UIT DE PERS. Uit de Omgeving [Fy jDames *Ngg»Kinderl deedjrp hir Mantels en Japonnen De kleinzoons van Graaf Rotenbach. VIERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 GEEN SCHAAMTE EN GEEN FATSOEN. Wij lezen in De Volkskrant onder bovenstaanden titel: De „Telegraaf" staat letterlijk voor niets. Wat na het voorgevallene ieder voor on mogelijk zou houden, durft zij bestaan. Ze drukt een teekening af van Louis Kaemaekers over November 1918. Een prent in twee afdeelingen. Het bovenstuk vertoont den heer Troel stra in dreigende houding, met de Jacobij- nenmuts getooid, een getrokken zwaard in de eene, een lont in do andere hand. Tegen de Nederlandsche Maagd, als een bedaagd besje met neepjesmuts op een stoel gezeten, breiende aan haar kous, schreeuwt hij: -„Overmorgen om 11 uur RRR evolutie Het benedenstuk van de plaat geeft een heel ander beeld. De Nederlandsche Maagd, thans een struische vrouw, den eenen arm ih de zij, dreigt met de opgeheven pook don klein geworden Troelstra, die zijn wapenen heeft laten vallen en stamelt: „hi-hi, 't was maar 'n fopje." Zoo iets durft de „Telegraaf" af te druk ken. Men staat er eenvoudig beduusd van. Het blad, dat op den „vooravond" van de verwachte revolutie, in het nachtelijk uur want er was geen minuut te verlie zen zijn afgevaardigden naar den heer Vliegen zond, om dezen den steun van een groot dagblad aan te bieden; dat, had de S. D. A. P. het aanbod aanvaard, den volgenden dag als sociaal-democratisch en revolutionnair orgaan zou zijn ontwaakt met een revolutionnaire directie en een revolutionnaire redactie, dit blad durft nog een loopje te nemen met het revolutie plan van den heer Troelstra. En allicht meenen de lezers van de „Te legraaf", die zorgvuldig onkundig zijn ge laten van het nachtelijk bezoek van den hoofdredacteur aan president Vliegen, nog, dat door de kloeke houding van het blad, althans mede door die kloeke hou ding, het revolutie-gevaar is gekeerd. Er mankeert aan Raemaekers' prent slechts dit onderschrift: „Ons werk!" om de verlakkerij van het publiek nog meer illustratief te maken. Inmiddels is wat de „Telegraaf" van daag geleverd heeft een sterk staaltje van haar schaamteloozen durf. Ieder ander, die in haar geval verkeer de, zou zich schamen en zich muisstil hou den. De „Telegraaf" kent geen schaamte en geen fatsoen: zij etaleert, of het een hel denstuk was, haar eigen schande. Bij haar vergeleken, heeft Troelstra met de erkenning van zijn vergissing een no bel figuur gemaakt. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Schuurtjes achter de woningen der Bouwvereeniging Moeilijk heden in de Politie-verordening. Gisterenavond vergaderde de Raad de zer gemeente. Voorz. E. Vernède, Burge meester. Aanwezig 10 leden. Afwezig met kennisgeving de heer D. Limburg. Dé ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen is een missive van den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland met eenige administratieve opmerkingen omtrent de ingezonden begrooting der ge meente. Besloten wordt aan de opmerkingen te gemoet te komen. Een adres van het „Groene Kruis", afd. Voorschoten, verzoekende om een subsidie groot 350 ter bestrijding der tuberculose, en een verzoek van de vrijwillige Burger wacht om een subsidie groot 150 voor 1929, wordt verwezen naar B. en W. om prae-advies. Thans doet de'voorz. eenige mededee- lingen inzake de inenting tegen de Rood vonk, waaruti blijkt dat zich aangemeld hebben voor deze inenting 51 leerlingen der O. L. School in het dorp, 16 leerlingen der O. L. School aan den Rijndijk, 70 leer lingen der R. K. Jongensschool, 62 leerlin gen der - K. Meisjesschool, 26 leerlingen der R. K. Bewwschooi en 6 leerlingen de'1 Chrstoilijke School, t© samen dus 231 leerlingen. Schrijven is ingekomen van de Commis sie van Toezicht op het L. O. meldende, dat de heer W. Waardenburg wogens ver trek heeft opgehouden lid te zijn dier Commissie. Op de voordracht staan de heeren J. Sluiter en G. J. Iperlaan. Alvo rens tot een benoeming over te gaan, ging de Raad, op verzoek van een der leden, in besloten zitting. Na heropening der zittting wordt over gegaan tot stemming en gekozen de heer Iperlaan met 9 van de 10 stemmen. B. en W. stellen vervolgens den raad voor over te gaan tot opheffing van de onbewoonbaarverklaring van een woning no. 217 aan den Leidschenweg, naar aan leiding van een advies der gezondheids commissie, daar deze woning in een bete ren toestand is gebracht. Aldus besloten. Tevens deelt de voorz. den raad mede, dat de eigenaar van het perceel aldaar no. 223 bericht heeft gezonden, dat ook be doeld perceel is hersteld. De voorz. zal dit laten onderzoeken en zoo blijkt dat de gewenschte verbeteringen zijn aangebracht ook dan de laatste onbewoonbaar ver klaarde woning aldaar bewoonbaar kan worden verklaard. Aldus aangenomen. Door het bestuur der Christ. H. B. S. te Leiden is aan den raad een verzoek ge richt om een subsidie over 1926 voor zes leerlingen uit deze gemeente, die bedoel de school hebben bezocht, groot 443.47. B. en W. stellen den raad voor de gevraag de subsidie te verleenen. Z. h. st. besloten. Thans komt aan de orde een verzoek van het bestuur der Voorschotensche Bouwvereeniging om het verleende voor schot groot 7800.— voor den bouw van 27 arbeiderswoningen te verhoogen tot 82250.—, opdat de vereeniging in staat worde gesteld bij de gebouwde woningen 27 schuurtjes te bouwen voor berging van tuingereedschappen enz. B. en W. stellen den raad voor aan het verzoek van adres sante te voldoen en het voorschot te ver hoogen met f 4250, waardoor de prijs der huren met 20 cent per week worden ver hoogd en gebracht op 4.70 per week. De heer L. J. van Leeuwen kan wel accoord gaan met het bouwen van de 27 schuur tjes, doch acht de schuurtjes te klein. Zij worden 2 meter bij 1.75 meter, doch spr. wenscht de oppervlakte der schuurtjes be paald te zien op 2 meter bij 2.25 meter. De voorz. zegt, dat niet do raad, doch de "Voorschotensche Bouwvereeniging de hui zen bouwt en de raad kan natuurlijk dit verhoogd crediet toestaan of weigeren, maar daar er spoed was bij de zaak, heeft de voorz. per circulaire de leden van den raad destijds op de hoogte gesteld met deze zaak. Geen enkele der leden heeft toen bezwaar gemaakt tegen het bouwen der schuurtjes. Alleen de heer L. J. van Leeuwen berichtte, dat de schuurtjés naar zijne meening te duur waren. De overige leden verklaarden zich accoord met het voorstel. Wanneer de heer Van Leeuwen bericht had, dat hij over deze zaak een vergadering wenschte, dan had de voorz. een vergadering uitgeschreven. Spr. meent dat er dus wel zeer gewichtige bezwaren moeten bestaan om thans dit crediet te weigeren. Men moet ook rekening houden met den huumrijs, daar deze toch al hoog genoeg is. De heer L. J. van Leeuwen meent, dat door zijn voorstel de huur der woningen hoogstens met 0.05 per weefc zou moeten worden verhoogd en acht een grootere berging wel gewenscht. Wethouder C. Eggink meent ,dat men rekening moet houden met de draa-g- kracht der huurders. Sommigen zouden eene grootere berging wensclien, doch lang niet alle huurders. Wethouder J. A. Mens vraagt zich af of men nu niet afdaalt in kleinigheden. Het bestuur der vereeni ging vraagt een crediet aan voor het bou wen van schuurtjes. Dit kan de raad goed keuren of weigeren, meer niet, daar de bouwvereeniging de bouwer is en niet de gemeente. De huur der woningen acht spr. voor de menschen al hoog genoeg en de zaak is reeds in een te ver gevorderd sta dium om nog te kunnen worden veranderd. De heer J. Braggaar is ook wel voor grootere schuurtjes, doch daar de huur prijs der woningen toch al reeds boven het vastgestelde bedrag moet komen, zal spr. stemmen voor hot voorstel van B. en W Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen zonder hoofdelijke stem ming, echter wenscht do hoer L. J. van Leeuwen geacht te worden te hebben te- Daarna stellen B. en W. den raad voor de vergoeding ex artikel 101 der L. O. wet 1920 voor het R. K. Meisjespensionaat Bij dorp vast t© stellen op 33.19 per leerling. Aldus aangenomen. De voorz. deelt den raad mede, dat art. 22 der nieuwe politieverordening aanlei ding heeft gegeven tot moeilijkheden in de practijk, daar in de nieuwe verordening de woorden „zonder vergunning van B. en W.", die wel in de oude verordening wa ren ingelasch, vergeten zijn, waardoor het aan B. en W. onmogelijk is geworden ver gunning te verleenen voor het plaatsen van uithangborden, draden voor antennes enz. Weshalve B. en W. den raad in overweging geven de oude redactie te herstellen. Al dus aangenomen. Tevens vestigt de heer L. J. van Leeuwen de aandacht van den voorz. op artikel 23 der nieuwe politiever ordening, welk artikel anders luidt dan oorspronkelijk is vastgesteld geworden door de vergadering, daar spreker des tijds het gebruiken van glasscherven op muren langs den openbaren weg heeft voorgesteld te verbieden, ook al zijn deze muren 2 meter hoog. De voorz. kan zich hiervan niets berinneren. Wethouder Mens erkent de opmerking van den heer L. van Leeuwen als juist te zijn. Een desbetreffend besluit is toen ge nomen, doch blijkbaar heeft men vergeten dat besluit op te nemen. De voorz. stelt daarna den raad voor dit voorstel aan te houden, opdat B. en W. nader de redactie van dat artikel kunnen bestudeeren. Aldus goedgevonden. Hierna ging de raad in ge heime zitting. KATWIJK AAN DEN RIJN. Feestavond. Woensdag had de fees- telijken avond plaats van het R.-K. Zang koor „St.-Cecilia". Voor het eerst werd de zen avond in het Parochiehuis gehouden. De Zeereerw. Heer Pastoor Spoorman, voorzitter opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom, voornamelijk aan de da mes die thans voor het eerst op dit feest konden tegenwoordig zijn. Een programma van 12 nummers, voor drachten en zangstukjes, was voor dezen avond samengesteld en voor versterking van den inwendigen mensch was ook vol doende gezorgd. De feeststemming zat er dan ook spoedig in. De avond was voor het zangkoor en de dames een prachtavond dio een tot weerziens noodigde. De Z.eerw. Heer Pastoor sprak het slot woord. INGEZONDEN MEDEDEELIMG. Èépsi kijken Groote sorteering goed passende ook voor zeer corpulente James DEN HAAG Alléén Hofweg 6 Hoogstr. 2012 BOTTERDAM oek Spui LEIDSCHENOAM. St.-Willibrordusfoest. Dinsdag^ en Woensdag werden door den R.-K. Volks bond te Lcidschendam do jaarlijksche St. Willibroröusfeeelcn gehouden; deze feesten waren begonnen met een H. Mis en alge- meene H. Communie op Zondag 25 Novem ber, terwijl op beide bovengenoemde da gen des avonds de feestavonden werden gehouden. De Harmonie „St.-Cecilia" begon de avonden met oen vroolijk stukje muziek, terwijl zij verder gedurende den avond on der leiding van den heer Bonte verschil lende keurige nummers ten gehoore bracht, welke een aangenamo afwisseling brachten. Hierna opende te pl.m. 7.30 uur de voorz. met don Chr. Groet en heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder B. en W., de heer Bonte, tooneel en harmonie, enz.; hij brengt op de allereerste plaats dank aan den Zeereerw. Heer Pastoor voor zijn groote medewerking Zondag j.l. bij do alg. H. Communie, hij dankt de leden voor het welslagen van den Zondagmorgen, waarbij nagenoeg allen ter H. Tafel naderden en allen aan den oproep gehoor gaven, hij vertrouwt steeds op aller medewerking te mogen rekenen en roept bijzonder de me dewerking der vrouwen in. Spr. memoreert in het kort een en ander in het afgeloopen jaarhet 40-jarig be staan van den Bond, het Concours van de Harmonie „St. Cecilia", enz. om uit een en ander te concludeeren, dat met genoegen op het afgeloopen jaar kan worden terug gezien. Spr. wijdt woorden van hulde en dank aan. den ouden Adviseur, kap. Nijman, die zooveel voor den Volksbond deed en roept het welkom toe aan den nieuwen adviseur, kap. Pronk, waarbij spr. opmerkt niet be hoeven te memoreeren, wat kap. Pronk is en doet, daar dit overbekend is. De voorz. beveelt dan nog op bijzondere wijze aan de collecte voor „Hulp in Nood" en de kaarbenverkoop voor de T.B.C.-be- strijding, waarna hij allen een gezelligen avond toewenscht. Onder begeleiding der Harmonie wordt dan door allen staande het Strijdlied ge zongen. Dan verschijnt de tooneelclub „St.-Ge- nesius" voor hot voetlichtopgevoerd werd het tooneelspel in 3 bedrijven „Napoleon's Horloge", een stuk, dat bij de aanwezigen wel in den smaak viel en de lachspieren nog eens flink in beweging brachtende verschillende rollen werden zeer goed weer gegeven, ofschoon er natuurlijk hier en daar wel iets aan ontbrak, doch het ge heel was zeer gced te noemen. Op het einde sprak de Zeereerw. Heer Pastoor nog een kort woord, waarbij zijn- eerw. mededeelde, dat hij, waar kap. Pronk met werkzaamheden overladen was, voor- loopig het adviseursschap van den Volks bond zou waarnemen en de toezegging deed van zijn volle medewerkingzijn eerw. sprak de hoop uit, ook steeds op al ler medewerking te mogen rekenen en spoorde aan tol saamhoorigheid en medele ven met de Katholieke zaak. De voorz. dankte allen nog voor de me dewerking, in het bijzonder tooneel en harmonie, waardoor deze avonden zoo schitterend geslaagd zijn en slot den avond met den chr. groet. Zeer zeker kan de R.-K. Volksbond met genoegen op een en ander terugzien, daar alles uitstekend geslaagd mag heeton. Den 2den avond werd den leden van den Volksbonds nog een verrassing bereiddien avond kwam de oud-adviseur, kap. Nij man, blijk van zijn belangstelling geven. Zijneerw. werd bij zijn komst door allen een hartelijk applaus gebracht, terwijl de voorz. hem in zijn openingswoord hartelijk om heette en nog voor alles dank bracht. Kap. Nijman sprak nog een kort woord; het was zijn bedoeling, aldus zijneerw. allen leden schriftelijk dank te brengen voor de prettige samenwerking tijdens zijn advi seursschap en voor het mooie geschenk enz. doch thans kan hij allen persoonlijk dank brengen van welke gelegenheid hij dankbaar gebruik maakt; hij spoort nog al len aan tot groote samenwerking en me werking tot bloei van den Volksbond, wel ke hem steeds dierbaar blijven zalhij roept allen een tot weerziens toe. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 1 December. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend K.R>0.-uitzendingen). 12.301.30 Concert door hot KR O-Trio. 3.004.00 Kinderuurtje door mevr. Nu- wenhuis en mevr. D. Schramade. 5.306.50 Gramofoonmuziek. 6.507.00 Katholieke berichten. 7.00—7.30 Engelsche les. 7.308.00 Kniples. 7.30—8.00 Kniples. 8.00—8.20 Spr. Drs. H. A. Kaag: Eco nomie. 8.20 Concert. R. K. Harmonie „St. Ce cilia" uit Nieuwendam, mej. M. Kleyn, sopraan. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.302.00 Concert door het Boris Lens- ky Trio. 2.00—3.30 Aansluiting van het Tuschins- ky Theater te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Max Tak. P. Palla, orgel. 4.00—4.30 Italiaansche les, beginners. 4.305.00 Italiaansche les, gevorderden. 5.506.50 Concert door het Omroep-or- kest. 6.50—7.15 Duitsche les, beginners. 7.157.40 Duitsche les, gevorderden. 8.00 VARA Concert Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. I.202.20 Het Carlton Hotel Octet. 2.50 Feest van de Hackney school. 3.50 Balladenconcert. 4.35 Dansmuziek 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Rugby-wed8trijd. 6.35 Nieuwsber. 7.00 Muziek. 7.05 Schubert's muziek, voor viool en piano. 7.20 Omroepcauserie. 7.35 Muziek. 7.45 Sportpraatje. 8.05 Populair Schotsch concert i. d. Kingsway Hall. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vaudeville. Dans-orkest en variëté- artisten. Uit het Palladium. 10.5512.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i a", 1 7 5 0 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.05—5.05 Dansmuziek. 8.20 Mevr. de Hertogin, Offenbach, met medew. van Mile. Ferrare. Langenberg, 469 M. II.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Octectconcert. 5.055.50 Concert. Cornetkwartet en Dubbelkwartet „Beethoven". 7.20 Vroolijke avond. „Papa hat's erlaubt" radio-hoorspel van Müller. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswust. erhausen (Zeeson) 1250 e n 1680 M. 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Concert door leden van het Berli ner PhiUiarmonisch orkest. 8.20 Marok Weber speelt. Daarna dans muziek. 11.20 Radio-tooneel „Jenseits". Hamburg. 395 M. 3.50 Piano- cn vioolconcert. 4.50 Orkestconcert. 7.20 „Tolle Brautfahrt", kom. opera in 2 acten van Boeieldieu. Daarna tot 11.10 Cabaret. B r u s s e 1, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Vioolconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.25 Galaconcert. 10.4011.20 Dansmuziek. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar het Duitsch door P. G. H oc k s. (Nadruk verboden). 18) Deze bracht hem een kop thoe en was zeer verwonderd hem al op en geheel ge kleed te vinden. Ook de zonderlinge glans in zijn oogen viel haar op. Hij zag er, dacht ze, niet al te best uit, net eender, alsof hij niet al te wel was en een ziekte onder zijn leden had. Ze hield nochtans haar ge dachte voor zich, begon een alledaagsch praatje met hem en ging dan voor het ontbijt zorgen. Heinrich voelde zich inderdaad niet al te wel, maar schreef dit toe aan-het ver moeiende nachtwaken van de laatste da gen en vooral aan de zenuwachtige span ning, waarin de lezing van zijn vaders aanteekeningen hem gebracht had. Dat ziekelijk gevoel nam nog meer toe bij de begrafenis van zijn vader, die hem even veel aangreep als diens dood gedaan had. Hij vermande zich evenwel en begaf zich na afloop van de treurige plechtigheid naar het ziekenhuis, waar hij juist nog den professor aantrof. Dezo merkte heel goed, dat zijn assistent niet in staat was zijn werk naar behooren te verrichten en schreef hem eenige dagen rust voor. Om de waarheid te zeggen was dit voorschrift Heinrich niet onwelkom! Hij kreeg daardoor don tijd op zijn gemak te overwegen, wat hem voor het vervolg te doen stond, want hij wilde dat had hij zich vast voorgenomen niet overijld te werk gaan. Nog nooit had hij van de gra ven Von und zu Rotenbach gehoord. Hij zou daarom eerst probeeren te weten te komen in welk deel van het rijk ze woon den en dan zou hij wel verder zien. Op raad van zijn professor begaf hij zich dus naar huis, maar onderweg voelde hij zich zóó ongesteld, dat hij, om wat op zijn verhaal te komen, een restaurant binnen liep en er een glas sherry bestelde. „Mis schien", zoo dacht hij, „zal me dat opknap pen." Achter elkaar dronk hij twee glazen uit en nu voelde hij zich werkelijk iets beter. Hij bleef nog even zitten en greep onwil lekeurig het avondblad, dat voor hem op tafel lag en begon het door te kijken. Daar werd zijn aandacht getrokken door een advertentie, waarin de naam Roten bach voorkwam. Hij veranderde er van! In die advertentie vroeg de graaf von Rotenbach een bediende van eenige ont- wikkeling voor zijn zoon. Belanghebben den moesten zich aanmelden in de Slot- straat no. 15, en dat was juist dezelfde straat, waarin hij zich nu bevond. Dps graaf Rotenbach woonde hier vlak in de buurt! Hij dacht nog even na en kwam ras tot een besluit. Hij zou zich voor een bediende uitgeven en trachten die betrek king te krijgen. Hij bekeek zich eens in den spiegel, of hij misschien niet al te gekleed, was. jJ^ieen. 't kon LfW-. zool" danht. bS. .Ta moest er immers netjes uitzien, kwam presenteeren." Hij zocht no. 15 op en het geluk diende hom. De graaf was thuis en Heinrich werd dadelijk bij hem toegelaten en aangeno men en wel tegen 1 Mei. Den lsten Mei moest hij dus in dienst treden bij men schen, die zijn vader en zijn grootmoeder zulk bitter leed hadden aangedaan. Hij had den eersten stap gezet op den weg, die hem ter overwinning of ten ondergang leiden zou! Toen hij thuis kwam, kreeg hij hard de koorts en moest dadelijk naar bed en hij bleef ziek tot aan het begin van April De koorts werd minder en bleef in eens geheel weg en nu wae hij binnen een veer tien dagen weer geheel en al de oude. Na zijn herstel gold zijn eerste bezoek zijn professor, die hem gedurende zijn ziekte behandeld had, en wien hij nu me dedeelde, dat hij met ingang van den eer sten Mei zijn betrekking aan 't ziekenhuis niet meer zou kunnen waarnemen en daar hij derhalve tegen dien datum zijn ontslag vroeg. Met leedwezen hoorde de professor deze jobstijding aan en op zijn vraag, wat de reden van die aanvrage was, ant woordde Heinrcih, dat hij die nu nog niet kon zeggen, maar dat de professor er la- tor wel iete van vernemen zou. Ook zijn kennissen en vrienden liet hij geheel on kundig van zijn plannen zelfs tante Koch kwam niets van hem te weten. Op haar vraag, waar hij nu toch eigenlijk heen ging, antwoordde hij: „Beste tante, een onwaarheid wil ik u niet zeggen en de waarheid kan ik u niet vertellen. Uit de noxrelaten nn.rneren van vajJar bleek me. dat ik iets onderzoeken moet en dat onder zoek is, nu het doel van mijn reis. Ik zal u van tijd tot tijd schrijven, dat beloof ik u, maar mijn adres moet onbekend blijven En mocht er hier iets gebeuren, waarbij u mij noodig mocht hebben, dan hebt u niets anders te doen dan een advertentie te plaatsen in de courant, die wij lezen en die ik ook voor mezelf ook houden zal. Als je dan b.v. laat plaatsen: „H. 8. wordt verzocht naar huis te komen. Koch", dan weet ik, dat er iets aan mankeert en den volgenden dag ben ik bij u". Vrouw Koch was veel te bescheiden om nog verder te vragen en daarenboven was ze er vast van overtuigd, dat Hein rich niet zonder reden het doel van zijn reis zou verzwijgen. Maar het speet haar en haar man erg, dat ze hem nu weer in zoo'n langen tijd niet zouden zien. Op den eersten Mei vertrok Henrich met den eersten trein na hartelijk af scheid van zijn pleegouders genomen te hebben. vul Was gravin Rosamunde bij het onver wachts terugzien van haar redder bijna in onmacht gevallen, Heinrch Schmidt was er niet minder door geschokt, toen hij in de jonge dame, die van hem schrok als voor een spookverschijning, het mooie meisje herkende, dat hij uit de brand ge red had. Een gevoel van schaamte en schrik sloeg hem om 't hart. Wat had hij gedaan? Hij had het gewaagd de voor name dochter van dit huis, waarin hij als nederige dienaar was binnengedrongen een kus te geven en al t*as dit geschied zonder nevenbedoeling en alleen maar uit overmaat van vreugde, toen hij haar zag herleven, toch wenschte hij op dit oogen- blik, dat hij zich nooit zóó ver had laten vervoeren, want de gevolgen zouden voo* hem noodlottig kunnen worden en zijn plannen den bodem kunnen inslaan. Zou ze het hem ooit kunnen vergeven? Mis schien zou het wel een reden kunnen wor den voor zijn oogenblikkelijk ontslag. En dan? Dan zou hij nooit zijn plannen kun nen uitvoeren, nooit den geheimzinnigen sluier kunnen oplichten, die hing over de geboorte en het leven zijns vadersEn dan een andero gedachte benauwde hem. Hij voelde, dat hij van dit meisje hield. Ook haar zou hij moeten bestrijden en gesteld, dat hij als overwinnaar uit de- strijd te voorschijn kwam, zou zij dan. r. - dat hij al haar familieleden aaii de sch-vi de prijsgegeven had, hem wederliefde kunnen schenken? En dan had je graaf Albert! Ook voor hem begon hij veel te voelen! Hij hield zelfs al van hemWaarom had hij dan ook zoo'n medelijdend hart gekregen, een hart zoo gevoelig voor indrukken! Maar neen, aan al die gevoelens mocht hij niet toegeven! Hij zou strijden, strijden tot het einde toe.... Als hij maar niet weggezonden werd, want dan zou de strijd zooveel moeilijker worden!

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11