmuseum van Oudheden alhier prof. dr. Giinther Roeder van Hildesheim zijn tweede lezing over „Die alt-aegyptischen Bronze figuren, ihre Modellierung in Wachs und Gips". In deze voordracht die een vervolg was op die van j.l. Dinsdag, behandelde spr. de technische zijde van het onderworp. Voor het examen wiskunde M. O. akte K I is te VGravenhage geslaagd de heer M. D. Schepper, alhier. Om een of andere reden schrok plotse ling het paard, dat steigerde en achteruit wilde. De voerman kon het dier niet in bedwang houden, zoodat de wagen ach teruit reed en een ruit vernielde van de slagerij van den heer Duindam. Verdere ongelukken kwamen niet voor. Hedenmorgen had in de Korenbrugsteog een ongeval plaats met een met paard be spannen wagen. „Sursum Corda". rium „Terwe". Declamato- 't Was maar een klein, doch tevens een af programma dat door „Sursum Corda V' goedgeschoold a cappella koor werd ge zongen, op uitnemende wijze, zooals wij dit van deze vereeniging onder Hubert Cuypers gewoon zijn. Twee frisscho pit tige Geuzenliederen trokken de aandacht door vierkante robuuste en echt Holland- sche uitvoering. Een heel ander karakter droeg de vertolking van twee Hongaar- sche liederen, waarvan de eerste, die bij zonder mooi aandeed, door Liszt ten is genomen aan een van zijn Rhapsodische composities. Dan hoorden wij nog „Irish tune from County Derry", door Percy Crainger be wekt, grooten- deelt gezongen „k bouche ferméo". Een zeer boeiend werkje, dit lied zonder woor den, interessant door origineele klank combinatie en folklorische melodiek. De uitvoering was vlekkeloos, en, dank zij de waardeering, die „Sursum" er mede in- oogstte, werd het lied gebisseerd. De tweede uitvoering was nog mooier, meer transparant (en toch volzongen) dan de eerste. Daarna wachtte den Leidenaars Cuy pers' met orkestbegeleiding geschreven declamatorium „Terwe", Daar hot gedicht van Bené de Olerq. Alphons Laudy, de. auteur van „de Paradijsvloek", hoofdredacteur van „de Tijd", zou de verzen zeggen; Cuypers aan den vleugel. Eerst hield Laudy een histo rische inleiding over muziek en poëzre. Hij deed dit op onderhoudende, boeiende wijze, in populairen muziektrant gehou den. Hij vertelde, hoe de mensch, gefas cineerd door het geluid, tot nabootsen ge neigd, op do gedachte kwam, geluiden b.v. der natuur te imiteeren, met de stem of wel met behulp van een instrument. Hij gaf als zijn overtuiging dat, hoog boven alle instrumenten uit, de menscholijke stem het meest bij machte is, ontroering op te wekken. Dichtkunst en toonkunst waren in hoofdzaak de kunsten, die de oude Grieken onder muziek verstonden; dat wat door maat, rhythmus en orde tot een schoon geheel werd. Hierna haalt spreker de kunst der eerste Christenen aan volkskunst, gegroeid uit de antieke toon kunst, doordrongen met en verhe ven door den Christelijken geest. Dan noemde hij de Troubadours, die om do kunst dichtten en componeerden; dus twee kunsten gloeiend aaneengesmeed ten beste gaven. Dat door de tijden heen ge zondigd werd tegen „liet' aesthotisch ge bod van eenheid" door gelegenheidsdich ters en componisten wees spreker aan met een paar grappige voorbeelden. En zoo kwam hij, langzaam aan, aan het doele- matorium zooals wij zouden hoorendè- clamatie of klavierbegeleiding (ditmaal met kis irrbegeleiding). Om een juist be grip te geven van wat fijn gepolijste woord en klank expressie beteekent, droeg Lau dy fragmenten voor van verschillende ge dichten, van Vondel, Gezelle, de Clerq, om met een kleurrijke en technisch knappe voordracht te eindigen van „Het regi ment komt", een vertaling van Lilien oron's „Das Regiment kommt". Het hoofdonderwerp van den avond is nu aan do beurt. Een korte uiteenzetting met aangeven der motieven volgt. Cuy pers heeft het romantische gedicht van René de Clerq als onderwerp voor zijn sympathiek declnmatorium genomen, waarin woord en muziek zoo'n voortreffe lijk geheel vormen. Muzikaal een en al eenvoud, natuurlijk en uit 't hart, spreekt deze muziek onmiddellijk tot 't hart. Mu ziek, licht en lichtend vol van mooie schil deringen, ondersteunt de rhytmiek van het woord. Wij weten van Cuypers, hoe hij zijn geïnspireerd© en inspireerendc bege leidingen schrijft, hoe hij verscheidenheid in de partituur legt en de beteckenis van elk détail fijntjes maar ongekunsteld aangeeft. Laudy spreekt, gemakkelijk, ge bruikt zijn stem technisch goed, spreekt gespierd met helder draagkrachtig geluid. Zijn uitzegging is sensitief en heeft diep gang. Nu wordt het toch wel duidelijk bij liet aanhooren van deze wolzeggm^s- kunst, dat muziek en poëzie zoo na aan elkaar verwant zijn! Daarom bejammeren wij, dat wij niet meer van de gewono concertbezoekers hier aanwezig vonden in verband met stcmplaatsing en toonvor- ming van deze avond, interessant voor hen, die zang studccren en veel kunnen leeren uit zoo'n voordracht. In zijn voordracht .doet Laudy de spon tane accenten fel opleven. Ook weet hij de gevoelsfoer te ontloden, de verstilde in nigheid voelt hij aan en overtuigd en doorleefd schildert hij de situatie. De com ponist droeg het werk voor met superbe uitgelezenheid. Wat hij deed klinkt be zield. Al de goheimon van zijn innerlijke gewaarwording zet hij om in gevoelige muziek. Vandaar die verre en fijn-muzi kale distinctie die zielestreeling. Do men- schen waren een en al aandacht en zeer voldaan uitten zij dit in langdurig applaus Aan hen, die thuis bleven raden wij aan, een andermaale eens te komen luisteren: zij zullen niet teleur gesteld zijn in hun verwachting. Geen wonder dat een uit bundig succes aan de twee uitvoerenden ten deel viel; aan Cuypers om zijn kunst zinnig werk, aan Laudy om zijn vertol king. Cuypers vond aan den vleugel een bloemkrans namens de kqorleden, als blijk van sympathie en waardeering. J. K. DE ROOFOVERVAL. De daders gegrepen. De politie te Lisso Nieuwvennep is cr onder leiding van brigadier Boerema in geslaagd de beide daders aan te houden van den roofoverval op de weduwe Schuier to Abbenes. Het zijn de gebroe ders Spreeuw resp. woonachtig te Hillo- gom en Haarlem. Zij werden gistermid dag met de weduwe geconfronteerd en door haar pertiraent herkend. Zij zijn aan de justitie overgeleverd. NOORDWIJ K-B INNEN. Auto-botsing, Op het kruispunt Van Limburg Stirumstraat—Kerkstraat had een aanrijding plaats tusschen twee vracht auto's, waardoor belangrijke schade aan beide voertuigen werd aangoricht. Persoon lijke ongevalen hadden daarbij niet plaats. De oorzaak is het niet hooren van geluid signalen. Verzekering dekt de schade. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer A. Zwitser, is benoemd tot assistent aan hot natuur- en scheikundig laboratorium der Philips-fakrieken te Eindhoven. NOORDWIJK AAN ZEE. Strandjutterij, Tegen verschillende personen alhier werd dezer dagen weder om proces-verbaal opgemaakt wegena strand i.ittcrij. ingezonden mededeeling. van al de nog yrórradlge tegen enyrm lage prijzen HANNibO ALLEEN GEVESTIGD BREESTB AARLANDERVEEN. Een zeldzaamheid. Als een zeldzaam heid kan worden beschouwd dat de heer P. v. K. alhier, deze week nog eenige rijpe aardbeien plukte en dit nog wel van den kouden grond. Serenade. De muziekvereeniging ,Door samenwerking Sterk" bracht j.l. Dinsdagavond een serenade aan het zilve ren echtpaar C. Hogeveen. LEIDEN. Geslaagd: eoon. doctoraal examen Indologie, de heer W. Kuipei (A'dam); bevorderd tot doctor in de Recthsge- leerdheid op proefschrift getiteld: „Indië en de bedevaart naar Mekka", de heer J. Eisenberger (den Haag); cand. ex. Rechten de heer D. Perwint (A'dam) en mej. P. J. Friescher (den Haag); artsexamen 1ste gedeelte de heeren J. S. Bloos (R'dam), F. W. Thorbecke (L e i- d e n) en E. J. Semmelinck (den Haag). Van m'n Boekentafel. De Vierde September, door Peter Baron. Vertaald uit het Engelsch door Leo Borst Jr. Geïllustreerd door G. J. van Qverbeek. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, 1928. George Wace, de leider van een bende gentleman-dieven, moet uit den weg woz- den geruimd, omdat hij hot met de plan nen dier heeren niet eens is. Het kaartspe- w'ijst Hubert Chatterton aan als do moor denaar en George Wace sterft op den vier den September. Maar nu wordt er ondanks de hulp van deteotieves on politiemannen, precies op den vierden van elke maand, een lid van do bende gedood. De laatste leden omringen zich mot een legertje van verdedigers en wachten met schrik het middernachtelijk uur, wanneer de wre kende Nemesis luidop de slachtoffers telt en er wedorom een doodt.... Een vlot geschreven roman van gewel dige spannig. De uitbeelding der verschil lende karakters is in één woord meester lijk. De ontknooping is onverwacht als de explosie van een bom. De roman demon streert niet alleen de scherpzinnigheid van Scotland-Yard, maar laat eveneens den le zer kennis maken met do geraffineerd© trucs van Japans oho opium-smokkelaars. Een der beste det'eclievc-romans van den laatsten'tijd W. S. J. De Geheimzinnige Kamers. Door Sven Elvastadt. Vertaald uit het Duitsch door P. J. Aerssens. Ge ïllustreerd door G. J. var, Over- beek. Het Nederlandsche Boek huis, Tilburg, 1928. Tot welke misdaden een harteloos iemand komen kan, waartoe bruut geweld kan overgaan en hoe een schuldig gewe ten een angstvol loven bezorgen kan, lee ren we uit dezen boeienden detective-ro man van den bekenden Noorschen auteur Elves tad. De oude Aakerholm, in Amerika rijk ge worden, heeft in Noorwegen een uitge strekt landgoed gekocht, waar hij z'n laat- sto levensjaren in rust en vrede wil door brengen. Met z'n opgewekt karakter en z'n gulle gastvrijheid, weet hij in ,'t begin tal van vrienden om zich heen te verzamelen. Doch later begint de oude heer zich hoe langer hoe meer terug te trekkenhij wordt 'n eenzelvig mensch, een door angst opge- schrikten zonderling. Op 'n goeden dag wordt de huisdokter ontboden en dezo vindt niets meer van hem over dan 'n li chamelijk en geestelijk ontredderd wrak. Do arts weet voor deze plotselinge oiu- mekeor geen verklaring te vinden, en be sluit z'n vriend, den beroemden detective Asbjörn Krag, in den arm te nemen. Krag verneemt van hem, dat de oude heer drie ineenloopendo kamers voor zich gereserveerd heeft., dat hij de laatste ka mer als slaapkamer heeft ingericht en ge durende zijn nachtrust niemand in de beide voorste vertrekken duldt. Dit is voor den detective voldoende aanleiding om aan stonds mee op reis te gaan. Ontelbaar zijn de moeilijkheden, welke de defectieve moet overwinnen, temeer, wijl de oude heer koppig geworden, niets wenscht los te laten, tot zijn eigen ongeluk. Toch weet Krag de raadselen op te lossen. De oplossing is logisch en dit is juist de groote verdienste van Elvestad. Hoe ge heimzinnig en hoe groot de mysteries ook zijn, de verklaring aan het slot blijft on gezocht en natuurlijk. Toch bestaat er be ter werk van dezen auteur, alhoewel ook dit boeiende boek alleszins lezenswaard is. k W. S. J. Het stoomschip „Dania" vlotgekomen. Uit Terschelling wordt ons gemeld: Heb gestrande stoomschip „Dania" is gisteravond omstreeks 10 uur vlot geko men, nadat do zandzuiger „Hornrid" een gedeelte van het zand onder het vaartuig had weggezogen. Het sohip ligt thans voor de kust om zeeklaar gemaakt te worden. Een flesch aangespoeld. Gistermiddag is op Terschelling een flesch aangespoeld, afkomstig van een on bekend sohip. Zij bevatte de volgende in het Engelsch gestelde mededeeling: „Wij zijn in nood voor de kust van Terschelling". De reddingsboot „Brandaris" is onmiddel lijk na. ontvangst van dit bericht uitgeva ren, dooli moest, na de geheele kust van het eiland afgezocht te hebben, onverrioh- torzake terugkeeren. Duitsch schip gestrand. Uit Hoek van Holland wordt ons gemeld Het Duitsche s.s. „Naval" is bij Mon ster gestrand. Do sleepbooten „Noordzee" en „Rosenburg" trachten verbinding te krijgen met het schip. Een geval van spionnage? FRANKFURT, 30 November (V. D.). Naar uit Mainz gemeld wordt, hebben de Franscho autoriteiten Donderdag 2 Duit sche beambten en 4 arbeiders laten arres teeren onder verdenking van spionnage. Een beambte en een arbeider werden in den loop van den dag weer op vrije vooten gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1,95 2,15 2, e Voor elk onzer klanten een geschenk LEIDEN, 30 Nov. Vee. Aanvoer: 696 run deren, 61 kaiveien, 897 sohapen. Prijzen: 19 stieren f 160—410, 103 kalf- en melkkoei en f 120380, 238 varekoeien f 175270, 221 vete ossen f 2S0430, f 0,591.t 115 gras kalveren f 55125, 9 vette kalveren f 60 115 f 1.15—1.40, 52 nuchtere kalveren f 11— 18, 317 vette sohapen f 3048, 580 weide- schapen f 20—34, 566 magere varkens f 17 —53, 40 voor Londen f 0.52—0.56, 120 zou ters f 0.60—0.61, 247 biggen 16—13, 3 paar den, 10 bokken of geiten f 312. Kaas. Aanvoer: 83 partijen. Prijzen: le soort Goudsche kaas per 50 Kg. f 54 38.50, 2e soort idem f 5053, le soort Leid sche kaas f 53—56, 3e soort idem f 4682. Handel flauw. Aan de Stadswaag gewogen: 49 partijen, 1696 stuks, 14505 Kg. ZOETERMEER-ZEGWAART, 28 Nov. Eeierveiling. Aangevoerd 2536 stuks. Prij zen: kipeieren f 10.5012.05, eendeneieren f 88.50, per 100 stuks. WOUBRUGGE, 28 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 26 partijen. Kippeneieren 10.50 —11.70, Eendeneieren 6.40—0.50 per 100 stuks: Boter 1.801.90 per Kg. Handel matig. VEUR—LEIDSCHENDAM, 28 Nov. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aan gevoerd: Kippeneieren 1011.80, eenden eieren 8.50—8.70 en kuikenoieren 8.05— 9.10 per 100 stuks; kippen 1.001.80, ha nen 0.951.60, konijnen 1.503.45, dui ven 1121 cent, eenden 0,801.10 per stuk: Leidsche kaas 4050 oent en zoete kaas (R.M.) 5060 cent per pond. DELFT, 29 Nov. Boter. Aanvoer 5/8 en 1/16 wegende samen 110 kg. Prijs 2.40— 2.50 per Kg. Handel matig. Vee. Vette koeien 175415, kalf- koeien 200400, vaarkoeien 15Ö275; magere varkens 1656, nuchtere kalve ren 722, geiten of bokken 715, big gen f 818, paarden 80275, rundvleesch' per kg 0.100—0.65—0.65. Aanvoer: 145 runderen, 6 paarden, 62 magere kalveren, 8 schapen, 516 varkens, 415 biggen en 9 geiten of bokken. BODEGRAVEN, 28 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 4180. kippeneieren 9.8010.50, kuikeneieren 8.50—9.90, eendeneieren 7.10—7.70 per 100 stuks. Konijnen 1.50 2.50 per stuk. NIEUW VENNEP, 29 Nov. Eierenveiling. Aanvoer 3200 kippenciorcn f 7.80—11.20, 80 eendeneieren f 7.708.20, konijnen j nn©.50, Handel flauw. AARLANDERVEEN. 29 Nov. Vrije Vel ling. Aangevoerd 1207 eieren. Kineieren f 9.50—11.20, ecndeneicron 77.15, per 100 stuks; boter 1.05, per pond; aard appelen 2.50—3.40, per 70 K.G. VEUR, 29 Nov. Eierenveiling. Aange voerd 6871 kippeneieren f 6.90—11.35, 60 eendeneieren 8.00—8.40, 46 kippen a f 1.10—2.50, 10 eenden 1.10—1.20, 53 koniinen 0.60—4.50, 16 duiven 0.16 —0,35. 9—1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3