BUITENLAND. BINNENLAND. 20ste Jaerganq VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 No 6040 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week. f2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No, 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per -egel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangebodon of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit Vier bladen. V Een pers-jubileum Morgen wordt er te Botterdam een pers jubileum gevierd. De heer Kuypers is 25 jaar directeur van „De Maasbode". Een feit, dat niet alleen Katholiek Bot terdam, maar Katholiek Nederland met blijdschap gedenkt. Met blijdschap, omdat er in de 25 jaar eoo v e e 1 is gebeurd ten bate van de alge- meene Katholieke zaak, die door „De Maasbode" wordt gediend Als ge „De Maasbode" van toen zoudt vergelijken met die van vandaagzou het verschil heel sterk treffen. Nu willen wij niet en dat is ook hee- lemaal niet noodig de verdiensten van den jubilaris in het licht zetten door an- ierer verdiensten naar den achtergrond te schuiven. Niet alleen Kuypers heeft „De Maasbode" groot gemaakt. Er zijn anderen geweest, zonder wie niet dat zou zijn be reikt, wat bereikt i s. Maar Kuypers heeft anderer werk, door eigen krachtsontwikke ling, mogelijk gemaakt óf gesteund en ge stuwd. Wat voor de redactie van het groote Katholieke dagblad noodig of gewenscht werd geoordeeld, kwam er, omdat voor den directeur Kuypers financieele bezwaren be stonden, om die te overwinnen. Aan den cake n-m a n, die de directeur van „De Maasbode" is de heer Kuypers staat be kend als man van groote beteekenis en invloed in ae zaken-wereld heeft „De Maasbode" buitengewoon veel te danken. „De Maasbode" en daardoor Katholiek Ne derland, hetwelk zoo noodig lieeft en ook gelukkig zoo zeer weet te waardeeren het Katholieke grootblad, met zijn ochtend- en avondeditiezijn ochtendeditie welker totstandkoming ten slotte aan Kuyper's initiatief en doortastendheid is te danken! Wie ook maar iets weet van de exploi tatie van „De Maasbode" gevoelt eerbied voor het commercieel inzichte dat dit grootbedrijf zóó weet te dirigeeren. Wij wenschen den jubilaris, die nog in de kracht van zijn leven is, nog heel veel jaren van een onder zijn directie stijgende groei en bloei van „De Maasbode". V De kunst Yeler persoonlijk leven is omringd met sorgen. Het openbare leven eischt van vele Katholieken veel arbeid. Arbeid op politiek, sociaal, charitatief en apologetisch terrein. Ook van velen, wier eerste plichten dat zijn de plichten van staat reeds veel gespannen toewijding vorderen. Daarnaast is dan ook ontspanning ge wenscht en noodig. En ook op die ontspanning moet de Katholieke levensopvatting haar stem pel drukken. Opdat zij niet in den weg sta aan ons levensdoel. Opdat zij worden opgeheven tot een veredelende factor in het leven. En nu willen wij 'ns, met een enkel woord, wijzen op d i e ontspanning, welke gelegen is in het genieten van kunst. 't Is een roeping ook van ons, als Katho lieken, om dat genot mede te deelen aan een breede massa, die er zulk 'n behoefte aan heeft. Kunstgenot schenkt rust en naar rust hijgen en hunkeren zoo talloos velen! Prijzenswaardig is daarom het streven om kunstgenot to schenken, door zang en muziek, door voordracht en tóoneel; om de oogen te openen voor wat literatuur, schil derkunst en beeldhouwkust aan schoon heid uitspreiden. Prijzenswaardig werk doen daarom onze standsorganisaties en andere sociale ver- eenigingen, -welke zulk een doel beoogen. Zulk werk van b.v. Volksbond, Hanze, St. Josephsgezellenver., Vrouwenbond e.a. maakt aanspraak op daadwerkelijke waar- deering, als een ook voor onzen tijd nood zakelijk sociaal streven. Geen dezer vereenigingen vergete in haar winterprogram de ontwikkeling harer l&den op het terrein van de kunstl Prijzenswaardig werk doen daarom die Katholieke organisaties, welke speciaal het geven van kunstgenot beoogen. 't Kan plicht zijn van een Katholiek, wien daar voor de gaven geschonken zijn, aan deze organisaties zijn medewerking te verlee- nen. Wij denken o.a. aan Katholieke zang- vereenigingen. Op dit terrein mogen wij, Katholieken, niet schuldig staan aan achterstand. Wij, die in en door onze heiligen Gods dienst, bezitten èn een zekere ontvankelijk heid voor het schpone èn een onuitput- bare bron voor schoonheidsgenot In een tijd, die veel zorg voor het ma- terieele, het stoffelijke eischt, maar waar in óók die zorg. schrikwekkend vaak, wordt overdreven in dezen tijd kan en moet ook door de kunst, door de veelzij dige uitbeelding der schoonheid, vergeeste lijking en veredeling aan het leven worden geschonken BELGIE Het amnestie-ontwerp. Heftige incidenten. De Belgische Kamer heeft gistermiddag de eerste lezing beëindigd van het amnes tie-wetsontwerp. De zitting begon met een incident, veroorzaakt door den frontist Van Severen. Hij verklaarde, dat de Vla mingen door de revolutie van 1830 gedu peerd werden, be Vlamingen kunnen geen gratie aanvaarden, doch wenschen alge- heele amnestie. Een der socialisten inter rumpeerde: „Waarom de activisten niet gedecoreerd? Hierop antwoordde Van Severen: „Wij aanvaarden geen enkele Belgische decora tie". Van verschillende banken wordt ge roepen: Ze nemen alleen maar het IJze ren Kruis". Van Severen brengt vervolgens hulde aan den deserteur Vansanten, hetgeen wederom tot- incidenten leidde. Van Seve ren sprak verder den wensch uit, dat Vlaanderen deel zou uitmaken van Groot- Nederland. De voorzitter protesteerde tegen de woorden van Van Severen, die zich voor verraad heeft uitgesproken en hij riep hem tot de orde. Een toehoorder op de pu blieke tribune, die bij deze woorden van den voorzitter applaudisseerde, werd ver wijderd. De premier Jaspar zeide, onder applaus van bijna de geheele Kamer, dat hét ge- heele volk zijn minachting over de woor den van Van Severen zal uitspreken. Huysmans verklaarde, dat de denkbeelden van Van Severen niet die van de Vlaam- sche bevolking zijn. De Kamer heeft vervolgens alle artike len in eerste lezing in den door de regee ring gewijzigden vorm aangenomen. De eindstemming zal Woensdag a.s. worden DUITSCHLAND. Het metaalconflict Begeeringsbemiddeling. Naar reeds gemeld, worden de pogingen van regeeringspresident Bergemann, om een overeenkomst tot stand te brengen tusschen de partijen in het metaalconflict, als mislukt beschouwd. Daar de juridische beslissing uiteraard nog eenigen tijd op zich zal laten wach ten, heeft het rijksministerie van Arbeid thans onderzocht, hoe van rijkswege kan worden ingegrepen om het arbeidsconflict tot een einde te brengen, aleer bedenke lijke gevolgen intreden. Daartoe overweegt men, aan een bijzonder geschikte persoon lijkheid opdracht te geven, de partijen een rapport voor te leggen, waaraan beiden vrijwillig haar goedkeuring kunnen geven. In dit verband wordt de naam van den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Severing genoemd. Severing is namelijk indertijd rijks- en staatscommissaris voor het Koergebied geweest, zoodat hij met de in het Noordwestelijk industriegebied heer- schende toestanden uit eigen ervaring ver trouwd is. Juist in de buitengewoon moei lijke jaren na den oorlog heeft hij zulk een menigte soortgelijke kwesties moeten op lossen, dat men hem in bevoegde kringen der rijksregeering voor de beslechting van het huidig conflict bijzonder geschikt acht. Severing is trouwens in Westfalen gebo ren. Een definitieve beslissing nopens deze aangelegenheid is evenwel nog niet geval len. Naar verluidt is eerst aan beide par tijen de vraag voorgelegd, of zij zich 'aan een door den minister te vellen arbitrale uitspraak zullen onderwerpen. Eerst na het binnenkomen der antwoorden zal Se vering beslissen, of hij een benoeming al dan niet zal aanvaarden. Tegen den gasoorlog. Dr. Stresemann en minister Groener hebben den Kijksdag het protocol van Ge neve tegen den gasoorlog ter ratificatie voorgelegd. Het protocol is tot nu toe door 40 staten onderteekend. Onder de onderteekenaars bevinden zich alle groote mogendheden, ook de Vereenigdo Staten en de Sovjet republiek. Frankrijk, Venezuela, Italië, de Sovjetrepubliek, Oostenrijk en Liberia heb ben het protocol reeds geratificeerd; Frankrijk en de Sovjetrepubliek hebben bij de ratificatie twee voorbehouden gemaakt en wel ten eerste, dat het protocol hen slechts jegens staten bindt .die het eveh- eens onderteekend en geratificeerd hebben en ten tweede dat het protocol tegen eiken vijandelijken staat onverbindend wordt, als zijn gewapende strijdkrachten of bqndge- nooten de door het protocol opgelegde ver boden niet in acht nemen. De rijksregeering merkt bierbij op, dat deze voorbehouden bij de Duitsche ratifi catie niet noodig zijn daar het eerste voorbehoud reeds uit den tekst van het protocol te lezen is en het tweede geval in hét Volkenrecht is voorzien. Nachtelijke oefeningen in een bosch. Eenige weken geleden was het den autoriteiten te Kassei bekend geworden, dat de nat.-soc. arbeiderspartij in het dis trict Kirchhain niet ver van de universi teitsstad Marburg over een speciale orga nisatie beschikt, welke klaarblijkelijk mi litaire doeleinden nastreeft en haar leden een militaire opleiding geeft. Naar de „Vorwarts" meldt, is bij een onderzoek duidelijk gebleken, dat deze verboden organisatie door den landraad Von und zu Gilsa oogluikend werd toege laten. Geconstateerd werd, dat de nat.- socialisten sedert vier weken nachtelijke oefeningen hielden in de bosschen van het district. Naar aanleiding hiervan heeft de Pruisi sche minister van binnenlandsche zaken den landraad onverwijld van zijn functie ontheven. Er wordt onderzocht, welke maatrege len tegen de leden der nat.-soc. organisatie kunnen worden gcncygr-n- PORTUGAL. Alweer een complot? De voormalige Portugeesche minister president Antonio Maria da Silva, die tot de democratische partij behoort, is gear resteerd onder verdenking een complot ge smeed te hebben tegen de dictatuur. Da Silva bevond zich onder de politici, die bij de instelling van de dictatuur uit Portugal verjaagd werden. Later werd hem toege staan naar Portugal terug te keeren. ROEMENIE. Genadeslag voor Prins Carols aspiraties. Veelzeggende verklaring van Maniu. Maniu, de nieuwe Boemeensche premier, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat het land definitief tot rust is gekomen op de basis van grondwet en orde. Dit wordt hier algemeen be schouwd als den genadeslag voor de aspi raties van Carol, den voormaligen kroon prins. Daar de premier leider is van de nationale boerenpartij, die, naar men ge looft, den prins nog het krachtigst steunde bij zijn poging de kroon weer te bemach tigen, wordt het manifest uitgelegd ala een verklaring van Maniu, dat hij niet langer zou instaan voor de rust in Eoeme- nië, wanneer Carol zou terugkeeren. PALESTINA TELEURGESTELDE VERWACHTINGEN DER ZIONISTEN. Dr. Wiener, die na een langdurig ver blijf in Palestina te Berlijn is- teruggekeerd geeft zijn groote teleurstelling te kennen over de mislukte pogingen om de joden weer in bezit te brengen van het land der Hebreeën. Als hoofdoorzaak voor deze mislukking geeft hij aan, dat er een groot bezwaar aan deze kolonisatie verbonden is en dat is het gebrek aan land. In dit opzicht zijn de Zionisten al heel bedrogen uitgekomen. Men sprak van duizend en nog eens dui zend .,Duham", maar men wist nog niet eens hoeveel een ,Duham" feitelijk wa?: een Duham is 919 vierkante meter, dat is dus 'n flinke tuin. En heel de bebouwbare oppervlakte van Palestina bedraagt slechts 900.000 Duham. Het gedeelte, dat de Zio nistische organisaties reeds toegewezen hebben gekregen, is ongeveer een negen de gedeelte van de totale oppervlakte van het land, een ttuk zoo groot als de stad Berlijn. Uit deze cijfers blijkt reeds vol doende dat Palestina slechts gedeeltelijk geschikt is voor kolonisatie. Verder beschrijft dr. Wiener den econo- mischen noodtoestand, waarin de joodsche kolonisten zich bevinden. Wart 'de land verhuizers' zijn echt ongeduldig en onte vreden: ze komen meestal uit Polen of Busland en hebben hun hoofd vol radicale bolsjewistische begrippen. Het is wel opmerkenswaardig, dat deze anti-kapitalistische organisatie de millioe- nen dollars van de leden uit Amerika graag aanneemt. En de Amerikaansche kapitalis ten zenden nog voortdurend meer geld naar Palestina en zij betalen voor de joden de reis naar het beloofde land: maar zij doen dat alleen om deze ongure elementen uit Amerika te houden. Het aantal joden, dat teleurgesteld uit Palestina terugkeert, neemt steeds toe. Bovendien moeten wij er nog bijvoegen, dat niet al diegenen, die Palestina verla ten, dit vrijwillig doen: de Engelsche autoriteiten zetten alle weerspannige ele menten onverbiddelijk over de grens. TWEEDE KAMER. Justitie en Landbouw. In de middagvergadering is „Justitie" verder behandeld. Veel is er geklaagd over toestanden en gevangenissenmej. Meyer (B.-K.) be pleitte verschillende verbeteringen. Ook over de rijksopvoedingsgesticht is gespro ken. De heer Bullen (B.-K.) achtte het niet onverschillig, welk rijksopvoedingsgesticht zal worden opgeheven, met het oog op de belangen van het personeel. Een zelf moordgeval in het gesticht te Avereest werpt, aldus deze spr., een eigenaardig licht op de werking van de cachotten. Inderdaad, een eenigszins langdurige cachotstraf (van enkele dagen b.v.) is voor degenen, die haar toepassen, zoo onver antwoordelijk, dat men moeilijk kan begrij pen, hoe ze er toe kunnen komen. In do avondvergadering is „Landbouw" aan de orde geweest. Allerlei is gewenscht geworden, waarbij Minister Kan zich vrij hield van elke positieve toezegging. In de Visscherij is men blijven steken. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Provinciale begrooting 1929. Nadat gisteren nog enkele leden opmer kingen van verschillenden aard hebben ge maakt bij do algemeene beschouwingen over de begrooting, komen Ged. Staten aan het woord. De heer Von Fisenne (Ged. Staten) antwoordde den heer De Bruyn, dat verle den jaar is toegezegd, dat Ged. Staten zou den nagaan, in hoeverre in de besteksbe palingen voorwaarden omtrent te werk stelling van bepaalde groepen van arbei ders konden worden opgenomen. Wat de beschikbaarstelling van gelden uit de provinciale kas betreft voor het ka- naalplan langs Botterdam, herinnerde spr. aan het genomen besluit om aan Botter dam ruim t 800 000 subsidie te geven voor den bouw der dubbele schutsluis Parkha venCoolhaven. Het wil hem voorkomen, dat de Provinciale middelen niet veroor loven, thans weer een groot bedrag voor het door den heer Brautigam beoogde doel beschikbaar te stellen. De heer Borghols (Ged. Staten) be streed het voorstel-Van Eek. Het subsidie van bijna 9 ton aan Botterdam getuigt vol doende, hoezeer Ged. Staten de werkver ruiming willen steunen. Zij moeten voorts rekening houden met de middelen en wij zen erop, dat belastingverhooging moet worden vermeden. Spr. geeft den heer Van Eek in overweging diens voorstel terug te nemen. Een opzichte van de vrouwelijke amb tenaren herinnerde spr. aan het feit, dat in de mobilisatiejaren op groote 6chaal vrou welijke ambtenaren ter Prov. Griffie zijn aangesteld. Er zijn er nog 25 van de 86 ambtenaren, d.i. 30 pet. In dit verband, heb ben Ged. Staten gezegd: laten we den toe voer nu maar eens stopzetten. Aan de vrou welijke leden van het personeel ter griffie, die daarvoor in aanmerking konden komen, is gezegd dat zij aan het examen konden deelnemen, maar dat behoefde toen niet in de advertentie te staan. Wij helpen de vrouwen het beste door haar in de gele genheid te stellen, een gelukkig huwelijk aan te gaan. Welnu, de traktementen ter griffie laten dat toe en in dit opzicht v»v dient het toch .zeker voorkeur, mannelijke ambtenaren aan te stellen. Dat vrouwen voor allen arbeid ter griffie zonder meer geschikt zijn, ontkende spr. De heer Van Boegen (Ged. St.) ant woordde bevestigend op en vraag van dr. Schokking of het college van Ged. Staten bereid is, bij uitbreidingsplannen van aan sluitende gemeenten alle betrokken belang hebbenden te hooren. De heer Schaper (Ged. Staten) con cludeerde uit het feit, dat zoo weinig Sta tenleden inlichtingen hebben gevraagd over de gevolgen van de stormramp der laatste week, dat men groot vertrouwen heeft in het college van Gedep. Inderdaad wordt dan ook al het mogelijke gedaan om gevolgen te verzachten en verdere schade te voorkomen. Gaarne gaf spr. de verze kering, dat het mogelijke zal worden ge daan, om gemaakte fouten te herstellen en in de toekomst te voorkomen. Instelling van een belasting als Delfland heft, kan wellicht ook voor andere waterschappen wenschelijk zijn. De heer Grenade Jongh (Ged. Sta- Het voornaamste nieuws, j BUITENLAND. De Duitsche regeering v/i! ingrijpen in het metaalconflict. De teleurgestelde verwachtingen der Zionisten. BINNENLAND. j Verslagen van Tweede Kamer en Prov. Staten van Zuid-Holland. (1ste blad). Roofoverval en moord te Rotterdam. (Gem. Berichten, 2de blad). De vermoedelijke daders van de roof overval te Abbenes gearresteerd. (1ste blad). LEIDEN. Feest in de R. K. Militairenver. (lsto blad). j ten) beantwoordde de opmerkingen inzake subsidies voor restauratie van oude ge bouwen en in het algemeen voor monumen tenzorg. De meeste monumenten dateeren uit de 17e eeuw en beginnen thans restau ratie te behoeven. Het is zeer moeilijk, voor deze subsidies een limiet te stellendik wijls is er periculum in mora, wanneer een subsidie wordt gevraagd. Dat wil niet zeg gen, dat Ged. Staten niet zouden stre ven naar beperking. De beoordeeling Ï3 geenszins afhankelijk van de vraag, tob welk kerkgenootschap eenig kerkgebouw dat restauratie behoeft, behoort. Verschillende Statenleden repliceerden. De vergadering werd verdaagd tot he denochtend elf uur. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Geen vereenvoudigde bij onderwijs en examen. In zijn Memorie van Antwoord betref fende de begrooting van Onderwijs, K. cn W., deelt minister Waszink mede dat do Ministerraad ten aanzien van het spel lingvraagstuk na ampele bespreking on langs tot het besluit is gekomen, dat bij onderwijs en examens afwijkingen van do spelling volgens de Vries cn te Winkel op dit oogenblik niet behooron te worden toegelaten. ESPERANTO. Niet op de Lagere School. Minister Waszink vorklaart in zijn Me morie van Antwoord betreffende de be grooting van Onderwijs dat hij geen redoa aanwezig acht te bevorderen, dat het Es peranto op de lagere school kan worden onderwezen. Het zal echter een plaats kunnen vinden onder het onderwijs vol gens de ontworpen Cursuswet. TRAJECT-KAARTEN. Met ingang op 1 Jan. a.s. zullen de tra- jectkaarten der Ncd. Spoorwegen aan de stations en op eiken willekeurigen dag verkrijgbaar worden gesteld. Vragen van Kamerleden. Het herziene bezoldigings besluit. Het Tweede Kamerlid de lieer Lingbeelc heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: Draagt de minister kennis van de ont stemming, in bijkans alle kringen, die bij deze zaak betrokken zijn, gewekt door het feit, dat de baten, die uit do herziening van het Bezoldigingsbesluit, als dat onge wijzigd mocht tot stand komen, zooals het thans is ontworpen, zullen voortvloeien voor de onderwijzers, inzonderheid zullen ten goede komen aan die categorieën van uit 's Bijks kas bezoldigden met name religieuzen-onderwijzers die in vergelij king met andere (gehuwden en vaders van groote gezinnen) voor een vermeerdering van inkomsten het allerminst moesten in aanmerking komen? Acht de minister, met het oog op hot hiervóór aangeteekende, alsook in aanslui ting op hetgeen door hem is opgemerkt in de vergadering der Tweede Kamer van 20 Nov. jl., toen de minister de wenschelijk*- heid om ten aanzien van bedoelde groep van leerkrachten bij het bijzonder onder wijs tot een afzonderlijke, meer met do wezenlijke behoeften rekening houdende wedderegeling te komen, in een helder licht stelde, het niet noodzakelijk, dat do onderhavige groep van salaristrekkenden voorshands buiten de a.s. nieuwe rege ling worde gehouden? Zal de minister, bijaldien hij daartoe niet het initiatief zou wenschen te nemen, alsdan in zijn toelichting tot de fondsen- aanvraag ten behoeve van de inwerking stelling der nieuwe salarisregeling het geldsbedrag willen aangeven, hetwelk daarbij aan de meergenoemden groep van leerkrachten boven hetgeen zij nu reeds ontvangen wordt toegedacht, teneinde al- zoo de Kamer in do gelegenheid worde ge steld, om desgewenscht, met het bedrag van dat genoemde meerdere het beloop dier fondsenaanvraag te vorminderen?

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1